Dat het hek niet ruim genoeg was om de kolenwagens door te laten. Dit geval herinnert spiekend aan de ge schiedenis der oud-Griekschc stad Abdera, welker om hun snuggerheid bekende inwo ners elders een standbeeld hadden besteld van zoo reusachtige afmetingen, dat toen het geleverd zou worden, een der poorten moest worden afgebroken, daar het beeld anders niet binnen de muren der stad kou komen. De eer, dit snugger voorbeeld te hebben nagevolgd, komt toe niet aan de gemeente Kampen, maar als het Hbl. juist is in gelicht aan de gemeente Amsterdam, aan de Handelskade. Ziekenfond s-k westie. Er dreigt op het oogenblik een geschil tusschen gencesheeren en ziekenfondsen te Amster- j dam, dat vèr-strekkende gevolgen kan heb ben. I Zooals me - weet, heeft de A. O. F. An- cient Order of Foresters een eigen zie kenfonds. Evenals in Engeland, waar de j hoofdzetel der Foresters gevestigd is, kan hier een millionnair lid zijn dezer orde en ri dan tevens lid van het Ziekenfonds. Het I lidmaatschap van de A. O. F. waarborgt al een zekeren welstand, omdat het vrij duur is, doch de leden zijn allen lid van het Zie kenfonds. De orde besloot onlangs het aan tal geneeslieeren uit te breiden ze heeft c tot dusverre twee, de heeren dr. Norden en dr. Schaap doch de vereeniging van artsen van Ziekenfondsen heeft daarop haren leden verboden een benoeming te aanvaar den, omdat zij meent, dat een ziekenfonds niet bestemd is voor meer welgestelde». De artsen-vereen iging besloot een inko men van f 1^00 als grens te"stellen, zij, die daarboven verdienen, mogen geen lid meer zijn van eenig ziekenfonds en door de artsen- vereeniging is daarom aan de verschillende ziekenfondsen te Amsterdam verzocht dus danige leden niet meer aan te nemen. Doet. eenig ziekenfonds dat wel, dan zullen de genc-esheeren het fonds boycotten. Er is een gesalarieerd persoon aangesteld, die naar den welstand der busleden heeft te infor meeren en wij vernemen, dat er uit verschil lende „bussen" reeds tal van leden ge schrapt zijn, vooral „Ziekenzorg" heeft er onder te lijden. Geheel© lijsten met namen van leden worden geschrapt. De bedoeling is duidelijk de gencesheeren willen de meer gegoeden als gewoon betalende patiënten be handelen. In een druk bezochte vergadering van het Noordhollendsche district van de Ancient order of foresters werd Donderdagavond de quaest.ie besproken' betreffende het be sluit, door de Amsterdam sche Vereen iging van het Ziekenfondswezn" genomen, ten op zichte dezer .vereeniging. De heer J. Brouwer lichtte uitvoerig de aanleiding tot deze vergadering toe, daarin gelegen dat het bestuur den leden wenscht© mede te deelen wat het in het afgeloopen jaar gedaan had om een voorgenomen reor ganisatie tot stand te 'brengen. In de laatste twee jaren was het getal leden aanmerkelijk toegenomen, zoodat thans ongeveer 1000 leden tot de vereeniging zijn toegetreden en het. getal geneeslieeren thans veel te klein is. Aan den voorzitter van den Geneeskundi gen Kring, dr. Van den Heuvel, werd de bedoeling van het bestuur medegedeeld, doch deze maakte bezwaar, omdat deze vereeni ging, die geen ziekenfonds is, ook vrouwen en kinderen onder de ziekenverpleging wil opnemen. Ofschoon het- bestuur uitbreiding der ziekenverpleging wenschelijk achtte, leg de het bestuur zich bij de geopperde bezwa ren neer. Wel vond de heer dr. Van den Heuvel uitbreiding van het aantal doctoren wenschelijk en noodzakelijk, doch de hono raria bij die vermeerdering van doctoren vereischt, zullen voor deze vereeniging te be zwarend worden. Van verschillende zijden kwamen ech'.cr bij het bestuur vragen in naar het plan !