BINNENLAND. geslingerd. Ik word daarin uitgemaakt voor een twistzoeker, terwijl toch de waarheid is, dat de Maghzen mijn hulp inriep om de orde te herstellendat ik geen ongeregeldheden tracht te verwekken, bewijst liet feit, dat de Christenen ongehinderd zijn gebleven zoo lang ik Kaid was. Om bet Kaïdschap van Fahs heb ik nooit gevraagd, het werd mij vrijwillig geschonken. Ik leg mij dan ook niet neer bij den brief, noch bij mijn ont- sUg en ik doe een beroep op den Sultan, die door den Maghzen om den tuin wordt ge leid. Het. «enige, dat gij mij kunt verwijten, is, dat ik door krachtdadig optreden een einde heb gemaakt aan het steeds driester optreden van do Christenen en dat reken ik mij tot een eer en op dien weg zal ik voort gaan.' Allerlei. vDe oude generaal Booth is onver moeid. Binnenkort vertrekt hij naar Stock holm. waar het Noord-Eu ropeeeche congres van het Leger des Heils gehouden wordt, en in Februari denkt hij, over Amerika, naar Japan te gaan. Het plan is. dat bij in Juni terugkomt. vIn de dermatologische kliniek te Krakau zijn verscheiden patiënten na de inspuiting met een nieuw kwikzilverprepa raat onder bedenkelijike vergiftigingsver schijnselen ziek geworden. Drie patiënten zijn reeds overleden. Verdere toepassing s van overheidswege verboden en tegen den leider der kliniek, professor Reis, is een instructie geopend. vEhiitsche vak vereenig in gen schijnen het- te kunnen doen Het groote volkshuis van de vak vereen igingen te Leipzig, dat verleden jaar is geopend, zal binnenkort vergroot worden. Men zal er een terrein bijtrekken dat 560.000 mk za] kosten. De bouwkosten van het nieuwe gebouw worden op 400.000 mk. geschat en bovendien is men nog van plan een groote feestzaal in te richten, zoodat de gezamenlijke kosten 1.200.000 mk. zullen beloopon. Do sociaal democratische vak vereen igingen te Leipzig zullen alleen niet minder dan 1.080.000 nik. tot de kosten bijdragen vBij een stedelijke spaarbank maat schappij te Boedapest is een grooto oplich terij ontdekt. Door middel van vervalschte brieven met den naam van een landeigenaar, die een tegoed van 500.000 kronen bij de bank had. zijn 300.000 kronen zoek geraakt. De bedriegers zitten te V Venen. Er zijn twee personen aangehouden in verband met deze oplichterij, n.l. een vroe gere boekhouder van de Vaderlandsche Spaarbank, een zekere Frans Borlicsek, en de redacteur van een zwendel blaadje uit Stein am Anger, een zekere Eugèno Döbrö- si. Bij eerstgenoemde werden bij huiszoe king 100.027 kronen in contant geld en ef fected" gevonden bij den laatste 39.600 kro nen in contantenalles afkomstig van de opgelichte Stedelijke Spaarbank. De politie vermoedt, da. er nog meer medeplichtigen zijn. vDe hongersnood in China neemt vreesolijke afmetingen aan. Do felst geteis terde streken zijn het noordelijk gedeelte van Ngan-wei, het oostelijke gedeelte van Ho-nan en het noordelijke gedeelte van Kiang-soe. De ramp is zoo geweldig van omvang als in geen 40 jaar in China voorkwam. Naar schatting verkeeren 4 millioon menschen op de grenzen van den dood door gebrek aan voedsel. To Nan-king zijin 50.000 vluchtelingen uit de hongerstreken aangekomen. De on- gelukkigen verkeerden in diep bedroeven- den toestand. De plaatsolijko autoriteiten zijn niet bij machte, de ellende te lenigen hulp uit het buitenland zal dan ook gretig worden aanvaard. Tn Sjantoeng is met het oog op den hongersnood - vrijstelling verleend van de betaling der grondbelasting. Topela (Kansas). J Jan. Heden morgen had een botsing plaats bij Altavista tusschcn twee passagiers! reinen op den Chicago- Rockisland-Pacific-spoorweg. Volgens een be richt werden twintig personen, meest Mexi- kanen, gedood en twintig gekwetst, worde verschillende rijtuigen van den weg geslin gerd en geraakten verscheidenen in brand volgens een ander bericht verbrandden 29 Mexikanen in één wagen. De