KOLONIËN. BINNENLAND. Ka de intrekking door den oud-burge meester Halmes van zijne beschuldigingen Ugen don minister van justitie Polonyi, is de afgevaardigde Zoltan LetU}'cl tegen den tt'zuster opgetreden mot oen open brief, "waarin hij soortgelijke beschuldigingen uit sprak en verlangde voor den rechter te worden gedaagd. Polonyi heeft dit laatste niet gedaan, maar aan het bestuur van ie club dor onafhankölijkheidsoartij, waartoe hij en Leugyol beiden behooren, stokken overgelegd, die konden strekken tot zijne rechtvaardiging. Die stukken zijn in een clubvorgadering voorgelezenhet gevolg daarvan was, dat de vergaderiug zich vol daan verklaarde door de verstrekte inlich tingen ou Lengyel uit haar midden uit sloot. Budapest, 23 Jan. In de j-oiitieke krin gen wordt hot aftreden van minister Polonyi als zeker beschouwd. Rusland. Petersbuig, 23 Jan. Dou minister van marine Birilew is op zijn verzoek ontslag verleend. Tot chef van do vloot is de adju dant-generaal admiraal Dichow benoemd, wiens nog niet benoemde adjunct zal wor den belast met het bestuur van het ministe rie van marine. Marokko. De oommissie voor het ontwerpen der statuten van do Marokkaanse he staatsbank boetf onder voorzitterschap van den gou verneur der bank van Frankrijk verschei dene vergaderingen gehouden, waarin aJle vTagen, die waren te beslissen, zijn afgedaan. De aJgemeeue vergadering van aandeelhou ders zal eerstdaags te Parijs bijeengeroepen worden. Vereenigde Staten. Washington, 23 Jan. President Roo&evelt heeft aan het Congres een bijzondere bood schap gezonden, waarin hij de aandacht ves tigt op de groot e wenschel jkheod om wetten tot stand te brengen tot het ver 1 oenen van steun aan den Amerikaanschen handel en de Amenkaansche scheepvaart door het aan moedigen van het bouwen en in de vaart brengen van groote snelvarende stoomsche pen naar Zuid-Amerika en naar het Oosten. Allerlei. vTo Rosario in Argentinië staken de koetsiers en de trambestuurders. Het tram verkeer wordt zoo goed mogelijk onder be waking der politie onderhouden, waarop Zondag de stakers met steenen naar de tramwagens wierpen. Eenige politieagenten werden gekwetst De aigemoenc werkstaking is afgekondigd. Uit Buenos-Aires zijn troepen naar Ros&rie gezonden. vO, de Kanarische eilanden zijn 70 pestgevallen voorgekomen d© helft der aan getasten overleed. Singapore, 23 Jan. De stoomboot Rey- niersz. behoorende aan do koninklijke pak ket vaartmaatschappij, is in de haven ver brand. Het schip is in geheel uitgebranden toestand. De lading is gered'; er zijn geen menscheslevens verloren gegaan. vTe Keulen vond men gisteren op een speelplaats van de gemeente een doodge vroren vrouw. Zij had zioh daar, vermoede lijk dronken te slapen gelegd. Een bericht uit Lemberg meldtHet red- dm gage nootschap heeft nu al 171 menschen moeten helpen. De scholen zijn in hospitalen veranderd, omdat schoolkinderen met bevTO- ren voeten, handen, ooren en neuzen op sohool kwamen. Ook te Weenen zijn ernstige gevallen voorgekomen. Te Constanz is veel sneeuw gevallen. Gis teren heerschte een koude van 18 graden. Het Bodenmeer begint dicht te vriezen. Uit Kassei wordt gemeld, dat door do plotseling ingetreden scherpe vorst het ver- koer op langen afstand (groote storingen on dervindt. De meeste treinen komen met urenlange vertragingen aan. Ook uit Innsbruck in Tirol komen berich ten over sneeuw en buitengewone koude, vEen telegram uit Petersburg meldt: De directeur van het observatorium heeft aan het Russische tolegraafagentechap mede gedeeld, dat de oorzaak van do hevige kou- do is dat op 18 Januari in de Noordelijke IJszee oen sterke anticycloon is voorgeko men, die in boel Rusland heldor vriezend weer tengevolge had. Iets dergelijks is in 1893 waargenomen. Den 