V 195. Eerste Blad. 5" «Vnarganfr. Donderdag 17 Januari 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Gezegende dag. ERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden tooi- Amersfoort f 1.85. Jdem franeo per po»t1.75. Afzonderlijke nnnmin5.85. Deze Courant rersehgnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Adrertentifa, mededeelingen enz., gelieve men rddr li nr morgen» bij de Uitgever» is te zenden. Uitgavcr»: VALKHOFF Co. UtrechtechacHaat 1. Intereomm. T.l.pkoonnnmmer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE!.* Van 15 regel»0.75. Elke regel meer- 0.15. Grooie letter» naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald advorteeren in dit Blad bij abonnement. Emm circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht |3e Bmnswijksche kweitie. I De brief, waarbij de regentschapsraad van Bronswijk den bondsraad van liet Duitscho I rijk u'-tnood-igt eene nieuwe uitspraak te I doen in dé Brunswijksche troonsopvolgings- I kwestie, heeft klaarblijkelijk ten doel, naar I alle kanten de poeit'e van den regentscha-ps- I raad te dekken en eene laatste poging te I doen om deze zeer ingewikkelde zaak te on-t- I varren. De vraag, waarover eene uitspraak van den bondsraad word't verlangd, is in I den brief duidelijk geformuleerd. De bonds raad wordt namelijk door het Brunswijksche I voorstel uitgeaioodigd eene verklaring af te I leggen over de vraag, of de aanvaarding der I regeering in het hertogdom door den jong- sten zoon van den hertog van Cumberland, I prins Ernst August, onder de door den hertog toegestane voorwaarden volgens welke de I hertog van Cumberland en zijn oudste zoon afstand doen van do troonsopvolging in Bronswijk ten gunste van den jongsten zoon, I die zijnerzijds voor zich en zijne eventueele afstammelingen de aanspraken op den troon van Hannover prijs geeft „met de grond beginselen van de bonds verdragen en van de rijksgrondwet vereenigbaar is." Op deze vraag geeft het besluit van den bondsraad van 2 Juli 1885 geen antwoord. Dit besluit heeft alleen be trekking op den hertog van Cumber land zelf on verklaart, dat diens regee ring in Bronswijk met de grondbeginselen van de bond>>verdragen en van de rijksgrond wet niet vereenigbaar is, omdat de hertog aanspraak maakt op doelen van het Pruisi sche gebied en zich daarom bevindt in eene verhouding tot den bondsstaat Pruisen, dio in strijd i» niet. den door de rijksgrondwet onder de bondsleden gewaarborgden vrede. Formeel zou reeds de omstandigheid, dat nu in plaats van den hertog zijn jongste zoon gekomen is, voldoende zijn tot moti- vcoring van een nieuw beroep op den bonds raad. Maar ook materieel is dit beroep ge rechtvaardigd, omdat de motiveering, die de bondsraad aan zijn tegen den hertog gericht besluit heeft gegeven, niet noodwendig op prins Ernst August van toepassing is. De hertog van Cumberland heeft zich bereid verklaard, prins Ernst August voor zich en zijne afstammelingen afstand te laten doen van Hannover. De betrekkingen van dezeii prins tot Pruisen zouden daardoor volkomen correc t worden De regent6chapsraad van Bronswijk heeft dus hierin volkomen gelijk, dat het besluit van 1885 niet meer slaat op den toestand, zooals die nu is, en het is een volkomen rechtmatig verlangen, dat de bondsraad rekening moet houden met den gewijzigden toestand door een nieuw besluit, dat daarop betrekking heeft. Wel is waar kan uit de vroegere verklaringen van den Brunswijk- sehen minister Von Otto worden afgeleid, dat de regenfschapsraad er op voorbereid is, dat het antwoord van den bondsraad zich zal verklaren tegen de aanvaarding der re geering. door prins Ernst August. Men moet aannemen, dat do bondsraad iedere op lossing van de Brunswijksche kwestie zal verwerpen, die de mogelijkheid openlaat, dat- de Brunswijksche troon te ©eniger tijd za'l worden