BINNENLAND. Uit den omtrek. Er is een bijzonder telegraaf bureel in het paleis aangebracht- Een onkel blad van Londen heeft tsvee bijzondere dradon, uit sluitend voor eigen gebruik. Een orgaan van Pittsburg, oud verblijf van Thaw, is recht streeks per telefoon met do zaal verbondon. Op zeker oogenblik traden vijf gesluierde dames in do zaal. Alles werd stil. Het waren do leden dor familie Thaw, vergezeld van de verdedigers Daniel O'Reilly en Russell Peabody Dio vijf personen waren mevr. de gravin van Yarmouth, mevr. George Carnegie, beide zusters van don beschuldigde, mevr. William Thaw, zijne moeder, mevr. Evelyn Nesbit Thaw, zijn© vrouw miss May Mas- kensie, tooneelspoelster, vriending van do jonge mevr. Tliaw. De broeder van den be schuldigde en den hoer Carnegio, zijn schoon broeder, woonden insgelijks de zitting bij. Zij namen allen plaats achter den beschul digde, zoodat zij met hem spreken konden. Toen werd de zaak opgeroepen. Do be schuldigde verscheen eerst aarzelend, maar woldra hoelemaal moester van zichzelf. Voorbij do dames gaande grootte hij zijne vrouw met eon hoofdknikje. Do rechter Fitzgerald verklaarde dat, go- zien het groote bolang der zaak. do gezwo renen afgezonderd moeten blijven, tot zij do uitspraak hebben gedaan. De advocaten wa ren verrast over dien maatregel, die sedert 20 jaar to New-York voor een© moordzaak niet meer is toegepast. Tijdens de schorsing van de zitting is de gravin van Yarmouth, die naar het paleis van justitie terugkeerde met de andere leden der familie, door de menigte uitgejouwd en gestompt. Men heeft haar de kleerën van het lijf gerukt. Men manifesteerde ook tegen de oude moeder en de vrouw van den be schuldigde. Deze laatste was. evenals hare vriendin, zeer opzichtig gekleed in tegen stelling met de sombere toiletten van de an dere dames. Zij scheen veel plezier te hebben in de zaak, want zij lachte om het. minste incident. Zij is besloten het leven van haren man hardnekkig te verdedigen Men is be gonnen met het benoemen der juryleden. De gravin van Yarmouth, do zuster van Harry Thaw, hoeft zich door mevr. Thaw de geheclc geschiedenis van hare betrekkingen met den vermoorden man doen vertellen. Hare meening is, dat haar broeder volkomen in zijn recht stond toen hij White doodde, doch dat hij in een tocstad van geest ver bijstering verkeerde bij het plegen van zijne daad. daartoe gebracht door do ijverzucht, die White in hem opwekte, door voortdu rend mevr. Thaw te vervolgen, die van hare zijde geheel onschuldig moet zijn Harry Thaw en zijn zuster hebben altijd zielsveel van elkaar gehouden Wol heeft de gravin Yarmouth zich destijds sterk tegen het huwelijk van haar broeder met- de too- neefapoelstor gekant wier verleden inderdaad niet onbesproken was. maar Harry is, zon der dat. iemand het wist den Oceaan overge stoken en hc"f" zijne zuster in Engeland er van overtuigd, dat. zijn geluk berustte bij een huwelijk met miss Evelin Nesbit, en dat zij hem thans ten volle waardig was. De gra vin verlangt- zelf voor de jury als getuige te verschijnen, ten einde eenc schets van haar broeders karakter te gewen De Staatscourant van Zondag 27 en Maandag 28 Januari 1907 bevat de volgende Koninklijke 'besluiten benoemd tot directeur van het post.- en t :eleg raaf kantoor te Gennep J. H. A. Buis- sink, thans directeur van het postkantoor te Lichtenvoorde. H. iM. do Koningin dejeuneerde de drie laatste dagen bij H. M. de Koningin- Moedwr Bij H- M. de Koningin-Moeder di neerden Donderdag jl. «enige leden van het civiele en militaire huis van II. M. do Ko ningin met hunne dames. Voorts baron eai 'baronesse Molvil van Lijnden baron J. A. de Vos van Stoonwijk, referendaris van het kabinet dor Koningin baro.i en baronesse D. van Hogendorp on graaf en gravin van Lyndon. De Industrieel© Inrichting en Tehuis voor Mannen, in Den Haag, had het voor recht, een gift van f 100 van H. M. do Koningin-Moeder te