KOLONIËN. BINNENLAND. werkers is nog onzeker. Het aantal dooden bedraagt 148. v r Naar schatting zijn thans meer dan 1D0 werklieden bij do ontploffing in do mijn Reden den dood ingegaan. De ramp zou echter nog veel erger geweest zijn, indien niet 700 man, die op gewone dagen met de ochtendploegen afdalen, te laat op hun werk waren gekomen. Zij waren later dan anders, omdat het den vorigen dag Zondag en 's Kei aers verjaardag was geweest. Velen die uit een omtrek met het spoor komen, hadden een eersten trein niet kunnen halen. Het bericht- dat er later op den dag een tv.eodo ontploffing in de mijn is geweest, vv.rdt nu tegengesproken. Maar de giftige dampen die in de galerij hingen, belem merden het reddingswerk zeer. Ongeveer 60 mijnwerkers kondon na de ontploffing het lijf bergen voor de gevaar lijke dampen door een deur, die hen in een audere sohacht bracht. De dooden hebben waarschijnlijk niet lang geleden. Velen waren door st. en kool blok ken verpletterd. Gisteren waren alle reddingspoegenf uit •het Saargebied te Reden bijeen. Zij deden heldhaftige pogingen om nog levenden bo ven te brengen, maar hadclon een moeilijk en ondankbaar werk. Want zij vonden slechts lijken. Van alle kanten komen betuigingen van deelneming. De Keizer heeft zijn neef prins F reder ik Leopold naar de plaats van de ramp gezonden, met do opdracht om hem verslag te doen van den toestand. En daarvoor had l'ii reeds aan den gouverneur van de Rijn provincie opgedragen, aan de gewonden en ann do nagelaten betrekkingen van de om gekomen mijnwerkers zijn deelneming over brengen. Ook Delbriick, de Pruisische minister van Koophandel, is naar Reden toe. De 1 aus heeft aan den Keizer een tele gram gezonden. Do btgrootingsoomiuissie uit het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft een motie aangenomen, de verwachting uit sprekende, dat, de Pruisische regeering aan haar medegevoel uiting zal geven, door on verwijld voor de gewonden en achtergeble ven betrekkingen te zorgen. Darcy, voor zitter van het centrale comité van Franscli© kolenmijnen, heeft aan den minister van koophandel laten weten dat de veroeniging 20,000 francs voor de eerste hulpverschaf fing beschikbaar stelde, te Saarbrticken is door particulieren 30,000 mk. voor de slacht offers ten geschenke gegeven, de christelijke mijnwerkersvereeniging te Essen geeft 5000 mark enz. OOST-INDIE. Met oproer te Ketliri. Blijkens een aan het ministerie van koloniën ontvangen telegram is het opstootje in de afdeeling Berbek geëindigd. De hoofd aanlegger is inet 14 zijner volgelingen na sommatie nedergelegd; <ie overigen zijn deels gevangen, deels voortvluchtig. De troepen zijn naar Soerabajai teruggekeerd. Vermoord zijn ook de wedono van Ngandjoek, twee politieoppassers e>n ©en dessahoofd. Gewond zijn 4 inJamdsohe ambtenaren. De assistent resident Hennv, bedoeld in het bericht van gisteren, is niet gevaarlijk gewond. Zijn toe stand is zeer bevredigend. Kameroverzicht Eerste Kamer. Woensdag is de Eerste Kamer met de belian. deling dor begrooting begonnen, 't Spreekt vanzelf dat men veel zal te hooren krijgen wat reeds in de andere Kamer is gev.egd. Want daar is zóóveel gepraat, dat het wer kelijk moeielijk wordt om nog iets nieuws Je zeggen. Nadat, de voorzitter had medegedeeld dat de minister van Oorlog hoofdstuk VI (Marine) zou verdedigen opende de heer Van Houten de 'debatten. Hij wees op het feit, dat in Friesland een predikant voor 8 dagen van zijn vrijheid