w\ sas. Dinsdag 12 Februari 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Gezegende dag. 9" jHtirtc)ui(. AMERiFOORTSCH DAGBLAD ABOmSEMEH T8PRIJ8 Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.85. Idem franee peer port1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Dexe Courant verschijnt Dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen. Ad verten ti5n, mededeelingen ens., gelieve men vóór 10 uw morgens bij de Uitgevers in «e zenden. UitgeTers: VALKHOFF C«. Utreeht»che«traat I. Intereomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERXENTIfiN Van 15 regel»f 0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eens circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegesondeu. .aeSBKSHEJ Politiek Overzicht Rusland in de Fransche Kamer. In do laatste dagen der vorige week is m de Fransohe Kamer een eigenaardige inter pellatie gehouden. Door de socialisten Roua- net, Meslier, Wilhn en Jaurès werd de re geering geïnterpelleerd „over de misleidende of onwettige financieele operaties, beurs- manoeuvres, of clandestine uitgiften van buitenlaudsche schuldbrieven, welke hande lingen gericht zijn tegen de belangen van do republiek en van Frankrijk. De campagne der socialisten was hoofd zakelijk gericht tegen de groote crediet-in- stellingen en tegen het gebruik, dat deze instellingen maken van de gelden, die bij haar gedeponeerd zijn door de spaarzamo lieden. Nu is het een kenmerkend verschijn sel van den tegenwoordigen tijd, dat inder daad de spaarduiten van particulieren wor den gecentraliseerd bij groote bankinstellin gen, die door hare succursalen over het heele land werkende, de kleinere plaatselijke banken hebben verdrongen. De grief der socialisten is nu. dat die gelden naar het buitenland gaan, m. a. w. dat zij worden gebezigd voor het sluiten van buitenlandséhe leeningen. Zij vergaten daarbij, dat er een heel groot deel der spaarpenningen in het land blijft bij de Staats-Caisses d'Epargne welke dan in Fransche staatspapieren belegd worden. Maar dat daargelaten is het een niet te gen te spreken feit, dat er veel Fransch kapitaal naar het buitenland gaat. De in- terpellant Rouanet deelde o.m. mede, dat de jaarlijksohe toeneming van het Fransche kapitaal mag geschat worden op 2 milliard francs. Van 1894 tot 1904 was het accres ge weest 19 milliard. Van die 19 milliard wa ren 10 milliard be: teed voor den aankoop van uitenlandsolie fondsen en 9 milliard voor den aankoop van Fransche waarden. Ook do klacht dat de crediet-instellingen zoo weinig kapitaal beschikbaar stellen voor de Fransche industrie, is ndet ongegrond. Maar wat ts daarvan de oorzaak? De minis ter van financiën, de heer Caillaux liet het in zijn beantwoording duidelijk uitkomen, dat de Fransohe industrie zoo weinig ont wikkeld is, en dat het dientengevolge na tuurlijk is dat het kapitaal naar het buiten land gaat. En dat was niet zoo'n groot na deel, want daardoor kreeg men politieke macht. Intussohen namen deze debatten een wen ding, die men niet verwacht zou hebben. Er werd speciaal tegen geprotesteerd door den heer Rouanet dat Frankrijk zooveel geld leende aan staten, wier financieele positie rot is (pays a finances avariées) zooals Rusland, waarover hij zich verder zeer min achtend uitliet. Dit noopte al dadelijk den gewezen mi nister van buitenlaudsche zaken Delcassé tot een krachtig protest. Hij verklaarde niet te begrijpen, dat niet onmiddellijk van eene andere bank dan de zijne (bedoeld werd natuurlijk de regeeriug) tegen een derge lijke uitlating werd geprotesteerd. Zijn in terruptie werd levendig toegejuicht. De minister van financiën verklaarde daarop, dat de regeering sleohts wachtte met haar protest totdat zij alle interpellan- ten zou beantwoorden. Rouanet ging voort met liet critiseeren van het beschikbaarstellen