ontvangen. Gisteren was er een diner in het. Duit- scho gezantschapsgebouw to 's Gravenhage, ter gelegenheid van den verjaardag van don Duitschen Keizer. Do minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, mr. Vcegens, bracht Zater dagmiddag een bezoek aan de internationale pluimvee-tentoonstelling van ,,AvicuHura" in de Dierentuin zalen te 's Graven h age. De minister werd door do tentoonstellingszalen rondgeleid door den voorzitter van Avicul- tura, den heer W. J. M. de Bas, en door don sec rot aris- poirn ingm oost or den lieer S. Spanjaard Lzn., door welke bestuursleden mr. Vcegens. die veel belangstelling toonde, zich verschillende inlichtingen liet. verschaf fen De berichten omtrent den toestand van den minister van marine zijn zeer ge ruststellend. Men vleit, zich met de verwach ting, dat do heer Stuart binnen cenigo we ken hersteld zal zijn. Het Duitsche tarief. In dc me morie van antwoord op Buitenlandsche Za ken wordt o. a. gezegd, dat inzake het Dirit- srhc tarief van do Duitsche regeering een ruime uitlegging van onze overeenkomst met haar zal moeten verkregen w rden. Reeds had een poging in dien zin goed succes. VestigIngverdrag met Duitsshland. In verband met het op 29 Januari a.s. in werking treden van het Vestiging- verdrag met Duitschland. heeft de minister van Justitie een circulaire gericht tot do procureurs-generaal, fungcorend directeuren van politie. In die circulaire wordt medegedeeld, dat voorloopig als plaatsen van overname zijn aangewezen de grensstations Nieuwe Schans, Enschede, Zeven aar en Venlo. Met de leiding daar tor plaatse zullen ou der den titel van gnenscominisearis van Rijkspolitie zijn belast in Nieuwe Schans d< burgemeester C. F. Jas te Enschede, de commissaris van gemeentepolitie D. Beunder, aldaar; te .levenaar Cli. de Jongh, die thans aldaar belast is met de waarneming der function van commissaris van Rijkspolitie; en te Venlo de commissaris van gemeente politie B. J. L. Forcevillo aldaar. De vaststelling van de dagen van over neming is opgedragen aan de grens-commis- sarissen in overleg met hunne collega's aan de Duitsche grenzen. Met betrekking tot dezelfde zaak heeft do minister van Binnonlandsche zaken een circulaire gericht tot de Commissarissen der Koningin. In verband met de in werking treding van het Vestigingsverdrag is het den minister raadzaam voorgekomen de nationaliteitsbe- wijzen in te richten volgens een nieuw model. Dit nieuwe model ware te volgen voor of op 29 Januari 1907 en later af te geven bewijzen Wegens de beteekenis, die aan het natienaliteitsbewijs voor in Duitschland gevestigde of verblijvende Nederlanders gegeven, acht de Minis ter het zeer gewenscht, dat de behandeling van aanvragen om afgifte of ,,voor vernieu- wingsaftoekenen" van zoodanig bewijs, on der welke behandeling ook is te verstaan mededeeling aan den belanghebbende van evontueele bezwaren of te vervullen voor waarden, steeds ton spoedigste en op de meest doelmatige wijze plaats hebbe. De Eerste Kamer is bijeengeroepen in openbare vergadering op 29 Januari, 's avonds 8A ure. De Bond van Gymn.-Ond. Vereenigin- gen iu Nederland heeft een adres gezonden aan Hare Majesteit de Koningin, waarin het hoofdbestuur te kennen geeft met groote in genomenheid kennis te hebben genomen van het adres der heeien mr. E. J. Korthals Altes en A. E. Dudok van Heel. dd. 12 Sep tember 1906, waarbij verzocht wordt, dat niet. langer door loting vrijstelling wordlb verleend van een vorpl.jhting door art. 180 der Grondwet aan alle Nederlanders, daar toe in staat, opgelegd. Verhooging van den suiker- a c c ij n s. Door do firma W. v. Oordt en Co., importeur van ruwe suiker, is een adres gericht aan de Tweede Kamer naar aanlei ding van het wetsontwerp tot verlaging van den suikeraccijns. Adressant heeft bezwaar tegen de bepaling, dat bij de voorgestelde wijziging de ruwe suiker voortaan zal wor den belast naar het getal polarisatie-produc