BINNENLAND. dat do door Plehwe met hulp van Soebatow in den winter van 1901/02 georga^ niseerde en verwende metaalarbeiders en werklieden van de spoorwegwcrkplaatscn als 't er op aankwam zouden optreden tot bescherming van de autocratie tegen de so ciaal-democraten. Hierin heeft zij zich in- tusschen volkomen vergist-., want do veree- nigingen van minister Plehwe vormen tii&r.s het sterkste wapen van de socialistische lei ders. De jx>ging van eene tegen-organisatie in de stad Moskou zelf is niet gedaan, om dat do burgerlijke maatschappij; tot in den laatsten tijd zich van alle politiek onthouden heeft en nu hulpeloos staat tegenover de politiek geschoolde sociaal-democraten. Waarom eigenlijk gestreden wordt, zullen alleen de weinige personen weten, die er in geklaagd zijn de onbeschaafde menigte met zich mee te sleeptn tot aan do zclfoppcring toe. De zichtbare aanvoerders van het Mos- kousche proletariaat zijn de zoogenaamde arbeiderBafge vaardigden, die zich voor een deel sociaal-democraten, voor een ander deel sociaal-revolutionairen noemen, terwijl zij feitelijk niet anders zijn dan anarchisten. De onzichtbare aanvoerders vindt men in do groep van de Sojus Sojusow (bond der bonden), die zich reeds in de zomerbijeen- komst van deoe vereeniging te Tukoje heeft uitgesproken voor een onvoorwaardelijken boycott van elk door de regeering in 't leven geroepen parlement, hoe dit er ook moge uit zien. Het doel van de aanvoerders, die in aanhoudende verbinding staan met de lei ders der beweging in Finland, in de Oostzee- provinciën, in Litauen, Polen en in den Kaukasus. is de vernietiging van het heden- daagsohe Russische staatsorganisme en de op richting van eenc republiek uit federatieve staten. De nadere berichten uit Moskou bevesti gen, dat do vrouwen een werkzaam deel ne men in cfen opstand. Vele vrouwen staan naast do mannen op de 1 arrikades en schie ten op de troepen. De taktiek w i de opstandelingen is, dat zij de troepen gestadig afmatten. Zij verplaat sen zich voortdurend en behalen zich tot sal vo's uit leego huizen langs de straten, dio naar de barrikadea leiden. Als de troepen oprukken, rennen de rebellen ijlings naar hunne verdedigingswerken en houden daar stand tot l.iui dekking in stukken geschoten is door de oprukkend© artillerie. Maar de artilleristen zijn het doelwit van scherpschut- ters en zoo komt het dat de helft hum er reeds gevallen is. Wanneer er eeni bres in de barrikade is gemaakt, laten de verdedigers een af deeling met machinegeweren naderen. Dan schieten zij twee of drie goed' gemikte salvo's af, verstrooien zich en verschuilen zich in vooraf aangewezen wijkplaatsen, zoo als binnenplaatsen en leege verdiepingen. Van balkons, en uit vensters worden midde lerwijl aldoor losse schoten gelost. De kanon nen kunnen haast niet voort over den wrak- hoop van overblijfselen van de barrikades. l>e gewonden lijden verschrikkelijk. Velen bezwijken van uitputting of ten gevolge van do bittere koude, want het vriest hard. Do Fransche kruiser Lasèini is ter beschik king gesteld van dien Franschen gezant in Rusland en zal van Kopenhagen regelrecht naar Kroonstad varen Daarentegen staat het nu vast, dat er geen Duitachc oorlogsschepen naar de Russische havens in de Oostzee zullen vertrekken. De bemanning van den kruiser Lübock die zeil klaar was, heeft met die vaim de andere sche pen Kerst- en Nieuwejaarsverlof gekregen. Ook de Engelsche kruiser Sapphire gaat niet door naar de