KOLONIËN. _BINNENLAND. zaak van dc ontploffing was, is nog niet uitgemaakt. Turkije. Weent it, Febr. Uit Konst anti nope) wordt dd. 5 dezer bericht Er is een aanslag ge pleegd op Christ itsj. den natuurlijken zoon wijlen Koning Milan van Servië. Dei dolk stiet af tegen een jx>rtefeuille, zoodat de aangevallene ongedeerd bleef. Griekenland. Uit Athono wordt aan de Frankf. Ztg bericht, dat Bulgaarsche agenten in den laatsten tijd met hunne pogingen om de daar verzamelde Griekaeh-Bulgaarsche vluchte lingen tot terugkeeren naar hun land te be wogen, eeuig succes hebben gehad. Om streeks 100 vluchtelingen zijn, van passage biljetten en reisgeld voorzien, naar Bul garije vertrokken. In oeno vergadering, die op aansporing van de veroeniging Helle- ninuas door een deel van de vluchtelingen gehouden word, is een besluit genomen, waarbij ieder tot terugkeeren naar Bulgarije verleidde gestempeld wordt tot een verra der van godsdienst en vaderland en voor de tot dusver genoten verzorging dank wordt uitgedrukt. Vereen Igde Staten* De republikeinscho oongrosledon van Mas- sachuseth hebbon bij den president en in lyat congres oen petitie ingediend tot aanbeve ling van eene tariefherziening onder invoe ring van een minimum- en maxi mum-tarief. De petitie is ook door de republikeinscho gouverneurs van den staat Massaohuseth on derteekend. Japan en de Vereen;gde Staten. Over de Californische schoolkwestie wordit uit Tokio van regeeriugswege medegedeeld Het onlangs in de buitenlandsche pers ver spreide bericht, dat Japan wegens de school kwestie in San Francisco oorlogszuchtige voornemens koestert tegen do Vereenigde Staten en zelfs aan de regeering van do Ver een igde Staten eene nota gezonden hoeft, welker inhoud zou gelijk staan met eeu ulti matum, is geheel onjuist 011 mist eiken grond. Do Japanseho regeering, die de vriendschap pelijke gevoelens van de Vereen igde Staten volkomen vertrouwt, koester: de verwach ting, dat eene vriendschappelijke regeling van de schoolkwestie van San Francisco zal worden bereikt, en het is overbodig te con- st-atcerendat er volstrekt geen ook maar ©enigszins verontrustende toekenen in de be trekkingen tusscihen de beide landen bestaan. Venezuela. Te New-\ ork is een telegram ontvangen, afgezonden door een hooggeplaatst, regee- ringsarabtenaar te Caracas, meldende dat in den toestand van president Castro een zeer ongunstige wending is gekomen en dat men verwacht, dat hij geen 24 uur meer zal leven. Allerlei. vEindelijk is het proces Thaw wezenlijk begonnen De substituut van don procureur, Gat van, ontwikkelde de beschuldiging. De procureur vroeg toon dat de getuigen a dé- charg ede zaal zouden verlaten bij do debat ten. Daarop gingen de moeder en de vrouw var Thaw heen. Do eerste getuige was de zoon van het slachtoffer De tweede was de ingenieur Pax tondie getuige was van het. drama. Toen hij de misdaad had gepleegd zeide ThawWliite heeft mijn vrouw onteerd. Waarop een dame, denkelijk Thaw's vrouw, antwoordde Gij het. u daar een loolijko zaak op den hals gehaald. En Thaw Liefste, ik heb ik denkelijk het leven gered. En zoo gaat het getuigenverhoor voort, dat niets nieuws aan den dag brengt De verdediging verklaarde dat zij erfelijke zinneloosheid zou ploiton. Thaw wist niet. wat hij deedhij meende dat hij aan do Voor zien ingheid gehoorzaamde. Do zinneloosheid is erfelijk in de familie, zoo van vaders als van moeders vMeningitis cercbro-spinalis hecrscht ook te Mühlhausen in den Elzas epidemisch. Reeds zijn drie slachtoffers der ziekte geval len. vDe mijnramp te Reden heeft een scha de aangericht van zes a zeven millioen mark. Voor dc nagelaten betrekkiugen der slacht offers is tot dusver 350.000 mark ingekomen. vBij een ontploffing van een mijn te Thomas (West-Virginië) zijn tussehon de 25 en 30 kolendelvers. meest vreemdelingen, omgekomen. vDe groote locomotievenfabriek