Nieuwjaarwenschen Amersfoortsch Dagblad. Het Amersfoortsch Dagblad. WATERSCaOT en Co., Café NEUF. C. H. de Jong, Schoenmagazijn. 1906. D. J. SMITS, 1906. Firma J. KOOL, D. Prins Jr. KLEBER en VAN WAMELEN, A. VAN DEN KÜILEN, C VAN PATISSERIE CENTRALE, Firma J. NEFKENS, D. Kamperman, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Uitgevers: VALKHOFF en Co. Prijs 1—5 regels 25 Cents. Goed licht in 1906. IVENS en CoNijmegen, Amsterdam. Groningen, Den Haai FOTOGRAFIE-ARTIKELEN. Th. J. WELLING. lllrecblsche straal 14. Hof 38, Amersfoort. W. VONK, STALHOUDER. Oude Vlasakkerweg 34a, over de Wilheiminastraat. Ün ,De Zon", F. SCHL1ËB1 C A. STOOVÉ, Utrechtsche straat 29. R. J. VAN EIMEREN, D. VAN OER HEUL, L. VAN WIJNGAARDEN, H. VAN 'T HOF, A. J. Michielsen, i. PEPPINCK, C. OE JAGER Langestraat 43. S. Dfjkema, Langestraat 54. Gez VAN GOOR. Langestraat 75. G. C. VAN ECK, VAN DER WANT en Co, Boel-, Knust- ei Handelsdrukkerij. en Co Mterij. G. S ENTINGH Jun., E VAN POTTEN, G. WESSELS, K. W. JAEGER, Magazijn „de Rooster", Hof. Hof 26. Heeren- en Kinderkleeding. liet vermist, welk feit men in verband brengt met het plotseling vertrek van den heer Le Fêvre de Montigny uit zijne woning en waar schijnlijk uit deze stad. De Nederlandsche Maatschappij van Ze kerheidsstelling voor Ambtenaren en Be ambten is, voor zoover thans reeds is uit te maken het meest benadeeld. De vervolging geschiedt ambtshalve, dus niet op verzoek van een der beide financieele instellingen. Nader wordt hieromtrent gemeld De heer Le Fêvre de Montigny heeft zich gisterenavond vrijwillig in handen der justi tie gegeven. Hij arriveerde per Hollandschen sneltrein van 12.25 uit Parijs aan het Cen traalstation, en werd daar opgewacht door een inspecteur van politie en mr. Kappeyne van de Coppello, blijkbaar zijn rechtskundig adviseur. Per rijtuig werd onmiddellijk gere den naar het huis van bewaring op den We teringschans, waar den verdachte door mr, L. C. Besier nog hedennacht een eerste ver hoor is afgenomen. Wij ontvingen bericht, dat jhr. tie Geer, de directeur van de Hollandsohe Hy potheekbank, lieden morgen tusschen Am sterdam en Hilversum uit den trein ge sprongen is. Hij is zwaar verwond opgeno men en wordt thans in zijne woning te Hil versum verpleegd onder strenge bewakin van de justitie. De beide directeuren van de Hollandsche hypotheekbank zijn dus than-, in banden van de justitie. De moord te Zuiddorpc. Mc.n schrijft uit Zuiddorpe aan ae Midb. Ct. De instructie inzake den moord op de oude Nelle van de Ouideburgsclie sluis is heropend. Zondagnamiddag werd A. de R een per soon, die voor oezo zaak reeds cenige weken in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, op de gendarmerie te Selzaete ontboden en na een kort verhoor opnieuw in verzekerde bewaring genomen. De doodslag te Ravenswaay. Omtrent het gebeulde te Ravenswaay deelt men ons nog mede Woensdag is de Tielsche justitie aldaar gearriveerd, ten einde een voorloopig onder zoek in te stellen. De vermoedelijke dader v. W. moet bij het lijk ten huize van den ver- slagene gebracht zijn, maar er schijnen nog geene termen te bestaan, om hem gevangen te nemen. Dat het hoofd v. O. geheel blauw zou geslagen zijn, moet volgens ooggetuigen op ecne onjuistheid berusten. (Tci Een misdaad? Uit den grooteu vijver van het Vondelpark vóór den Ko ninginneweg bij het Willemspark te Am sterdam is het lijk opgehaald van een nacht waker. Daar de man sinds den 2en Kerstdag werd vermist, vermoedt men dat hem Dins dagavond het ongeluk overkomen is. Er loo- pen geruchten, dat hij ©enige verdachte lie den achtervolgde, van welke hij 't slachtof fer zou zijn geworden Het- lijk droeg sporen van geweld, het horloge was van den ket ting gerukt enz. Door zich met beide han den krampachtig vast te houden aan een paaltje, dat aan den walkant stond, heeft de drenkeling getracht zich boven water te houden, doch het bout bleek niet sterk ge noeg en is afgebrokkeld. De handen van den doode hielden het nog steeds omklemd. Of hiei; inderdaad aan misdaad gedacht moet worden, of dat de man, door den mist misleid, te water geraakte, kan voorloopig niet uitgemaakt worden. (Het Volk.