OoeCzce, maar zal nog voor Nieuwjaar do haven van Kiel verlaten. De Schlesische Ztg., van wie het bericht afkomstig was, dat het halve leger in Mand- sjoerije in opstand was, trekt thans dat be richt in. Al zijn er ook hier en daar wan ordelijkheden in het Mandsjoerijsohe leger voorgekomen, het bericht van een telegram van generaal Linewitsch, dat het- halve leger in opstand is en verlangt naar huis te wor den gebracht en dat hij tegen de revolutio- nairo propaganda niet meer op kan, verdient toch geen geloof. Rusland sn Japan. Over de wijze, waarop de diplomatieke be trekkingen tussnhen Rusland en Japan in de toekomst zullen worden geregeld, waarmee do erkenning van Japan door Rusland als grooto mogendheid gemoeid is, wordt aan do Pol. Korr. uit Petersburg bericht, dat tus schen do bedde regeeringen het volgende over eengekomen i9 Do wederzijdsche diploma tieke vertegenwoordigers worden in <ie hoe danigheid van k< izorlijk gezant en gevol machtigd minister benoemd. Zoodra de nieu we gezanten in Petersburg en Tokio geïnstal leerd zijn. geschiedt hunne verhooging in rang tot ambassadeur, waarmee stilzwijgend Japan erkend wordt als groote mogendheid. Zonder zijn jongen or iets van te zeggen, ging Henk den dag daarop naar den'dirck- tcur van de II. B. S. ora te vragen hoe het kwam, dat Willem nu bijna één was van zijn klas, terwijl do week cijfers lang niet altijd schitterend waren geweest. Do direkteur lachte fijntjes. „Dat zal ik u in een paar woorden duidelijk maken", zeidc hij. ,,De jongens die bij leeraars wer ken brengen meestal onberispelijk huiswerk mee, omdat dit door die leeraars wordt na gezien en, als 't slecht is, door den delin quent wordt overgemaakt. Uw zoon maakt zijn werk thuis en levort het in zoo goed hij kan, meestal is 't niet zóó goed, maar 't is eigen werk, en wat hij dus heeft gemaakt weet en b e g r ij p t hij dus ook. Bij het repetiewerk nu heeft hij veel minder moeite dan de anderen en blijkt het, dat het ge leerde er bij hem veel beter in zitvan daar het mooiere eindcijfer." Onnoodig er bij te voegen, dat de vader blij was over zijne eens gegeven weigering. Jo is me alles haarfijn komen vertellen, daarom kan ik het zoo getrouwelijk woerge- ven. Men spreekt met zooveel ophef tegenwoor dig in kranten en vaktijdschriften over een hooggeroemde samenwerking tusschen school cn huis, maar ik betwijfel of men met deze soort samenwerking wel altijd het belang van het kind op het oog heeft. Menig ge makzuchtig en zelfzucht ig ouderen paar ver schanst' zich achter bovenstaande mooipra- De Marokko-oonferanti». De conferentie in Algeciras zal waar schijnlijk den 15en of I6en Januari geopend worden. Dit uitstel van den oorspronkelijk bepaalden termijn gesohiedt niet om poli tieke redenen, maar uit praktische redenen van doelmatigheid. Daarbij komen in aan merking een mohammedaansche en een katholieke feestdag en eindelijk do bruiloft van de infante Maria Theresa den 12en Januari te Madrid, die de aanwezigheid van diplomaten en dignitarissen in de hoofdstad vordert. China. Volgens een bericht uit Peking aan de „Voss. Zeit." "breidt de tegen de vreemdelin gen ii» Clnna gerichte beweging zich uit. Het succes, behaald met den boycott van Ameri- kaansche waren te Sjanghai heeft, naar aaoi- leiding van het optreden van Engelsche amb tenaren, een aantal couranten er toe geleid oen boycott van Indische opium aa.ii te be velen. Het geschil wegens het gemengde gerechts hof te Sjanghai