KOLONIËN. BINNENLAND. Marokko. Het verblijf van het vereenigd© Fransch- Spaansche eskader voor Tanger schijnt zijn einde te naderen. Een deel van de Fransche schepen is reeds naar huis gegaan; van Spaansclie zijde bereidt men zich voor het zelfde te doen. Uit Madrid wordt bericht, dat eergisteren in het ministerie van bui- tenlandsche zaken verklaard wera, dat daar tengevolge van de vlucht van Raisuli de re denen voor de aanwezigheid van de Fran sche en Spaanse he oorlogsschepen in do wa teren van Tanger vervallen zijn, de oor logsschepen moeten worden teruggeroepen, wanneer de sultan waarborg versohaft. dat do politie in de havens zal worden ingericht. l>e ministerraad hoeft den minister van buitenlandsohe zaken gemachtigd, zich met Frankrijk te verstaan over de terugroeping van een deel dor schepen. Ecu Franscb eti oen Spaansch schip zouden olijven totdat dc Marokkaanse politie is georganiseerd. Uit Bern wordt bericht, dat de Zwitser se lie bondsraad, alvorens de vragen, die hem gedaan zijn namens de conferentie van Al- geciras, in overweging te nemen, in Madrid nog nadere inlichtingen zal moeten verlan gen zoowel over de positie van den inspec teur-generaal als over do taak, die het bondsgerechtshof is toegedacht. PerzJë- Volgens een telegram, door den Perzische» gezant bij het Hof te 's Gravenhage ont vangen. is de dag van de kroning van den nieuwen Shah bepaald op 19 dezer. De duur van den rouw voor den overleden Shah is vastgesteld op 6 maanden. Zuid-Amerika. Parijs, 16 Jan Het gezantschap van Sal vador beriohtdat generaal Fernando Figue roa gekozen i" tot president. Allerlai. v Van 15 Juni tot 15 Sept. 1907 zal onder protectoraat, van aartshertog Jozef Ferdinand. t«- OVmütz, in Oostenrijk, een in ternationale tentoonstelling plaats hebben, van uitvindingen en verbeteringen op gebied van handenarbeid, industrie, landbouw enz., voorwerpen, die in verband staan met de octrooi en merken wetgeving en nieuwe uit vindingen *ai technische» aard. Het ten toon: tellingsbureau zendt gaarne inschrij- vingsbiljotten Tot 28 Februari staat de tijd van inschrijving open. v De Amerikaansche minister van finan tien, Shaw heeft dezer dagen een merk- waardige rodevoering gehouden tot de studen ten van de Harvard-universdteit, die ten getale van 700 waren opgekomen om den ui mist r f hooren spreken. Shaw voorspelde o. m da', dt twintigste eeuw een bitte ren en reusachtigen handelsoorlog zal aan- schi tussohen Engeland, Frankrijk, Duitschland en de Vereenigde Staten. Shaw zeidc notr ..Het conflict zal vreeselijk zijn; God geve. dat het niet zal leiden tot bloed- vergiete.' vOok Servië heeft nu zijn kapitein van Köpenick. Vóór het (orthodoxe) Kerstfeest hoeft een otHelagen ambtenaar do gemeenten in don omtrek van Belgrado rondgeloopeu en d" rekeningen nagekeken als commissaris van de Rekenkamer; hij eischte de kasgel den op, die hem op vlotte wijze werden uit- 1 taald. In Obrenowatz liep hij er echter togen aan. Daar vroeg men zijn legitimatie en werd hij weldra ingerekend. Hij is gis teren naar Belgrado overgebracht v De politio te Weenen schijnt pogin- ge.» te willen doen een internationale samen werking te verkrijgen ter bestrijding van het spel en do beroepsspelers. Zij heeft met het oog hierop thans een lijst aangelegd, die aan de politie in het buitenland is of zal wordon toegezonden, waarop de namen ver- raela staan van ongeveer duizend lieden, die van het spel leven of als valsche en hazard- spelers bekend zijn. Behalve den naam be vat de lijst levensbijzonderheden van de spolers en de beschrijving van de listen en methoden die zij bij het spel aanwenden. De politie van de meeste groote steden in Europa heeft aan de Weener recherche de nood ie gegevens verschaft. De bedoeling is deze lijst jaarlijks te herzien. Een