21sten dezer steeg de barometer te Petersburg tot over 798 m.M., wat sedert 1836 niet moer het geval was geweest. De ge wone verschijnselen, die met zulk een anti cycloon gepaard gaan, zijn alle oostelijke stormen op de Zwarte zee en de zee van Azof en als sneeuwstormen langs de Zuider- spoorwegen uiterst hevig opgetreden. vVan Jamaica komen nog eenige mel- denswaard;re berichten Volgens de Standard heeft de gouver neur verleden week een koopman gedreigd niet hem in hechtenis te nemen, als hij nog langer de Amerikaansche mariniers gebruik te om de puinhoopen van zijn magazijn op te ruimen Het afbestellen van het Amerikaansche schip met vlceech door Davis zal niet ve©; uitmaken, want Zaterdag werd er roeds geseind, dat er volop eter was. Trouwens van alle kanten zijn schepen met allerlei benoodigdheden op weg naar Jamaicao.a de Prins Joachim van do "lamburgsch- Amerikaansche lijn, uit Ne -Y>rk. Vele lijken worden nu verbrand. Men vindt er telkens nog onder de bouwvallen, dikwijls op het spoor gebracht door de gieren rn buizerds die er op azen. Na Vrijdag zijn er geen aardschkoken meer gevoeld, werd er Zondag geseind Het bericht van den vuurapuwenden berg wordt tegengesproken. Ook dat de kust van Ja maica zinkt is onjuisteen kabelmaatschap pij zegt, dat haar vier kabels op Jamaica ongestoord werkeu, betgeen anders niet mo gelijk zou zijn. Maandag seinde Reuter uit Kingston, dat ei 600 lijken gevonden zijn, en dat er in hc-t geheel naar schatting 750 dooden zul len blijken te wezen. Dat is dus aanmerke lijk minder dan iiien eerst dacht. De aard- beving en vloedgolf in ons eigen Oost-Indië, waarvan wo nagenoeg niets hooren, zijn dan he 1 wat- noodlottiger geweest. De Engelse he kruiser Indefatigable is Maandag eindelijk te Kingston aangekomen. Hij kwam van Trinidad Hot bericht, dat de Brilliant het eerst zou komen, is dus on juist geweest. De Indefatigable bracht levensmiddelen mede. De Celtic, door de Amerikaansche re geering met een volle lading vleesch naar Kingston gezonden, is Zondagochtend daar aangekomen, maar 's middags weer vertrok ken zouder lading te lossen. Blijkbaar is dit gebeurd naar aanleiding van het telegram van Sir E. Grey aan de Amerikaansche re geering, zeggende, dat er op Jamaica geen hulp van Amerika meer noodig is. Swetten- ham scheen dus ook hierin gelijk te hebben, dat het eiland niet zoo hulpbehoevend was. Behalve Kingston en do omtrek heeft Ja maica niet van de aardbeving geleden. KingstonZ2 Jan. Twee schokken van aardbeving, de hovigsten sedert den 14., werden beden namiddag om 2 uur gevoeld. Verscheidene gebouwen zijn ingestort. Er hoerseht groote ongerustheid, maar er zijn geen ongelukken voorgekomen. WEST-IND1E Paramaribo, 1 Jan. Zondagsrust. De gouverneur heeft bij de Kolon. Staten de langverbeide verordening betreffende den wekelijkse hen rustdag ingediend. O. W. Surinaams cjie Bank Naar Onze West verneemt, zal de heer C. M. II. Kroesen 1 Februari as. de fmictiën van di recteur der Surinaamsche Bank aanvaarden. Onderscheiding. Aan den heer P. A Hilfman, leeraar der Ned. Port. Isr. gemeente te Paramaribo, is de onderschei ding te beurt gevallen te worden benoemd tot correspondeerend lid 'an do American Jewish Historical Society te Washington. Men weet dat deze onderscheiding slechts zelden wordt verleend. De heer iliifman heeft zich verdienstelijk gemaakt door zijne onderzoekingen op de Joden Sa van ain de archieven zijner gemeente, enz. naar de ge schiedenis der Joden in Suriname, waardoor het hem mocht gejukken belangrijke aan vullingen op het reeds bekende te leveren. Te zijner tijd zullen de artikelen over dit onderwerp van zijne hand in de publicaties der bovengenoemde vereeniging worden op genomen. O. W. Nieuwe teleurstelling. Onze