ar», si®. Woensdag 6 Februari 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Gezegende dag. 5f" «fHHrganjg. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden Toor Amersfoortf 1.25. Idem franoo per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deae Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. AdrertentiSn, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 'a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. (Jtrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER AJDVERrENTIÈNt f 0.73. - 0.15. Van 1-5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald advorteeren in dit Blad bij abonnement. Eena circulaire, berattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Ou herstemmingen voor des Ouitschen Rijksdag. G:steren was het de groote dag van de herstemmingen voor den rijksdag. Op de drie werkdagen, die daaraan voorafgingen, was in 28 districten herstemd; daar het go- heelo aam al herstemmingen 158 bedroeg, hebben gisteren 130 plaats gehad. De oude ervaring lieert zich ook ditmaal weer bevestigd, dat de beweging, die zich deed gelden bij de eerste^ stemming, in nog sterkei- male uitkomt bij de herstemming. Do sociaal-democraten zijn de verliezende partijzij hebben bij de eerste stemming en bij de herstemming te zamon 36 plaatsen in den rijksdag verloren. Dat is de kleine helft van het getal, dat zij in den vorigen rijksdag bezet, hieldendaar was hunne fractie 79 leden sterk; nu behoudt zij slechts 43. Zij was de tweede van de partijen in den rijksdagnu wordt zij de vijfde en komt zelfs nog achter de vrijzinnigen aan. Dit is de uitkomst, die het kenmerk drukt op dezen verkiezingsstrijd en daarop is dan ook de nadruk golcgd«jn de betoogingen, die heden in het middernachtelijk uur voor de paleizen van den Keizer en van den rijks kanselier zijn gehouden. Daarentegen is de andere partij' tegen wie de rijkskanselier ten strijde riep, het cen trum, niet alleen ongedeerd gebleven, maar zelfs in sterkte iets vooruitgegaan. Het cen trum heeft geen gehoor gegeven aan de lokstem om bij de herstemmingen mee te doen aan den strijd tegen de sociaal-democratie. Het heeft zelfs iu Beieren zich uitdrukkelijk verbonden met de sociaal-democraten en in het westen zijn de onderhandelingen om ge zamenlijk in een aantal districten tegen de sociaal-democraiten op te trekken, mislukt. Wanneer men de cijfers nagaat, dan is die houding voor het centrum niet onvoor- deelig geweest. Heb is krachtiger uit den strijd voortgekomen dan het vroeger was, niettegenstaande de verliezen die het in Sile- zië tegen do Polen geleden heeft, aan wie heb o. a. den ouden zetel van graaf Ballestrem verloren heett. Do Germania geeft van die houding de schuld aan vorst Bülow, die het centrum tot noodweer heeft gedwongen, en meent verder, dat liet voor later onverschil lig is wat het centrum bij die herstemm in gen heeft gedaan. Waait", zoo zegt de Ger mania, ,,of vorst Bülow het centrum weer in genade aanneemt, zal niet afhangen van de vraag hoe het zich bij de herstemmingen heeft gehouden, maar hiervan, hoe sterk het terugkeert en hoe kan worden gewerkt met j de nationale partijen. Kan hij 't stellen zon der het centrum, dan zal hij het ter zijde laten; kan hij dat niet, dan zal hij trachten I het te winnen. Wat bij de herstemmingen is j gebeurd, is daarbij volkomen onverschillig.' Dat is heel nuchter gedacht, maar het is toch alleen juist, wanneer vorst Bülow den j strijd, dien hij met het besluit tot ontbin- j ding van 13 December 1906 tegen het cen- I trum is begonnen, wil staken. Indien de j rijkskanselier dien strijd mocht willen voort- zetten, dan zou juist de houding, die het t centrum bij deze herstemmingen heeft aan- I genomen, hem een niet te verachten wapen j tegen die partij in de hand geven. Dultschland. Naar aanleiding van de herstemming al daar heeft verleden Zondag te Frankfort a/d. Min de directeur van koloniën, de heer Dernburg, eene rede gehouden over kolo niale politiek. Een eerste voorwaarde voor een flinke ontwikkeling der koloniën achtte hii de invoering van beperkt zelfbestuur, dat hij in alle koloniën reeds thans of an ders binnen zeer korten tijd mogelijk achtte. Hij bepleitte de hooge noodzakelijkheid van den aanleg van spoorwegen, die hij liefst onder beheer van don Staat zoude zien. Berlijn0 Febr. In Karlsruhe is herkozen Geck, soc.