KOLONIËN. BINNENLAND. paald doel verspreidt, kan er de bet eek en is tn gelegd worden, die men te Weenen er aan toeschrijft, maar die zeker niet in de gedachte van den beroemden Italiaan lag. Daarom is het zeer natuurlijk, dat die woor den aan ons voorbijgegaan zijn. zonder tot opwinding of ongerustheid aanleiding te ge ven. Rusland. Te Petersburg is een door verscheidene duizenden bezochte vergadering van bet Ver bond van echte Russische mannen gehouden, ilooge geestelijken ijdden de vaandels on der grooto geestdr tt. .sa deze plechtigheid werd luid gejuicht oor don Keizer en de keizerlijke familie, terwijl vijandige kreten geslaakt werden tegen de revolutionairen en ook tegen graaf Witte en de joden. De priester Job-tn van Kroonstad noem de de Doe ma een etterbuil, die weer in omvang dreigde toe te nemen. De vergadering ging uiteen onder het ge roep van Weg m?t de grondwet Balkan-Staten. Volgens de Bulgaarsche Wetschcrna Posta hoeft eene Servische bendo het Bulgaarsche klooster Tresbawetz overvallen, de monni ken gedood en van het klooster bezit geno men Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Saloniki bericht, dat de Grieksche beweging in het sandsjak Serres dagelijks toeneemt De Bul gaarsche priester an het dorp Sirnowo werd gedood. Aan het Jenidzameer hebben gevechten plaats tuss hen Grieken en Bul gareu Marokko. De correspondent van den Matin te Tan- ger bericht, dat Zondag do kaïds der ver schillende stammen, door Raisoeli opgeroe pen, hebben vergaderd en besloten bij Mo- haraed el Torres een protest in te dienen tegen het verschijnen van de Fransch- Spaansche vloot op de reede van T&nger. Zij zullen doze vragen of het Maghzon de in menging der christelijke mogendheden in het bestuur der Muzelmannen zal toelaten. Verder zullen zij verklaren, dat de af stand van lander.jm aan Europeanen een niet te dulden misbruik is. Het land be hoort. aan God en aan den Sultan. Maar deze mag het erfdeel van Allah niet ver vreemden. De weigering van Raisoeli om dc hand te leen en tot rgelijke transacties was dus volkomen gerechtvaardigd. Mocht het onderhoud met Mohamed el Torres tot niets leiden, dan, zoo verklarer de kaïds, zijn zij beieid handelend op te tre den. Allerlei. vDe neger'..ui ^eros Flora Easton, in Amerika, als de .zwarte Patti" bekend, is te Philadelphia overleden. Vooral in En geland heeft Flora Easton triomfen gevierd Koningin Victoria hoorde niemand zoo gaarne zingen als de zwarte kunstenares. v— Uit New-York wordt gemeld, da<t de gebroeders Wright het geheim van hun vlieg machine, waarmee zij zulke wonderbaarlijke uitkomsten hebben bereikt, aan de Ameri- kaansche regcering hebben verkocht. Zij krijgen als ambtenaren een vaste, hoog be zoldigde betrekking, waarin zij zich geheel aan do studie van de vliegmachine kunnen wijden vDe Alfred Nobel, oen schip dat aan Nobel s maatschappij van ontplofbare stof fen heeft behoord, gaat over een maand, in dienst van do Zuid-Afrikaansche Bergings- maat.schappij op de kust van Afrika naar wrakken zoeken en zal ze trachten te lichten. Er staan 38 wrakken op de lijst. Op sommige dier wrakken heeft de maatschappij van de Kaapsche regeering het uitsluitende berg- gingsrecht gekregen. Onder de wrakkeu noemt een Bngelsch blad de Merertein, gezonken in Saldatfhaba&i, met, naar men gelooft, 100,000 in goud en-X 20,000 in zilver; do Dorothea, ge zonken op de kust van Zoeloeland, met, naar men zegt, 650,000 aan goud, gesto len van de regeermg der Z. A. Republiek en op weg naar Zuid-Amerika; de Wilhelm II metvolgens bericht, buit afgenomen van drio zooroovers tusschen Batavia en Amster dam de Cravenstein, een gewapende No- dor land sc he koopvaarder, vergaan in 1698; do Middelburg, ook een oud NederUmdsch wrak, met, naar men gelooft, allerlei me talen aan boord. vBlijkens oerichtea uit Shanghai is door het werken van een geheime voreoni ciug