KOLONIËN. oost-indTET BINNENLAND. zoek naar tie gegrondheid der beschuldigin gen. uitgebracht tegen den heer G-oerko, naar aanleiding van de korenleverantiën voor de bewoners der door hongersnood geteisterde streken, verklaard dat de onderminister Gourko zich aan handelingen schuldig heeft gemaakt, strijdig met do hem gegeven vol machten en met de reglementen op het ver- leenen. van steun aan de hulpbehoevende bevolking. Japan en Rusland. De Japansche gezant te Petersburg, de heer Motono, heeft aan een correspondent van do Echo de Paris verklaard, dat zoodra de gedurende den laatsten oorlog vernielde baanvakken hersteld zijn, het transito-ver keer tjusschcn den Transmandsjoerijschen en den Transeiberischon spoorweg hervat zal worden. Rusland zAl te dien behoeve eene bijzondere spoorwogo ve reenk o mst sluiten, dio overigens reeds voorzien is in het vre desverdrag van Portsmouth. Deze overeen komst zal ook de goede politieke betrekkin gen tusschen Rusland en Japan nog meer bevestigen Marokko. Over het verzoek, dat door do Spaanse he regeering, tot uitvoering van de besluiten der conferentie van Algeciras, gedaan is be treffende ^do benoeming van een Zwitsersch officier tot inspecteur-generaal van de Marokkaanscbe politie en de aanwijzing van het bondsgerechtshof te Lausanne als rechts macht bij geschillen over de op te richten Marokkaanscho staatsbank, zal de Zwitser- sche bondsraad weldra ©en besluit nemen. De openbare meening in Zwitserland toont niet veel geestdrift voor het „Marokkaan- sche avontuur," zooals de zaak wordt ge noemd in de pers. In welingelichte kringen wordt het echter als zeker beschouwd, dat de bondsraad binnen de perken van zijne bevoegdheid de dubbele zending zal aan vaarden, die door do akte van Algeciras aan Zwitserland is opgedragen De Spaanse he minister van oorlog heeft do officieren, die bij de Marokkaanscho po litie worden ingedeeld, opgedragen den 7en dezer zich te te Madrid te vcreenigen. Volgens het Petit Journal zou het zoo goed als zeker zijn, dat er in den loop dezer maand een Fransche militaire expeditie naar Marokko zal gaan. Generaal Mercier-Miion, thans commandant van de 4e infanterie-bri- gade. zou aangewezen zijn om het bevel over die expeditie te voeren. Van wego het departement van oorlog te Parijs wordt het bericht tegengesprokendat binnenkort eene expeditie macht zal worden opgericht, die bestemd is naar Marokko te gaan. Tanger, 5 Jan. De actie tegen Zinat be gon heden morgen. Tengevolge van een bombardement moet de stad in brand staan. Het kanonvuur werd in Tanger gehoord. Tanger5 Jan. Om II uur openden de troepen van Gebbas het vuur tegen Zinat, do vesting van Raisuli, wiens troepen ant woordden met een wolonderhouden vuur. Daar hunne wapens verder droegen dan die van de Mehalla. week deze achteruit. Geb bas begon daarop een geschutvuur, dat de troepen van Raisuli noodzaakte de wijk te nemen naar het gebergte. Do verliezen van Gebbas bedragentwee dooden en eenige ge wonden, waaronder een aanvoerder van de mehalla. 6 Jan. De berichten van Zinat zijn tegenstrijdig. Door inboorlingen wordt be richt, dat de vesting door do kanonnen be schoten is on half iii puin ligt. Raisuli vluchtte naar het gebergte. Uit dezelfde bron wordt gemeld dat Bagdadi, de bevelhebber van de mehalla, gewond is, terwijl hij den aanval bestuurde, en velen met hem. Het is onmogelijk op te geven hoe de toestand en wat de eigenlijke uitkomst is. De stammen van Andjera en Fahs heb ben zich met een klein getal manschappen bij de mehalla gevoegd, daarmee bewijs ge vende van hunne trouw aan den sultan. I Tweede telegram. Volgens de laat ste berichten verloor de mehalla 20 dooden, terwijl aan de zijde van Raisuli 50 dooden vielen. Een duizendtal