Staatscourant var Donderdag 3 Januari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten bevorderd tot referendaris jhr mr. dr. W. J M. van Eijsinga, hoofcommies aan het departement van buitenlandsche zaken benoemd tot notaris te Rotterdam A. P. W. van .ueurs en H. Hussein, beiden can- didaat aldaar en bepaald dat de notarisplaats opengevallen door bet ontslag van F. Bland van den Berg, niet zal worden vervuld benoemd tot concierge-bode bij de recht bank te Rotterdam L. Les. opperwacht meester-administrateur bij het 4e eskadron le regiment huzaren te Amersfoort. benoemd e aangesteld tot tijdelijk offi cier van gezondheid 2e klasse in Ned.-Indië I. Iversen. benoemd tot officier van de Oranje-Nas- sau-orde J. van Dam, directeur der Rijks landbouwschool te Wageningen benoemd tot assistenten bij het hoofdbe stuur der posterijen en telegraphie J. J. B. Mulder. P. J. Smink. F. J. M. Bots. J. J Sauer. M. M. R. G. van Hooydonk. J. Fraissinetsen A. J. Daniels, allen tijdelijk assistent bevorderd tot lc klerk bij het hoofdbe stuur C. A. de Wilde en W. Admiraal, bei den 2e klerk op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse W. C. London benoemd tot adelborst le klasse die «Ier 2e klasse van de le afdeeling aan het marine instituut te Willemsoord H. A. Crommeliu. bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld bevorderd tot hoofdcom mies E. J. van Winelingh. thans com mit»; tot commies. W. F. van Helsdingen, ■I J. Kroon Jr., J. H. Groenewegen. Th. M. Pfister, R. A. C. Briels en A. Haye, al leu thans adjunct-commies. erkend en toegelaten als consul van Brazilië te Botterdam, de heer F. R. Vianna de Abreu. Het Nieuwjaarebal ten Have. Gisterenavond omstreeks 9 uur ver toonden het plein vóór het Koninklijk Pa^is te 's Gravenhage en de op het Noordeiade uitkopende straten, wederom de bedrijvig heid die met het aanbrengen van do genoo digden voor het Nieuwjaarsbal ten Hovc gc paard gaat. Sedert de twee electrische booglampen ter weerszijden van het ruiterstandbeeld ge plaatst, baar zilverwitten glans over het voorplein verspreiden, kon het publiek, dal zich tegenover het Paleis in rijn.i had ge schaard. het komen der dames en nee ren gasten in hun rijkdom van toilet ounifor men, beter gadeslaan. De genoodigden tot het gala-bal, die door den hoofdingang het Paleis Noonk". ie bin nentraden, konden opmerken, dai de vesti bule eene verandering tevens verfraaiing had ondergaan, bestaande in een n*»*uweu vloer in vakken mot gekleurd mar .n u afge deeld eu een nieuw plafojid in Empire-stijl met versierde vakken en caissons, in welke laatste rozetten met electrische gloeilampen. Deze verlichting met die vau het smaak volle middenlicht, eveneens in Einpire-stijl, maakte een schitterend effect, ook van de straat naar binnen gezien. Voor de genoodigden die het Paleis aan de achterzijde 'binnentraden, was een verras sing bereid doordien de toegang tot de nieu we Indische zaal, het zeer merkwaardige hul deblijk onlangs aan H. M. namens de Indi sche bevolking aangeboden, v-a opengesteld. Het matte avondlicht, schijnende uit de geornamenteerde bronzen kronen in zuiver Indo-stijl, gaf aan deze karakteristieke zaal dien fantasti9chen. tooverachtigen en mystie ken aanblik, welke in de Oostersche vorste lijke paleizen niet ongewoon is. liet aantal bezoekers dezer Hofpartij kon op ongeveer 1000 worden gesteld. Zij waren hoofdzakelijk gevraagd uit de volgende amb telijke en particuliere kringen. de burgerlijke en militaire huizen der leden van de Koninklijke familie de vertegenwoordigers der vreemde Mo gendheden niet het personeel bij hunne ge zantschappen de Ministère, leden van de Regeering; de Ministers van Staat; de hoogc Staatslichamen de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, voor zooveel betreft de leden te 's Gravenhage woonplaats oende; de Gedeputeerde Staten der Provincie