>>t reorganisatie van de ziekenverpleging dezor vereeniging. Dit plan nu kwam in handen van een of meer leden van den Geneeskun digen Kring, en in allerijl werd in een ver gadering van den Kring besloten, dat geen ge neesheer en onder het nieuwe regime een benoeming mochten aannemen. Een verzoek tot den Kring om hem duide lijk te maken, dat deze vereeniging geen zie kenfonds is, maar ook andere belangen harer leden beoogt, werd onbeantwoord ge laten. Nu was dus deze vergadering belegd' om van de leden te vernemen, hoe in het on derhavige geval te handelen, n.l. zal de ziekenverzorging van de leden dezer ver eeniging uitgebreid worden ook tot de vrou wen en kinderen, ja of neen Zal het dis trict zich onderwerpen aan het besluit van den Kring, en zal het op den bestaanden voet met de ziekenverpleging met slechts drie doctoren voortgaan? Aan het slot van zijn uiteenzetting zeide de voorzitter, dat deze instelling nimmer als ©en ziekenfonds kan beschouwd worden, daar voor elk lid f o.Ol betaald wordt, ter wijl voor elk ander fonds slechts 1.33 be taald wordt, waarvoor dan behalve de man, ook een vrouw en een kind geneeskundige behandeling genieten. Waar deze vereeniging dus f 9 betaalt, wordt van elk ander zie kenfonds slechts f 1.33 gevraagd. Aan het slot zijner rede stelde hij namens het be stuur de volgende motie voor: „De algemeene vergadering, „betreurende dat het bestuur van den Geneeskundigen Kring heeft kunnen goed vinden het gewraakte besluit te nemen en te publiceoren zonder voorafgaande overleg met het best-uur der „A. O. F."; van oordeel, dat voormeld besluit is te qualificeeren als een ongehoord machtsmis bruik; protesteert ten sterkste tegen deze hande lingen betuigt haar tevredenheid met hetgeen door het bevoegde ooilege is gedaan en draagt het districtsbestuur op, in overleg met de voorzitters der Amsterdamse he Courts, zoo danige stappen te doen, die de zaak tot een goed einde zullen brengen." De heer Brouwer gaf, na het voorlezen der motie, de verzekering, dat het bestuur de noodige maatregelen zal nemen om" de verlangde geneeskundige hulp te verstrek ken, niet alleen aan de leden, maar ook aan hun vrouwen en kinderen, al neemt het ge tal leden ook nog zoo toe, wat natuurlijk zeer gewenscht is en waartoe hij ieder in zijn kring opwekte. De bestmirsmotie werd met nagenoeg al gemeene stemmen goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. In eene te Groningen belegde verga dering van enkele belangstellenden uit de drie betreffende provinciën, heeft zich ge vormd een „comité tot stichting van km- derkerslellings- en vacantiekoloniën in de 3 of 4 Noord-Oostelijke provinciën." Met den heer G. Soheltema, kinderarts te Groningen, als voorzitter, hebben in het bestuur zitting genomen, als gedelegeerde ledenvoor de provincie Groningende heer J. M. van Élzelingen, hoofdingenieur van don provincialen waterstaat te Gro ningen, tevens secretaris-penningmeester, en de heer J. E. Scholten, lid van de Eerste Kamer, te Groningen voor de provincie Friesland: Mr. H. Bin- nerts, vacehpresideut van het gerechtshof te Leeuwarden, en de heer H. G. Harkema, directeur der H. B. S. te Harlingen voor de provincie Drenthede heer C. van Goroum, te Assen, en de heer H. Ra- dijp, apotheker te Hoogeveen. De gedelegeerde leden zullen, ieder voor hunne provincie, de hulp van meerdere sub-comitéleden vragen en aldaar de werk zaamheden leiden. Men hoopt spoedig tot de stichting van gebouwen te kunnen komen. Deze zullen daarna vermoedelijk aan het „Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings. en va cantiekoloniën" ter exploitatie worden overgedragen. Het genootschap heeft zidh bereid ver klaard om verpleging in deze herstellings oorden in de eerste plaats bereikbaar te maken voor kinderen van armen en van de zoogen. kleinere burgerklassen uit deze provinciën. Visschers, vereenigt U' Gis terenavond werd te Scheveningen in het kleine zaaltje van het gebouw Harmonie in de Pansicrstraat een rede uitgesproken dooi den heer mr. P. J. Troelstra over: „De ar beidersbeweging en het visschersbedrijf," niet het doel zijn hoorders op te wekken tot. het stichten van een vakvere niging. Het gehoor bestond inderdaad voor een groot, doch niet het grootst gedeelte uit visschers. Ook waren er enkele dames, in het geheel ongeveer honderd personen. Deze betrekkelijk geringe opkomst werd door den spreker toegeschreven aan het ver schil in godsdienstige richting tusschen hem en een groot deel der visschersbcvolking. Nadat de heer Troelstra zijn rede geëin digd had, werd besloten dat nog een tweede vergadering zou worden gehouden, om als dan over te gaan tot de oprichting van een vak vereeniging voor visschers. De Sociale schommelingen. De Amsterdamsche correspondent van de N. C. schrijft Een eigenaardige opmerking maakte in de gisteren gehouden raadszitting, de wet houder Josephus Jdlbta. Het was naar aan leiding van een interpellatie van den heer Simons overigens van niet heel veel belang dat de wijze van sneeuwoprui- ming van gemeentewege ter sprake kwam en de wethouder van den reinigingsdienst weea op het feit, dat er dit jaar zooveel minder personen zich hadden aangemeld om een aanstelling te krijgen bij den gemeen telijken sneeuwopruimingsdienst. Het feit werd door den heer Jitta toegeschreven wel licht aan de periode van bloei, die te con- stateeren viel in de diamantindustrie. Waar men aan den anderen kant van trouwe Concertgebouwbezoekers verneemt, dat juist in deze periode van bloei in het diamantvak, de zaal met diamantbewerkers overstroomd wordt, zou men uit de combi natie van de beide feiten deze belangrijke sociale conclusie kunnen destilleer©»hoe voorspoediger het diamantvak, hoe gevul der het Concertgebouw; hoe minder voor spoedig, des te meer sneeuwopruimers. S aken de Rotterdam sche koleu werkers. Zooals wij gemeld heb ben, staakten de vorige week een 300-tal ko len werkers, omdat zij voor een verloren gang wegens het ijs f 3 per hoofd wenschten uitbetaald te zien, terwijl de directie slechts bereid was f 1 voor tijdverzuim uit te be talen. Gisteren had tot regeling dezer quaestie een conferentie plaats tusschen de directie van het steenkolen-syndicaat en een depu tatie van 3 personen uit de stakend© kolen- werkers, doch deze heeft, naar vernomen wordt, niet tot een resultaat geleid. Men seint uit Amsterdam Dé rechtbank, na ..spraak doende in het proces tegen jflir. De Geer en den heer Le- fèvre de Montigny veroordeelde eerstge noemde tot 4 jaar en laatstgenoemde tot 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek voor beiden van 6 maanden wegens den tijd in preventieve hechtenis doorge bracht. Poging tot moord. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren te recht M. F. M.. werkman, oud 4^ jaar, geboren te Leiden, laatst wonende in de Oostenburger-middenstraat te Amsterdam, beschuldigd van poging tot moord op J. A. Webbling, huisvrouw van J. van Oosten. Beklaagde had de vrouw aangevallen, op den grond geworpen en haar daarna met een groot mes verschillende wonden aan hals en achterhoofd toegebracht, met het kenne lijk doel haar van het leven te berooven. .Onder veel verlies van bloed werd zij naar het Binnengasthuis overgebracht, waar zij langzaam lmrstelde. Uit het verhoor van lo getuigen bleek o m. dat beklaagde, gewezen koloniaal, ge durende 12 jaren met de thans gehuwde vrouw had omgegaan. Zij had op een huwe lijk aangedrongen, wat beklaagdo steeds weigerde, aangezien hij op den daarvoor ver- eischten leeftijd in Bronbeek wenschte op genomen te worden. De vrouw verkoos het ongehuwde loven met bekl. niet voort te zetten, trouwdo met een ander eu toen beklaagde haar op 20 October 1906 op de Oostenburgergracht ont moette, volgde de aanslag. Hij bekende de wonde to hebben toege bracht, doch niet met het doel de vrouw te dooden, doch om haar te „teekenen." Het Openbaar Ministerie verklaarde, na getuigenverhoor, dat hier enkel sprake kon zijn van poging tot zware mishandeling met voorbedachten rade, liet de qualificatie „moordaanslag" los en eischte togen be klaagde 4 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 18 dezer. De moord in de V an Ostade- straat. De behandeling voor het ge rechtshof te 's Gravenhage van de zaak te gen Vleesenbeek en Den Heijer, betreffende den moord in de Van Ostadestraat te 's Gravenihage, is nader bepaald op Donder dag 21 Februari a.s. De moord te Andijk. Aangaande den in den nacht van 1 Januari gepleegden moord heeft thans de 21-jarige dader eene volledige bekentenis afgelegd. Dat niet aan een ongeluk, maar aan moord .moest gedacht worden, bleek reeds terstond uit de ligging van het lijk, welke Vovendien aantoonde, dat het misdrijf niet op die plek zelve kon gepleegd zijn, daar geen enkel spoor aanwezig was en boven dien iemand niet zoodanig kan neervallen als hot lijk lag uitgestrekt. De dader, die reeds geruiinen tijd als kostganger in het gezin was opgenomen, stond op gespannen voet met den man (wegens vermeende on geoorloofde verstandhouding met diens j vrouw). Hij heeft des a-vond# J. B. in diens wo ning overvallen en hem met een spade den schedel gekloofd. Deze spade is vervolgens door hem schoongemaakt en, zooals gebrui kelijk is, opnieuw met vet ingesmeerd. Daar op heeft hij, na het hoofd van het slachtof fer in een zak gewikkeld te hebben (ten einde geen sporen achter te laten), het lijk naar buiten vervoerd, ter plaatse waar het is gevonden, na het blijkbaar eerst nog een jas le hebben aangetrokken. Men leidt dit meruit af, omdat op de jas geen bloedspo ren aanwezig schenen te zijn, hetgeen wel het geval was met de overige kleedingstuk- ken. Ue pet van den verslagen©, welke op enkele schreden afstand van het lijk werd gevonden, was ook blijkbaar daarheen ge worpen Volgens geruchten schijnt de vrouw van den verslagen© den zak, welke om het hoofd gewikkeld geweest is, op verzoek van den dader te hebben verbrand. Do kleeren, welke de dader zelf tijdens den moord droeg, zijn fater weer gevonden. De dader is thans overgebracht naar de strafgevangenis te Alkmaar. De deelneming in het dorp is groot. (N. v. d. D.) Ernstige mishandelingen. Uit Osch wordt dd'. 