i BINNENLAND. beenderen had gevonden, maar thans de vol ledige geraamten. Een daarvan, de „Claosau- rus", is een reusachtige hagedis met een langen snavel als van een eendzij leefde in hei vrcegste krijt-tijdeprknaai* schat ting 3 millioen jaren geleden een millioen jaren later was hij verdwenen. Even merk waardig is een .Loxolophodou tot het ge slacht der Dinoceraten behooreude. Het dier had de grootte van een olifant met een lan gen kop waarop zee horens stonden, twee op den dikken nek, twee boven de oogen en twee boven de neusgatenuit den boven kaak staken een paar kolossale slagtanden. De oogen en ooreu waren klein, de hersen- ruiinte zeer nauw. Men is thans bezig het geraamte op to zetten. Uit Zuid-Dakota is een volledig skelet meegebracht, van een an tilopen-varken (Merycochocon). dat in den myoceentijd geleefd heeft. vEraberger, de koloniale snuffelaar van het Duitsche centrum, heeft een vlugschrift geschreven over de koloniën De, oud-gou verneur v. Bennigsen acht zich door daarin voorkomende mededeelingen gesmaad, en heeft nu een geding tegen Erzberger aan gespannen. v— In 1905 komt er te Londen een Fransch-Engelsche tentoonstelling, en wel te Shepherd's Bush in de gemeente Hammer smith. Met eenigo plechtigheid is de eerste si» in den grond gestoken voor den aanleg van de tentoonstelling. De hentog van Argyll en een vertegenwoordiger van (i n Franschen gezant spraken een kort woord. Een van de aantrekkelijkheden van de tentoonstelling zal het groote stadion zijn. waar de Olympi sche spelen gegeven worden. vIn China zal nu een begin worden gemaakt niet het uitkeeren van onderstand aan de slachtoffers van den hongersnood. Van regeeringswege zijn tot dat doel groote bedragen beschikbaar gesteld. Ook zullen binnenkort de 15.000 zakken meel uit de Vereenigde Staten in Chineesche havens aankomen. vAmerikaanschc bladen bevatten af schuwelijke bijzonderheden over een lynch- moord, welke enkele dagen geleden in de Zoutmeerstad moet zijn gepleegd. Een man, die een behoeftige weduwe had bestolen, werd door zijn buren bij de politie aange geven. Daar deze geen haast maakte niet tegen den man op te treden, namen de aan klagers de zaak zelf ter hand De dief werd gegrepen en ontkleeddaar na werden hem 70 slagen met de zweep ge geven, waardoor de huid van den ongeluk kige over het geheele lichaam werd openge reten. Toen werd de mishandelde in een leegen zoutton geschoven, waarin ettelijke kilogrammen scherpgepunte spijkers waren geschud. Na den ton te hebben gesloten, lieten de pijnigers hun slachtoffers van een heuvelhelling afrollen en joegen hem op die wijze in den dood. Berlijn, Jan. Volgens de Frankf. Ztg. •s gisteren bij den bouw van den spoorweg Lamschcic.Hunsrück een schacht inge stort. 40 werklieden werden bedolven. In den avond waren drie dooden te voorschijn gehaald Carthagena, Jan Het Noderlandsche stoomschip Pollux, komende van Valencia, is in deze haven gevlucht omdat er brand aan boord was uitgebroken. Men is thans ijverig bezig met hei blusschen v..»i de 'am- men. vUit zuidelijk en zuidwestelijk Rus land komen, nog steeds berichten van zwa re sneeuwstormen en hevige sneeuwjachten Spoorweg- en straatwegverkeer ondervinden groote belemmering. Tallooae menschen ko men omin één gouvernement in zuidwest Rusland zijn alleen reeds 160 ongevallen voorgekomen. De Staatscourant van Zaterdag 5 Ja nuari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau Orde A. Koppel. Nederlandsch consul te Bogota; Op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse der marine-reserve K Wijtsma. verlof verleend tot het aannemen der onder- scheidinggteokenen, achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen J. A. van <l.