IV 178. Eerste Blad. Zaterdag 30 December 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Schoolwerk en Huiswerk. 4de Jaargang ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoort m Idem franoo per post Afzonderlijke nummersa.OO. Deze Courant verschijnt Dagelijks, metuitzondering \an Zon- en Feestdagen. 6 Advertentiên, mededeelingen ens., geliere men vóór 10 uur s morgens bij de Uitgevers in te zenden. f 1.85. - 1.75. 9.05. Uitgevers! VALKHOFF 6 Co. UtrecHtschestraat 1. intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Tan 1—5 regels Q.75. Elke regel meer- tf.ll. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan voerdeelifte bepalingen toé het herhaald adverteeren in dit Blad by abonnement Een., oiranlaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegesonden. Politiek Overzicht De schoolstrijd in Pruisen. II. (Slot). Het wetsontwerp tot regeling van den on derhoudsplicht der openbare volksschool 13 niet uit het eigen initiatief der regeering voortgekomen. De regeering voldoet daar mede aan eene uitnoodiging, die door het huis van afgevaardigden van den landdag den 13en Mei 1904 tot haar was gericht om Izulk een wetsontwerp in te dienen. Maar jaan die uitnoodiging was de voorwaar.te verbonden, dat bij de samenstelling van het wetsontwerp rekening zou worden gehouden met de* wenschen van de verschillende gods dienstige gezindten. Als richtsnoer was daar- j bij aangegeven, dat.: I 1. de leerlingen van eene school in den I regel tot denzelfden godsdienst moeten be- hooren en door onderwijzers van hun gods- I dienst onderwezen moeten worden 2. uitzonderingen daarop slechts zijn toe- j gelaten om bijzondere redenen, inzonderheid uit nationale overwegingen of daar, waar dit aan de historische ontwikkeling beant woordt 3. wanneer het aantal schoolplichtige kin deren van eene confessioneele minderheid eene gepaste hoogte bereikt, deze minderheid aanspraak heeft op de inrichting van eene school van liaren godsdienst. Sedert de intrekking van het ontwerp-von Zedlitz in 1892 hebben de partijen, die aan de rechterzijde van het. huis gezeten zijn, niet opgehouden tc verklaren, 'dat hunne medewerking tot eene regeling van den on derhoudsplicht der scholen niet te krijgen zou zijn, wanneer niet tevens aan hunne confessioneele aanspraken wettelijke erken ning werd verschaft. Om nu de regeling van den onderhoudsplicht, waarvan het gemis steeds meer werd gevoeld, te kunnen tot stand brengen, hebben de nation aal-liber it- leit zich laten vinden toF een compromis. Daarvan is het besluit van 13 Mei 1904 hc.t gevolg, dat de indiening van een wetsont werp verlangt, waarin de beide zaken gere geld worden. Op den grondslag van dit compromis 's het wetsontwerp opgebouwd, dat door de regeering is ingediend. De aard van een compromis brengt wee, dat geen der par tijen geheel er mee tevreden is. Voor -Ie conservatieven is van de beide vormen van openbare scholen, die in Pruisen bestaan, de confessioneele en de gemengde (Simultan- schule), alleen de eerste die, welke is naar hun hart; de gemengde school, waar kin deren van verschillende gezindten gezamen lijk op de schoolbanken zitten, is voor hen eene zaak uit den booze. Met grooten weer zin hebben zij zich er toe laten vinden het recht van bestaan te erkenneft van de ge mengde school, voor zoover dat niet te ver mijden wasmet name in het vroegere her togdom Nassau, waar de gemengde school Je volksschool is, en in de beide provinciën West-Pruisen en Posen, waar de strijd tegen de Polen het Duitsche element dwingt" om het godsd'enstverschil op zijde te zetten. Maar zij verlangen, dat het compromis strikt zal worden uitgelegdoveral el ders in Pruisen moet de confessioneele open bare school de régel blijven. Op datzelfde standpunt staat ook het centrum, dat aan het compromis niet meegedaan heeft, maar zijn invloed in de schaal wil leggen om te zorgen, dat geen streep daarbuiten wordt gegaan Aan den anderen kant staan de nationaal- liberalen, wier partijbestuur 'n overleg met dc vergadering