2 Januari gemeld Het nieuwe jaar ia weder met een ernstige vechtpartij begonnen. Bij een dronkemanspartij in de „Heide" werden zekeren Maas met een vlijmscherp mes twee levensgevaarlijke wonden over de borst toegebracht. Gisteren is hij per draag baar naar het gasthuis vervoerd. De vermoedelijke dader is zekere v. d. V., bijgenaamd .Lombok", een ongunstig be kend staand persoon. Onder de gemeente Berchem in de Ber- chemsche heide is weer duchtig het mes ge hanteerd. Zekere M. v. Orsouw is zoodanig met het mes toegetakeld, dat hij per bran card naar het aieJaenhniis te Osch is moeten worden verVoerd. De dader, zekere S. uit Berchem, heeft de vlucht genomen. Met Nieuwjaar waren een burger en een korporaal van het Deventer garnizoen samen gezellig uit en toen er goed wat drank was gebruikt, hadden zij de aardigheid van kleederen te verwisselen. Nadat ook deze aardigheid haar einde had bereikt, kwam de burger, hoewel eerst eca ontnuchteringskuur hiertoe noodig was, tot de ontdekking, dat het grapje hem zijn zilveren horloge enz. had gekost, ten minste hij vermiste het. Een en ander werd s morgens daarop bij een ver lofhouder, wonende bij de kazerne, terug gevonden. De korporaal werd hierop gearres teerd en zit nu ïu diepe gedachten over het slechte begin van het jaar 1907. Schipbreukelingen op de levenszee. In onderscheidene Friesche gemeenten, vooral in. de meest waterrijke, heeft men naast armvoogden of armmeesters, die te zorgen hebben voor de gemeentelij lie armen, nog afzonderlijke verzorgers der door trekkende armlastige schippers, z.g. schipke- voogdeu. Op de gemeen te oegrooting eu -rene- ning komt jaarlijks voor als onderdeel der kosten van de arnivoogdij een vnj aanzien lijk bedrag m die gemeenten voor bestrij ding der kosten van armverzorging der arme scnippersbevolking. Dio arme schippers, algemeene bekend onder den naam Van schipkei ui, zijn een bij zonder slag van menseden, zij vormen ais 't ware een afzonderlijke gi.ae en gemeten over het algemeen een niet te beste reputa tie. Men vindt er lieden onder van allerlei handwerkstoelenmatters, scharenslijpers, orgeldraaiers en auder soort „vroolijke bede laars", marskramers, doch meest zijn heb grondwerkers, die 's zomers werken in den polder en bij ailerlei soort waterstaatswer ken in de provincie of daarbuiten. Des zo mers bemerkt men van al deze menschen niet veelze zijn dan over de provincie ver spreid en do mannen oefenen rustig hun handwerk uit, daarmede voldoende, sommi gen zelfs ruimschoots geld verdienende, om Ite zorgen voor de dagehjksche nooden ent be hoeften van hun meestal talrijke gezin. De vrouwen hebben gedurende dien tijd gewoon lijk rust en slijten hun tijd dan meestal in nietsdoen. Doch niet zoodra is de herfst en daarmee de slappe tijd, wat de werkzaamhe den voor de mannen betreft, aangebroken, of de rollen worden omgekeerd. Dan breekt do niet altijd gedwongen rusttijd voor de mannen aan en de vrouwen en kinderen gaan er iederen morgen opnieuw met een korf aan den arm op uit, huis in huis uit, hun kleinè negotie uitoefenende door hun koopwaar, be staande uit garen eu band, postpapier ea ailerlei andere dingen te koop te bieden, een „fatsoenlijke bedelarij!" en een jaarlijks wederkeerend kruis voor vele bedrijvige ÏÏtÖs- moeders, die door deze marskramers telkens weer naar de huisdeur geroepen worden. Zóó bewerken ze deun ganschen omtrek en trek ken, al9 er geen cent meer te „verdienen" valt, met hun woonscheepje verder, van het eene dorp naar het andere, inmiddels niet verzuimende allereerst oen „schipkevoogd" met een bezoek te voreeren, om hum rant soen, gewoonlijk "bestaande in een half rog gebrooden een dubbeltje pea* schip en per dag, in ontvangst te nemen. Zoo trekken ze van gemeente tot gemeente en noemen dit geheel naar waarheid „voogdevaren". Als ze niet ongelukkig zijn, kunnen, ze zelfs op één dag meer dan één voogd bereiken en hebben dan natuurlijk dubbel rantsoen'. Zoo sleepen deze menschen hun jammerlijk bestaan van den eenen dag op den anderen voont, totdat het begint te vriezen en het er op begint te