-n Broecke, te Amsterdam, arts. de versierselen van Officier d'Acadcmie, hem door <K-n^ Minister van Openbaar Onderwijs- Sohoonc Kunsten en Kcrediens ten der Fransche Republiek geschonken M. 1' Hoffmans. geboren Marree, te Maas tricht. het kruis ,,1'ro Ecclesia et Pontifice", haar door Zijne Heiligheid den Paus geschonken pensioen verleend aan K. J. Griffijn, laatste lijk landmeter van het kadaster, Griffen, 1 f 1867. il. M. de Koningin had gisteren aan tafelmevrouw Groeninx van Zoelen, dame du palais, en jhr. Groeninx van Zoelen; mevr. Van Wassen acr van Catwijck en baron an Wassen aer van Catwijck gravin Vao Bijlaadt en graaf Van Bijlandt. Hr. Ms. kamerheer; jhr. De Ranitz, grootmeester van het Huis van II. M. en »hr. mr. Van Woede, hofmaarschalk var» H. M. de Koningin- Moeder. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisteravond een gedeelte van de voorstelling in den schouwburg bij, nl. de opvoering van ..de Groote Passie". - Z. K. H. de Prins begeeft zich a. 9. Maandag voor 2 dagen naar het Loo als gast van het Gorteier jachtgezelschap. Z. K. H Pring Hendrik XXXII van Reuss. luitenant ter zee bij de Duitsche ma rine, is Donderdagavond in de residentie aan gekomen en door Z K. H. den Prins der Nederlanden met diens adjudant aan hot station verwelkomd. Do logeert gedurende zijn verblijf koninklijk. Pale.io Prins Hendrik br?'1" ü's'«r<*hWnd met- den vontelijken ^raock "f M Mauritahui» en ei- dejeuneerde z H. met de Konife Pn"' H. M. do Koningin hDonderdagavond 17 Januari a. s. zal het eerste thé dansant ten hove plaats heb ben. fIn he; Hotel des Indes te 's Graven- ha ge zijn aangekomen Prins Eberwijn van Bentheim-Steinfurfc en Prinses Lilly van Bentheim-Steinfurten de heer Consiaaitin Nabokoff. Ie secretaris van de Russische le gatie bij het Belgische Hof Prov. Statenverkiezingen. In den loop van 1907 moeten periodieke verkiezingen plaats hebben voor de Prov. Staten van Zuid-Holland. Aan de beurt van aftreding zijn de vol gende leden, t. w. in het: district Leiderdorp: S. baron v. Heem stra. C. J. L. van der Aleer; district Leiden W. F van Wijk Tliz.. W Pera, dr. E. F. van Dissel district Zoeterineer J. Krap. jhr. mr. L. E. Mvon Fisenne district 's Gravenhagedr W. P. Ruvsch. mr. W. Dolk, T. Edersheim Ban B. Janse Jr.. mr. R. J. H Patijn district VlaardingenA. II. C. M. J IJzernians. A. Hogenboom district Delft: L. A. Vreeburg; district Schiedam: H. J. Versteeg. L Hoogerbrugge Wzn. district Rotterdam I Hde Bie. district Rotterdam II; dr. W. B van Staveren. J. M. Voorhoeve; district Rotterdam III: C. II van Dam. district Roterdam IV J. van Stolk Az P. van der Pols; district Rotterdam V mr. D. van Weel district Alphen J. J. Duynstee; mr. C. S. C. S. van Dobben de Bruyn dis'riet Gouda: A. van der Straaten, C. Iloogendijk Az., A Vingerling; district Gorinohemmr. L. van Andel, jhr. mr. X. C. de Gijselaar district SliedrcchtW. Goedhart, C. M. van Houweling district Dordrecht N. P. Jongkindt. W. H. van Bilderbeek district Oud-Beijerland L. Overwater, J. L. Verlioeven district Ridderkerk: L. A. de Raadt M.Fz di? riet Brielle: J. S. Korteweg, C. M. Loeff district Middelharnis H. de Wilde. Naar men verneemt, zal bij de perio dieke Statenverkiezing in den a. s. zomer voor Den Haag ook een buitengewone vaca ture te vervullen zijn, indien het Statenlid voor 's Gravenhage, de heer J. C. van Hat- tutm van Ellewioutsdijk, gevolg geeft aan zijn reeds lang gekoesterd voornemen om wegens gezondheidsredenen bij die gelegenheid zijn mandaat neer te leggen. Wethouder Serrurier. Ten stadhuize te Amsterdam verzekerden in de allereerste plaats bevcegde personen, da.t bun omtrent een eventueel aftreden van den heer Serrurier