is in dezer voege bijgelegd, dat beide partijen concession hebben gedaan. Daar de meening van do consuls over de vraag der opsluiting van vrouwelijke gevan genen verdeeld was, werd de beschikking in getrokken, volgens welke zulke gevangenen in de gevangenis van het internationale settlement moesten worden gebracht. De Taotai heeft van zijn kant den eisch laten varen, dat de Engelsche assessor moest wor den ontslagen. Het gemengde gerechtsihof kam dus zijne zittingen hervatten. De Japansche consul-generaal spreekt be slist tegen, dat de Japanners met de rust verstoorders gesympathiseerd hebben, zooals de correspondent van de Times had bericht. Allerlei vEr moet tusschen de adv skaten van Filips van Koburg en prinses Louise een minnelijke schikking getroffen zijn. Beide partijen vinden dienvolgens goed, dat de echtscheiding te Gotlia niet op grond van het burgerlijk wetboek, maar krachtens het huisrecht wordt uitgesproken, zoodat de schuld van een van beiden niet behoeft vast gesteld te worden. Na de scheiding betaalt prins Filip6 alle schulden van zijne vroegere gemalin en aan haarzelf een ruime jaarlijk- sche uitkeering. De prinses zal in Januari naar het Zuiden gaan. vGeestdriftige Amerikanen hadden een inzameling op touw gezet om i? 800,000 bij een te brengen, ten einde die aan Alice Roosevelt, de „Amerikaansche prinses," bij haar huwelijk aan te bieden. Vader Roose velt wil er echter niet van weten en heeft officieel laten verklaren, dat hij de goede bedoeling op prijs stelt, maar hoopt dat niets van dien aard ondernomen zal worden. vBoedapest is vol van een, het moet erkend worden, allerzonderlingst huwelijk. Daar is namelijk Zondag de 80-jarige gewe zen tooneolspeelstor van den/ Ofen-Pester Hongaarschen Nationaïen Schouwburg Cor- nelie Brielle in den echt verbonden met een man van 34. een zekeren Kolomau Roszuyay. Het is het slotbedrijf van een zaak, die niet nader wordt aangeduid maar die reeds lang over de tong g*ng in Budapest. De familie der kunstenares trachtte het huwelijk te be letten en de oude alsnog onder curaieele te krijgen, maar deze legde medische verkla ringen over, dat zij volkomen gezond van zinnen is. Het huwelijk word Ion huize der bruid voltrokken, omdat zij op haar leeftijd niet meer naar het stadhuis kon. Maar dit belette haar niet om in een wit bruidsge waad met een boouet van oranjebloesems te verschijnen voor den ambtenaar van den burg rlijkcn stand, die de plechtigheid vol trok. vVolgens een bericht uit Londen aan de Politische Correspondenz hadden de stu denten-onlusten te Tokio volstrekt geen staatkundig karakter. De Chineesche stu denten waren eenvoudig niet gezind zich het toezicht van Jang, den Chineeschen ge zant, te laten welgevallen, en vandaar be toogingen, die ook tegen de regeering ge richt werden. Naar 't schijnt is men echter op het denkbeeld van een grooten uittocht teruggekomen. vTe Sint-Gillis, bij Brussel, leefden twee photografen in vrede en genieenschap van zaken, tot een hunner, X., het in den kop kreeg te trouwen. De andere, een bultenaar, werd verliefd op de jonge vrouw van zijn vennoot en hier mee was natuurlijk de vrede gebroken. Alle dagen was er ruzie in het huishouden van deze drie personen. Nu Dinsdag hadden, na eenige dagen van kalmte, X. en zijne vrouw den avond door- terij. Men geeft het huiswerk toch met de bedoeling, dat de kinderen op zelfstandige wijze zullen uitwerken, wat op school is ge- leerd. Ze moeten eene vertaling