Uit den omtrek. Uit de textielindustrie. Op do fabriek Tubamtia. van de firma Tor Kuile te Enscliedé is gisteren het. werk licrvat. Om trent de intrekking van het ontslag van do arbeiders zou gisterenavond de beslissing val len De arbeiders dor fabriek Bamskoeve te Enschedé hebben allen ongevraagd een loons- vcrhooging gekregen van 5 tot 8 pet. In September 1906 brak op deze fabriek zoo man weet een staking uit om loons- verhooging te verkrijgen. De staking te Rijssen. Giste ren zijn een 264-tal werklieden der firma Ter Horat weer aan het werk gegaan aan de oude fabriek. De politiemacht is versterkt en bestaat thans uit 50 man. Herhaaldelijk is tijdens de staking te Rijs sen ter sprake gekomen de onvoldoende hy giënische toestand aldaar. Thans heeft, naar de N. C. meldt, het dag. bestuur op aan dringen van de gezondheidscommissie gelast, dat alle mest- en plaggehoopen aan de straat zijde binnen een maand moeten worden op geruimd, eveneens moeten alle open gaten, dienende tot berging van vuil en afval, wor den gevuld met zand. Opnieuw staking. Men schrijft uit Eindhoven aan het ,,Vad.": Toen de stakers der firma Tincliat een poosje het werk op do sigarenfabriek her vat hadden, ontstond geschil met den fa- briekschef, die verlangde, dat de sigaren, waarover éérst- de staking ontstaan was, zonder naden zouden worde", afgewerkt, dus z.g. gladde dokafwerking. Tevens ontving iedere sigarenmaker voor het maken van dit werk slechts 5 vormen, terwijl er 10 toege zegd waren. Daar ook de meesterknecht der pakkers en sorteerders werd aangezegd, dat hij ont slagen was, wegens zijn lidmaatschap der organisatie van de pakkers en sorteerders, besloten enkele werklieden opnieuw den ar beid neder te leggen, en in staking te gaan. Rustig verbeten zij de fabriek en verspreid den zich door de stad. De overigen zouden in een Woensdagavond te houden vergadering bespreken hoe zij ver der optreden zullen. De sorteerders, pakkers en daglooners zijn niet aan dén arbeid. De fabriek is echter in werking. D« zaak Bland van dan Barg. Gisteren werd aangevangen met het ver hoor van den getuige mr. W. Tabing Suer- mondt, die in zijn qualiteit als curator van den boedel van bekl. den stempel had ge vonden dien bekl. gebruikte als hoofd bij den staat van inschrijvingen dien hij op maakte Daarna werd gehoord de heer J. H. Ve der, commissaris en lid van den Raad van Toezicht der Zuid-Hollandsohe Hypotheek bank sedert 1875, die constateerde dat bi September j.l. de vervalsckingen ontdekt waren. Voorts gaf hij opheldering lioe hij de Bank gehandeld werd ten opzichte van de hypotheekaan vragen van bekl. Die aan vragen zeide bekl. steeds dat waren in gekomen van cliënten uit zijn vroegere prak tijk. Op al die gefingeerde posten had get. mede zijn goedkeuring verleend in de over tuiging, dat de voorstellingen der directie juist waren. Dergelijke verklaringen werden ook afge legd door de beide volgende getuigien jhr. E. van Citters, commissaris en lid van den Raad van toezicht en C. van Dam, pres.