bezet door een pretendent op Hannover. Die mogelijkheid echter wordt niet geheel uitgesloten door het voorsteil van den hertog van Cumberland. Prins Ernst August is nog jong en ongetrouwd; het is I dus niet zeker of hij afstammelingen zal krijgen, en als hij mocht sterven zonder iechtstreek&che nazaten, dan zouden de oudste zoon van den hertog of diens nazaten, I die niet de aanspraken op Hannover hebben I prijsgegeven, toch weer door vererving do gerechtigden worden tot den Bronswijkschen troon. Wanneer de bondsraad om deze reden de toelating van priiis Ernst August op grond van onvolledigheid van Jiet thans door der hertog van Cumberland gedane voorstel wii afwijzen, dan behoeft hij slechts tegelijk positief (de voorwaarden aan te ge ven, waaronder de toelating kan geschieden. Daarmee zou den hertog eene laatste gelegen heid geboden worden om zijn standpunt zoo danig te wijzigen, dat aan zijn jongkien zoon de opvolging in Bronswijk kan worden toe gestaan Het nieuwe voorstel van den regentechaps raad houdt dus het midden tusschen de twee uitersteneenerzijds de onvoorwaar delijke vijanden van het huis Cumber land, die onder geene onrstandigheden een lid van dit huis willen dulden op den troon van Bronswijk, anderzijds de legiti misten uit hot Welfische kamp, die het. in 1886 gebeurde niet willen erkennen en er bij blijven, dat Pruisen destijds Hannover niet rechtmatig verkregen heeft. Het wil een weg openen, die 't mogelijk zal maken, dat een lid van het huis Cumberland den Brons wijkschen troon zal bezetten, maar tevens zal waarborgen, dat nooit op dien troon een hertog zal komen, van wien men niet ver zekerd is, dat hij geene aanspraken zal doen gelden op den troon van Hannover. De Haagsche vredesconferentie. De Vossische Ztg. bericht, dat de Japan- sclie regeering zich verklaard heeft voor 'i© behandeling van het vraagstuk der vermin dering van de oorlogstoerustingen op de ïiaagsche conferentie. DttitMfaland. Tot inspecteur-generaal van de eerste leger - inspectie, standplaats Berlijn, is benoemd prins Friedrich Leopold van Pruisen. De troepen van hot Duitsche rijksleger zijn on derworpen aan vijf legerinspecteurs, die in geval van oorlog als bevelhebber van de vijf gemobiliseerde legers optreden. De eerste inspectie is tot aan zijn dood op 13 Septem ber 1906 toévetrouwd geweest aan den veld maarschalk en regent van Bronswijk prins Albrecbt vati' Pruisen. De nieuwe inspecteur is een zoon van den beroemden veldheer prins Friedrich Karl. Het Dresdener Journal bericht, dat het- ontworp gereed ligt van eene nieuwe kieswet voor de Tweede Kamer van het koninkrijk Saksen en dat de grondslagen van dit ont werp reeds in den boezem van de regeering zijn goedgekeurd. Bij den landdag zal het wetsontwerp ingediend worden zoodra hij bijeenkomt, hetgeen echter eerst in het na jaar zal geschieden. Frftnkrgk. Do minister van openbare werken Barthou heeft eene commissie benoemd, die rapport moet uitbrengen over eene verbetering van de verbindingen tusschen het Fransohe spoorwegnet en de spoorwegen van Midden- Europa en Noord-Italië. De algemeene vergadering, die het Fran- sche episcopaat thans houdt- in het kasteel la Muette te Passy, wordt bijgewoond door 78 van de 85 aartsbisschop pen en bisschop pon, die thans in functie zijn De vergade ring houdt zich. volgens de berichten, bezig niet de vraag of het met de laatste ency cliek van den Paus is te vereenigen, dat de uitoefening van den ©eredienst duurzaam wordt aangepast aan het algemeene verga- deringsrecht. De laatste encycliek had de mogelijkheid daarvan slechts hierom uitge sloten, omdat volgens de door het staats gezag genomen beschikkingen de geestelij ken wel in de kerk worden geduld, maar er geen huisrecht mogen uitoefenen. In de vergadering werd door verschillende sprekers betoogd, dat de beschikkingen der