maken, om te bewijzen dat hun de reeds geleerde woor den goed in het hoofd zitten, ze moeten met 't maken van een som bewijzen, dat ze in praktijk weten toe te passen wat ze in theorie' reeds behooren te kennen, enz. Wat blijft er nu van die zelfstandigheid en van dat eigen werk, 't vertrouwen op eigen kracht over. als zij steeds zich kunnen voor zien van de hulp, die zc op de school zelf ook te hunner beschikking hadden? Ouders, die het wel met hunne kinderen meencn, zullen degelijk toezien op de wijze van ar beiden, maar den arbeid moeten zij hot kind zelf laten verrichten. En indien de leeraren het belang van het kind goed begrepen, dan zouden zij den leerling aan zijn huiswerk niet voort willen helpen, maar den gemak zucht igen of kortzicht igen ouders er op wij zen, dat huiswerk geen schoolwerk is. Maar het hemd is don mensch nu een maal nader dan de rok. Zolfs de toekomst- menseh is daar nog slachtoffer van, en de wijsheid in den zak is den meesten heel wat dierbaarder dan de wijsheid in het hoofd 1 ..Geld, dat stom is, maakt recht wat krom is", zegt het spreekwoord, en ik voeg er bij .rnaar niet knap wat dom is." I OUDE VROUW. gebracht in de kamer van zijn gezel, toen X. eindelijk naar boven ging, om zich ter ruste te begeven. Kort nadien weer beneden komend, zag hij dat de bult zijne vrouw kuste. Eene uitbarsting van woede volgde. X. greep den bult vast om hem af te ranselen, maar deze, ziende dat hij het ging verliezen, nam een revolver uit den zak en loste zes schoten, die X. echter niet troffen, daar hij er in gelukte, eene naastgelegen kamer te bereiken De bult volgde hem al schietende, doch nog altijd zonder te treffen, tot eindelijk de geburen opdaagden, die den razend verlief den bult onschadelijk maakten en aan de po litie leverden. (Hbld. v. Antw.) vEen nieuwe mode komt, gelijk de „Revue Hebdoniadaire mededeelt, uit Lon den de photografic op de nagels der vin gers. die de dernier cri du chic" in de Engelsche hoofdstad moet zijn. Men heeft een nieuw procédé uitgevonden, waardoor men kleine clichés op de vingernagels der elegante en schoone dames kan afdrukken. Alle dametjes willen van nu af hot portret van den door hen meest begunstigden op deze wijze dragen en eveneens zijn de jonge cava liers er op gesteld de trekken der geliefde op den wijsvinger, den ringvinger of den klei nen vinger hunner linkerhand te dragen. Deze mode zal zonder twijfel in Londen spoe dig het burgerrecht hebben, evenals alle an dere modes. Zij zal echter gemakkelijker overgenomen worden als een andere, die voor eenige jaren door Engelsche dames uit Kaïro geïmporteerd word. Do.za hadden zich in Egypte alsmummiën hten fot-oTaphee- ren. Uitgestrekt in sarkophagen verschenen zij in de albums hunner vriendinnen. De Sta '- - •rant van Zaterdag 29 December 1905 bevat de volgende Konink lijke besluiten op verzoek eervol ontslagen A. Groenier, leeraar aan de R. H. B. School te Utrecht; op verzoek eervol ontslagen mr. J. Ver steeg .als rechter-plaatsvervanger te 's Gra venhage bij het departement van justitie bevorderd tot referendaris rar. J. de Meijere, hoofd- oommies tot hoofdcommies mr J. van Geleiu Vi- tringa, commies; •benoemd tot le klerk H. Dekker, tijdelijk als zoodanig werkzaam bij het departement van waterstaat bevor derd tot adjunct commies jhr. H. Striok van Linschoten, civiel-ingenieur bevorderd tot hoofdcommies L. Slagter, commies tot commies M. Ullers, P. Rosenwald, C. I. J. Brouwer, adjunct-comnv'es