als wethouder van Amsterdam nietg bekend is. De Tel. had medegedeeld, dat de heer Serrurier zou aftreden zoodra er een nieuwe directeur van publieke wer ken zal ziju benoemd. Den heer Serrurier zelf was van een dergelijk voornemen niets bekend(Resb.) Naar aanleiding van do motie-Ter Laan, luidende: ,,De Raad acht het wen- schelijk. dat na 1 Juli 1907 het vervoer van cokes va.ii do gemeentegasfabriek geschiede in e'geii beheer", merken B. en W. van 's Gravenhage op, dat aan een eventueel in eigen beheer nemen van het cokesvervoer een aantal bezwaren zijn verbonden en dat de prijs ad 5.35 cent per HL., die de ge meente op het oogenblik aan een aannemen- betaalt, belangrijk lager is dan die, waar voor zij het- verveer in eigen beheer zou kunnen nemen en die bij lage raming ge schat wordt op 6.53 cent per HL. De luitenant ter zee 2de klasse J. M. L. Gerken, uit Oost-Indië in Nederland tc- ruggekcc-d. wordt op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog brengt, in ver band met het bepaalde bij art 6 der wet van 21 Juli 1890 (Staatsblad no. 126), tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, enz., ter kennis van belangheb benden. dat dit jaar voor toelating tot de Hoogerc Krijgsschool worden opengesteld voor het leger hier te lande 13 plaatsen, en voor dat in Nederlandsch Oost-Indië 9 plaatsen, welke plaatsen als volgt worden verdeeld ALeger hier te lande a. Krijgskundige studiën 6 voor officieren van het wapen der in fanterie 1 voor officieren van het wapen der cavalerie; 2 voor officiereu van het wa pen der artillerie, en 1 voor officieren van liet wapen der genie b. Studiën voor den intendance-dienst 3 plaatsen B Leger in Nederl. Oost-Indië: a Krijgskundige studiën- 3 voor officieren van het wapen der in fanterie I voor officieren van het wapen der cavalerie; 1 voor officieren van het wapen der artillerie, en 1 voor officieren van het wapen der genie; b. Studiën voor den intendance-dienst: 3 plaatsen. Met ingang van 1 Januari is nu het onder-officierskader bij het leger in Oost-Indië vrijwel voltallig is, terwijl de zooveel verbeterde pensioensvooruitzichten voor het kader op zichzelf reeds een re den vormen om zioh zoo mogelijk weder te verbinden het toekennen van aanibrem- premie voor onder-officrieren, die zich we der voor den kolonialen dienst verbinden, met uitzondering van die der artillerie, in getrokken Hbl Stsrfteatatiatiek Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceert in no. LXXV van zijn Bijdragon de „Statistiek der sterfte naar den leeftijd en naar do oorzaken van den dood" over 1905. Aan deze publicatie, waarin than9 ook de 24 groote genieenten en de provinciën overzichten voorkomen van de sterfte naai de meest uitgebreide nomenclatuur dei- doodsoorzaken, in verband met do leeftij den, wordt het volgende ontleend Per 1000 zielen van ieder geslacht stier- j ven' in 1905 15.89 mannen en 14.75 vrou- wen, totaal 15.32 personen. De hoogste 1 verhoud i ngsc ij f ers werden waargenomen in de provinciën Noord-Brabant en Limburg, resp. 18.74 en 18.55 per duizend de laag ste in Fiesland, Groningen en Noord-Hol land, resp. 13.47, 13.47 en 13.81 per 1000. In de groepen van gemeenten naar de grootte der bevolking is de relatieve sterfte althans in de laatste jaren greoter naar mate de bevolking afneemt. In den loop der totale sterfte-verhoudingen is sedert vele- jaren eene geregelde daling waar te nemen Va.n eene gemiddelde sterfte-ver houding van 24.80 per duizend in de ja ren 1860/69 daalde deze bijna onafgebro ken tot op 15.32 per duizend in 1905. De vermindering is (althans in de jaren na 1889) bij de mannen grooter dan bij de vrouwen. Omdat de vrouwen doorloopend een lagere