in de Ohineesche provincies Kiangi en Honair een beweging tegen do vreemdelin gen ontstaan. Met een wit vaandel, waarop bedreigingen tegen u? vreemdelingen, aan het hoofd, trekken groot© scharen rond en zetten betoogingen op touw De vreemde lingen te Pin king, de meest bedreigde plaats, waar in de kolenmijnen vooral veel Duit- sebors werken, zijn onder bescherming van een geleide, door <le Chineceche regeering tot hunne beschik King gesteld, naar Te lia ngta vertrokken. Odessa, 11 Der. Alle spoorwegarbeiders zijn heden in staking gegaan. Het laden van graan heeft dientengevolge geheel opgehou den de exportfirma's alhier hebben hunne buitenlandschc afnemers medegedeeld, dat zij tengevolge van de staking geen verantwoor delijkheid wegens het niet-nakomen der con tracten kunnen dragen. De staking der havenarbeiders is geëindigd. New-York, 11 Der. De Amerikaanscho sui kerraffinaderij-maatschappij is door het Hooggerechtshof gestraft mot eon boete van' 80,000 dollar en de Brooklynache coöpera tieve maatschappij met een boete van 7000 dollar wegens het aannemen van kortingen op de spoorwegvrachten. v—- T>& Asch in Bohemen heeft de vrouw van een bakker gisterenochtend haar negen jarig zoontje opgehangen. Zij sneed daarna zichzelvo do polsaders door en sprong sen paar maal in 't water, doch werd gered. To voren had zij een aantal kinderen met morfine verdoofd. ')e ongelukkige was eerst viertien dagen geleden uit het krankzinni gengesticht ontslagen. Madrid, 12 Der. De bladen uit Bilbao be richten, dat een vaartuig bij het overste ken van de rivier ten gevolge van een wind vlaag is gekanteld. Zestien personen werden vermist. Zeven lijken zijn terug gevonde i. OOST-INDIÊ. Telegrammen uit Indië. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegTain zijn bij do verovering van de versterking Kaloempini in Masen- rempoeloe (Zuid-Celebes) op 10 Dec. jl. ge sneuveld één Europeesche en een Amboinee- sche militair beneden den rang van officier, en gewond twee inlandsche militairen be neden dien rang. De vijand had 61 dooden. Blijkens een uit Nederlandseh-Indiè ont vangen telegram vloog op 5 Dec. jl. docr zelfontsteking van springmiddelen het mu nitiemagazijn te Tapa Toean (Onderhoorig- heden van Atjeh) in de lucht. Verbrand is eene inlandsche vrouw. Ge wond zijnzwaar drie inlandsche militai ren benedon den rang van officier, waar van één is overleden licht twee Europee sche en een inlandsche militair beneden den rang van officier, zoomede de echtgenoote van een onder-luitenant en een inlander; onbeduidend drie inlandsche militairen be neden den rang van officier. Bij een déraillement van een werk trein bewesten Padang Tidji (Groot-Atjeh) wer den licht gewond de inlandsche machinist en stoker en drie inlandsche militairen be neden den rang van officier; onbeduidend gewond een Europeesche en zeven inlandsche militairen beneden dien rang, terwijl ge dood werden twee, zwaar gewond zeven en licht gewond vijftien Chineesche koelies. Do N. R. Ct. ontving gisteren van hare correspondent te Batavia het volgende telegram ..Den 5en dezer is door zelfontsteking van springmiddelen het munitiemagazijn te Tapa Toean in de lucht gevlogen. De be lendende gebouwen zijn grootendeels ver nield. Br werden 2 personen gedood en 10 gewond; echter geen officieren of onderof ficieren." Het blad teekent hierbij het volgende aan ,,Ten noorden van het welbekende Sing- kel ligt de zich als een ongeveer 30 K.M. breede strook langs de' kust uitstrekkende onderafdeeling Tapa Toean. In het midden van die kuststrook ligt de afdeelingsheofd- plaats Tapa Toean, waar een detachement van het le garnizoensbataljon van Atjeh en Onder hoor ig heden is gelegerd. Vergissen wij ons niet, dan is dit thans geseinde ongeluk het eerste ernstige ongeval, dat door zelfontbranding van de nieuwer wetse he springmiddelen is voorgekomen. Toch is dit een