- commissaris en waarnemend directeur. Ook zij hadden in goéd vertrouwen in de direc tie aan verschillende posten hun goedkeu- rin gverleend, somtijds tusschentijds, waar na zij dan later ter sanctionneering in de vergadering van commissarissen en Raad van Toezicht kwamen. Wat de taxatie betreft zeide bekl. gewoon lijk, dat hij daarvoor iemand had. De gefin geerde hypotheekhouders ontving bekl. vol gens zijn zeggen, nu eens thuis, en dan weer in het nabij zijh woning gelegen hotel Ro mein. Het afsluiten van tusschentijdsche posten keurde get. Van Dam wel niet goed, maar somtijds was er niets aan te doen. Voorts werd gehoord A. L. Hartman, se dert 1883 boekhouder bij de Bank. Deze getuige was tevens belast met de kas. De aanvragen werden gehandeld naar gelang er geld in kas was en hij maakte er een nota van op- met aftrek van provisie, taxatiekosten enz. Bij de hier geldende posten was hel steeds bekl. die kwam afrekenen. Op den beiwusten Zaterdag in September deelde de bediende Van Etten hem mede, dat hij onregelmatigheden had ontdekt en werd toen dadelijk een onderzoek ingesteld. Verder gaf get. inlichtingen over de wijze waarop hij als boekhouder handelde bij het inkomen der afbetalingen. Nu werd gehoord get. A. G. H. van Ette. boekhouder der Bank. Ook deze gaf weder vcrklarinngen omtrent de wijze waarop bij de boekhouding der hypotheken gehandeld werd en voorts hoe hij ontdekte dat cr iets niet in orde was. Get. wilde een grosse op zoeken in het hypotheek-register. Hij vond dien niet, begaf zich toen naar bekl. van wien de hypotheekaanvraag was uitgegaan Deze zeide het wel eens te zullen nazien, doch daar kwam niets van. Toen is get. weder tot bekl. gegaan en toen was die grosse verdwenen. Bekl. zeide toen dat een nieuwe grosse gemaakt zou worden. Dit wekte achterdocht en leidde tot de ontdek king. Gehoord werd verder mr. J. Molenaar, notaris te Waddingsveen, die verklaarde dat- hom van een hypotheek aan vraag als in do acte van beschuldiging bedoeld niets bekend was en hij ook niet de hem vertoonde hand- toekening gesteld had. Deze getuige mocht zich daarop verwij deren De heer J. J Heerma van Voss, oud-hypo- theekbewaarder te Rotterdam, verklaarde dat de hem vertoonde hypotheek akten nic op het hypotheekkantoor waren ingeschreven en zijn handteekeningen voorkomende op m st.uk van inschrijving valsch waren. Dergelijke verklaring als mr. Molenaar gaf werd ook door notaris Van Eek uit 'sGravenhage gegeven. Ook hom was mets van een hy poth eek aan vraag als bedoeld be kend en ook zijn handteekeningen warej valsck. Get uige Win kei m anoud - hypotheek be waarder te 's Gravonhage, legde dezelfde verklaring af als getuige Heerma van ~rc Voorts worden gehoord de getuigen P. de Zeeuw, L. Bak. J. Klapwijk en W. Zuid- meer, die allen verklaarden dat de op hun naam aangevraagde hypotheken valsch wa ren. Zoo ook de getuigen P. van Leeuwen, C. Oudijk, G. Kort- Ozn.. J. de Bruvn. A van Winden en C- J. Persoon. Bij enkele vrceg de president aan beklaag de of hij die namen uit den Staatsalmanak had gehaald, waarop hij bevestigend ant woordde. Getuige K. Buurman, opzichter te Berg se lienh ook, gaf nog in liriiting omtrent het taxeeren Ten slotte werd gehoord de getuige a dé charge door de verdediging gedagvaard, de heer W. Pluggers. Op de betreffende vraag van den verdediger deelde deze mede, dat Bland van den Berg steeds stil en ingetogen had geleefd, voor zijn vrouw en kinderen een man en vader is geweest ©n daarvoor steeds de grootste zorgen had. Zijn een.igo uitgaven van weelde wie hij zich veroorloofde was hot koojfcu van schilderijen en boeken. De oorzaak v.an zijn val schreef getuige toe aan zijn overdreven optimisme. Getuige ver zekerd© dat als hij voor zijn misdrijf geboet had, hij hem zeker weer de vriendenhand zal reiken. De eisch van liet, O. M. luidde: veroor- doeling van bekl. wegens oplichting en zes valsch heden in geschriften en het deebewust gebruik maken daarvan, tot- vier jaar gevangen isstraf. Als verdediger trad op mr. Schade©, die, na de juridische zijde