BINNENLAND. Uit den omtrek. thieukardinaal Nocella's toestand zou ho peloos zijn. Tot de slachtoffers behoort ook Eleonora Duse. die men voorachtig per auto uit Ge nua. wa: - he* ruw en guur weer is. naar Nervi heeft gebracht. San Remo was te ver. Do Staatscourant van Dinsdag 15 Januari 1907, bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd voor 5 jaar tot reserve officier van gwtondheid 2e kl. T. Beyemian, arts; op verzoek eervol ontslagen als directeur van het post- en telegraafkantoor te IJmui den J. Steegst ra benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde de waarnemende directeur van onder wijs, «eredienst en nijverheid in Ned.-Indic mr. G. J. Pott met ingang van 1 Februari 1907 benoemd tot commies ter directie der directe belas tingen. invoerrechten en accijnzen te Gro ningen J. D. Bruining. surnumerair derzelf de middelen uit die directie. De commissaris der Koningiu in Zee land hoeft. naar thans 'bevestigd, wordt H- M. en den Prins uitgenoodigd tot een bezoek aan Zeelajid m den aanstaanden zo mer. Daartoe had de commissaris Zaterdag audiëntie aangevraagd. Z. K. H. de Prins heeft eveneens den heer Dijckmeester, commissaris der Ko ningin in Zeeland, ontvangen, zoomede de heer Lovink, directeur-generaal van Land bouw. Het. buiteulandsch bericht, dat H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K.H. Prins Hendrik einde Januari gezamenlijk een be zoek aan Schwerin zullen brengen is in zoo verre juist, dat de Prins tegen dien tijd, evenals tot dusver, gewoonlijk telken jare, derwaarts vertrekken zal ten einde tegen woordig to zijn op het verjaarfeest van H. M. do Groothertogin-weduwe Mane van Mec klenburg, zijne moeder, 29 dezer. Maar de Koningin zal de residentie niet verlaten. H. M. de Koningin vereenigde gister aan het diner: den heer Patijn, commissaris dor Koningin, en mevrouw Patijn; majoor Van Hoogstraten, adjudant-, en mevrouw jhr. mr. W. Röell, kamerheer in b. d., en mevrouw; mr. H. J. Dijckmeester, commis saris van H. M. in Zooiand; kapitein ter zee baron Mulert, adjudant; Won *4weerts de Lawdas Wijbórgh, kamerheer i. b. d. van H. M Gister was er diner bij H M. de Konin gin-Moeder, waaraan genoodigd warendo Duitsche gezant en mevr. Von Sohlölzer; do Belgische gezant en baronesse Guillaume; de Chineesche gezant en mevr. Lou Tseng Tsiang, zijn gadeluitenant-generaal^ Van Ermel Sclierer, gouverneur der residontie, en leden vau het civiele Huis der beide Ko ninginnen 11. M. de Kon in gin-Moeder woondo gisterenavond een gedeelte bij van het con cert van de Maatschappij Do Toekomst in het Gebouw voor K. en W. te 's Graven hage. H. M., die in de pauze kwam, werd ont vangen en uitgeleide gedaan door het be stuur. Z K. II. Prins Hendrik hoeft het cere-voorzittemoliap aanvaard van het eere comité voor de Do Ruvtor-herdenkingsfees ten en heeft een bijdrage van f 100 geschon ken aan do historische commissie voor de De Ruyter-herdenking. De meeste vreemde gezanten m do residentie hadden Zondag, wegens de begra fenis van den Sjah van Perzië, de rouwvlag ontplooid. D« minister van Waterstaat, verge zeld van de hoeren F. Doffegndes, administra teur aan het departementR. O. van Ma nen, inspecteur-generaal, en J. W. Welcker. hoofdii genieurdirecteur le klasse, zijn to Maastricht geweest, ten einde eenige gebou wen te bezoeken, die voor Rijkssubsidie in aanmerking komen, als: Domonicanerkerk. oud-ntadhuif enz. De nieuwe Japansche gezant en do dip'omaitieko vertegenwoordiger van Noor wegen zullen eerstdaags aan H. M. de Ko ningin hunne geloofsbrieven overhandigen. Graaf De Grollo Rogier, die vele jaren Belgisch gezant aan one Hof was, en van s Gravenhage naar St. Petersburg werd ver plaatst, is bevorderd tot Groot-Officier der Leopoldsorde. Consulaire dienst. De minister van buitenlandsche zaken heeft goedgevon den vast te stellen de districten en ressor ten voor de Nederlandsche consulaire amb tenaren anoals deo» zijn opgenomen in oen afzonderlijk bijvoegsel tot de ,,St.