was beroofd, omdat hij weigerde den eed af te leggen ©n hij meende, dat in verband hiermede de regeering hare passieve houding in zake het eeds-vraagstuk zal moeten laten varen. Ten ;ianzien van de sociale wetgeving wees Spr. erop, dat het ontwerp ziektever zekering niet ongewijzigd zal mogen blijven. De ouderdomsverzokering is volgens hem geen aanhangsel van de invaliditeitsverzeke ring, doch juist andersom. Spr. zou wen- schen dat men het. stelsel van dwangverze kering dat uit. Duit-schland naar 'hier is overgewaaid, geheel liet varen. Z. i. diende er te zijn een stadslijfrente- bank. waar ieder, die zich verzekeren kan, zich een pensioen zou kunnen verzekeren. Do armen zouden dan een pensioen moeten krijgen uit de schatkist, doch via de arm besturen. De heer Woltjcr verdedigde het afleg gen van den eed- Alleen atheïsten zouden daarvan vrijgesteld kunnen worden. De hoer S c h o 11 e n zou voor de ambte naren aan de departementen, die nu slechts 5J uur werken, de 8-urigen werkdag willen invoeren, met verhooging van salaris. De lieer Godin do Beaufort- woes erop, dat de opbrengst, der middelen in 1906 zóó groot is geweest,, dat er z. i. alle reden is voor den minister van Financiën om zijn rekening nog eens te revideeren. De invoering der belastingwet-ten zou Spr. wil len doen geschieden bij afzonderlijk© wot. Geschiedt dat- niet. dan zouden zij voor hom onaannemelijk zijn. De lieer Reekers ltesprak de tijds- quaostie en vroeg of het de regeering be kend is dat- de spoorwegmaatschappijen be- roid zijn tot den Amsterdainschen tijd te rug te koeren. De heer H o v y hoopte dat de regeenn? de droogmaking dor Zuiderzee een stap ver- dor zou brongen. terwijl de heer Van dei- Doos de W i1 eb o i s de voordeelen in het licht stelde van het capital anten -stelsel, ook voor officieren. De Minister van Financiën (de hter Do Meester beantwoordde de gemaakte opmerkingen. De minister geeft toe. dat de werktijd der lagere ambtenaren niet overma tig is te noemen. De hoogere ambtenaren werken lang.r dan 8 uur, velen ten hunnen huize. Wat het wetsontwerp aangaat betreffende de tijdrogeling, de wederinvoering van den Amstardamschen tijd, wordt onderzocht. De gedeeltelijke inpoldering der Zuiderzee heeft voortdurend de aandacht der regee ring. Voorloopig houdt zij zich onledig met een kleiner plan en met de daarbij opgedane ervaring. Het capitulantenstelsel heeft zijn beswa ren. De zaak is bij de commissie in onder zoek en voor een goed deel reeds een goed eind gevorderd. De eedsquaestio in het genoemde dagblad- bericht is voor den minister on ook voor zijn ambtgenoot van Justitie iets nieuws. De eedsquaesti© is niet zoo gomakkelijk in haar geheel te overzien. Do regeering neemt geen tijdelijke houding aan, rnaar onderzoekt ver schillende gevallen oil overweegt naar aan leiding daarvan voorstellen. Wat do invaliditeitsverzekering aangaat, het is volstrekt de bedoeling der regeoring niet haar los te laten of ie verschuiven adi Calendas Graecas. Do Minister kan niet toegeven dat dwang en particuliere ziekenfondsen niet kunnen samenjgaan. Wat t denkbeeld van een lijf- rentebank aangaat-, een avant-project is daar voor inderdaad reeds in de ministerieel© bu reaux opgemaakt. Aisnu komt de Min .tot den heer Godin de Beaufort en diens bewering dat de Mi nister te veel is afgegaan op indrukken. Waar voorspelling ons menschcn nu eenmaal niet gegeven is, moet, men zich wel laten lei den door indrukken. De gunstige