van Fransch geld voor de Russische regeering, waardoor deze geholpen werd in haar strijd tegen het ont wakende volk. Hij haalde zioh daarbij nog een ernstige berisping óp den hals, zoowel van den minister van buitenlaudsche zaken als van den president toen hij sprak van de „terechtstelling-' van Grootvorst Sergius, een daad die door minister Pichon als een la ge moord werd gekenmerkt Aan het. slot der zitting nam Pichon het voor de „nation alliée" op. Hij verklaarde zich te verheugen telkens als hij bespeurde dat een nieuwe band de beide naties weer nauwer verbond!. Rusland was nooit aan zijne verplichtingen te kort gekomen en iede- ren dag steunen Frankrijk en Rusland elkaar wederkeerigi, wat er zeer krachtig toe bij draagt dlat de wereldvrede gehandhaafd blijft. „Ik kan dus niet anders dian betreuren" aldus besloot hij „de woorden die hier uitgesproken zajn en verklaren, dat wij ster ker dan ooit zullen verbonden blijven aan dezen bondgenoot." Deze verklaring heeft een goeden indruk gemaakt, zoowel in Frankrijk als, blijkens enkele bladen, in Rusland. Uit een politiek oogpunt beschouwd waren de van anti -Russische gezindheid blijk geven de woorden der socialisten zeer af te keuren. Och, het is bekend genoeg, dat de uiterste linkerzijde in Frankrijk tegen de Russische autocratie fel gekant is. Maar dat neemt niet weg, dat het Fransch-Rus&isdhe verbond toch voor Frankrijk van veel waarde is en dat men de buitenlandsohe politiek van Rus land wel moet. onderscheiden van de binnen landse he. Frankrijk heeft slechts één bondgenoot en deze tweebond is een krachtig tegenwicht tegen de Triple alliantie, gelijk door Jaurès zelf is erkend. Bovendien heeft Frankrijk in de Marokkaanache quaesbie van dezen bond genoot veel hulp ondervonden. Er is dus allle reden oon dien bondgenoot niet zoo smalend te bejegenen. En dat de vriendschap van Rusland nog wel iets waard is, kan Frank rijk van Engeland loeren, dab op allerlei manieren die vriendschap zoekt, en dat niet tegenstaande de regeering heeft verhinderd dat een parlementaire commissie naar Peters burg zou gaan om ten gunste van de ontbon den doema. te manifesteeren. Dat de socialisten in de Fransche Kamer aJlleen stonden in hun oordeel over den bond genoot en de Kamer ten slotte de regeering gelijk gaf door de eenvoudige motie van orde aan te nemen, pleit voor het gezonde ver stand der meerderheid der Fransche afge vaardigden. Duitschland. De Bayrische Kurier heeft uittreksels ge publiceerd, welke door de Germania het bekende oentrumsorgaan zijn overgenomen van brieven, welke tijdens den verkiezings strijd gewisseld zijn tusschen generaal Keim, den leider van de Flottenvereiu en een aan tal officieele personen, waarvan een enkele tot de omgeving van den rijkskanselier be- hooren, uit welke correspondentie zou blij ken, dat de ..Flottenvereiu" een zeer krach tige actie g—oerd heeft tegen het centrum en dat zelfs den steun der sociaal-democra ten tegen het centrum zou zijn gevraagd. Socialistische on centrum-bladen leiden daaruit af, dat dit geschied is onder goed keuring van den rijkskanselier. Volgens de Berliner Neueste Nachrickten zou do Bayrische Kurier den inhoud van oio brieven door diefstal hebben verkregen. Of eigenlijk gezegd niet door diefstal, want de orgineele brieven bevinden zich nog in het archief van den Flottenverein. Men neemt daarom aan, dat die brieven 'snachts door een of anderen ontrouwen beambte van den Verein zijn gecopieerd, nadat de archiefkast met een valsche sleutel was geopend. De Flotten-Verein heeft bij de justitie een aanklacht ingediend wegens diefstal tegen de Bayrische Kurier. In verband met deze feiten schrijft de Norddeutsche Allgem. Ztg. het volgende, dat ah een officieele mededeeling mag worden beschouwd „Wij kunnen het volgende verklaren: 1. Er zijn voor den verkiezingsstrijd gee nerlei officieele fondsen gebracht en in het bijzonder heeft noch de Flottenverein noch generaal Keim persoonlijk uit zulke fondsen iets ontvangen voor verkiezingsdoeleinden. 