bijzonder hoofdstuk is gewijd aan do reizende spelers, dat zijn de lieden die in de spoortreinen hun medereizigers tot spe len trachten over te halen, op de wijze van onze Nederlandscho kwartjeevinders. In de grooto internationale treinen in Oostenrijk schijnen vooral in den laatsten tijd deze reizende spelers herhaaldelijk een flinke slag te hebben geslagen. Het bekend maken van de namen dezer beroepsspelers zal zeker veel tot een krachtiger bestrijding van het rpel kunnen bijdragen. vErnst Stiller, directeur van de Kom- merzbank te Lubeck, is op straat door een vorpieegster doodgeschoten. De moordenares •ordecd zich zelf dadelijk daarop. Volgons eene lezing had zij hem al lang het levei. zuur gemaakt, met hem hare lief lo op te dringen, volgens een andere had zij vroege - verschil van meening mot hem gehad en leed zij aan een idee fixe, dat zij zich in hen moest wreken. v— Een fabrikant te Roubaix werd bij ren bezoek aan Parijs liet slachtoffer van «m eigenaardige misdaad. Bij het spoorweg station nan hij een automobiel en reed naar <en vriend ic dé rue Montmartrc. Daar üet hij dc auto wachten. Toen hij terug kwam. zag hij tot zijn verbazing een jong, aardig meisje in het voertuig zitten. Zij verzocht hem. haar oen eindje mee te ne men, daar zij nog nooit in een automobiel gezeten had Lachend nam de fabrikant haar mee Wat verder met hem geschied is. wet* hij niet. De chauffeur verklaart, nat het meisje in de Rue de Sèvres uitge stegen :s en hem naar het instituut-Pasteur verder rijden liet. Daar vond men den fa brikant bewusteloos in dc automobiel lig gen. Het meisje had haar slachtoffer eerst met chloroform bewusteloos gemaakt en zich daarna de bueventascli, die 1000 francs be vatte. en zijr. gouden horloge en ketting toegeëigend vIn een militairen trein is te Petrofski Saw- 1 in Tians-Badkalië een geval van pest geconstateerd. Er zijn aanstonds strenge maat regelen gen omeu vTe St. Etienne heeft Zondagavond een ongeluk plaats gehad met do electrische tram Een tram liep plotseling van do rails en viel onderste boven. De wagen was vol. Twee passagiers waren op slag dood, een en twintig zijn gewond, waaronder velen ernstig. vTijdens de godsdienstoefening is de kerk te Veggia Abbate bij Palermo Zondag ingestort. Veertig kerkgangers werden onder het puin begraven. Aanvankelijk werden slechts twee dooden en twaalf zwaar ver wonden voor den dag gehaald. Manilla, Ui Jan. De eilanden Leyten en Samar zijn den lOen door een kringsrtorm geteisterd. Op Leyten zijn 100 personen ge dood. De kazernes m Oost- en West-Samar zijn vernield. vUit Tokio wordt over een ernstig on geluk geschreven, dat in de baai van Tokio plaats had en waarbij 65 menschenlevens verloren gingen. In den morgen van 9 De cember begaven zioh 88 matrozen en onder officieren van den kruiser „Sjitosi" op on- gevéer vijf Engelsche mijlen van Shinagawa bij Tokio gelegen, aan boord van een lich ter om zich naar hun schip te begeven. Be halve de zeelieden bevonden zich nog eenige onderofficieren van het leger en eenige ziekenverpleegsters aan boord. Toen het vaartuig ongeveer twee derde van don weg had afgelegd, stak een hevige wind op. De lichter was open en werd niet gesleept, maar geroeid. Ondanks de krachtsinspanning der matrozen liep het vaartuig vol water, zoodat e^n visschersboot in de nabijheid te hulp werd geroepen. Juist toen deze boot een deel der opvarenden over zou nemen, deed een zware golf de lichter kantelen. Een dee! der schipbreukelingen kon door de visschers nog worden gered, maar 65 mensohen kwa men in de golven om. Londen, ld Jan. De admiraliteit heeft aan de kruisers Brilliant en Indefatigable, die in de Amerikaansche wateren vertoeven, bevel gegeven naar Jamaica te varen, om hulp te verleenoii' bij de maatregelen tot herstel van de door de