der zaak behandeld te hebbenoverging tot de persoon van den be- klaagde. Hier ligt hrt zwaartepunt voor den verdediger, al wil de pleiter van heden geen hypermoderne theorieën verkondigen. Maar ook ons strafrecht eischt aanzien der perso nen. Een justitie, die geen klassejustiti© is, zou niet deugen. Een goed rechter let juist op den aard der personen. De eene persoon immers lijdt anders in de col dan de andere. Stand en geboorte zijn factoren. Deze man zal altijd nog de straf lijden van met den vinger te worden nagewezen. Deze man zal door 'n zware straf lijden. Deze beklaagde is meer zwak geweest dan slecht. Niet uit boozen hartstocht, maar uit vrees voor het leven. Toen het donker werd, is hij gevallen. Reeds in Hillegersberg leefde hij boven zijn stand. Reeds toen stond hij voor de keuze af stand te doen van alle maatschappelijke po sities of leenen, leenen, leenen. Hij koos het laatste, en toen de gelegenheid zich gereede- lijk bood word hij een misdadiger. Spannend is de vraag waar bleef het- geld? Dankbaar is spreker voor de kiesche wijze, waarop de pres—ent dio vraag bedekte. Ook spreker zal daarover zwijgen. De heeren rechters hebben de cijfers voor zich, dat is voldoende; de man leefde kalm, stil, matig; een speculant was hij evenmin, hi' zat meest thuis op zijn studeerkamer. In de huiskamer begon hij soms plotseling te tikken, 's Nachts liep hij heen en weer. Nu weten zijn huis- genooten de oorzaak van dit alles. Nu zei de beklaagde in het huis au bewaring tot pleiter, dat hij God dankte nu het zwaard niet meer hing boven zijn hoofd. In een oogenblik van ziin '"wen, dat beklaagde wat geld kreeg, staakte hij aanstonds ziin mis drijf. Twintig jaren lane leed deze man. Een nieuw leven kan hij niet meer begin nen welliokt kan hij nog eenige passieve rust vinden. De beklaagde toonde zich onder dit plei dooi zeer ontroerd. Hij weende steeds, de handen voor het gebogen gelaat. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag 14 Februari a. s. S t r u i k r o o v r s. Voor de Amster- damsche rechtbank stonden 'Donderdag te recht Cbr. V., sjouwerman etn Joh. W., schippersknecht, 'beidien géboren en wonende te Hilversum, 'beschuldigd van afdreiging en poging tot moord. Uit- de dagvaarding en het verhoor van zes gedagvaarde getuigen bleek o. a.het volgende In den avond van Zondag 2 September 1906, wandelde de 22-jarige J. van Geelen dooi de Peerlkanrplaan te Hilversum .met zijn verloofde, toen hij door beklaagden staande gehouden, en op hem volkomen onverklaar bare wijze van zijn meisje gescheiden werd. De eerste bekl. had hem vloekende toege voegd ,,je geld of je loven." Ziende dait het der aanvaller ernst was, en zich niet. sterk genoeg voelende om zich te verdedigen gaf hij aan V. oen kwartje, dioch deze eischte meer, op getuige met een imes aanvallend^, welke aanval echter slechts een geringe wan de naliet-, daar hij dien wist af te wenden. Beklaagde wierp getuige daarna op den grond, waarna W. hem toeriepmaak hem maar van kant, want. straf krijg je toch. Op den grond liggende ontstal W. aan getuige nog een portemonaie, maar toen daagde red ding op door een drietal jongelieden, waar op de onverlaten bet hazenpad kozen. Op dén avond van 7 Sopt. ontmoette getuige V., waarna beiden gearestoerd werden. Het Openbaar Ministerie achtte het ten- laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, ofschoon beklaagden ontkenden. Hij be treurde dat de zaak zoo slecht en zoo laat na het voorval door de Hilversumsche .politie was onderzocht cm eisch'te