KOLONIËN. BINNENLAND. in de laatste oogen blikken voor zijn dood krankzinnig. Om uitstel te krijgen had hij, zoodra het vonnis hem meegedeeld was, nog getracht revisie te verkrijgen. Maar dit werd denzelfden avond nog verworpen. Intusschon was Hennig naar de cel voor terdoodveroordeelden to Plötzensee overge bracht hij werd scherp bewaakt en een geestelijke hield hem den laataten nacht ge zelschap. Hennig was geheel in de war. her haaldelijk schreeuwde hij het uit vau angst, boweerde geheel onschuldig te zijn en ook het voorlezen van het vonnis op het schavot trachtte hij door schreeuwen to beletten. Rondom het zwarte schavot waren ongeveer 25 personen, moest in ambtskleeding aan wezig. voorts de dikke beul Schwietz uit Breuslau, met drie helpers in grijze wam buizen, 25 gendarmen, 10 politic-agenten en een officier van politie. Op het schavot zat de ambtenaar van het O. M.. die het vonnis, door den Koning van Pruisen zelf onder- teekend, voorlas en daarna den beul toonde Hennig, die door vijf r'yiers omringd was. was doodsbleek en schreeuwde onverstaan bare woorden, hij werd aangegrepen, op de roodgeverfde bank onder het mes gelegd en... het vonnis was voltrokken. Vier gevan genen brachten de doodkist op het schavot en daarna verlieten de aanwezigen, die diep onder den indruk van de gebeurtenis waren, de plaats der terechtstelling. v— In de fabrieken der Oxydrique Inter nationale te Sclcssin (België) is brand uitge broken. Men vreeet voor ontploffingen. vGisteren kwam in do Hansa-haven to Hamburg het veerschip .Klopstock" in aan varing met oen barkas, waarop zich 18 ha venarbeiders bevonden. De barkas zonk. liet veerschip en de sleepboot „Olga" konden 13 personen redden. Do overigen verdronken. vHet. smalle bruggetje, dat de 2000 arbeiders van de fabriek Thornton te Pe tersburg moeten ovorstoken om, na afloop van hun werk de overzijde van de Newa te bereiken, stortte Maandag in, toen ongeveer 1U0 arbeiders zich daarop bevondenDe ar beiders violen op het ijs en dit brak, zoodat zij te water geraakten. Elf personen zijn ge red, hoeveel er omgekomen zijn, valt nog niet. uit te maken. ■v^— Volgons een particulier telegram van den berichtgever van het Berl. Tagebl. te Madrid, beeft een hevige storm oen groot gedeelte van Spanje en voornamelijk do Oostkust geteisterd, waar een aantal vis- schersvaartuigen met man en muis zijn ver gaan. Te Valencia sloeg de bliksem in de kerk van het Heilige Kruis en doodde don torenwachter. Groote schade word aan de vruchtboomen toegebracht. In Noord- en Midden-Spanje valt voel sneeuw. OOST-1NDIÊ. De ontploffing te Tapa-Toean Do N. R. Ct. zegt nog het volgende over deze ontploffing: ..De gebouwen in het kampement te Tapa Toean zijn alle met houten omwanding en met sirappen ingedekt. Alleen hot munitie magazijn had een dubbolo houten omwan ding en was met plaatijzer ingedekt ter ver mindering van brandgevaarhot gebouwt je stond op steonen neuten. Een 15 k 20 pas N.W. daarvan langs het strand van de baai stond het blok officierswoningen. Daarin zijn ook de onderluitenants gehuisvest, zoo- da*. hieruit valt te verklaren, dat de echt genoot*? van een onder-luitenant onder de gewonden behoort. Het troopenlogies stond zuidelijk van het munitiemagazijntjo en ook niet ver daar vandaan. Een officier, die langen tijd op Atjeh heeft vertoefd en ook to Tapa Toean is ge weest-, deelde ons mede. dat de ontplofte springmiddelen waarschijnlijk