resultaten over 1906 waarbor gen neg geen zólfde resultaat in volgende ja ren. Ware dit- zoo, belastiuglvorhooging zou niet noodig zijn. althans niet tct een hoog be drag. Wanneer blijkt dat in 1908 geen be- lastmgverhooging noodig is, zal zij niet wor den ingediend. Wat uc«xiig en wensckelijk wordt geacht zal de minister niet nalaten met de meeste nauwgezetheid te overwegen en daarbij blijk geven van gemeen overleg. De heer Van Houten replioeerende, betoogde dat 't eedsvraagstuk afdoende en in zijn geheel onder do oogen moet worden ge zien, en niet stuksgewijze naar gelang van omstandighedenSpreker bleef overigens zijne bezwaren volhouden tegen de dwang verzekeringen De heer Van Nierop besprak nog de rangschikking der gewone en buitengewone uitgaven en achtte de commercieel© boek houding voor den Staat niet zoo noodig als voor een koopman. De heer Godin de Beaufort replicee- rende. bleef volhouden dat- er bij do finan cieel e wetten twee quaeatdes zijn, nml. of er geld noodig is, cn zoo ja welke belastingen zullen meet en werden aangewend. Daarom bleef Spr. er op aandringen deee quaesties niet in een wetsontwerp samen te vatten, maar gescheiden te houden. De heer II avelaar betoogde dat de com mercieel© boekhouding roods bestaat en dat het ongemotiveerd is ieder jaar de gemaakte winst- geheel voor afschrijving te bezigen. Don dei-dag 11 uur voortzetting. Vrijdag 2 uur sectie-ondbrzoek verschil lende wetsontwerpen. Zaterdag en Maandag gee- zitting. Tweede Kamer. De Tweede Kamer behandelde Woensdag liet wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk III der begrooting voor 1907 (Buitoni. Zaken) in verband met de aanstelling van een gezant bij de Marokkaansche regeoring. Do heer Hub recht gaf in overweging om den gezant te Madrid, die ook Neder land had vertegenwoordigd op de conferentie te Aïgeciras bij do Marokkaansche regeering te accreditoereu, doch de minister zette uiteen, dat zulks niet kon en dat die gceant over de zaait gepolst was en verklaard daar toe niet gezind te zijn,. Na nog ©enige discussie werd' het wets ontwerp met 55 tegen 8 stemmen aangeno men. Tcger. stemden de socialisten en de hoeren Hubreckt en Patijn. De vergadering weid tot nadere bijeenroe- ping gesloten. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 31 Januari 1907, 'bevat de volgende Koninklijke 'besluiten benoemd voor 5 jaar tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse H. P. Oosterbaan, arts. vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingen achter hunne namen vermeld, aan de »a te noemen personen nir. dr. J. Luden, te Over veen, gemeente Bloe- mendaal. commandeur in de orde van St. Stanis laus van de tweede klasse niet plaque A. -May. bankier, te Amsterdam, ridder in de orde van St. Stanislaus van de tweede klasse met de ster P. May. bankier te Amsterdam, ridder in dc orde van St. Anna van de derd.- klaese, hun door Z. M. don Keizer van Rusland ge schonken aan de Staatscommissie lot het doen van voor stellen aai. do Begeering omtrent de wijzigingen of voorzieningen, die in de wetgeving van Xcder- landsch-Ind:e op privaatrechtelijk gebied noo dig zijn, is: lo. tevens opgedragen de voorbereiding van de herziening van cene op alle bevolkingsgroepen van Nederl.