aardbeving aange richte schade. New-York, 10 Jan. Volgens een telegram van de Sun uit Hollandbaai wordt bij eene gematigde schatting het aantal dooden in Kingston op 30, dat der gekwetsten op 300 bepaald. Bij den eersten schok vielen vele gebouwen in de arniewij'ken in puin. Er blaken terstond branden uit langs de wer ven, waar de vlammen zich snel verspreid den onder de ontredderde goederen van de pakhuizen. De straten waren door de puin- hoopen versperd en door de groote verwar ring, die ontstond, was de brandSvoor met machteloosheid geslagen. De brand aan den waterkant kreeg daarom eene belangrijke uitbreiding, voordat het mogelijk was hem met nadruk te bestrijden. Na den eersten ernstigen schok snelden de menschön do straat opde instortende muiren kwamen op vele vluchtelingen terecht. De gekwetsten werden naar het algemeene hospitaal ge bracht, dat niet verwoest is. De gouverneur Swettenham nam onverwijld maatregelen om de paniek tot staan te brengen. Volgens de laatste berichten, was de brand Maaudagavond laat onder bedwang, maar op verspreide plaatsen langs de dokken woeden de vlammen nog. Kingston, 16 Jan. Alle huizen, tien mij len 'n het rond, zijn beschadigd; in do Stad zijn bijna alle huizen vernield. Na do aard beving brak ei een brand uit, die het ver nielingswerk voltooide. De handelswijk van Kingston is een rookende puinhoop. 400 per sonen zijn om het leven gekomen en meer dan duizend gewond. Kerken, openbare ge bouwen en hotels zijn ingestort. Een groot aantal aanzienlijke kooplieden en personen van andere beroepsklassen hebben het leven verloren 45 zieke soldaten kwamen om in het hospitaal. Sint-Thomas, 16 Jan. De laatste berich ten uit Jamaica schatten het aantal dooden op 1000, dat der dakloozon op 90.000 en de schado op 2 millioen p.st. De stank wordt als verschrikkelijk besohreven. Er is geen voeder voor de dieren. Do hongersnood staat voor de deur. Geld is nutteloos; de ellende is onbeschrijfelijk rijk en arm zijn zonder huisvesting. Aan levensmiddelen is dringend behoefte. De handelswijk heeft zwaar geleden. Ne gers plunderen do verwoeste huizen. Allo ge bouwen in Kingston en omgeving zijn ver nield. vBerichten uit New-York maken mel- din~ vin geweldige sneeuwstormen in de westelijke staten. Tal van treinen zijn in gesneeuwd OOST-INDIE. Het niouwe hoofd van het Pakoe Alamsche huis. Aan de Lo comotief wordt dato 17 December uit Djocja geseind Hedenmorgen om negen uur had ten re- sidentiehuize de verheffing plaats van raden mas Socrardjadiningrat tot hoofd van het Pakoe Alomscho huis als pangeran Adipati Arjo Praboe Soerjodilogo. Aanwezig waren ambtenaren, officieren en vele particulieren, de prinsen van den kraton en het Pakoe Alamsche huis. De gewestelijke secretaris las het besluit van verheffing voor, daarna wonschtc de residont den titularis geluk met zijn verheffing, wees op de taak die hij voor den bloei en welvaart van het Pakoe Alamsche huis en do onderhoorigen te ver vullen had. een taak die moer plichten dan genietingen met zich brengt-. Bij moeilijk heden kon hij evenwel steeds rekenen op hulp en steun van de Nederlandsche regee ring. De titularis dankte in het Hollandsch waarin hij ook was toegesproken voor de gunst der verheffing, hij beloofde, steeds naar zija beste vermogen den bloei en wel vaart van zijn huis en Onderhoorigen te zullen bevorderen en zoo noodig steeds met vertrouwen hulp en steun aan de Neder landsche regeering te zullen vragen j ten slotte sprak hij een lieilwensch uit voor Ko ningin Wilhelmina. De resident verklaarde dat de raad van bestuur onder dankbetuiging der regeering ontbonden was en dat 'twaarn. afgetreden hoofd pangeran Notcdiredjo bevordord was tot majoor-titulair van den generaion staf. Lui de herah's weerklonken; vervolgens bega ven allen zich