KOLONIËN. BINNENLAND. noor zij liet oecumenische patriarchaat niet door vreedzame middelen kan bewegen tot eene verzoening in de Koetzowalaehischc- kwestie, van hare suzeroinitoitsrochten ge bruik zal maken en krachtige middelen zal aanwender. De grooiviaer verklaart, dat men de Walachen ni-t kan verbuoden, in hunne moedertaal tot God te bidden; dat kan uiot als strijdig met do kanonieke wet ten beschouwd worden. De regeering wil den vrede op haar gebied en kan onmogelijk toe laten. dat toestanden voortduren, die steeds een element %*an beroering vermen. China. Btrlijn. 2 F tbr. Een kabeltelegram uit Sjanghai van heden. 9.50 voormiddags be richt dat de benoeming van den gouverneur- generaal van Tientsin Joeansjikai tot gou verneur-generaal van Maudsjoerijo elk oogen blik vet wacht wordt. Tegelijk met deze be noeming worden de dirie Tartarengen oraals in de Mantajoerijsche gewesten afgeschaft. Do gouverneur-generaal in Nanking zal dan naar Tientsin gaan en in zijn tegenwoordig ambt vervangen wonden door de gewezen gouver neur generaal van Kanton, die hot ambt. waartoe hij benoemd was nog niet aanvaard 1 vee ft en met verlof in Sjanghai vertoeft. Allerlei. vIn het Thaw-prooes komt nog maar steeds geen voortgang. Nadat uit 300 opge roepen personen een tiental juryleden was gekozen, werden nogmaals 100 lieden gedag vaard, om, daaruit de enkele nog onbezette 'plaatsen in de jury aan te vullen. Maar dat werk wil maar niet vlotten, want aoodra er weer enkelen geschikt zijn bevonden, worden anderen, die reeds als jurylid waren beëedigd als zoodanig ontslageu. Inmiddels gaan de groote New-Yorksche bladen voort met het plaatsen van ellenlan ge stukken over de quaestie, welke gedrags lijn zal worden gevolgd door de advocaten voor de verdediging. De oude mevr. Thaw, de moeder van den beklaagde, zal naar sommige bladen be weren ter terechtzitting medodeelingen doen over den aanleg tot krankzinnigheid, waarmee de leden van het geslacht Thaw er felijk belast zijn. vMinister Delbrück heeft in de Pruisi sche begroot ingsoommissie nader medege deeld dat in de staatsmijn te Reden op den dag van het onheil alles in orde was geweest De opperhaas had, voor de ploeg afdaalde, bericht gekregen dat er niets bijzonders was. De lampen die in de mijn gebruikt worden, zijn benziuolampen en zoo veilig mogelijk. Of de een of ander gerookt heeft, is niet uit te maken geweest. De bazen die gemeld heb ben dat alles in orde was, zijn dood. Alleen is bekend geworden dat een hunner, in plaats van om 3 uur, om 4 uur is afgedaald. Ook de vertegenwoordiger van de commissie uit de arbeiders heeft verklaard dat er niets aan de inrichtingen in de mijn ontbrak. De mija was, zeide hij, vrij van mijngas, de twee omgekomen bazen waren mannen die altijd hun plicht deden en do waarschijnlijkheid bestond dat de ontploffing aan de grens van de vier schachten was voorgekomen en daar na een ontploffing van kolenstof tengevolge had gehad. Ook do besproeiing was, volgens den vertegenwoordigers der arbeiders, in orde geweest.. Tot nog toe is niet uitgemaakt of iemand schuld heeft, buiten den baas die een uur te laat is geweest. Misschien is het mijn- gas uit een andero laag van boven af in da schacht doorgedrongen. Alle lijken op 6 na zijn geborgen. Do Keizer heeft uit het Dispositionsfonds 20.000 mk laten verdeelen. Dat maakt por gezin 200 mk., zoodat de eerste nood gelenigd is. De regeering zal zorg dragen dat do jaar- lijksche uitkeeringeu zoo gauw mogelijk be rekend worden. De uit keering bedraagt voor een weduwe, al naar het aantal kinderen, tot 900 mk. 