van Baldwin in Philadelphia, een der grootste industrioelo ondernemingen in dc Vereenig- do Staten, is een prooi der vlammen ge worden. De fabriek ligt midden in de stad. aan dc Broadstreot en vormt con stad op zichzelf. Voor het grootste deel waren de werkplaatson geheel nieuw, daar de fabriek in de laatste jaren verbouwd was. Ook het directie-gebouw aan de Sprinpgardenstreet is door het vuur vernield. Do fabriek van Bald win leverde hoofdzakelijk voor Amerika en Azië. Zoo hebben zoowel de Japansche spoor wegen haar kleine lichte locomotieven bij Baldwin laten bouwen, als de Russen d; zware machines voor den Trans-Siboriachen spoorweg. De schade wordt op vijr millioen guldon geschat daar een groot dool der duro machines aan het vuur ter prooi zijn geval len. OOST-INDIË. 1 Eon „gouverneur te Ban doeng.-' De Java-Bode schrijft: Do voorstellen van de Indische regooring tot hervorming van de inrichting van het bestuur op Java, op de invoering waarvan zij reeds in 1907 meende te mogen rekenen, hebben, gelijk bekend, bij den minister van koloniën geen gunstig onthaal gevonden. Niettemin heeft, naar wij vernemen, de gouverneur-generaal opnieuw met klom de wenschelijkhoid daarvan betoogd en thacs in overweging gegeven om, bij wijze van proef, mot behoud van de bestaande territoriale indeel in g. de betrekkingen dor residenten van Bantam. Choribo». Pekalongan, Ban- joemas en der Preanger Regentschappen in te ttokken (de resident van Batavia zou voorloopig gehandhaafd blijven.) mei plaat sing van een hoofdambtenaar, ouder den ti tel van gouvernour t-e Bandoeng, aan wien een uitgebreid bureau, samengesteld uit hot persouecl der tegenwoordige betrekkelijke ge westelijke kantoren, vermeerderd met eenige bekwame ambtenaren der centrale bureau's zou worden toegevoegd. Op de hoofdplaatsen van genoemde ge westen zouden alsdan assistent-residenten worden geplaatst, doch overigens zou, in af wachting dat de goede werking der nieuwe regeling gebleken zou zijn, alles zooveel mo gelijk bij het oude blijven. Uiteraard zullen aan den te benoemen gouverneur hoogo eaSchen moeten worden ge steld. Door overdracht van vele bemoeienissen van minder belangrijken, doch niettemin tijrf'-oovenden aard op de assistent-residen ten, vertrouwt men dat het. aan het hoofd van het te creëeren gouvernement van Java's Westkust gelukken zal zijn taak naar wensch te vervullen." Kameroverzicht. Eerste Kamer. Woensdag zette de Eerste Kamer de be handeling van hoofdstuk V (Binnenl. Za ken) voort. De heer Van Leeuwen wees op de noodzakelijkheid van een herziening van de gemeentewet om o.a. op andere wij ze te voorzien in de vervanging van den burgemeester. Ook moet- men vrij zijn in de keuze van wethouders en daartoe zoo noo- dig bekwame mannen van elders kunnen benoemen. Verder wees lvij op de talloos vele zaken waarin de burgemeesters gemoeid wor den. Teu slotte maande hij aan tot voor zichtigheid bij het wijzigen der Drankwet. De Minister van 'Binnenlandse he Zaken den laatsten spreker het eerst be antwoordende, wees erop, dat de benoeming van wethouders, niet-gemeentenaron, iu strijd zou zijn met de gemeentewet. De mi nister zou er tegen opzien om met dat stelsel te breken. Eerder zou er reden zijn om de Oommissien van Bijstand buiten de leden van den .Raad te kiezen. Geen bezwaar is er tegen om de tractementen der wethou ders te verhooge» ten einde meer personen te krijgen, die hun geheclen tijd daaraan zouden kunnen geven. Bij do aanstaande herziening der Gemeen tewet zou kunnen worden overwogen het aanwijzen van eeu plaatsvervangend burge meester in groot© gemeenten. Ten aanzien van' de zaakwaarneming door gemeente-ambtenaren antwoordde de .minis ter, dat de wet dit niet. verbiedt na mach- tiging der Kroon. In kleine gemeenten, waar het salaris klein is, moot men dit wel toe laten. Met do klachten over de belastingen zal rekening