2. Van particuliere zijde zijn voor de on dersteuning van regeeringsgezinde candi- daten middelen bijeengebracht en voor de manier, waarop die besteed zouden worden, r dikwijls de raad gevraagd en opgevolgd van regeeringspersonen. De rijkskanse lier heeft aan Vorst Salin laten weten, dat hij zich voor een tegemoetkoming in de kos ten van den verkiezingsstrijd uit zulke pri vate middelen zou interesseeren. 3. Do generaal-majoor Keim heeft evenals andere personen, die in den verkie zingsstrijd krachtig gewerkt hebben, de ge legenheid gehad den rijkskanselier over het resultaat van zijn werk en dat van den ic nationale richting werkzamen Flottenverein op de hoogte te stellen. Daarbij heeft hij uit den aard der zaak gewag gemaakt van de uitgifte van brochures. Aan de samenstel ling dezer brochures heeft noch de rijks kanselier noch do Kanselarij eenig aandeel gehad en ook van de brochuro getiteld „Leugens van den heer Erzberger" is daar ter plaatse eerst na het verschijnen kennis genomen," Het Berliner Tageblatt verklaart ook in verband met de onthullingen van den Bay rische Kurier, dat in geen enkel geval publie ke fondsen ter beschikking gesteld zijn van de partijen voor den verkiezingsstrijd. In officieele kringen heeft men zich beperkt tot het geven van raad omtrent het gebrui ken vau de door particulieren beschikbaar gestelde gelden tot ondersteuning van regee ringsgezinde candidaten. Het partijbestuur der sociaal-democraten heeft in de Vorwarts een lange proclamatie aan de partij gepubliceerd waarin het de geleden nederlagen in een voor de part ij- genooten en hunne leiders zooveel mogelijk verzachtenden vorm tracht te verklaren en te verontschuldigen In Saksen zijn naar daarin gezegd, wordt de door vroegere gebeurtenissen in het Koningshuis „wildgeworden burgers" die als meéloopers van de partij de sociaal democraten vroeger steunden weer afvallig gewordenkleine patroons zijn door sta kingen verbitterd geworden; winkeliers en kleine kooplui wilden de concurrentie met de arbeiders-verbruiksvereenigingen niet lan ger verdragende kleine boeren hadden zioh onder den indruk van de hooge vleeschprij- zen van de partij afgescheiden en ten slotte hadden de staat en de burgerpartijen de sociaal-democratie bestreden met middelen, welke „noch nie dagewesen" waren. En dan volgt er een zinsnede, dae veel merkwaardiger is dan bovengenoemde alge meen hedén. Het partijibetetuux zegt dan woordelijk „Het mag voorts ook niet worden verzwe gen dat de veelvuldige meeningsverschillen, die zioh in de laatste jaren voordeden in de pers en in bijeenkomsten van allerlei aard dikwijls op een manier werden uitgespon nen, die onzen tegenstandiers stof tot aan vallen leverde, voornamelijk omdat de ont leding op do gebruikelijke tendentieuso ma nier geschiedde. Hier hebben wij ons voort aan zonder uitzondering de grootst mogelijke reserve op te leggen. Moeten meeningsver schillen in het belang der partij aan de orde gesteld worden, dan mag de l^pspreking slechts op streng zakelijke manier plaats heb ben. Wij mogen geen oogenbldk vergeten dat wij partijgenooten zijn en ieder van ons het recht, heeft om te eischen dat zijn af wijkende meening als eerlijk gemeend en in het belang der partij kenbaar gemaakt, ge ëerbiedigd wordt." Met deze woorden is klaarblijkelijk be deeld een raad aan de partijgenooten om niet te veel over de oorzaken der nederlaag na te pleiten. Dat de krachtige actie van de burgerlijke partijen, bij wie het nationale verantwoorde lijk heidsgievoel ontwaakte de voornaamste factor is geweest voor de sociaal-democrati sche