-Cfc." no. 11. Een afdruk der circulaire district»-, reep. ressortindooling, is, voor zoover het aantal beschikbare exemplaren zulks toelaat, op aanvrage kosteloos te verkrijgen aan het dep. van buitenlandsche zakeu. De minister van Financiën maakt be kend a. dat op 12 Januari jl. bij de betaalmees ters in kas was f 2.609,887.92b. dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 'r lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 13,685,326.01 c. dat op den genoemde.: datum in omloop waren schat kist proinowen tot een bedrag van f 1,000,000. Verzekeringswetten. Naar men verneemt lx staat bij leden der Tweede Ka mer, tot alle partijen be hoerend, hot voor nemen. een voorstel te doen oni de voorbe reiding dor Verzekeringswetten te doen ge schieden door een commissie. In afwijking van art. 36 al. 1 van het Reglement, van Orde der Kamer zou bier mede niet belast worden een kleine commis sie va» vijf leden, waarvan één in ieder der afdeelingen zitting neemt, maar zou hiervoor thans, naar het plan der voorstellers, wor den aangewezen een groote commissie, uit 12 leden bestaande, gelijk dat ui andere parlementen gebruikelijk is Of bij doorvoering van dit plan regle mentswijziging noodig ral wezen, weten wij natuurlijk niet. De boven aangehaalde alinea, van art. 36 luidt ,,Op voorstel van den voor zitter of op een door 10 leden geteekend verzoek, kan de Kamer het onderzoek van een wetsvoorstel opdragen aan een commis sie van vijf leden. (Rsbde.) Ga» en electriciteit te Rot ter da m. Door B. en W. is bij den Rotter- damschen gemeenteraad ingediend een voor stel tot splitising van het directeurschap der bedrijven van gas en electriciteit, en als ge- volg nieuwe vaststelling der organieke ver ordeningen. Bij de over dit onderwerp tusschen B. en W. en de commissie voor de fabrieken v»U' gas en electriciteit gevoerde correspondentie bleek de meerderheid dier commissie voor het vereenigd houden der leiding, waar beide bedrijven voorzien in een gelijksoortige be hoeft© der burgerij, voornl wat de zorg voor de openbare verlichting betreft. B. en W. sluiten zich echter bij de minder heid der commissie aam, overtuigd, dat, met het oog op de beteekenis, welke ieder der beide bedrijven op zich zelf reeds heeft, el'k als directeur een geheele persoonlijkheid vor dert. Zij stellen mistdien voor, in beginsel tot splitsing van het directeurschap te besluiten. In de respectieve ontwerp- verordeningen wordt voorgesteld, het honorarium voor den directeur voor de gasfabrieken te bepalen op f 6000 tot f 7000. met vrije woning, vuur en licht, of bij gemis daarvan f 1000 vergoe ding, en c.e jaarwedde voor den directeur van het electrisch bedrijf op f 5000 tot f 6000, met vrije woning, vuur en licht, of bij ge mis daarvan f 1000 vergoeding. De tegenwoordige onderdirecteuren, die thans her, beleid in handen hebben, zijn voor het. gasbedrijf de heer M. Sissingh en voor het electriciteit sibedrijf de heer H. C. J- Grit- ters. Haagse he Raad. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van gisteren ,,In den aanvang van de lieden gehouden gemeenteraadsvergadering ontstond een in cident naar aanleiding van een klacht van den heer Ter Laan over de afdoening, aan het slot der vorige vergadering van een punt credietaanvrage voor de inrichting van het pensioen bureau dat niet opzet telijk ter beraadslaging op de agenda was aan de orde gesteld. Het bleek uit de daar uit ontstane gedachtenwisseling met den voorzitter, dat deze uitdrukkelijk de aan- daoht van de leden had gevestigd cp het alsnog aan de orde stellen van bedoeld punt, maar dat dit sommig© raadsleden ontgaan was. De heer Ter Laan, toegevende dat de voorzitter formeel in zijn recht was, drong niet verder aan, maar trok uit 't gebeurde de les, dat