( Diefstal tijdens brand. P.ij den bratid, welke deze weck de stalhouderij en het woonhuis van den heer J. Sailer nabij Dinxperlo in asch legde, zijn tal van goede ren en geld gestolen. De gemeentepolitie en de marechaussee le Ulft hebben Donderdag bij verschillende verdachte personen huiszoeking gedaan, doch tot dusver zonder resultaat. Woensdag is bij het uitrijden van H. M. de Koningin-Moeder een der schild wachten voor het paleis aan het Voorhout te 's Gravenhage door een toeval getroffen en vlak voor de paarden van Hr. Ms. rij tuig gevallen. Hij werd binnengedragen in het huis der bureaux van de hofhouding en later op bevel van een officier van gezond heid naar het militaire hospitaal vervoerd. H. M. de Koningin-Moeder liet zich van den toestand van den schildwacht op de hoogte stellen. Een nieuwe schildwacht werd op post ge zet. Tusschen de buffers. Gisteren morgen is op het stationsterrein te Helena- veen gevonden de beambte v. S., liggende terzijde van een der sporende ontboden geneesheer kon slechts den dood constatee- ren. Vermoedelijk is de ongelukkige tus schen de buffers bekneld geraakt. Gestikt. Aan boord van het stoom schip „Trelyon", liggende in de Rijnhaven te Rotterdam en geladen met graan, was gisteren de werkman H. werkzaam in het ruim. Doordat de deur van een ander ruim geopend werd, stortte het graan naar bin nen en werd H. bedolvenvan onder het graan te voorschijn gehaald, bleek de on gelukkige gestikt te zijn. Een zware brand brak gisteren middag om 1 uur uit in den kelder onder het hoekhuis op de Hoogstraat no. 305, te Rot terdam, in het benedenhuis waarvan is ge vestigd de galanteriewinkel van den heer C. Mahfmann, bij wien ook deze kelder in ge bruik is. De kelder, in tweeën verdeeld, loopt gedeeltelijk ook ouder het trottoir aan de Hoogstraat en was geheel gevuld met em ballage, waaronder veel hooi en kisten. Even vóór de brand ontdekt werd, was de winkeljongen er nog geweest en men ver moedt dat hij wellicht onvoorzichtig met vuur heeft omgegaan. De brand, die ruim een uur de krachten der brandweer vereischte, werd onder de opperleiding van den hoofdman, den beer H. J. A. van Ravesteijn, gebluscht door gas ten van spuit 13 met twee op de waterlei ding geplaatste slangen. Zware rookwolken beletten aanvankelijk de blussching, doch, nadat de hoofdopzichter van het brand- bluschmateriaal, dc heer Brantenaar, zich niet een rookhclm op in den kelder had be geven, wist men dat' de brand voornamelijk in den voorkelder onder de Hoogstraat woedde. Een paar glazen daglichtreflectors, in het trottoir uitkomende, zijn toen stukgeslagen om het vuur beter te kunnen bereiken en de waterstralen er op te richten. De geheele kelder is toen onder water gezet, alvorens het vuur gebluscht was. Assurantie dekt de schade, die niet on belangrijk is. N. R. Ct. Aangevaren en gezonken. Door aanvar-'ng met de nachtboot van Ver- scliure en Co., Rotterdam, zonk Vrijdag morgen in de Gouwe bij Gouda een n. pulp geladen aak, groot pl.m. 100 last, be stemd voor Woubrugge. Het volk (alleen schipper en knecht waren aan boord) kon worden gered door de bemanning van an dere schepen van dezelfde sleep. De lading pulp is verzekerd. Het schip evenwel niet, zoodat de schipper alles kwijt is. Vanwege den provincialen waterstaat zijn direct voor de veiligheid seinen geplaatst om aanvaringen te voorkomen. Een zeldzame vogel. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat >'n liet zoogenaamde Luttcrzand, onder de gemeente Losser, een gekuifde aalschol ver is gevangen. Deze vogel komt voor -n Noord-Europa en vertoont zich maar zeer zelden in ons land, gewoonlijk nog wel eens na zware Noordwester stormen. aDe Commissaris der Koningin is we gens den ongereeden toestand van zijne woning te Utrecht verhinderd hen, die ter gelegenheid van de wisseling des jaars, op 1 Januari e.k. hem hunne opwachting wil len maken, daartoe te ontvangen. aTe Utrecht zijn 28 en 29 dezer de examens gehouden van de Maatschappij tot bevord. cler Toonkunst voor bet diploma voor zangonderwijs op de bewaar- en lagere scho len. Geëxamineerd 8 maiunelijke en 4 vrouwe lijke candidaten1 mannelijke candidaat trok zich terug. Geslaagd de dames M. Rade makers te RotterdamJ. C. Yperlaan, te Amersfoort; en de heerenJos. Bartels en J. L .Dekkers te Nijmegen, N. J. van Hobo ken, te Amsterdam, J. D. van Ramshorst te Voorburg en R. Zeven, te Wildervank. aDonderdag 28 December te Litli a/d. Maas opgericht de afdeeling Lith en omstreken van de hoofdafdeeling ,,Zoet- watervisscherij" der Nederlandsche Heide maatschappij te Utrecht. De afdeeling telt 24 leden. In het bestuur werden gekozen de heeren G. J. van Heeswijk, H. Nefkens, J. Nefkens, G. Ruis Sr. en A. van der Zande. aOp den Utrecihtschen weg te Zeist is een bestuurder van een automobiel, die voor de tram en een vrachtwagen wilde uit wijken, tegen een lantaarnpaal aangereden, waardoor deze afbrak en de auto gedeelte lijk vernield werd. Eeai inzittende lieer ge raakte zoodanig beklemd, dat hij door het portierraam moest uitstijgen. Overigens 1 ep liet ongeval nog tamelijk goed af. H i 1 v e r s u ui. Alhier ia een afdeeling opgericht van den Neder 1. Aalmemersbond. met aanvankelijk 15 leden. Apeldoorn. De gemeenteraad besloot voor den tijd van 50 jaren een overeen komst aan te gaan ten einde den weg, die den Amersfoortschen Straatweg met den Sberenschen grintweg, via het kinderzieken huis .,Mary", verbindt, te verharden. Verder werd besloten een telefoongelei ding te maken over de gronden der Ko ninklijke Houtvesterijl, aansluitend aan het gemeentelijk telefoonnet. Een laffe streek. De jongelings- vereeniging ,,Mijn zoon geeft mij uw hart", te Apeldoorn, is naar de Ned. meldt het slachtoffer geworden van een gemeen© streek. Vrijdagavond zou een lezing worden gehouden, waarin als spreker zou optreden dr. J. G. de Moor, geref. predikant te 's Gravenhage. Te 8 uur was deze nog niet ter vergade ring aanwezig. Tot 9 uur werd gewacht, waarna het bestuur bekend maakte dat de lezing, tot zijn leedwezen, dien avond niet kon doorgaan. Dr. de Moor, die reeds 's mid dags verwacht werd, had geen bericht gezon den verhinderd te zijn. 't Was een voor de Jong. Vereeniging en niet minder voor den spreker zeer onaange naam geval. Wat is er echter geschied? Een onbekende had aan den spreker op den dag der lezing een valschelijk ondertee- kende briefkaart gezonden met de mededee- ling, dat de vergadering niet doorging, zoo dat dr. de Moor, aldus misleid, niet naar Apeldoorn afreisde. De politie heeft de bewuste briefkaart in banden en een onderzoek naar den onbe kenden schrijver ingesteld. Behalve de reeds vroeger vermelde offi cieren der Hoogere Krijgsschool, die bij liet le reg. veld-art. zullen worden gedetacheerd, wordt van 1 Mei tot 1 October eveneens al hier gedetacheerd, en wel bij het ie regiment huzaren, de le luitenant eter inf. C. C. Schmoutziguer. - In de maand Januari zal ecu onder zoek worden ingesteld naar de militaire be kwaamheid en de lichamelijke geoefendheid