M. C. do Vet, onderwijzeres in de hand werken voor meisjes te Breda; J. van der Kaav, leerares aan. de indus trieschool voor meisjes te Rotterdam F- B. Mun-dhenk, onderwijzeres in do handwerken voor meisjes te Amsterdam J. E. Klein, directrice der industrie- en huishoudschool te Zwolle tot plaatsvervanger van den voorzitter dr. J. II. Jennes, schoolopziener in het dis trict Rotterdam; tot plaatsvervangende leden, de dames: E. C. van de Wall Perné, geboren Voo- ren, leerares aan de industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam H. Mohr, leerares aan de vakschool voor meisjes te 's Gravenhage J h r. V. de Stuers. Naar wij ver nemen ia jhr. V. de Stuers, die reeds door een zwaar jichtlijdon geplaagd werd, aange tast door een vrij ernstige oogziekte, waar door gevaar voor verlies van het gezichts vermogen van oen der oogen niet geheel is uitgesloten. Mlddenstaadsoongre*. Te Nijmegen werd Dinsdag door de besturen der plaatstelijke vereenigingen, aangesloten bij den Nederlandse hen bond van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, onder leiding van den heer F W. Dickmann, voorzitter der Nijmeeg- sche Handelsvereeniging en der K. v. K. cene bijeenkomst gehouden, in verband met het in Juni te dezer plaatse te houden Mid- de nstandscongres. Verschillende punten aangaande de rege ling van dit congres werden besproken. Voor een luisterrijke ontvangst zal de medewer king van het gemeentebestuur worden ver zocht (subsidie enz.). Op steun kan ook wor den gerekend bij Nijmegen Vooruit, ver- eeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer. Tot leden van het eere-comité zijn be noemd de heeren baron Mollorus v<p:i West- kerke, commissaris der Koningin in Gel derland; Van Schalck Mathon, burgemees ter, mr, van Berckel, Eerste Kamerlidjhr. mr. O. van Nispen, Tweede Kamer-lid; Dobbelmann Sr., oud-Tweede Kamerlid; jhr. Dommer van Poldcrsveldt, lid van Ge deputeerde Staten van GelderlandQuack en Thijssen, wethouders; Dobbelman Jr., lid der Staten van Gelderland, en mr. Hiitschier, rechtskundig adviseur der Nij- meesche Handelsvereeniging. De K u y t e r-h ulde Het uitvoe rend Comité voor de herdenking van den 300-jarigen geboortedag van Michiel Adrz. De Ruyter, deelt mede, dat het Hare Ma jesteit dc Koningin behaagd heeft hare hooge bescherming te verleenen aan het streven van dit comité, nl. het waardig herdenken van den 300-jangen geboortedag van Michiel Adrz. de Ruyter op den 23en Maart. Z. K. H. de Prins der Nederlanden was zoo welwillen het eere-voorzitterschap van liet eere-comité te aanvaarden, terwijl H. M. de Koningin-Moeder van hare groote be langstelling deed blijken door het schenken van een ruime gift aan bedoeld comité. Waar het Koninklijke Huis door deze da den bewijst, zooals immer, groote belang stelling te toonen, waar het het eeren van de groote figuren voor ons vaderland be treft. daar verwacht het Comité, dat de Nederiandsche natie wel niet zal achterblij ven, ook niec. in het bijdragen van gelden, om die hulde waardig en grootsch te maken. Met. het stichten van een Zeevaartschool te Vlissingen, die den naam ,,de Ruyter- school" zal dragen, het helpen bevorderen van het uitgeven van eene nieuwe levens beschrijving van den Zeeuwschen zeeheld, samengesteld uit alle bronnen, ook die welke vroeg'-" niet geraadpleegd konden worden, het stichten van een fonds voor een ..De Ruyter-medaille", hetwelk ten doel heeft, elke 5 jaren de medaille "te vereeren aan die