van gedelegeerden de ver klaring heeft afgelegd, dat de deelneming van de partij aan het compromis slechts werd goedgekeurd in de verwachting, dat de leden dei Kamer-fractie hun best zullen doen: niet alleen het bestaan van de aanwezige gemengde scholen voor elke vermindering te beschermen, maar ook ,,de verdere ontwik keling van deze soort scholen op de lijn van hare principieele gelijkgerechtigdheid'' "mogelijk te maken. Het is voor de regeering geen gemakkelijk werk geweest, een wetsontwerp samen te stellen, dat aan de beide hierboven vermel de opvattingen van het compromis voldoet, De Köln. Ztg. vergelijkt die taak, welke op de regeering rustte, met het zoeken naai de kwadratuur van den cirkel. Heeft zij Je oplossing gevonden Men zou er aan twijfe len, wanneer men een zoo gematigd orgaan als de Köln. Ztg. hoort verklaren, dat de vriend van de nationale eenheidsschool slechts met een gevoel van het diepste leed wezen de kennisneming der bijzonderheden van het wetsontwerp kan besluiten. De Rhei- nisch-Westfalische Zeitung breek in deze woorden den staf over dit deel van het ont werp ,,Dat is de zuivere confessioneele school, en haar is in het wetsontwerp eene onbe grensde mogelijkheid om zich te ontwikke len, toegedacht. Dat waarborgt art. 22. Con fessioneele scholen blijven gehandhaafd over al waar zij bestaan, en worden versterkt; uit gemengde scholen worden confessioneele scholen, wanneer die in steden voor 60, in plattelandsgemeenten voor 30 kinderen ver langd worden. De besturen, die daarover hebben te beschikken, mogen dit verlangen om nieuwe confessioneele scholen te stich ten, niet weigeren, zegt de wet. Zooveel heeft de oppositie van de liberalen in het land bereikt, dat in streken, waar tot dusver uitsluitend nationale scholen beston den, ook verder nationale scholen mogen blijven en gesticht worden. In gemeenten, waar tot dusver confessioneele scholen naast gemengde scholen bestonden, zullen zij naast elkander blijven bestaan. Zoo zegt art. 20; eene andere alinea van hetzelfde artikel geeft echter eene aanwijzing, hoe uit ge mengde scholen met gemak confessioneele scholen gemaakt kunnen worden, en dooft dus de straal van hoop van de eerste alinea. Eene soortgelijke wetsbepaling, dat op ver langen confessioneele scholen in nationale scholen kunnen worden omgezet, ontbreekt. Alleen om zwaarwichtige, bijzondere rede nen mogen in andere gemeenten, die niet in het nauw getrokken kader van de boven genoemden vallen, gemengde scholen opge richt worden. Om eene enkele dergelijke ver gunning te verkrijgen, moeten zóóvele 'n- stantiën doorloopen worden, dat ons de angst om het hart slaat bij dit vooruitzicht van de nationale school. Van de principieele ge lijkgerechtigdheid der beide soorten van scho len zijn wij dus nog ver, zeer ver verwij derd." Op grond hiervan roept de Rhein.-Westf Ztg de liberale kringen in het land op, op hunne hoede te blijven en met kracht de po ging te bestrijden, die nu wordt beproefd om het overwicht van den confessioneelen in vloed in het leven van de volksschool wet telijk te erkennen. DuitschlancL Het Duitsch-Braziliaansche incident te Itajahy is thans geheel uit den weg ge ruimd. De Braziliannsclie minister van bui- tenlandschc zaken, die eerst de door de Duitsche ergeering gegeven ophelderingen ontoereikend verklaard had, heeft later ge noegen genomen met de betuiging van leed wezen, die namens de uontsche regeering over het gebeurde was uitgesproken. Het incident is ontstaan, doordat de oom- dandant van de kanonneerboot Panther op Braziliaanschen grond den matroos Hass mann van do Panther, die op aandrang van een zekere Steinhof in den avond van 2o November was gedeserteerd, had laten ge vangen nemen. Eenige officieren in burger - kleeren en omstreeks 20 man in uniform wilden den 27en 's morgens van 1 uur huis zoeking doen in het hotel Commercio, waar Steinhof verblijf hield, om naar Hassmann te zoeken. De hotelhouder weigerde dit ter wille van zijn overige gasten, maar riep toch op verlangen Steinhof, die