worden gehouden bij de wijziging dor wet op de gemeente-financiën. De hef fing van inkomstenbelasting van studeeren- de jongelieden, die op kamers wonen, ge schiedt niet in alle academie-steden en is niet verboden. De Min. verklaarde zich een voorstander van pensionneeren van gemeenteambtenaren, maar hij kan geen .uitzonderingen maken voor dc commissarissen van politie. Ten aanzien der quaestie van het woord voeren door den Commissaris der Koningin na sluiting van het debat, sloot de minister zich geheei aan bij liet betoog van den heer Van der Feltz. De minister gaf toe dat. de woeker van de pandjeshuizen moet worden tegengegaan en zal in die richting werken Ten aanzien van de ineenschakelingscom- missie vereenigde de minister zich met de ver dediging van den hoer Woltjcr, al kan hij den aandrang tot spoed billijken. De minister kon niet toegeven dat verwij dering van kindereu waarvoor geen school geld wordt betaald in strijd met de wet is. Op het gebied van het vakonderwijs wordt binnengehaald wat mogelijk is. Gaarne wil de minister overwegen bevordering van het onderwijs in Slojd. De heer Vcnmg Meinesz was tot de ervaring gekomen dat de ouderdom niet altijd presumptie geeft voor wijsheid en hij gelooft ook niet dat dit den doorslag moet geven bij vervanging van een burgemeester door den oudsten wethouder. Spreker gaf den mi nister dan ook ernstig in overweging dit punt bij een herziening der gemeentewet ernstig onder de oogen te zien. Wat de ver meerdering van het aantal wethouders in groote gemeenten aangaat, wees Spr. er op, dat het zeer moeielijk is geschikte personen te vindon Na repliekeu werd de begrooting van Binnotilandsche Zaken goedgekeurd. Aan de orde was daarna Hoofdstuk VII B (Financiën). De heer Reg o ut besprak de helfing van hot mijnrecht. Spr. hoopte dat de Minister zijn plan tot afschaffing der mijnrechten zal los laten en bij wijziging der mijnwet re kening zal houden met Spr.'s opmerkingen. Spreker gaf de minister in overweging het denkbeeld uit te voeren door den hoer Van der Velde in de Tweede Kamer aan gegeven, teneinde de lasten voor de land eigenaren te verlichten. De hoer Brouwers betoogde wederom do noodzakelijkheid der bevaarbaarmaking van de Maas in Limburg. De heer Van der Does de Wille- b o i s herinnerde aan de klacht van den heer De Stuers in de Tweede Kamer over vertraging van den spoorwegaanleg Eind hoven—Weert en sprak lief. vertrouwen uit dat de Minister de Kamer zal willen mede- doelen of die vertraging inderdaad ligt aan de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen. Donderdag te 11 uur voortzetting. Berichten. Do Staatscourant van Donderdag 7 Februari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten op veizoek eervol ontslagen met dankbe tuiging dr. A. G. van .lamel, als hoogleeraar in do lot toren en wijsbegeerte aan dc Rijks universiteit te Groningen benoemd lot directeur van hot postkan- tooi te Borkulo P. Kater, thans te Eijbergen benoemd tot burgemeester van Haastreclut en Vlist G. V. W baron van Hemert tot Dingshof voor 3 jaar benoemd in don raad van tucht voor de koopvaardij tot leden G. J. Boon, gezagvoerder ito Den Haag, H. C. Haacke, expert der Nederlandsche veroeniging van assuradeurs te Amsterdam tot plaatsvervangende leden J H. Meyer, gepensioneerd kapitein-luitenant ter zee. en F. Tb. Schneijder, oud-gezagvoerder, beiden te Amsterdam. eervol ontheven vain het bevel over den schoener ..Zeehond" cto kapitein -luiten anit ter zee A. Geldermans en het bevel opge dragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. A. M. Bron. met ingang van 1 Mei 1907 benoemd tot controleur van het kadaster te Leeuwarden A. Kriebel, thans tijdelijk in dezelfde betrekking te 's Gravonhage te Middelburg L. J. H. Eversen, thans tij delijk in dezelfde betrekking te Leeuwarden te Almelo J. J". Voorthuis, thans tijdelijk in dezelfde betrekking te Zwolle; te Heerenveen L. W. Sillevis, thans tijde lijk in dezelfde betrekking te Amsterdam. verlof verleend tot het aannemen van het orde- teeken van Grootkruis der Orde van St. Stanis laus, hem door Z. M. den Keizer van Rusland geschonken, aan G. Rosenthal, bankier en con sul-generaal van Portugal, te Amsterdam. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder en Z. K. H. de Prins der Nederlan den woonden gisterenavond het eerste ge deelte van het Diligentia-ocncert in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage bij. Bij A. C. baron Bentinok, voorzitter der commissie voor werkverschaffing van den Chr. Volksbond, te 's Gravenhage, is heden ingekomen f300 van H. M. do Ko ningin „als blijk van hoogstdorzolver belang stelling iu het zoo nuttig en heilzaam wer ken en streven der commissie." De rechtspositie van den a ni 'b t e n a a r. Onder dit opschrift werd een ibericht overgenomen, meldende d<at, naa ,,De Telegraaf" vernam, het. den minister van justitie gelukt was de hand te leggen op een zeer bekwaam jurist, die een wetsontwerp betreifeude deze aan gelegenheid in gereedheid zou brengen en daarbij voeling houden met den ambtenaar van justitie, die do adm. rechtsspraak heeft bewerkt. Do Nieuwe Courant die rot ook overgeno men 'had, zegt thans: ,,Het. bericht is juist., maar ruim twee maanden oud. De minister van financiën had er de primeur can. In precies dezelfde woor den, waarin het thans in de Tel. staat, deel de hij het op 30 November 1906 in zijn rede voering ter beantwoording van de algemeene beraadslaging over de Staatsbegrooting aan de Tweede Kamer mede (Hand. pag. 587)." Herziening er tabel van verdeeling der gemeenten in klassen, behoorende bij de wet op de personeel© belasting. Do minister van Fianciën heeft, het afdee- lingsverslag beantwoord. Dat ter beoordeeling van de vraag of de bewoners der perceelen van zekere huurwaar den buiten de term vallen van personeele belasting te betalen, cok op do inbaarheid gelet, wordt, is op- zich zelf juist. Bij eene invordering van belasting, waarbij te grootte hardheid wel is waar wordt vermeden, maar overigens met de noocüge gestrengheid wordt te werk gegaan, mag t'e in baarheid niet bui ten beschouwing blijvenrechtvaardig heid moet zooveel mogelijk worden betracht. Waar onvermogen vaststaat, wordt niet tot executie overgegaan, doch waar onwil oan te betalen aanwezig is, wordit de wet- in al hare gestrengheid toegepast. Het is dan ook een feit dat het aantal wanbetalers gfeenszins toeneemt, doch integendeel kleiner wordt, in verhouding tot het aantal aanslagen en zelfs absoluut. De minima jaarwedden van de hoofden der scholen zullen, doordien volgens art. 26 der legeronderwijswet de minima jaarwedden niet verschillend zijn voor elke klasse van gemeenten, i:. betrekkelijk weinig gevallen verandering ondergaan. Eene gespecificeerde opgave wordit aan de Memorie van Antwoord toegevoegd. De invloed der wijziging op het aantal kie zers in de betrokken gemeenten is niet voor uit te bepalen. Tevens is eene nota van wijzigingen mot gewijzigd ontwerp ingediend. De wijzigingen betretfen de mdeeling in sommige provinciën voor de daarbij vermelde gemeenten Door den voorzitter dor Tweede'Ka mer is con brief gericht aan die Kamer, waarin met herinnering aan het in 1886 ge dane voorstel tot- het samenstellen van een verkort verslag van dc Handelin gen wordt voorgesteld, dat de Kamer besluite dat een commissie van vijf leden za! worden bcnooind, met opdracht de noo- dige voorstellen te doen voor de uitgave van een kort verslag van de handelingen der Kamer en voorts de commissie voor de huis houdelijke aangelegenheden uit te uoodigen zich met die commissie te beraden omtrent de plaatsen waar de ambtenaren, met hot opmaken van het verslag belast, in het ge bouw der Kamer hunne werkzaamheden zul len vervullen. In de toelichting