gene. die op zeevaartkundig gebied in uit- gebreiden zin, zich uitstekend heeft onder scheiden en liet uitgeven van boekjes, in houdende platen met onderschriften op De Ruyter en zijn tijd betrekking hebbende, voor ie scholen, meent het uitv. comité iets blijveftds tot, stand te brengen, dat ook liet nageslacht za< toonen, dat en hoe het Neder- landsche volk zijn groote mannen weet te eeren en te herdenken. Maar niet slechts geldelijke bijdragen wor den gevraagd ook een feeststemming is voor het «Islageit van het feest noodzakelijk en het Comité hoopt., dat deze zich dan ook in alle gemeenter van oits land zal openbaren, o. m. door 23 Maart voor de Nederlandsche schooljeugd te doen zijn een vacantie- en feestdag. Bijdragen kunnen worden ingezonden bij eventueel bestaande plaatselijke comité's of aan den penningmeester van het Comité, Duncklerstraat 2, Dén Haag De firma A. Bikkers en Zoon .te Rot terdam heeft een bronzen medaille ter her innering aan de eerste in Nederland vervaar digde automobiel-brandspuit aangeboden aan de leden van den gemeenteraad aldaar en aan de autoriteiten, welke bij dat werktuig be trokken zijn. Een exemplaar in zilver is aam H. M. de Koningin aangeboden. (N. R. Ct.) BI ij vend aandenken. Door het. bestuur van het departement Wagenin- gen der Mij. tot Nut van 't Algemeen zal .n de binnenkort te houden vergadering het voorstel worden gedaan tot den bouw van oen blok arbeiderswoningen aan de Gravin- r.ekamp, en zulks ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het departement. Het Carnaval in den Bosch. Het 25-iarig bestaan van de Oarnavalchib Oeteldonk zal den lOen Februari schitterend worden gevierd. Reeds is de volgende procla matie verspreid „Onderdanen van Oeteldonk Saluut! Wij Arnadeiro Ricosto dl Carnavallo, Rid der van het Reksam, HeeT en Meester van Oeteldonk en deszei fs w&tervrije moerassen en zandwoestijnen enz. enz. enz. Goedgekeurd en medegeteekend de acte van Algeciras ten opzichte der handelsbelan gen uwer omliggende Meijeiijsche Vorsten dommen Krommert, Hel levert en den Bult.. Geziou- de protocollen der Toltariefquaes- tiën aangaande den Hintemsohen Bottcrweg in verband met Marokko'» eigendomsrech ten op de Sperziebedden van de Pettelaar Gehoord het College van den Raad van Elf. hetwelk ons na deze gewichtige werk zaamheden, in zijn midden wenscht te zien Gelezen de vleiende uitnocdiging hiermede verband houdende; Gelet op de energieke plannen van den Raad van Elf om Oeteldonks 25-jarig bestaan luisterrijk te vieren. Hebben overwogen en besloten lo. Met groote vreugde uw aandacht te vestigen op dit heuglijk feit en een ieder, wion Oeteldonks bloed door d'aderen vloeit, op te wekken tot deelneming aan dit feest, opdat "eteldomks Zilveren Jubileum met gouden letteren in Oeteldonks Kronieken moge geboekstaafd worden 2o. Den lOen van Sprokkelmaand dezes jaars Onze blijde inkomste te houden in het aloude Oeteldonk om getuigenis af te leg gen van Onze trouw en aanhankelijkheid aan ons zoo dierbaar volk van 't Watervrij Moeras. Arnadeiro iiicosto di Carnavallo. Gedaan te Amsterdam 11 Januari 1907 Winterpaleis Reksam." Een herinnering aan de ramp ite Leiden. M. J. schrijft aan de Haagsche Öt. In mijn kinderjaren vertelde een, oude man, die tijdens het. springen van het kruitschip te Leiiden hier woonde, dat dadelijk na de ramp werd begonnen met zoeken of er nog leveudepi onder het puin waren. Onder de verschillende ingestorte gebouwen was er ook een