'sjaars toe. En verder heeft de particuliere liefdadigheid ruimschoots go- geven. vRuggemergs-hereenvliesontstoking beo recht nu hevig te Glasgow en to Belfast. In Januari zijn or te Glasgow 103 gevallen aangegeven, waarvan er 47 doodelijk aflie pen. Er zijn, van 't begin der ziekte af, meer dan vijftig menschen aan gestorven. De helft van de gevallen is van kinderen bonoden do vijf jaar. De ambtenaar van den gezond heidsdienst gelooft, dat de ziekte nog moer verbreid is dan men wel weet, omdat vele gevallen voor influenza, stuipen, enz. worden gehouden. Uit Belfast kwam bericht, dat daar weer twee sterfgevallen aan de ziekte waren voor gekomen. Van een gezin zijn vier leden er reeds aan beewekenwie er nog van over zijn hebben de ziekte ook. Ambtelijk is vast gesteld, dat 80 pet. van do zieken sterven. OOST-INDIË. Celebes» De correspondent dar N R. Ot. te Batavia «eind;* gisteren Hedennacht heeft de patrouille-Pimentel con rotsvesting bij Kaloei vermorst erd, waar bij 19 vijanden gedood en onzerzijds geen ver liezen geleden werden. Het eenig kind van Poeang Tikoe is in de Toradja-landen opgelicht, en wordt te Ranté Pro aangehouden.'' De redactie van genoemd blad teekent hierbij het volgende aan „Het bovenstaande is sedert geruimen tijd voo. het eerst weer een bericht van de op Celebes nog steeds optredende troopen. Blijkt er al uit, dat er nog stoeds een partij van verzet is, die zich krachtig genoeg voelt om in een ben ting de onzen bet hoofd te bieden, het telegram van onzen correspondent meldt tevens een door de onzen bevochten succes. Waar de nu genomen bewting juist ligt zal nader moeten blijken de aanduiding bij Ka loei. dat in het t-»t de Maaumrempoeloe be boerende landschap Doeri ligt, Ls wel wat vaag, met het oog op de groote afstanden waarmede mem daarginds gewoon is geraakt te rekenen. Wij weten jdleem, dat in het laatst van ht*. vorige jaar compagnie infan terie en 2 brigades marechaussee naar de zich onafhankelijk noemende ten N. van Doeri gelegen landschappen Sangala, Nik inde en Mak ale zijn opgerukt om land on volk te lee- ren kenr.ei on dc geweren in te nemen. Wei licht heeft dit aanleiding tot verre; ge- geve Z oa's men zich za' herinneren is Poeang Tikoe he; Toradjahcofd, dat ons zooveel te doer heeft gegeven en zich in öaroepoo zoo hardnekkig heeft verdedigd. Toen doze ben- tiag 26 October 1906 viel, heeft Poeang Ti koe zich met een groot aantal volgelingen onderworpen. Hij bewijst op het oogenblik goede diensten bij oen colonne, die naar Bi- loeang on de aan Mandhar grenzende To radjaa ndsc hap pen is vertrokken. Het kind van Poeang Tikoe, dat thans is opgelicht, zal, naar wij vermoeden, om bijzondere rede non wel door de verzetspartij achter zijn go houden Ran té Pao ligt 70 KM. benoorden Enre- kang en 6u K.M. bewesten Paloppo; hot is ecu etappeplaats voor de in de Toradjalan- don ageerende troepen. Poeang Tikoe zal dus daar langs mooten als hij met de onzen terug- keeit daarom zal men zijn kind daar maar hebben aangehouden De Staatscourant van Zondag 3 en Maandag 4 Februari 1907 bevat de volgende Kon besluiten overgeplaatst bij de infanterie van het In- sche leger de le luitenant J. F. den Ouden van den staf der infanterie, werkzaam bij de Academie bij het 4e regiment infanterie de le luite nant der infanterie C. W. van Ginkel van Let Indische leger benoemd bij de artillerie tot le luitenant bij het tegenwoordige korps de 2e luitenant F. A. van Weerkom, van het 2e regiment vesting-artillerie J. van Selm, van het le regiment vesting-artillerie; benoemd tot reserve le luitenant bij de landmacht ue 2e luitenant W. G. F. van Heijningen, van het 4e vesting-artillerie; tot reserve lo luitenant de reserve 2e lui tenants H. W. Borel, L. do Ruiter, mr. J. Dijckmeestcr en H. de Groot, allen van de grenadiers en jagers, J. W. Molsbergen en A. H. de Noo, beiden van het le regiment infanterie, F. E. van Puijenbroek van het 2e regiment -'nfanterie, G. J. de Groot van het 4e regiment infanterie, J. W. C. Ort en H. K. Hobbel, beiden van het 5e regiment in fanterie; W. van Alfen, H. J. G. Cramerus en J. W. Mooij, allen van het 6e regiment infanterie, C. van Houten en J. A. J. Lam. beiden van het 7e regiment infanterie, A. W. Hoette