sterfte-verhouding hebben dan de mannen, worden de verschillen der sterfte- quotienten van beide geslachten hoe lan ger hce kleiner. Uit de cijfers van de sterfte naar den leeftijd blijkt, dat de hooge sterfte-cijfers van Noord-Brabant en Limburg voorna melijk veroorzaakt worden door de groote kindersterfte. Bij do sterfte-cijfers naar de oorzaken van den dfcod treedt gastro enteritus bij kinderen beneden de 2 jaar het meest op den voorgrond. Een in verhouding bijna even groot aan tal individuen wordt door longtuberculose weggenomen gemiddeld jaarlijks 13.53 per tienduizend mannen en 13.15 per tiendui zend vrouwen. Hier zijn echter niet de jongere, maar meest menschen in de kracht van hun leven, tusschen 20 en 50 jaar, de slachtoffers. Aan kanker en andere kwaadaardige ge zwellen stierven in de laatste 5 jaren ge middeld per 10.000 9.79 mannen en 9.68 vrouwen. De toeneming der relatieve sterf te aan deze, zoo gevreesde ziekten, die in 1904 gestuit scheen, heeft in het laatste jaar weder verderen voortgang genomen. Pneumonia, welke ziekte op kanker üi belangrijkheid volgt, deed gemiddeld in dc jaren 19011905 9.79 mannen en 7.62 vrouwen per 10 000 van elk geslacht ster ven. Aangeboren zwakte en gebreken, die uit- teraard bijna uitsluitend in het eerste le vensjaar voorkomen, veroorzaakten een ge middeld sterftecijfer van 8.06 jongens en 6.18 meisjes per 10.000. De doorloopend gunstiger sterfte der vrbuwen in de jeugdige leeftijdsklasse brengt van zelf eene belangrijk grootere sterfte der vrouwen in de hoogste leeftijds ki r. c mede, en wel voornamelijk in de sterfte tengevolge van ouderdomszwakteIn de jaren 19011905 stierven dientengevol ge 10.71 per 10.000 mannen en 13.27 per 10.000 vrouwen. Het relatief aantal levensloos aangegeve- nen neemt in de laatste 10 jaren schier on afgebroken af. In de jaren 1904 en 1905, de eenige waar in te dezen opzichte gegevens verzameld zijn, stierven 7.70 mannen en 6.18 vrouwen zonder geneeskundige behandeling. De hoogste cijfers komen voor bij de aan onbekende doodsoorzaken gestorvenen en bij de zelfmoordenaars, waarvan in de bei de jaren geen enkele meer geneeskundig be handeld werd. Ook van hen, die een ge- welddadigen dood stierven, kon blijkbaar bij 25 geen geneeskundige hulp meer ba ten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden A. met ingang van 5 Januari 1907, het houden van de maandelijksche veemarkten e 'e markten voor biggen, alsmede van openbare vérkoopingen, tentoonstellingen en andere vereenigingen van herkauwende die ren en varkens in de gemeente Valkenburg (provincie Limburg) tot nader te verbieden B. te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub A bedoelde verbod noodzakelijk' maken, zoodanige af wijking kan worden toegestaan door den commissaris der Koningin in de provincie Limburg, onder de door den districts-veearts t? Roermond aan te geven voorwaarden. Met nummer 4 der St.-Ot. wordt ver zonden het afzonderlijk bijvoegsel no. 1 dor „Verslagen en Rapporten bevattende den uitslag van de in het jaar 1906 gehouden oxamens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. De Ruvte r-k erdenking. Men zal zich herinneren", aldus lezen wij in het Hbld., „hoe in een vergadering van „Het Koggeschip," ter bespreking van de aan staande De Ruyter-herdenking het bestuurs lid, de heer \V. C. Kromhout, er voor waar schuwde niet te vervallen in een tweede Rembrandtfeest, weinig hartverheffend als bij die gelegenheid werd aanschouwd, wel ke opmerking door den voorzatter dier ver gadering in scherpe bewoordingen werd gecritiseerd. Dit heeft, naar we vernemen, den hee' Kromhout er toe geleid, zijn ontslag als bestuurslid van „Het Koggesdhip" te ne men." The