-Indiv toepasselijk strafrecht, in ver band waarmede die .Vaat >coni miss ie voortaan zal wórden aangeduid met den naam van Staats commissie voor de herziening van het Indisch privaat- en strafrecht 2o. machtiging verleend om, in overleg riet den Minister van Koloniën, voor eene bepaalde binnen den kring harer bemoeienis vallende werk zaamheid eenige ha-, r leden te vereenigen tot ceno bijzondere commissie, welke een zelfstan dig verslag aan de Regeering zal kunnen indie nen. Tot iid der bedoelde Staatscommissie is be noemd nir. F. C. Hekmejjer, Oost-Indisch rech terlijk ambtenaar met verlof. Met gebruikmaking van do voormelde machti ging is eene bijzondere commissie ingesteld ter voorbereiding van de Koninklijke besluiten, welke lor uitvoering van «ie artikelen 75 e» 109 van het Reglement op het beloi der regeoring van Ne- derlandseh Indie zijn uit te vaardigen en zijn als leden dier bijzondere commissie aangewezen do hoeren mrs. .-v. Stibbe (tevens als voorzitter), M. H. C. van Oosterzee, G. J. A. van Bcrckel. L. W. C. van den Berg en F. C. Hekmeijer. - 11 M. de Koningin nam Dinsdag niet gevolg deei aan liet diner van H. M. dc Koningin-Moeder, die tevens als genoodig- den aan tafel had vereeuigd Jhr. Van der Vijck, oud -gouverneur-generaal van Ned. Indië en mevrouwgep. vice-admiraal Stok- huyzon nir. Cort van der Linden, lid van den Raad van Stategeneraal-majoor Sa- bron. inspecteur van het militair onderwijs; mr A. F. baron van Lyndon, secretaris generaal van het Dop. van Binnen!Zaken en mevrouw Jhr. mr. Rapelaer van Mole naarsgraaf, oud-wethouder van den Haag en mevrouw. Atjeh 1301-1935. H. M de Koningin willende een nieuw bewijs geven van Hare hooge tevredenheid over de plichtsbetrachting van zee- en land macht, bij de zware diensten van haar ge vorderd bij de krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende de jaren 1901 tot cn met 1905, hoeft bepaald dat hot ceretcoken voor bcr langrijke krijgsbedrijven wordt toegekend: aan alien, die in de jaren 1901 tot en met 1905 deel hebben uitgemaakt van de bezet ting van Atjeh en onderhoorigheden, of ge durende dat tijdvak hebben gediend op sche pen. behoorende tot oorlogsmarine of tot do gouvernementsmarine, welke destijds deelge nomen hebben aan de krijgsverrichtingen in dat gewest, dan wel in de watoren van Atjeh gestat ion neer cl waren met het doel om aan die krijgsverrichtingen deel te nemen zullende de te dezer zake uit to reiken gesp het opschrift dragen ..Atjeh 19011905". St.-Ct. Do toestand van den minister van marine, die gisteren ecln zeer «rustigen macht doorbracht, is zeer goed. Door den minister van binnenlandsche zaken werd gisterenavond aan de Staatscom missie voor de grondwetsherziening, in het Restaurant de Twee Steden, een diner aan geboden. Voorstellen der Staatscommissie voor grond wetsherziening- De Minister van Binnenlandsche Za ken brengt, krachtens machtiging van de Koningin, van 25 Januari 1907, no. 40, ter algemeone 1 ennis, dat eene officieele uitgave van de voorstellen dor Staatscommissie voor grondwetsherziening, ingesteld bij Harer Ma- jesteits besluit van 23 October 1905, no. 56, met de to el: Ji ting en de afzonderlijke ad viezen, op 4 Februari 1907 algemeen ver krijgbaar zal worden gesteld. Het Leidsche Dbl. verneemt, dat mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer, thans te Leiden wonende, zich te 's Graven- ha go gaat vestigen. Door den minister vau oorlog is de kapitein-paardenarts D. II. Goossen, van liet 2e regiment huzaren te Venlo, aangewezen als lid der remonte-oommissie voor den aan koop van paarden in het binnenland voor de bereden artillerie van 1 Februari1 Juni a.s. Na.ar de N. Ct. uit