en C. van Nievelt, beiden van het 8e regiment infanterie, J. A. Broekman, M. A. E. Seouwen, J. de Jong, allen van het 9o regiment infanterie, F. D. Bijleveld, van het 10e regiment infanterie; H. Schiir- man, en J. N. F. Boeschoten, beiden van het 4e regiment; jhr. H. M. '-an Weede en jhr. J M. Haersma de With, beiden van het 2e regiment huzaren, J. Elsbacher en H. A van Nievelt, A. Smit en jhr. C. L. de Jonge, allen van het 3o regiment huzaren on R. B Canter, van het 4e regiment huzaren; benoemd tot commies der post- en telegra fie -le klasse de surnumerair A. P. J. de Kievit, de .idspirant-commies H. v. d. Pol en de surnumerairs W. J. Jansen en J. G. F Swenile. Het diner dat H. M. de Koningin Zaterdag den vreemden gezanten bij ons Hof aanbood, werd opgeluisterd door een concert van de Kon. Militaire Kapel. De genood igdo» verschonen alle in gala- costuum. H. M. de Koningin Moedor heeft Za terdagavoaid in het Gebouw voor Kunsten en Wetenscliappen een concert bijgewoond on dor leiding van den lieer Edouard Colonne. Feu der Ilaagsche correspondenten van de Tel. meldt Zaterdagochtend kwam prins Hendrik ooi- verwacht aan den achteringang van het bu roau van den generaion staf op de Kalver markt en had ruim een Half uur een con ferentie met generaal Kool. Geruimen tijd confereerden toen deze hooge militairen. rk verneem, dat een en ander in verband staat mot de waarachijlnlijlke afstemming van de oorlogsbeigrooting in de Eerste Ka mer benevens met de brochure-general Smeding. Mocht minister Staal vallen, dan is het zeker, dat generaal Kool aangezocht wordt voor het ministerschap. De Ruytor-feesten te Vlis- singen. Uit Vlissingen wordt gemeld: Thans kan beslist worden meegedeeld, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden, de De Ruyter-feest en aldaar zal bijwonen. De Prins zal op den feestdag te 11.20 ar- riveeren en te 5 uur vertrekken. De invaart van De Ruyter, zoomede do his'orische optocht, zullen door hem worden in oogenschouw genomen, op het bordes van he*. stadhuis Z. K. H. zal ook tegenwoordig- ztjn bij de eerste-steen legging van de Zee vaartschool, gonaam de De Ruyter-school. De Prins heeft voor do weldadigheids voorstelling ten bate van het. nationale fonds te geven door een comité, waarover Z K. H. het Beschermheerschap heeft aanvaard, een belangrijke gift geschonken. Do toestand van den minister van Marine is goed. Z.Exc. doet in do laatste dagen de hoogst noodige departementszaken zelf af, en ont vangt daartoe in de inrichting van het Rood© Kruis, den secretaris-generaal, hoofd ambtenaren en officieren, werkzaam aan zijn departement. Do nieuwe Vicaris A p o s t o 1 i- (usvan Suriname. Uit Rome ontvangt Het Centrum het bericht der officicele be noeming tot vicaris-apostoücus van Suriname van den hoogwaardigen pater J. C. Mecuwis- sen, provinciaal der E.E. P.P. Redemptoris ten to Amsterdam. Mgr. Moeuwissen wordt bisschop van Pa Ito (Syrië) i. p. i. De hoer Ch. L. Fleisclunann. bij ko ninklijk besluit van 26 October 1906, no. 19, benoemd tot consul der Nederlanden te Guatemala, is als zoodanig door do regeering van do republiek Guatemala erkend. Aan den hoor FleLschmann kan in het Engélsch, Duitsch en Fransch geschreven worden. De tijdelijke waarneming van het vice- consulaat der Nederlanden 'e Yokohama is opgedragen aan den hoer L do Villegas de St. Pieire, vice-consul van België aldaar, aan wien in het Fransch geschreven moet worden De suppleoire bcgrooting van B'uiton- landsche Zaken, noodig wegens de instelling van een diplomatiek vertegenwoordiger van Nederland te Tanger. ondervond geen tegen kanting in do afdeelingen der Eerste Kamer. Wel werd gevraagd of met het oog op onzen daar reeds niet onbelangrijken handel en mogelijke uitbreiding daarvan, aanstel ling van ec-n consul-generaal niet beter ware geweest Hierop werd evenwel aangemerkt, dat bijna alle mogendheden een diplomatiek