tot dit voorstel zegt de minister o. a., ,,dat, ofschoon het wensohe- lijk kan zijn ten deze den regel, welke geldt voer de benoeming van de stenografen, te volgen en dc benoeming der redacteurs van het kort verslag niet door de Kamer, maar door de commissie, welke met het toezicht op de uitgave van dat verslag zou zijn be last, te doen geschieden, de benoeming zelve in elk geval eerst kan geschieden, wanneer omtrent de organisatie beslist zal zijn, om dat het beter schijnt daarvan thans nog geen melding te maken. Men deelt mede, dat er geen gelegen heid meer is om toegang tot de tribune der Kerst o Kamer te krijgen, wanneer de begroo ting van oorlog aan dc orde is. daar reeds over de weinige beschikbare plaatsen op de tribune bcsohikt is Do afdeolingem der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs overhet voorstel van de hoeren Goeman Borgesiusc. s: tot wijziging van het Reglement van orde der Kamer (commissoriaal onderzoek) de hoeren Van Karnebeek, Nolens, Van Doorn, Kote laar en Lely; en over de wetsontwerpen tot wijziging wet recht van vereeniging en ver gadering, wijziging wet od het Nederlander schap, brengen van wetten in overeenstem ming met de Kinderwetten, naturalisatie van Boeker en zes anderen, de hooien Van Sty- rum, Van Vc-en, Loeff, Van Idsinga. en Van Wijnbergen. De afdeelingen dei' Tweede Kamer hebben de heeren Van de Velde, De Ridder, Lieftinck, Regout en Zijlma benoemd tot lapporteurs over do hierna te noemen wets ontwerpen aanvulling wet ter voorkoming van bedrog in den boterhandelwijziging der wet betreffende de toelating als schipper op koopvaardijschepenaanvulling en verhoo ging van Hoofdstuk IX begrooting 1906; overeenkomsten tot ruiling van gronden met de Westzaner en Zaandammer polders; ont eigening in de gemeente Oldekerk; onteige ning voor den aanleg van de tweede mij a en van een mijuspoorweg Sittard—iHerzogen- rath, en onteigening voor do verbreeding van de Paardesteeg te Leiden. Tegenspiraa k. Het bericht van Die Tel. volgens welk de heer dr. E. F. van Dissel hofc voornemen wordt toegeschreven om zich bij de periodieke verkiezingen voor de Provinciale Staten in het district Leiden niet herkiesbaar te stellen, is onjuist geble ken. Do heer Van Dissel heeft verklaard, dat ais de liberale kiesvereeniging te Leiden'hem weder candidaat stelt, hij die candidatuur gaarne zal aannemen. Uit den II a a g s c h e n gemeen teraad. Maandag heeft de Haagsche Raad, thans weer onder voorzitterschap van den burgemeester, dc behandeling van do kwestie omtrent het beheer der openbare werken hervat. Nadat ook nu nog het debat de gansche zitting had in beslag genomen, clas sificeerde de voorzitter de motiën-reeks in twee categorieënéén van zakelijke» en één van critiseerendcn aard. De motie-De Wildc-Van Zuylen v. Nijo- velt (zelfstandige organisatie van het plant- soenbeheer) werd aangenomen met 26 tegen 17 stemmen. De motie-Repelaer v. Driel (plantsoenbe- heor tot een on derafdeeling) verviel daar door De „motie-Robe&pierre" (zei de burge meester; „want. Robespierre betreurde ook altijd de monschen die hij doodde"); de motie-Warneke (feitelijke afkeuring van het beleid bij publieke werken), werd verwor pen met 30 tegen 8 stemmen. (De wethou ders onthielden zioh van stemming). De motie-Ederhoim c. s. (uitnoodiging tot een gewijzigd beleid bij P. W.) werd verwor pen met 23 tegen 20 stemmen. De motie-Van Liefland (meer voeling met den Raad) werd door B. en W. aanvaard en aangenomen met 33 tegen 9 stemmen. Het voorstel van B. en W. tot aanstelling van twee ingenieurs en een architect bij P. W. werd aangenomen met 36 tegen 3 stem men De motiën-Bik en Ter Laan (over het. grondbedrijf) werden aangehouden. Bij de gisteren 'te Leeuwarden gehou den stemming voor een lid van den gemeen teraad in het 2e distriet, werden uitgebracht 682 stemmen. Gekozen is de heer J. Koop- niians (lib.) met 361 stemmen. De heer L. de J°ng (soc.