regeering slechts de boteekenis van overgangsmaatre gelen bezitten en dat, zoodra de geestelij ken de formaliteiten vervullen, die hun zijn opgelegd, de regeering hen niet meer zal be perken in hei recht over de kerken en hun inventaris. Ket zou nog gemakkelijker wor den zich aai- te passen aan het gemeen© recht, wanneer, zooals te verwachten is, de verplichting tot het doen van aangifte voor de openbare vergaderingen algemeen ver valt. De groot e meerderheid der aanwezige bis schoppen bleek bereid te zijn op eene der gelijke regeling in te gaan. Intusschen werd besloten vooraf per telegraaf instructiën van het Vaticaan te vragen, om te vermijden, dat het werk ook ditmaal weer ongedaan zal worden gemaakt. Engeland. Het wordt tegengesproken, dat de commis sie voor de verdediging van het rijlk tot heb besluit gekomen is, dat de aanleg van den tunnel onder het Kan-aal nadeelig zou zijn voor de nationale veiligheid. De commissie is in 't be-zit van alle gegevens tot beoordoe- ling van het plan, maar zij is nog niet bij eengeroepen om haar advies er over uit te brengen. Dat aal gebeuren terstond nadat in de volgende maand het- parlement zai zijn; bijeengekomen. Men verwacht, dat het wets ontwerp bij het lagerhuis zal worden inge diend na afloop van het adresdebat. Het is bet kostbaarste wetsontwerp, uit het parti culier initiatief voortgekomen, dat- ooit is ingediendde raming van kosten bedraagt namelijk 16 millioen p. st Er zal geer part ij- zaak gemaakt- worden van de beha ndel mg van dit wetsontwerp; de leden van het kabi net zijn zelf verdeeld in hunne meeningc-.i' Men verwacht echter, dat de meeste liberalen met alle Iersche leden en vele bekende con servatieven bet voorstel zullen steunen om tot de tweede lezing over te gaan. Er is de verzekering gegeven, dat, binnen 24 ureu nadat het wetsontwerp d-oor de beide Luizen zal zijn aangenomen, vier millioen beschik baar zullen worden gesteld voor de ui tv te ring van het plan tot aan de driemijlen- grens. Span]*. Madrid16 Jan. In den ministerraad heeft de minister-president verslag uitge bracht over de gunstige gezindheid van de hoofden der verschillende groepen van de liberale partij jegens het kabinet, inzonder heid wat de veroenigingswet betreft. De mi nisterraad besloot daarom de zittingen van de oortes den 21. dezer te hervatten. Hongarije. Budapest16 Jan. De minister van on derwijs, graaf Apponyi, behandelde bij de a'gemeene beraadslagingen over de begroo- ting voor onderwijs verschillende onderwijs zaken. Hij wees er op, dat deze begrooting 20 millioen kronen hooger is dan die van het vorige jaar, waarvan 6 millioen moeten die nen voor de verbetering van het salaris dei onderwijzers. Hij opporde het denkbeeld van een internationaal overleg betreffende de middelbare scholen. Rinlaad. Omtrent den brief van den Czaar aan den minister-president Stolypin wordt aan de Times uit Petersburg bericht, dat dit het antwoord is van den Czaar op de kuiperijen van ontevreden Russische staatslieden om Stolypin uit zijn ambt te verdringen. De Czaar lieefit in het openbaar getuigenis wil len afleggen van het groote vertrouwen, dat hij in minister Stolypin stelt. De correspondent van de Times te Pe tersburg, die door een invloedrijk lid van het ministerie-Stolypin ontvangen is, deelt het volgende mede als diens meening over den politieker toestand „Ik kan plechtig verzekeren, dat noch de monarch, nocl* de regeering er ooit aan dach ten een staatsgreep uit te voeren, veel min der daarop plan hadden Wanneer ik mor gen vermoord word, zal een ander op mij'ie plaats komen, die dezelfde meening heeft. De doem a oi het- ministerie zijn integree- lende deelen van de nieuwe staatsorde en als zoodanig moeten zij samen werken. Dit en dit allee was de reden, waarom de eer ste doema ent bonden werd. Mijne hoop en mijn doel is met