gevaar, dat in Indië meer nog dan in Europa dreigt, maar waarop dan ook steeds de aandacht gevestigd is. Zoo werden, als ons geheugen ons niet be driegt-, voor eenige jaren een groot aantal geweerpatronen nabij Soerabaja in zee ge worpen, omdat deze bet zoo gevaarlijke ver schijnsel van „doorz weeten" vertoonden. Wij vermoeden nu, dat- in Tapa Toean met het oog op de daar sedert eenige maan den gevoerde actie onzerzijds, de noodige dy nam iet-patronen zijn opgelegd, om aan de agoerende troepen te worden medegegeven. Bij het z.g. ,,doorzweeten" komen er kleine druppels nitroglycerine op de buitenzijde van de huls te zitten en de ervaring leert, dat dan een betrekkelijk geringe schok vol doende is om een ontploffing teweeg te brengen. Daar zoo beslist geseind wordt, dat zelfontsteking de reden der ontploffing is, ligt bovenstaande verklaring voor de hand. De lichte samenstelling der gebouwen in dergelijke open kampementen maakt de gevolgen van zulk een ontploffing minder ernstigde luchtdruk kan zich daar toch gemakkelijk verplaatsen. Lezen wij het telegram goed, dan zijn er wel soldaten onder do dooden en gewonden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de Dinsdag voortgezette vergadering werden eenige opmerkingen gemaakt over de werking van den Centralen Gezondheids raad. De heer Boa opende de rij van hen, die daarover minder ingenomen wa ren. Hij achtte het o. m. onnoodig, dat er bij de 7 leden van dat college 4 hoofd-in- specteurs van de Volksgezondheid zijn, die dus do meerderheid hebben en steeds sa mengaan. De heer Ruys de Beerenbrouck was van meening, dat de Centrale Gezond heidsraad niet aan zijn doel heeft beant woord. Toch moert- z. i. aan de Hoofdin specteurs het lidmaatschap niet worden ont nomen. Verder vroeg hij den minister de C. G. R. te belasten met het toearicEt op den invoer van abeinth, die in België verboden is. De heer Tak klaagde mede over het weinige licht dat ontstoken wordt over de werking van den C. G. R. en drong erop aan, dat de vergaderingen van dat college openbaar zouden zijn. De heer Lobman nam Bet voor den C. G. R. op. In zijn afdeefing was ook trouwens niet in afkeurenden zin over aal lichaam gesprokenDat de hoofd-inspecteurs in den Raad één lijn trekken is Spr. nooit gebleken, wel het. tegendeel. Hij keurde het echter af, dat de secretaris ook lid van den Raad is. De heer Goeman Borgesius achtte do breed uitgemeten grieven tegen den C. G. R. ook ongemotiveerd. Ook hij achtte het niet gewenscht dat de secretaris tevens lid is van den Raad en hij wees er verder op, dat in den laatrten tijÜ veel nnttigs door den C. G. R. is tot stand gekomen. De heer B1 o o k e r hield als lid der C. v. R. vol, dat men in de afdeelingen al gemeen weinig ingenomen was met den C. G R. en meende voorts, dat de minister den Raad niet met opdrachten moet over- llllhl. De verdediging van den minister sloot zich in hoofdzaak aan bij dat van de heeren Lobman en Goeman BorgesiusZijn indruk is, dat de C. G. R. goed werkt en dat het college niet stil zit blijkt uit de lijvige verslagen. Het denktecid om den secretaris geen lid meer te doen zija van den Raad vond bij den minister wel instem ming. Gaarne zal de minister herzien-ug overwegen van de bepalingen omtrent den invoer van abeinth. Een ander onderwerp, dat tot veeil discus sie aanleiding gaf, was art. 49 korten voor stichting en inrichting van nieuwe lokalen en van een laboratorium voor den Oentralen Gezondheidsraad Deze zelfde post was verleden jaar terug genomen. Sedert heeft de heer Blooker een nieuw plan voorgestelddat goedkooper is, dan het plan der regeering. Spr. verde digde zich tegen de critéak, die hij daarbij had ondervonden, speciaal van den hoofd inspecteur Woltering. Spr. gaf den minister in overweging om de beslissing aan te hou den totdat deskundigen hun meening over het goedkoopere plan hebben kenbaar ge