de Burgemeester, de Wethouders en de Gemeenteraadsleden de leden der rechterlijke macht; het am'btcnaarspersoneel der departemen ten van algemeen bestuur in verschillende rangen hel ingenieurscorps van dun Waterstaat de hoofden van andere Rijksdiensten de officieren van s<hutlerij, zeemacht, leger en landweer; zoomede vele particulieren. Het bal. gehouden in de groote danszaal, die zonder uitzondering of onderscheid, als steeds, voor alle gasten was opgengesteld, zoodat ieder naar welgevallen kon in- en uit gaan, werd geopend i.rdat in aangrenzende salons een aantal dames aan H. M. en Z. K. H. waren voorgesteld, en nadat de Konink lijke gastvrouwe en gastheer, vergezeld van H. M. de Koningin-Moeder, de balzaal wa ren binnengetreden te midden van het cercle, gevormd door de diplomaten, de Ministers, hooge Staats- en Hofambtenaren, opperoffi- cieren enz. met hunne dames. In de groote zaal werd gedanst op de mu ziek der Kon. Mil. K:ipel, uitgevoerd onder directie van le-luit. Bouwman, en in de kleine danszaal speelde het orkest der schut terij onder Bolten. Gebruikelijkerwijze woonde de Vorstelijke familie het dansvermaak bij, gezeten op lonbanken onder een der paviljoenen. Nu en dan bewogen de Majesteiten en de Prins zich in de omgevende salons onder de genoodigden. van wie velen door de Vorstin nen en Z. K. H. werden aangesproken. H. M de Koningin heeft wederom aan verschillende fondsen en weldadige instellin gen giften verstrekt uit het Sophiafonds dat ter beschikking van H. M. is gesteld door wijlen H. K. H. '"e Groothertogin van Sak sen-Weimar, Prinses Sophia der Nederlan den. Door II M. de Koningin is de .e.x- medaill© in goud van de Huisorde vjli Oranjo toegekend, behalve aan den opjvr- portier van het Koninklijk Huis, J. J. van Leersuin, aan den kamerdienaar G. van Kol den hoven. Z K II de Prins heeft gistermiddag den gepen*. generaal-majoor Smeding, oud- inspccteur der cavalerie, in een particuiere audiëntie out vangen. in het Hotel .,den Ouden Doelen"' zijn aangekomen de gezant van Italië, de heer Salliei de la Tour, Hertog van Cal- vello; de minister van Denemarken, de heer Grevenkop-Oastenkiold en de gezant van Zweden, baron Falkenberg. Prins A. Dolzorouly, marine-attaché bij de Russische legatie is in de residentie aa ngek omen In het hotel des Indes is te 's Graven hage gisteren aangekomen de heer L. F. de 01 i vei ra Cezar. eerste secretaris van het- ge zantschap van Argentinië bij ons Hof. Voor den Raad van State, afdeeling best uursgeschillen, werd gisteren o. a. behan deld hei beroep - an de commissaris der Ko ningin in Utrecht, tegen het besluit van Ge- dep Staten dier provincie van 28 Juni 11., tot vaststelling, voor wat betreft een 62-tal gemeenten in die provincie, van de bedra gen aan die gemeenten over 1906 toekomen de krachtens do wet van 24 Mei 1897, rege lende de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Rapporteur hierover was de Staatsraad mr. Moltzer. De koninklijke beslissingen volgen later. Bij de afdeeling van den Raad van Staat voor de geschillen van bestuur werden in hot afgeloopen jaar ter overweging aan hangig gemaakt 343 zaken, tegenover 313 in liet jaar te voren. De gemeenteraad van Amsterdam be noemde gister tot wethouder van. ouderwijs in do vacature mr. Van Ilall, den heer C. W. De Sauvage Nolting, districtsschooloj>- zieuer te Amsterdam. De raadsleden van christelijken huize had den hun stem uitgebracht op mr. S. de Vries, arroudissements-schoolopziener. De heer Noltiug nam de benoeming aan. ,,De nieuwe wethouder werd den '29en Augustus 1857 te Haarlem geboren en is dus thans 49 jaar oud. Na zijn eindexamen als gymnasiast stu deerde hij te Leiden in de Nederlandsche taal en geschiedenis eu begaf zich na in het laatstgenoemde vak zijn leeraarediploma te hebben verworven, in 1880 naar Groningen ais docent in de geschiedenis aan de Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus •aldaar. Den len Januari 1882 dus juist 25 jaar geleden vestigde de heer De Sauvage Nol ting zich te Amsterdam als leeraar aan de Ilooger Burgerschool met 5-jarigen cursus, welke destijds daar de eenige was. Tot 1892 bleef dc heer De Sauvage Nol- liug bij het Middelbaar Onderwijl werk zaam Toen volgde, den len April, zijn be noeming tot schoolopziener in het 3e ar rondissement. Zijn intrede in den gemeenteraad deed de nieuwbenoemde wethouder in 1895, waarna hij in 1899 zitting nam in de commissie van toezicht voor het Middelbaar Onderwijs, van welk college hij sedert 1900 voorzitter is. Dat de heer De Sauvage Nolting in alle vormen van onderwijs zeer veel belang stelt, bewijst indien de talrijke redevoeringen op onderwijsgebied, door hem in den Raad gehouden, daartoe niet reeds voldoende waren zijn voorzit terschap van de „Vereeniging voor onderwijs aan Spraakgebrokkige en Achterlijke Kinderen" en zijn vice-voorzit- terschap der Ver. voor Handelsonderwijs. Een loopbaan, als die van den heer De Sauvage Noltiug, gevoegd bij hot gezag dat hij zich op onderwijsgebied binnen en bui ten de gemeente verworven heeft doet in derdaad verwachten dat de gemeenteraad gisterenmiddag bij het aanvullen van de va cature-Van Hall den rechten man voor de rechte plaats verkozen heeft. Een zeldzaam geval. Bij do candidaatstelling te Phil'ppine, voor een liet van den Raad, vacature Wiskerke, op Za terdag j.l. is geen enkel persoon voorgesteld. Zeker wel zeldzaam. De kapitein-kwartiermeester W. C. N. de Vries, gedetacheerd geweest in West- Indié, is weder ingedeeld bij het bureau van den hoofdofficier, belast met de mandatie- ring hier te lande. Den heer H. W. Iscriof te 's Graven hage. die kort voor het einde des jaars werd benoemd tot ridder van de Oramje-Nassau- orde, viel deze koninklijke onderscheiding ten deel ter gelegenheid vaai zijn gouden jubileum als Vincentiaan op Zondag jl. Dien dag werd hem, na eene buitengewone gods dienstplechtigheid in do kapel van de Vin oen tius-vereen iging, waarbij onder meer te genwoordig waren leden van den hoofd-raad' en van den bijzonderen raad der vereeniging en van de conferentie van den H. Anthonius, door den algemeen en voorzitter in Neder land, den heer mr. Bevers, medegedeeld dat het H M dc Koningin behaagd had, hem ter gelegenheid van zijn gouden feest to be noemen tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, waarna spreker den jubilaris het ridderkruis overhandigde. Den len Januari was hel 25 jaren ge leden, dat de heer J. Scholtens optrad als hoofdingenieur van den Provincialen Water staat van Noord-Holland. Gisteren morgen werd de heer Scholtens gecomplimenteerd door het college van Ge deputeerde Staten, dat hem bij monde van den heer mr. W. baron Röell (de Commis saris van de Koningin vertoeft in het bui tenland, doch had telegrafisch zijn geluk- weusch gezonden) aanbood een omlijste ets van Graadt van Roggen, voorstellende eer gezicht, op Haarlem van de duinen. Namens alle ambtenaren ter Provinciale i -iffie en van den Prov. Waterstaat bood mr. P. Dozv, hoofd-co ramies, den heer Schol tens een Delftsch stel aan. Een afscheid De hoofdredacteur van het Vaderland, mr. D. van Blom, heeft 31 December zijn functie nedergelegd, na juist vijf en een half jaar aan het hoofd van de redactie te hebben gestaan. De redactie leden schrijven naar aanleiding daarvan ..Het is meer dan een vriendelijkheid, in dien wij hun hier een woord tot afscheid wijden Hij werd in 1901 geroepen om een zware taak va i uitmuntende voorgangers over te nemen Zij politiek ervaren, journalistiek doorkneedhij nog aan de intree van het staatkundig leven en vreemdeling in ons vak. De aanvaarding van deze onderscheiden de. maar zware opdracht getuigde van een sterk zelfvertrouwen, dat gerechtvaardigd is gebleken Wie zijn hoofdartikelen