West schrijft Moesten wij onlangs mededeelen, dat eene bestelling Hevea-zaden, door het proefsta tion uit Ceylon ontvangen, mislukt was we gens de te droge verpakking ;n houtskool, met de gecombineerde bestelling vanwege de Vereeniging voor den Groeten Landbouw is het niet beter gegaan. De inspecteur van den landbouw meldt in het Gouv. Adv. Blad; ,,Aan de beheerders van ondernemingen, die deelgenomen hebben aan de collectieve bestelling van Heveaplanten, moet ik tot mijn leedwezen meedeel en, dat van de hier per „Prins Willem IV" en per „Prins Wil lem III" aangekomen bezen dingen geen en kele plant lovend is aangekomen. Ofschoon door mij aan den heer Mac Millan, direc teur van den Botanischen tu«n te Perade- niya, verzocht was zorg te willen dragen, dat de planten voor 1 September uit Ceylon verzonden werden, vond de verzending eerst omstreeks 26 September plaats; de heer Mac Millan deelde mij mede, dat tengevolge van den laten bloei do verzending niet eer der had kunnen plaats vinden. Vermoedelijk zijn de planten tengevolge van de koude tusschen Amsterdam en Pa ramaribo gestorven." De inspecteur v. d. Landbouw heeft on middellijk stappen gedaan voor eone nieuwe bestelling het volgend jaar. De Staatscour- t van Donderdag 24 Januari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek srvol ontslagen wegens lichaamsgebreken F P. J. van der Schrieck, directeur van hot post- en telegraafkantoor te KoogZaandijk benoemd tot directeur van het postkan toor te Simpelveld A. C. Hennequin, com mies der okerijien en telegrafie; benoemd tot plaatsvervangend districts- veearts te Den Haag J. J. F "Hont te Rot terdam. Gisteren was er diner ten Hove met als genoodigdenjhr. ~ir. Van Karnebeek, oud-minister, en mevrouwjhr. Gevaerts van Simonshaven. kamerheer i. d., oud-hof maarschalk van wijlen Koningin Sophie, en meviouwjhr. RepeTaer van Driel, admini strateur van het kroondomein, en mevrouw; mr. Cort van der Linden, lid van den Raad van State; J. A. laron de Vos van Steen- wijk, kamerheer i. b. t'. referendaris bij het kabinet der Koninginr Kraemor, di recteur vas Hr. Ms. Tv-dsarchief. H. M de Koningin-Moeder woonde gisterenavond in het Gebouw voor K. en W. te 's Gravenhage een gedeelte van het Dili gent ia-concert hij. Men verneemt uit vertrouwbare bron, dat de reis van den heer De Martens ten doel heeft eenige voorbereidende vragen tot klaarheid te brengen betrekkelijk de orga nisatie van de tweede Vredesconferent:e en de vaststelling van het voor haar bijeenko men meest geschikte tijdstip. De heer De Martens word vergezeld door den hetn als secretaris toe ge voogden baron De Noldé. secretaris van het departement van Buiten- landscbe zaken te St. Petersburg, een uit- rxmend kenner van het internationale recht. Na het bezoek aan Den Haag volgen Rome en Weenen. Eene beslissing omtrent het tijdstip van bijeenkomst zal eerst wor den genomen, nadat de heer Do Mariens aar» zij.u gouvernement verslag zal bobben gegeven van zijn zending. Met het oog op deze omstandigheid en op de noodza elijk- lieid van de vaststelling van de noodige cre- dieten door de parlementen, is het te ver moeden dat de conferentie eerst in het mid den van den zomer zal kunnen bijeenkomen. Oe neutraliteit van Nederland. Het Haagscbe Coriespondentiebureau meldt- ous „Volgens oen Reuter bericht zoude de Ne derlandsche gezant te Weenen aan ©enen medewerker der Neue Frei© Press© verklaard hebben, dat ook het vraagstuk der neutrali teit van Nederland op ue tweede Vredceoou- ferentie zou ter sprak© komen. Zooals te verwachten was, is dit Routerbericht onjuist en heeft de gezant slechts zijne persoonlijke meaning omtrent de neutrahseering van klei ne staten ite kennen gegeven, waaraan hij intussohen geonerlei practischo en