Leiden verneemt heeft professor dr N. Ph. Tendeloo, lioog- leeraar in de pathologische anatomie aan de rijks-universiteit to Leiden, de vereerende uitnoodiging ontvangen om voor een con gres van geneeskundigen to Washington (D. C.), dat op 7, 8 en 9 Mei gehouden zal worden, een aantal voordrachten te houden. Z.Hooggel. heeft deze uitnoodiging aangeno- Aan prof. dr. W. A. Vorsluys, thans hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool eertijds leeraar aan de Hoogere Burgerschool to Delft, zijn gisteren namens de leerlingen dier inrichting als huldeblijk aangeboden twee fotogravures naar schilderijen van Jaap Maris ..Overschdo" en ,,De Stad". De aanbieding geschiedde met een toe spraak van een der vrouwelijke leerlingen uit de tweede klasse. Prof. Versluvs betuigde in hartelijke bewoordingen zijn dank. De directeur-generaal van den Land bouw, brengt ter kennis van belangstellen den. dat hij den dienst der Rijkslandbouw- proefstat.io.ns te vervullen zijn de betrekkin gen van a. directeur; b. scheikundige. Zij die voor een dezer betrekkingen iai aan merking wenschen te komen, gelieven zich daartoe, voor zooveel de sub a genoemde be trekking betreft vóór 15 Februari a.s. en, voor zooveel de sub b bedoelde betrekking aangaat vóór 1 Maart a.s., bij gezegeld adres, onder overlegging hunner sollicitatiestukken en opgave van hunnen leeftijd, tot voor noemden directeur-generaal te richten. Men meldt uit Leiden Mr. C. A. Cau, gTiffier bij bot kantonge recht alhier, heeft met ingang van 1 April a.s. wegens ziekte eervol ontslag als zoodanig gevraagd. De heer en mevrouw Van Kerckhoven Jonkers hebben zich verbonden aan hot nieuwe Vlaarasche to o neel gezel schap., dat te Antwerpen onder den 80-jarigen Van Doo- selaer het Hippodrome-paleis gaat bespeien. Do pogingen, die de heer Van Eysder. heeft aangewend, om hen vcor zijn gezelschap te behouden, hebben .schipbreuk geleden. In de kerk van den H. Antkonius te 's Graverhage werd gisteren ochtend een lijkmis gehouden voor wijlen jhr. J. H. E. F. De Stuers. gezantschapsattach bij het depar tement van buitenlandse he zaken. Op het altaar was een rouwversiering aangebracht, met een baldakijn. Tusschen zinnebeeldige voorstellingen was op een der banderolles het ,,Requiescat in pace aangebracht. Voor het altaar verhief zich een kat falk, omringd door brandende kaarsen in zilveren ca.ndcla- bres. Ridder l>e Stuers. vader van den over ledene, en zijne familie hadden in het koor plaats genomen, gevolgd door de leden der diplomatie en ook andere belangstellenden do honneurs werden waargenomen door den beer Le Bron de Veoccla. Dc dienst word voorts bijgewoond door den minister van buitenlandscho zaken en mevrouw Van Tets; benevens hoofdambtenaren van het departe ment, met den secret.'.ris-genet ;al, verschil lende buitenlandsche gezanten en gezant- schaps-secretarissen den president der Twee- do Kamerden minister van Staat, mr. Asser leden- der Koninklijke hofhouding leden van den Raad van State, graaf Van Bylandt en andere dignitarissen met hunne dames. Do mis werd opgedragen door den eerw. pastoor Schconobeek Het koor zong het Requiem van Percsi met orgelbegeleiding, gevolgd door het Libera. Bij de begrafenis van den heer Jacobse, commies ter griffie van de Eerste Kamer der Staten-Gcncraal herdacht do griffier der Kamer, c? heer mr. Zillesen, aan de geopen de groeve, de verdiensten v. den overledene, dio gedurende drie-en-dertig jaren met den mecstcn