maakt. De hoer Van Fcureest protesteerde tegen het dure bouwen, dat men gewoonlijk bij de rijksinrichtingen ziet. De begrooting z i veilig met f250.000 verminderd kunnen worden als er op gebouwen bezuinigd werd. De heer Tyderaan bracht hulde aan de opbouwende critiek van den heer Bloo ker. Deze zaak achtte hij" t.hans rijp voor beslissing en Spr. zou voor het crecKet aan den minister stemmen, onder diens verant woordelijkheid. De Minister verdedigde nader den post en wees erop, dat men het er nu over eens was, dat liet laboratorium noodig is. Zoo mogelijk zullen nog bezuinigingen wor den aangebracht. De post werd ten slotte goedgekeurd. Bij de verdere behandeling betreurde de heer Van Rol het antwoord van den minSstetr, dat berstirödmg der tuberculose niet op den weg der regeering ligt. Hij achtte dit juist regeeringsplicht. De zaak mocht z. i. niet worden overgelaten aan het particuliere initiatief en kostelooze con sultatie moet bevorderd worden van rijks wege. De Minister antwoordde, dat de heer Van Kol de Mem. van Antw. niet juist heeft begrepen. De bedoeling was, dat de tuberculose, alsnog niet* opgenomen onder de besmettelijke ziekten, van Regeerings- wege niet bestreden kon worden, gelijk dat met de besmettelijke ziekten geschiedt. De minister is zeer overtuigd van de noodza kelijkheid dat de tering bestreden moet wor den, en dit blijkt ook hieruit, dat hij jaar lijks daarvoor meer geld aanvraagt. Nog on langs werd op een congres van deskundigen met 106 tegen 7 stemmen een motie aangeno men, waarin werd uitgesproken, dat de te ring vooralsnog niet onder de besmettelijke ziekten moet worden opgenomen. Bij do afdeel ing Krankzinnigenwezen dringt de heer Van Kol aan op meerde-c invoering van het koloniestelsel, dat de voorkeur verdient boven verpleging van krankzinnigen in gestichten. De heer Van Heemstra klaagde er over dat aan de particuliere krankzinnigen gestichten te Venraav, Apeldoorn en Wolf- liezen zwaarder e lachen zijn gesteld dau vroeger aan gestichten werden gesteld. Dc Min. antwoordde, dat de opmer kingen van den heer Van Kol en de nood zakelijkheid bewijzen van den bouw van een nieuw gesticht, gelijk wordt voorgesteld. Bij dat n:euwo gesticht zal de paviljoensverple- ging worden toegepast. Aan den hoer Van Heemstra vroeg de Minister of een der door hem genoemde ge stichten nadeel van de voorschriften heeft ondervonden. De minister wil de bezwaren echter nogmaals overwegen. De minister wil op geen enkele manier de gezinsverpleging bemoeilijken Vervolgens werd nog eenig debat gevoerd over het voorstel tot oprichting van een nieuw rijkskrankzinnigengesticht, waarover echter nog geen beslissing werd genomen. Wanneer Woensdag in den loop van den dag binnenlandsche zaken niet afloopt, zal Woensdagavond Financiën worden behan deld. Marinebe^rooting 1907. Amendementen. De Oommissie van Rapporteurs heeft een tweetal amendementen ingediend op de Marine- begroot ing voor 1907. Het eerste, om de artikelen 6, 9, 11 en 12 te verminderen respect, met f 500, f 3C00, f 3000 en f 5634, bedoelt de vraag omtrent de boek houding op 's Rijks werven j iet te beslissen bij de begrooting. Het tweede, om art. 94 te verminderen met f 45,000, strekt om geen gelden toe te staan voor de oprichting van een proefstation voor de verlichting, met werkplaats, te Scheveningen. De heeren Marchant, Van Foreest en Thomson stellen voor, de artt. 15, 19 en 22 te verminde ren met respect, f 678,500, f 224,000 en f 100,200. De bedoeling van dit amendement is geene gelden toe te staan voor den bouw van het nieuwe pantserschip. Door den heer Jansen en 12 anderen i« voor gesteld, art. 35 (nieuw): ..Kosten van het korps Mariniers" te verhoogen met f 70,000, teneinde de verbetering in den toestand van officieren, onderofficieren en minderen niet te vertragen tot eventueel een voorstel tot reorganisatie van het korps