dynamiet zijn geweest, dat daar opgelegd is gebleven van den tijd. dat in Tapa Toean gewerkt werd aan den grooten weg, die eens langs de Westkust tot Pad an g zal worden doorge trokken. Die weg is thans reeds gereed tot voorbij Mouké in het Zuiden van de onder af dceling Tapa Toean. Hot is toch zoo moei lijk hot overgebleven dynamiet vervoerd te krijgen - de paketstoomers weigeren beelist hot vervoeren en de stoomschepen van de Gouvernementsmarine nemen het alleen mee als er toevallig ruimte over is -- dat vele postcommandanten het gevaarlijke goedje maar laten liggen, ook al in do hoop het nog wol eens te kunnen gebruiken. Onze zegsman wist te verhalen van een post., dien hij overnam en waar het dynamiet open on bloot» op do schrijftafel van den onderge schikten luitenant lag. Het is toen met suc ces gebruikt om op visschen te jagen. Zooals wij nu reeds in onze eerst© toelichting deden uitkomen is het langdurig, niet onder des kundig toezicht bewaren van dynamiet, in do tropen zeer gevaarlijk. Hot- kan dus best zijn. dat in hot hierbcdoeldo geval een oude partij dynamiet in de lucht, gevlogen is. Thans zullen wel strenge maatregelen geno men worden om een herhaling te voorkomen. Kameroverzichk Tweede Kamer. Woensdag morgen werd de behandeling van de begrooting voor Binnenlandsche zaken" voortgeeet en wel over den post voor een nieuw njkskrankzinnigen-gesticht IX- heer Van Asch van W ij c k vroeg waar dat gesticht eventueel zou komen, of het gesticht, te Medemblik geheel opgege ven zou worden en of niet een groot gedeel te van de patiënten in dat gesticht over gebracht zouden kunnen worden naar par ticuliere gestichten. De hter Tydoman meende dat het. de bedoeling was he*, gesticht te Medemblik af te breken doch dal zou een roekeloos be drijf zijn. Zijns inziens moet de oplossing gezocht worden in ontlasting van het gesticht Me demblik. Do nunistet moet zoo spoedig mo gelijk overgaan tot .ui n koop van terrein voor het eventueel oprichten van ee»n nieuwe moderne Rijfcsrinridhting, maar ga daar op dit oogenblik nog niet. toe over. De minister verdedigde het voorstel om een nieuw gesticht te bouwen. Op 2 December waren er te Medemblik 71 pa- tienten te veel, terwijl overbrenging naar p: .iculiere gestichten onmogelijk is, daar .ze nog slechts plaats bieden voor 25 pa- tienten. Het gesticht te Medemblik zal niet. worden afgebroken. Als er 300 patiënten uit dat gesticht overgebracht worden kun nen er nog 300 blijven. Maar voor die 300 welke overgebracht zullen worden, moet dan toch plaats zijn en daarom is het nieuwe gesticht noodig. De geneesheer-directeur dr. Kat schreef dat, nu door verhooging der muren ont vluchting onmogelijk is geworden, do energie om te ontvluchten zich uit in verzet, dat moet eindigen op moord en doodslag. Waar een betrouwbaar man zóó iets schrijft, mag daar langer worden uitgesteld? In vergelij king met de gestichten in liet buitenland is de jiost voor het nieuwe gesticht niet hoog. Na replieken werd door den heer Ty de- man als amendement voorgesteld den poet uit to trekken als volgt: Kosten van voor bereiding van een voorstel voor de oprich ting van een nieuw Rijkskrankzinnigenge- sticht f 5000, om den minister in de gele genheid te stellen verbetering in den toe stand te brengen, welke hij noodig acht. Dit amendement werd ten slotte aange nomen met 52 tegen 26 stommen.. Bij den post subsidiën voor drankbe strijding" keurden de hoeren Tal ma