manschappen scho ten op de mehalla, hetgeen Raisuli ge lege ï- heid gaf tegen den avond uit Zinat te vluch ten. Zinat staat in brand en is in een puin- f hoop veranderd. Derde telegram. Het wordt officieel bevestigd, dat de vesting van Raisuli ver woest is eu dat bij iu het gebergte is .te- vlucht. Allerlei. vDe plechtige overbrenging van het lijk van paus Lee XIII naar St. Jan van Latoranen zal binnendoor geschieden, m. a. w de stoet komt niet op straat. Pius X heeft aan graaf Pecci. den neef van den overleden paus, meegedeeld, dat- aan Leo XIII de eerbewijzen zullen ten deel vallen, die voor do grootste pausen zijn vastgesteld. Londen, 7 Jan. Officieel wordt bericht-, dat de White Star Lino, om beter te kun nen concurreoron mot. de vreemde stoom vaartlijnen voor den dienst van Engeland en bet vasteland, haren maildienst naar Southampton zal overbrengen, te beginnen met Woensdag 5 Juni. Vorder zullen Cherbourg en Quoonstown aangedaan wor den. vEr zijn verleden jaar in Engeland 742 lijkon verbrand, d. i. 138 meer dan in 1905 vVolgens de Daily Express heeft het Leger d<* Hoils wil van zijn bureau tót voorkoming van zelfmoord. Het loopt er druk van meuschendie komen hooren of de mannelijke on de vrouwelijke officier van liet- Leger, die dagelijks in het hoofdkwar tier in Queen Victoria-street zitting hou den. iets weten om hun zorgen weg te ne men. Mer.sehen van allerlei stand en met allerlei nooden bieden zich aan. Het- plan is in vijf groot® provinciesteden ook dergelijke bureau's te openen. vBij den aanleg van den Hunsriick- spoortveg tusschen Boppard en Castelaun is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Tu«- schen Lamschoid en Leiningen in de buurt van Sauerbrunn werden twee arbeiders be dolven Een groot aantal van hun kamera den was naar de plaats gezonden, om hen te redden. Do redders trachtten in de schacht te dringen, die verderop ingèstort was. Terwijl de werklieden in de schacht waren, kalfde® plotseling groote massa's aarde af, die tusschen de 30 en 40 werklie den levend begroeven Nieuwe reddingsploegen hebben geen levenden te voorschijn kunnen brengen. Wel werd een lijk geborgen en vond men tegen middernacht nog twee amdore dooden, die niet uit do aarde losgemaakt koudon wor den. De slachtoffers zijn meerendeels uit na burige plaatsen afkomstig. De „Makassaar" deelt omtrent den over val van een patrouille door Alfoeren op Nieuw-Guinea nog de volgende bijzonder heden mede: Den 15en November ging de patrouille, ter sterkte van 29 militairen en 6 gewapen de politieoppassers, onder bevel van den luitenant J. C. van Nispen, van Kakas op marsch Tegen den middag om twee uur werd de troep van .de omringende hoogten beschoten met het gevolg, dat al heel spoe dig twee Europeescho fuseliers sneuvelden. Onder het vuur van de Alfoeren, dat hoe langer hoe heviger werden, werd de marsch voortgezet, vijf inlandsche fuseliers werden doodgeschoten, de luitenant Van Nis pen kreeg een schot in den rug en moest door een dwangarbeider gedragen worden. Gewond werden de ziekenoppasser Cohen (schot linkerbovenarm), de inlandsche hoorn blazer (vleeschwond rechtervoorarm), drie inlandsche fuseliers (resp. linkeroor, knie en schampschot voorhoofd), een gewapende po litieoppasser en een dwangarbeider (schot wond door den rechtervoorarm met verbrij zeling van de beenderen). Den 16e:i November 's avonds werd de kampong Hajoe Oening bereikt. Daar schijnt het verband geheel en al verloren te zijn gegaan, begrijpelijkerwijze, en heeft ieder getracht op zijn eigen houtje te ontsnappen. Van de duisternis gebruik makende, zijn de overgeblevenen, met achterlating der ge sneuvelden, door do hen omringende Alfoe ren weten te komen. Hadden de lieden der patrouille dien avond