tot adéunct-commies n. Wliitlau, J. Last, M. van der Linden, allen le klerk. eervol ontslagen met pensioen de kapitein der artillerie op nonactiviteit J. Holtzschue, op zijn verzoek op verzoek eervol ontslagen II. J. van aer Meer, voorzitter, en A. Loois, plaatsvervan gend voorzitter van de Ongevallenwet-com missie te Vlissingen, met benoeming te hun ner vervanging van J. Paap, notaris, en W. Rottier, raadslid te Vlissingen. vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder groot kruis der orde van den Zahrineer Leeuw van Baden, hem door Z. K. H. den Groothertog van Baden geschonken, aan Harer Majesteits adjudant in buitengewonen dienst 'en groot meester van Harer Majesteits Huis, den ge- pensionneerden kolonel, met den rang van generaal-majoor, J. E. N. baron Sirtema van Grovestins vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van het ridderkruis der Wurtembergsche Kroonorde en van het ridderkruis der orde van Berthold den Eersten, hem onderscheidenlijk door Z. M. den Koning van Wurtemberg en door Z. K. H. den Groo- hertog van Baden verleend, aan Harer Majes teits adjudant, den kapitein J. H. F. graaf du Monceau vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van officier in de orde van de Ster van Rumen ie, hem door Z. M. den Koning van Hurnenië geschonken aan den kapitein van het 2e regiment veld-artillerie M. C. van der Hoog op zijn verzoek, eer.ol ontslag verleend als gecommitteerde in Let bestuur van de bedij king langs Dronthen en als dijkgraaf van den polder Oldebroek, r ovincie Gelderland, aan mr. J. G. W. H. baron van Sytzama, te Olde broek. H. M. do Koningin en Z. IC. H. de Prins gebruikten eergisteren het dejeuner bij H M .de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin schonk aan het Fonds der Stichting ..Tehuis voor alleen staande Blinden" f 150, H. M. de Koningin- Moeder f 60 en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden f 50. Door een misverstand is gemeld, dat graaf en gravin De Ségur d'Agues- seau vóór het diner door H. M. de Koning» n in afscheid waren ontvangen. Zij zijn met andere genoodigden alleen aan het diner ge weest, zonder voorafgaande audiëntie. H. M. de Koningin zal op Nieuw jaarsdag, 's namiddags ten 1 ure, receptie geven voor de ministers, leden van het Ka binet, de presidenten der Kamers en Hooge Staatscolleg'ën en voor de leden van «Br. Ms. civiele en militaire Huis. Het gala-bal, dat Woensdag 3 Jan. door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins ter gelegenheid van het Nieuwe jaar gegeven wordt, zal de9 avonds 9 uur aan vangen. Baron Gerus, nieuw benoemd gezant te Berlijn, is door II. M. de Koningin-Moe der tijdens zijn verblijf te 's Gravenhage, ontvangen. Den 2. Januari zal II. M. eenige leden van het vreemde corps diplomatique in audiëntie ontvangen. De Marokko conferentie Naar wij vernemen is tot vertegenwoordi ger van Nederland ter conferentie over het Marokaansche vraagstuk, in Spanje te hou den, aangewezen II. M. gezant te Madrid. Jhr. mr H. Testa, aan wien tot bijs and wordt toecgvoegd Ridder J. de Stucrs, ge- zantschaps attaché bij het Ministerie van Bu'teiilandsche Zaken. De heer H. L. J. F. Klingen, vice-con- J sul der Nederlanden te Yokohama, is op zijn verzoek met ingang van 6 November 1905, eervol als zoodanig ontslagen door den consul te Kobe. *--- Het staalbad Haarlem. Dc gemeenteraad van Haarlem benoemde Woeus dagniiddag in de commissie, die een onder zoek zal