school, en men hoorde duidelijk een kinderstem huilen. Na opruiming van het puin vond men onder een stoel, die overeind stond, een kind zitten, Hoe de jongen zoo onder den stoel was geraakt, bleef een raad sel. Op order van Koning Lodewijk zou de jongen loeren en studeeren voor diens reke ning. Die jongen is geworden de later be roemde mr. Van Gigh. de vader van mr. Jac. van Gigh. Nederlandsche tentoon stelling van Huisindustrie. De zer dagen hield het bureau der Vereeniging voor d» Nederlandfsch© Tentoonstelling van Huisindustrie wederom een vergadering. Besloten werd een manifest op te stellen ooi daardoor het geheele volk zooveel moge lijk op te wekken tot medewerking, ook op financieel gebied. Binnenkort zal dit mani fest het licht zien. Een huishoudelijk reglement voor de plaat selijke commission werd daarop vastgesteld. Van verschillende personen, die daartoe aangezocht waren, was bericht ingekomen, dat zij de benoeming tot lid der financieel© oom missie aannamen. Zoodra allen, dde ge vraagd zijn, geantwoord zullen hebben, zal de commissie geïnstalleerd worden. Tot leden der Perscommissie werden be noemd de heeren Th. M. Ketelaar, J. Oude geest, en J. W. Smit. Tot leden van een reclame-coin missie zul len verschillende bekende personen, vooral ook op kunstgebied, worden uitgenoodigd. Concept-vragenlijsten omtrent de toestan den in de verschillende vakken werden be sproken. Nadat verschillende rubriek-oom- missdën zullen benoemd zijn, zullen ook deze voor de definitieve vaststelling worden ge raadpleegd Het liouden van openbare vergaderingen tot het maken van propaganda werd alge meen nog te vroegtijdig geacht. Te 'sGravenhage is Dinsdagmiddag in het Toussainthuis een zendingsbijeenkomst gehouden, uitgaande van verschillende ver eenigingen ir ons land, die op het gebied der zending werkzaam zijn. Jonkvrouw© de la Bassecour Caan, die de samenkomst opende, deelde mede, dat c!s zendelingen op de Sangir- en Ta- 1 outeil Jen den titel dragen van Dienaren des Woords. daar de Regeering een subsidie aan het went geeft ten behoeve der geves tigde Christen-gemeente aldaar. Door den heer P. KeUing, hulpprediker op Sangir, werden daarna verschillende rne- dedeelingen gedaan over en in verband met den zeudingsanbeid in die gedeelten van Indië, waar hij werkzaam is geweest. Een korte uiteenzetting van de geografische ge steldheid der Sangir-eilanden. lienevens van den toestand der bewoners, vl'ocht Spr. daar bij in. Vóórdat de zendelingen hun arbeid hadden aangevangen, leefden die bewoners o der het heidendomafschuwelijke wreed heden gin ge met de uitoefening van hun godsdienst gepaard. Op hunne „godsdien stige" bijeenkomsten worden bloeddorst, wreedheid en razernij gewekt, en vijftig jaar geleden bij de komst der zendelingen, nam d- geheele bevolking aan die bijeenkomsten deel. Groot waren de moeilijkheden, die aan liet zendingswerk werden in den weg ge legd moeitlijkheden vooral te wijten aan het tvrann'ek fanatisme van een radja Pon- to, die lat.'