vertegenwoordiger hebben. Het plan werd geopperd, ter bezuiniging een tolk aan te stellen samen met België. Een lid vroeg, met het oog op het hooge traktement, dat do Ne- derlandsche vertegenwoordiger zal genieten, hoe hoog do bezoldiging va den Belgischen gezant te Tanger is. De belastingwetten. Eene af- decling der Tweede Kamer is gereed geko men niet het onderzoek der finaneieele wet ten de vier andere afdeelingen hopen die deze week te 'beëindigen. Van goed in gelichte zijde wordt verzekerd', dat de belastingwetten in de afdeelingen door de meerdenhoid gunstig zijn ontvangen. liet ge rucht dat de belastingwetten ook van vrij- liberale zijde sterk zouden zijn bestreden, vindt geen bevestiging. Adolborst. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden daib krachtens koninklijk besluit van 23 Januari 1907 nio. 34 in di; jaar bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen v. den toegelaten: zestien jongelingen als adelborst der 2de klasse voor den zeedienst, op de voorwaarden vervat in heit Reglement voor het instituut, vastgesteld bij koninklijk besluit vain 24 Ja nuari 1906 no. 62, en 1 -ronder in hoofdlzaak verraeld dat zijn buiten werking gesteld de bepa lingen van het Reglement, voor het Instituut, volgens welke toelating tot die inrichting mogelijk was als adelborst der 3de klasse na afgelegd - ergel ijkend examen dat voor toelating als adelborst der 2de klasse in aanmerking kunnen komen jonge lingen, in het bezit van a het getuigschrift, vergezeid van den staat der behaalde cijfers in de verschillende vak ken, van voldoend afgelegd eindexamen der hoogere burgerschool ir et 5 jarigen cursus, bedoeld in art. 57 der we' op het middel baar onderwijs, of b. het getuigschrift, vergezeld van den staat der behaalde cijfers in de verschillende vakken, va,n voldoend afgelegd examen A, bedoeld in art. 59 van bovengemelde wet, of c. het getuigschrift van voldoend afgelegd examen B, bedoeld in art. 66 dier wet, of van voldoen© afgelegd examou in het theore tische gedeelte der eischen van examen B. Do getuigschriften onder a en b genoemd moeten verworven zijn in het jaar van toe lating of in het jaar daaraan, onmiddellijk voorafgaande, terwijl uit den 9taat der be haalde cijfere moeit blijken, dat do adspirant bij het examen ten minste het cijfer 5 heeft bekaaid in elk der vakken, vermeld sub a, b, c en d van art. 17 van mcerbedoelde wet. Bedoelde getuigschriften kunnen oven wel door hen, die het getuigschrift. B bezitten of het theoretisch gedeelte van dat examen voldoen de hebben afgelegd, twee jaren te voren ver worven zijn Voorts moeten de adspiranten zijn Neder lander, op 1 September van het jaar van toelating hun 21ste levensjaar nog niet zijn ingetreden en bij militair geneeskundig on derzoek geschikt zijn bevonden voor den dienst bij de zeemacht. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant no. 29. Do groote divisie-manoeuvres zullen di' jaar in stede van 212 September van 412 September plaats hebben. De lo luitenant F. H. Dolleman van het 3e regiment veld artillerie wordt 1 Mei eervol ontheven van zijne detachoering bij de rij- on hoefsmidschool en geplaatst bij het depot te Breda. aDe detachoering bij de rij- en hoef- sm'dschool van den eersten luitenant J. H van Reede van het le regiment veld-artil- lerie, wordt met 1 jaar verlengd. Jhr. De Savorniii Lohmaii, De heer De Savornin Lohman, vernomen heb bende, dat eonige zijner vrienden voornemens zijn heni op zijn zeveinstigsten verjaardag eemg openlijk blijk te geven van hun vriend schap en sympathie verzoekt ,,De Ned me de te deelen dat. ofschoon hij dit voorne men op zeer hoogen prijs stelt, en in andere omstandigheden zulk een blijk zeer gaarne zou hebben aanvaard, het hem het aange naamst oou zijn, indien de dag voor hem sen dag van dToeve herinnering, onopge merkt voorbijging. „De Ingenieur' deelt mede, dat aan den heer J). L. Graadt