ten, en verzoekt der Kamer niet aan te ne men „de voorgestelde wijziging in het be rekenen van het gehalte van ruwe suiker, maar dat in het thans aanhangige ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen be treffende den accijns op do suiker, gehand haafd blijve de bepaling der thans fingeeren- de wet-, n.m. dat onder het gehalte van ruwe suiker worde verstaanhet aantal polari satie-procenten met. aftrek van 2 maal het. glucose en 4 maal het aschgehalie." *- Hoogleer a arsbo noeming te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam stellen voor over te gaan tot de benoeming van den buitengewonen hoogleeraar dr. R. Sissingli, met ingang op een nader door heu te bepalen tijdstip, tot. gewoon hoogleeraar in do natuurkunde aan de gemeente-univer siteit, op een jaarwedde van f 4500, bene vens het aandeel in de lesgelden, bedoeld in art. 19 der verordening tot regeling der universiteit De heer Ter Laan heeft de volgende motie ingediend bij den Haagschen gemeen teraad ..De Raad, van oordeel dat het ambachts- onderwijs van gemeentewege behoort gege ven te worden, gaat over tot de orde van der dag."' Oefeningen der infanterie. De inspecteur der infanterie heeft bopaald-, l)o achtmaanden» worden voortaan per bataljon ingedeeld bij twee compagnieën; de viermaanders bij de twee overige compag nieën van het bataljon, met dien verstande dat. de viermaanders n:efc getuigschrift bij ééno compagnie worden geplaatst. Het oefe- ningsjaar loopt van Maart tot Maart, met de volgende oefeningstijdper Eerste tijdperk a. voor de aebtmaanders van begin Maart- tot 10 Julib. voor de vier maanders van half Mei tot en met 31 Juli. Tweede tijdperk: voor de sub a en b ge noemde categorieën miliciens respectievelijk van 11 Juli en van 1 Aug. tot het tijdstip waarop een of meer lichtingen onder de wa penen komen ter deelnemin? aan de regi- niontsoefomngen of groote manoeuvres. Derde tijdperk, van J December tot begin Maart. Dit jaar zullen vier onzer senatoren den ouderdom van 70 jaar bereiken, nl. mr. S. van Houten (17 Februari), jhr. P. M. G. voii Fisenne (22 Sept.). W. Merckelbach (19 Maart) en H Waller (28 Sept.). Zij werden respectievelijk in Groningen, Rotterdam, Zwaluwe cn Amsterdam geboren. (Vad.) De minister van binnonlandsche zaken hooft met ingang van 1 Mei 1907 aan den adjunct-inspecteur voor het. toezicht op de naleving der Drankwet M. do Jager Mee- zonbroek als standplaats aangewezen Airn- heiu. *- Uit Arnhem wordt gemeld, dat op do voordracht van commandant, van de brand weer geplaatst, zijn de hoeren: A. C. W. Jansen, kapitein der artillerie O.-I. leger en C W van Haaff. oud-ritmeester O. 1 leger te Amsterdam. Ter vervulling der vacature van leer- aar in de Engeischo taal aan het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam worden aanbevo- lon dc hoeren H. Poutsma, leeraar aan de 4de Hoogero Burgerschool met 3-jarigen cur sus en W de Hoog Azn.. leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Assen. Mejuffrouw W. H. Mulder en de heer A. F. Petillon, beiden verbonden aan de re- dactio der Provinciale Groninger Oouraut, zijn re8p. met ing. van 1 Mei on vaai 1 Fe bruari a.3_ benoemd tot leden van de reed ac tie van de Spaarnbodo te Haarlem. Gisteren, Zondag, werd Jozef Israël» 83 jaren (Vad.) Dr. D. Hel lema. f Te Leiden s overleden in don ouderdom van 78 jaar dr. D. Hellema, gep. dirigeerend officier van gezondheid le klasse K. N. M., Ridder m de Orde van den Ned. Leeuw, Eiken Kroon, Poolster enz. enz. Na een© kortstondige ongesteldheid is Zaterdag in den ouderdom van 53 jaren te 's Gravenhage overleden de heer A. H. W. Jaoobse, sinds 1 Juli 1898 commies ter griffie der Eerste Kamer, waar hij vroeger reeds werkzaam was. Te Lith (Noord-Brabant) is in den ouderdom van 94 jaar en 5 maanden over leden de oud-strijder J. van Meer. Het stoffelijke c erschot van den heer F. Cooper en van diens ecMgenoobe, dait te Akkrum zal