alleen theoretische waarde toekent. Dat het onder werp der neutraliseering van Nederland geenszins op de Vredesconferentie thuis be hoort, werd nog onlangs door den minister van buitenlandsche zaken in de vergadering der Tweed© Kamer van 5 December 11. met klem betoogd." Ingevolge koninklijk besluit van 23 de- zor, no. 32, wordt Hr. Ms. logementschip Neptunus, liggende te Willemsoord, met 21 Februari a. in dienst gesteld voor oefe ning van de zeemiliciens der liohting dezes jaars en het bevel over genoemden bodera opgedragen aan den kapitein ter zee P. F. van der Velde Erdbrink. Het Bulletin d*r Haageche con erentiën. Op de begrooting van buitenlandsche zaken voor dit jaar zijn geldon uitgetrokken voor een uit te geven „Bulletin" ten dien ste der Haagsche conferentiën voor het in ternationale privaatrecht. Dit bulletin, waarvan de eerste aflevering dezer dagen het licht heeft gezien, is besteand het rechts geleerd publiek en in do eerste plaats hen die geroepen zijn tot toepassing der wetten en t ra .'laten op het gebied van het burgerlijke recht en procesrecht, door middel van een bijzonder omgaan op do hoogte te houden van den arbeid der te 's Gravenhage van 1893 tot 1904 gehouden conferentiën tot voorbereiding van verdragen tusschen de Mogendheden omtrent belangrijke onderwer pen van internationaal privaatrecht (vooral van proces- en familierechtBlijkens do door den voorzitter der staatscommissie voor het internationale privaatrecht, tevens voor zitter der conferentiën. mr. T. M. C. Asser, onderteekende voorrede, zal het bulletin be helzen den tekst der verdragen met ver melding van de Staten, die zijn toe betreden en het tijdstip van het in werking treden, en verwijzing naar de blad zijden der Officieele Handelingen (Actes), en de verzamelingen van stukken (docu ments) waar ieder artikel der verdragen wordt behandeld voorts zal het. opnemen de wetten tot uitvoering der verdragen in de vere-hillende stalen, de reehterliike be slissingen met betrekking tot de verdragen, zoo in Nederland als elders, een en ander met vermaling in het Fransch, indien het c sprenkel ijk in een andere taal gesteld is. eindelijk bibliographie, belangrijke fei len op het gebied dezer gewichtige hervor ming op het gebied van het internationale r- '>t en wat verder voor den practischen rechtsgeleerde en staatsman van belang kan zijn. D> thans bij do uitgevers, Gebr. Belin- ar.'.a, te 's Gravenhago en erven F. Bohn te CT»arlem verschenen .eerste aflevering bevat den tekst, der verdragen omtrent het huwe lijk, de echtscheiding en scheiding van tafel en bed. bat huwelijksgoederenrecht, de voogdij en de curateele. benevens die om trent hot procesrecht, alles met de boven vermelde verwijzingende volgende afle vering zal omstreeks Mei het licht zien. Gemeenteraad van Ha a- riem. Na eene geheime zitting van ongeveer een uur besloot de Haarlem sche Raad zonder discussie (die blijkbaar in de voorafgegane geheime zitting reeds had plaats gehad) tot het uitschrijven eener geldleening voor bui tengewone openbare werken, groot f 1,650,000. tegen een rent© van 4 Aangenomen werd na eenige discussie he: voorstel van B. en W. om eene commissie te benoemen van 10 leden, van wie 5 uit den Raad, tot het doen van een onderzoek naar de mogelijkheid van werkloosheidsvei- rekering, al of niet met hulp der gemeente. De begrooting der gemeente Doetin- chem, dienst i907, is door God. Staten niet goedgekeurd, omdat daarop een post van f 100 voorkomt, voor voeding en klooding voor schoolgaande kinderen, zonder dat daar voor een commissie bestaat, die zich met de uitvoering daarvan belast. Het logementschip Neptunus te Wil lemsoord wordt in dienst gesteld voor de oefening der zeemilitie van de lichting van dit jaar en het