tegen V. 2 jaar, tegen W. 9 maanden gev. straf. Uitspraak 12 Februari. Smaadschrift. Zooals velen zich nog zullen herinneren werd door den heer en mevrouw Blanckenhagen te Groesboek een proces gevoerd tegen het dagblad „De Gel derlander", naar aanleiding van geruchtma kende "berichten in Juli 1905 in dit blad ver schenen. In. die berichten werden mededee- lingen gedaan omtrent vrijheidsberooving en mishandeling gepleegd ten opzichte van het dochtertje van den heer Blanckenhagen, dat met do hulp ©ener dienstbode -was ontvlucht waarna <ie justitie een onderzoek instelde en do vadervoogd van zijn voogdij werd ontzet. In die berichten, kwamen onjuiste détails voor. die door het blad out eigen beweging werden gerectificeerd, doch de waarheid der hoofdfeilen hield ..De Gelderlander" vol, en nu stelden de heer en mevr. B. een civiele actie tegen het blad in tót betering van eer en goeden naam, "wegéns smaadschrift, met oisch tot schadevergoeding. De rechtbank te Arnhem heeft thans uit spraak gedaan en o. a. overwegende dat door het blad niet is aangetoond dat gehandeld' werd in het algemeen belang, het. dagblad veroordeeld tot betaling van f 50 schadever goeding aan ieder der eischers, en: in de kosten van het beding. Mishandeling met dood el ij ken afloop. In verband met de mishan deling met doodelijken afloop, den 3en Ja nuari gepleegd to Homberg op schipper Claassen en diens zuster, aan boord van hun vaartuig, is te Coblentz aangehouden de sto ker E. M varende op do stoomboot William Egan 8, een bekende van den varensgezel A., die zich te Rotterdam bij do politie meldde en vermoedelijk do hoofddader is. Gezocht wordt nog een zekere B., die in 1905 uit de rijkswerkinrichting Yeenhuizen ontvluchtte, die getuigenis in dozen kan af leggen. N. R. Ct. Inval in een speelhuis. Men schrijft aan de Haarl. Crt. De Slotonsche politie heeft een welgeslaag den inval gedaan in c.fé „Halfweg Sleten"; een aan/tal personen hielden zich bezig met hazardspelen, verschillende voorwerpen (speel- werktuagen) en geld zijn onder hevig protest in beslag genomen. Bijtijdsgerod. Een bewoner in de Heintje Hoeksteeg te Amsterdam is Woens dag», vond nog juist bijtijds door drie agen ten gered. Hij had in beschonken toestand zijn lamp gebroken, zoodat een paar kussens welke op den vloer lagen, reeds vlam hadden gevat. De dronkaard was natuurlijk niet in staat zelf het vuur te dooven, en het. zou hem zeker slecht vergaan zijn als niet op litor it ie se oogenblik de politie te hulp was gekomen. Hevige brand t©Rotterdam Gisterennach is de suiker en chocoladefa briek van de firma C. v. Andel, aan de Gedemptevest te Rotterdam, geheel door brand vernield. De fabriek geleek één vuurklomp, zoodat de brandweer, die spoedig aanwezig was, met drie stoom- en acht handspuiten, alle krachten moest inspannen om de aangren zende tabaksfabriek, die eveneens in brand geraakte, te behouden. Een felle sneeuw jacht belemmerde het blusschingswerk zeer. Men slaagde er in des ochtends om 5 uur de brand tot de 2e verdieping en den zolder, die geheel uitbrandden, te beperken. De muren der fabriek dreigen in te stor ten. Beide panden waren gevestigd in het vroegere katholieke weeshuis en zijn tegen brandschade verzekerd, do chocoladefabriek tegen f 40,000 en de sigarenfabriek tegen f 18,000. Rivierberichten. 