nederlaag, die zonder de hulp van het centrum nog grooter zou zijn geweest, schijnt niet tot de kopstukken der partij te zijn doorgedron gen Ten minste zij houden zich zoo. Frankrijk. De Temps acht de mogelijkheid van een accoord ten aanzien van de ontwerp-oontrac- ten door minister Briand vastgesteld, niet uitgesloten, indien men de burgemeesters machtigt in het contract een bepaling op te nemen, volgens welke het gebruik der kel ken gewaarborgd zal zijn tot aan het einde der 18-jarige periode, gedurende welke het contract geldig is aan den eersten pastoor-on- dert-oekenaar of bij gebreke van dien aan iederen geestelijke, die aan dezelfde eischen voldoet als zijn voorganger en die hem op wettige wijze vervangt. Het blad Messidor heeft een telegram uit Rome ontvangen, volgens welk de Paus het Fransche episcopaat gemachtigd heeft den particulieren ©eredienst in te richten over eenkomstig de aangenomen beschikkingen De Paus zal weldra aanvullende voorschrif ten aan het episcopaat doen toekomen Naar de Petit Parisien verneemt, heeft de rechter van instructie het onderzoek vau de in beslag genomen papieren van den vroe- geren secretaris der pauselijke nunciatuur te Parijs, mgr. Montagnini, ten einde ge bracht. Men zal zich herinneren dat deze in beslag neming bevolen was, naar aanleiding va-i een instructie, welke geopend was tegen drie pastoors, nl. die:: van St. Roch, dien van St. Augustin en dien van St. Pierre du gros Caillou, welke beschuldigd waren van den kansel de geloovigen opgezet te hebben tot verzet tegen de Scheidingswet en tegen de wet van 1881 ovej de vrijheid van vergade ren. De overheid onderstelde, dat deze pastoors aldus gehandeld hadden op last. van mgr. Montagnini, Men hoopte in zijne pa pieren de bewijzen voor dat vormoeden te kunnen vinden. Zondag werd tijdens do mis in de schis matieke kerk in de Rue Lecendre te Parijs de orde verstoord. De politie verdreef do lawaaimakers uit de kerk en nam een 20-tal gevangen, allen jongelui behoorende tot de royalistische partij. Italië. In de Italiaansoh© Kamer heeft de minis ter-president Giolitti bij do behandeling der begroeting voor binnenlandsche zaken een rede gehouden, die herhaaldelijk door luide bijvalsbetuigingen werd onderbroken. Aan het slot daarvan sprekende over üet optreden der regeering bij geschillen tusschen kapitaal en arbeid, verklaarde hij, dat de regeering geen klasse-regeering mag zijn en geen der partijen, die in strijd zijn, mag begunstigen. Zij mag slechts tusschen beide komen, als dat haar door beide partijen wordt verzocht. Maar indien de regeering nooit partij mag hebben voor het kapitaal, niet minder behoort zij te zorgen dat de vrij heid om te arbeiden geëerbiedigd blijft. Zij mag niet vergeten dat het recht vau den ar beider, die werken wil, die dikwijls huis vader is, en die zijn kinderen brood wil geven, even hoog staat als het recht van alle arbeiders, die willen staken. Het recht om te werken is even heilig als het recht om te leven. De minister voegde er bij, dat de conflic ten minder scherp en minder pijnlijk zouden zijn, ais zij, die de stakingen organiseeren, uitsluitend het welzijn van den arbeider be oogden en als de vooruitziende werklieden door te sparen, in de gelegenheid waren om zich krachtig te verzetten. De minister wenschte ten slotte dat dt\ harmonie tusschen kapitaal en arbeid aan Italië een tijdperk van welvaart en vrede zou verschaffen In de Italiaansche Kamer is oen wetsont werp ingediend betreffende den bouw van vier groote pantserschepen, elk van 16,000 toi voor 160 millioen lire Dit wordt be schouwd als eean rechtstreeksch antwoord op de door de Oostenrijk sche en Hongaarsche Delegaties toegestane drie pantserschepen van 14,000 ton. Als die nieuwe schepen voor beide partijen klaar zijtn zal Italië 24 slag schepen