instellen naar de levensvatbaarheid van het staalbad Haarlem, de raadsleden A. van Rossum met 21 en C. G. Loomeyer met 13 stemmen, en als particulieren de heeren: jhr. Ch. v. d. Poll met 22, N. Le- venkamp met 17 en P. Goedkoop Dzn. nist 13 stemmen. De luitenant ter zee 2e klasse II P. Prillevitz en A. Seret, dienende respectieve lijk aan boord van Ilr. Ms. wachtschip te Willemsoord en II r. Ms. instrhctieschip Van Galen, worden met den 11 Januari 1906 op nonactiviteit gesteld. De adelborsten der le klasse J. TI A. J. Bruinsnia, J. S. C. Olivier en 11. O van der Straateu worden met 30 dezer geplaatst aan boord H'r. Ms. pantserdekschip Fries land, terwijl de adelborst der le k'asse F. W. Coster met dien zelfden datum wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. w ichtjchip te Amsterdam. Bij Kon. besluit van 28 dezer no 8, zijn met den 1. Jan. a.s. bij de Koniuklijko Marine-reserve 1. benoemd tot adelborst der le klasse ''e buitengewone adelborsten E. Vernes en W. E. SI ij boom 2. benoemd tot buitengewoon adelborst de heeren: J. L. ter Bruggen, G. J. de Jonge, C J. de Kup, J. H. Vermeer en G. Wou ters. De officieren van gezondheid 2e klas se C. G. Tichelaar en L. J. Biiller, worden met den 6. Jan. 1906 geplaatst resp. aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Fries land en Hr. Ms. schoener Zeehond, terwijl de adjunct-administrateur T. A. Appels met dien zelfden datum wordt geplaatst aan boord van voornoemd pantserdekschip. Do officieren van administratie der le klasse F II. A. van der Brugh, dienende aan boord van Hr. Ms. instructieschip Van Galen, wordt met den llen d.a.v. op nonac tiviteit gesteld en vervangen door de officier van administratie der le klasse A. A. J. Schilt. De le luitenant der cavalerie K. W. Rauh en de le luitenant der artillerie H. Kerremans, beiden van het O.-I. leger, ge detacheerd aan de Hoogere Krijgsschool, zijn resp. bevorderd tot ritmeester en kapi tein. Blijkens mededeeling vau het consulaat- generaal der Nederlanden te Pretoria, wor den in Transvaal of de Oranjc-Rivier-kolonic geen b'anken toegelaten die niet ten minste eene Euroj.ecsche taal 'zoowel schrijven als lezen kunnen. Naar de Avp. verneemt, zal jhr. E. J. P. Elias, referendaris bij het departement van Financiën, tegen 1 April a. s. 's lands dienst verlaten. Bij den rijkswaterstaat zullen dienst doen als ingenieur le klasse, A. Kampers, thans to Gorinchem, te Nijmegendie der 2e klasse A Konig, thans te Roermond, te Gorinchemdie der 3e klasse J. Meuter, thans te IJmuiden, te RoermondF. Schlin- gemaun, thans te Nijmegen, te IJmuiden. Tot gemeente-secretaris te Hengelo met algemeene stemmen benoemd de heer Ch. W. Tenckinck, •ambtenaar ter secretarie Weespercarspel. Tot gemeente-ontvanger van Vrijhoe- ven-Capelle is benoemd de heer M. Kuipers, secretaris dier gemeente. Dr. W. G. C. Bijvanck treedt met l Januari 19Ö6 uit de redactie van het tijd schrift De Gids. L. J. V e 11 m a n. De heer L. JVelt- man, oud-tooneelspeler, vierde gisteren zijn 88en verjaardag. Hoewel de oude heer flink gezond is en men hem nog dikwerf opge wekt en met kraclitigen stap door Amster dam kan zien wandelen, brengt zijn hooge leeftijd toch, mede dat het feest in huiseiij ken kring wordt gevierd. Allen die zich den grooten tooneelspeler en edelen vriend herinneren, zullen hem zeker nog eenige gelukkige jaren in zijn familiekring toewensehen. (Hbld.) Te Bennekom overleed op 78-jarigen leeftijd de heer