en Ter Laan het daarbij gevolgde systeem af, terwijl de heer Schokking zich to gen het geheele beginsel verzette. De post- werd na verdediging door den minister goedgekeurd. Nadat de hoer Mees een wensck liad> kenbaar gemaakt omtrent het staatstoezicht op de levensverzekerings-maatschappijen, was aan die orde de Hle afdeeling (schut terij en militie), met de inlichtingen op het adres van A. de Heer en 10 anderen, allen officieren bij de d.d schutterij te Am sterdam, houdende verzoek om vergoeding van inkomsten, welke zij zullen derven dcor de opheffing der schutterijen en 9 adressen van gelijke strekking. De conclusie strekte tot dankzegging en uitnoodigdng tot de Re geering om een wetsontwerp in te dienen tot hot gewen eener bdllijlke vergoeding. De heer Ter Laan klaagde over do wei nige gelegenheid voor de militiepliciht-igen om te loten. Voor elke 3 a 4000 lotelingen zou hij eene gelegenheid willen hebben. De Minister antwoordde dat in de laatste jaren daaraan wordt voldaan. Iedere aanvrage om uitbreiding wordt onderzocht en zoo noodig daaraan voldaan. De hoeren Thomson en Marc(hant wezen erop, dat de schutterij een rijkszaak is zoodat het. billijk is dat het rijk zorgt dat de bezoldigde ambtenaren niet maar zoo aan den dijk worden gezet* Na ©enig debat wijzigde de commissie de conclusie in dien zin, dat de uitnoo- diging om een. wetsontwerp in te dienen, wordt vervangen door een wensck. Do Minister 7eide in de eerste plaats de Commissie dank voor deze wijziging, waardoor aan één bezwaar is tegemoet ge komen. De minister lueld vol, dat- de schut terijen krachtens de Grondwet van 1815 de bewaarders waren van de inwendige rust, niet- bij uitzondering, maar ten allen tijde, waardoor de schutterij-ambtena ren waren gemeentelijke ambtenaren. Daar aan is door de Grondwet van 1848 niets ver anderd. De minister kon dus nog niet. in zien, dat het Rijk zou moeten vergoeden een nadeel, dat die gemeente-ambtenaren lijden door de opheffing der schutterijen. De gemeenten profiteeren bovendien nog van de opheffing der schutterijen. Ben algemeene Rijksregeling zou zelfs hier niet te treffen zijn bij de verschillende plaatselijke omstan- dikheden. Met genoegen kon de minister nu reeds constateeren, dat verschillende gemeen ten hebben ingezien, dat op hen de plicht rust. om voor hun ontslagen bezoldigde schutterij-ambtenaren te zorgen. Nadat hierna de toeeren Troelptra en V a n I d s i n g a de conclusie nog ver dedigd hadden trok de heer Ma.rchant ook namens zijne mede voorstel Iers, het amendement in om een onzuivere stemming te voorkomen. Do hoer L o h m a n zou de voorkeur ge ven aan eene wijziging der Landweerwet, om in deze zaak te voorzien. Spr. zou niet lang hiermede willen wachten omdat er dan wel licht ambtenaren zouden zijn, die geponsdon- noord werden na hun dood. Do Minister zoide dat nu men de con clusie de botoekonis geeft dat het Rijk wordt uitgenoodigd om de gemeenten tot hun plicht te brengen, hij tegen de conclusie geen be zwaar meer heeft. De conclusie werd daarna zonder stem ming aangenomen Bij 3e afd. Onderwijs bestreed de heer B 1 o o k o r de aanstelling van buitengewone boogleerarendie titel moet alleen worden verleend aan mannen, die door buitenge wone kunde uitmunten als eene onderschei ding Verder betoogde Spr. de noodzakelijk heid om bij de Rijks-universiteiten een psy chiatrische kliniek te hebben, ten einde de studenten hunne patiënten te laten