hebben en Oostenrijk-Hongarije 12. Rusland. Te Moskou is 's nachts huiszoeking ge daan in een hooge re burgerschool voor meis jes. De politie vond een bom, twintig pond dynamiet en een roode vlag, waarop de woor den nationale vrijheid. Er werden acht meisjes gevangen genomen. De revolutionaire socialisten hebben de of ficieren van den krijgsraad te Moskou ten doodo opgeschreven. De moordenaar van Aloxandrowski, don gouverneur van Penza, is herkend. Het moet een Jood zijo een zekere Hottermann, zoon vaai oen ingenieur. Sedert 29 Januari, toen Btn wrhaal van dt Otttrlid* Pastori* 34 Uit het Deensch door BHT8Y BiKKIR—NOKT. Op een namiddag in Februari kwam er van Lymgholt een bode aangeredeai met een brief, waarin stond1, dat mevrouw Met (te overleden was. „Of dé predikant bij' de begrafenis wilde tegenwoordig zijn, doch zonder te bidden, psalmen 1e zingen of te spreken. Wat er ge zegd moest worden, stond op haar grafsteen. Dit behoefde niet. herhaald te worden. „Je weet, moeder was wat eigenaardig." schreef de houtvester. Yonne was er den vol genden morgen heengegaanze wilde Dea en Miote bezoekendeze moesten zich nu zoo eenzaam gevoelenEm ze verweet, zich in stilte, dat ze zoo weinig was geweest voor de beide zusters, ze had haar gezelschap zoo zelden gezocht. Ze had ze aangetroffen. on,et de liandschoe- nen aan, 'bezig stof af fè nemen. „Grootmoeder wias immers oud," zeiden ze. „Nu gaan we maar grootmoeder in Kopen hagen wanneer we dézen winter in half rouw gaan, kunnen we in het. eind van het seizoen best dansen." In het kleine voorkamertje zat tante Thea te schreien. Ze had zoo'n wonderlijke on hoorbare manier om te schreien', zoo hope loos st'l, zonder zucht of klacht, als wist ze, dat haar verdriet alleen haai- zelf aanging, dat niemand dat met haar zou deelen. Yonne vond dlat er een wereld vam eenzaamheid; in die tranen lag. Het verdriet van oude men- schen o, dat kon ze niet uithouden. Het oude hoofd, dat zwaar op de annen in het vensterkozijn rustte, het dunne grijze haar, den gebogen rug in de zwarte japon om de magere leden „Tante Thea o, tante Thca." Toen Vonne thuis kwam, lag er een brief op haar tafel. Het handschrift was haar vreemd, maar toen ze het stempel .gezien had, wierp ze handschoenen eu mantel vlug weg en scheur de ze de enveloppe open. Verbaasd gleden haar blikken over de dicht beschreven vellen papier Lieve juffrouw Yvonne. U zal zeker verbaasd zijn een brief te ont vangen van een u volkomen onbekend per soon. Maar als u mijm beweeggronden hoort en mijn 'brief ten einde hebt gelezen1, zal u niet alleen begrijpen waarom ik u heb ge schreven, maar u zal mij zelfs toestemmen., dat ik helt iniet had kunnen Haten.. Ik moet me eerst, aan u voorstellen, en u om verontschuldiging verzoeken, dlat ik dit nog niet gedaan heb, Mijn naam is Johan nes Ebstrup, en ik ben beeldhouwer; heel arm geweest, tot mijn groep twee jaar gele den werd aangenomen, en nog vólkomen on bekend. Ik sta op het punt voor een groot leisstipendium uit. te gaan naar Griekenland, samen met mijn vrouw, om Griefksck© beeld houwkunst te bestudeerenEiir 't is mijn plan indien al mijm verwachtingen niet telèurge- j steld wordendaar altijd te 'blijven I Maar ik zou u niét. vervelen met dit alles te vertellen, diaar het u weinig imteresseeren kan, wanneer ik geen. erfenis had', die ik liier thuis moet achterlaten. Een erfenis, die mij' zoo dierbaar is, dat ik .niet zonder zorg eraan kan denken, dat ze in handen kan vallen van menschen, die de echtheid en zeldzaamheid ervan niet kunnen waardeeren. Deze erfenis is mijn vriend, mijn beste en eenige vriend, dien ik bezit, naast mijn vrouw. Een vriend, die tegenover mij de eigenschappen van een broer en een zus ter in zich vereen'gd heeft ja, indien ik niet .bang was u m verbeelding te zien glim lachen, zou