1 Februari. Arnhem, blank water. Vreeswijk, drijf- ijs over een-tweede der rivierbreedte. Westervoort, idem. Kampen, ijs vast. Laagwater. Krimpen, vol drijfijs. Moerdijk, drijfijs over een-tiende der rivier- breedte. IJ sberichten. Men meldt uit Wageningen Do Rijn was gistermorgen zoo goed' als gie- hee' bevrijd van drijfijs. Do scheepvaart wordt hervat.. De gierpomt aan het Lexkas- veer is gisteren weder gelegdHet. water blijft, nog flink wassen. Slachtoffers van hot ijs. Woensdagmiddag is te Maastricht een twaalf jarige jongen door het ijs gezakt en verdron ken Te Valt'hermond is de twaalfjarige zoon van den wachtmeester der maréchaussée al daar door het ijs gezakt en verdronken. Te Loosdrecht is do bejaarde werkman J. K- op den Loosdrechtscheu polder met zijn slede met riet in een wak gereden en ver dronken School- en Kerknieuws. Een onder ij zers-instructie. Aan Hare Majesteit de ^oningin is door het hoofdbestuur van den Bond van Nederland- sche onderwijzers een axlres verzonden, waar bij het, onder overlegging van de instructie voor de openbare onderwijzers in de gemeen te Hoogeveen aan H. M. verzoekt, artikel 6 dezer instructie te vernietigen, als zijnde strijdig met de wet of althans hét daartoe te willen leiden, dat genoemd artikel ophoudt te bestaan. Dit artikel geeft aan B en W. van genoemde gemeente de bevoegdheid, een onderwijzer tijdelijk naar een andere school over te plaatsen, indien zulks in hot. al gemeen belang ncodig wordt geacht. Volgens art. 29 der wet op het lager onderwijs wordt oeu onderwijzer aan eene bepaalde school verbonden en kan hij niet anders dan door ontslag en nieuwe bei::c:ninv door den ge meenteraad aan eene andere school worden geplaatst hetwelk dan met medewerking vu den onderwijzer zou moeten geschieden. De instructie is door den raad van Hoogeveen vastgesteld bij besluit van 24 December 1885. Het leeg pómpen van de open bare school. To Em men, gemeente Dalf- son, zal binnenkort eene bijzondere school ge opend worden. Men hoopte deze school vóór 15 Januari 1907 klaar te hebben. Nu di'. echter niet het geval is. tracht men, \olgens Het Schoolblad, de openbare lagere school te Emmen te on: volken, om zoodoende niet genoodzaakt te zijn, de derde leerkracht nog een jaar te houden. Men eeft n.l. eene lijst doen circuleereu waarop do ouders slechts to toekenen hebben voor „gemoedsbezwaren." Wordt aan do eenvoudige menschen gevraagd, hot* ze zich hieromtrent kunnen verantwoorden, dan zeg- 5en ze: „Hiervoor zorgt de burgemeester wel." )eze is dan ook de mede-oprichter dier school, zoo niet de voornaamste persoon in deze quaestie. In de Ned. Herv. Kerk zijn thans nog be roepbaar de 46 volgende candidaten tot den xiei- ligen Dienst F. Fokkema, t© WesiergeeetH. 0. A. Gex- lings. te UtrechtH. A. Loeff, to Dordrecht P ae Borst, te GoudaJ. G. Steenbeek, te Weesp W. Groenman, te ^charwoude S. R. Hermanides, te Baarn W. A. van Bruggen, te UtrechtL. C. de Jong. te Giessen-Nieuwkerk J. A. F. M. van der jagt. te Rotterdam A. Feenstra, hulpprediker te Alphen a/d. Rijn P. van der Eist. te de Bilt (Utr.) A. H. Cou- vée, te Utrecht; C. B. Poet he Wesenhage, te 's-Gravenhage G. van Ramshout, hulpprediker te Dedemsvaart H. J. Pasma, te Heerenveen G J. Koldewijn, te Utrecht; S. J. de Hoest, te Leiden C. J. Eijbers, te Apeldoorn S. LJber- ma. hulpprediker te Óamperland J. A. Steen beek, te Weesp C. Ferguson, te UtrechtL. Th. Wieten, te Amsterdam A. Dronkere, te MiddelburgM. P. de RoonJ. J. Creutz- bergevangelist to Breezand J. van iBeekto Zegwaard M. Niemeijerto VuurscheJ. van Dorpte 's-Graven hage A. E. K. Pols, te s-Heerenhoek J. F. Beerenz. te Abcoude G. W. Swart, te Gro ningen W. W. Siddré, te Amsterdam J. P. van Leusden, te UtrechtJ. W. P. Le Roy, te Amsterdam T. L. van 't Hooft, te Schevenin- geuA. G. Oosterhuis, to SuawoudeJ. M. Muller, te UtrechtP. van Drimmelen, te 's-Gravenhage en J. F. F. van der Linde, F. W. G. Verheul, J. Kramer, I>. ter Haar Romcny, T. G. Meester, H. Gravemeijer en J. Lyffe- ring. Dr, A. Rutgers van der Loeff Azn., pred. bij de Ned. Herv. gemeente te iieverwijit sedert 18 Februari 1906, heeft togen 1 Mei a. s. eervol ontslag uit zijn ambt gevraagd. 