naar den kraton waar de titularis door den resident officieel werd voorgesteld aan den sultan. Daarna ging men naar hot Pakoe Alamsche huis waar de resident nog een korten gelukwensch uit- spra'- en den dank ontving van don titularis. Met een glas champagne werd op het heil van het nieuwe hoofd en van geheel Pakoe Alam gedronken. Om half twaalf was alles afgeloopen langs den weg was een zeer talrijk publiek, op Pakoe Alamseh gebied was eenige versie ring aangebracht, en op het ruime voorerf liet zich gamelanmuziek hooren. De Staatscourant van Donderdag 17 Januari 1907 bevat, de volgende Koninklijke besluiten benoemd tol directeur der artallerie- schietschoo1 de kapitein E. J. de Bock, van het 3e regiment veld-artillerie bij het le reg. veld-artillerie tot le luite nant de 2e luitenant jhr. D. R. Gevers Deij- noot, van het korps; bij het 3e regiment veld-artillerie tot le luitenant de 2e luitenant I. M. P. A. Qua- dekkor, van het korps; bij het 2e reg. vesting-artillerie tot kolo nel-commandant de luitenant-kolonel L. de Bruijn, van het 4e reg. vesting-artillerie, voorzitter van de commissie van proefne ming tol le luitenant de 2e luitenant J. Harberts, van het korps; bij het 3e regt. vesting-artillerie tot 1 uitenan-tokolonel die majoor O. P. Wessels, van het korps; tot. kapitein de le luitenant J. E. Krieger, van den staf der artillerie, werkzaam bij de mu nitiefabrieken tot le luitenant de 2e luite nant J. van Santen, van hol korps; overgeplaatst bij het 4e regt. vesting-ar tillerie om op te treden als voorzitter van de commissie voor proefneming do majoor D H. Peletier, directeur der artillerie schietschool toegekend de titulaire kolonelsrang aan den luitenant-kolonel van den staf der be reden artillerie K. D. Punt. voorzitter van de remci te-oommissie voor de bereden-artil lerie benoemd tot ridder in de orde van den Nederlar.dschen Leeuw mr. W. A van Slo- terdijk, waarnemend auditeur-militair te Leeuwarden, die op verzoek eervol ontheven is van de waarneming, met dankbetuiging; benoemd tot officier i- de Oranjo-Nassau- orde mr W. C. Scheidius, auditeur-militair te Arnhem, die eervol ontslagen is als zoo danig me: dankbetuiging benoemd, tot auditeur-militair te Leeu warden mr F C. van Geer, ambtenaar van het O. M bij het kantongerecht te Rotter dam tijdelijk opgedragen de betrekking van auditeur-militair te Arnhem aan mr. W. F. van Meurs, advocaat te Arnhem op verzoek eervol ontslagen met pensioen wegens lichaamsgebreken, niet in en door den dienst verkregen, de officier van ge zondheid le klasse van het Indische leger, met verlof, dr. J. H. P. van Korckhoff toestemming verleend aan F. J. J. M. van der Knaap, burgemeester der gemeente Maas- bree. om tot en met 3 Juni 19-07 te Yenlo te blijven wonen verlof verleend tot het aannemen der onder- scheidingeteekenen achter hunne namen vermeld aan na te noemen personen dr. L. P J. Berends, te Nijmegen, arts. de versierselen van ridder in de orde van den Hei ligen Gregorius den Grooten, hem door Z. H. den Paus geschonken Verhoef, te 's-Gravenhage, nestellakei in dienst van H. M. de Koningin, het algemeen eeretoeken, in zilver, hem door Z. K. H. den Gtrothortog van Saksen-Wei mar Ei senach ge schonken ?ensioen verleend aan I. F. Amsen, wed. G. J. ten Velden, onder wijzer aan eme bijzondere lagere school te Am sterdam. f 302 J. B. Middelaar of Middelaer, wed. A. C. Stomp, onderwijzer aan eene openbare lagere school ie Breda, f 449 verlof verleend tot het aannemen van het orde- toeken van ridder in de orde van Cambodja, hem door den President der Fransche Republiek ge schonken, aan W. Piepers, stationschef bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Bussum. Ten Koninklijk© Paleize te 'sGraven- hage had gisterenmiddag met het gebruike lijke ceremonieel de ontvangst