steun van de doema het 'bureaucratische stelsel af te schaffen. Dit is de vaste, onwrikbare wil van den Keizer. Alles wat vi van de doema verlangea is, dat zij ons ondersteunt bij het nastreven van dit doe' Wij verwachten, ja wij eischen zelfs kritiek, maar wij willen ook, dat men ons aanhoort. Onze vijanden doen hun best de voorstelling ingang te doén vinden, dat de regeering van plan zou zijn de volgende doema te ontbinden. Dat is een schandelijke leugen, dat niet scherp genoeg veroordeeld kan worden Odessa, 16 Jan. Heden namiddag werd eene tweede poging gedaan om het stoorn- schop „Gregorius Merck," dat den 18. naar New-York zou vertrekken, in de lucht te laten springen. In het voorste kielruim had een buitengewoon hevige ontploffing plaats, waardoor een zeer groot lek in den scheeps wand werd geslagen en het schip ook nog op andere plaatsen beschadigd werd. De ont ploffing moet veroorzaakt zijn door een helsche machine of door pyroxilin. Personen werden niet gekwetst. Als vermoedelijke da ders werden twee studenten en twee school knapen, bij welke men proclamaties der sociaal-revolutionnairen vond, gevangen ge nomen. Balkan-Staten. De Times verneemt uit Belgrado, dat nu officieel bevestigd wordt, dait dat Dam Laan Groejew, het bekende Bulgaarsche benden- hoofd in Macedonië, dood is. Hij viel onlangs met een klein troepje, in het district Malesh, in een hinderlaag, die hem door een afdee- ling Turksche soldaten gelegd wias. Gelijk ge woonte is in zulke gevallen, kwamen allen omwie aan de Turksche kogels ontsnapt was, pleegde zelfmoord. Over den dood van Damian Groejew, het door de meeste Bulgaren erkende hoofd van de organisatie van den opstand in Ma cedonië, wordt nader bericht, dat hij in de laatste maanden verblijf hield in het grens gebergte, waar geen vaste nederzettingen zijn. Den 28. December was hij in het dorp Russeuowo verschenen, vergezeld van twee woiwoden en eenige makkers. Toevallig was daar een Turksche ontvanger van de tiend met 15 soldaten aanwezig. Er ontstond een gevecht, waarbij verscheidene soldaten eu leden van de bende gedood werden. Damian Groejew en de woiwode Sande Kitanow wer den zwaar gewond. Beiden ontkamen in de duisternis, maar zij kamen met hunne slecht verbonden wonden niet ver en vroren in de sneeuw dood. Turkije. Uit Kontvtautinopel wordt aan de Neue Freie Plees© bericht, dat daar het. gerucht rondgaat, dat do plannen betreffende de verandering van den troonsopvolging weer zijn opgevat in het Yildiz-paleis en dat daar over beraadslaagd en gepilst wordt. In den zomer van het afgeloopen jaar werd voor 't eerst bericht, dat de sultan plan had eene wijpdging te brengen xn de troonsopvolging enin plaats van prins Reochad zijn zoon Bushaueddin tot troon»-* opvolger te benoemen Volgens het 9enioraat, dat sedert. 300 jaren in het huis Osman van kracht is, komt de sultanswaardigheid toe aan den oudsten prins van het huis, dat is tegenwoordig de in het 64e levensjaar staan de broeder van den sultan, prins Reschad effenvii, die acht jaren jonger is dan de groote heer. Hij woont naar Turksch ge bruik afgezonderd in een klein paleis bij Dol me-Bajdsche aan den Bosporus en moet sedert eenige jaren ziekelijk zijn. Sultan Abdul Ham id, die ook naar het beginsel van de anciënniteit aan de regeering gekomen is, moet reeds sedert ©enigen tijd met de ge dachte rondgaan eene nieuwe troonsopvol ging in te voeren, volgens welke de keizer lijke waardigheid telkens op den oudsten zoon van den sultan zal overgaanhij vond echter tot dusver er bezwaar in, eene wet te veranderen, die hem zelf tot de macht heeft gebracht.. Wanneer de nu loopende geruch ten waarheid bevatten, dan zou hij nu toch daartoe besloten zijn. Misschien heeft de kwaal, waaraan hij lijdt, zijn besluit ver haast.. Sultan Abdul Hamed heeft zeven zonen, van wie de oudste, de 