bevei opgedragen aan don kapiïein ter zee P F. van der Velden Erdbrink. De le luitenant der mariniers H. Wil- lems. uit Indië in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den comman dant van genoemd corps. J. A. Der kin der en. Do heer Der- kinderen, die nai zijn terugkeer uit Rome hier ter stode in de Alg. Ziekenverpleging door prof. Straub behandeld werd, is thans in zijne woning te Laren teruggekeerd. Ofschoon de (toestand van een zijner oogen bedenkelijk wordt geacht, bestaat er, naar wij vernomen, geen gevaar voor zijn gezichts orgaan, en zal er dus voor den hoer Der kinderen ook geen beletsel rijn, de betreK- king van hoogleeraar-directeur der Rijks- Akademie van Beeldende Kunsten eerlang te aanvaarden (N. v. d. D.) Mevrouw Van Ollef© n-K 1 v is bij haar ju/bileum-voorsttliing gisteren te Amsterdam op hartelijke wijze gehuldigd Naast oen schat van bloemen, s*au den Raad van Beheer en een aantal kunstzusters en -broeders (Einma Morel bood o. a. namens mevrouw Pauwels-Van Bione eon bouquet aan) schonkeu de confraters haar een gou den horloge met ketting, „waarop zij naar de heer Chrispijn, die de „Backfisch- jubilwaresse" (mevr. Van Ollefen is eerst 33 jaar) toesprak, zeide over nog eens 25 jaar zou kunnen zien hoe laat het was." Een honderd jarige. Gisteren bereikte mevrouw de weduwe Du Mate, ge boren te Groede in Zeeland, thans te Am sterdam wonende, den honderdjarigen leef tijd. Haar 73jarige zoon uit Aardenburg kwam zijn moeder feliciteeren. Dinsdag overleed te Amsterdam plot seling na een ongesteldheid van enkele uren op 54-jarigen leeftijd C. P. Boterboven de Haan, notaris, en bestuurslid van onder scheidene liefdadigheidsinstellingen; zoo was hij vele jaren bestuurslid van Liefdadigheid naar Vermogen. Zijn notariaat had hij tot gTooten bloed weten te brengen. De rekening en verantwoording van de directie der Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de landmacht over het jaar 1905 wijst aan oen totale ontvangst van f 625.085.00 en een totale uitgaaf van f 527.555 08. Zoodat op den len Januari 1906 meer is ontvangen dan uitgegeven f 97.529.92J. Op den len Januari 1905 bedroeg het aantal weouwen 559, hetwelk in het jaar 1905 is vermeerderd met 30, te zamen 589. Daarentegen zijn overleden 26; hertrouwd 2, te zamen 28, waardoor op 1 Januari 1906 net aantal gepensionneerde weduwen be draagt 561. De balans voor 1 Januari 1906 bedraagt aan baten eu lasten f 11.810.2 5.91$. Het voordeelig saldo is geraamd op f 13.995.59$ Bescherming van kinderen. Door het. Nederlandsoh Verbond van vak verenigingen en de S. D. A. P. is aan de vakorganisaties en bestuurdersbonden eene oproeping verzonden tot bijwoning van een den 2en Maart a.s. te Amsterdam te hou den landelijk propaganda-congres ter bevor dering van meerdere bescherming van kin deren, beperking van arbeidsduur voor vol wassenen en afschaffing, respectievelijk be perking van nachtarbeid. De volgende punten zullen aan de orde gesteld worden le. Do arbeidsduur voor volwassenen moet wettelijk worden vastgesteld op ten hoogste 10 uren per dag; 2e. De nachtarbeid moet worden afge schaft in alle bedrijven, waar hij niet ab soluut onontbeerlijk is en moet worden be perkt tot hoogstens 8 uur per etmaal, in dien hij moet worden toegestaan 3e Het verbod van kinderarbeid moet uit gestrekt worden over alle bedrijven en de leeftijdsgrens van het beschermde kind moet worden vastgesteld op minstens 14 tot 18 jaar. Inleiders zijn de heeren mr. P. J. Troel stra, Henri Polak, F. M. Wibaut, J. Oude geest. H. Spiekman on dr. L. Heyermans. Portretten in den Stads schouwburg te „msterdasi. De Vereeniging tot oprichting en uitbreiding der Galerij van Portretten van Ned. Tooneel- kunstenaren, die in den Stadsschouwburg te Amsterdam zijn groot geweestdeelt mede dat aan het gemeentebestuur is aangeboden het portret van Theodores Johannes Majofs- ki, geb. 16 Juli 1770, overl. 