- op klacht© van zijn eigen on- derhoorigen door de Regeerrng naar Java werd verbannen. Maar ook van de zijde van een niet door Spr. genoemden Europeeschen beetuurs-amblenaar werden dc zendelingen zeer gedwarsboomd, en de inlanders en in- landsche hoefden, die voor hun christendom uiticwamen, moesten het, zwaair ontgelden. Ten slotte kwamen de handelingen van dezen vertegenwoordiger van het gouverne ment. ter oor" van de Regeeringhij werd overgeplaatst naar Sumatra e» een betere tijd brak aai voor de zending op de Sangir- eilaudon. Eer. groot aantal inlanders be zoekt thans de bijeenkomsten, die gehouden worden tor voorbereiding tot den doop en de belijdeim Daarna wee* Spr. op het gebrek aan man nen en vrouwen, die zich aan het werk der zending wilier wijden mot zijn vrouw moet hij in 32 christengemeenten mot. 11,600 zie len. waarvan 3100 lidmaten, werkzaam zijn Vooral voor hot onderwijs van wege de zen ding kom^i krachten te kort, om „het werk over te nemen van do don christel ijken gods- dien^ vijandige gouvernements-onderwij- zers Spr. zoide van die vijandige gezind heid verschillende en treffende voorbeelden te kunnen geven. Met een opwekking aan alle vrienden der zending om steun, voor het werk op de Sagir- en Taloutc'lnndon. eindigde Spr. Op een vraag, door prof. Kruyff gedaan, antwoordde Spr.. dat de moeste neutrale onderwijzers op Sangir vijandig tegenover het christendom staan, hoewel er wol eeni- gen zijn, die ook bruikbaar zouden zijn voor het onderwijs van wege do zending gegeven. Gevraag 1 naar de medische zending zeide Spr., dat ook in dit opziÉht groote behoefte bestaat aan hulp. Daarna werd de bijeenkomst met gebed ge- sla1 on. Gift voor Neerbos©h. Onder postmerk Opheusdeu kwam van M. B. H. voor de weezen der weesinrichting te Neer- 'bosch de som van f 1000 in. Een bankier! Van een rare, maar eerlijke manier om een goed stuk brood te verdienen, verhaalt de Amsterdain- sche Kouter in De Spaarnbode. Het is een gewoonte voor café-bezoekers om met groot geld te betalen. Gedeeltelijk uit gemakzuchteen gulden, een riks, is maar een greep in de portemonnaiege deeltelijk om niet te moeten vragen hoeveel is het Dooh op die manier moet de kellner bij een omzet van een dubbeltje en 5 cent winst, 85 cent kunnen teruggevenhij heeft dus dagelijks een veel grooter bedrag aan kleingeld noodig, dan hij zelf verkoopt. Daaruit weet men een slaatje te slaan. Een nette, oppassende man, op wien men altijd rekenen kan, leent den kellners wisselgeld, 's Morgens begint hij zijn wandeling op 't Frederiksplein en loopt vervolgens alle groo te café's af. Hij leent aan eiken kellner met een minimum van tien gulden, 's Avonds tegen het sluitingsuur komt hij alles terug halen en onbvangt dan 1 pCt. winst, dus een dubbeltje van elke tien gulden. Elke kellner betaalt hem dus minstens 70 ct. per week en daar hij bijv. alle kellners van „De Kroon", „Mille Colonnes" etc. be dient, is het geen wonder, dat hij op die wijze een drie duizend gulden per jaar maakt. Natuurlijk zouden die kellners zelf wel voor dat wisselgeld kunnen zorgen. Want de moesten bezitten wel een paar honderd gulden, en als zij daarvoor bij den betaal meester kleingeld haalden, waren ze al voor eenigen tijd gedekt. Doch de verdien sten der Amsterdamsche kellners zijn in 't algemeen van dien aard, dat zij maling heb ben aan die 70 cent. De bookmakers blijven. Door het bestuur der algem. Ha rddr averij vereen, te Bussum, die aan alle zustervereenigin- gen in ons land medewerking verzocht, om den bookmakers den toegang tot alle ba nen in ons land te ontzeggen, is nu een schrijven aan de besturen dier vereeniging verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat verschillende vereenigingen verklaard heb ben niet te willen overgaan tot het af schaffen der bookmakers op do meetings, zoodat het bestuur zijn indertijd gedaan voorstel verworpen acht. Ook de Groningsche Harddraverij-veree- niging