-democraat, in Heilbronn gekozen Naumann van de Vrijzinnige Vereeniging, in Berlijn I Kampf van do vrijzin nig© Volkspartij met. 8053 stemmen te- gon 4618, uitgebracht op don sociaal-demo craat Arons. Tw e e d e telegram. Te half elf was van den uitslag dor herstemmingen het volgende bekendGekozen zijn3 sociaal democraten, 13 nationaal-liberalen, 6 cen trumloden, 2 conservatieven, 7 leden van de vrijzinnige volkspartij, 2 van de Rijks partij, 5 van de vrijzinnige vereeniging, 5 van de Duitsche volkspartij, 2 van de Wirt- schaftliche Vereinigung, 2 van den Bund der Landwirte, twee tot geen partij behoo renden, een lid van de Duitsche hervor mingspartij, 3 Elzassers en 1 Welf. Gewonnen hebben tot dusverrede soci aal-democraten 1 zetel, de nationaal-libera len 5, het centrum 1. de vrijzinnige volks partij 3, de vrijzinnige vereeniging 3, de Duitsche volkspartij 1, de Wirtschaftliche Vereinigung 2, de Bund der Landwirte 1, de partijloozen 2, de Duitsche hervormingspar tij 1, de Elzassers 1. Verloren hebben heden tot dusver: de socialisten 11, de nationaal-liberalen 1, de conservatieven 1, de Vrijz. Vereeniging 1, de Duitsche volkspartij 1, do Wirtschaftliche Vereinigung 1, de tot geen partij behooren den 1, de Welfen 1. Derde telegram. Do uitkomsten van 97 herstemmingen zijn Gekozen worden 10 sociaal-democraten, 24 nationaal-liberalen, 7 centrumleden, 8 conservatieven, 11 loden van de Vrijzinnige Volkspartij, 5 van de Rijkspartij, 7 van de Vrijzinnige Vereeni ging, 5 van de Duitsche volkspartij, 8 van de Wirtschaftliche Vereinigung, 3 van den Bund der Landwirte, 3 partijloozen, 2 leden van de Duitsche hervormingspartij, 1 Pool, 3 Elzassers, 1 Welf. De sociaal-democraten verloren 15 zetels. Vierde telegram. Voor het gebouw var de Lokalanzeiger, die door lichtbeelden de uitkomsten der herstemmingen bekend maakte, was een vele duizenden tellende menigte, waaronder vele studenten, verza meld, die de Zimmerstrasse letterlijk blok keerde. Bij het hekend worden der nederla gen van de socialisten brak er een jubelend hoerageroep los, terwijl de verkiezing van cer.trunicandidaten met sissen en spottend gezang worden begroet. Herhaaldelijk hief de menigte vaderlandsche liederen aan bij de overwinningen van de regeeringsgezinde par tijen. Toen tegen twaalf ur 15 nieuwe nederlagen dei soco i aa 1 - dein ooraten bekend waren gewor den, marcheerde een zeer groote menigte, va derlandsche liederen zingend, in volmaakte orde door de Zimmcrstrasse naar Unter den Linden en tot het paleis van den rijkskanse lier. V ij f d e telegram. Van meer bekondo personen zijn tot dusver gekozen Dr. Nau- man, Von Vollmar, prins Knyphausen. de directeur van den Bund dei- Landwirte Hahn. Varslagen zijn: Gerlach, Molkenbuhr, Blumonthal, Zedlitz, Schmidt (Elberfeld). Ballostrem's district ging aan de Polen over, dan. van Muller (Sagan) aan de con servatieven Hagen, de vroegere zetel van Eugc-n Richter, die door de sociaal-democra ten word bedreigd', bleef voor de vrijzinnigen behouden. 