tegen een herhaling van zulke incidenten behoort te worden gewaakt, waartegenover de voorzitter eene andere les plaatst een vermaning n.l. aan de leden, om tijdens het bijeenzijn van den Raad aan dacht te schenken aan heigeen voorvalt en niet te veroorzaken, wat de heer Ter Laan noemde rumor in casa, waardoor de aan dacht "rordt afgeleid." Het Haagsche gemeenteraadslid Bik heeft, bij motie voorgesteld over te gaan tot een zelfstandige exploitatie en beheer van het gemeentelijke grondbedrijf. Door de gemeenteraadsleden Repelaer van Driel en R. A. van Sandick is voorgesteld de plantsoenen te doen verzorgen door een op te richtten onderafdeeling van Publieke werken. Kon. Militaire Academie. Door den minister van Oorlog is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal het be knopt verslag toegezonden van den toestand der Kon. Mil. Academie gedurende het jaar 1906, waaruit o.m. blijkt, dat er bij den aanvang 342 cadetten waren (tezamen voor de drie studiejaren). Daarvan waren 76 voor de infanterie hier te lande, 105 voor dat wapen in Ned.-In- dië, cavalerie resp. 13 en 9, artillerie 79 en 28, genie 15 en 17. Gedrag en onderlinge verstandhouding waren over het algemeen goedeven gunstig wordt geoordeeld over de gezondheidstoestand, de voeding, kleo- ding, wapenen en ledergoed en gebouwen. Op verlangen der ouders moesten 76 ca detten de kerk bezoeken en wel 14 eenmaal per maand, 10 tweemaal, 41 elke week en 10 wanneer een bepaalde predikant preek te. De Roomsch-Kath. cadetten werden in het afgeloopen jaar tweemaal toegesproken door den pastoor der betrokken parochie. Met uitzondering van één cadet der ge nie voldoden alle cadetten van het derde studiejaar aan het eindexamen, namelijk voor de infanterie 12 en 24, cavalerie 5 en 2, artillerie 20 en 11, genie 8 en 4. 6de Wapenfeeat van 4aa ondarofficiara Schermbond. Deze vereeniging, waarvan Z. K H. do Prins der Nederlanden beschermheer is, hield gisteren te Nijmegen haar jaarverga dering. Aanwezig waren onderofficieren uit bijna alle garnizoenen. Ingeschreven voor de verschillende wed strijden zijn 272 personen. Het volgende jaar zal de wedstrijd wor den gehouden te Utrecht. Uit het jaarverslag bleek, dat de toestand van den Bond gunstig is. Het ledental is stijgend. Z. E. den min. van oorlog en verscheidene officieren steunen den Bond door 't schen ken van een geldelijke bijdrage. Ten 8 uur was er reünie voor de scher mers, waarbij een concert gegeven werd door het muziekkorps van de kol.-reserve, welwil lend aangeboden door den majoor, comman dant van dat korps. Heden ochtend oro 9J uur begonnen de wedstrijden. Naar wij vernemen is prof. mr. J. Simon van der Aa benoemd tot commandeur in de Oostenrijk-sehe Franz-Jozef-orde. Zw. Gr. Ct. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië ter benoe ming tot onderwijzer 3e kl. bij het open bare Europeesche lager onderwijs in Ned.- Indië II .A. Dollekamp. Jhi. J. B van Merlem, te Heemstede, oud-lid der Provinciale Staten van Noord- Holland is ernstig ziek. Te Zwolle is Zondag, na zeer kort© ongesteldheid, overleden de lieer mr. E. N. F Heerhens. De overledene heeft jaren lang als lid van ('en raad en als wethouder de belangen der gemeente met toewijding behartigd. Zw. Ot. Bond van Ned. Onderwijzers, Doo- het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandse he Onderwijzers zijn ver schillende besluiten van de laatste algemeen© vergadering aan een referendum onder do leden der vereeniging onderworpen. Deze besluiten luiden o. a. 1. Het hoofdbe stuur stelle in 1907 in de afdeelingeu de vraag aan de ordeIs aansluiting van den Bond van Nederlandsche onderwijzers bij het Nederlandsche verbond van vakvereeni- gingon gewensokt 2. De Bond van Ned. Ond. spreekt als zijn oordeel uit, dat het ernstig streven van de Nederlandsche onder wijzers is, lichamelijke straffen zoo weinig mogelijk toe te passen, dooh dat het verbod tot hot toedienen van lichamelijke straffen, zooals dit door sommige gemeentebesturen wordt uitgevaardigd, uit een paedagogiscli oogpunt beslist moet worden afgekeurd. 