worden bijgezet, is op weg naar ons vaderland en zal weldra, op. Nederland- schen bodem aankomen, meldt de Leeuw. Crt. Het wordt vervoerd door een der booten van de Holland-Amerika-lijn, die op 1 Fe bruari binnen verwacht wordt. In de op 25 Januari gehouden ver gadering van den Algemeenen Raad van do Vereoniging Ouize Vloot werd het huishou delijk reglement vastgesteld, en tevens be sloten op 23 Maart ter herdenking van den COOen geboortedag van admiraal M. A. do Ruyttr. onder meer, deel te nemen door kransen te hechten aan het standlbeeld te Vlissingen en op hot graf te Amsterdam Verder word besloten eene memorie samen te stellen en te verspreiden, waarin duide lijk en beknopt het streven dier vereeniging nogmaals wordt blootgelegd. De heer R. A. de Monchy Jr., secreta ris der Vereeniging ter bevordering der ka- toencultuair in de Nederlandsche koloniën, noemt in de N. öt. voorbarig: het bericht van De Tol. als zou in Suriname van ver dere pogingen tot invoer van do katoencul tuur worden afgezien. Aan de vereeniging werd nog pas geledien van gouvernementswege medegedeeld, dat opnieuw proeven met katoenaanplanting op de terreinen ©ener firma in Coronie geno men zullen worden, en met gelijk schrijven werd, in opdracht van Z.Exc. den gouver neur, medegedeeld, dat personen of combi natiën, die geneigd zijn proeven met katoen te nemen op een of ander gebied in Suri name, dat voor die teelt geschikt schijnt, op steun van het gouvernement zullen kunnen rekenen, indien de overtuiging bestaat, dat bedoelde personen of combinatiën de zaak op ernstige wijze willen aanpakken. De proeven op de plantages in de nabij heid van Paramaribo hebben een ongunstig resultaat gehad maar slechts een zeer klein deel van Suriname is in cultuur gebracht. Het slechtste van de juist onlangs van de gouvernements-land'bou w-inspectie ontvan gen monsters katoen overtreft nog de ge wone Amerikaansche katoensoorten, terwijl er ook monsters bij waren, die zoowel wat zuiverheid als vezellengte betreft, met do beste Amerik. Sea-Island vergeleken kun nen worden. „Men verlieze toch niet uit het oog, dat, waar zoo'n lange reeks van jaren geen of althans zeer weinig katoen in Suriname werd verbouwd, men niet kan verwachten, dat zoo spoedig bevredigende resultaten kunnen worden verkregen. Dat ware zelfs niet mo gelijk al werd ook thans „algemeen"' de ka- toenaanplanting ter hand genomen. Niet alleen do gesteldheid van het klimaat, maar ook die va.n den bodem en zooveel andere factoren tellen mede. Eh het is juist de hui dige toestand van den bodem vooral, bij oen niet gunstige weersgesteldheid, die het re sultaat der in Suriname genomen proeven beneden verwachting liet blijven. Ik spreek met opzet van den huidiigen toestand van de gronden, omdat ze niet uitteraard onge schikt voor de cultuur zijn getuige de in het wild groeiende katoen van waarde maar door financieelen achteruitgang der eigenaren en zooveel omstandigheden meer in een toestand van zoodanige verwaarloo- zing zijn gekomen, dat slechts grondige ver beteringen eerst dan mogelijk zijn, wanneer daaraan belangrijke kosten worden besteed." De staking te Deventer. Op do den 2en Februari te houden vergadering van aandeelhouders der Kon. Deventer Ta- pijtfabnek zal door de diroc machtiging worden gevraagd de fabriek voor on bepaal den tijd te sluiten. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat door aandeelhouders geen pogingen zul len worden aangewend om dc directie van de door haar tegenover Van der Leur aan genomen houding te doen terugkomen. Hoe de loop van de zaken ook zij, deze zal nim mer weer op de fabriek worden toegelaten Nader vordt nog vernomen, dat vijf uit- geslotenen van do faibriek zich weer hebben aangemeld en weer aan het mechanisch weefgetouw zijn geplaatst, die dit vroeger ge weigerd hadden, op 2rond van geen onder kruipersdiensten te willen verrichten. De stak in. g te Rijs son. Bij een te 's Gravenhage verspreiden oproep cxm steun voor de stakers te Rijssen (fabrieken der firma Ter Horst Co.) is de volgende verklaring gevoegd Bij het onderzoek naar de Rijssen sche staking, cn de poging tot bemiddeling, was mijn zeer stellige indruk, dat deze staking gemakkelijk te voorkomen ware geweest, in dien de firma Ter Horst vooraf maar eenig overleg met de organisaties had gepleegd. En ook thans zou aan de staking wel spoedig een einde komen, indien do firma maar een wei nig wilde toegeven, en .met de organisatie der arbeiders onderhandelen. Zij is daartoe niet- te bewegen geweest. Mijn indruk is, dat zij niets wil toegeven, niet om dat zij met k a n, maar eenvoudig omdat zij niet wil. De toestanden in Rijssen zijn diep treurig. Wie deze stakers steunt, helpt hen in een naar mijn innige overtuiging volkomen recht vaardigen strijd om lotsverbetering. (get.) P. J. AALBERSE. Het oproepen van het publiek om geldelij- kon steun aan stakende werklieden te ver- leetien. acht ik. zonder voorafgaand onder zoek niet geoorloofd. Maar voor de staking te Rijssen acht ik zulk een oproeping niet alléén geoorloofd, maar zelfs plichtmatig. Er heerschit te Rijssen een arbeidsellende zonder wedergade. Leden der Eerste en Tweede Kamer zijn er heen geweest, om ter plaatse den toestand op te nemen en zoo mogelijk een schikking tot stand te brengen. Maar niets heeft mogen baten. De fabrikant gunt zich zelfs de moeite niet, om aam te toonen, dat geen ©enigszins betcekeude loonsverbetering mogelijk is. Bij zulk een staat varn zaken nu, hebben deze in jammerlijke ellende verkeeremde werklieden er recht op, dat wie maar even kan, hun een hart onder de riem steke. 's Gravenhage, 15 Januari 1907. (get.) KUYPER. Werkstaking moet steeds uiterste verweer middel zijn. Wanneer echter de werklieden, na alle middelen beproefd te hebben, tot staking gedwongen worden, om aan een on houdbaren tceetand een einde to maken, zullen alle wei denkenden hen steunen en krachtdadig sa menwerken om recht te verschaffen aan hen, die onrecht lijden.. In dit geval verkeeren thans de arbeiders van de firma Ter Horst en Co. te Rijssen. 't Is dus billijk, ja plichtmatig, dat wij hen bijstaan. (got.) F. LUKASSEN, goest.-adv. R. K. Volksbond. Na hetgeen omtrent de oorzaken van die staking te Rijssen is publiek geworden, kan ik van harte de oproeping tot steun van de stakende werklieden ondersteunen. Het Steun-comité, onder voorzitterschap van den heer A. Platteel P.Jzn., en het secre tariaat van den heer Sillewis, is aan mij bekend en kan door mij als zoodanig worden aan be volen (get.) II. DE WILDE, lid van den Gemeenteraad. Tot mede-onderteekening verklaarden zich bereid de heeren Joh. J. Belinfante, advo caat en journalist; mr. W. Dolk, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalE. Edersheim Bz., dir. F. van Gheel Gildemees- ter, voorzitter van den Christel. Volksbond T. van den Hoorn, lid van den gemeente raad; P. H. v. d. Kemp; mr M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalKrap, lid van Ged. Staten dr. C. van der Linden, dr. J. C. de Moor, W. Swagerman, voorz. afd. Den Haag v. d. V. v. Ned. Paitr. „Boaz"; A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal S. Vas Dias. lid van den gemeenteraad van 's GravenhageP. van Vliet, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Een voor ons postvervoer hoogst belangrijke quaestie is voor den Hoo- gen Raad behandeld, de vraag nl. of als een aargeteekende brief coor de post wordt uitgereikt aan oen verkeerde persoon, die mol de kennisgeving zich ten postkant-ore aanmeldde, of dan de jjoet bij wijze van schadevergoeding den geldswaaraigen inhoud heeft te betalen aan den geadresserde. Iemand te Albla&serdam had per aange- teekenden brief f 250 naar Rotterdam ver zonden, die brief word ten postkantore uit gereikt, maar niet aan den geadresseerde of zijn gemachtigde, welke nu de Staat aan sprak tot schadevergoeding