de uniform van Hassmann overgaf en daarna gedwongen de afdeeling vergezelde om naar Hassmann te zoeken. Allen begaven zich daaroji naar de woning van Jakob Zimmermann en verlang de, naar inen zegt onder bedreigingen, dat diens zoon zou meegaandeze werd spoedig weer verlaten, omdat hij niets wist over het verblijf vaai Hassmann. Engeland. De ontbinding van het Engelsche parle ment zal, voor zoover tot dusver bekend is, den 8en Januari geschieden. Daar het be sluit tot uitschrijving van de verkiezingen in de meeste gevallen eerst den volgenden dag zal worden uitgevaardigd, zullen de ver kiezingen in de stedelijke districten op zijn vroegst den 13en en op zijn laatst den 18en Januari kunnen plaats hebben Bij de aanstaande verkiezingen zal dit maal in slechts weinige districten slechts één candidaat gesteld worden, die dan ingevolge de wet, als er geen verzet tegen komt, zon der stemming als gekozen verklaard wordt. Daarentegen zal in talrijke gevallen de strijd gevoerd worden tusschen drie of moer can didates Zoo is het te verwachten, dat ten gevolge van de tariefkwestie de volgelingen van Chamberlain tegenover een unionist'- schen vrijhandelaar een unionist van hunne kleur stellen, of dat de liberalen een ge matigden partijgenoot stellen in een district, waar zij anders weinig kans hebben, om al thans van den tweespalt onder de unionisti sche fractie nut te trekken. Zeer groot zal het getal candidaten van de werkliedenpartij zijn, vooral in de zuiver Engelsche stedelijke districten. Tot dusver zijn er 1400 candidaten voor de 670 plaatsen in het lagerhuis. Rusland. Peterslnirg30 Dec. De Westnik bericht, dat de senator Akimof tot minister van justi tie benoemd is. Petersburg29 Dec. Particuliere berichten uit Rjcshiza (aan den Warschauer spoorweg, gouvernement Witebsk) melden, dat verleden Woensdag de opgestane Letten op ongeveer 18 KM. van Rieshiza stonden. De platte- lanasbewoners vluchten in de stad. De over heden zijin machteloos, want zij kunnen: tegen, over de massa der opstandelingen, die in drie afdeelingen elk van 3000 man oprukt slechts een eskadron dragonders en 30 kozakken stellen-. Eenige kilometers voor Rjesh'za zul len do drie afdeelingen zich vereenigenzij willen dan de verdeeling van hot land be werkstelligen. Het Joodsche gedeelte van de bevolking is bereid de stad te verdedigen het wilde eene militie oprichten ter sterkte van 600 man, maar de oud-geloovigen. ver zotten zich hiertegen. Volgens de Slowo zijn sedert den 22en do werklieden van de Sormowa-werken bij Nishni Nowgorod in staking. Den 26en kwam het op verschillende punten- t-ot een barrika- cie-gevecht. dat des avonds met de verwoes ting van de barrikaden door geschutvuur eindigde. Den 27en werden nieuwe barrika den opgericht, waardoor de fabriek en de stad werd geisoleerd. Uit Woronesch bericht de Slowo, dat. daar elf gevangenen door opgestane werkliecien werden bevrijd, die daarbij ondersteund wer den door reservisten en matrozen, die zich bevonden in drie treinen, welke moesten pas- seeren maar aangehouden werden. In Kiew en in Kazan zijn den 27en po gingen om een ge wapenden opstand te ver wekken, mislukt. De Russ bericht van eene ernstige oproe rige beweging in oen Oeral Het middelpunt van de beweging is Slatoert met zijne belang rijke geschutiftbrieken Sedert acht dagen hebben de werkliedenbenden de republiek uitgeroepen. Op de fabrieken waait de roode vlag. Het hoofd van- het district Montom en zijn adjunct zijn door de opstandelingen gevangen genomen. Ten bewijze, dat de opstand in Lijfland met zorg is voorbereid, wordt in eene cor respondentie in dc TYankf. Ztg. aangevoerd, dat de opstandelingen zijn bewapend met uitmuntende geweren van Engelsche con structie, die langzamerhand in 't geheim in gevoerd werden en, naar gelegd wordt, be taald zijn met iu liet buitenland bijeen ge brachte gelden. Het Lettische revolutionaire comité is meester van den toestand. Eenigen tijd geleden is, zoo wordt verhaald, eene deputatie Estnische Lcoren van het eiland