heeft met een voorstel van dezelfde strekking weinig sucoes gehad. Van de 70 eigenaars van paarden, aan wie geschreven is, zonden er 40 antwoord, waarvan er slechts 16 zich tegen de bookmakers ver klaarden. Académies de Billard Er schijnt kentering te komen in de speellust der Amsterdammers zoo schrijft het N. v. N. Dc speel gelegen hedendie links en rechts in dr hoofdstad verreoen, hadden aan vankelijk diukken toeloop en wie eerst uit nieuwsgierigheid oen kijkje had genomen, werd allicht trouwe klant. Zoo verheugde zich ook de biljart-acade mie in de „Vereeniging" in de Warmoes straat, aanvankelijk in groote belangstel ling, doch c'eze is zeer getaand. De gemid delde opzet op één speler bedroeg gewoon lijk 30 rijksdaalders, zoodat bij ieder spel, cat ongeveer een kwartier duurde. 90 rijks daalders in de totalisator-kas werden gestort. Van iederen verliezenden rijksdaalder hield aan de bank een halven gulden voor zich, zoodat men e' wel niet ver van af wezen zal. wanneer men raamt, dat elk spel de bank ongeveer f 30 binnen bracht. Als men dan bedenki, dat er gespoeld werd van 2 tot 7 en van 8 tot 12 uur, is het begrijpelijk, dat de biljart-academie een winstgevend zaakje was Thans is dit echter zeer veranderd. Bij het eerste spel, de zoogenaamde cadre-partij, wordt heel vaak niets gewed. soms een paar rijksdaalders, waarbij dikwijls nog van uit het buffei liet voorbeeld moet gegeven worden. Daarna krijgt men gemiddeld oen inzet "an 10 rijksdaalders per speler, dat is dus gemidde'd een winst voor de bauk van ,'10 per spo'. Het zijn dan ook nu alleen nog een paar oude getrouwen, menschen die wel een paar rijksdaalders kunnen missen, die men in het vroegere théater ziet. Zoo staat het thans geschapen met de bil jart-academie Zal daarin verandering ko men b.v. door hot optreden van nieuwe „kampioenen", dezer dagen aangekondigd Speelzucht. Ook ie Coevorden ont wikkelt zich de speelzucht. De burgemeester hoeft er een circulaire gericht aan alle ver gunning- en verlofhouders, waarin er op ge wezen wordt, dat er in den laatste» tijd voel en grof om geld gespeeld wordt. Hij geeft in overweging spelen als gokken, tik ken, zeilen en vijven tegen te gaan. Er zal streng op worden toegezien. Voorts is in herinnering gebracht, dat, zoolang de be- zooker» in dc lokaliteit aanwezig zijn, de hoofddeur niet mag worden afgesloten. De staking in de Amster damsche have m. Gisterenmorgen is de ploeg werkvolk uit, het logement I>e Hoop aan de De Ruijterkade, evenals don vorigen ochtend, per stoomboot naar do IJ kade ver voerd. Er was van de stakers bijna niemand bij het vertrek aanwezig Alles gi. g dan ook weer zeer rustig toe. Ook gister waren weer plm. 170 menschen aan de Ocean werkzaam. Eenige mannen waren weggebleven uit vrees voor mishan delingen. De arbeid ging aan don steiger geregeld door. Van werkgeverszijde wordt bericht, dat hunnerzijds de zaak der Ocean-Company be schouwd wordt als een uitsluiting en niet langer als een staking der arbeiders. Gistermorgen had weer een langdurig on derhoud plaats tusschen den burgemeester en de heeren Posthuma (Ned. Scheeps- en Bootwerkersbond), en Van Oogen (Handel en Nijiverheid.) Overeenkomstig den wensch van den bur gemeester, kwamen de beide onderhandela ren thans met een concreet voorstel, waar in zij van de toenaderende houding der werklieden blijk gaven. Naar de Tel. verneemt kwam het voor stel, dat de heeren Posthuma en Van Oogen namens do werklieden deden, neer