van lotelingen, die naar een getuigschrift dingen. Voor Amersfoort, Apeldoorn en Gorcum zijn hiervoor commissies benoemd, bestaan de uit officieren van het 5e reg\ inf. Voorz is de maj. J. H. van der Burg, secr. de 2e luit. L. C. Preij. De commissies zijn verder als volgt samengesteld Amersfoort Kap. F. A. Nieuwenhuijs, kap. W. F. Ruempol en 1. luit. L. Schutte. Apeldoorn Kap. A. A. Heisterkamp en J. F. A. Bischoff. Gorcum Kap. D. M. Storm van Leeuwen A. S. Doorman en le luit. J. A. Pet.. Bij beschikking van den minister van Binnenl. Zaken is voor het jaar 1906 be noemd aan de Rijks Universiteit te Utrecht tot assistent voor de scheikunde, buiten be zwaar van 's Rijks schatkist, de heer L. R Sinnige. Wolff-TerheU-coucert. Wanneer het plan, waarvan we dezer da gen hoorden spreken, tot uitvoering komt, dan zal het Amersfoortsche publiek binnen kort een buitengewoon muzikaal genot kun nen smaken, waartoe het slechts zelden in de gelegenheid wordt gesteld. Het Rotterdamsche trio Verheij (piano), Wolff (viool) en Mossel (violoncel) heeft na melijk het voornemen opgevat om, met me dewerking van mej. Lotte Roosing (altzan- geres), op 29 Januari a. s. in de groote zaal van Amicitia een conoert te geven. Waar deze, in de muziekwereld van ons land zoo gunstig bekende kunstenaars ons stedeke met een bezoek willen vereeren, ho pen we dat de ware muziekliefhebbers, welke Amersfoort, volgens zeggen in grooten ge tale, bezit, zullen toonen dat zij niet alleen in naam, maar ook in werkelijkheid deze on derneming willen steunen. Zij zullen nu niet naar Utrecht of Amsterdam behoeven tc trekken om weer eens waar kunstgenot te kunnen smaken, neen, het wordt hun ge boden binnen de muren der eigen veste Men zal weldra van zijn steun en ingeno menheid kunnen doen blijken, door op de lijst te teekenen, welke namens enkele da mes, die de welwillendheid hebben het con cert hier voor te bereiden, zal worden aan geboden. Bovengenoemde namen der executanten zijn algemeen zóó goed bekend, dat het ons bijna overbodig t-oeschijnt, het publiek nog eens extra op te wekken om toch vooral dit concert te gaan bijwonen. Er is hier geen sprake van beginnelingen, van jeugdige mu sici, die zicli eerst eens in een provincie stadje willen doen hooren, om te zien wat er van hun optreden wel gezegd zal worden en tevens te leeren hun Bdihnenfieber te overwinnen, maar van artisten die in de grootste plaatsen reeds herhaaldelijk mlet enorm succes van hun zeldzaam talent deden blijken, kortom die hun sporen dubbel en dwars hebben verdiend en in de muzikale wereld hoog staan aangeschreven. Omtrent een concert op 17 Dec. jl. van het trio, dat thans het zesde jaar van zijn bestaan intreedt, lezen we o. m. in het Rot- terd. Nieuwsbl. ,,Wij hebben genoten van een sublieme vertolking van het C.-dur-trio van Blrahms en het C-Moll van Mendelssohn, 't Is geen nieuws dat Brahms' tonensprake over 't ge heel van gezonder sentiment is doortrok ken dan die van Mendelssohn, en dit is dezen avond wel niemand ontgaan. M!aar toch hebben we ons genoegen beleefd aan deze muziek van Ludwig Felix, wieyt zoete, met seutimentaliteitf overgoten melodieën Wolff's viool zoo glansrijk zong op het kleurrijk gewarrel der klavierstemmen en den met genoeglijken ernst doortrokken toon der cello-cantilenen. Het Scherzo werd een even knap stuk virtuoos samenspel als dat uit het trio van Brahms was geweest. In deze door Wolff, Verheij en Mossel in gevoeligraken stijl gehouden voordracht, werd Mendelssohn's levensjubel met de re- ligieuse koraal-apotheose in het Finale, de scherpe tegenstelling op Brahms' zwaar-op- de-handsche joie de viore, die in het trio in C. uit de heterogene stemmingen van het eerste Al legio wordt