3. Het H. B. verzoeke de regeering in deze wetgevende periode nog verbetering van de leerplichtwet, met zoo noodig wijziging van de arbeidswet, aan de orde te stellen 4. De Bond van Ned. Ond., kennis genomen heb bende van de uitspraak van den minister van Binuenlandsche Zaken, den heer Rink, diait eene herziening van artikel 21 der wet op het lager onderwijs niet urgent is en dat dus va.n hem geen stappen in deze zijn te verwachten, spreekt als haar oordeel uit, dat geen grondige verbetering, waaraan ons lager onderwijs behoefte heeft, tot stand kan komen, zonder dat eene wijziging van artikel 21 voorafgegaan is; deze wijziging dus zeer urgent achtende; spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Tweede Kamer het initiatief neemt tot wijziging van art. 21 en de daar mede samenhangende artikelen5. De B. v. N. O draagt, het hoof bestuur op, in het komende jaar, met behulp van deskundige voorlichting, te onderzoeken, in hoeverre en op welke voorwaarden het mogelijk is, zieke bondsleden zoo te verzekeren, dat zij gedurende twee jaren., te rekenen van den aanvang dei ziekte, hunne geheele of ge deeltelijke jaarwedde ontvangen en trekt daarvoor eon post op de begrooting uit; 6. Het H.B verzoeke de regeering aan ver- eenigingendie zich ten doel stellen vacantie- kolomies uit te zenden, subsidie te geven 7. Do B. v N. O. draagt de ondersteunings commissie op de mogelijkheid te onderzoe ken van het oprichten van een spaar- en voorschotkas voor leden van dien Bond; 8. De B. v N. O. spreekt de wenschelijkheid uit, dat het H.B. en de af deelingen in het komende vereenigingsjaar de agitatie voor verkrijging van algemeen kosteloos onderwijs en dit op gemengde scholen krachtig ter hand nemen; 9. De B. v. N. O. machtigt het H.B. de koninklijke goedkeuring aan te vra gen op de wijziging, gebracht in artikel 3 der statuten. "De De-Ruyter-horden king. Te Delft heeft zich een. comité gevormd voor de herdenking van den 300en geboortedag van Mich iel Adriaanszoon de Ruyter. Het bestaat uit de 'heeren F. M. de Vries van Heyst, ]juirgemee<sterYr. A. P. F. L. Rovers, kolonel der artillerie; J. Thomée, majoor, commandant der d.d. schutterijJ. J. B. van der Chij», vice-voorzitter der Kamer van Koophandel en FabriekenI*. J. Geül, ma joor der infanterie, en prof. dr. S. Hooge- werff, rector-magnificus der Technische Hoo- geschool. Men meldt uit Loosduinen, dat de villa mot grond van den vroegeren notaris F. Bla/nd van den Berg, den frauduleuzon directe ir van de Z.-Holl Hyp.-bank, bij don verkoop f 10,000 heeft opgebracht. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanwege het gemeentebestuur te Antwerpen op Dinsdag 19 Februari a. s., te 12 uur, ton stad huize, onder verzegelde inschrijvin gen, de openbare aanbesteding zal plaats hebben van het bouwen van oenen kaaimuur en van een staketsel aan do Westkaai (no. 30 en 31) van het Asiadok. De begrooting bedraagt fr. 1,345,200, ter wijl de borgstelling op fr. 70,000 bepaald is. Het b©3tek en de plaainen liggen op het 4e bureau en op het secretariaat van het stadhuis aldaar ter inzage en kosten respec tievelijk frs. 3 en frs. 20. Vervoer van slachtpaar- den. In verband met de vroegere mededee- lingen, dat de Engelsche vereeniging tot be scherming van dieren zich tot de Engelsche regeering zou wenden met het verzoek den uit voer van slacht paarden naar Nederland en België te verbieden, meldt men thans, dat een zoodanig verzoek niet zal worden ge daan. Wel is de vereeniging van plan maat regelen te treffen, waardoor de dieren op de zeereis en zoo mogeJlijk na de aankomst, .n hef buitenland tegen allerlei lijden worden beschermd Zij zal daarvoor geschriften