gelijken, dat het „dicht wa ter" worden zal. D'an worden „alle zeilen" •bijgezet en wordt er bij hen een anders on gekende bedrijvigheid waargenomen. Zij haasten zich dan om zooveel mogelijk te komen in de onmiddellijke nabijheid van de woning van dien „schipkevoogd", die bij hen wegeus zijn goedgeefschheid 't hoogst staat aangeschreven, liefst ook in de nabij heid van een scheepshelling, om, voor heb geval hun meestal wrakke vaartuig zinkt, spoedig geholpen te zijn op kosten van den schipkevoogd. Zoo vindt men des winters op sommige plaatsen, een gansche vloot van deze scheepjes bijeen, waarvan de gezagvoerders iederen morgen, gewoonlijk in lange rij, op gaan naar den schipkevoogd, om hun dage- lijksch rantsoen in ontvangst te nemen. Niet zoodra is het weer open water, of de vloot verspreidt zich naar alle kanten, om elders hun bedrijf voort te zetten, tot vaak diep in het voorjaar, wanneer het weer tijd wordt voor de mannen, om hun handen uit den mouw te steken. Een ellendig bestaan, voorwaar, dat bo vendien handen vol geld kost aan vele onzer toch vaak al zoo arme gemeenten. Zoo leven deze menschen en. zetten hun kommervol bestaan voort van jaar tot jaar. De kinderen leeren het van hun ouders en weten niet beter. Slechts een enkele is in staat, om zich uit dezen poel van' ellende op te heffen. Ook de Leerplichtwet hoeft op deze ongelukkige en diep te beklagen kin deren weinig vat-, of liever ze worden er meestal slechts weinig door gebaat. Alleen wanneer zo ergens invriezen, blijven ze lan ger dan één week op oen en dezelfde plaats. Maar wat zal een onderwijzer midden in den cursus beginnen met zulke veelal have- looze en in elk geval geestelijk en lichame lijk slecht verzorgde wezens, die hij boven dien maar op zijn hoogst eenige weken onder zijn hoede heeft? Hij is er glad mee aan en het is hem een pak van. het hart, als ze weer zijn gaan trekken. Het worden weer schip- kelui en anders niet, en ze zijn slechts be stemd om het aantal der parasieten onzer samenleving in dit gewest te vergrooten. Tragisch. Even voor de Kerstdagen kwam te Haarlem de familie O uit Indië, man, vrouw en dochter. Ons heerlijk klimaat berokkende het echt paar een longontsteking en Donderdag nacht zijn beiden overleden. In Indië waren zij 20 jaar lang gezond geweest. (Tel.) Uit Weerselo meldt men aan de Zw. CL: Do slachter A. H. op Engel boer, die in. het mes viel, is aan de daardoor bekomen verwondingen gisteren in het Ziekenhuis te Almelo overleden. De ongelukkige laat vrouw met vijf jeugdig© kinderen achter. In orand geraakt. Terwijl de familie Crommelin, wonende op den Scho tersingel te Haarlem, afwezig was, zijn Vrij dagmiddag de kleederen der aldaar dienen de Lena V. bij het aanmaken der kachel op een tot nu toe onverklaarbare wijze mei. hrt vuur in aanraking gekomen. Het meisje is daarop naar den tuin gesneld, waar de buren haar vonden liggen. Nadat de vlam men gedoofd waren, is het meisje naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Haar toestand is zorgelijk. Rivier'be richten. 