Mutual Life Insurance Company of New-York heeft met "ngang van 1 Januari 1907 tot directeur barer Maatschappij voor Nederland aangesteld den heer J. J. H. Grolle. Gisterenmiddag werd het- stoffelijk overschot, van mr- II. W. de Blopq van Scheltinga onder groote belangstelling in den familiegrafkelder op liet. kerkhof te Bron- gerga bijgezet. O. a. waren aanwezig mr. W. J van Weideren baron Rengers. b'd der Eerste Kamer, mr. Servatius, te Leeuwar den; J P Engelman, lid der Ged. Staten de burgemeesters van Schoterland en Eng- wirden en leden dei- rechtbank en van het parket te Heerenveen. De lijkkist was onder bloemkransen bedolven. Aan de groeve sprak ds. Wesseling, predikant bij de herv. gemeente te Oudeschoot. Baron Van Weideren Rengers, te Deven ter, oudste schoonzoon van de noverledene, dankte namens de familie. Intern, veeartsen ij kun dig Congres. In 1909 zal te s Gravenhage het IXe Internationale Congres voor Vee artsenijkunde worden gehouden. De minister van Landbouw heeft het eere presidium van het congres aanvaard, terwijl de minister van Buitenlandsche Zaken, Ko loniën en Oorlog als ondervoorzitters van het ©ere-comité zullen optreden. De bestrijding der tuberculose zal ook op dit congres een hoofdonderwerp van behandeling uitmaken. (Tijds. v. Sos. Hygiëne). Anti-vivisectie. Naar aanlei ding van het adres van het Comité tot be perking der vivisectie aan den minister van Binneiiiandsche Zaken gericht, inhoudende het verzoek om instelling eener enquête commissie, heeft het hoofdbestuur van den Ntderlandschen Bond tot bestrijding der i- 'visectie zich eveneens tot den minister ge wend met het verzoek, tot het instellen eener zoodanige commissie niet te wlilen overgaan. Het hoofdbestuur verwacht name lijk mei het oog op den toestand, zooals die nu nog is, geen heil van het bedoelde onder zoek, dat door het reeds voorhanden bewijs materiaal toch ook als overbodig te beschou- De afdeeling 's Gravenhage I van liet Nederlandsch Onderwijzers-genootschap heeft in een adres aan den Raad verzocht: 1een gunstige beschikking te nemen op het adres der vereeniging „De Ambachts school te s Gravenhage", waarbij voor uit breiding der school gevraagd wordtaf stand in erfpacht van gemeentegrond, een voorschot van f 220,000 en een subsidiever- hooging van f 21,000 'sjaars; 2. de urgentie u't te spreken van de voor bereiding tot. het stichten van een tweede ambachtsschool van gemeentewege. Blijkens het Maandbericht van liet Nederlandsche Zendelinggenootschap (ge sticht in 1797). was de stand der rekening als volgt-: Nadeelig saldo over 1905 f 16.654. Raming van uitgaven over 1906 f 106.500. Tezamen f123.154 Daarentegen werd ontvangen tot 30 Nov. f85.426, voor het tekort van 1905 f3856. Te zamen f89.282. Blijft voor 1906 f 33.872. Het zendelinggenootschap hoopt, dat de boeken den 15. Januari eens zonder tekort worden afgesloten. Gees tel ij ke overeenstem ming. In het N. v. d. D. schrijft mej. R. Koetser, dal „Hoog Spel" vah jhr. Van Riemsdijk als twee druppels water gelijkt op een tooneelspel in vier bedrijven „Dans om 't gouden kalf", voor een paar jaar door haar gemaakt. Zij vraagt door vergelijking der beide manuscripten door zaakkundige personen te doen uitmaken, of hier te denken is aan spel van het tctval ol andere omstandig heden. Zij stelt dus voor de t vee manuscripten te willen afstaan aan de Vereeniging van Let terkundigen. Jhr. v. R. antwoordt, dat van een stuk van mej. K. hem niets bekend is en deelt mede dat „Hoog Spel" ter beschikking van de Vereen, van Letterk. staat, indien des» een onderzoek noodig acht. De Heerlijkheid Meteren. Men schrijft uit Geldiermalsen aan de Tel. De boomen der Heerlijkheid Meteren