22 Fdbruan 1836, geschilderd door den Her Gerard van Hove, kunstschilder te 's Gravenhage. Prijsvraag. Het bestuur der Ned. r)a,Kx>nderw ijzers bond heeft een prijsvraag voor een dans uitgeschreven, welke open is voor elke Ned. dansonderwijzer of -onder wijzeres. De voorwaarde van deelneming is uitvoerig beschreven in het door den Bond uitgegeven blad Saltatio. Zij die geen blad ontvangen hebben, wordt op aanvrage bij den secretaris J. S. H. Chrispijn, Lijnbaansgraoht 252, Amster dam, gaarne een blad toegezonden. De minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het witte licht op de punt van de Anna Jacomina- plaat, op de "scheiding der vaarwaters naar de Nieuwe Morwede, den Amer en het Hol- landsch Diep boven de spoorwegbrug, op 15 Januari 1907 is vervangen door een rood licht van grootere sterkte. Scheepsbouw. De directie der Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij te Amsterdam zal voor rekening van den W.-I. maildienst twee gToote booten bouwen, iets kleiner d-n de Rembrandt, zoodat ze zon der moeite of gevaar de Oosterdoksluis zul len kunnen passeeren. Het aantal werklie den aan de scheepsbouw, dat in den afgo- loopen zomer onigevoer 1000 bedroeg, waar van een 500-tal vast moest de vorige maand tot ongeveer 700 worden teruggebracht. Het ontslag van een 300-tal in den winter was voor de directie, hoe pijnlijk ook, noodzake lijk, omdat, èn de Pakketvaart en de Ne derland een aantal groote booten te Feijen- oord, Vlis&ingen en Engeland liet bouwen, zoodat gebrek aan werk de directie wel noodzaakte te ontslaan, wat ploegsgewijze geschiedde Aan de Koninklijke fabriek komt dit na tuurlijk ook ten goede, die. zooals men weet met de Scheepsbouw f 100.000 aanbood als bijdrage in de kosten van verbreeding van de Oosterdoksluis, welke verbreeding een le- vensquaestie voor deze groot-industrie is. De directie van de Scheepsbouw hoopt nu, naar ze aan het N. v. N mededeelde, al kan er niet direct .aan deze booten worden begon nen. haar werklieden te behouden. Met verwijzing naar het bericht, opge nomen in de Staatscourant van 25 Januari 1906, no. 20, brengt de minister van Buiten landsche zaken ter kennis van belanghebben den dat, krachtens de wet. van 10 dezer, de heffing van invoerrechten in Spanje'op fou- rage en kook voor de voeding van vee voor 1 jaar wordt geschorst. Syndicaat van Waalstenfa- b rid k a n t e n. Naar de Geld. meldt, zijn de Nederl. Waalsteenf abrikanten voorne mens een syndicaat op te richten. Dooi steenfabrikanten uit Lobith en om streken word Woensdag 11. te Lobith ee>n vergadering gehouden, waarbij alle aanwe zigen zich voor oprichting van een syndicaat verklaarden, onder mededeeling, dat zich een groot aantal fabrikanten langs Waal, Rijn en IJsel zouden aansluiten. Op dezelfde vergadering werd besloten tot oprichting van een steen f abri kantenbond be treffende loonregelingen enz. Met het. oog op de hooge exploitatiekos ten, welke tegenwoordig verbonden rijn aan hot steenbakkersbodrijf, en in verband mei den geringen afzet van Waalsteenen ten ge volge der heerschende malaise in het bouw vak, veroorzaakt door den hoogen rentestan daard enz., acht men de oprichting van een symdicaat tot productie, en prijsregeling noodzakelijk. 