geboren. Anton Verheij speelde van de variaties de orkestbegeleiding in klavier-arrangement, en bij de liederen debegeleiding. Men ichenke ons de moeite nieuwe adjectieven te zoeken voor de samenstelling van een lof psalm op de wijze waarop hij zich van zijn taak kweet. Mej. Lotte Roosing trad dezen winter reeds' in verschillende plaatsen op, en overal werd hulde gebracht aan haar klankvolle stem, haar fijn voelen, haar gloedvolle voor dracht. Voor het ernstig lied schijnt haar geluid bijzonder aangewezen, omdat er warm gemoedsleven uit zingt. Zoowel in het tim bre harer stem als in de ernstige opvatting van deze zangeres is iets zeer sympathieks. Behoeven we er nog iets bij te voegen? Wij gelooven het niet. Dat het Amersfoortsch publiek thans door een groote opkomst toone, dat het ware kunst op hoogen prijs weet te stellen Bij het internationaal kegelconcours in de Sportbar te Amsterdam, behaalde de heer S. Schuileman den löen prijs met 44 pun ten. (Eerste prijs 47 punten). In de Remonstrantsche kerk is ïjior- gen voormiddag geen dienst. Des avonds te 7 uur wordt een godsdienst oefening gehouden. Naar wij: vernemen zijn de predik beurten voor Zondag en Maandag a. s. als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur: Geen dienst. 's Avonds 7 uurDs. De Meijere. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 104 uur Geen dienst. 's Avonds 7 uurDs. Hooijkaas. Vrije Gereform. Gem. Voorm. 9J uur: Lezen. 's Avonds 5 uur. Lezen. Maandag 1 Jan. 1906. Voorm. 94 uurLezen. Gereform. Kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur: Ds. Donner. 's Avonds 5A uurDs. Donner. Beide keeren maandelijksche collecte. Maandag 1 Jan. 1906 Voorm. 10 uur: Ds. Donner. Gereform. Kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uurDs. Teer ink. 's Avonds 5^ uur: Ds. Teerink. Maandag 1 Jan. 1906. Voorm. 10 uur Ds. Teerink. Op verzoek van de Amersf. Kerkb. ne men wij dc predikbeurten voor de Ned. herv. gemeente niet op. Burgerlijke stand. Geboren: -Hendrikus, z. van R. Schoonderbeek en A. de Groot; Hendrika Everdina, d. van E. Ruizenda.il en H. do Boef Overleden: Jannetje Walet, oud 74 j., ongeil.; Adrianus Langras, oud 76 j., cchtgen van J Williams. Pos'erijen. Het post- en telegraafkantoor zal op Nieuwjaarsdag voor liet publiek geopend zijn als op werkdagen. IN HET p. f. BEHANGER. LANGESTRAAT 20. STOFFEERDER. J. VAN HAMERSVELD, Agent: Baijersch Bierbrouwerij „DE AMSTEL". Utrechtsche straat. P. f. Manufacturen. Garen, Band. Gemaakte Goederen. lUrechtsche straat. Brood-, Koek-, eo Banketbakker, Utrechtsche straat 23. E. J. VAN OMMEN, VarkeuHAlaehlerlj- F(Jne Vleescb- en WorMlsoorten. p. f. ARNH. STRAAT 19 Coiffeur. Posticheur. Aruh. Weg 8, Amersfoort. Filiaal BURGERS. Arii liWeg 32». P- f- Schilder en Behanger. A KMI WEG 41. p. f. J. A. SCHOTERMAN, In W(|nen en Gedistilleerd. Utr. straat 31. P. Ph. GREGORIUS, iiij en Fijne Vieeschwaren. Dir. straat 18. Stalhouderij, Westsingel 44. p. f. Fruithandel. WralRliigel 33. Schilder, Behanger en Steffeerder, Weslslngel 15. Stoomdrukkerij. p. f. Kreedestraat. Schoenenmagazijn. Langestraat 10. Specialiteit Heeren Modeartikelen. Langestraat 19. LUXE BAKKERIJ. Langestraat IS. LOUIS MOR8INK. p. f. AKMI. WEG 38. Rij wiel magazij n Afdeeling Rijwielen en Motoren. RIJWIELEN. KAMPSTRAAT 4. Beekesteinsche laan 38, IT RA AT 4. AMERSFOORT. Maison DE KLOET, Cuisinier. Patissier. p. r. Arrsb. straat 19. Koloniale Waren Comestibles. p. f. TarkeuNiuarki 45. Amersfoortsche GiazenwasscheriJ- Aldegonde.traat 47. Confiseur. Langestraat 117. Stoomververlj en Chemische Wasscberij. Kampstraat 6. Compliment van den dag. B. H. KUIPER, r. I. HO l'BA ER, Langestraat 70-72, Amersfoort,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3