op het volgende: „De stakers laten alle eisohen vervallen en gaan weer onmiddellijk aan den arbeid. Geen slachtoffers worden gemaakt, zoodat de hervatting van den arbeid kan geschie den op de oude voorwaarden, dus met be houd van de ranglijsten voor het in aanmer king komen bij de Ocean-Company" voor werk.'' Hun eischen van preferentie van de rang lijst bij aanstelling van vast personeel, zoo mede van een commissoriaal onderzoek der kwestie, zoo teekent het blad hierbij aan laten de arbeiders dus geheel los. En overigens wenaohen zij den ouden toestand ▼an vóór de staking te herstel len. Of daarbij ook het, ïntussohen als vaat aangesteld personeel weer moet verdwijnen, kon ons nog niet blijken De staking in de Amster damsche haven. Gisterenavond is eene vergadering gehouden van de besturen der verschillende werklieden vereenigingen. Om trent de genomen besluiten wenschten de gedelegeerden zioh niet uit te laten. Naar men verneemt is nog geen definitie ve beslissing genomen omtrent de opheffing of uitbreiding der staking, maar zal men afwachten de conferentie, die do Burge meester met het bestuur der Werkgevers- vereen iging zal houden. Het N. v. d. D. vernam, dat do werkge vers. de goede bedoelingen van den burge meester zeer op prijs stellende, niet van houding zullen veranderen in den huidigen stand van het conflict. Volgens een later ontvangen modedeeling zou gisterenavond de voorzitter der Werkge- versvoreeniging met den burgemeester con- fereeren, welke conferentie door de gemeen teraadsvergadering van gisterenavond tot heden is uitgesteld. Er loepen geruchten schrijft het Nieuws nog dat de troepen geconsigneerd worden en alle militaire verloven, zelfs die voor de deelnemers aan de wapenfeesten te Nijmegen, ingetrokken zijn. W J1 zulke berichten een verkeerden schijn aan den aard van de thans bestaande arbeidsgeschillen gevon, acht het blad 't niet overbodig to melden dat intrekking van verloven, om op allee voorbereid te zijn, een gewone maatregel is bij alle werkstakingen van de laatdte jaren. Ook thans was die maatregel genomen, wat de zoogen aam do kleine verlorven betreft niet echter die voor Nijmegen maar sinds gisteren is de intrekking zelf ingetrokken. De staking to Deventer. De vrij groote kans, dat de staking aan de Kon. Deventer Tapijt fabriek, die in ver band met de Dinsdagmiddag gehouden con ferentie tusschen directie en commissarissen en het coanité uit de ontslagenen, een gun stig verloop zoude hebben, is thans geheel verkoken De voorwaarden der directie, dat Van der Leur ontslagen bleef, dat Savelkoel weer zoude worden toegelaten en dat de toelating van Jurgens nader door de directie zoude worden overwogen, zijm in een gisterenavond gehouden vergadering van het ontslagen personeel in besproking geweest. Het gevolg daarvan is geweest het be sluit om den eisch dat Van der Leur weer in de fabriek zal worden toegelaten, to handhaven. De staking te Rijssen. De hoer W. Hovy deelt in De Stand, ©en en ander mode over de samenspreking, die hij en de heeren Van Vliet, Aalberse en Henri Polak gehad hebben met do heeren Ter Horst eu Co., te Rijssen. Het blijkt, dat 7.i] getracht hebben van deze heeren te ver krijgen, dat dezen, in plaats van de ver meerdering van loon van pl.m. f 9000 jaar lijks, waartoe zij bereid waren, zouden toe stemmen in dc vermeerdering van loon van pl.m. f 16,000 jaarlijks, die de stakers ver langen. Tevens verzochten zij hun den be stuurders der vakbonden