W. E. J. baron vau Wasse- naer van Catwijck, oud-lid der Prov. Staten van Gelderland en oud-wethouder der ge meente Ede. Bij de jongste Staten-verkiezing stelde de heer v. W. zich niet meer beschikbaar. Gisteren had op de algemeene be graafplaats te Deventer de teraardebestel ling plaats van den heer mr. A. J. Dijck- meestcr, in leven kantonrechter aldaar cn oud-lid der Eerste Kamer. Door de aanwe zigheid van vele belangstellende vrienden en kennissen van daar en elders werd getuige nis afgelegd, dat een humaan en nuttig burger aan den schoot der aarde werd toe vertrouwd. Op verzoek van den overledene had zijn begrafenis in allen eenvoud plaats, geen bloemen dekten de kist en er werden geen grafreden gehouden. De oudste zoon van den overledene be dankte voor de belangstelling. Oudheden. Op den Kopschenhof, bezijden den Berg-en-Dalschen weg, even voorbij de Tuchtschool te Nijmegen, is de heer M. van Haaien, bierbottelaar, sinds een veertien dagen bezig met het aanleggen van een boomgaard, waartoe het terrein op meter diepte wordt omgespit. Dit terrein blijkt oudheden te bevatten. Gevonden is een vlakke plaat, uit tuf- en zerkstecnen samengesteld, en waaronder h1- leen ascli werd aangetroffen. Of men hier niet een stookplaats of begraafplaats te doen had, was niet duidelijk. In de nabijheid er van zijn tal van antiquiteiten opgedolven urnen, oorkannen, schoteltjes, bronswerk, munten enz. Door den eigenaar zijn reeds vorscheide voorwerpen uit de ruime collectie aan li hebbers verkocht. (Geld, Binnenkort zal verschijnen het eeri nummer van ..Hollandia Regenerata", t ionaal Weekblad voor Individualiteit, zins- en Volksbelangen. Direcieur-uitgever de heer A. van der Heide, te Haarlem. De V eiser pont ligt weer stil. Spoorwegper so ui eel. H hoofdbestuur der Ned. Vereeniging vo spoor- en tramwegpersoneel (voorzitter Oudegeest, secretaris A. v. d. Berg), lie< een schrij/ven gericht aan het r.-k. spoor we secretariaat St. Raphael, den Bond van g< derenklerken S.S., de Vereeniging van scbr vers van Nederlandsche spoorwegen', d Boud van stationsassisten S.S., den Bond v klerken en klerken-telegrafisten S.S., d Bond van stationschefs S.S., de Vereenigi: van opzichters van weg en werken, de Pn Chv. Spoorweg vereen igi ng en den Friescln Bond van tramwegpersoneel. In dit schrijven wordt voorgesteld op Zo dag 14 Januari e. k. te Utrecht een gecoi bitieerde vergadering van de besturen van detze vereeuigingen te houden, ten einde trachten een program vam wensëhen op stellen, zoodat in het voorjaar, wanneer wensdhen en bezwaren van het spoor- t ramwegpersoneel in de Tweede Kamer sprake komen, niet alleen de Kamerlede dc-.-h ook het geheele land wete, wat verlam wordt. Huwelijk per automobi Oo'k te Rotterdam werd Donderdag ee huwelijk per automobiel voltrokken, het geen natuurlijk heel wat bekijks uitlokte De bruid was de dochter van een auti mobielenhcindelaar. De stoet bestond uit ven automobielen, waarvan degene, waari liet bruidspaar gezeten was, met groen vei sierd was. Geen zilvermijnen. Onder d gemeente Winterswijk worden sinds eenige tij J boringen gedaan tot het verkrijgen va zg. pyriet, een verbinding van ijzer me zwavel. (Fe. S2). Daar dit mineraal dikwijl] goud, zilver, ook andere metalen bevat, wai dat een gereede aanleiding tot verspreiding van het gerucht, dat men hier een zilvermiji li ad ontdekt. Tot nog toe hebben de uitkom, sten nog geen genoegzaam resultaat gehad om dit ook slechts eenigszins