bestu- deeren. Men kan bij het toenemend aantal zenuwpatiënten niet moor volstaan met de studie in een krankzinnigengesticht. In de eerste plaats zou Spr. voor zulk een pswehia- trische kliniek do universiteit te Utrecht ic aanmerking willen doen komen. De heer J anssen (Maastricht) was ook van oordeel dat de benoeming van buiten gewone boogleeraren moet een buitenge wone onderscheiding blijven. Anders kan die titel leiden tot misbruiken, een uithang bord voor sommige doctoren. Do hoor Lief tin ck. wees op een adres van het Genootschap voor leeraren aan gym nasia. waarin met. groote eenstemmigheid wordt aangedrongen om toelating van een aanvullingsexamen mogelijk te maken voor hen die diploma A of ii hebben, indien zij ook het andere diploma willen halen Spr. verzoekt in deeo een 9poedige beslissing te nemen. De heer Ter Laan ondersteunde een adres van de vereeniging Oost en West, waarin wordt aangedrongen op beter onder wijs in de aardrijkskunde. De heer Talma drong aan op hervor ming van de Theologische Faculteit, waar mede de minister 3 jaar tijd had na 1905. Het bevreemdt spreker dat de minister het oogenbl'k daarvoor nu nog niet gekomen acht-. Na het. antwoord va.ii den minister wer den de algemeene beraadslagingen gesloten. D© heer Blooker deelde nog mede dalt én in de afdeeling van den heer Lobman èn in de afdeeling van den heer Borgesius wel de gelijk over den Centralen Gezondheidsraad is gesproken, gelijk in liet Voorl. Verslag is medegedeeld. De hoeren Lobman en Borgesius erkenden zich vergast te hebben. In de avond-vergadering van Woensdag was de begrooting vaar ,F i n a n Ic i n" aan de orde. Hoofdstuk "VTIA, Nationale Schuld, werd na ©an korte nadere toelich ting door den minister van finan ciën z. h. o. goedgekeurd. Bij hoofdstuk VII Bi „Financiën" vroeg de heer P i e r s o n een nadere inlichting omtrent den accijns en over de voorgenomen, vrijstellingen voor de zegel belasting. Spr zou wenschen dat de geheele procedure bij de Kinderwetten vrii van zegel was. Verder maakte Spr. eenige opmerkingen over de comptabiliteitswet, waarvan hij een herziening noodig achtte. De heer Troelstra behandelde de zg. „Drielsche Vissclierij-quaestie" n.l. een pro ces tegen een Drielsche visscher die volgens do regeering in verboden waiter had, ge- vischt, terwijl de man zelf beweert dat hem onrechtmatig een deel van zijn vischwater is ontnomen. Spr. verweet de regeering in deze quaestie zich aan rechtsverkrachting schuldig te maken. De heer Dolk vestigde de aandacht, van den minister op het ontbreken van bepa lingen omtrent periodieke vei*hoo(gingen ten aanzien van de bezoldigingen der ambte naren bij de departementen'. De heer Treub wenschte de betaling van belasting vergemakkelijkt te zien, zoo dat b.v. per postwissel betaald zou mogen worden. Verder behandelde hij de inrich ting van het. „Grootboek" waar zeer om slachtig wordt gewerkt. Herziening van de regeling bij dien tak van dienst achtte Spr. zeer noodig. De heer Ter Laan drong aan op ver gemakkelijking van den inkoop voor pen sioen voor in zoogenaamden, tijdel ij ken staatsdienst, bewezen diensten. De heer Schaper besprak de toestand in het Kroondomein in Zeeu-wsch-Vlaande ren die z. i. veel te wenschen overlaten. De heer Sm een ge bracht de klacht ter sprake dat collecteurs der staatsloterij lootjes in reserve houden en dus maar zeg gen dat. zij er niet meer hebben. Toen Spr. daarom op onderzoek uitging