22 Mei 1892 aanvaardde hij de Evangeliebediening te Ave- zaath, 21 Febr. 1897 vertrok hij vandaar naar de gemeente 's-Hertogenbosch. Zeist, 1 Februari. Gisteren is dr. Scher mer geïnstalleerd als geneesheer-directeur van het Christelijke Sanatorium voor Zenuw lijders alhier, benoeihd in de plaats van dr Hermanides. De eenvoudige zaal die voor de godsdiensti ge bijeenkomsten dient, leverde een aangena- men aanblik op. Het podium met groene plantten versierd, de volle zaal, gevuld met patiënten, pleegzusters, .verder personeel en vele belangstellenden, waaronder de verschil lende prediuanten te Zeast, enkele geneeshee- ren, dat alle gaf ©en verrassenden en aan- genamen aanblik. Vóór aan het bestuur, op het podium, ds. Nofaten. Déze opende de bijeenkomst en verzocht den aanwezigen Psalm 81 vers 12 te zingen, waarna hij een kort gebed uitsprak. Daarna hield Z.W.Eerw. eene rede naar aanleiding van Ps. 65 veis 3 „Gij hoort het gebed", nieraan voegde hij ten slotte eenige harte lijke woorden toe, tot den scheideonden directeur. Hij dankte dr. Hermanides voor alles wat deze voor de inrichting gedaan had, voor de liefde die hij den patiënten had toe gewijd. „Gij hadt de patiënten lief, en de patiënten hadden u lief." Verder betuigde spreker namens het bestuur do vreugde die bij allen was, naardien de gezondheid en de krachten van dr. Hermanides zoovedde her steld waren dat deze hoogstwaarschijnlijk niet tot algeheel© rust zou veroordeeld zijn, maar nog veel zou kunnen werken, ook op het gebied der wetenschap. Hierop sprak ds. Notten ook den nieuwen geneesheer-directeur toe. Hij heette hem welkom en dankte heem dat hij aan de roep stem van het bestuur had willen gevolg geven om de opvolger van dr. Hermanides te zijn Ook den patiënten en allen aanwezigen beval hij den nieuwen titularis aan. Daarna zongen de aanwezigen Psalm 65 vers. Dt. Hemanides daarna aan het woord ko mende wees er op dat alles verwisselt. Zelfs de o"dst© filosofen wezen hierop. Christus zelf wijst op de veranderlijkheid waar Hij van den tempel voorspelt dat geen steen op den anderen zal "blijven. Zoo ook het veran dering. Spreker wijst op alles wat ook hier de waarheid der veranderinD bewijst. Hij neemt van allen afscheid, van het bestuur, van de predikanten, van patiënten e perso neel, en vraagt vergiffenis voor alles waarin hij mocht zijn te kort geschoten. Hij beveelt zijn opvolger bij allen aan. en prijst de in richting gelukkig dat zij in plaats van een afgewerktën man, een man krijgt in de krach kracht van het leven, die zijne- sporen ook op diit gebied der "eronkunde verdiend heeft. Daarna beval dr. Schermer zich en de zijnen bij allen aan. Hij wees op de noodza kelijkheid Ier samenwerking tusschen allen, en waar hij geroepen is het werk van dr. Hermanides over te nemen, daar hoopt hij in denzelfden geest en in dezelfde richting te werken. Daartoe roept hij de hulp in der broeders en zusters, vraagt het vertrouwen der patiënten en hoopt op de hulp van God. De heer Roodhuyzen, lid van het bestuur, doet het dankgebed, waarna dr. Hermanides nog in het bijzonder een afscheidswoord