plaats van do nieuwoptredende gezanten van Noorwe gen en Japan, die beiden aan H. M. de Koningin hunne geloofsbrieven overhandig den on zich daarna ter audiëntie begaven bij H M. de Koningin-Moedor H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins woonden gisterenavond in het Geo mw voor Kunsten en Wetenschappen te 'sG-t venhago een gedeelte van het Tooukunst- ooncert bij. Koninklijk bezoek aan Zee land. Omtrent het bezoek, dat H. M. de Koningin waarschijnlijk in dit voorjaar aan Zeeland zal brengen, vernoemt ,,Zolandia," dat dan vermoedelijk twee dagen zullen be steed worden voor het bezoek aan Zeeuwsch Vlaanderen. Op een daarvan zal H. M. de Koningin des morgens van uit Vlissingen met een der Prov. booten naar Breskens stoomen en van daaruit een rijtoer maken door de verschil lende gemeenten van het 4e district. 'sAvonds kcoren de Koningin en de Prins naar Mid delburg terug, alwaar wordt overnacht. Op den tweeden dag wordt naar Ter Neu zen gevaren en alsdan een rijtoer gemaakt door de gemeenten van hot 5e district en vermoedelijk van uit Walsoorden naar Mid delburg teruggekeerd Behalve enkele gestichten, zullen vermoe delijk ook enkele inrichtingen van nij verheid worden bezocht. Het bezoek aan Zeeland zal vermoedelijk een geheele week durenook zullen waar schijnlijk Goes en Zierikze© worden bezocht. Het kan er niet meer af! Wij hebben dezer dagen opgemerkt, dat de militaire posten aan de zij-ingangen van het Koninklijke paleis zijn, ingot rokken en door politieposten vervangen. Het blijvende gedeelte is blijkbaar zoo klein geworden, dat. men Hare Ma jest ei ts zelfs de gebruikelijke militaire wacht niet meer gunnen kan. Zonder Hoogstderzelver goedvinden is dit natuurlijk niet geschied, maar welk een kleinzieligheid moet er aan den dag zijn gelegd, toen dat goedvinden werd gevraagd Ned. Stemmen. Minister Kraus is Dinsdagavond in de residentie teruggekeerd van zijn bezoek aan Maastricht. De rijksmiddelen., Blijkens de opgave in de Staatscourant hebben de rijks middelen in de maand December 1906 opge bracht het bedrag van t 15.068.224.31. In de maand Decem'ber van 1905 was de op brengst f 14.413.722.52L zoodat in 1906 meer werd ontvangen f 654.501.78i. De totale opbrengst der middelen gedurende 1906 is thans gebleken te zijn f 160.439.269.37i tegen een bedrag van f 153.450.00S.55 in 1906, noodlaib in 1906 ongeveer 7 millioen meer is ontvangen dan in 1905. De geraamde opbrengst, was voor 1906 f 151.465.125. Middenstand en vakonderwijs. De Staatscommissie voor den Handel - drijvenden en Industrieelen Middenstand heeft naar mem verneemt, opnieuw een deel van haren omvangrijken arbeid tot voltooiing gebracht. In een Zaterdagavond gehouden vergadering heeft het bureau der commissie de laatste hand gelegd aan een tolt de regee ring te richten nota, waarvan de princi- pieele inhoud reeds in November door do commissie in pleno was vastgesteld, doch wuarvan de nadere redactie een aantal ver gaderingen van het bureau in beslag heeft genomen Deze nota bevat de denkbeelden welke door de Staaitscoanmisio worden- gekoesterd ten opzichte van het vakonderwijs, denkbeel den die door de commissie zeker in haar uitvoeriger, officieel rapport betreffende middenstandseischen en -wenschen zouden zijn opgenomen, waanneer haar van hooger- hand niet do gelegenheid was ontnomen ge worden de meeningeu en ervaringen harer leden te dezer zake te toetsen aan die van middenstanders in het algemeen. Oorspronkelijk toch was een aantal vragen, het vakonderwijs betreffende, opgenomen in het ontwerp-vragenlijst, door de commissie in Februari van het vorige jaar reeds aam- den minister van Landbouw. Handel en Nij verheid opgezonden, ter goedkeuring van de richting waarin de middenstands-enquête zou worden ge-leid. lm Den Haag meende men