KOLONIËN. BINNENLAND. Noorwegen. Chrittiania, 10 Dec. Het Nobel-comité van den storthing heeft den vredesprijs aan president Roosevelt toegekend. De prijs is heden in het gebouw van den storthing door den Amerikaan9chen gezant in ontvangst genomen. Chrittiania, 10 Dec. In zijn telegTam van dankbetuiging voor de toekenning van den vredesprijs, verklaart president Roosevelt, dat hij den prijs zal gebruiken voor de op richting van een permanent industrieel vredesconnté te Washington, dat tot taak zal hebben werkzaam te zijn tot verbetering van don toestand van diegenen zijner landgenoo- ten, die ab kapitalisten of loontrekkende ar beider* verbonden zijn aan industrieel© of landbouwbedrijven. In het moderne leven is het van evenveel gewicht in de industrieel© wereld als in de politieke te streven naar een eer vollen vrede, die verkregen rechten eer biedigt. Zweden. Stockholm10 Dec. Do plechtige uitreiking van do dit jaar toegekende Nobelprijzen had hedenavond om half acht plaats. Dt hier aanwezige bekroonden, prof Sloissan uit Parijs (scheikunde), prof. Thomson uit Cambridge (natuurkunde) en de professoren Golgi uit Pavia en Ramon uit Madrid, die den prijs voor geneeskunde deelen, ontvin gen uit de handen van Koning den prijs, het diploma en de goudon medaille. Prof. Carducci uit. Bologna, wien de prijs voor letterkunde is toegekend, was niet aanwe zig, maar werd vertegenwoordigd door den secretaris der Italiaansche legatie, graaf Ca- prara. De Nobelprijzen bedragen dit jaar elk 141 480 fres. Hongarije Budajyetl, 10 Dcc. De minister van bui- tenlandsrho zaken, baron Aerenthal, gaf een overzicht van de buiten 1: ndsche politiek van Oosten rijk-Hongarije in de bijzondere com missie der Hongaarsch© delegatie. Hij zeide: „Do positie van de Oostonrijkscè-IIongaar- scho monarchie in het Europeesche staten- concert is een uitvloeisel van onze macht en van de persoonlijkheid van onzen sou ve nei n, die de achting van allen geniet, en ein delijk van de continuïteit van onze politiek, dio overal vertrouwen inboezemt." De minis ter verklaarde, dat er volkomen overeen stemming hoerscht tusschen hem en de dele gatie, wat de hoofddoeleinden betreft, naar welke de buiten landsche polit ek van Oos- tenrijk-Hongarije moet streven. In de Bail- kanlanden wordt zij door geen egoïstische oogmerken gedreven. De minister deelde verder mede. dat de diplomati bestudeert do toelating van het Hongaareoho publieke redht in do takken van dienst, die Oosten rijk on Hongarije gemeen hebben. Rutland. Men >s geneigd aan de ontvangst van graaf Witte in Zarskoje Solo door den Czaar eeno politieke beteekenis toe te kennen. De Rjetsch vermeldt eeno lezing, volgens welke do audiëntie in verband ad met het mis verstand, dat ontstaan is met Japan over sommige jbep.vlin.gen van he verdrag van Portsmouth Over het onderhoud van graaf Witte met den Keizer wordt bericht, dat het twintig minuten heeft geduurd. De ontvangst was zeer minzaamhet gesp: h:eft over aller lei onderwerpen gcloopen. De u'tnoodigdng was gevolgd op een verzoek om eene audiën tie, dat tien dagen te voren door graaf Witte was gedaan. In den tusschentijd heeft graaf Witte een bezoek gebracht aan minister-president Sto- lypin, dat door dezen, hot gevaar van een aanslag trotseerende, den volgenden dag be antwoord is. De correspondent van do Temps meent te weten, dat do heer Stolypin aan het bewind zal blijven teu minste tot na de verkiezin gen. Hij zou zeer tevreden zijn als hij werd ontheven van den last, dien hij slechts uit plichtsgevoel heeft op zich genomen. De Russische Korrespondenz maakt mel ding van het volgende dringend© telegram, dat door den hoofddirecteur der spoorwegen gezonden is aan allo spoorweg best uren en eigenaardig de geeet illustreert, waarin de „zwarte honderd" staan bij de regeering „Er komen klachten in, dat de hoofden van somiuigo spoorwegdirectiën hunne amb tenaren verbieden