een onderhoud toe te staan. Over de samenspreking met de hoe ren Ter Horst en Co. deelt de lieer Hovy het volgende mede Op den voorgrond zij gesteld, dat de hee ren Te- Horst en Co. uitdrukkelijk hadden verklaard geen bemiddeling van buiten te zullen aanvaarden, doch hot hangende ge schil alleen met hun eigen werklieden te willen beslechten. Dit was dan ook de reden, dat zij geweigerd haddon niet aan hun werklieden om zich bij de Toxtielbonden aan te sluiten doch zelf in contact, te komen met een organisatie, die niet samengesteld was uitsluitend uit het personeel der arbei ders aan hun fabrieken. „De ontvangst bij do heeren Ter Horst on Co. was uiterst, welwillend, doch onze voorstellen mochten geen genade in hun oogen vinden. Zij waren niet bereid de be stuurders der vakbonden te ontvangen, doch wilden alleen met hun eigen arbeiders spre ken, hetgeen hun zelfs zeer aangenaam zou zijn. Zij hoopten hen dan te kunnen over tuigen, dat hun nieuwe loonregeling wel een vrij aanzienlijke lotsverbetering zou aan brengen. en op onze bewering, dat daardoor slechts ongeveer oen derde der arbeider» werd gebaat, kregen wij ten antwoord dat. de tijd niet voldoende was geweest om de uitwerking te kunnen beoordeel enDo ar beiders hadden ni de invoering der nieuwe regeling niet zoo spoedig moeten ophouden. Dan zouden zij zelf hebben bemerkt dat hun toestand wel verbeterd was. „Veel werd door ons gesproken om te wij zen op het groote be'ang, dat spoedig een oploseing mocht worden gevonden van het loopend geschil. Ernstig drongen wij aam op de wenschelijkheid, de bestuurders der Vak bonden te ontvangen, opdat deze ook de be zwaren der directie mochten vernemen, die zij als vakmannen boter dan wij zouden kun nen booordeelen. „Het mocht ons evenwel niet gelukken, de heerei, van opinie te doen veranderee. Ons vleiende dat onze argumenten toch nog ten slotte eenige uitwerking zouden hebben, vroegen wij vergunning ons bezoek den vol genden morgen te mogen herhalen, nadat de heeren nog eens ernstig over de zaak zouden hebben nagedacht en onderling overleg ge pleegd. Die vergunning werd ons gaarne ge geven. Echter bleek ons den volgenden dag, dat onze hoop ijdel was geweest, want ook toen zijn wij niet verder gekomen. Wel heb ben de heeren beloofd met een commissie uit de arbeiders te spreken. „Meer konden zij ons niet toestaan. „Moge deze besproking nog tot een gun- stig resultaat leiden, want bestendiging van dezen gespannen toestand kan niet dan diep te betreuren zijn, en hoogst, demoraliseorend werken. „Wij keerden met een bezwaard hart huiswaarts, doch ook met het bewustzijn, te hebben gedaan wat in ons vermogen was. „De indruk, dien ik van de toestanden te Rijssen ontving is, dat ingrijpende verande ringen zullen moeten komen, zoowel in het belang van de fabrikanten als van die ar beiders. Gaarne erken ik, dat de heeren T. H. en Co. voor een moeilijk probleem staanen gaarne neem ik hun verzekering aan da" de concurrentie steeds lagere prijzen afdwingt, zocvals zij zoo welwillend waren ons met de st ukken aan te toonendoch de in de fabrieken gevolgde methode is, dunkt mij, niet vol te houden. „Er zijn te veel arbeiders; en veel ar beid, dio door jongere krachten met boter gevolg zou kunnen geschieden, wordt nu door oudere verricht .Zeer zeker valt hierbij niet te miskennen een welwillendheid van do zijd© de.