ijver en grootste plichtbetrachting en steeds met opgewektreid en hulpvaardig heid de Kamer gedien 1 had en zich liet ver trouwen der leden had weten te verwerven. Een zwager van den overledene bedankte voor de bewezen deelneming. De stoet werd begeleid door den Kamer bewaarder en de boden der Kamer. Onder zeer veel belangstelling werd gisteren te Dordrecht het stoffelijk over schot van wijlen den heer Huib. Vetli ter aarde besteld. Tal van autoriteiten waren aanwezig Opgemerkt-en werden o. a. het Tweede Kamerlid, de heer S. M. H. v. Gijn, de burgemeester, de loden van don Raad, de voorzitter en meerdere loden van do Ka- mor van Koophandel, de diafcriotaeahoolop- zienor, de heer P. Lo Grand, en de hoofden van verschillende takken van gemeente dienst. Gesproken werd er aan het graf niet. Heen werd voor de betoonde belangstelling een woord van dank geuit. Keten in den Biesbosch. Naar hot ,,Nwsbl. v. h. Ld. v. H. en A. verneemt, heeft de te Heusdeu «zetelende gezondheidscommissie besloten, aan de admi nistratie van het Kroondomein en aan den minister van financiën to verzoeken, om, in dien er nieuwe keten zullen worden gebouwd in den Biesbosch voor zoover die tot het district behoort de plannen daarvan ten fine van advies te zenden aan de Commissie. Uit de diamantindustrie. Do Alg. Ned. Diamantbewerkersbond hield gisterenavond een loden vergadering ter bo spreking van liet voorstel van liet- Boudsbe- stuur (dit voorste] kwam tot stand in samen werking met liet bestuur van de Amst. Ju- wol iersvereenigïng) om 1200 nieuwe leerlin gen tot het vak toe te laten en den 8-urigen arbeidsdag in te voeren. Er bleek een vrij krachtig© opipositio o zijn. Heden avond wordt een tweede Bondsvergadering gehou den voor de leden die gisterenavond niet aanwezig konden zijn. Gevolgen van een brand. Het is na den brand in de stallen der Mij. „Al gemeen Vervoer" te Rotterdam onmogelijk gebleken den paarden -om n ibusdienst vol te houden, waarom besloten ia tot schorsing van den bestaanden dienst, totdat nieuwe garage en werkplaatsen en nieuw materiaal gereed zullen zijn, terwijl inmiddels het materiaal der paarden bussen zal worden verkocht. In verband met deze maatregelen, zag de directie zich verplicht een gedeelte van haar personeel tegen 9 Februari a. s. te ontslaan, terwijl een ander gedeelte met 't oog op do toekomst, wordt in cienst gehouden of op ■wachtgeld wordt gesteld. -- De staking te Rijssen. Men meldt uit Rijssen aan de N. R. Ct. Dinsdagnamiddag had een vergadering plaats van de niet-stakenden. Er waren 280 personen opgekomen, minder dan zich eorst hadden bereid verklaard den arbeid te wil len hervatten. Hiervan verklaarden zich pl.m. 210 bereid, alle werkzaamheden in de oude fabriek te verrichten, waarbij nog en kele bazen en vast9 arbeiders moeten geteld worden. Dit besluit zal aan de firmanten worden medegedeeld. De moord te Mill. Men schrijft uit Mill aan «het Hbld. 't Was Maandag alhier Millsche Markt en dan komt het nog al eens voor, dat er door sommigen te veel gedronken wordt. Dit was onder anderen ook het geval met zekeren P. Ver bruggenalhier, iemand van slechte reputatie, waarop daarenboven en kele belhamels altijd dezelfde rustver stoorders gebeten zijn. De veldwachter Maas komt tusschen 8 en 9 uur in een herberg, waar hij Verbruggon aantreft, en hem in goede trouw aanraadt naar huis te gaan. Aangezien hij echter bang is dat men hem op zijn naar-huis-gaan zal raolestoeren, voldoet de