ver spreiden Ook van regeeringswege zijn maat regelen genomen. Slacht paarden, waarvan kan worden verondersteld dat zij de zeereis niet kunnen doen, mogein niet levend wor den vervoerd. Do staking in de Amster dam s c li e haven. Gistermorgen is dooi de Vereeniging van Werkgevers op Scheep- laartgebied aan het bestuur van ..Door Een dacht Vcletering" in antwoord op het Zaterdagmiddag ontvangen schrijven, on- oerteeken' door de besturen van ..Door Eendracht Verbetering", Recht en Plicht". ,,Dok en Veem" en „Handel en Nijverheid" medegedeeld, dat het beginsel, waarover de door do werklieden van het s.s. „Rhipeus" opgeworpe quaestie loopt, niet aan arbi trage kan worden onderworpen en zij dus het voorstel van de leiders der organisatie niet la ovLrweging kan nemen. Men zal zich herinneren, dat het voorstel der gecombineerde werklieden-organisaties inhield de benoeming eener commissie van onderzoek, bij de aanvaarding waarvan de arbeid onmiddellijk zou worden hervat. Een uitbreiding der staking staat nu ver moedelijk aanstonds te wachten. Aan de I.fkade was het. gistermorgen vol maakt rustig Bij de ..Oceaan" werkten 37 vaste en 14 losse bootwerkers aan do Ja son". Alvorens giste ren ochtend nieuw vol kwerd aangewezen, werd namens de werkgeversver- veniging ncj oen laatste poging aangewend cm uit 1 1 stakende personeel de nog be schikbar? plaatsen aan te vullen, doch van de velen, die aan de IJkado aanwezig wa ren, kwam er niet één zich opgeven. De staking in de Amster damse he haven. In een gisterenavond gehouden vergadering der vereenigde bestu ren van werklieden-organisaties, die heel kalm verliep en waar vertegenwoordigd wa ren de vereenigingen Door Eendracht Ver betering, Recht en Plicht, Dok en Veem, Handel en Nijverheid, Graanwerkersveree- niging, Voerliedenvereeniging, Schuitenvoer- dersvereenig:ng, Algem. Nederl. Zeelieden- bond, afd. Amsterdam .Nederlandsche Scheeps- en Bootwerkersbond, Bond van Stokers en Machinisten, afd. Amsterdam, en de Federatie van Transportarbeiders word met algemeen© stemmen op één na do volgend" motie aangenomen: ,,De gecombineerde besturenvergadering betreurt de houding van de Vereeniging van Werkgevers op scheepvaartgebied in hun antwoord op het arbitragevoorstel en stelt i.an de heeren patroons voor alsnog te rug te komen op hun besluit en nieuwe onderhandelingen te openen, voordat de ver houdingen te scherpe vormen aannemen." De vereeniging Handel en Nijverheid ver liet vóór de stemming de vergadering. De vergadering, vóór 8 uur begonnen, duurde tot na middernacht. De benoeming van den heer W es se ls, destijds redacteur van de „Ha venarbeider' en een der bekende personen van de „misdadige woelingen" van 1903, tot controleur voor den havenarbeid te Am sterdam, heeft aanleiding gegeven tot heel wat opmerkingen. In ,,De Tijd" schrijft de heer W. R. Zits, oud-stuurman ter koopvaardij, takelaar aan de Rijksmarinewerf en lid van den Raad van Beroep te Den Helder, dat de voor dracht >s opgemaakt door de commissie voor de havenbedrijven te Amsterdam, onder pre sidium van den heer Van Deinse, inspecteur van den Arbeid, Stadhouderkade. De com missie bestaar uit' de heeren Den Tex en Bekkering, werkgevers, en Jamoel en Pos thumus, werklieden. Deze laatste, gewezen secretaris van „Recht en Plicht", volgde den heer Weesels als rodacteu. op. Uit de 165 sollicitanten werden achttallen gekozen, hieruit drietallen gemaakt en ver volgens een voordracht van 4 personen, waarop ook dc heer Wessels voorkwam. Nog werden opgemaakt tweetallenWielema Vos en Wessels-Barends en nu zoo ver volgt Schr. werd Wessels, volgens zeggen, namens den minister uitgenoodigd om voor de commissie te verschijnen. Daar kon Wes sels zich verdedigen tegen de bekende aan vallen en war verklaarde W.? „Hij had des tijds daar en daar gewerkt, maar per slot van rekening, was de baas overleden of was van