niet aan do insluiting weten te ontkomen, dan zouden ze nu niet meer onder de leven den hebben behoord. Bij gedeelten kwamen zij langs een omweg van drie dagen te Fak- Fak aan. De gewonden zijn naar Banda overge bracht met het stoomschip Duyraaer van Twist. Te Banda lag de ..Rochussen" aan boord hiervan was het laatste toeken tot vertrek juist gegeven, toen de „Duymaer" in de verte aankwam, met het signaal in top, dat er gewonden meegevoerd werden. Daar dezen te Banda niet beheorlijk verpleegd konden worden, want. gelijk reeds is meegedeeld, had de overste Dreiber ook geneeskundig perso neel vandaar weggehaald, nam de ..Rochus sen" de ge - onden over en bracht ze naar Ambon. Vrijgesproken. Aan de „Deli Ct." wordt dato 8 December uit Batavia gemeld Luitenant Gravendijk werd door bet Hof veroordeeld wegens toebrengen van slagen aan een Dj am bi ër tot f 100, doch vrijge sproken van de aanklacht, dat hij een gids zou hebber, doodgeschoten. De Staatscourant van Zondag 6 en Maandag 7 Januari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten ienoemd tot kantonrechter te Sneek ir. F K. Dorama, thans griffier; tot notaris in het arrondissement'Arnhem, 4tar dplaats Bemmel, P. W. Ph. van Bung^. „ndi laat-notaris aldaar op verzoek ingetrokken de benoeming vai den predikant bij do Ned. Herv. gem. te Hocgdam J. Rit ter tot predikant bij de pro- testantsche gemeente in Ned. Indië; op verzoek eervol ontslagen met pensioen als Oost-Indische ambtenaren met verlof M. var Winsen, laatstelijk chef van exploitatie der Westerlijnen van do S.S. op Java en J. Jaspers, laatstelijk leeraar in de Engel- scbe taal aan de Koningin Wilhelminaschool te Batavia. Zaterdagavond word het. concert van Mengelberg in hot Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 'sGravenhage bijge woond door H. M. de Koningin. Na de pauze kwam ook H M.- de Ko ningin-Moeder. Z K. H. de Prins bracht Zaterdag voormiddag mot den Prins van Heuss een bezoek aan de groepsrtentoonstelling van Pulchri-Studia te 'sGravenhage. De Prins van Ivouss zal morgen de residentie verlaten. Door de Engelsche regeering is her benoemd voor den tijd van 6 jaren, als lid van het Permanent Hof van Arbitrage, Sir Edward Frv, doctor in de rechten, vroeger rechter in het Hof van Appèl, lid van Kings Privy Councilen zijn benoemd tot leden van liet Hof van Arbitrage, in de laats van Sir E. B Malet en van prof. J. WestlakeViscount Selby, oud Speaker van het Lagerhui", en Sir E. Satow, oud-gezant en gevolmachtigd minister bij het Chineesche Lof te Peking. Voor Duitschland zijn als zoodanig her benoemd in het Hof van Arbitrage de pro fessoren mr. De Martitz, hooglcoraar in het recht aan de Universiteit te Berlijn, advi seur aan het Koninklijke Hof van admini stratieve rechtspraak en mr. Von Bar, ge heim justitieraad. hoogleeraar in het recht aan de universiteit van Gottingen. terwijl binc?md is, in dc plaats van Z. Exc. von Frantzius, mr. Krioge, geheim logatieraad, rechtsgeleerde, raadadviseur aan het Depar tement van buitcnlandsche zaken. Voor Rumonië zijn herbenoemd mr. Theo dore Resetti, senator, oud-voorzitter van den ministerraad, oud-president van den Hoogen Raad Johan Kalindcro, oud-raads heer in den Hoogen Raad, lid der Rumeen- sche Academie, administrateur van het Kroondomein en Johan N. Lahovari, oud afgevaardigde, oud-gezant, oud-minister van bmtenlandsche zaken terwijl benoemd is in de plaats van E. Statesen de heer G. Dis- sescu. staatssecretaris aan het departement \-«n Eeredicnst en Openbaar Onderwijs, lid van d: i Senaat. Als leden voor Japan zijn herbenoemd: prof. mr. Ichiro Motono, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Parijs, en Henry Willard Denison, rechtsgeleerd raads man van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio. De heer A. Kaitz, vice-consul der Ne derlanden. te Philadelphia, V Koninklijk be sluit va.n 5 November 1906 no. 27 bevorderd tot consul aldaar, is i~. laatstgenoemde hoe danigheid door de Amerikaanscho Regeering erkend. Wetten. De „St.