zich aan te sluiten bij den Bond van het Russische volk. Tot aanvul ling van de circulaire van den minister van spoorwegen van 2 November wordt, op bevel van den minister, modegedeeld, dat blijkens circulaire van den minister van binnenland- ache zaken dezen bond een wettig gere gistreerd lichaam is en wegens zijne nuttig heid voor den staat ondersteuning verdient van alle rogeenngsorganen. Ik beveel aan, deze circulaire onvoorwaardelijk na te ko men en verzoek de chefs van alle spoorweg diensten mede te deelen. dat zij van hun ambt zullen worden ontheven als zij zich niet. aan deze voorschriften houden." Petersburg, 10 Dec (Petersburgsch tele- graafagentschap). Het eerste Pan-Russische congres van vertegenwoordigers van den beurshandel en den landbouw, dat zich ten gevolge van het aanvangen van zijne werk zaamheden niet in staat ziet zijne gedele geerden naar Berlijn te zenden voor eene con teen tie over hei Duitach-Nederlandsche grmancontractheeft besloten aan den Duit se-hen handelsdag zijn© wenschen betreffen de sommige punten van het contract mede te deelen met het verzoek, dat de defini tieve formuloering van het contract later in eene bijzondere samenkomst moge ge schieden. Japan en Rusland. I)e Nowoje W rem ja bericht, dat de on derhandelingen inet Japan zoowel wegens de visscherijkwcstie. waann Japan zeer veel- eisohend optreedt, als eger het handels verdrag slechts langzaam en niet zonder be zwaren opschieten en dat slechts grooter toe gevendheid van Japan hrt einde van de on derhandelingen zou kunnen bespoedigen. Marokko. Berlijn, 10 Dec. Een afschrift van de door Frankrijk en Spanje den 5en December aan het ministerie van buiten landsche zaken toe gezonden identieke nota betreffende het zen den van oorlogsschepen naar Tanger, is door den Rijkskanselier aan den Rijksdag overge- legd. Madrid, 10 Dcc. In antwoord op eene vraag, die hem in den Senaat werd gedaan, zeide do minister van buiten landsche zaken, dat het. gemeenschappelijk optreden van Frankrijk en Spanje in Marokko niet voort vloeit uit een compromis, maar uit de nood zakelijkheid oin voor leven en welzijn van de landgenooteu te zorgen Parsiê» In tegenstelling tot de te Parijs uit Tehe ran ontvangen berichten er den kritieken toestand der gezondheid van den sjah, deelt de Daily Telegraph mede, dat de eerste secretaris van het Perzi he gezantschap te Londen heeft verklaard, dat er geen reden tot bezorgdheid is. Het 1, aUte berioht, dat het gezantschap uk Teheran ontving, hield in, dat de sjah zich 'eid had van de ongesteldheid, waaiam mj r.ilangs had ge leden. en dat zijn toestsnd nu bevredigend was. Ind;en sedert de toestand verontrus tend geworden was. dan *i daarvan zeker bericht ntvangen zijn. Venezuela. Xetv York, 10 Dec. Een telegram uit Fort de France bericht, dat regeeringstroepen ut Caracas naar het Westen zijn vertrokken waar de opstandelingen onder Montilla Bar- quisimato hebben genomen. Er wordt bericht, dat Paredes bij Coro is geland en de regeeringstroepen heeft gesla gen Allerlei. vVolgens de uitkomsten der volkstel ling in Pruisen, van 1903, waren de vol gende aantallen Joden gevestigd r te Berlijn 9S893, te Breslau 20356, te Keulen 11035, te Frankfort 23476, te Charlottenburg 15604, te Schöneberg 6929. In 22 andere groote steden varieerde het getal tusschen 584 (Barmen) en 5761 (Posen). In Siberië bev'nden zich ongeveer 40.000 Joden, meest- wegens politieke vergrijpen gedeporteerden, d#e onder politietoezicht staan, voor het overige ontslagen gevange nen die het recht van vestiging kregen. De sterkst bevolkte Joodsche gemeenten zijn to Chita en Omsk (ongeveer 200 gezinnen), Karirn (4000 zielen), Kayeiisk en Jokoetsk (plm. 1500 gezinnen). vTe Glasgow gaat men ter bestrijding van de groote kin le^sterfte, het middel na volgen, dat elders n Engeland zoo goed ge werkt heeft. Arme gezinnen zullen een pond sterling krijgen voor elk kind, dat