zijn beweren niets te controleeren. „Op deze bijeenkomst heeft Wsesels plech tig moeten beloven en hij heeft het ge daan zich in geen geval meer te zullen inlaten met quaesties, den havenarbeid be treffende; zich in geen enkel geval meer te zullen bemoeien met stakings-geschiedenis sen, ja zelfs verklaarde deze anarchistische leider van 1903 deemoedig, zich bedrogen te voelen door zijn mede-arbeiders. „En toen hem er op gewezen werd, dat hij ook als onbezoldigd Rijksveldwachter zou moeten fungeeren n.b. in dienst van de „klasse-justilie" verklaarde de stakker, naar r en geweten te zullen handelen De Deventer Tapijtfabriek. Gisteren heeft de Kon. Dev. Tapijtfabriek haar bedrij» hervat. Op de verschillende af- deelinger. zijn ongeveer 60 man aan 't werk. De werkstaking te Rijssen. Over de jongste bemiddelingspogingen schrijft men Vrijdag kwamen de heeren Ilovy, Aal'ber- se, Henri Polak en Van Vliet te Rijssen, om door besprekingen met de firma Ter Horst, en Co. en het stakingscomité nog eene poging tot bemiddeling te beproeven. Aller eerst drongen deze heeren er bij de firma op aan, dat zij zich bereid zouden verklaren de voormannen van „Undtas" en de „Een dracht" bij zich te ontvangen en ook in de toekomst de vakorganisatie te erkennen, ter wijl zij de stakers krachtig adviseerden, om genoegen te nemen met deze oplossing: dat de firma de voor de staking toegezegde loonsverhooging nog zoodanig zou verhoo- gen dat deze op ongeveer j van den aan van- kelijken eisch der stakers zou komen. Nadat dit voorstel eenigem tijd door de firma, in beraad werd genomen, ontving de commissie Zaterdagmorgen ten antwoord dat de firma beide voorwaarden afwees, en alleen bereid was, de vroeger aangebeden verhoo- ging aan eene commissie uit dc werklieden nader toe te lichten. De werkstaking te Rijssen Ook te Alphen heeft zich een comité ge vormd voor steun van de stakers te Rijssen De Ned. Effecte n-p reraie- 1 e e n i n g. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van den effectenhandelaar J van Duysen te 's Gravenhage, door de recht bank aldaar veroordeeld tot f 50 boete, we gens overtreding der Loterij-wet 1905, door verkoop van aandeelen in de 3 pets. Nederl. Effecten-premieleening, zijnde ©ene loterij, waartoe de vereischte toestemming niet was verleend. Het cassatieberoep werd verworpen. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van de arbeiders uit Uithui zen Wigger de H. en Rolf M door het Gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het in slaan van glasruiten, tot een gezamenlijk getal van 204, in verschillende boerderijen. Do Hooge Raad verklaarde niet ont vankelijk het revisieverzoek lo van K. H. Theunissen, notaris te Roermond, door het .gerechtshof te 's Hertogenbosch, den 4en November 1897 veroordeeld tot- 2 maanden gevangenisstraf wegen9 valschheid in een axthentieke acte; 2o van dr. H. Ohr. Pal mer, arts, thans te Zwolle, door de rechtbank te Haarlem veroordeeld op 21 December 1905 tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis wegens het- niet. met de vereischte nauwkeu righeid opgeven van de doodsoorzaak in de verklaring van overlijden van een zijner lijders, door hem afgegeven ten behoeve van den ambtenaar viaai den burgerlijken stand. Verworpen werd het cassatieberoep van P. B., koopman ibe Utrecht, door het ge rechtshof to Leeuwarden, ingevolge herhaal de verwijzing dbor do» Haagen Raad, ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf we gens het door acihuld verooraeken van zwaar lichamelijk letsel. Bij de poEtie te itotterdam heeft zich vrijwillig aangemeld A. K., klerk bij het Hasonaant te Munster, die 12.000 mark had verduisterd, nog grootendeels in zijn bezit. Inbraak. In den macht van Zater dag 'op Zondag is inbraak gepleegd in heb kantoor van de tapijtfabriek der firma De Leeuw te Nijkork. De geheele inventaris was omvergehaald, ook