veldwachter aan zijn verzoek om hem een eind weg naar huis te geleiden. Ruim 9 uur heeft men hulpgeroep ge hoord en hooren schieten 2 of 3 maal, geen 3 minuten van die horberg af, vlak bij de beek, doch aangezien liet. op de plaats was, waar altijd de belhamels zich concentreeren, durfde men er laf genoeg niet heen te gaan. de eenigo verschooning voor die laf heid is, dat die belhamels dikwijls aan 't bakkeleien zijn en men nogal bevreesd voor hen is. Toen de vrouw van den veldwachter, die 8 kinderen heeft, waarvan het oudste 10 jaar, haar man om 12 uur nog niet thuis had, is zij met den nachtwacht en de ver dere politie en buren den geheelen nacbt naar haren man gaan zoeken. 5s Morgens om 7 uur vond men de pet en de keep van den veldwachter op een weitje vlak bij de beek. D*at was de eerste aanwijzing. Verder vond men daar een grooten bloedplas en eerst om half 9 zag een der eigen kinderen, in het water een elleboog uitsteken cn werd het vreesclijk misvormde lijk uit het water ge haald. Niet minder dan 17 steekwonden waren in de nabijheid van het linkeroog toe gebracht. Volgens verklaring der doktoren, die op last der justitie de sectie hebben verricht, is de man aan bloedverlies gestorven en is eerst later het lijk in de beek geworpen. Als vermoedelijke dader van den moord op den veldwachter Maas te Mill gepleegd, is voorloopig aangehouden Petrus Verbruggen, landbouwer to Mill. Het- lijk van het slacht offer dat in het water gevonden is droeg d kenteckenen van een gruweiiike martelinj en verwonding. Gisteren is door het gerecht een verhoo: afgenomen, doch wie de schuldige is, of zijn staat niet vast. Men heeft Verbruggen o* arresteerd en vermoeden op hem, omdat zijl klomp juist past in een afdruksel van oe« voet in een molshoop, hij eeuige schrammej heeft op zijn rechterhand en zijn kousen naj waren. De veldwachter Maas was een krachtige vlugge kerel, die wel tegen één persoon wa opgewassen De deelneming in dit geval is zóó alg* meen want de vermoorde was een goei man en een goede veldwachter, die gevalle- is als een offer van plichtsbetrachting in zij: goede trouw dat men om zijn huishouder treurt, alsof er in eigen familie een ongel ui gebeurd ware. Mishandeling met d o o d e 1 ij! ken a floop. Te Bergum (Fr.) is overle- den II. L Schipper, wien Zondag in eet twist messteken werden toegebracht. De dal der II. B. is voortvluchtig. Een schiet- en snij partij. Si een klootschieterswedstrijd te Vasse, gemeen te Tubbergen, begaven do deelnemers zie] naar een even over de grens gelegen herbet j Door den drank verhit, kregen zo weidri woorden mot een ambtenaar der belastingen Van woorden lrwaim het tot daden. Er wen vau alle kanten met messen gestoken naai den ambtenaar. Dezo trok zijn revolver er schoot een zekeren Sch. voor het hoofd. Daai do revolver met hagel was geladen, was c!< wonde niet doodelijk, alhoewel de dokter 23 hagelkorrels verwijderde. Na het eerste se het vielen allen op den ambtenaar aan en takel den hem buiten dermate met messen toe dat onverwijld geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. (Tel.) Leelijk toegetakeld. Men meldt! uu Gouda aan de N. R. Ct. Maandagavond werd de hofmeester vain één der stoombcoten op Rotterdam, M., op straat onverhoeds aangevallen door iemand, die hem, blijkens hef. gevolgd onderzoek voor een an tier aanzag. Met een mes werden hem ver- schillende zoo ernstige verwondingen in het gelaat toegebracht, dat de tong door de wang slak en