het jaar haalt. Een commissie van dames za'. tevens rondgaan om de moeders te onderrichten hoe de kinderen behoo»"ijk gevoed zullen worden. Het geld voor de premies is er al. vMen is de schuldigen aan den dief stal van een postv a°en te Touloust op het spoor. Een winkelier die als heler bekend staat, betaalde dezer dagen zijn huur met een vermist bankbiljet. Dit- leidde tot zijn gevangenneming. In zijn kelder vond men bankbiljetten, effecten en edelgesteenten ver- bergen, die vermoedelijk uit den geplun- derden postwagen afkomstig zijn. Zijn twee handlangers zijn nog zoek. OOST-INDIÉ. Ojaoibi* Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is Pangeran S:ngo, eo zeer voornaam bendeboofd, in Djambi ge sneuveld. Naar aanleiding van dit bericht merkt de N. R. Ot. het volgende op „Pangeran Singo is geen onbekende. Het zou moeilijk vallen een politiek verslag van de laatste drie jaren op te slaan, waarin de naam van Pangeran Singo niet genoemd werd. Terecht duidt het bedoelde regeerwgs- telegram hem dan ook aan als een zeer voor naam bendehoofd. Ter herinnering zij hier aangestipt, dat Pangeran Singo doorgaans deel uitmaakfo van het gevolg van den Pangeran Ratoe. Over dezen laatste gaven wij indertijd reed* ©enige bijzonderheden. Het zwervend leven van Pangeran Ratoe heeft Pangeran Singo trouw sodeeld en zulk een bewegelijkheid heeft hij daarbij aan den dag gelegd, dat onze patrouilles voortdurend door hem in beweging werden gehouden Dit bl kt ovk uit de politieke verslagen van Drimbi. Toch is er een oogenblik p?wee«' hij tot be tere gedachten schoen gekomen te zijn. Im mers meldde hij rich den 31. JmH 1904 te Doehoen Toe a en onderwierp z'ah aan het N.-T gouvernement. Op rois naar Moeara Tebo nam hij echter, blijkbaar gedreven door wantrouwen, met rijn vrouw en kinde ren de vlucht Het moet wel zuiver per soonlijke redenen zijn geweest, die hem tot vluchten noopten, want op 14 en 20 Augus tus d. a v meiddon rich b!j ©en onzer pa trouilles Singo's zwager Pangeran Lom on g en zijn oudste broeder Raden Achmad, bei den met vrouw en kinderen. Sedert Singo's vlucht is men hardnekkiger dan te voren doende geweest met hem op te sporen. Hem zelf kon men echter nimmer krijgen, steeds was hij juist weg- aJs een patrouille met vaak (groot© moeite zijn schuilplaats had ont dekt Singo's vrouw en kinderen werden achtereenvolgens gevangen genomen, zonder dat dit den man en vader tot inkeer bracht. In het tegenwoordige stelsel is voor der gelijke verzetmannon geen plaats. Het kan langer of korter duren, het eind voor derge lijke hoofden is altijdonderwerpen of sneu- volon. Het weinige, dat hierboven omtrent Pangeran Singo kon worden medegedeeld, moge voldoende zijn om vast te stollen, dat. het jongste regooringBtclegram uit Indië een werkelijk belangrijke tijding heeft ge bracht. Bali. De met Bang li en Kloengkoeng gevoer de onderhandelingen, zooals die blijiken uit het schrijven van den rcgeerings-conuiii&sa- ris» voor de Balisehe aangelegenheden aan d i gouverneur-generaal en uit de brieven van dien huogen ambtenaar aan de aelfbe- «tuurders va.i genoemde rijkjes komen op het volgende neer, gelijk trouwens in hoofd zaak reeds bekend was. Wat Bangli betreft, werd het noodig ge oordeeld «en nieuw contract te sluiten en daardoor een nieuwen toestand in het le ven te roepen, hemelsbreed verschillende van dien ouder vigeur van het oude con tract dat, behoudens het nakomen door het zelfbestuur van eenigo weinig beewaronde of vrij vage verplichtingen, het gouverne ment van alle bemoeienis met de binnen land .che aangelegenheden van het land saliap buitensloot. Nu moest dadelijk de mogelijkheid r- zi. n worden dat onder den drang der om standigheden met het kortelings in Badceng en Ta ban a ii voorgevallene voor oogen, de radja van Bangli die, onder den invloed zij ner adviseurs, rich steeds een meester ge toond heeft in het uitdenken van