echter, gelijk bekend is, dat het instellen eener enquête betreffende reorganisatie van hot vakonderwijs niet mocht werden geacht te liggen op. den weg der Staatscommissie voor den Middenstand, ©11 schrapte derhalve de desbetreffende vragen. Desniettemin achtte de commissie het be grijpelijkerwijze van belang haar denkbeel den omtrent vakonderwijs, uit het oo-gpunt van middenstanders beschouwd, der regee ring kenbaar te maken, en zulks deed zij imi de nota welke thans aan den minister zal worden verzondenHbl Het bestuur der instelling Algemeen Ziekenfonds voor Amsterdam heeft zich in verband met d© indiening van het ontwerp voor een ziekte-verzekeringswet met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Daar deze instelling reeds 60 jaren het dool nastreeft (en grootendeeta meent be reikt te hebben) door het ontwerp beoogd, komt adressante, na uitvoerige mededeel in- gen uit deze ervaring en na beschouwingen over het wetsontwerp in dat licht bezien, tot de conclusie, dat dit ontwerp van wet wel geschikt is te achten om te geraken tot een voldoende en behoorlijke verzekering voor zieken- en kraamgeld, doch geheel onvol doende voor de verschaffing eener doeltref fende en behoorlijke ziekenbehandeling. Het bestuur verzoekt de Tweede Ka-mer het daarheen te willen leiden A. dat de vast te stellen verzekeringswet alleen bepalingen zal bevatten betreffende de regeling der uitkeering van zieken- en kraamgeld, zoodat de verzekering voor ziek tebehandeling later wordt geregeld; of, B. ingeval de Kamer ook de regeling der verschaffing van ziektebehandeling bij deze wet mocht noodig achten, dat dan -uitdruk kelijk worde voorgeschreven lo. dat de verzekeringen voor ziektebe handeling en voor zieken- en kraamgelden geheel gescheiden moeten zijn, met afzon derlijke premiën voor iedere verzekering en. geheel afzonderlijk beheer der voor het. be paalde doel bijeengebrachte premiën, waar bij de premie van de verzekering voor ziek tebehandeling geheel door den verzekerings- plichtige behoort te worden betaald; 2o. dat afdoende waarborgen moeten zijn vastgesteld voor de handhaving der rechten en plichten zoowel van de verzekerden, als van de artsen en apothekers; 3o. dat aan naamloozo vennootschappen en andere exploitanten het sluiten van ver zekeringen voor ziektebehandeling niet ge oorloofd mag zijn 4o. dat de premiën voor de verzekering van ziektebehandeling bij de bijzondere kas- j sen niet lager mogen zijn. dan bij de plaatse- lijke districtskas; en i 5o. dat bij ziekenkassen, uitgaande van vereeiiigingcn tot behartiging van algemeen-» belangen, werkliedenvereenigingen of coöpa- ratieve vereenigingen, de inrichting, het be heer en het toezicht moeten geregeld zijn, zooals die bij de plaatselijke districtskas zijn ingesteld. Wijziging 4er Botirwet.] De Ncderl. Melkhygiënische Vei ging beeft aan de Tweede Kamer een adn gericht, waarin adhaesie wordt betuigd as het adres van den Federatdeven Nederlam schen Zuivelbond, die verzocht had om laatste lid van artikel 7 van het ontwer] Bot er we* aldus te doen luiden ,.De iu dit. artikel bedoele bewaar-, t» roid- en verkoopplaatsen moeten toegankéli zijn, zonder dat een woning behoeft te wei den binnengetreden. In bijzondere gevalle kan door onzen minister, niet de uitvoorio dezer wet belast, ontheffing van dit vexx schrift worden verleend." De Nederl Melkhygiënische Voroenigii zou een dergelijke wijziging hoogst wenseb lijk achten, omdat daardoor: 1ontduikingen der wet wordon bemoe lijkt, hetgeen haar goede uitwerking te nutte zal zijn 2. op hygiënisch© gronden het bowarei bereiden of verkoopen van boter anders da in voor voedingsmiddelen uitsluitend b 6temde localiteiten moet worden afgekoui en door bovenbedoelde wijziging zeer zok« in de hand zal worden gewerkt, dat de handelingen