- patroons, die hen er tegen doet op zien het aantal arbeiders aanzienlijk te ver minderen en zich van minder geschikte krachten te ontdoen doch het groote aan tal drukt vanzelf de loonen naar beneden. Dit kan logisch niet anders, en oen geleide lijk© verandering, waardoor één man meer moet produceereu, zal wel de noodzakelijke oplossing zijn om op den duur tot betere toestanden te geraken." Nu do bovenvermelde onderhandelingen geen resultaat hebben gehad, hebben de be sturen der arbeiders-vereenigingen een derdo maii'*"«t uitgevaardigd, om steun te vragen voor hen, aio gemeend hebben te moeten staken, om op die wijze betere arbeidsvoor waarden te verkrijgen. In genoemd manifest zoo meldt men aan het Hbld wordt alle schuld op de firma Ter Horst geworpen, daar deze van geen toegeven wil weten. Of zij betere voorwaarden kan aanbieden zonder het bedrijf met schade voort te zet ten, wordt in het midden gelaten. Verder wordt er gewezen op de voorbeel dige houd in? der stakend© arbeiders, die vooral in den winter tot volslagen werkloos heid zijn gedoemd en zioh zoo buitengewoon rustig houden Tot dusver vonden nog een paar honderd werklieden arbeid en verdienste bij de ver betering der oude fabriek. Deze lieden wa ren geen stakers en hadden zich niet aan gesloten bij de vereenigingen Uinitas en Een dracht, zij ontvingen dus niet en zullen ook niet ontvanger eenige ondersteuning, wan neer, zooais verwacht wordt, de volgende week die werkzaamheden ten eind© loopen. Het gerucht loopt, dat men hun dan werk zal vorschaffei. door woeste gronden te be werken. ee.i noodsprong, die vele menschen, die dit werk in de buitenlucht niet gewoon zijn, niet meevallen zal. Reeds hoort men over vele plannen, die meestal als onvoldoende worden verworpen. In 'le volgende week zal een vergadering wordei. gehouden om te trachten geldeu bij een te krijger., ten einde den kinderen dor stakers goed en voldoend voedsel te verschaf fen. Wanneer het werk wederom zal worden hervat, aangenomen zelfs, dat de arbeider» hun 5 °f. loonsverhooging zouden krijgen (want de oorspronkelijke eisch is reeds tot een vierde verminderd) dan zullen er jaren voor noodig zijn om het goledeno te herstel- len. Dok zal er in het begin voor weinig arbeiders werk zijn, daar natuurlijk alle or ders ontbraken. Gisterc-i begon men in den coöperatieven wink"' dividend uit te keeren. Dit di vidend (1") bedraagt ongeveer f 33,OCX), welke som vooi het meenendeel toekomt aan de stakende arbeiders. Met de week mee, zal te Rijssen, door Unitas en Eendracht f 16,000 aan de sta kers zijn uitgekeerd De zaak Le Fèvre de Mon tagu y en De Geer. Bij het parket, te Amsterdam was gister niets bekend omtrent het bericht in sommige bladen, dat mr. Mul- lor Massis voor zijn cliënt De Geer in hooger beroep zal gaan of is gegaan, terwijl mr. Kappeyne verklaarde, z:ch voor zijn cliënt daarover nog niet te kunnen uitlaten. Men gelooft, dat de laatste in het vonnis zal be rusten. ilooger beroep. De scheepsjager H. J te Musselkanaal, is in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank te Assen, waarbij hij wegens mishandeling met dbodelijk gevolg tot 7 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Een onbesuisd motorwiel- rijdier. Het Hof van Amsterdam deed gis teren uitspraak in do zaak tegen; don onbe- fcuisden motor-rijdor, die aan de Stadhou derskade een wiolrijdende juffrouw in vol menschen gedrang vrij ornstig heeft aange- ï-eden on bevestigde liet vonnis der recht bank, waarbij deze motor-rijder is verkor-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3