ik 'bijna geneigd zijn. te zeggen een vriend die voor .mij een moeder tegelijk is geweeest. Weet u, hoe ik den eersten keer bij Troels Forum kwam, op een winteravond, jaren ge leden? Mijn geschiedenis is spoedig verteld, en meer droevig dan ongewoon. Ik ben een boerenzoon, vond begunstigers, die mijn opleiding bekostigden maar die stierven vóór mijn ontwikkeling genoeg ge vorderd was en ik op eigen, beeuien kon staan, 'k Had ©en zolderkamer 7/>ndër kachel igehuurd, om geen aanvechtingen te krijgen in de richting van, neigingen, die ik niet. zou kunnen 'bevredigen1, 'k Stond 's morgens in den winter om zes uur op om mij; op straat warm te loepen. Als een gunst mocht ik in een scliiildersatelier staan modelléeren maai de schilder vertrok, hot atelier werd verhuurd, en er stond niet over Johannnes Ebstrup in 't huurcontract. Ik had geen dak boven mijm hoofd. Ik zag dat boven een ate lier was, en verzocht eenvoudig om onder dak. Forum, die mij ,nog nooit had gezien, ont ving mij alsof ik een onverwachte, maar wel kome gast was. Hij maakte de kachel aan en slachtte liet vette kalfdat wil zeggen hij zette op (tafel wat hij in huis had. Ik herin ner mij nog groote, donkere radijzen, die je het water in de oogen deden komen, en een onberispelijk land wijntje in een zeer appe tijt'ijke foliette. Later wildé hij volstrekt, dat- ik op zijn sofa zou slapen maar daar mijn egoisme niet zoo sterk was ontwikkeld, dat ik mij had kunnen thuis voelen op de sofa van mijn gastheer, terwijl hij zelf op den grond lag, verzette ik mij beslist, tegen deze regeling. Forum bedacht zich een oogenblik. „Dan 'blijft het karpet alleen over," zei hij. En toen werd ik in het oude, stoffigo kar pet gerold, letterlijk vastgesjord, met een so fakussen onder het- hoofd, en een dik touw er omheenOp grond van mijn mumieachtig j uiterlijk, werd ik toen gedoopt, «n later heb ik altijd den naam van „Ramsus den, derde" j behouden. Ik sliep in mijn ongewoon 'bed kalm en vast als een zuigeling, zonder oen enkele keer door de koude gewekt, te worden wat mij anders ii.n die laatste maanden her haaldelijk overkomen was. Na. dien avond1 was ik niet meer uit Fo rum's atelier te verdrijven, met- goedle woor- i den noch met bedreigingen.bovendien I merkte ik, dat hij oen vriend noodiig had cn dat niemand, dit durf ik gerust zeggen, in de heéle wereld dat liever voor hom wilde zijn dan ik. Eerst een; paar- jaar geleden, toen mijn groote groep aangenomen en verkocht werd, kreeg ik de middëlen zelf een' atelier in een buitenwijk te huren. Lievo juffrouw Yvonno ik schrijf u deze kleine inleiding slechts, om niet zoo met de deur in huis te vallen want datgeen wat ik op het hart héb, .roerde ik nog stiet aan, ofschoon het mij zoo zwaar d'ruikt als mem zich nauwelijks kan voorstellen. En toch is hot niet om bij u gevoelens op te wekken, die misschien ingeslapen zijn. of om, indien ze nog wakker zijm, te trachten ze te ver sterker. of dieper te maken. Juffrouw Yvonne waarom met elkaar verstoppertje te spelen of ons te maskeeren? Ik wil het u liever eerlijk zeggen. Ik weet misschien nog beter dan u zelf, welk een rol u hooft gespeeld in mijn vriend's leven. Maar ik kan daaraan toevoegen, ik ben de eenige, die dat weet. Doch eerlijk gesproken, ik begrijp uw po sitie niet, ik zie daarin slechts een uiting van overdreven fijmgevoeligheddof misschien van uw kant, van een al te groote kinder lijke liefde, die mij hier niet op de rechte plaats schijntMaar daarmee zal ik mij niet bemoeien. Slechts dit wil ik u zeggen U moet zelf de verantwoording dragen, juf frouw Yvonne, of u de erfenis aanvaarden of ver w er pon wilt, wan t. aan u on u alleen geef iik den vriend, dio mijn hart hot naaste staat, uitgezonderd mijn vrouw. Wordt -orumlfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1