Mariniers wet zal zijn geworden. Schutt er ij en. Door de heeren De Klerk, MarchantDe Rid der en Duynstee is bij amendement voorgesteld opde begrooting van Bmnenlandsche Zaken 1907 als memorie-post te plaatsen: ..Toelagen aan gewezen bezoldigde ambtenaren bij de schut terijen Berichten. De Staatscourant van Woensdag 12 December 1906 bevat de volgende Konink lijke besluiten erkend als vice-consul van België te Rot terdam voor 'sGravenhage en Rotterdam E. Knight benoemd tot vice-president van de rocht- btnk te Utrecht mr. R. D. Baart de la Faille, thans rechter tot burgemeester van Berkenwoude Th. H. Klinkhamer; van Limmcn S G. L. F. baron van Fridaghvan Valkenburg dr. A. W. J. Ercns benoemd tot secretaris van het. college van curatoren der Rijks-universiteit te Leiden mr. J. E Boddaert, aldaar; benoemd tot mijnopzichter bij de staats mijnen in Limburg D. J. Gibbels, tijdelijk staatsmijnopzichter benoemd tot voorzitter der staatscommissie voor waterstaatsbestuursregelen A. Deking Dura, oud-provinciaal hoofdingenieur in Overijssel thans lid, zijnde op verzoek eer vol ontslagen G. van Diesen, lid-voorzitter prof mr. J. Oppenheim, lid, en mr. P. L. F. Blussé. lid, met. dankbetuiging voor de bewezen diensten herbenoemd voor 5 jaren tot secretaris van den Raad van Toezicht in,gevolge de On gevallenwet mr. J. F. F. van Valkenburg Jr.. advocaat te Amsterdam op verzoek eervol ontslagen K. Velstra, burgemeester van Baarderadeelen M. A. van Wadenoijen, rijksbouwkundige voor de onderwijsgebouwen eervol ontslagen de buitengewone marine reserve-adelborst J. J. Buising. vergunning verleend tot het aannemen en. dragen van de ordeteekenen van commandeur in de orde van de Waakzaamheid of van de Witte Valk, hem door Z. K. H. den Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken, aan Harer Majesteit® adjudant, den majoor van den groo- ten staf J. W P. van Hoogstraten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins komen a.s. Zaterdag even 12 uur in de residentie terug en zullen na aankomst- het. déjeuner gebruiken bij H. M. de Ko ningin-Moeder. Eerst tegen half drie zal het Vorstelijk Echtpaar in het Paleis in het Noordeinde aankomen. Van bevoegde zijde werdt een bericht van den Echo de Paris betrekkelijk een voorgenomen verblijf te Cannes van H. M. de Koningin als geheel uit de lucht gegre pen tegen gesproken. De nieuwe gezanten van Noorwegen en Japan worden tegen Januari verwacht. Onze gezant te Constantinopelgraaf Van Bylandt, heeft te Weenen de operatie ondergaan, waarvoor hij derwaarts was ver trokken. Zijn toestand is nog zorgwekkend. Jhr. Van Citters, gezant te Peking, is van verlof naar zijn post teruggekeerd. De gezantschapssecretaris te St. Pe- 1 tersburg, jhr. mr. A. v. d. Goes, is gedeta cheerd aan het gezantscliap te Berlijn ter tijdelijke vervanging van de geza/rotschaps- raad ridder Van Rappard. De afgetreden gezantschapssecretaris van Italië, de heer de la Torre, heeft thans voor goed 's Grav>~ihage verlaten en wordt, in zijn vaderland teruggekeerd, ter beschik- k'n-g gesteld van Je regeering. De Minister van Financiën maakt be kend a. dat op 8 December jl. bij de betaal meesters in kas was f 2.502.033,52; b. dat op denzelfden dag door de Neder- landsche Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 5 855.879.09i c. dat op den genoemden datum geen schatkist promessen in omloop waren. Grondwetsherziening. Het Centrum schrijft ,,De mededeeling omtrent de laatste ver gadering dei- grondwetscommissie in het W. v. h. R. is in zoover onjuist, dat op 20 dezer nog eene samenkomst zal plaats hebben en het rapport vóór het einde van dit jaar aan de Koningin zal worden aangeboden. Naar wij vernemen, is in ruime mate ge bruik gemaakt van de bevoegdheid afzonder lijke nota's in te dienen." O» geweren der Landweer. De minister van oorlog deelt in zijn me morie van antwoord hierover het volgende