2|-centst ukken-automaat. Naar aanleiding van ons bericht, waarin vermeld werd dat door den heer Prosburg, te Rotterdam, een automaat voor 2$-cent stukken is uitgevondenontving de Tel. een schrijven uit Leiden, van den heer Erades, caféhouder aldaar. Deze lieer meldlt, dat in zijn inrichting reeds van af Augustus zoo'n automaat in werking is, welke door hem is uitgevonden. WT al d e u. Naar het N. v. d. D. ver neemt, zal de financieel e scheiding tusschen de leden der vereeniging Walden en den heer Fred, van Eeden, nadat de leden ver lenging van den termijn van scheiding heb ben aangevraagd, 1 Maart a.s. voltrokken kunnen worden. Nog verneemt het blad, dat daarna een samensmelting zal worden bewerkstel lied tusschen Walden en de maatschappij „De Eendracht". Besprekingen in dien zin zijn gevoerd. Trek van Hollandsche werk lieden naar Duitschland. Uit Winlerswijk schrijft men aan de Arnh. Ct., dat dc trek van Nederlandsche werklieden naar Duitschland buitengewoon groot is. Al leen dc vorige week passeerden langs liet statior. aldaar niet minder dan ruim 500 personen Bij enkele treinen is de toevloed zoo groot, dat op het 'bureau van kaarten - uitgiftc geen handen genoeg zijn om de lieden naar liehooren te bedienen. Een groot deel dier werklieden komt tegenwoordig uit Dreme. De lieden verdienen in de mijnen of a's grondwerker dagelijks minstens 4 mark, dat is vrij wat meer dan de 50 a 60 cent daggeld in hun gemeente. De staking te Eindhoven. De firma Tinchant Gonzales en Co., te Eind hoven op wier sigarenfabriek te Eindho ven reeds sedert eenigen tijd een staking heerscht heeft den stakers, op hun ver zoek, den arbeid tegen f 0,02 loonaverhoo- ging voor een zeker merk te willen hervat ten, geantwoord, dat zij op dit verzoek niet kon ingaan. Wel is zij bereid aan eenige technische bezwaren tegemoet te korren, doch wenscht wat de loonquaestie betreft, niet van haar eenmaal ingenomen standpunt af te wijken Ten gevolge van dit antwoord hebben de stakers nogmaals vergaderd en besloten aan den looueisch vast te houden, doch de tech nische tegemoetkomingen te aanvaarden. In dezen vorm werd der firma Tinchant bericht gezonden met verzoek nogmaals de loonsverhooein? te ovfwnaom, waarna het werk. bij gunstige beschikking, hervat zal worden Do stakers verlangen hard naar oplossing van het geschil, en niet h minst de on georganiseerden onder hen, d.; geenerlei uit- keering krijgen. Hun totaal aantal beloopt thans 150 man Werkstaking te Helmond. Maandag is de fabriek van de Gebr. Van Thiol begonnen met te werken met 26 ar beiders, zoogenaamde onderkruipers, meest allen aan de nagelmachine tegen een loon van f 1.25 per dag. Deze werken van 's mor gens half zeven tot half twaalf en van kwart voor twee tot half zes 's avonds, ook •zijn er een vijftal arbeidsters die als pak- sters dienst doen. De weleerw. heer Bult. rector te Utrecht en geeste'ijk adviseur vau het Ned. R.-K. Secretariaat der Metaalbe werkers, Leeft Zaterdag met de afgevaar digden der werkstakers de fabriek bezocht, natuurlijk om met de firmanten te onder handelen, doch tot heden nog zonder het gewenschte gevolg. De arbeiders, nu op de fabriek werkzaam, zijn uit Stiphout, Mier- lo en Aarle-Rikstelde oude arbeiders blij ven staken. Woensdagavond zal wederom om te on derhandelen een vergadering gehouden worden. De draad, en spijkermakers op de fabriek Van Thiel te Beek en Donk heb ben deze week voor de stakers bij elkaar gehracht de som van f 12.65. Totaal de vo rige week voor de stakers gegeven f 525.44 Msb Achterstand ook in strafza ken. Op dit euvel werd Dinsdag in een ritting van de 4e kamer der rechtbank te Amsterdam de aandacht gevestigd door het O. M., mr. Besier. Heden 22 Januari, reide hij, staat een be klaagde terecht voor een feit, dat hij in het begin van Augustus heeft gepleegd. Het Is vandaag na de behandeling van de groote zaak de eerste zitting waarin bijna niets anders worden behandeld dan betrekkelijk kleine zaken, niet van preventieven. Uit deze zaak blijkt, dat wij op 't oogenblik 5 maanden ten achter rijn.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2