van f 250. De Staat beriep zich hierop, dat art. 12 der Post wet. van 1891 den afzender alleen scha devergoeding toekent in geval van verlies en iu geval van vermissing van den inhoud of eon gedeelte daarvan; in casu was noch het een, noch het ander het geval. Doch de rechtbank te 's Gravenhage, op grond van de woorden en de geschiedenis van art. 12 besliste, dat onder „verlies" mede te begrij pen if- liet niete terecht komen van een brief aar zijn adres, doordat zij aan een ander dan de geadresserde is uitgereikt. Tegen die uitlegging kwam de Staat in cassatie; voor hem werd gepleit door den landsadvocaat mr. W. Thorbecke, voor den gedaagde door mr, J, Limburg, terwijl adv.- gen mr. Ort. over 14 dagen zal conclusie nemen Een eigenaardige overtre- d i n g Wie ambtenaar van den Burgerlij ken Stand is, bekleedt een eerebaantje. Maar noblesse oblige, hetgeen hier be toekent.- wie het op zich neemt is verplicht de wet te kennen. En wie de wet niet kent, loopt kans beboet te worden. Dat hebben een aan tal ambtenaren van den B. S. in de omge ving van Alkmaar ondervonden, die door de rechtbank te Alkmaar tot kleinere geld boeten werden veroordeeld wegens het 'han delen in strijd met de voorschriften. Er werd evenwel één boete van f 40 opgelegd en het geval is belangrijk genoeg om het te ver melden, te meer, daar het voor andere amb tenaren een baken kan zijn in do zee van gevaren, die hen soms omringt Het gold do voltrekking van een huwe lijk. Een vorig huwelijk van de vrouw, die een nieuw huwelijk wenschte aan te gaan, was ontbonden door echtscheiding. Artikel 91 B. W. bepaalt, dat een vrouw geen nieuw huwelijk kan aangaan, dan na verloop van drie honderd dagen na de ontbinding van het vorig huwelijk. Nu was het vonnis, waar bij de echtscheiding is uitgesproken door een Indische rechtbank, den 21en September 1904 uitgesproken. Den 20en Juli 1905 had de voltrekking van het nieuwe huwelijk plaats; tusschen deze beide gebeurtenissen ligt een tijd van 302 dagen. Dat is dus in orde, dacht de ambtenaar van den Burger lijken Stand. Maar hij dacht verkeerd. Want het von nis wordt eerst van kracht, indien het wordt ingeschreven in de registers van den Bur gerlijken Stand en daar dit niet binnen twee dagen na de uitspraak was geschied, waren er tusschen de ontbinding van het vorig en het aangaan van het nieuwe huwe lijk geen 300 dagen vcrloopen. Het scheelde wel is waar niet veel, maar toch genoeg om den betrokken ambtenaar, wiens naam we nu maar niet zullen noemen, f 40 te kosten. Alkm. Ot. Diefstal in de gevangenis. G. v-. G„ arbeider te Arnhem, die wegens medeplichtigheid aan diefstal van sokken in de strafgevangenis veroordeeld werd tot 3 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der pre ventieve hechtenis, heeft tegen dit vonnis cassatie aangoteekend. Onwettige verkoop van ge neesmiddelen. Tegen den magazijnbe diende in de hygiënische aifdeoling van den. Grand Bazar de la Paix te 's Gravenhage is een vervolging ingesteld ter zake van onwet tige verkoop van geneesmiddelen (het afleve ren van E' i9crpasiilles en van cascara, het bekend laxeermiddel). Boterdiefstal. Te Oudenbosch is bij nacht door inbraak uit de roomboter fabriek te Fijnaart bij Oudenbosch ongeveer 800 pond oornboter gestolen ter waarde van circa 600 gulden. Er is een premie uit geloofd van 100 gulden voor dengene, die aanwijzingen kan geven, waardoor het ge stolen© wordt ontdekt. Een streng onder zoek is ingesteld Waarschuwing. Onder het hoofd „5000 horloges gratis" komen in den laat- sten tijd in verschillende bladen adverten ties voor, die den 9chijn geven, dat men door toezending van 20 cent in postzegels voor porto's enz. in het bezit van een hor loge kan komen. De advertentie droeg de onderteekening van Leop Feith, in Wien VU/I. De zaak kwam het bestuur van den Ne- derl. Bond van Horlogemakers ernstig ge noeg voor om nader te onderzoeken. Hier door bleek dat men