richt tot de broeders ep zusters werkende bij de verpleging. Na het. zingen van het laatste vers van den avondzang was de plechtigheid afgeloo- pen. Men schrijft uit Zeist Gisterenmiddag half een ontstond op „Villa Nova", bewoond door jhr. C. A. de Pesters, een folie brand op de bovenverdie ping Men meent door een gebrek aan de stoomverwarming ontstaan. Hoewel in den beginne getracht werd door Hollandiafak- keïs den voortgang van het vuur te stuiten, mocht dit niets bafen. De brandweer kwam zoo spoedig mogelijk ter plaatse en werkte met een stoomspuit en drie handspuiten. De heer De Pesters was op het oogenblik, dat de brand uitbrak, alleen met het personeel op do villa zijn beide zonen waren niet aan wezig Hoewel alles wat. mogelijk was werd aangewend, kon men don brand toch niet spoedig meester worden, vooral ook omdat deze voortwoekerde tusschen de plafonds der bovenverdieping. Do burgemeester, de wet houders. bonevons de inspecteur van politie met. onder hebbend personeel bevonden zich op het terrein des onheils. Do waterschade vooral is zeer aanzienlijk. Het was een recht treurig schouwspel te zien hoe groot de schade was, niet alleen door de vlammen, maar vooral door het water aangericht, dat met d'kkc stralen van den nok van liet dak tot op de benedenverdiepingen stroomde. De prachtige kamers en zalen met. gobelins be hangen, de heerlijk gebouwde hal, alios stond weldra geheol blank. Door tijdige hulp dor omwonenden kon de inboedel gelukkig gered worden. De meubelen werden in don stal gebracht, hoewel hot ovorbrengen niet. altijd zonder schade geschiedde, terwijl porselein, glas werk, waaronder zeer kostbaar, en andere preciosa bij jhr. Schoren- werdon geborgen. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan de mannen der brand- weer, die, hoewel geen brandweerlieden van beroep, niet aarzelden zich op gevaarlijke punten te begeven, ten einde het woedende element te bestrijden To ongovoer half vijf kon men zeggen dat de brand geblusoht was en konden politie en brandweer inrukken. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Baarn was o.a. aan de orde het voorstel betreffende de stich ting van ©en school voor M. U. L. O Door de heeren Bicker Caarten en Haar man was een amendement, op liet voorstel van B. en W. ingediend, dat door den beer Bicker Caarten uitvoerig werd verde digd en in hoofdzaak door B. en W. werd overgenomen. Ook was een amendement in gediend door de hoeren Heybroek en Wafel - bakkerdat ten aanzien van liet schoolgeld door hen werd ingetrokken. Zij handhaaf den echter hun voorstel, om een ambulant hoofd te benoemen. De wethouder van onderwijs, dr. Thomas, verdedigde in oen uitvoerig be toog het voorstel en behandelde daarin ook de amendementen. Verder had nog eenig de bat plaats over de quaestie of er een ambu lant, dan wel een niet-ambulant hoofd zou moeten komen. Wij meenen echter te kun nen volstaan met de vermelding der resul taten. Aangenomen werd 1over te gaan tot het bouwen van eene nieuwe school voor M. U. L. O. van 2 ver diepingen met 8 lokalen achter in den tuin van het instituut „De oorsprong". 2. voorloonig geen beslissing te nemen in zake het bouwen van eene schoolwoning, in verband met het al dan niet verhuren van het tegenwoordige instituut aan het nieuw te benoemen hoofd. (Hierbij dient opgemerkt., dat het hoofd f 500 vergoeding zal krijgen voor woning- huur. Wil hij dan de vill» huren mot het oog op het houden van kostleerlingen, die f 60 schoolgeld zullen hebben te betalen, dan be- - taalt hij dus aan dé gemeente f 500 toe). 