-dem.) verkreeg 321 stemmen. schol van Rosier Faassen grafwaarts voerde. Toen allen in wijden kring (waarin o. n. opgemerkt werden de lieer Van Eysdou, directeur van het Rotterdamscli Tooneelge- zelschap, en anderen, die tegenwoordig wa ren geweest bij de plechtigheid in den Stads schouwburg te Rotterdam) zich om de groeve haddon geschaard, trad de heer J. H. H. Vogel, wd. voorzitter van de afdeeling Den Haag van het Nederlandsch Tooneelverbond, naav voren, om een laatsten groet te bren gen aan den man. die zoovelen door zijn talenten vaak zoo rijk en hoog genot schonk en wiens nagedachtenis zal blijven voortleven bij allen, die hem hebben gekend. Met den wensch. dat zijn voorbeeld den jongeren ter navolging moge zijn, riep hij een laatst, vaarwel toe aan den artiest, die zich met 7x>oveel toewijding aan zijn kunst gaf. Namens de afdeeling Den Haag legde Slpr. een bloemstuk op de kist. Alex. Faassen danste namens de familie voor de laatste eer, zijn overleden broeder bew ezen Zeeman a-te huizen. Uit 's Gravenhage schrijft men „In „Ma.ison Concordiavergaderde Dins dagmiddag het hoofdbestuur vaai de „Ver eeniging Kwartguldensvereeniging voor zee- mans-téhuizon van den zeemansbond". Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. Commys, uitgebracht door mej. W. A. Beok, bleek, dat f 275 voor het deel 'kon worden afgedragen aan het bestuur van den Zeemans bond te Rotterdam. De statuiten werden ver volgens goedgekeurd. Do propaganda werd dit jaar krachtig ter hand genomen. Het aantal leden steeg tot 293. Zelfs uit het verre oosten ontving de vereeniging steun. De ver eeniging gaat wel vooruit, doch niet zooals noodig is. Aan giften en contributies werd onitvaugen f 334,12. Het doel der vereeniging is, aan zeelieden tijdens hun verblijf aan den wal een aangenaam tehuis te verschaffen. Aan de huizen werd ontvangen f 316.50. Echter werd ter vergadering vrij uitvoerig gediscussieerd over de hooge kosten van het. innen dezer gelden door betaalde hulp. Te genwoordig, zoo merkte een der bestuursleden op, dienen jonge dames voor dergelijken air- beid. Besloten -werd bij het bestuur der Kwartguldensvereeniging voor heideontgin- ning to informeeren, hoe men daar het ge noemde bezwaar te bovetn komt. Besloten werd voortaan ook vaste leden te winnen. De vice-admiraal Mae Leod deelde een en ander mede van het gebruik, dat gemaakt is van do afgedragen gelden. Mevr. de gravin E. van Bylandt, geb. gra vin Van Limpurg leidde de bijeenkomst. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren heeft zich tov de regeering gewend, tiaar aan leiding van de toepassing der Hondsdolheid- wet, met het verzoek, dat ook een stevig lederen muilkorf worde toegelaten. Een adres ter bescherming van den para dijsvogel is aan den minister van Koloniën verzonden ter ondersteuning van een adres te dezer zake van de Indische Zuster vereeni ging aan do regeering te Batavia. - De Ruyter-cantate. De groote De Ruyter-cantate, compositie van den heer Van 't Kruys, zal uitgevoerd worden door de Kon. Nat. Zangschool, die daarvoor is uitgenood'igd dooir een comité, dat zich te 's Gravenhage heeft samengesteld. Het ge heel zal staan onder leiding van den direc teur André Beyersbergen van Henegouwen, directeur der zangschool. Het koorwerk zal uitgevoerd worden door 300 dames en heeron en een kinderkoor van 150, alles met bege leiding van koper, orgel en piano. Deze groo te uitvoering zal plaats hebben in het Geb. voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gra venhage, op Zaterdag 23 Maart a.s., des avonds. De luitenant ter zee 2e klasse A. D. Muller, van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-octiviteit gesteld Te Arnhem zal op 12 dezer het examen aanvangen voor den rang van militie-luite nant bij het wapen der infanterie, voor de adspiranten der 2e divisie. Commissiema- jaar B. J. Land, lid en voorzitter; kapi tein J. Suermondt en de le luit. Th. L. van Maaren, beiden van het 8e, de le luit.