allerlei uitvluchten om rich aan de nakoming van verplichtingen en het gestand doen vam ge maakte afspraken te onttrekken, voor het oogenblik maar zou toestemmen in hjt tee kenen van het contract en later de oude po litiek weer zou opvatten om te trachten het verlorene te herwinnen. Om dit te voorko men, was het noodig dat onmiddellijk de nieuwe verhouding uit eenige daadzakon bleek en de ons slecht gezinde elementen voorloopig uit de omgeving van den vorst verwijderd werden. Als zoodanig zijn hoofd zakelijk te beschouwen de poenggawa's Dewa Poetoe Kandel en lie Made Daoeth..er den zij nsar elders overgebracht, dan was verder van andere z de niet veel 'ir king meer te vreezen bij het tonsolidceren van den nieuwen toestand. Eene politieke verbanning dier personen buiten Bali was dus noodzakelijk te achten, doch om lien maatregel voor hen niet harder te makii dan noodig was, zou volstaan kunnen wo' den met Banjoewangi, dat hun niet geheel onbekend is en waar een Balisehe desa is, als verblijfplaats aan te wijzen, in afwach ting dat tegen terugkeer in hun land geen bezwaren meer zouden bestaan. In de tweede plaats moest de bevloeiings- kwestie onder de oogon worden gezien, om dat voor een deel van de in Gianjar gelegen sawahs het water op Banglisch gebied moet worden opgedamd, waè tot voortdurende wrijving en sohad© en vernieling van de waterwerken aanleiding heeft gegeven, be noemde waterwerken zijn hoofdzakelijk go- legen binnen een tien desas omvattend ge bied, dat dus onder rechtstreeksch bestuur moest worden gebracht. Toorts werd geëischt de inlevering va.i alle vuurwapenen en werd een militair be zoek aan het rijkje aangekondigd. Den 5en October antwoordde de radja op het schrijven van den regeeringscommissa ris, die zich inmiddels naar Giamjar had verplaatst, wiens schr'jiven van den len Oc tober was gedagteokend. Het waren in zee: beleefde termen gestelde uitvluchten, halve toezeggingen en halve weigeringen. Den 7eu October schroef de regeeringscommissar i? opnieuw, ditmaal dringender. Den zei fidet. dag kwam het antwoord. De tien desas w=." den afgestaan, maar over de uitlevering der twee poenggawas werd gezwegen, tegen de militaire excursie bezwaren ingebracht en medegedeeld, dat de radja niet persoonlijk n.nr Gianjar kon komen, omdat hij ziek was. Den 8en October werd de derde brief door den regeeringsoammissaris afgezonden, waarin opnieuw op een persoon!-jke bespre king te Gianjar werd aangedrong^ 1 en op de overige gestelde eisohen. Nogmaals een brief mot uitvluchten, gevolgd door een vierde en laatste schrijven van onze zijde, met een bedenktijd van drie dagen, waarop eindelijk een gezantschap van Bangli verscheen, dat de beide voenggawa's uitleverde, die naar Banjoewangi werden overgebracht per stoomschip Mataram. Op den vastgestelden dag verscheen de radja persoonlijk te Gian jar en werden de zaken geregeld en het nieuwe contract geteokend. Ten opzichte van Kloengkoeng werden dezelfde eischen gesteld, en tevens afstand van de conclaven Sibang en Abian Semal, wier poenggawas het verzoek gedaan had den onder rechtstreeksch bestuur van het gouvernement te worden gesteld, hetgeen natuurlijk op zichzelf geen voldoende reden geweest zou zijn om die gebieden af te vor deren maar in de gegeven omstandigheden toch veel gewicht in de schaal moest ltggen. Die landstreken toch hebben niet van ouds tot Kloengkoeng behoord, dooh maakten vroeger deel uit van het landschap Mengoei, dat langen tijd de twistappel is geweest tus schen de verschillende radja's, totdat vele ja ren geleden 't uiteen werd gescheurd en ver deeld tusschen de verbonden radja's der ande re staatjes De poen werd bij die gelegenheid vernield en de radja sneuvelde met vele zij ner getrouwen. De overgebleven familiele den en poenggawa's hadden zich daarna in het onverpoijdelijike gesahikt, doch waren reikhalzend Wijven uitzien naar eene gele genheid. om