4 Januari. Keulen, blank water. Arnhem, idem. Vreeswijk, drijfijs over eên-achtste der ri vierbreedte Westervoort, ijs vast. Kampen, idem. Laag water. Schoon hoven, drijfijs over een-vierde der rivier- breedte. Krimpen, vol drijfijs. Dor drecht, idem. Moerdijk, drijfijs over een- vijfde dor rivierbreodte. Eene advertentie. Wij vinden in het „Nieuwsblad v. d. Boekh." de na volgende advertentie, blijkbaar een persif- flage op sommige particulieren, die altijd jagen naar korting op hun boeken. Boekhandel te koop gevraagd. Eenige particulieren in een groot© stad, met klinkende, sommigen zelfs met dubbelo namen, allen boekenliefhebbers en por jaar ieder pl.m f 500 aan boeken bestedende, wenechen een boekhandel over te nemen. (Aan de bepalingen van art. 13 van do Ver een iging tot bevord. v. d. belangen des Boek handels zullen zij streng de hand houden). Het is hun hoofdzakelijk te doen om zelf tegen netto prijs hun boeken te krijgen. Voor de leiding der zaak zoeken zij een be kwaam bediende, tegen hoog salaris, maar dio bereid is voor netto prijs te werken en die dus 20 pet. korting geeft. Brieven franco, onder hot Nr. dezer Ad vertentie, San het Bureau van dit blad Dichterlijk aangelegd is een jalouziomaker, die in'een Haagsch blad den volgenden heil groet uitspreekt: Wat wij. menschen. niet hadden kunnen denken, Heeft ons de Heere willen schenken. Wij danken U voor de behoudenis onzer Koningin, Treed opnieuw met Uwe zegeningen bij het Vorstelijk Echtpaar in. O, Albehoeder, wees met hun Moeder. Behoed de hooggeplaatste heeren,- Die mede land en volk regeeren. Behoed mijn geachte Cliënteel© en bekenden Tot het laatste end©. Oudejaarsavond. Hij zat al leen op zijn kamer. De vulkachel was nog eens extra opgevuld. Want hij wilde dEt jaar don oudenjaarawond nu eens op zijn ééntje vieren. Alles was in de puntjes voor bereid. Hij had kastanjes in huis gehaald om te poffen, had al do ingrediënten bij de hand, om een keteltjo booten wijn te brouwen. Hij zou het zich wel gezellig we ten te maken, zoo op zijn ééntje. Zoo waa het veel beter, dan al die soeoah - van zoo'n groot gezelschap. Dat was per slot van re kening toch maar opgeschroefde vroolijlk- hoid. Om negen uur begon hij met de vervul ling van zijn zichzelf opgelegde, huishoude lijke plichten. Voor den boeten wijn word een citroen bepoot met kruidnagels. Eerst twee voor de oogen, toen één, die don neus moest, voorstellen, daarna één overdwars bij wijze van mond. Do grove gelaatstrek ken waren er. Daarna word er meer illus tratief gewerkt. Het was eigenlijk een flauw spelletje, maar toch kwam er ten slot te wel een leuke kop van. Die leek waar achtig wel wat op het saffraan-geciclit van den schoenmaker van beneden. Zoo peuter de hij een tijdje door. Eindelijk was zijn bescheiden sy 1 vestermaal gereed. De gepofte kastanjes wasemden al op den schotel on geurig dampt© het keteltjo mot wijn, waarin het citroonhoofd dreef, op de kachel. Behagelij|k vleddo hiiji zich neer in de craproau. Het. was bijna elf uur. Hij schonk zich een glas wijn in, nam oen bock en zou nu maar kalmpjes wachten op het groote oogenblik. Duidelijk zou hij de twaalf bromslagen van den toren hooren dreunen door den winternacht. Dan zou hij zichzelf behedlwenschen het was eigen lijk wel vermakelijk. Voor de mop zou hij zdch misschien zelf wel een nieuwjaarsfooi geven, 't Was iets bijzondere zoo geheel al leen oudejaarsavond te vieren. Vroeger had hij ook wel echt leuke oudejaars-avonden meegemaakt in den familiekring. Maar zoo was het misschien nog meer intiem-gezel lig. Onwillekeurig verdiepte hij zich in her inneringen. De pendule tikte eentonig. Door het mi ka van het kaoheldourtje scheen onbe- wegelijik de vuurgloed. Hij stond ©ven op, want zijn oogen wer den een beetje zwaar. Hij liep de kamer een paar keeren op en neer en ging toen weer zittenOpnieuw begon hij te denken aam vroegere oudejaars-aivonden. Tot zijn oogen dichtvielen en hij in 9laap viel. En hij droomde van vroolijke menschen, die gezeten in feestelijke kringen elkander op het gewichtige oogenblik het „omnia fausta" toeriepen. En