mede Voor het op- en inrichten van magazijnen ter oplegging van apenen c. a. ten be hoeve vao de landweer, zal geen voorstel tot verhooging van hoofdstuk VIII der loo- pemde Staatsbegrooting worden gedaan, de wijl de minister is besloten de wapenen c. a. aan de landweerplichtigeai mede te geven naar hunne haardstede, waardoor van zelf de behoefte aan wapenmagazijnen vervalt. De landweerplichtigen moeten in het bezit van hunne' wapenen zijn, opdat uitvoering zal gegeven kunnen worden aan de bepaling van art 14 der landweerwet betrekkeliik het practisch onderricht in den wapenhandel, in zonderheid ook in het schieten, hetgeen ten ©enenmale onuitvoerbaar zou zijn, indien de wapenen Lu magazijnen werden opgelegd. De kosten van oplegging, beheer en onderhoud van geweren enz. in magazijnen zouden zeer hoog zijn. Het gevaar voor beschadiging van het wa pen en gebrekkig onderhoud door den land- weerplichtige is niet groot, want het geweer eischt zeer weinig onderhoud en niet meer zorg dan men in normale omstandigheden van eiken landweerman mag eischen. Met ge strengheid zal worden opgetreden tegen ge brek aan zorg. De bedenking, ontleend aan de aanwezig heid van geweren in tallooze gezin nen en in tijden van beroering wordt evenmin door den minister gedeeld. Hij heeft to goed vertrouwen in de gezind heid van hen, die tot- de landweer behooren. Heeft, men dat vertrouwen niet, dan zou hierdoor alleen reeds onze geheele legerorga- nisatie veroordeeld zijn. De burgemeesters der grootq, steden zijn over den maatregel niet gehoord. Het is juist dat de burgemeester van Amsterdam zijne bedenkingen tegen den maatregel heeft doen hooren, het is ochter niet juist, dat deze autoriteit verklaard zou hebben ,,voor de orde en rust in zijn gemeente moeielijk te kunnen instaan, indien de geweren in han den der landweeirplichtigen worden gelaten." Wel is juist, dat de minister geen termen heeft kunnen vinden om op den genomen maatregel terug te komen. Dit zou hij alleen kunnen doen. en dit zou hij doen, wanneer nader mocht blijken dat de uitvoering op onoverkomenlijke bezwaren mocht stui ten. Tn afwachting van deze bezwaren heeft de burgemeester van Amsterdam zich voors bands bij de getroffen regeling neergelegd. Tot het uitnemen en ten gemeentehuizo doen bewaren van de grendels der geweren zou de minister niet kunnen medewerken. Daartegen verzetten zich practische bezwa ren met het oog op de mobilisatie. Deze week wordt bij de Tweede Kamer verwacht een wetsontwerp, omvattende een plan van verbouwing tot huisvesting van rijksdepartementen en diensten. In den toestand van den oud-minister van ooTlog, generaal Bergansius is. in de laatste weken, een vrij gunstige wending gekomen. Do patiënt, hoewei eenigazins pijnlijk, brengt over het. algemeen rustige nachten door. Ook in de gedeeltelijke verlamming, welke den patient had getroffen, is verbetering I ingetreden. Naar Het Vad. verneemt, bestaat bij Ged. Staten overwegend bezwaar, om de I Haagsche gemoentebogrooting voor 1907 goed te keuren. Hoofdbezwaar moet zijn het brengen onder de gewone inkomsten van gel- den uit de gemeentebedrijven, die naar het j oordeel van Ged. Staten voor aflossing be hooren te worden gereserveerd. Ingevolge deze houding van Ged. Staten 1 zou, aldus verneemt het blad verder, weldra 1 een voorstel van B. en W. te verwachten zijn om dein hoofdei ijken omslag over 1907 met 3/10 pet. verhoogen. DeOosterdoksluis. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor, I. hun te machtigen a. tot het doen verwijden van de door vaart der Oosterdoksluis en het doen bou wen ter plaatse van een nieuwe brug voor j gewoon verkeer met een doorvaart wijdte van 25 M benevens tot het doen inrichten van de Rapenburger- en Entrepótdoksluizen als schutsluizen met dubbele vloed- en ebdeu ren b. tot het doen maken van een tijdelijken dam met houten keersluis in de Nieuwe Vaart, een tijdelijiken dam met houten keer sluis in de Wittenburgervaart en oen tijde lijken dam met houten duiker in de Oosten- i burgervaart, alsmede tot het doen verruimen van de Mauritssingelgracht mits het Rijik zich verbindt de kosten van onder a genoemde werken, geraamd op f 282,000, aan de gemeente terug te betalen en do Nederlandse he Scheepsbouwmij. en de Nederlandsche Faftriek van werktuigen en j spoorwegmaterieel zich verbinden., in de kos ten van de onder b genoemde werken, ge raamd op f 223,000, aan de gemeente een bijdrage te verleenen van f 100,000; II. voor de uitvoering van de onder Ia en b genoemde werken beschikbaar te stellen I behalve het door het Rijk aan de gemeente te betalen bedrag ad f 282.000 en de door dc Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij j en de Nederlandsche Fabriek van werktui gen en spoorwogmaterieel te zarnen in de gemeentekas te storten bijdrage ad f 100,000, een 9om van f 123,000. Ver antw 0,0 r del ij k heid bij den Amsterdamsdien beurs- i bouw. Op verzoek van den heer H. P. Rerlage Nz., den architect van de Beurs, hebben B. en W. van Amsterdam het vol- I gende aan hen gerichte schrijven in het Ge- meen te blad doen oonemen Geeft te kennen ondergeteekende, dat j hij, nu in de raadszitting van 5 Decembor jl de quaes tie der verantwoordelijkheid bij den beursbouw een punt van ernstige be- j spreking heeft uitgemaakt, en een polemiek in de dagbladen heeft tengevolge gehad, hij zich genoopt acht de verklaring a* te leg- gen dat, afgescheiden van elke desbetref fende verhouding tot den dienst van P. \V., hij zich steeds verantwoordelijk heeft ge voeld, voor hetgeen hij als architect van het beursgebouw ged? n of nagelaten heeft, 1 en hij ook nu er niet aan heeft gedacht, te trachten die verantwoordelijkheid van zich af te schuiven. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee R. O. J. Versohoor, 10 dezer kaap Sagres (Z.O. punt van Portugal) ge passeerd. Blijkens bij het departement van Ma rino ontvangen bericht is Hr. Ms. instruc tieschip Nautilus, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee K. J. Karseboom, 8 dezer te Las Palmas aangekomen. Hersteld in aciieven dienst bij het. 5e regiment infanten© de 2e luitenant H. H. de Lange. Benoemd tot corpsadjudant de 1© luite- nant A. A. Seijffardt, van het 10e règ in fanterie. Met hot stoomschip Ophir, dat he den avond te Rotterdam kan binnenvallen, wordt een detachement koloniale militairen verwacht sterk 30 onder-officieren en minde ren. Onder dit detachement bevindt zich de infanterist le kl. H. Oeben, ridder in de mi litaire W. O. 4e kl., die door het muziek korps der Weerbaarheid verwelkomd zal wor den. j(N. R. Ct.) In het afzonderlijke bijvoegsel „Ver slagen en Rapporten", dat met nummer 290 der St.-Ct. wordt verzonden, is onder no. Ill opgenomen het Verslag omtrent het in October en November 1906 gehouden exa men ter verkrijging van het. purtradicaal. De Minister van Financiën maakt be kend, dat, aan te vangen in het laatste der maand Februari, of in het begin der maand' Maart 1907, het in art. 63 van het Konink lijk besluit van 14 Mei 1906 no. 58 bepaalde vergelijkende examen zal worden gehouden, voor de betrekking van surnumerair der re gistratie en domeinen, waarvoor het aantal plaatsen is vastgesteld op ten hoogst© vijf tien. Zij die tot dat examen wenschen te worden, toegelaten moeten, vóór of uiterlijk op 25 Januari 1907, het bij art. 65 van voormeld besluit bedoelde verzoekschrift aan het De partement van Financiën indienen, met overlegging van de bij dat artikel gevorder de stukken. Blijkens mededeel ing van den consul- generaal te Pretoria ondervinden reizigers naar Transvaal via. Lorenzo-Marques dikwijls opontfhoud, doordat zij zich niet tijdig in het bezit hebben gesteld van een „permit",

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2