-Ct." uo. 5 bevat de volgende wetten Wet. van den 31sten December („Stbl." no. 365), tot verhooging en aanvulling van het derde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905. Wet van den 31 sten December („Stbl." uo. 363). houdende wijziging van het zesde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905. De minister van Justitie brengt in herinnering, dat zij die tot den Nederland- schen adel behooren, gehouden zijn aan het departement van Justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfge vallen, door inzending van gelegaliseerde volledige afschiiften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. Provinciale Staten. In den loop van 1907 moeten perio dieke verkiezingen plaats hebben voor de Provinciale Staten. Aan de beurt van af treden zijn de volgende leden: Noord-Hol land. Helder: C. D. Zur Mühlen. ScLagenH. Feisser en P. Wonder Az. Alkmaaf: Mr. J. P Kraakman en N. Glinderman. Zaandam P. B. J. Ferf en K. Cz. de Boer. Enkhuizen J. Tensen Wz. en J. BuisPz. HoornDr. K. M. H. van der Zande. PurmerendK. Kaaskooper. EdamH. J. Cal koen. Nieuwer-AmstelC. van den Bout. AmsterdamR. W. J. C. van de Wall Bake, mr. J P. A. N. Caroli, P. van Eeghen, jhr. P. Hartsen, mr J. A. Sillem, mr. D. Josephus Jitta, H. J. Hijmans, G. A. Loeff. G P. Wijnmalen, J. Ingenohl, jhr. mr. C. J. den Tex, S. P. van Eeghen, mr. R. van Rees, J. ter Haar Jr., mr. D. P. D. Fabius, A. Ilarmsen Jr., K. C. Wiersma en T M. Ketelaar. Weespmr. T. Heemskerk,. F. N. van der Muelen Haarlem: Mr. A. A. vai» der Mersch, mr. W. A. Thooft. Haarlemmermeer: G. B. 't Hooft Vel zen J. ter Hoffsteede Omtrent den toestand van generaal Bergansius verneemt de Res.-'bode. dat de patiënt, zij 't aan den arm van een zie kenbroeder, weder door de kamer loopt. i Heden, Maandag 7 Januari, is het 50 jaren geleden dat de gepensionneerde lui tenant-kolonel van het 0.-I. leger C. J. M. de Wilde te 's Graven hage, benoemd werd tot ridder 4e klasse der Militaire Willems orde. De majoor der artillerie W. J. H. de Veer, commandant van het korps ponton niers, is benoemid tot officier in de orde van de Ster (Roemenië.) Plechtige installatie. Zater dagmiddag werden in een plechtige buiten gewone zitting van hot Amsterdamscbe ge rechtshof de heeren mrs. R. v. der Werk en J. G. Vogel, geinstalleerd resp. als president en vice-president van dat hof. De zitting werd door een talrijk publiek bijgewoond, o. m. door alle leden van het gerechtshof en de griffie, den president en den off. van justitie der arr.-rechtbank, vele rechters, griffiers, subst. officieren enz., terwijl boven dien de balie door vele advocaten was ver tegenwoordigd. Ook de onlangs tot lid van den Hoogen Raad benoemde mr. Van Goor De Int-ehieur meldtDon 7den Janu ari hoopt de nestor der Noderiandsche inge nieurs, de oud-voorzitter van den Raad van Toezicht op do Spoorwegdiensten M. C. J. Piepers, een der oprichters van het Kou Instituut van Ingenieurs, zijn 90sten ver jaardag te vieren. Het hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van Landbouw heeft tot bestuurs lid van hot Botercontrê'estation in Zuid-Hol land herbenoemd don heer fl. A. Nebbens Sterling. Aan het Ned. Landbouwcomité zal in overweging worden gegeven het onderwerp „bedrijfsbelasting van n landbouw" in de betrokken afdeeling of in algemeen© verga dering te behandelen naar aanleiding van het aan do orde stellen dezer zaak in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter keunis