Oesel bij dit comité gekomen, om te vragen of het nu tijd was de Duitsche Grondbezit ters af te maken. Het oomité had geant woord: ,,Nog niet!" en met dit bescheid zijn de mannen uit Oesel naar huis gegaan. Moorden hebben zij niet gepleegd, maar zij gaan voort te rooven en in brand te steken. Aanzienlijke kapitalen van de Lijflandsche ridderschap zijn in de laatste dagen aan de overzijde van de grens in veiligheid ge bracht-. Petersburg, 29 Dee. Het telegrafische en telefonische verkeer met Moskou is verbro ken. Opgestane werklieden moeten ae tele- fo-anleiding bij Twer over 16 KM. vernield hebben. Het. aantal bij de fabriek Morosow, in de buurt van Twer aanwezige opgestane arbeiders wordt als eenige duizenden aange geven. Petersburg, 29 Dec. (Petersburgsch tele- graafagentschap). De stedelijke prefect Dedjulin verzekerde aan een medewerker van een hier verschijnend olad, dat in Pe tersburg gebeurtenissen als uie in Moskou zich onder geene omstandigheden kunnen voordoen. Troepen zijn er in overvloed voor handen en hunne stemming is goed. Het bouwen van barrikades is hier bij de breede, rechte straten moeielijk, zoo niet onmoge lijk. Er zijn in Petersburg kort achter elkaar drie laboratoria met ontplofbare stoffen ontdekt. Den gearresteerden zijn vele wa penen afgenomen. Het gerucht, dat de op standelingen een machinegeweer van Deen- sche afkomst in hun bezit hebben, verklaart Dedjulin voor ongegrond. Op de fabriek Alexaiidrow is wel de poging gedaan tot een gewapende» opstand, maar die heeft voor de aanleggers een zeer treurig einde geno men. Petersburg, 29 Dec. (Petersburgsch tele- graafagentschap). Naar uit Moskou wordt bericht, is de orde daar volkomen hersteld; de winkels zijn weder geopend en er worden weder zaken gedaan. In de straten der bin nenstad is het zeer druk. In de meeste fa brieken is het werk hervat. Door de Doema is eene ondersteuningscommissie voor de familiën der bij de onlusten gevallenen ge organiseerd. In eene door afgevaardigden van de stedelijke districten en de omstre ken gehouden vergadering is geconstateerd, dat de troepen, dank zij het bevel van den gouverneur-generaal, met matiging van dc wapens gebruik hebben gemaakt. Zij heb ben slechts gewapende benden aangevallen. Onnoodigerwijze zijn geen krachtige maatre gelen genomen, en die zullen ook niet ge nomen worden ter bewaring vaai de orde. Er zijn nieuwe regimenten aangekomen De veiligheidsdienst is met 2600 man ver sterkt. Uit Odessa wordt bericht, dat de dienst op de lijn Odessa-Wolotschysk weder op de gewone wijze gaat. De chef van het centraal-buroau van den post- en telegraafdienst te Warschau be richt, dat de geregelde dienst hervat is. Moskou, 29 Dec. (PeterSburgsdh telegraaf- agentschap). Sinds hedennamiddag 3 uur is de fabriek voor de electrische verlichting we der in werking. De straten, waar barriikaden waren opgeworpen, krijgen langzamerhand weer hun gewoon aanzien terug. Men ver wacht, dat op den Brester en den Byansker spool weg do dienst heden hervat zal worden. Het blad „Rusekoje Slowo" is heden weder verschenen. De Pctersburgsehe correspondent van de New-York Herald" meldt, dat de opstan delingen de brug over de Wolga vernielden bij| Twer op de lijn PetersburgMoskou en dat vele mijilen van de spoorwreglijn naar Riga in handen der rebellen zijn. Ook daar is de spoorweg bedreigdvele huizen staan in brand. In Grodno op de Poolsche grens zijn de militaire recruten in opstand geko men. D© toestand in Nowgorod en Krasno- jarsk is dreigend. De strijd in Moskou is nu blijkbaar voor goed beslist ten gunste van het gezag. Gis teren verklaarden de leiders der opstande lingen, dat zij een dag rust wilden nemen om dan met nieuwe kracht te beginnen, maar de heden onder de telegrammen vermelde berichten gewagen niet van hervatting van den strijd maar van volledig herstel orde. In een brief van een correspondent van de Voasisehe Ztg. wordt op de vraag hoe het mogelijik was, dat de opstand eene zoo grooto - uitbreiding kon krijgen, terwijl toch do rege ring