las en zijn Kameroverzichten, wie hem volgde in zijn polemieken, moest den indruk ontvan gen van zijn groote bekwaamheid. D"gelijke kennis en fijne geest sprak uit dat werk, van eigen, kernachiigen. ernsti- gen stijl Maar Mr. Van Blom was voor ons blad van hooger leteekenis nog, omdat onder zijn leiding Het Vaderland ongerept behouden heeft den roep van onkreukbare eerlijkheid en beginseitrouw, van nobel en waardig te genstander, een reputatie waarop wij fier gingen en gaan Zóó hebben niet alleen wij onzen schei denden hoofdredacteur leeren kennen, maar ook de buitenstaander. Wij. leden der redactie, zijn hem echter nog andere waardeering verschlhldigd Hij was ook onze chef. Een der zeldzamen was h die als leider collega vermocht te blij ven, zonder schade aan leiding of collegiali teit. Zijn fijne tact in den omgang maakte mogelijk de prettige samenwerking, die hij or.i in zoo aangenaam aandenken laat. Wij scheiden van hem als van een vriend, wien wij een mooie toekomst van harte weu- schen De heer P. J. Raaij makers, secretaris generaal der Rijksverzekeringsbank te Am sterdam, zal 15 Jan. a. s. den dag herden ken. dat hij vóór 40 jaar als klerk bij den telegraafdienst zijn ambtelijke loopbaan aan ving. Na alle rangen te hebben doorloopen, werd hij 1 October 1881 tot onder-directeur bevor derd eu trad hij den 15on Juli 1902 als ad junct-diiecteur der posterijn en telegrafie te Zwolle op. welke betrekking in 1904 met de tegenwoordige verwisseld werd. - Dr. A. E. Post, te Arnhem, voorzit ter-curator van de Geneeskundige Badin richting en het Herstellingsoord te Laag- Soeren, heeft als zoodanig bedankt. Dr. G W. S. Lingbeek, die sedert 1902 als geneesheer-directeur aan die inrichting werkzaam was. is thans naar het buiten land vertrokken en opgevolgd door dr. J. C. M. Hartman, tot dusver tweede geneesheer aldaar. Aan den nieuwbenoemden chef van het station der H. IJ. S. M. te Haarlem, den heer T. J Dodenhuvs is bij zijn vertrek uit- Schiedam als bewijs van erkentelijkheid een afscheidsgeschenk aangeboden, en wel een fraai salon-ameublement Dat geschiedde bij monde van den heer II. R. M. A. van Geert, die zich met de heeren A. Dirkzwager en H. Jansen tot een commissie had gevormd. N. Ct. Gesteld ter beschikking van den gou- verneur-g.neraal van Ned.-Indië voor on derwijzer 3e klasse bij het Europeesch lager onderwijs daar te lande J. C. van Bortel en G A Willems. Albert Vogel heeft Zaterdag in den Haag Coriolanus voorgedragen. Na het derde bedrijf, is hean het door- Toon Dupuis gemaakte borstbeeld van hem aangeboden en prof. dr. A. G. van Hamel heeft daarbij het woord gevoerd. Hij noem de meldt het Vad. het optreden van den heer Vogel een feit van beteekenis in de geschiedenis der Nederlandsche voor drachtkunst. Zochten, in verband met de lyrische neiging der beweging van '80, de voordragers der laaitste jaren vooral klank en rytlime der verzen te doen uitkomen Vogel voelde in het. drama vooral de dra matische l>etee<kenis der verzen. En hier mee was zijn weg aangeduid. Wees prof. v. Hamel terecht op het bezwaar van een dramatisch reciet, waarbij wel aan eiken persoon een andere stem, maar niet aan elke stem genoegzame modulatie kon ge geven worden, zoodat ook hier aan de kunst grenzen gesteld waren, voor wat Vogel binnen die grenzen gaf, bracht hij hem warme hulde. Gaarne had hiji dan ook de taak aanvaard om namens Vogel's vrienden hem het huldeblijk aan te bieden. Met- de beste wenschen voor zijn Indische reis ein digde hij de toespraak, die door den heer Vogel met welgleikozen bewoordingen van dankbaarheid beantwoord werd. Te Rotterdam is in den ouderdom van 55 jaren overleden de heer P. Van Weel, burgemeester van Den Bommel en Ooltgenaplnat Gisterenmiddag had op de begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijke overschot van den heer J. Rooster, ridder van de orde