ook geschieden zullen in apan localite-ten, min of meer afgescheiden va die, welke voor bewoning gebruikt wordci De luitenant ter zee der 1ste klasse Vi Co-melis, uit Oost-Indië in Nederland t< ruggekeerd, wordt op non-activiteit gestel De luitenant ter zee der 2de klasse van Slooten wordt met 21 dezer geplaati aan boord Hr. Ms. wachtschip te Amstei dam. De luitenant ter zee der 2de klasse W E. Wolterbeek Muller, dienende aan boor Hr. Ms. pantsersohip Friesland, wordt me 1 Februari a.s. op non-activiteit gesteld e: vervangen door don luitenant ter zeo de 2de klasse L. van Verre. Kon. O.-O.-S c h e r m b o n d. Uit slag der scherm wedstrijden van den Kon Onder-Off. schermbond op 16 Januari j.l. Personeel© wedstrijden op geweer (korp en man) 43 deelnemers: le prijs verguk zilveren medaille, korporaal Nij-backer, ma riniers2e prijs, zilveren medaille, soldaai v. do Wal, Kol. reserve; 3e prijs, bronsel medaille, matroos Smit, marine4e prijs bronzen medaille, korporaal Herber. 11< regiment infanterie. Korps wedstrijd op de sabel, deel nemers 24 korpsen©ereprijs, medaille, geschonker door H. M. de Koningin, 7e regiment in fanterie, Amsterdam 2e prijs, verguld zil veren medaille, 3o regiment huzaren, Den Haag; 3e prijs, zilveren medaille, 4e regi ment huzaren, Deventer4e prijs, bronzen medaille, 9o regiment infanterie, Leeuwar den. De Fransche regeering heeft den heet Joh. Wijsman, pianist, benoemd tot Offi cier d'Acadcmie", en den heer I. Mossel violoncellist, bevorderd tot „Officier d'in. struction publiquo Examens handwerken. De minister van binnenlandsclie zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs ui de nuttige en in de fraaie handwerkon voor meisje, zullen aanvangen op 14 Febr. e.k. Zij die zioli aan het examen in één der vakken of in beide wenschen te onderwer pen, gelieven zioh vóór 1 Februari a.s. aan te melden bij den voorzitter der commissie of de voorzitters der commissiën, voor welke zij wenschen te verschijnen, met overlegging van a. geboorte-akte; b. getuigschrift van zedelijk gedrag. De voorzitters der commissiën zijn voor de nuttige handwerkente Breda, jhr. mr. L .F. H. Micliiels van Kessenich, inspecteur van het lager onderwijs in do eer ste inspectie, te Roermond te 's Gravenhage, P. le Grand, schoolop ziener in het districht Dordrecht, te Dor drecht te Utrecht, W. Middelveld Viersen, schoolopziener in het district Utrecht, te Utrecht te Zwolle, mr. Th. Ruys I.-Pzn., inspec teur van het lager onderwijs in de derde inspectie, te Zwolle; voor de fraaie handwerken te Utrecht, J. C. Fabius, inspecteur van het lager on derwijs in de tweede inspectie te 'sGraven- hage. Zij die het examen in de beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters, bij wie zij zioh aanmelden. Voorts zijn benoemd te Utrecht: tot lid en voorzitter der commissie voor de nuttige handwerkenW. Middelveld Viersen. schoolopziener in het district Utrecht tot. leden, de dames weduwe A. S. Borreman, geboren Phi lips, te Utrecht; C. J. W. Verburgt, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Utrecht; A. M. van der Velden, onderwijzeres aan de leerschool, verbonden aan de gemeente- li jike kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen te Amsterdam M. W. Kruisheer, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Gouda tot plaatsvervanger van den voorzitter D. Boswijk, schoolopziener in het istret Gouda tot plaatsvervangende leden, de dames: J. M. Knoppers, onderwijzeres aan d? Rijksnormaallessen te Amerongen H. J. Kroon, te Utrecht, onderwijzeres aan do Rijksnormaallessen te Maarssen tot lid en voorzitter der commissie voor de fraaie handwerkenJ. C. Fabius, in specteur van het lager onderwijs in de twee de inspectie; tot leden, de damos:

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2