zich aan het vreemde juk te tmttrekken, welke zij thans meenden te vinden in de verwikkelingen tusschen het gouvernement en de Balisehe potentaat jee. Door bemiddeling van den broeder van den dewagoeng, Tjokordo Raka, werd ook haer een aanvankelijk slepende gehouden onderhandeling gevoerd. Het voornaamste bezwaar van Kloengkoengsche zijde, tegen het nieuwe contract, was dat het gouverne ment het rochl had den dewa-agoeng te ont slaan, wanneer deze zich misdroeg, maar toen daaraan de bij bepaling was vastge hecht, dat. zoo eenigseins mogelijk in zulk een geval een zijner naastbestaanden tot zijn opvolger zou worden benoemd, gaf men zich gewonnen. Nog een voornaam bezwaar was het ar tikel betreffende slavernij en pandelingsdhtp dat inderdaad zich weinig aanpast bij de maatschappelijke verhoudingen in het land schap Kloengkoeng, maar toch heeft de re- geeringscommissaris gemeend het onveran derd in het contract te moeten handhaven, per se willende vermijden eenige concessie te doen, waarvan niet met zekerheid kon worden aangenomen dat zij door de regee ring gehonoreerd zou worden. In tusschen zou hij in overweging willen geven dat de resident van Bali en Lombok gemachtigd wordt om, bijaldien een nader onderzoek van den plaataelijken toestand de wensche- lijkheid aan het licht mocht brengen in ver band met billijke wenschen der belangheb benden andere regelingen dezer aangelegen heid te treffen dan de in het contract aan- gegevene, in overeenstemming met den do- wa-agoeng daartoe voorstellen te doen. De geëi9chte persoonlijke overkomst van Gianjar vond bij den Kloengkoengschen vorst nog meer bezwaar dan bij dien van Bangli, zelfs ging hij zoo ver van het ver zoek te doen om ingeval de plechtigheid niet op Kloengkoengsch gebied kon plaats hebben, te mogen abdiceeren ten gunste van zijn jongeren brooder, die dan naar Gianjar zou komen. Ook dit werd geweigerd, daar de ruil geen goede geweest zou zijn en eerst toen besloot hij den tocht te aanvaarden. Tegen den inhoud van het contract maakte hij georie verdere bezwaren. J.-B Blijkens uit Indië ontvangen telegra- phische berichten, zijn, sedert de jongste mededeelingen dienaangaande, in de Neder- laudsche Staatscourant van 13 November 1906, no. 265, bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en onderhoorigheden aan de gevolgen van jne wonden overle den, de fuselier J. Eizema; b. op Timor-. onbeduidend gewond, door lansworp, de lste lu' enant der infanterie C. J. G. G. van Doorn - c. op Celebesgesneuveld, de onder-lui tenant dor infanterie H. Boelsums, de ser geant W. F. J. Leans, en de korporaal H. Jacob; gewond (schot in den rechterarm), do ka- pitei der fanterie J. P. Hendriks, en licht gewond, de sergeant W. C. van Deyl, en d. in de afdeel ing West Nieuw-Guinea gesneuveld de fuseliers L. H. C. A. Schmidt en F. Peters, en zwaar gewond de 2de luitenant der infan terie J. C. van N.spen en de ziekenverple ger L. Cohen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Is in den regel de Maandag een rustdag voor de Kamer, in de begroot ingsdagen wordt er staag doorgewerkt en was er zelfs Maandag een middag- en een avondzitting. Te kwart voor tweeën werd de behandeling van Hoofdstuk V (binntemlandscho zaken) voortgezet. De heer De Klerk gaf zijn vreugde te kennen over verschillende beloften, die door den minister waren gedaan, drong aan op betere bezoldiging voor gemeen te-veldwach ters en verdedigde tegenover den heer Tak de tractementsverhooging van dien burge meester van Rotterdam. Daarbij dwaalde hijj echter zóó af, dat de Voorzitter hem er aan moest herinneren., dalt hij niet in demi Rotterdamsohesn raad', maar in de Tweede Kamer was. Tegen den, heer Tak, die ge zegd had', dat Rotterdam nog zoo achterlijk was op sociaal gebied1 merkte hij op, dat in Rotterdtam geen scheurende beurzen gebouwd werden zocals in Amsterdam, waarop dë heer Tak repliceerde: „Bij jullie verzakken de kaaimuren en bij ons niet". Nog een paar sprekers hadden het over het geven van buitengewone vergunningen bij landbouwfeesten, wedrennen, enz. Het waren de heeren Okma en Schokking, terwijl de heer Duynstee het, afkeurde, dat de gemeente-secretarissen niet benoembaar waren tot. ambtenaren van. den burgerlijken stand. Hierna was de minister, dé heer Rink, aan het. woordHij verdedigde het geven van buitengewone vergunningen bij gelegenheid van een wedren en een landbouw tentoonstelling met. een beroep op soortge lijke vergunningen, die door zijn ambtsvoor ganger dr.