6 Febr. De uitkomst van de herstem mingen is nu, op vier aa, bekend. De sociaal democraten wonnen 6 en verloren 20, de nationaal-liberalen wonnen 11 en verloren 8, het centrum won 2 en verloor 3, do con servatieven wonnen 4 en verloren 2, de rijks- partij won en verloor 1, de vrijzinnige volkspartij won 7 en verloor 2, de vrijzin nige vereeniging won 4 en verloor 2, de Zuid- Duitscho volkspartij won 1 en verloor 1, de Wirtschaftliche Vereiniging won 6 en ver loor 1, de Blind der Landwirte won 4 en verloor 1, de Deutsche Reform partei won 1 en verloor 0, de bij geen fractie aangeslo tenen wonnen 3 en verloren 1. do Polen wonnen 1 en verloren 0, de Elzassers wonnen 1 en verloren 0. Vergeleken met den vorigen rijksdag heb ben de sociaal-democraten 36, de Welfen 3 de Elzassers 3, do Deutsche Reformpartei 1, de rijkspartij 1 plaats verloren. Gewonnen hebben do vrijzinnige volkspartij 9, de con servatieven 6, de bij geen fractie aangeslo tenen 6, de nationaal-liberalen 5, de Bund der Landwirte 5, do Polen 4, het centrum 2, do Wirtschaftliche Vereinigung 2, de vrij zinnige vereeniging 1 plaats. Tweede telegram. De vier nog ont brekende uitkomsten zijn nu ook bekend. De conservatieven hebben een gewonnen, de na tionaal-liberalen en do Deutsche reformpar tei oen gewonnen, de vrijzinnige volkspa lij een verloren. Berlijn, 6 Febr. Eene menigte, die bij duizenden is te tellen, trok ook heden in voorbeeldige orde tegen middernacht naar liet paleis van den rijkskanselier en bracht, aan vorst Bülow onder 't zingen van vader- laindtsche liederen geestdriftvolle cvatiën. Do rijkskanselier verscheen; hij werd stormach tig begroet, maar zoodra bij begon te spreken ontstond er diepe stilte. Hij zei de ongeveer het. volgende Ik dank u, mijne heereu, dat uwe vader landslievende gezindheid u weder naar hier heeft gebiacht. Toen ik den 13en December een laatste beroep deed op den rijksdag, ein digde ik met de woorden, dat de regeering haar plicht zou doen in t vertrouwen op het Duitsche volk. Dit vertrouwen is niet beschaamd. Wat bij de eerste stemming over wonnen en heden bij de herstemmingen ver dere schoone uitkomsten bevochten heeft, is de Duitsche geest, die allerwege gestreden heeft, die nog strijdt op dit tijdstip en die niet is neergeveld omdat hij onsterfelijk is. Wanneer wij dezen nieuwen geest trouw blijven, wanneer bovenal de Duitsche jeugd vast houdt aan dezen geest en zich van hem vervult, dan kunnen wij kalm en blij de toekomst van het vaderland tegemoet zien. En heft nu met mij aam den kreet der liefde: Trouw tot in den dood! Leve ons Duitsche vaderland! Ruisohend kionk het .,hoch" op het vaderland. Met ontbloot hoofd zongen allen Deutschland, Deutschland, über Alles. Van liet. paleis van den rijkskanselier trok de steeds aangroeiende menigte door de Wilbelmstrasse en Unter den Linden naar het koninklijke slot, waar na herhaalde hulde-betuigingen een marine-officier het verschijnen van Hunne Majesteiten aankon digde. Inmiddels waren de prinsen Adalbert en August Wilhelm op het paleis gekomen, wien oveneons ovaitiën gebracht werden. Aan hot raam van de groote zaal ver scheen daarop het Keizerpaar, dat levendig begroet werd. Nadat er rust was ingetreden, nam do Keizer, die do menigte aanhoudend begroette, terwijl do Keizerin met- haren zak doek wuifde, hét woord tot de volgende toe spraak Ik dank u, mijno hoeren, van ganscher harte voor de huldebetuiging, die gij mij heden hebt gebracht. Zij komt voort uit het bewustzijn, dat gij jegens het vaderland uw plicht hebt gedaan en dat hot woord, dat do rijkskanselier tot u gesproken heeft, waar wordtDuitschland kan rijden als het wil (Luide bijval). Ik ben van de vaste overtui ging, dat. wanneer, gelijk tot dusrver, alle standen, hoog en laag, alle confessiën (nieuw© toejuichingen) eensgezind schouder aan schouder staan, wij niet alleen zullen rijden, maar alles ondersteboven rijden wat zich tegenover ons stelt-, (Aanhoudend hoera-ge- roep). Nu wil ik eindigen met de woorden, die onze groote dichter Kleist in Prins Hom burg Kottwitz in den mond legde, toen hij den grooten keurvorst tegemoet trad: ,Wat scheelt ons de regel waarnaar de vijand vecht, wanneer hij slechts al zijne vaandels voor ons moet laten zakken. De regel, die