had een col lecteur hem gepresenteerd om them uit zijn winkel te gooien. De heer Ruys de Beerenbrouck wees ook op den toestand in het rentambt Hulst van het Kroondomein. Met den heer Schaper was hij het eens, dat de rentmees ter te veel functies bekleedt. Er zijn echter naast de schaduwzijden ook Lichtzijden. Aan de pachters is verleden jaar b.v. de helft der pacht terugbetaald voor de schade aan hun vee geleden. De minister zeide in zijn uitvoerig ant woord de overweging toe van do geuite wen schen. Omtrent 't Drielsche vischrecht zei de minister dat de Staat, wel degelijk belang heeft bij een einduitspraak, omdat de Staat n:et mag toelaten dat telkens weer gevischt wordt in viscliwater waarvan de Staat naar zijn stellige meening onbetwist baar eigenaar is. Wat de quaestie van periodieke ver hoogingen voor ambtenaren betreft, het K. B. van -906 bevat deze sleichts voor klerken, omdat bij periodieke tractements- venhoogmg in de hoogere rangen het begin sel niet tot zijn recht zou komen dat het paard de haver krijgt oie hij verdient. De minister wil echter de zaak gaarne nog eens in den ministerraad ter sprake brengen. De quaestie van den inkoop van tij delijke en blijvende diensten is zeer moeielijk. De Minister constateerde ook verwarring tusschen de begrippentijdelijke en zijde- lingsche diensten. De wijze van ophaling der belastingen Zal to overwegen zijn bij herziening der wet van 1845. In Berlijn was men och tor volstrekt niet tevreden over de werking van zoodanige ophaling. De inrichting van het Grootboek is in derdaad in de eerste plaats een juridische quaestie. De Minister achtte de zaak niet zoo ur gent, gedachtig oo»k aan het woord van den heer de Beaufortoverstelp ons niet met wetten. Gaarne wil de Minister echter over wegen de quaestie ter bestudeering op te dragen aan een bekwaam jurist. Het resul taat van die overweging zal wel gunstig zijn. De quaestie van Groninger stadsgrond in Hoogezand en Sappemeer wil de Minister gaarne niet belangstelling overwegen. Dat de pachters en arbeiders in het rentambt Hulst als dieren zouden worden behandeld is een beschuldiging, door den heer Schaper niet bewezen. Daartegenover heeft de heer Ruys de Beerenbrouck terecht gewezen op de milde beschikking der Kroon tegenover de slachtoffers van den watersnood. De Min. staat nog steeds op het stand/punt dat de wet van 1863 de Regeering opdraagt te wa ken dat de waarde van het kroondomein niet achteruitgaat. Naar de klacht van den heer Smeenge omtrent misbruiken bij de Staatsloterij is reeds in versohillende plaatsen van ons land een onderzoek ingesteld, dat wordt voortge zet. Het zal den minister intusschon aange naam zijn als de heer Smeenge niet hier in 't openbaar, maar eens in particulier gesprek den minister den naam opgeeft van dien collecteur, die hem uit zijn winkel wilde zetten. Want de minister acht dit te genover den heer Smeenge inderdaad in hoog© mate ongepast. (Hilariteit). Na ro- on duplieken werden dé alge meene beschouwingen gesloten. Bij de vierde afdeelingkosten van het muntwezen, werd de verdere bcnaadslaging verdaagd. Heden te 10 uur voortzetting van de be handeling vair het Hoofdstuk Binnenland- sche Zaken. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 13 December 19Ö6, bevat de volgende Konink lijke besluiten herbenoemd tot schoolopziener n het ar rondissement Zierikzce H. Slot aldaar; bevorderd tot ureelambtenaar bij den Rijkswaterstaat le klasse F. L. Bayens, tn W. van Mameren thans idem 3e klasse; op verzoek eervol ontslagen jh«J. H. Wttewaal van Stoetwegen, burgemeester van Ransdorp benoemd tot hoofddirecteur van het Me teorologisch Instituut dr. E. van Everdiu- grn, directeur der afdeeling waarnemingen t land. H. M. de Koningin-Moeder werd gis terenavond bij Haar bezoek aan het concert der Kon. Zaugverceniging Cecilia, bij de Hofloge, die sedert restauratie en be schildering van de groote zaal van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, een beter aanzien heeft gekregen, ontvangen door den voorzitter der Liedertafel, jhr. mr. W Röell en den secretaris, den heer Nuyen Op den balconbaluster voor Hr. Ms. plaats, lag een bouquet van verschillende bloemen Met de gebruikelijke beleefdheidsbetui gingen werd H. M. van de zijde van het overtalrïjke publiek begroet. Bij dit Vorste lijk bezoek was ook bijzonder toepasselijk het als eerste programnummer van deze i avond door het koor, onder koper begeleiding plechtstatig gezongen oude Wilhelmus, dat ic een oud-Hollandsch lied van Gevaert het Leitmotiv vormde, een nationale inleiding, welke ook door H. M. levendig werd toege juicht. Koningin Emma kleef slechts één uur, tot aan de pauze, bij de uitvoering; maar had ie die korte spanne tijds gelegenheid zoo wel eenige koorwerken van de door Völlmar aangevoerde zangersschare als de Berlijnscho sopraan mej. Dordu m haar coloratuurzang, gepaard aan buitengewone keelvaardigheid, te hooren en vooral te verkeeren onder de bekoring, die er uitging van het met zuiver heid, schoon klankgehalte en fraa'e nuan- oeering voorgedragen .werk Foi van Radoux. Op het podium werd Völlmar, onder dave rende toejuichingen, een groot bloemstuk overhandigd. Bij Haar vertrek eenige oogenblikken in d ontvangkamer zich onderhoudende met Cecilia's bestuur, "iet H. M. niet na zich door den directeur, den heer Völlmar en be stuursleden te late i inlichten over de voor bereiding en oefeningen die het instudee ren van een koor *>1- Foi vereischt Tevens roemde II. M. de keuze van de zangeres voor dezen avond. Uitgeleid als bij tie komst, verliet H. M., den Haar geschonken bloemruiker medene mende, het gebouw. Z. K. H. Prins Hendrik komt niet Zaterdag a. s. in de Residentie, zooals gis teren werd vermeld, doch Maandag 17 De cember. 's namiddags ten 4 uur 32 minuien plaatselijken tijd. In Hotel Den Ouden Doelen te 's Gra- venhago zijn aangekomen de gezant van Italië bij ons Hof, de hertog de la Tour di Ca.vello. en de Zweedsclie gezant bij het Ne- derlandsehe Hof, baron G. Fa.lkenberg. Naar het Hbld. verneemt, is in de plaats van den heer Von Haxthausen tot consul- generaal van het Duitsohe Rijk te Amster dam benoemd de heer A. Rienaecker, werk- lich?r geheimer Legaticnsrat uit Berlijn. Pensioenraad. De minister van Financiën heeft aan de Kamer medegedeeld, dat het aangevangen onderzoek omtrent de reorganisatie van het personeel op de bureau's van den Pensioenraad, waaromtrent de gegevens thans *g niet kunnen worde*: overgelegd, met kracht zal worden voortge zet en dat hij van den uitslag te zijner tiid aan de Kamer zal doen blijken. De afdeel'ngen der Tweede Kamer benoemden de heeren Smeenge, Van Vuu- len, Janninik, Van Deventer en Bogaardt tot rapporteurs omtrent de wetsontwerpen Voorziening in het kas-tekort voor den In- disdhen dienst in 1907overbrenging van de verplichting tot uitdieping van oen deel der Ouïde Vaart bij