schrijfbureau en brand kast. Geld wordt niet. vermist.. Den vermoe- del ij ken dader is men op het spoor. Een brutaal stukje. Te Amster dam heeft een gauwdief een handig stukje uitgehaald. De koetsier Jan van Dlijk liet zijn rijtuig, met een bruin vosje bespannen, even onbeheerd aan het Rokin staan. Van d-ez? kortstondige gelegenheid wist oen tot nu toe onbekend man gebruik te maken, om op den bok te springen en met paard en al er van door te gaan. Den ontstelden koetsier konden voorbij gangers alleen mededeelen, dat zij zijn bakje in de richting Spui hadden zien wegrijden. Tot nu toe is er geen spoor van terugge vonden (Tel.) Hondsdolheid. Op het oogen- blik zijn de provincies Gelderland, Limburg en de Oostelijke helft van Noord-Brabant aan het muilkorvengebod onderworpen. Dit aaneengesloten gebied, waar de honden ver dacht zijn van hondsdolheid, vormt ruim het vierde gedeelte van ons geheel© land. Ontploffing in een gasfa- briek. Gisterenmiddag omstreeks half vijf werd te Waalwijk plotseling een vreeseUjike knal waargenomen, waardoor de ruiten n bijna de geheele gemeente daverden. Het bleek weldra, dat er een ontploffing in .Te gasfabriek, staande in de kom der gemeente, had plaats gehad. Een der zuiveringskisten was uit elkander gesprongen en dbor dé ko lossale luchtdruk werden de muren uit el kander gedrukt, het dak afgeworpen, de ra men, kozijnen en deuren van de tegenover gelegen woningen ingedrukt, de lampen van de zolders geworpen, dit alles over een af stand van wel 50 meter. Het- was eene groote verwoesting Brandweer en politie waren spoedig aan wezig, omdat groot gevaar voor eene her nieuwde ontploffing bestond, daar nog in dit lokaal een tweede zuiveringskist aanwe zig was. Gelukkig werd dit gevaar afge weerd en de brand, die ontstaan was, in een paar uur gebluscht. Een wonder mag het heet en, dat er op dit drukke uur juist- niemand voor de fa briek was, en ook geen werkman in dit ge deelte der fabriek. Slechts eenige personen in de tegenover gelegen woningen werden door glasscherven gewond. De oorzaak is nog niet bekendmen vermoedt lekkage. aDe Vereeniging van Nederlandsche Tandartsen hiedd Zaterdag 12 Januari te Utrecht, hare algemeen© vergadering voor dit jaar. In zijn openingsrede wees de voorzatter op do belangrijkste tandheelkundige gebeurte nissen van het afgeloopen jaar en trok de conclusie dait de vereeniging wederom op schitterende wijze hare levensvatbaarheid en recht van bestaan had bewezen. Vervolgens werden 5 nieuwe leden ge ïnstalleerd, waarna men zich aan het weten schappelijke gedeelte ging wijden. De heer Van Berk, alhier, hield een ver handeling over wortel kanaalbehandel in g en het verkleuren van stifttanden na het soldee- ren. Een levendig en leerzaam debat volgde. De heer Klinkhamer, Den Haag, hield eene lezing over Pyorrhoea, alveolaris. Deze lezing getuigende van ernstige studie en ori ginaliteit, werd met de grootste aandacht gevoLgd, en oogstte bijzonderen bijval. Zondag 13 Januari werd 's morgens gede monstreerd de vervaardiging eener gouden kapselselvulling's middags was eene huis houdelijke vergadering aan do orde. Hot bestuur werd samengesteld uit de heeren Klinkhamer, voorzitter, Den Haag Koldcwijn, secretaris, Amsterdam Frenkel, vice-voorzitter-penningmeestcr, Amsterdam Fuyit, commissaris, alhier Roozendaal. com missaris, Deventer. De Hilversumsohe knoeie rijen. Burg. en weth. van Hilversum heb ben een onderzoek ingesteld omtrent de in schrijving van de firma Mol en Keij voor de levering van keden. Als resultaat vara, hun onderzoek leggen zij thans den Raad een zeer uitvoerig rap port van de gemeente-architect over. Hier uit moet blijken, dat deze ambtenaar on schuldig is aan het feil, dat de firma De Mol en Keij. drie de eenigste i nsch rij fate r was. de levering niet kreeg, doch dat deze

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2