zijn den 3en Januari alle verkocht. Er waren exemplaren, die ver boven de honderd gul den gingen, o. a. één voor de kapitale som van f 154. Met het slopen van het huis is inwendig reeds een begin gemaakt. Nog een spanne tijds enalles is verdwenen. Alles behalve de lasten, die aan de Heerlijkheid verbonden zijn, waarvan een der zwaarste is de jaarlijksche bijdrage van ruim f 200 aan het tractememt van den predikant te Mete- ren. In het vorige jaar werden door de tegenwoordige eigenaren dor Heerlijkheid pogingen aangewend om dien last af te koo- pen, doch de partijen kondon het niet eens worden over den penning, tegen welken een kapitaal afgedragen zou worden. Naar wij vernemen, is een der vorige be woners der Heerlijkheid doende om een ge schiedenis van .Meieren" samen te stellen. Dat kan een interessant werk worden, waait behalve dat de Heerlijkheid zeer oud is, is zij steeds in eigendom geweest-, vooral in vorige eeuwen, van zeer hooge familiëtn. Ook dient nog vermeld, dat in de Ned. herv. kerk een prachtige „heerlijkheidsbank" staat, die met buitengewoon fraai en kun stig snijwerk versierd is. Bovenaan prijken de wapens van Cornelis Aenssen en diens echtgenoot©, uit den tijd van het midden der 17de eeuw Wat hot lot van die baink zal zijn, is nog niet bekend. Misschien komt zij nog wel eens in een of ander museum te rechtwaar zij een goed figuur zou maken. Museum voor Kun6tn ij ver heid te Haarlem. Het Museum van •Kunstnijverheid te Haarlem werd geduren de heit afgeloopen jaar bezocht door 6426 belangstellenden. Uit de, aan het Museum verbonden, boekerij werden over 1906 2120 boek- en plaatwerken naar verschil lende plaatsen van ons land verzonden. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werd in het afgeloo pen jaar bezocht door 70 vrouwelijjke en 124 mannelijke, in het geheel door 194 leer lingen. De cursus voor de verschillende vakken wordt 7 Januari hervat. In het voorjaar zal in de afdeeling Kunst naaldwerk een cursus voor het weven wor den gegeven. Belangstellenden, die een of meer cur sussen wensohen te volgen kunnen zich aan melden op het Museum van Ku verheid te Haarlem tusschen 104 u» Bij Nijgih en Yan Ditmar te Ro^ dam versoheen de eerste aflevering Mayors, maandschrift voor officieren reserve, militie, landweer en weerbaar! onder redactie van D. H. Schilling, re vo-eerste-luitenant der infanterie. Geri de medewerkers de hoofdofficieren P. Baiijlae en W. Vosmaer; de kapiteins G A. A. Alting van Geusau, J. N. Bn F. Dell, J. C. Logger, D. M. E. E Ridder, J. C. C. Tonnet; de eerste-li nants jhr. J. T. Alting van Geusau, F. A. G. Beelaerts van Blokland, W van Dam van Isselt, A. Dudok van J. Kooiman, A. van Mens, K. E. Ou dijk, P. II. A. de Ridder, P. M. Vis, P. Wirix en vele anderen. Een. uitgave van het X Vanwege de Maatschappij tot Nut va Algemeen is een geschrift uitgegeven kwakzalver ij met geueesm id' 1 e n, haar oorsprong, karakter en ding der kwakzalverij, door dr. G. Bruinsma". De schrijver, die aan de' strijding der kwakzalverij vroeger verse dene jaren een werkzaam aandeel heeft; nomen, bepleit aan het slot van het schriftje het optreden der overheid U kwakzalver-advertenties, „met name in gevallen, waarin duidelijk blijkt, dat inj aankondigingen en reclames de bedoq ligt de zieken te verlokken tot het in pen van zoogenaamde geneeskundige hi welke de Nederlandsche Staat voor hen j wenschelijk acht, blijkens de gelden moeiten, die hij bij voortduring besteedt de vorming en het verschaffen van in daad deskundige hulp." Weldadigheidspostzegi Dr. Blooker verzoekt ons het volgend willen opnemen Het bestuur van het Nederlandsch l traal Comité ter bestrijding der Tubercu heeft het oirbaar