van Oranje-Nassau, in leven hoofd van de Rotterdamscho vrijwillige brandweer, die Zaterdag op 65-jarigen leef tijd is overleden, na bijna 42 jaar aan de brandweer verbonden te zijn geweest. Het geheele college van' hoofdlieden en brandmeesters was aan de groeve tegenwoor dig, terwijl een dertigtal brandweervereem- gingen met haar banieren rond het graf ge schaard stonden. Toen de kist in de groeve was neergedaald, nam de burgemeester het woord en wees er op, dat de gemeente door het overlijden van Rooster een ernstig verlies lijdt. De Rotterdamsche brandweer is een instelling, waaraan gedurende vele eeuwen geheele ge slachten belangloos hun krachten wijdden, en haar roem dankt zij aan krachtige man nen als Rooster. Hij muntte uit door een voud en helderheid van geest, door grondige kennis van dc- brandweer en van plaatse lijke toestanden en onbegrensde toewijding aan zijn taak. Daarom paste hier, namens de gemeente, een woord van warme hulde. In de jaarboeken zal zijn naam opgeteekend blijven als een trouw vriend van het vader land en een toonbeeld van echten burgerzin. Vervolgens werden woorden van warme hulde gesproken door den heer D. A. Bij- dendijk, vice-president van het college van hoofdlieden, den heer J. M. van der Dussen, namens brandmeesters, den heer M. van den Berg. namens brandspuitmeesters, den heer Koomans, namens het personeel. Een zwager van den overledene bedankte voor de ondervonden deelneming. Onder vele blijken van belangstelling werd gistern op de r.-k. begraafplaats te sGraver.hage ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer A. van Rijn, otö-bcstuurder van verschillende katholieke instellingen van liefdadigheid. Deze waren ter begraafplaats vertegenwoordigd. De lijk wagen werd voorafgegaan door weesjongens^ uit het r.-k. weeshuis en het gesticht Groe- nestein, welker bestuurders do baar graf waarts droegen. De Grondwet. In de rede, waar mede de heer L. L. C. M. van Outhoorn voro het eerst als president Zaterdag de alge meen© vergadering van de Haagscho Kies- vereeniging „Grondwet" opende, schrijft hij zijn benoeming toe aan zijn werkzaamheid ten voordeele van de toetreding van de nieuwe jonge leden. Na de erkentenis, dat de liberalen aan kracht hebben verloren in do laatste 2ó jaren, vooral omdat zij overstemd werden door hen, die spoedig werkende middeltjes tegen de maatschappelijke euvelen kwamen aanprijzen, constateert de nieuwe president een weer ontgloeien van de lang niet ge doofde vlam. Ook de partij van Grondwet, de modera ten. beloven iets aan het volk. maar niet meer dan men geven kan. Geen bezuiniging, die uitloopt op dure hervormingen geen steun onder voorwaar de dat men zich onmiddellijk onder voogdr stelle. Maar handhaving van de vrijheid om zich zelfstandig, naar de wetten, die ons door een hoogere macht zijn opgelegd, te ontwikke len eu dan geheel het raderwerk van het persoonlijk doorzettingsvermogen dienstbaar te maken aan de gemeenschap. Hieruit volgt, dat men te zorgen hebbe, dat de staatsmacht niet valle in handen eener geldmacht, dat het kiesrecht in plaats van een opvoedend geen oproerend instituut worde, dat het volk zich bewust wordt van een maatschappelijke solidariteit. Blijkt b.v., dat bij gebrek aan steun of leiding, een zekere verzakking van het moreel en industrieel gehalte van het volk plaats heeft, dan dienen hiertegen maatregelen <e worden genomen. Even urgent acht de rede naar maatregelen voor de beveiliging van I ons grondgebied, van de Lndustricele veer- I kracht, als van het versterken van den ge- I meenscliapsband. Hij wijst er op, dat de spannende periode in de politiek samengaat met de herleving zijner partij en ziet verband tusschen dien ernst der tijden en de teekenen, die er op wijzen, dat. de politiek van beraad èn bij de j burgerij in het algemeen, èn bij de jongeren in het bizonder, een sympathieken weer