het waterschap Havelte; Naturalisatie van Th. F. C. Zuhorn e. a. Wijziging van de landbouwbegrooting voor 1905. De soeiaal-democratisehe Kamerfractie heeft besloten Van Kol naar Rijssen af te vaardigen, teneinde een onderzoek in te stel len naar woningtoestanden en huisindustrie aldaar en de resultaten daarvan, indien noo- dig, nog bij de begrooting van Arbeid ter sprake te brengen. De heer mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer uit het district Oost burg. is Dinsdag plotseling zeer ernstig on gesteld geworden. (N.v.d.D.) Uit Amsterdam wordt gemeld: In de gister gehouden gemeenteraadszit ting waq aan de orde een voorstel van het raadslid Harmsen, om de voor jaarsmark*, die in April in A nsrterdam wordt gehou den (het overschot van de vroegere Amste-- damsche kermis) af te schaffen. Na breed voerige discussie werd het voorstel met 20 tegen 17 stemmen verworpen. De volgende nbevelingslijst is op gemaakt voor kantonrechter te Sneekmr. T. K. Dorama, griffier bij hot kantonge recht te Sneek, J. L. Frima, kantonrechter te Ommen en G. Th. baron Thoe Sch want sen berg, kantonrechter te Paramaribo, met verlof te Den Haag De heer C. J A. van Bruggen wordt als redacteur van de Deli-Courant." te Me- dan met 1 Maart a.s. vervangen door den heer A. W. Naudin ten Cate, tot ultimo dezer verbonden aan de redactie van „De Indische Mercuur. Door het bestuur der Vereen, tot christ. verzorging van krankzinnigen in Ne derland is benoemd tot geneesheer aan de stichting te Veldwijk, de heer J. H. Haver- cate, onlangs bevorderd tot ar aan de uni versiteit te Groningen. Omtrent de loopbaan van den te Brus sel overleden gepensdonneerden scihout-bij- nacht Oli. A. Ie Bron de Veocela, kan het volgende worden medegedeeld Geboren te Semarang in 1839, begon le Bron de Vexela zijne loopbaan in 1854 als adelborst bij de Nederlandsohe marine. In 1860 werd hij bevorderd tot luitenant ter zee 2e kl. en in 1886 behaalde hij den rang van kapitein ter zee. Den 31. Augustus 1898 werd hij benoemd tot schout-bij-nadht. In 1861 vertrok hij als luitenant ter eee 2e kl. naar Indië, waar hij op verschillende bodems was geplaatst tot 1865, toen hij op non-activiteit gebracht werd en naar Hol land terugkeerde. Na in 1866 op het wacht schip t© Ilellevoetsluis geplaatst te zijn, vertrok hij in 1867 weer naar Indië, waar hij o.a. in 1869 tijdelijk het bevel voerde over het stoomschip „Celebes", waarop hij als eerste officier was geplaatst. In 1871 keerde hij weder naar Nederland terug. Later weer voor Indië bestemd, voerde hij achtereenvolgens over verschillende schepen het bevel. In 1880 en 1881 werd hem o.a. het bevel opgedragen resp. over de monitors „Haar'' ,en „Hyena." In laatstgenoemd jaar werd hij commandant van het wachtschip te Amsterdam. In 1884 kreeg hij het bevel oveir het in- structiesch*'p „Marnix", daarna werd hij commandant i. b. van de „Nautilus". In 1887 werd hij belast- met het bevel over het ramtorenschip „Prins Hendrik der Neder landen", en in 1889 met het bevel resp. over het stoomschip „van Speyk" en hot ramtorenschip „Koning der Nederlanden". Nadat hij in 1890 nog het bevel had ge voerd over het stoomschip „van Galen", werd hij in 1891 gepensionneerd. Le Bron de Voxela verwierf in 1877 he' eerefeeken Atjeh 1873-76, en ontving in datzelfde jaar 's Konings bijzondere tevre denheidsbetuiging over de expeditie tegen Saonalangan 8 Aug.20 Oct. 1877 en later de gesp Samalangan. In 