hem verslaat, dat is de hoogte. Wij leerden nu de kunst om hem te overwinnen en wij zijn vol lust dio verder nog te beoefenen. Daarom moet dit niet enkel eene oogen- blikkelijko. voorbijgaande vaderlandslieven de opwelling zijn, maar ee>D onwrikbaar be sluit om op dezen weg te volharden." Hierop volgde donderend hoera-geroerp. Do tonen van het volkslied weerklonken in den helderen winternacht, terwijl H.H. M.M. en de prinsen telkens weer de menigte groet ten. Om kwart voor oen verwijderden H.H. M.M. zich van het venster. De menigte ging laragzaam uiteen in voldane stemming. Berlijn, b Febr. De rijksdag zal den 19en Februari bijeengeroepen worden. Volgens een bericht van de Breslauer Zei- tung wordt er aan gedacht vorst Hatzfeldt, het. nieuwe lid van Breslau-Oost, tot voor zitter van den nieuwen rijksdag te kiezen. Di-. Bödiker. oud-voorzit ter van het Reichsversicherungamt, die de grondltg ger geweest is van do Duitsche werklieden verzekering, is gestorven. In 1897 nam hij t ontslag uit den rijks dienst- en was sedeit als directeur-generaal bij de firma Siemens en Halske werkzaam. Frankrijk. In eene conferentie, die de minister-pre sident en de ministers van ©eredienst en van justitie bijwoonde, werd aan minister Briand opgedragen ©en rondschrijven aan de prefec ten op te stellen, dat hun een leiddraad moet geven, die de gemeentebesturen moe ten volgen voor het verhuren van kerkge bouwen. Minister Briand is van nooning, dat de wetten van 1905 en 1907 te urnen een volledige norm zullen opleveren, om do vrije uitoefening van den godsdienst moge lijk te maken. Eene bijdrage tot kenschetsing van de Franse he krijgsraden levert het volgende ge val De krijgsraad van Besan^on veroor deelde in December den soldaat NavaiMy tor dood, omdat hij in de slaapzaal den onder officier van do week op zijn bed had gegooid De president, der republiek veranderde de doodstraf in twee maanden kwartierar rest. Spanje. Do Vox de Guipuzcoa bericht, dat de nunc- tiatuur te Madrid aan de regoering eene nota van het Vaticaan heeft doen toekomen, die bezwaren inhoudt, tegen het door het vorige ministerie genomen besluit tot regeling van het burgerlijk huwelijk. In do nota wordt betoogd, dat dit besluit eene schending is van het geschreven recht. Do Heilige Stoel staat op hel standpunt, dat het kanonieke huwelijk alleen geldig is voor de katholie ken op grond van art. 42 van het. Spaansche burgerlijk wetboek. Er wordt daarom ver langd, dat aan de bisschoppen het recht zal worden toegekend, de katholieken, die een burgerlijk huwelijk sluiten, krachtens dit wetsartikel oor den rechter te dagen. Verder wordt in de nota opgekomen voor de rechten van de Kerk wat het beheer van de kerkhoven betreft. Rusland. Zondag hl. hebben te Odessa blgedige vechtpartijen plaat, gehad tusschen leden van de Joodsch© zelfverdediging en gewapen de hooligans, die de Jogdsche winkels be gonnen te vernielen. Aan beide zijden vielen gewonden. Do gevangen genomen leden der zelfverdediging werden aan den krijgsraad uitgeleverd. Montenegro. In eene conferentie met zijne nieuwe mi nisters heeft de vorst zich verklaard voor af schaffing van de doodstraf en den minister van justitio opgedragen ©en daartoe strek kend wetsontwerp bij de skoepschtina in to dienen Marokko. Uit Bern wordt aan de Gazotte do Lau sanne bericht, dat tegen het midden van de volgend© week de toestemming van den sul tan verwacht wordt tot de benoeming van kolonel Muller ale inspecteur-generaal van de politie. Zoodra deze toestemming te Bern zal zijn ontvangen, zal de bondsraad den ordonnansofficier aanwijzen, die kolonel Muller zal vergezellen. Daarvoor is bestemd de eerste luitenant Isler, die behalve dat hij officier is, ook nog meester in de rechten is en nu adjudant is van de dorde brigade infanterie. Kolonel Muller zal eerst voor eenige maanden naar Tanger gaan tot vast