te doen ver moeden. (Tel.) Hengelaars. Te Amsterdam ver gaderden vele liefhebber-hengelaars en af gevaardigden van verschillende vischcolleges, In behandeling kwam een adi s aan de Tweede Kamer, waarin verzet wordt aan- geteekend tegen het wetsvoorstel op de bin- nenvisscherij speciaal met het oog op de rechten der hengelaars. Er werd zeer levendig over gedebatteerd. Ten slotte werd besloten een commissie te: benoemen, die de verdere actie tegen het' wetsvoorstel zal voeren. Tot leden dier com missie werden benoemd de heeren H. Haas, 1 H. J. J. Plekenpol, H. J. Vlietman, T. Ot- tersberg, allen uit AmsterdamP. C. de Vuck uit Dordrecht, G. Schuurman en D. Abel uit Rotterdam; H. F. Oostveen uit Leiden, Weber uit Haarlem en F. Welmers uit Zutphen. Deze commissie zal op 31 December a-.s. vergaderen. In de Tuchtscnool te Haren (Gr.) worden met 2 Januari a.s. twee jon gens één uit Utrecht en één uit Almeloo als eerste verpleegden opgenomen. Voor het Haagsche gerechtshof werd voortgezet de behandeling van de zaak van den landbouwer D. Suiker, te Bleskensgraaf, die door de Dordtsche rechtbank was ver oordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Het Openb. Min. vorderde bevestiging van het vonnis, terwijl door den verdediger vrij spraak althans oplegging van een boete werd gevraagd. Eenige weken geleden was deze zaak tij dens de terechtzitting voor het Hof ge schorst, omdat de knecht van beklaagde als getuige a décharge gehoord, toen onder ver denking van meineed was in hechtenis ge nomen. De rechtbank te Dordrecht had be doelde knecht echter buiten vervolging ge steld, welke beschikking door het Hof was bekrachtigd. Het Openbare Ministerie bij het ge rechtshof te 's Gravenhage eischte tegen MI. S. Polak, drogist, en jhr. J. F. Schuurbcque Boeye, administrateur, beiden te Zierikzee, f 25 boete of 25 dagen hechtenis, wegens het verspreiden van geschriften van beleedi- genden inhoud, met het oogmerk om aan die beleedigingen ruchtbaarheid te geven (het verspreiden van overdrukken uit de Zierik- zeesche Nieuwsbode, waarin artikelen voor kwamen, beleedigend voor jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, lid van de Tweede Kamer voor Zierikzee). De rechtbank te Zierikzee had de beklaag den vrijgesproken. De rechtbank heeft met vernietiging van het vonnis van den. kantonrechter, dat strekte tot ontslag van rechtsvervolging, vrijgesproken den heer B. Sanders, houder van een wisselkantoor in de Passage te 's Gravenhage, ter zake het onbevoegd ver- koopen van gedeelten van loten in de Staats loterij. Het Openbare Ministerie bij dc Haag sche rechtbank eischte in hooger beroep in do zaak van den directeur van Lotisico, be klaagd van overtreding der Loterijwet, ont slag van rechtsvervolging. Dc Haarlemsche dokters kwestie. Dr. Folmer, te Haarlem, heeft cassatie aangeteekend tegen het vcroordee- lend vonnis der Haarlemsche rechtbank, we gens afgifte eener onjuiste doodsverklaring. De officier van justitie te Amsterdam mr. E, A. von Baumhauer, hoeft Donderdag bevel gegeven tot aanhouding van den heer J. J. Le Fêvre de Montigny, voormalig di recteur van de Nederlandsche Maatschappij van Zekerheidsstellingen voor Ambtenaren en Beambten en van de Hollandsche Hypo theekbank, beiden gevestigd aldaar. Ten na- deele van beide financieele instellingen wordt, volgens den Amst. corresp. der N. R. Q,t tot dusyer gen Jbedrag yan f 1,400,000

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2