36-jarige prins Se- lim, met zijn vader geheel in onmin moet zijn. Als zijn bevelingszoon wordt de 21- jarige prins Burhameddin beschouwd. Hij is de eenige zoon, die door den sultan aan aanzienliike vreemdelingen wordt voorge steld ook de Duiteche Keizer leerde, toen hij Konstantinopel bezocht, alleen dezen zoon kennen. Hij is als luitenant ter zee onder het korps marineofficieren opgeno men, maar zal tot dusver nog wel niet prak tisch dienst gedaan hebben. Aan het Turksche gezantschap te Wee non wordt overigens verklaard, dat mem niets weet van een aanstaande verandering in de troonsopvolging van Turkije en dat de geruchten, die daarvan gewagengeen vertrouwen verdienen. Ook uit Konstantino pel wordt dit bericht Een verhaal van de Osterlide Pastorie 16 Uit het Deentch door BETSY BAKKER—KORT. VI. Er was dit jaar haast geen voorjaar ge weest. Do zomer was onaangemeld komen aau&pringeai over een paar blauw fluweelëm viooltapijten, die April nag juwt op tijd voor zijn voeten had kunnen uitspreiden. In één sprong was hij over de anemonen en hyacinten gewipt, die dezelfde grillige jonkvrouw April in een sukje boschbodem was beginnen te weven, te midden, van de 6truikenmaar lialfweg was het haar gaan vervelen, zoodat ze half 'klaar in het pa troon was blijven steken. En de zomer Kadi zich met zijn heele hofhouding in den tuin van de pastorie gevestigd. Alle vruchtboomen liadldien hun bloesems afgeschud, opdat de zomer een deken zou hebben, om over zich uit. te spreiden, wan neer hij op "liet- grasperk lag uitgestrekt, en vier korte uien sluimerde. Maar inplaats daarvan had hij eem heel net van gelig- groeno bladeren tusschen de bloetsemlooze lakken geworpen, waarin de vogels piepten en de bijen zoemden. En hij had over de aarde geloopen, en op den grond geademd. en op zijn gouden zonneringem gewreven, zoodat alles wat daar 'benoden in nameloos verlangen lag te wachten, opgestaan was en uiet gebogen hoofd had gevraagd: „Wat, beveelt de geest van den ring?' En do geest van den ring, de stralende jonge zoonet* had hun bevolen te bloeden 1e bloeienzoodat geen plekje van den grond meer zichtbaar was te 'leven en te ademen, zoodat elk windje geurende golven meenam van de open bloemperken in den tuin. Want hij kon slechts leven in geur en kleuren, de jonge zomer Vonne meende, dat alles in één nacht was ontlokenof misschien had zij niet. gezien hoe het was, vóór dezen morgen. En voor de eerste maal was het haar dui delijk, dat haar hart het vrijst en het blijdst klopte, en dat haar oogen het hel derst de schoonheid rondom haar opmerkten, wanneer haar vader weg was, zooals van daag. Vader, dien zij van allen en alles op de wereld toch het meest liefhad, haar ar men, eenzamen, goeden vader. Maar dat kwam omdat Vonne, zoolang vader thuis was, elke minuut van den dag voelde hoe hij leed, en zij met hem leed'. En omdat zij eeuwig en altijd er over zat te tob ben, hoe zij hem het leven en de eenzaam heid lichter en minder drukkend kon ma ken. Nooit hadden haar gedachten rustals vader thuis was; wanneer hij een dag of twee op reis was, dan kwam een heerlijk gevoel van vrede over haar. nu kon zij niets voor hem doen. niets voor hem zijn, nu hadden haar gedachten rust. En daarom zag ze nu voor de eerste maal, dat de zomer in don tuim stond t© lachen. en zich spiegelde dm die beek en in haar jonge oogen. „Met den zomer wordt het. goed met don zomer, als de linden blooion en de ro zen geuren van de warmte, dan wordt het goed. Op een zomerdag komt- het leven op nieuw tot mij." Zoo had de oudé predikant eiken winter, sedert de laatste acht jaren gesproken, na dat dat- met mama gebeurd was on als de zomer dan afscheid' nam, met de laatste geranium dn de hand en de laatste vallende bladen op zijn reismantel, zwaar van dén regen, terwijl de wind im de iindéboomen zuchtte, had hij