na overmaking van het gesteld bedrag maar niet zoo dadelijk een horloge ontving, gelijk het opschrift der advertentie zou doen denken, daar eerst voor ten minste f 10 moet besteld worden uit een bijgevoegden catalogus van horloges enz., tegen prijzen, die veelal hooger zijn dar de in Nederland geldende. Verder is nog gebleken dat de zaak van Leopold Feith niet anders is dan eene voort zetting van het U h ren versa ndh aus C'liro- nos" te Weenen, tegen welks praktijken dikwijls in Duitsche bladen is gewaarschuwd. Pokken te Rotterdam. Met het oog op het aantal pokkenlijders, wordt door het gemeentebestuur van Rotterdlam aan de Maashaven een volledig quarantaine station voor 22 lijders opgericht. Aangereden door de stoo m- t ram. Vrijdag werd de wed. Cruijsen, een 74-jarige, slecht hoorende vrouw, wonende op het St. Jacobskerkhof te 's Hertogenbqsch, op de Zuid-Willemsvaart aldaar aangereden, door de stoomtram „De Meierij". Deerlijk verwond werd zij naar het gasthuis ver voerd, waar zij overleed. Te Goutum (Fr.) is de voerman M. P. van Garijp van zijn wagen gevallen. De wielen gingen hem over het hoofd en de on gelukkige, die een weduwe met 4 kinderen nalaat, was terstond dood. Bevroren. Van een fabrieksarbei der uit Wierden zijn, naar uit Hengelo wordt gemeld, de handen bevroren. Te Klijnlijk, gemeente Odoorn, is de be jaarde alleenwonende T. B. levenloos bij een uitgebranden haard gevonden. Hij is tenge volge van de felle koude bezweken. Ijsvermaak. Op ue vijvers in heb Bosch en in het. Wilhelminapark te Baarn was het Zondag, dank zij het prachtige weer en het mooie ijs, bijzonder druk van de vele liefhebbers van schaatsenrijden. Ook van de banen op de rivier de Eem word door hon derden veel gebruik gemaakt. IJsber ic h te n. De sleepbooten „Capelle a/d. IJssel" en „Gouderrak", bei de der reederij Van der Garden en Co., die in het Merwedekanaal bij Maarssen met do sleepvaartuigen waren blijven vastzitten, zijn Zaterdagmiddag 5 uur, nadat de sleep boot „Krimpen a/d. IJssel" uit Amsterdam te hulp gekomen was, in Amsterdam aan gekomen. Uit Kampen wordt van Zaterdagavond ge meld Do „Baron Rengers" en de „Simson" zijn beide daar juist, teruggekeerd; het was de zen booten niet mogelijk zich in den Ketel door het opgestapelde ijs te werken. De aan de zuidzijde van den Ketel zittende vaartui gen konden dus niet geholpen worden. In den IJsel is de ijsbezetting onveran derd gebleven. Rivierberichten. 26 Januari. Keulen, drijfijs. Lobdtlh, idem over eeai- vierde der rivierbreedte. Nijmegen., idem. -— St. Andries (Waal),ij eenig drfijs. Arnhem, drijfijs over een-tiweede der rivier breedte. Vreeswijk, idem. Westervoort, idem over drie-tiende idem. Kampen, ijs vast. Grave, eenig drijfijs. St. Andriee Maas), idem. Laag wat e-, Gorinchem, eenig drijfijs. Schoonhoven, vol drijfijs Krimpen, idem. Dordrecht, drijfijs over een-tweede der rivier breedte. Hedel, idem over een-vierde idem. Moerdijk, ideon over drie-vierde idem. Hellevoetsluis, eenig drijfijs. Bruinisse, idem. Gisteren is te Utrecht overleden de heer H. F. A. Kaag, in leve* notaris aldaar en oud-lid van den gemeenteraad. aGisteren werd in net Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht door 't Ned1. Comité voor Algemeen Kiesrecht eene algemeen© vergaderin/ gehouden. Bij ope ning der vergadering door den waarn. voor zatter, den heer Helsdingen, constateert deze, dat de bew*ging voor algemeen kies recht steeds gro?ie»nde is. De afscheiding van de groepen der vrijzinnig-democratische partij acht spieker van weinig belang, daar genoemde elenenten tot nog toe meer door woorden, da* door daden hunne belangstel ling voor d beweging hadden getoond. Oak brach'v gp'eker in herinnering liet buiten verwacMng groote succes der op 16 Sept. van he-' 'vorig© jaar te Amsterdam gehouden natioT&le betoog,ing. U^ door den 1secretaris uitgebrachte

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2