van Roggen, w. s. i. hoofdingenieur in Perzischen staats dienst-, hot brevet voor het onderscheidings- teeken le kl. in goud van de Orde van We tenschappen werd toegekend op last van Z. M. don Sjah van Perzië door den min. van openb. onderwijs in Perzië in verband met zijn beschrijving van dc waterwerken en bruggen in Susiana (Zuid-Perzië.) Voorts dat genoem de ingenieur, thans in commissie in Europa, in verband met het aan hem opgedragen Ahwaz irrigatieplan, 2 Februari per s.s. ot at en dam vertrekt tot het doen van een studiereis in Noord-Amerika. Directeur Tey 1 e r's museum. Naar men verneemt is de heer Jhr. F. Hulk, secretans van het genootschap ..Arti et Amicitiae" to Amsterdam, benoemd tot di recteur van Teyler's Museum te Haarlem, in de plaats van den heer SchoRen. De heer A. Sahn GBzn voorzitter van de maatschappij tot bevordering dei* Bouwkunst, is benoemd geworden tot hono rair correspondeerend lid van het Royal. In stitute of British Architects B. W. De Minister van Koloniën brc-ngt ter kennis van belanghebbenden, dat voor een zestal aan een der Noderlandsche Universi teiten studeorende jongelieden, die voldaan hebben aan het eerste natuurkundig examen, aan het geneeskundige prodaedeutisch exa men, dan wel aan een booger geneeskundig examen, do gelegenheid bestaat om op den voet van het reglement, vastgesteld bij Kon. besluit van 6 Mei 1886 no. 41, laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 25 Mei 1906 no. 105, in opleiding te worden genomen voor de betrokking van officier van gezond heid der 2de klasse bij het leger in Nederl.- Indic, onder genot van oen subsidie van f4000, terwijl bovendien, na de benoeming tot officier van gezondheid, nog eene gra tificatie wordt uitgekeerd van f 1000, als tegemoetkoming in de kosten voor eerste uit rusting. Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de gevorderde bescheiden, bij gezegeld request, spoedig hebben aan te molden bij het departement van Koloniën, alwaar op aanvrage kosteloos exemplaren van het bovengenoemde Reglement zijn te vorkrijgen. Ter vervulling van de betrekking vaJi verpleegster bij het krankzinnigengesticht te Lawang kunnen naar Nederlandsch-Indië worden uitgezonden twee gediplomeerde krankzinnigenverpleegsters, die niet jonger dan 25 jaar en niet ouder dan 30 jaar zijn. Aan dé betrekking is verbonden eene be zoldiging van f 60 (zestig gulden) 's maands, met drie jaarlijksche verhoogingen van f 10 (tien gulden) 's maands, tot eene maximum bezoldiging van f 90 (negentig gulden) 's maands, benevens vrije huisvesting, voe ding en geneeskundige behandeling. Nadere oijzonderheden bevat de Staatscou rant no. 29. Voor den dienst der Staatsspoorwegen in Nederlandsch-Indië wordt gevraagd een tot onderopzichter der werkplaatsen te be noemen persoon, geschikt om toezicht uit te oefenen in de gieterij, die tevens niet slechts de kennis en ontwikkeling, maar ook de ge schiktheid bezit om anderen in zijn vak on derwijs te geven en daarin op te leiden. Aan de betrekking is verbonden eene be zoldiging van f 150 's maands, met een trak- tementsverhooging van f 25 's maands na drie jaren dienst. Wijders worden toegekend overwerkgelden wegens buiten de vastgestelde werkuren ver richten arbeid, en buitengewone beloonin gen en premies, voor buitengewonen ijver, voor betoonde onverschrokkenheid in gevaar of bij ongevallen, voor goede dienstbetrach- ting en voor alle andere aan den lande be wezen diensten die geacht kunnen worden geleid te hebben tot besparing van uitga ven of vermeerdering van inkomsten. Nadere bijzonderheden bevat do Stct. no. 28. De heer M. J. C. L-ucardi hoeft zich, volgens het Vad., wegens gezondheidsrede nen tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien zijn ontslag te nemen als voorzitter en lid van het hoofdbestuur der vereeniging Eigen 'Hulp. In zijn plaats is als voorzitter gekozen de heer mr. L. M. Rollin