van belangheb benden, dat. het voornemen bestaart aan de afdeeling Nijverheid van zijn Departement aan le stellen een adjunct-commies op eene aanvangsjaarwedde van f 1200, welke amb tenaar zal worden belast met de behande ling van zaken het mijnwezen betreffende. Voor de vervulling van deze betrekking komen voornamelijk in aanmerking zij die den graad van doctir in de rechtswetenschap of van doctor in de rechts- en Staatsweten schap bezitten. Sollicitanten behooren zich vóór 31 Januari a. s. bij gezegeld adres te wenden tot Hare Majesteit de Koningin. Het Sociaal Weekblad meldt, dat mr. H. P. March ant in verband met zijn benoe ming tot hoofdredacteur van Land en Volk gemeend heeft als redacteur van hot week blad te moeten bedanken. Naast. mr. E. M. Meyers, die met mr. Marchant de redactie uitmaakte is thans als redacteur van het Sociaal Weekblad opge treden mr. dr H. J. Tasman, te Amster dam. Do Parijsche dirigent Eduard Colon ne zal einde Januari of begin Februari een buitengewoon abonnementsconcert in het Concertgebouw te Amsterdam leiden. Zaterdag werd in allen eenvoud te Nijmegen het stoffelijke overschot van den gep. luit.-generaal der genie H. Th. Schal ken tier aarde besteld. Aan de groeve sprak alleen de generaal-majoor, inspecteur der genie, H. van 't Sant, die den overledene herdacht als zijn vroegeren onmiddellijken chef en zijn eervolle loopbaan in het leger in lierinnerinig bracht. Onder de talrijke aanwezige officieren worden o.a. opgemerkt de kolonel Becking, oommandant der genie troepen te Utrecht, en de majoor Stuten, eerstaanwezend ingenieur te Amsterdam. Voorts waren aanwezig curatoren en de rec tor van het gymnasium. De burgemeester had de familie doen weten, dat hij door uitstedigheid verhinderd was. Vooraf was een plechtige lijkdienst in de Jezuïetenkerk gehouden J. H. Bekker. f De heer J. H. Bekker, oud-directeur van het „Harmonie orkest te Groningen bekend musicus, is al daar op juist 81-jarigen leeftijd overleden. De Vcreeniging ter beoefening van de krijgswetenschap houdt Vrijdag 11 Januari, des avonds to 8 uur, in het lokaal der Vrij metselaarsloge te 's Graven hage, een verga dering, waarin do heer K. E Oudendijk, le luitenant der artillerie, een voordracht zal houden over: Artilleristische beschou wingen naar aanleiding van den Russisch- Japanschen oorlog." Ant i-V accinedwang. De (anti- rev.) Rotterdammer vernoemt, dat de ver- ceniging tegen den vaccinedwang besloten heeft, in de maanden Februari en Maart ee.i petitionnement te organiseeren tot op heffing van de verplichte vaccinatie. De Vereeniging Nationale Blinden zorg heeft in 1906 netto ontvangen f 5081.65£. Zij schonk daarvan aan verschillende instel lingen ten. bate van hulpbehoevende blin den totaal f 4985.02i, e nreserveerdc f 96.63 voor de propagandakas Dcor mevrouw de weduwe A. van MarkenMathes is aan de harmoniekapel der Delftsche Nijverheid ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dien* kapel, dat op 22 Maart- 1908 zal worden herdacht, toegezegd eon gift van twee duizend gulden tot het aanschaffen van nieuwe uniformen. Besmettel ij ke veeziekte. De Minister van Landbouw heeft goedgevon den I. met ingang van 7 Januari: A. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwen de dieren en varkens te verbieden uit, naar of binnen een kring, omvattend© de ge meente Hulsten B. het. houden van mark ten, openbare verkoopingen, tentoonstel lin en andere vereenigingen van herkauwende dieren en varkens in de gemeente Hulst te verbieden II. te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub I verboden© noodzakelijk maken, zoodanige afwijking onder de, door den districts-veearts te Dor drecht aan te geven, voorwaarden kan wor den toegestaan, voor zooveel betreft het sub A omschreven verbod, door den burgemees ter vam de gemeente Hulst en voor zooveel betreft het. verbod sub B omschreven, door den commissaris der Koningin in die pro vincie Zeeland. IIIA. met ingang vaai 7 Januari, het ver voeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit, naar of binnen een kring, omvattende de gemeen ten Ossendrccht en Putte; en B. te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub A bedoeld© verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door don burgemeester van de betrokken gemeente onder de, door den distri ets veearts aan te geven, voorwaarden. St.-Ct. Winkelsluiting. Naar wij ver nemen zal het rapport der plaatselijke com missie in zake winkelsluiting binnenkort het licht zien. Intusschen kunnen wij thans reeds mede- deelen, dat die commissie de beide vragen van vervroegde winkelsluiting en Zondags sluiting heeft gesplitst en de eerste vraag met 6 tegen 2 stemmen ontkennend heeft beantwoord, terwijl over de tweede de stem men hebben gestaakt (4 tegen 4). Twee leden woonden de eind-vergadering niet bij. Dordr. Ct. Walden. Naar aanleiding van bet vertrek van een aantal bewoners van de kolonie „Walden", schrijft dc heer Fred. Emo'ns in „De Pionier" o. a. „Wat er nu gebeuren zal? Wel, de veree niging „Walden" gaat van de vestiging „Walden" af. De bakkers gaan zich elders vestigen en zullen... broodbakken en brood verkoopen. De cacaobewerkers zullen zich elders vestigen en blijven doorwerken. Maar de "broodfabriek „Walden" gaat óók door. En de cacaofabriek d. De warmoezierderij zal vermoedelijk ook wel doorgaan voor reke ning van de vestiging „Walden". Of alle personen vertrekken Ddt is nog onzeker. Verschillenden hebben zich beschik baar gesteld om te blijven. Of 't gemeenschappelijk grondbezit-begin sel gehandhaafd zal blijven? Wat de vertrekken den betreft, kan ik hier op niet antwoorden. En wat do bedrijven op „Walden'' aan gaat heb ik slechts <1-*. te zeggen, dat reeds huurders waren voor de gebouwen en tuinen. Die zijn door Van Eeden afgewezen met de boodschap: Hu:~- of landeigenaar in dien zin ben ik niet-, cius daar ga ik niet toe over. Ik heb bedoelingen met mijn „toe vallige" bezittingen ten algemeenen nutte en daarvoor blijft een en ander voorloo- pig beschikbaar!" Staking van kolenwerkers te Rotterdam. In zake het conflict tus schen her steenkolcnsyndicaat en 300 zijner kolenwerkers over de uitbetaling van f 3 per man voor oen verloren gang, hoeft de directie zich bereid verklaard haar bod van f 1 te verhoogen tot- f 2.25, doch niet als betaling voor verloren gang, maar als grati ficatie zonder eenige verplichting. Daar de stakers volharden in hun eisch tof. uitbetaling van f 3 a-ls vergoeding voor een verloren gang, leverde de gisteren ge houden conferentie andermaal geen resultaat op De staking te Rijssen. Aan de groote Coöperatieve Winkelvereeniging al daar, welke, doch ten onrechte, door de ne ringdoenden in di© gemeente voor een. be schermeling der firma ter Horst werd ge houden, is, naar het Hbld. meldt, door her- stakingscomité een voorschot gevraagd van f 3000 op het dividend, in 1907 uit te be talen. De strafzaak-Le Fèvre de Rlontignie «n Je Geer. De arrondissements-rechtbank te Amster dam, 4e kamer wees Zaterdag vonnis in de strafzaak tegen J. J. Le Fèvre de Montigny en jhr. Th. A. C. de Geer, de voormalige directeuren der Holl. Hypotheekbank. Het publiek ter terechtzitting was weder om zeer talrijk. Te 1H uur werden de beklaagden bin nengeleid. Onmiddellijk na opening der zitting en na afroeping der zaak van de rol door den deurwaarder, deelde de president den be klaagden mede, dat zij onderscheidenlijk veroordeeld waren bekl. Le Fèvre de Mon tigny tot gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren en zes maanden, bekl. Do Geer voor den tijd van vier jaren, beiden ouder aftrek van zes maanden voor den tijd in pmeventieve hechtenis doorgebracht. Zooals men zich zal herinneren werd door het O. M. gevorderd veroordeeling resp. tot 5 en 4 jaar met aftrek van 9 maanden. Na de mededeeling der straf werd door den president duidelijk en zeer langzaam voorlezing gedaan van het uitgebreide von nis. Daaraan in verband met de verschil lende rechtsvragen, die zich bij de behande ling der zaak voordeden, het volgende ont leend In verband met de aan beide beklaagden gezamenlijk ten laste gelegde verduistering van f 183.000 uit de kas der Holl. Hypo theekbank, overwoog de rechtbank dat beide directeuren verantwoordelijk waren voor het beheer ingevolge de statuten, en dat daar aan niet afdeed hoe de feitelijke toestand was, zoodat de rechtbank aannam, dat beide bekl. de kasgelden onder zich hadden. Het verweer, dat het delict van verduistering reeds zcu zijn voltooid toen de eene beklaag de de gelden zou hebben ontvangen van den anderen en deze daaraan dus niet als mede dader schuldig kon zijn, werd door de recht bank niet aangenomen. Naar haar meening zou het delict eerst zijn voltooid geweest, toen de tweede bekl. de gelden ten eigen bate bezigde. Het gebeele complex van han delingen van den eersten en van den twee den beklaagde vormde de verduistering. De reelat bank nam aan, dat beklaagden het verduisterde onder zich hadden togeD geldelijke vergoeding, waar zij als directeu ren vast salaris en aandeel in de winst ge noten. De zaak-B land v. d. Berg, directeur dor Zuid-Hollandsohe Hypotheek bank, zal dienen 31 Januari a.s. Twee-en-twintig getuigen zullen worden gedagvaard. Als verdediger za 1 optreden mr. II. M. A. Schadee. Veroorzaken van den dood door schuld. Voor de rechtbank ..e Leeuwarden heeft terechtgestaan Jacoba P. H. R„ oud 34 jaar, zich noemde deskundige op Nieuw-Malthusiaansch gebied, wonende in de Tramstraat aldaar, in wier woning de ongehuwde dienstbode Lijsbeth K„ uit Oudendijk, gem. Het Bilt. den 9en Augus tus j.l. plotseling is overleden. Als getuige zijn geboord een oom en tante van de overledene, de boer bij wien zij het laatst heeft gediend, eenige bewoners van de Tramstraat, en als deskundigen prof. dr. G. C. Nijhoff, te Groningen, en de artsen P. H. van Eden en dr. J. C. Sckreuder, beiden te Leeuwarden. Do zaak werd met gesloten deuren behandeld. Het O. M. achtte het wettig en overtui gend bewezen, dat de dood van genoemde dienstbode te wijten was aan beklaagde's schuld en eisebte mitsdien, met het oog op het ernstige van het feit, veroordeeling tot de maximumstraf van '9 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. M. E. Hepkema, ad vocaat en procureur, te Leeuwarden, achtte het wettig bewijs niet geleverd en eisebte vrijspraak. Uitspraak 19 Januari a.s. - Inbraak. De boekhandelaar M. van der Maas, wonende in de Lange Pan- nekoekstraat no. 28 te Rotterdam, ging Vrijdagavond met zijn familie naar ©en re petitie.Zijn oudste dochter sloot te 9.J uur den winkel Omstreeks kwartier voor elven ••ond een hoofdagent van politie de deur van den winkel op een kier staan. De boekhan delaar werd gewaarschuwd en constateerde lat er was ingebroken. Uit verschillende kisten bleken ontvreemd een gouden heeren remontoir met ketting, twee gouden dames remontoirs twee zilveren dames remontoirs, e©n heerenring met diamant, twee gouden marquisringeu, een koralen halsketting met gouden slot, een paar gouden oorbellen, een 7i\veren arm band,'een bedrag van 100 aan geld, waaronder drie bankbiljetten van f 10 en eenige kleinere voorwerpen, als beursjes, enz. (N. R. Ct.)

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2