moest zijn ingelicht over het samentrek kende onweder, het volgende geantwoord. Daarvoor zijn twee verklaringen - aan den eenen kant is de regeering niet tijdig opge treden tegen de personen, die sedert weken openlijk den opstand predikten, zoo bv. tegen de leiders van het bocrencongrcs, en dan bieid de regcering er nog altijd aan vast, XXIV. Er is bij Jo en Henk met een der jongens een inc-dent gebeurd, dat wel de moede van het navertellen waard is en dat me ge troffen heeftten eerste omdat bepaalde „incidenten'' met dc kinderen van Jo zelden voorkomen, en ten tweede omdat deze ge beurtenis me een blik geeft op hedendaag- sche toestanden in het familie- en onderwij zersleven Ter t oelichting het volgende. Van de twee lingen is Willem de vlugste, de meest voort varende, maar ook de moeielijkste der twee kinderen. Jacob leert minder gemakkelijk, is gedwee, zachter van aard, maar ook zor- geloozer, ik zou bijna zeggen onverschilli ger. Hij vindt, altijd alles goed, ik geloof, grootendeels omdat het hem te veel moeite is om zich te verzetten. Ik heb de gewoonte om de kindereu steeds vrijuit te laten spreken, zonder er mij in te mengen, maar hun tevens mijn oordeel altijd onverzaeht te zeggen. Als ze thuis iets be weren, dat vader niet bevalt, wordt hun het zwijgen opgelegd, iets wat. ik afkeur; maar ik heb niet het. recht me met het opvoedings systeem van een ander te bemoeien, zelfs niet met dat van mijn kmderen. Als de jongens zich een afkeurend oordeel over hun onderwijzers aanmatigen, wordt hun door den vader verboden zulks te doen met het zijns inziens afdoend: „Je hebt niot hei, recht een oordeel te vellen over je meer deren. De jongens zwijgen, maar in hun oogen lees ik duidelijk: ,,Ik zal zwijgen, maar ik vind het toch. Zoo gebeurde het dikwijls dat zij zich bij. mij, vrijer uitspra ken en hun gansche hartje blootlegden. Hadden zc uitgesproken, dan vroeg ik meestal „Waarom denk je nu zoo onaar dig over dien meester?" D;kwijls getuigde hun oordeel van rake opmerkingen, die zij gemaakt hadden, even dikwijfls van onbillijk heid, gevolg van onlogisch, kinderlijk den ken en redeneeren, en menigmaal kon ik hen overtuigen van hun ongelijk. En daarbij merkte ik steeds op, hoe Willem zich van alles rekenschap gaf en zijne persoonlijkheid hoog hield, terwijl Jacob zich meestal niet. de moeite gaf er over na te denken. Had de meester in een driftbui helaas al te veel voorkomend ziekteverschijnsel on der onderwijzers, Willem bij wijze van afkeuring een duw of een stomp gegeven, zonder eenige kwade bedoeling, dan stond Willem op zijn achterste beenen, vond den meester „een onbcschoften kerel, die zijn pooten thuis moest houden" De vocabu laire der schooljeugd is nu niet juist zeer netjes en eerbiedig. „Laat. hij me strafwerk geven, of een slechts cijfer, dat is zijn recht, maar met z'n vlerken moet hijj van m'n lijf blijven, of ik stomp de volgende keer terug." Jacob keek verwonderd, dat zijn broer zich over zoo'n kleinigheid zoo kon opwin den „Wat kan jou nou toch zoo'n stomp of duw schelen?" zei hij „Mijnentwege mag hij me stompen, een blauwe plek zal ik er niet van krijgen on ik heb mier aan straf werk." 'Beval Henk iets, dat zijn zoon Willem niet aansfónd, dan mopperde hij tegen, trachtte het bevel ingetrokken te krijgen. Aan Jacob kostte stipte gehoorzaamheid nooit moeite. „Wat heb je er aan", vroeg hij aan zijn broer, „om je er tegen in te zetten, het geeft immers maar keet, en je trekt toch aan het kortste eindje Willem had dat kortste eindje er voor over, als hij meende niet met geheel zijn hart aan het bevel te kunnen voldoen. Zoo was het ook de keer van het „inci dent". Aan tafel vroeg Willem, zonder in leiding of omwegen, aan zijn ouders verlof om 's avonds bij een leeraar te mogen gaan werken. Dat deden bijna alle jongens van de klas en die hadden dan ook allen mooier cijfers dan hij. Hoe hij ook zijn best deed, t werk van die andere jongens waa altijd beter en met minder fouten dan het zijne. Verwonderd keken eerst de ouders op, en