Couquerque, tot dusver onder-voorzitter. Onze „Minister van Sport". Naar men verneemt zal tot do reizigers welke deze maand met het stoomschip „Rem brandt" de reis naar Indiö zullen aanvaar den, ook do heer C. A. A. Dudok de Wit, uit Amsterdam, onze z.g. minister van sport, behooren. Hij stelt zich voor gedurende een half jaar op Java te verblijven en daarna weder naar Holland terug te koeren. Roisier Faassen. f Rosier Faas- sen, de bekende tooneelspeler, is Zaterdag avond te half tien zacht en kalm overleden, omringd do- r zijn geheel© familie. Met Faassen is de laatste der oude gard© van de Rotterdamsche too nee listen heenge gaan. Hij was ook schrijver van tal van bekende stukken, o.a. „Zwarte Griet". In menige rol heeft hij geschitterd. Zijn laatste rol van beteekenis, niet door de grootte ervan, maar door de typische uit beelding, was die van den dansmeester Des- préaux in Madame Sans-Gêne. Faassen is niet lang ziek geweest, en was zelfs niet bedlegerig. Hij is 73 jaar geworden. De Nederl. Afdeeling van de N.-I. Maatschappij van Nijverheid en Landbouw zal eene openbare vergadering houden op Donderdag 7 Februari a.s., des avonds te 8 uur te 's Gravenhage, in het Zuid-Hol- landsche Koffiehuis. Do heer dr. A van Bijlerfc, leeraar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch bouwschool te Wageningen, zal dan het on- derwerj. „Over cultuur' en bereiding van rijst," (met lichtbeelden) inleiden. Kr zal gelegenheid gegeven worden voor debat. Het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne meldt Ingevolge het besluit van het Congres voor openbare gezondheidsregeling heeft het be stuur eenige heeren uitgenoodigd als com missie van praeadvies te willen optreden, ter zak© do door do regeering aan de orde ge stelde en toegezegde wettelijke bepalingen op de vee- en vleeschkeuren. Als leden dezer commissie zijn benoemd dr. M. W. Pijnappel, hoofd-inspecteur van de volksgezondheid, voorzitter, D F. van Esveld, directeur van de rijks-veeartsenij school te UtrechtL. E. Goester, pharm. in specteur van de Volksgezondheid, M. Henge- veld, districts-veearts, dr. D. A. dp Jong, directeur van het abattoir te Leiden', dr. J. Poels. directeur van het Rijksserum-insti tuut to Rotterdam en mr. H J. M. Thijsen, lid van den gemeenteraad van Dordrecht, die allen do opdracht hebben aanvaard. Te Amsterdam is oen afdeeling op- gerio'. van het Centrale Genootschap voor Kiuderherstellings- en Vacantiekolonie6. De door het bestuur aan te wijzen kindo ren zullen worden uitgezonden naar een dor kolonies van het Centrale'Genootschap. Ook te Npord-f>?harwoude is een afdee ling opgericht. Kon. Deventer Tapijtfa- b r i e k De alg. vergadering van aandeel houders der Kon Deventer Tapijtfabriek heeti met al gemeen o stemmen besloten lo. Van der Leur niet moer in do fabriek toe te laten 2o. Jurgens weer toe te laten in do fabriek, doch niet in de spoelderijhem werkzaam te stellen op een mechanisch getouw, onder geboudenheid evenwel, wanneer daar geen voldoende werk mocht zijoi, dat werk te ver richten, hetwelk do directeur hem zal aan wijzen, onder garantie van een minimum loon van f 8.75 per week 3o. alle overige werklieden weer iin do fa briek toe te laten 4o. de fabriek met uitzondering der thans nog loopende Smyrna-getouwen voor ombe paalden t-ijd stop te zetten op Donderdag 7 Februari a.s., des avonds 7 uur, indien niet door do gezamenlijke werklieden deze voor waarden worden aanvaard voor 7 Februari a s. des middags te 12 uur. *- D e st akin g te R, ij ssen. Vrijdag middag en Zaterdagmorgen zijn nog eenige arbeiders aan het werk gegaan. Het aantal is nu 274. De werklieden worden bij het gaan en komen begeleid door de patroons en de leden van het kantoorpersoneel. Alles is rustig. De Eedsweigering. Uit Hoeren- veer. meldt men aan de N. Ct. „Toen dc predikant ds. Sevenster te Dracht ster-Compagnie, die wegens weigering oin den eed af