stelling van de bepalingen voor do regeling var de instructie van het politiekorps. Eerst in het najaar zal hij zich voor goed in Tan ger vestigen. Japan cn de Vereenigde Staten Uit Tokio bericht een telegram van Wolff's bui eau De beteekenis, die de Amonkaan- sclie pers aan do Japansehc kwestie in Cal- foinië toeschrijft, verwerkt hier verbazing en leedwezen. De leidende staatslieden verkla- Ben verhaal van de Osterlide Pastorie 30 Uit het Deensch, door BETSY BAKKER—NORT. Hij kon toch niets weten, die lieve oude vader. Hij. kende Forum immers niet, hij wist niets van diens verblijf op Lyngholt. en zijn plotseling vertrek allen hadden be loofd te zullen zwijgenHij kon niets weten geen vraag kon in hem opkomen. Maar toch was het Vonne in de laatste dagen, of zijn zwijgende lippen een vraag stamelden, zijn oogen bedelden of zijn zacht-je tikjes op haar wang een dringende uitnoodiging tot, jvertrouwelijkheid inhielden. Het kon soms zoo plotseling komen, zoo- fals bij voorbeeld verleden aan tafel, toen hij zag, dat- do rozen in de vaas half verdord wa- Ten en begonnen uit te vallen op liet. tafel laken. Want toen hun blikken elkaar ont- jmoetten over de vallende bladen, was er in zijn oogen een verwonderde, bedroefde ivraag: „Hoe komt het, Vonne, dat je alles ver geet? Jij, die altijd zorgde dat alles licht en 'schoon was hoe komt het, dat de bloo- jmen m je vazen vordoiren en do glimlach °p je gelaat sterft hoe komt dat?" O, hoe begreep ze vader nu, zijn hopen en teleurgesteld, wachten in oude dagen. „Morgen wordt heb goed, morgen, wanneer d'e zon schijnt.en de dag licht, dan bon dk weer vroolijk." Én dan den volgenden m-orgen „Vanavond wordt het goedi van avond, wanneer de schaduwen vallen en de dauw neerdaalt, dan komt de vrede tot mij." Zoo had' zij immers ook gedacht. Dag in, dag uit in de lange zomerdagen, nadat hij vertrokken was. Alleen hadden zij samen gezeten, zij en haar smart-, en hadden elkan der in de oogen gestaard zonder spreken. Zwijgend, met de armen om eikaars hal9 hadden z© gezeten, en gestaard door de ruit van haar hart, of hij toch niet terug zou ko men. Met het gehoor tot het uiterste ge spannen, hadden ze geluiserd naar zijn voet stappen, naar het geluid van zijn stem. Maar alles was stil, duister en stil in de eenzame kamer van haar hart; als leven- looze vogels lagen al haar gedachten, al haar teedere verlangens met bloedende voeren, doodgedrukt tegen de ruiten van haar hart- Dag na dag had ze onder de zilveren po pulieren gestaan, om te wachten op de mid dagpost, met brandend© wangen en een zoo hevig'kloppend hart dat ze er zelf angstig van werd. Ze had luid kunnen jammeren en schreeuwen om een brief, een enkel woord, slechts een toeken. van zijn hand zij, dio hem zelf had laten beloven, dat hiji niet zou schrijven, haar niet zou zeggen waar ter we reld hij zich bevond. O, hoe verweet, zij zich zelf, dat zij tegen over haar vader niet- volkomen kon verber gen hoe ze leed. Zij, die het. beste van haar ouders geërfd moest, hebbenwat was ze laf en zelfzuchtig, wat was zo zwak en ondank baar. Waar was haar moeders sterke wil, die haar verlangen en smart in ketenen had ge klonken, en ze onder had gehouden met on barmhartige hand, telkens als ze zich ang stig en kermend onder die ketenen hadden opgeheven Waar was haar vaders onzelf zuchtige liefde, die alles kon verdragen, slechts niet: degene te zien lijden, die hij het. meest, liefhad; die zelf de kooi geopend had voor zijn lievelingsvogel, zelf dien uit zond in het vreemde, hem onbekende land, waar hij wist, dat hij zijn nest. zou vinden evenals de trekvogels de plek zouden her kennen, waar hij eens zijn woning had ge vonden Hij had zelf zijn vreugde uitgelaten om zijn smart, binnen te halen. En Vonne had jaren lang erop gewacht, en er naar ver langd, dat vader in haar degene zou terug vinden, die zijn hart vrede, en den glans van den gezegenden dag aan den avond hemel van zijn ziel zou schenken. Zij had gedacht dat haar leven volkomen gelukkig zou zijn, wanneer vader en zij elkaar volko men zouden begrijpen. En nu zijn glimlach, zijn blik, zijn heolo manier van zijn haar verkondigden, dat zijn ziel nu levensvreugde dronk uit haar oogen stond! ze daar met e©n ten doodo gewonde ziel, bloedend uit duizenden wonden. Nooit tevoren had Vonne Forum's woor den begrepen zoo als nu: „U weet niet hoe de achtergrond, waartegen ©en beeld' zich vertoont, eigenlijk zijn lot bepaalt, hoo het. 