-ad- judant A. J. V. de Rooij en de le luit. J. II. Fruijt van Hartog, beiden van het 7e reg. inf.. als leden en de le luit. E. Cool en H. P. J. Schinkel, beiden adjudant, resp. bij het 7e en bij het 8e reg. infanterie als plaatsvervangende leden, eerstgenoemde als eerste reserve. Aan het examen zal wor den deelgenomen door 12 adspiranten. De gemeenteontvanger van Rotterdam, de hoer L. C. A. J. Niehot. heeft eervol ont slag aangevraagd tegen 1 Juli Te 's Gravenhage is op bijna 83-jarigen leeftijd overleden de heer jhr. mr. J. C. v. Beresteyn, gep. vice-president de rbeide ge rechtshoven in Ned.-Indië, ridder der orde van den Ned. Leeuw. De ter aardebestelling zal geschieden a.s. Zaterdag 9 Februari, dee middags te 12 uur van het sterfhuis. Na achtereenvolgens bekleed te hebben de betrekkingen van substituut griffier bij den Raad van justitie te Semarang, griffier bij den om gaanden rechter in de derde afdee ling, lid van den raad van justitie te Sema rang en van dien te Batavia; omgaanden rechter in de eerste afdeeling op Java en officier van justitie bij de raden van justi tie resp. te Semarang en te Batavia, werd n ij in 1864 benoemd tot raadsheer in het Hooggerechtshof en in 1880 tot vice-presi dent van dat college. De begrafenis a.s. Zaterdag zal geschie den op de Algemeene Begraafplaats te s Gravenhage. Begrafenis Rosier Faassen. Men meldt ons uit 's Gravenihage Een groote schare dames en hoeren col lega's, vrienden en vereerders van den over leden kunstenaar wachtte gisterenmiddag op Eik-en-Duinen de onder bloemen en kran sen bedolven baar, dio hei stoffelijk over- 1 HAtjA-dag. Do heer J. E. van Renesse, dis- tricts-schoolopzdener te Arnhem, verzoekt ons het volgende openbaar te maken „Door vele onderwijzers en onderwijzeres sen is mij do vraag gedaan, wat ik mij voor- stolde van den vrijen dag, den Ileije-dag, op 1 Maart- a.s., en wat dien dag voor en met de kinderen zou kunnen worden gedaan. .,In mijne circulaire van November j.l. gaf ik in overweging, het vieren van dien dag te doen aanvangen met een gepast woord ter herinnering aan den kinderzanger en te sluiten, maar ook af te wisselen met zin gen van eenige zijner schoonste liederen. „Ik beaam ten volle de ontvangen opmer king, dat zulk een programma te sober is voor een geheclen dag, zelfs dan, wanneer de speclkwartiertjes wat ruim genomen wor den. „Om daaraan tegemoet te komen, wendde ik mij tot de firma. J. B. Wolters te Gronin gen, met het verzoek, de „Sprookjes uit de oude doos, op rijim gebracht door J. P. Hcije", (Asschepoester, De gelaarsde kat, Klein Duimpje, Roodkapje) te willen druk ken. „Bij ervaring wetende, dat zelfs ouderen, die gevoel hebben voor poëzie, zich aan die Sprookjes vergasten, geloof ik, dat de school jeugd recht aangenaam bezig gehouden, prettig gestemd en niet weinig geboeid zal, worden, indien de onderwijzers en onder wijzeressen hun die gedichten voorlezen, ver klaren en gedeeltelijk doen lezen. Op die wijze wordt de dag tevens nuttig besteed. „De firma J. B. Wolters gaf niet alleen aan dat verzoek gehoor, maar was zelfs be reid, «tevens een artistiek portret (groot 32 x 40 c.M„) met fac simile van den dichter, in don handel te brengen, opdat de kinde ren, ook door aansohouwing, ten naasten bij een juist beeld van hunnen vriend voor den geest en in het hart krijgen. En wat hare welwillende medewerking nog verhoogt, is haar besluit om uit eerbied voor de na gedachtenis van dr. Hei je en uit sympathie voor het in de circulaire omschreven doel, de opbrengst van beide uitgaven geheel voor de Heije-stichting te bestemmen. „Ik ben de firma Wolters van harte dank baar en zal het ook allen zijn, die door het

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2