klank vindt. Nog wijst de heer Van Outhoorn er in zijne rede op, dat in weerwil van de nu eenmaal vaste reputatie juist de geld magnaten het minst tot „Grondwet" toe- I traden. Dat twee moderaten in de Grondwet-com- missie werden opgenomen, acht hij een 1 „hulde, die verbazend veel heeft van een] boetedoening. „Het is reeds genoegzaam gebleken, dat de politiek van geven en nemen, door I zekere vooruitstrevende vrijzinnigen toege- j past, bij tal van medestanders wrevel en verontrusting heeft gewekt.. Terwijl uit do kleurlooze middenstof stemmen worden ver nomen. die op het vormen eener centrum partij aandringen „Aan dezulken, dio zich van do toepas sing eener Realpolitiek, buiten alle dogma tisme om, iets goeds voorstellen, bieden wij, moderaten, een houvast. Ons beginsel sluit i niemand uit, die van goeden wille is." De rede sluit met een gedenken van de nagedachtenis van het in het afloopend jaar overleden eminente lid mr J. G. Gleich- man. Na ampele bespreking werd het bestuur 1 opgedragen een comité te vormen met do j opdracht, aanraking te zoeken met andere kiesvereenigingen, teneinde te verkrijg©*), dat bij gemeenteraadsverkiezingen niet do algemeeno landspolitiek de gemeentebelan gen niet verdring©. Vereeniging «oor Suriname, In de te Amsterdam onder voorzitter schap van den heer J. G. von Hemert ge houden jaarvergadering dezer vereeniging werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende ont leend is In den loop van dit jaar ging de Ver eeniging over tot het uitgeven van een boek je: Het verslag van den ingenieur E. Mid- delberg, leider der exploratie van Gouver- nementswege, over een door hem gebracht bezoek aan de Omai-mijn in Britsch-Guy- ana. Dit boekje werd den leden rondge zonden. net bestuur bracht den dank uit aau den Minister van Koloniën en den gouverneur van Suriname voor de vergun- ning hem gegeven deze gegevens in deu kring der Vereeniging bekend te maken. Waar in den laatsten tijld de aandacht door gestadige toenemende goudproductie opge wekt wordt, daar meende het bestuur dat het nuttig en aangenaam was bekend te maken hoe in een kolonie, waar het goud in eenzelfde soort formatie als bij ons voor komt, in een mijn die vroeger ook gesukkeld heeft, nu een duidelij-k succes behaald is. I De uitgave van dit boekje toont aan hoe het bestuur de vereeniging aan haar doel wil doen beantwoorden, het wil de belang stelling opwekken, en voor belangstellen den materie verzamelen en verspreiden, die hun kennis der kolonie kan vermeerderen, i Ook het financieel steunen van expedi ties tot onderzoek van het binnenland ligt in de even aangeduide lijn. De vereeniging gaat daarmede naar de mate vim haar k*-.chben door. Een nieuwe expeditie in voorbereiding zal ook thans weder door de vereeniging worden gesteund. De heer mr. G. M. Den Tex, aan do beurt van aftreden, werd als bestuurslid herko- Het sneeuhuis in het Haag- sche Bosch. Nieuwe jaaremiddag brachten de Heilsoldaten een hulde aan dr. Stam, die het. initiatief nam voor het sneeuwhuis aan de Groot-Hertoginnelaan te 's Gravenhage. Een-ge muzieknummers werden voor de wo ning van dr. Stam uitgevoerd en door den chef der toevlucht, van het. L. d. H. werd den doctor dank gezegd, waarna men nog een bezoek bracht aan het ontdooiende sneeuwhuis, waar nog eenige nummers wer den gespeeld. Voor het loket van een der Twentsche postkantoren staat een arme fabrieksarbei der met een der kommiezen in druk ge sprek Commies: Ja man, zonder de 30 oent strafport mag ik den brief niet afgeven. Ajbeider Zol ie um dan veur mi willen op bar gen tot Donderdagovond, eerder beu- Ten wi geen geld. C.Zeker man. Donderdagavond, klokke zeven, was do man weder op het kantoor, nu met het karig loon in den zak, om den brief in ontvangst te nemen, waarnaar hij in de Kerstdagen zoo had verlangd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2