een tand was uitgesneden. Ook aan den arm was M. verwond. De dader is gevat, Hij is gebleken te zijn zekere B., uit Wad dingsveen, die, blijkens nader bericht, in herberg ruzie kreeg met enkele personen. Hij is daarop vertrokken en toen M., die ook bij de ruzie tegenwoordig was, weer naar buiten ging, sprong B. op hem toe en bracht hem verschillende sneden en steken toe. Hij moet, in zeer opgewonden toestand, er maar op los gestoken hebben, daar het gelaat van M. ver schrikkelijk is verminkt en het een wonder is, dat geen edeler deelen zijn geraakt. Hot getuigenverhoor was gisterenmiddag in vol len gang. De dader is nog in hechtenis en blijft dit, zoo1 ang nog niets zekers omtrent den toestand van M. is te zeggen. Inbraak en brandstichting. Gisterenavond kwart voor 7 uur werd brand ontdekt in het kantoor van de firma A. Poortman in zaden aan den Toerijstudn 27 te Rotterdam, welk kantoor omstreeks half zes door de firmanten was verlaten. De over buren telefoneerden dadelijk naar de brand weer, dié onverwijld met de reddingsbrigade en 5 sectiespuiten ter plaatse was. Toen de brandweer het kantoor binnendrong, wekte het dadelijik bevreemding dat de deuren en lessenaars openstonden. Met twee slangen op de waterleiding werd de brand in een kwartier tijds gebluscht en werd geconsta teerd dat inbrekers na halfzee het kantoor waren binnengedrongen, de deur hadden ge forceerd en de lessenaars en boekenkast* open gebroken en bij die manoeuvres hetzij door onvoorzichtigheid, hetzij opzettelijk brand hebben gesticht om de sporen van braak te bedokfoen. Voor zoover gisterenavond kon worden na gegaan, wordt niets vermist, doch de schade aan de boeken is aanzienlijk; sommige zijn half verkoold. De brandkast is onaangeroerd gebleven. Vermoedelijk zijn de inbrekers dus gestoord. De brand- en waterschade wordt door assurantie gedekt. Van de daders geen spoor. Belangr ij ke diefstal. Te Hoe ven, bij Rozendaal, is Dinsdagnacht ingebro ken in de roomboterfabriek. Behalve eene groot© partij boter, hebben de inbrekers ook een bedrag van ongeveer f 800 aan bank papier medegenomen. Een veelbelovend jong mens c h. Door de mareohaussee's te Hen gelo is een zestienjarige jongen aangehouden, die aldaar en in naburige gemeenten elf hor loges had gestolen en op de wee fgoodere n f a- briek een bedrag van pl.m. f 20 had ont vreemd. Overboord geslagen. Giste renmiddag is de schipper Yan Lochem door een windvlaag op de Dieze bij Bommel over boord geslagen en jammerlijk verdronken. Verdronken. Te Steenwijkerwold verdronk Dinsdagmiddag een meisje van 16 jaar. Met haar broertje uit schaatsenrijden gegaan, reden beiden in een wak. Alle moeite om haar te redden was vruchteloos. IJsvrij. De "aal voor Nijmegen is geheel vrij van ijs. De screepvaart is weer in vollen gang. IJ s. De Minister Havelaar, die 22 Jan. in de Urker haven vast geraakte en daarna door het ijs werd opgesloten slaagde er gistoren in, de post naar En-huizen over te brengen. De Zuiderzee bevat veel meer ijs, dan nen, gelet op den korten winter, zou verraoed.-n. Veel opeengepakt ijs zit nu voor den Ocst- wa«l en drijft beoosten Urk, en dit ka«n met veranderlijken wind het postverkeer nog zeer bemoeilijken. Laag water. Uit Wageningen meldt men Het. water op den Rijn is, nu het ijs is verdwenen; zeer gevallen, in twee etmalen juist een meter. Het staat thans pl.m. 170 c.M. beneden don ivormalen stand van 7-13

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2