# Kuvper waren verleend. Verder deelde hij mede, dat weldra zijn departement zullen verlaten wetsontwerpen tot regeling van het comptabel beheer der gemeenten en tot zekerheidsstelling der ambtenaren. De pensionnee ring van commissarissen van po litie en de vaststelling van een minimum- bezoldiging voor veldwachters rijpi zaken, die tot het gebied der gemeente behooren. In zake de burgemeesters-benoemingen merkte de minister op, dat het. dikwijls in het belang eener gemeente kon zijn als een niet-ingeeetene wordt benoemd. En bovendien als er geen ingezetenen solliciteeren moet men toch wel iemand anders nemen. De ver hoogingen der tractementen van burgemees ter en secretarissen in Friesland was zeer gemotiveerd, want al mag men het burge meestersambt als een eere-ambt- beschouwen, een arbeider is zijn loon waard en er wordt van de burgemeesters veel meer gevraagd dan vroeger. Met. de verhooging van het tracte- ment van den. burgemeester van Rotterdam zou de minister zich niet 'bemoeien zonder noodzaak. De burgemeesters moeten verder z. i. niet beperkt, worden in hun macht om vertooningen, optochten enz. te verbieden. Dat een commissaris der Koningin na het sluiten van het debat, over een onderwerp in de Statenzitting nog het woord voerde, waar over ook al geklaagd was, achtte de minister niet ougeoordoofd. Na replieken van de heeren Ter Laan, Van der Zwaag, Van Id9inga, Tak, Schok king, Okma en, Scha per en diipliek van den Minister, wer den de algemeen© beschouwingen gesloten en werd de vergadering om half zes verdaagd tot 's avonds 8 uur. In de avond-vergadering waren de artike len aan de orde Bij de afdeeling Volksge zondheid en Volkshuisvesting drong de heer Tak aan op spoedige wijziging van de Wo ningwet, ten aanzien van het. veaieenen van toelagen en voorschotten aan vereenigingen die arbeiderswoningen willen bouwen. De heer Van Vuuren klaagde er over, dat de Bicsbosch dikwijls zonder politietoe zicht is. De heer Van Kol vroeg maatregelen tegen de verbreiding van de melaatsckheid) en vroeg nadere inlichtingen omtrent dien stand der wormziekte, terwijl hij voorts nog vroeg om krachtige bestrijding der adenoid©' vegetaties. De heeren Jaiinink en Goeman Borgesi us bespraken eveneens dë toepas sing der Woningwet. De eerste achtte wijzi ging der bepalingen omtrent dë onbewoon baar- verklaring noodzakelijk. Do laatste wees op eenige leemten in de wet, waarvan hij zelf wel de vader was, maar dat belette hem niet de gebroken te zien. Hij vestigde dë aandacht, op enkele punten, die onuitvoerbaar zijn, gebleken, en hij achtte het daarom gelukkig, dat de wet gewijzigd zal worden Ten aanzien van de onbewoon baarverklaring zou hij een bepaling willen, dat de gemeente steeds verplicht is verdere voorziening te troffen. De heer Heemskerk besprak mede de keet en in den Bieëbosch, die voor 'tmeeren- deel onbewoonbaar zijn. Die toestand' eischt dringende verbetering. De heer Bos wees ook op enkele gebreken in de Woningwet en vroeg maatregelen tegen do verontreiniging der openbare wateren. Hij gaf der regoeriug in overweging om op ruime schaal pjroeven te nemen om het. middel te vinden tot. zuivering van het af valwater der fabrieken. De hoer Schokking sloot zich hierbij aan en besprak mede de toepassing der Wo ningwet. Hij achtte het toezicht op de on- bewoon