hij was vroolijik moe. Om één uur werd hij wakker, verdrietig, ontstemd over de leegte van de omgeving, waarin hij zich bevond. IIij ging naar zijn slaapkamer, dacht niet meer aan oudo- jaarsavondviering op zijn ééntjo. De hospita vond den volgenden morgen het bescheiden sylvestermaal onaangeroerd en het keteltje vol kouden „heeten wijn." N. Gron. Qrt. School- en Kerknieuws. Voor de betrekkingen van leeraar in de aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool en leeraar in de wis- eu natuurkundige aardrijks kunde aan het gymnasium te Nijmegen, zijn op de aanbeveling geplaatst: 1. H. L. van Harro- veld, te Amsterdam 2. J. Brandenburg, te Haarlem 3. H. J. P. van Alfen, te Maastricht. Ned. Herv. Kerk. Als voorzitter van hot algemeen college van toezicht der Ned. Herv. Kerk zal in 1907 fungeeren de heer H. J. Calkoon te Edam, ale secretaris de heer mr. W. J. Koppius te Gro ningen. Vice-voorzitter is do hoer jhr. mr. P. R. Feith te 's-Gravenhage. De Haaagsche Kerkbelasting. In „Do Heraut" bespreekt de redactie het vonnis van den Haagschen kantonrechter, waar bij de eisch tot belastingbetaling, door de Her vormde Kerk togen een harer lidmaten ingesteld, werd ontzegd. Het blad schrijft, dat deze uitspraak niet zon der eenwoord van ernstig protest mag worden voorbijgegaan. Dat protest geldt niet de conclusie van het vonnis zelf. Dat de man, die openlijk verklaarde met de Hervormde Kerk -ebroken te hebben, niet gedwongen werd kerkelijke belasting te be talen, was niet meer dan recht en billijk. Allo kerkelijke belasting ie een onding in Christus Kerk, on vooral in dit geval sprong do hatelijk heid van dezen belastingdwang wel aan ieder in °?9' Maar wel geldt onze grief de gronden, waar op deze uitspraak rustte." „Vooreerst toch verklaarde de kantonrechter, dat de doop iemand niet tot lidmaat der kerk maakte, want dat hiertoe een handeling noodig wa6. door den betrokken pereoon zelf op meer derjarigen leeftijd verricht. Zelfs de belijdenis des geloofs, op minderjarigen leeftijd afgelegd, was zonder meer niet voldoende om iemand als lidmaat der Kerk te beschouwen. Do gewone regels van een burgerlijke erecnigiug werden hier dus op de kerk van toepassing verklaard, zonder dat de rechter ook maar eentg6zi»s reke ning hield met het eigenaardig karakter dat <ie kerk draagt. Hetzelfde wat de regeering in Frankrijk heeft gedaan, toen ze de kerk wildo oplossen in associations cultuellcs. „Nauw daarmede in verband staat in de tweede plaats, dat de kantonrechter verklaarde, geen rekening te willen houden mot de bepalingen door de kerk zelf gemaakt, omdat deze voor den rechter geen betoekenis hadden en hij alleen ge bonden was aan de regelen van het burgerlijk recht. Niettegenstaande de Staat erkent, dat er een eigen recht op handelsgebied een «ogen recht voor de verhouding van heeren eu dienstboden een eigen recht voor de militairen wordt alleen aan Christus kerk het recht ont zegd om op haar eigen terrein bepalingen te maken, die de burgerlijke rechter te eerbiedigen hoeft. „En in de derde plaats herhaalde deze kan tonrechter weer het oude praatje,.dat het regle ment van 1816 wel onwettig was krachten» zijn oorsprong, maar dat hel later toch wettig was geworden, doordat de leden der kerk er stilzwij gend in berust hadden niettegenstaande onze knapste juristen we herinneren alleen aan wat prof. Fabius in zijn reglement van 1852 schreef op de meeat afdoende historische en juridi sche gronden hebben aangetoond, hoe door i door onwaar deze stelling i*.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3