3. te besluiten dat als or 100 of meer leerlingen zullen zijn, er een ambulant hoofd zal zijn. Wat het schoolgeld betreft, hadden B. en W. nog eeaige aftrek voorgesteld voor de tweede en volgende kinderen uit éénzei f do gezin. Aangenomen werd echter met 7 tegen 6 stemmen de door den heer Bicker Caarten voorgestelde regeling, volgens welke het schoolgeld zal bedragen voor inkomens be neden de f 3000: voor de klassen 1 tot 4 f 30; voor de 5e en 6e klasse f 35 en voor de 7© en 8e klasse f 40. Voor inkomens van f 3000 tot beneden f 60o0 lespeet ie vol ijk voor 1 de bovengenoemde klassen f 45, f 50 en f 55, en voor inkomens van f 6000 en hooger, als mede voor alle leerlingen van buiten de ge meente, voor alle klassen f 60 of zooveel meer als volgens do wet geheven mag wor den met het oog op den kostenden prijs. Toen deze gewichtige beslissing genomen was bracht de heer Heybroek onder al gemeen© instemming hulde aan den wethou- der van onderwijs dr. Thomas, voor de groote moeite en zorg die hij aan deze zaak had gewijd, en hij twijfelde niet of de beslis- sing zou zijn tot tevredenheid van de inge zetenen De heer Bicker Caarten vereeniede zich daarmee en voegde er den wensch bij, I dat waar de Raad den laat sten tijd zoo dik wijls voor belangrijke onderwijsquaesties had gestaan, dit jaar ook actief zou zijn voor andere zaken. H u i s v 1 ij t. Te Baarn zal vanwege de afdeeling van den Volksbond tegen drank- misbruik, waarvan de heer F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, burgemeester dier i Êjooneente, eere-voorzitter is, in de maand April ek. eene driedaagsche tentoonstelling van huisvlijt gehouden worden. Van de rege- lingscommissie, die uit een 12-tal dames °en heeren bestaat, is de heer N. Wafelbakker, voorzatter, de heer G. 1-Ienger, secretaris, en mej. J Lange, ponningnneesteres. In do - maand October van het vorige jaar werd door genoemde commissie op ruime schaal eene circulaire verspreid, waarbij iedereen word uitgenoodigd tot deelname aan deze tentoonstelling van voorwerpen in vrijen s tijd vervaardigd. In een zeer uitgebreide lijst op deze circulaire afjgedrukt. wenden in een 14-tal groepen verschillende voorwer pen genoemd om vervaardigd te worden, zoodat daaruit gemakkelijk eene keuze kan worden gedaan. Het resultaat dezer circu laire was, dat ruim 260 deelnemers zich op- gaven. De inzenders warden verdeeld als volgt- Afdeeling A Jongens en meisjes tot 13 jaren. Afdeeling B: Jongens en meisjes van 13 tot 16 jaren. Afdeeling C: Personen boven de 16 jaren. Afdeeling I)"^ersonon, die buiten mede dinging ter opluistering inzenden, waaron- der ook begrepen vaklieden. Er zullen worden uitgeloofd prijzen in geld. in kunstvoorwerpen en diploma's. Tij- dens de tentoonstelling zal voor de inzen ders gelegenheid bestaan hunne vervaardig de voorwerpen te verkoopen, terwijl na ver kregen Koninklijke bewilliging aan do ten toonstelling eene verloting zal worden ver bonden. Reeds werden door belangstellende ingezetenen bedragen in geld toegezegd, torwijl voor do uit. te loten prijzen een:ge kunstvoorwerpen bij de commissie inkwa men. De belangstelling voor deze goede zaak is dan onk blijkbaar groot en het lijdt geen twijfel of de regelings-commissie, die zich zoozeer beijvert voor deze nuttige onder neming, zal hare vele moeite met een schit terend welslagen beloond zien. Slecht bohuisden in den Vleuten schen polder. Het noodlot is gruwelijk humoristisch, geloof, ik, ten

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3