baarheid de voornaamste taak der ge meentebesturen De heer Van. der Zwaag keurde mede de houding van Gedep. Staten van Friesland ten opzichte van besluiten van gemeentebe sturen, die een bedrag hadden gevoteerd voor het. bouwen van arbeiderswoningen, welke besluiten door Gedep. Staten vernie tigd; waren. Hij twijfelde er aan of bij den minister wel de noodig© warmte aanwezig was om tot betere toepassing der Woningwet te komen. Het was reeds 11 uur toen dë minister aan het woord kwam. Hij wees er op, dat er geen termen waren geweest om de beslis sing van Gedeputeerden van Friesland ter vernietiging voor te dragen, al werden die 'beslissingen ook door de regeering betreurd1. Er was echter geen strijd met die wetsbepa ling. In tusschen heeft Spr. het initiatief ge nomen tot een conferentie tusschen de re geering, het woning-college en Gedep. Sta ten. Het verslag dier conferentie zal eerst daags verschijnenmaar thans reeds kan Spr. meedeelon, dat het standpoint van de Friosche Gedeputeerden niet zoo principieel is als men zou hebben verwacht. Het ver heugde Spr., dlat hij het wetsontwerp tot wijziging der woningwet nog niet heeft in gediend, want thans kan men nog profitee- len van de wenken in dë vergadering ge geven. Voldoende termen om maatregelen tegen verspreiding van lepra te nemen bestaan niet. Tiet aantal lijders aan die ziekte is zeer gering. In 1898 waren er 19 gevallen opgegeven en zeker niet meer dan een 30- taJ in 't geheel. Sedert is het aantal ver minderd. Het onderzoek van den centralen gezond heidsdienst omtrent de mijn-wormziekte heeft aangetoond dat slechts een klein per centage van de bevolking van mijnstreken, niet-mijnwerkers, door. wormziekte is aan getast. Het onderzoek intusscihen was slechts een eerste beginhet zal langzamerhand be ter worden door de dit jaar opgedane on dervindingen. De mijn-eigenaren hebben be hoorlijk medegewerkt. Van -het onderzoek aan de adenoïde vege taties mag de heer Van Kol ziah een deel der eer toerekenen. Over de verontreiniging van wateren zul len twee wetsontwerpen de Kamer bereiken, één van den Min. van Landbouw en één van Spr. Na .repliek van den heer Jannink werdl de vergadering verdaagd tot Dinsdagochtend! 10 uur. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 11 De cember 1906 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde F. J. Harterink, secretaris der vereeni- ging „Voorzorg" uit het personeel dor Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen, te Delden benoemd voor 6 jaren tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse F. R. J. Sonnen, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder in de Koninklijke Orde van den Verlosser, hem door Zijne Majesteit den Koning van Griekenland geschonken, aan Th. H. de Meester, directeur der Stoomvaartmaat schappij „Zeeland t» Middelburg. H. M. de Koningin was Donderdag avond op bezoek bij mevrouw douairière van Haersma de With-Van Weede op den huize Marialust te Apeddo rn. Vrijdagmiddag deed H. M, verge zeld van eene hofdame, een rijtoer in den omtrok van Het Loo. Zaterdagmiddag maakte H. M. de Ko ningin een rijtoer door het Kon. park. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins reden Zondagmiddag over Hoog-Soeren, waarbij Z. K. H. z^lve het tweespan schim mels mende. Maandagavond 17 dezer, te 8.14, vertrekt Z. K. H. naar Dm Haag. Do Vorstin van Bentheim, die eenige dagen de gast was van de Koningin-Moeder, is gisteren ochtend per Staatsspoortrein van 9.40 naar Bentheim teruggekeerd. H. M. do Koningin-Moeder vergezelde hare zuster tot aan den trein en nam een hartelijk afscheid op het plankier. Ook de grootmeester van Hr. Ms. Huis, Jhr. de Ranitz, en eenige andere leden van de hofhouding der Koningin-Moedor, deden der vertrekkende Vorstin uitgeleide. Het heeft H .i. de Koningin be haogd aan do zangvereeniging „Excelsior"

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2