1889 werden zijne verdiensten door de Regeering erkend door zijne benoeming tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, nadat hem reeds in 1885, toen hij nog kap>- tein-luitenant ter zee was, eone bijzondere tevredenhoidsbetuiging was ten deel geval len voor de door hem onder moeielijke om standigheden betoonde zeemanschap. Ook van de zijde van buitenlandsche ro- geeri ragen werdtn verschillende onderschei dingen dien bekwamen zeeofficier geschonken ter eelejen'heid van biizondere zendingen, die hij bij de vreemde Hoven vervuld heeft Men schrijft uit Wageningen In de vergadering der Kamer van Koop handel en fabrieken, waar alle leden ont slag namen en die niet publiek was, werd mededeel ing gedaan van het schrijven van den voorzitter, dat hij, „aangezien de re sultaten der Kamer hem niet bevredigen" ontslag nam als lid. De uitvoerige bespre- k'ng van dit schrijven had tot gevolg dat alle leden besloten eveneens te bedanken. Aan het bestuur rd de speciale opdracht verstrekt, aan het gemeentebestuur bij de kennisgeving van ontslagname tevens mede te deelen, dat de Kamer, overtuigd dat zij steeds heeft getracht zooveel mogelijk aan hare bestemming te beantwoorden, de hoop uitspreekt, dat de eventueel nieuw te kie zen Kamer in hare samenwerking met en het geven van al dan niet gevraagde advie zen aan het gemeentebestuur bevrediging moge vinden en zij daarbij steeds moge re kenen op de ondubbelzinnige waardeering van de zijde van het gemeentebestuur. Voor den Geldersch Provincialen Kie- zersbond op vrijzinnigen grondslag worden pogingen aangewend om overal, in de ge heele provincie Gelderland, vrijzinnige pro- pa gan da-vereen igin gen op te zichten. Gelijk reeds werd gemeld is een zoodanige vereeniging, onlangs, door bemiddeling van den Bond, te Arnhem tob stand gekomen. Ontslagen spoorwegperso neel. Zondag heeft te Amsterdam een ver. gadering van het in 1903 ontslagen spoor wegpersoneel een definitief bestuur géko zen. Doel der vereeniging is: „de gestorte gel den in pensioen- eoi andere fondsen van de betrokken spoor- en tramweiganaatedhappij- en terug te vorderen." Besloten is, dat de daarvoor te voeren ac tie door de ontslagenen zelf, dus los van alle andere lichamen, ter hand zal worden ge nomen De Hollandsche Hypotheek bank. Het aanbod van commissarissen der Hollandsche Hypotheekbank om f 750.000 ter beschikking van de aandeelhouders te stellen, mits deze uécharge aan commissaris sen en raad van toezicht verloenen, zal in een bijeenkomst van aandeelhouders, 17 De cember to Amsterdam te houden worden besproken. De commissie van onderzoek en advies, die de aandeelhouders tot deze vergadering samenriep, heeft een gunstig advies over het voorstel uitgebracht. Wanneer dit voorstel in die bij<enkomst eene ongunstige ontvangst mocht ten deel vallen, is het volgens de commissie te ver wachten dat commissarissen van hun voor nemen het voorstel a het oordeel der al gemeene vergadering te onderwerpen, zullen afzien. Bij het Nederlandsoh Toon eel zijn de repetities van Koning Oedipus met Albert Vogel in de titelrol begonnen. Bij de NedeTlandsche Tooneelvereeni ging heeft, de lezing plaats gehad van het nieuwe stuk van jhr. A. W. G. van Riems dijk. De titel is nu Hoog spel. W eldadiglieidspostzegels. Eerstdaags zullen ingevolge verleende machtiging bij Kon. Besluit van 26 Nov. 1.1. ten behoeve dor Amsterdamsche Ver

Amersfoortsch Dagblad | 1906 | | pagina 2