ook meegezuebt: „Met- den winter wordt liet goed Met dén winterwanneer de sneeuw buiten valt, de duisternis daalten dé kamer warm en helder achter de groene gordijnen ligt dam komt het leven Het was zoo vreemd van vader, dat hij al tijd hoopte, altijd geloofdé, dat wanneer al les niet was als op het oogen-hlik, dam het wonder zou gebeuren, dat zijrn hart vrede kreeg en hot leven tot hem terugkeerde. „Ben ik dan het leven niet voor u?" had Vonne dikwijls op de lippen, maar ze had! den moed niet dat te zeggen en- zweeg. O. wat hadden duo moedie hoop en dat vergeefse he wachten haar pijn gedaan Zij denkt eraan hoe haar vaders zacht gesnik haar op een wintermorgen aan zijn bed had geroepen. ,,'t- Is niets, kleine Vonmé, had hij ge zegd, „slechte het oude. je weet wel - het gaat over als ik opkom, het gordijn open trek, en de zon bin-nenschijnt dan gaat het wel over." En ze herinnert zich zijn bedroefde oogen, toen ze later binnenkwam en de hem in het volle zorlicht voor het open raam trof, waar de 9neeuw op de vensterbank schot-terde, als een dek va-n blinkende edelstoanen. En zij herinnert zich zijin antwoord op de stiLle vraag van haar 'bange oogen al tijd hetzelfde amitwoord ,,'t- Is nietsals ik maar in de kerk kom en van aangezicht tot- aangezicht met God en de men se hen sta dan wordt het good En ze denkt aan zijrn woorden in dé kerk, op dien zelfden morgen; 't- is haar of zij zich elk woord nog kan hertmieren Nooit was het in de kerk zoo doodstil, nooit, was dé gemeente zoo 'bewogen. Vonne had moeten denken aan de zangvogels in de Harz, welken men de oogen uitsteekt, opdat ze schooner zullen zingenwant het was een feit, dat vader nooit zoo mooi had gesproken, als in.de jaren, toen het ver driet kwam er. de levensvreugde in zijn hart doofde. Er werd anders met waarheid van dominee Find getuigd, dal hij zijn beste preeken hield wanneer hij slechts tegen één mensch sprak. Wanneer hij alleen was met een armen, ouden stakker, of met. een jonge, bedroefde moederwanneer hij van aangezicht tot aan gezicht met de eenzaamheid en de smart zat. En zeker is het-, dat- hij de beste gedachten, die in zijn hoofd geboren werden, niet gaf aan zijn verzamelde gemeente, op de vastge stelde Zondagen-. H ijbewaarde zo voor hen, die de woorden van hoop en troost- het- meest behoefden, maar die zelf niet konden komen om ze van de -kerk mee naar huis te nemen. Wanneer hem op een dag, dat er zulk een groote en nieuwe gedachte in hem opgeste gen was, die weer nieuwe gedachten had doen geboren worden, zich aaneenschakelend tot een som van woorden van waarde en ge wicht, gemeld was, dat de bischop op dien dag de kerk wilde bezoeken, zou hij zijn beste gedachten bewaard hebben voor de eenzame kamers onder strooien daken, en zou hij zoo best hij kon gesproken hebben voor zijn heer en bisschop. En Vonne denkt aan zijn ziekelijken glimlach, toen ze dien Zondag samen naar huis gingen langs den hobb»l*'gen weg, waar het dunne ijsdek kraakte en brak onder hun voeten, bij elke schrede, die zo deden. Eu zijn antwoord op haar zacht vragenden druk op zijn arm ,,'t Is niets, kleine Vonne het oude 6lechts het- oudeVanavond, wanneer ik mijn lamp opgestoken, de gordijnen voor de ramen getrokken heb, en het l;cht in de ka mer schijnt, wanneer het. warm en stil om mij heen is, en jij bij mij zit, dan gaat het wel over." Ze denkt aan zijn bange oogen, die in dé kamer ronddwalen in hét sohijnsel van het groene scherm, en zijn antwoord op haar vtomme vraag van den anderen kant van do tafel. „Niets nee, 'tis nietswanneer ik in bed kom, en de duisternis en de stilte om mij heen voel, dan wordt het goed." Maar Vonne weet zoo zeker, dat dé smart toch op den rand van zijin ledikamt zit, als de duisternis en de stilte op hem drukken. Wordt er vol ff d

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1