te leggen, te Heeren veen in gijzeling gesteld werd. Vrijdag na den eed te hebben afgelegd als getuige in een strafzaak in vrijheid gestold werd, haal den eenige zijner gemeenteleden hem af uit het Paleis van Justitie. Tijdens zijn gijzeling had hij een verzoek, onderteekeind door 80 zijner gemeenteleden, ontvangen om toch maa: den eed af to leggen, waar do wet zulks eenmaa1 gebiedt." Dood door schuld. Door mej. J. R.zich noemende deskundige op Nieuw - Malthusiaansoh gebied, te Leeuwarden, is hooger beroep aangeteekend tegen het von nis van do rechtbank aldaar, waarbij zij, wegens het veroorzaken van den dood door schuld, werd veroordeeld tot de maximum straf van 9 maanden gevangenisstraf. Aanhouding aan de politie- bureel en. Men deelt aan het „Eöbld." mede, dat naar aanleiding van een door het blad vermeld geval van een meisje dat, verdacht van oplichting, gedurende 2 etmalen aan het politiebureel te Haarlem is gehouden en later na instructie in vrijheid gesteld door de rechtbank aldaar rechts ingang is verleend tegen den commissaris van politie. Bij de behandeling der zaak zal nu de ge wichtige vraag ter sprake komen over de be voegdheid, om verdachten geruimen tijd aan politieburcelen in verzekerde bewaring te houden. Onlangs waren vier verdachten al dus gedurende vijf dagen van hun vrijheid verstoken, omdat het onderzoek der politie zooveel tijd in beslag nam. Men meldt nader, dat hot meisje verdacht I werd in het begin van Juli ten nadeele van den winkelier J. Th. Smit op den hoek van de Nassaustraat en Margarethastraat drie kanten kragen te hebben opgelicht. Ze is werkelijk als boven vermeld, op het politiebureau in arrest gehouden, nadat .twee personen verklaarden te meenen haar als de oplichtster te herkennen, en terwijl zij later in tegenwoordigheid van haar vader op het politiebureau eene bekentenis aflegde. Het meisje verklaart nu dat ze door de bejegening op het bureau tot die bekente nis is gekomen, ze heeft die later ook weer ingetrokken. Er wordt thans inderdaad een onderzoek ingesteld naar do vraag, of het meisjo terecht zich over ondergane bejqgening ten bureele heeft te beklagen. Do rechter in het derde kanton te Am&tercfam deed Vrijdag uitspraak in do beide speelhuiszaken v. ke den 19en Januari 1.1. werden behandeld. De houders van de inrichting in de Nes, genaamd J. A. F. en A. de H. werden overeenkomstig den eisch elk veroordeeld tot 6 weken hechtenis. De exploitant van de z.g. Omnium bar op heb Beurspleintje, J. Ph. V., werd veroordeeld tot eene geldboete van f 150. subs. 20 dagen hechtenis. De eisch tegen hem was f 250 subs. 50 dagen. Speelholen. Het is met de speelho len in Amsterdam als met dien veelkoppigen draak in oude sprookjes, waarvan verhaald wordt, dlat telkenmale als de held een kop afsloeg er twee koppen voor in de plaats groeidenDeed het. optreden van de politic een oogenblik vermoeden, dat het kwaad be- zworen was links en rechts beginnen do speelgelegen heden weer te verrijzen. Pas hoeft men voor het beruchte speelhuis in do Kerkstraat (tegenover het politiebureau!) een agent geplaatst en sliniken daar do be zoekers of een nieuwe inrichting wordt ge opend Vrijdag in deBarbaxossa- kelder op het. Spui, waar de politie pas de spelers had verjaagd. Exploitant van deze inrichting, waar liet jeu international wordt gespeeld, is een so- cieteithouder in de Warmoesstraat, die in zijn sccieteit reeds het z.g. tramlijnspel liet ?pelenDit is intusschen niet de eenige plaats H'aar, nadat de politie maatregelen had ge nomen, opnieuw wordt gespeeld ook in de Omnium-bar op het Beursplein speelt men weer. (N. v. N.) Diefstal. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is een huis in de Vinke- straat te Amsterdam open gesloten en een be- dTag van f 200 gestolen. O, die meiden! Bij een familie in de Ruijschstraat te Amsterdam zijn man.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2