'goheelo karakter wan. het- beeld daarmee sa menhangt." Wel honderd maal had ze tegen zich zelf gezegd: „Je was iminers gelukkig, of in elk geval vroolijk. vóór je hem gezien had hij is dus geen levensvoorwaarde voor je bestaan haal oen streep door den geluksroes dier acht dagen, een streep door do scheiding», door het- gemis, en wees blij en tevredlem als vroeger." En wel honderd1 maal had het ant woord i'n haar hart geluid „Alles in mij wachtte im mers op hem, ik was slechts feestelijk ge stemd en vol verwachitng, omdat alles in mij er op wachtte, dat. hij zou komen cn het. gordijn terzijde zou trekken, opdat mijn ziel in dc zon zou komen slechts daarom was ik blij slechts daarom! En dan dat- bange vermoeden, dat vader op do eene of andere wijze eenig wantrou wen zou opgevat hebben. Hij liep zoo dikwijls alleen in den laatsten tijdmisschien was dat, oandat. hij wilde, dat zij hem zelf zou voorstellen, met hom te gaanmaar misschien ook wilde hij al leen zijn z«j wist het. niet. Een paar maal was hij op Lyngholt bij mevrouw Metto geweest, die in den laatsten tijd wat sukkelde; en vandaag hadden hij en oom Daan urenlang alleen over do hoido geloopen Had hij willen onderzoekennee, dat was niets voor hem als ze zelf geen ver trouwen schonk, zou hij. ook niet trachten inlichtingen omtrent haar bij anderen to krijgen. En t-och scheen het haar zoo beden kelijk, dat- hij vandaag, na het eten, haar in zijn kamer had geroepen, en een van ma ma's brieven voor den. dag had gehaald. „Ik las vandaag toevallig in dezen, brief. Vonne,begon hij, „dien ik nu, Godo zij dank, kan lozen zender het knagend berouw, dat een schaduw heeft geworpen over zoo vele jaren van mijn leven. God is goed' je gens mij geweest. Hij heeft Zijn aangezicht o{4 mij doen schijnen, en mij den vrede ge schonken, die grooter en lichter is dan het grootste geluk, dat de wereld bezit. Want Zijn gezicht is de gezegende dag. Maar kind, ik weet, dat er uren in ons leven voorkomen, waarin andere stralen onizen blik verblinden en ons gezicht verzwakken, zoodot het niet in staat is Gods zon te zien. Eln ook die da gen moeten doorleefd worden. Kleine Von ne slechts dit wilde ik je zeggen denk aan mama's woorden, haar aanklacht en haar verdediging. „Je was de eenige man, dien ik had ge kend1. Het ieven had mij nooit gelogenheid gegeven tot vergelijking, had mij nooit een keuze gelaten." Denk daaraan eens, als dat zou ge beuren. Ja, je begrijpt mij wel, klei no Von ne. Want het is zoo hard, dat hij die de eer ste had moeten zijn, de laatste wordt. Hard voor jou, en hard voor degene, die je zijn volle, warme ziel geeft, en die alles terug moet nemen wat hij heeft gegeven, ver smaad en waardeloos. Vonne knikte verlegen en verwonderd'. „Ja, je begrijpt., ik meen slechts Yvonne, dat. de eerste niet altijd de rechte en eenige is en behoeft te zijn. Je weet wel, omdat de eerste voorjaarsst ralen do oogen verbl-nden, daarom is de zomer nig niet. aan gekomen. 't. Is niet alleen de stralenglans, maar in de allereerste plaats do warmte, dio den zo mer in. de n atuur en in het. menschel ijk hart schopt. Er kunnen vele koude nachtvorsten komen tusschen de eerete voarjaasrsstralen en dc vaste, blijvende warmte van den zomer." Wordt $rv*lffd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1