geacht, door middiel een perscommuniqué in dé bladen wijd zijd den volke kond te doen 1dat het Comité eerder dan de Amt damsche Vereeniging het plan opvatte i dadiglieidspostzegels uit te geven, dochi bijzondere redenen aa<n dat plan geen i voering gaf, doch dat daarna de AniS damsclie vereeniging aan een zelfde vo<» men wel uitvoering gaf 2. dat het lid van de Tweede Kamer) Slafen-Generaal, dir. Blooker, zich tem i rechte toekent het .droit d'inventeur" - dit dénkbeeld, ook voor Nederland'. Ter juiste beoordeeling dezer m. i. vami publiek weinig belangrijke aangelegen! citeer 'k liet door mij gezegde, niet. uit< gerafeld, zooals het C. C. doet, doch in geheel. Op bldiz. 1340 vam de Handelingen i men lezen wat door mij werd gezegd. slot luidde: „Een praeoedent behoeft niet te scheppenIntegendeel, waar de sterdamsche Vereeniging ter 'bestrijding de tuberculose het initiatief heeft genon het droit d'inventeur heeft voor de toe sing van dit denkbeeld in Nederland, volging van hetgeen is geschied in D marken, Zweden, Rumenië en andere den, daar verdient de hulp der Regeer in de plaats van een woord vaax afkeur een woord van waardeering." Ik erken gaarne, dat het woord d invonteuT weinig gelukkig gekozen t vervangt men het door de primeur, daim er niets tegen in te brengen. Den aamdi tigen lezer zal het toch niet ontgaan dat hier sprake is van de toepassing het denkbeeld, terwijl het Centraal Con dit woordje niet noemt. Het onderscb springt in het oog. Verre/ was het van miji mijzelven als vinder te poseerendit zou reedis daal niet kunnen, omdat het denkbeeld om middel van weldadigheidspostzegels dé der Amsterdamsche Vereeniging te Stijl mij aan de hand' is gedaan door den H. J. Jansen, tijdelijjk ambtenaar bij Rijksverzekeringsbank. Gaarne grijp ik ongezochte gelegenheid aan diens naam kend te maken. Ik zou ten slotte aan het Centraal mi té willen toevoegen Do strijd tegen de tuberculose i© niet baat door voornemens die niet tot uil ring komen, doch eischt daden. En nu is voor u zoo li schoon© geleger eens een daad' te verrichten. VestTg bij uwe 250 correspondentschap}) over het geheele land verspreid, een dei van do zegels en draag uwe correspondent op eene ijverige propaganda voor den vi koop te maken. Dat het voordeel slechts a' 10 der Nederlandsche bevolking ten go? zal komen, zal toch voor u wel geen zwaar kunnen zij/n. Gij: beoogt bestrijdi der tuberculose, onverschillig waar die ons vaderland zich voordoet. Het consul tiebureau, Vijzelgracht 23 te Amsterdai zal zich gaarne bij de uitvoering te u» beschikking stellen. Zulk een daad zou hee! in uwe lijm liggen en waardiger dan gekrakeel over prioriteit. Katoengoederen voor Congo. Van de Nederlandsche Kaan van Koophandel te Brussel is bij het B reau voor Handelsinlichtingen te Arnsh dam ingekomen eene collectie monsters verscheidene kantoengoederen, welke na den Congo worden uitgevoerd. Met d« monsters benevens de nadere omschrijivk bedoelt de Nederlandsche Kamer van Koo handel te Brussel de Nederlandsche verheid in de gelegenheid te stellen dé -monsters te bezichtigen en daarop te bi palen voor welke der gewenschte artikel? zij in staat en bereid is te concurreeren. S n ugge rIn een gemeente moei wegens de verplaatsing van de opslagplaat eener stoomvaartmaatschappij een afsluith« aan de spoorbaan worden gemaakt. De g* meen te nam het volvoeren van deze taak oj zich voor rekening van die maatschappij. N- drie maande-i arbeid was dit eenvoudig werl eindelijk gereed gekomen en wat bleek n; gisteren, toen men er een lading steenko len wilde rangeeren, die heden ochtend il een stoomboot moesten geladen worden?...!

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2