elkaar aan. Wat bezielde den jongen. „Wou jij dat ook, Jaap?" vroeg dc vader den anderen tweeling. „Als Wim mag, zou ik 't ook wel graag willen", kwam deze schuchter, diplomatiek „Is 't een afgespro ken zaakje tusschen jelui?" was vaders strenge tweede vraag. „Neen Pa", ant woordde Willem onbevangen. „Ik heb al leen aan Jaap gezegd, dat ik u dit verzoeken zou." Eventjes algenieene stilte. Toen zeide Henk beslist en kortaf„Nu, 't gebeurt niet. Huiswerk moet thuis gemaakt worden en door jezelf, geheel alleen. Als je op school goed oplet en begrijpt wat je daar leert, dan is het huiswerk maar eon herhaling van liet op school geleerde, en mag het dus geen bizondere moeilijkheden opleveren. Als de anderen je vóór zijn, moet je nog maar een beetje harder je best doen, dat is hot eenige wat ik er op weet." „Maar ik vos me een aap!" riep Willem hartstochtelijk uit, met een opgewonden huilstem, ik d o e mijn best, maar het geeft geen steek, al vos ik m'n kop te bersten." „Willem", klonk het streng uit vaders mond, „denk er om in je spreken, dat je niet onder kameraden bont.' ..Ik kan er niets aan doen", sprak hij driftig tegen. „Als ik een slecht rapport thuis breng of op t eind van jaar spons, dan ben u kwaad, en dan is 't mijn schuld n iet, maar die lui werken daar bij leeraar M. Er komt 's avonds oen secondant, d,-e surveilleert en de lui helpt als ze niet voort kunnen, en ik heb natuurlijk niemand en kom achter. „Het is beroerd voor jou", zei Henk, nu iets zachter, „dat die lui geholpen worden. Het heeft voor jou ook dit nadeel, dat die jongens in de klas minder goed opletten, vooruit wetende, dat ze 's avonds toch voort geholpen wordon in hotgeen ze 's motgens missen. Zc leiden op school de gedachten af van de andere leerlingen, dus ook van jou waardoor jij ook minder goed oplet dan noodig is. Hot spijt me, Wim, maar het verandert niets aan mijn besluit. Het huis werk maak je hier, onder onze surveillance maar met je eigen krachten. Tracht onder de les zoo oplettend mogelijk te zijn. Nu maak jij meer fouten, maar het. zal te bezien staan welke jongens met lijstwerk als het op geheugen aankomt vooraan staan in de rij." Wim voelde dat hij zijn zin niet kreeg en at met lange tanden en een beteuterd ge zicht. verder zijn bord leeg. Nu had moeder nog iets te zeggen. „Weet je wel, vent, dat het veel geld kost als wij je 's avonds bij een leeraar zouden sturen?' Ik heb wel eens gehoord dat. het wel honderd gulden per jaar kost." Wim en Jaap zagen beiden verschrikt op. „Ja? Zooveel?" „Zeker1" Het is voor den leeraar een ver antwoording, als een jongen onder zijn lei ding werkt. De ouders hebben geen t.ijd of geen lust om zich met het werk van hun kin deken te bemoeien. Toch willen ze hun zoon ieder jaar laten overgaan. Ze verwachH ten dus van den leeraar, dat onder zijn zor hun zoon werken zal on overgaanda moet natuurlijk betaald worden." Wim sloeg de oogen neerdat wist hij niet. Het middagmaal was afgeloopen en mon stond op. Jo kon niet nalaten haar bedroef den jongen even te troosten. Ze nam hem even ter zijde, lichtte met haar hand zijn hoofd op, zoodat hij z'n moedertje in oogen moést zien en zei hartelijk: „W« ferm, Wim, en blijf je zelf. Je eigen werk; doen, zelfstandig zijn. Als jij 't bij de an deren ophaaltheb j ij je ouders het gel uitgespaard, dat z ij liun ouders kosten. W zijn niet rijk, vont, dat weet je wel." Z gaf hem een zoen, en hij drukte zich on stuimig tegen haar aan. Ze voelde dat zij wang nat was van tranen. „Ik zal m'n bos blijven doen", fluisterde hij aan haar oor. Jaap was, gedwee, rustig als altijd, alsof de gehcclc gcschicdonis hein niet aanging, zijn vader gevolgd naar diens kamer, waar hij zijn huiswerk makon zou, naar gewoonte. Twee maanden later kwam Willem, dol van blijdschap, met een mooi rapport thuis. ..Ik ben no. 2!" gilde hij. Jansen is 1 en die heeft gespiektik heb 't duidelijk gezien dat ie gespiekt heeft op z'n manchet". Jaap was no. 8 van de 16 leerlingen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1