UT*. SS6. 9** Juargaiig. Zaterdag 16 Februari 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Gezegende dag. AWFOORTSCH DAGBLAD ABOITNHM]Uirr8PRI JS Per 8 maanden toot Amerafeortf 1.25. »/dw? P4* P°" Afaonderqjke nimmen - 0.05. Deie Oourant Teraohjjnt Dageltfta, met nJtaondering van Zon- en Peeaidagen. Advertantlën, mededeolingen ens., gelieve men vóór 10 nor morgens bjj de Uitgevers in te senden. Uitgever»: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTENTlto: Van 1—5 regelsf 0,75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsrnimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement, lens ciroolaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen belanghebbenden ter kennis1, dat bij hen ie ingekomen een d.d. 29 Jan. 1907, van J. J. H. Schol te, houdende verzoek om de ver gunning in het perceel! van J. Th. Massa, aan den Hof mo. 40, alhier, genaamd ,,de Keizers kroon" voort te zetten voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop 'bedoeld in artikel 1, 2e lid, letter a der Drankwet dat binnen twee weken na deze bekendma king een ieder schriftelijke bezwaren tegen het verleenen der vergunning kan inbrengen. Amersfoort, 15 Februari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd., De Secretaris, De 'Burgemeester, J. G STENFERT KROESE. WUI.ITIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gelet op art. 37 der Drankwet Brengen ter openbare kennis lo. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, door Josephus Schoenmakers, in de vooi'kamer tan het per ceel St. Andriesstraat no. 26, alhier 2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wet houders kan inbrengen. Amersfoort, den 14 Februari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Alphabetise he lijst van de in deze Gemeente metterwoon geves tigde eigenaars of beheer ders van paarden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter algemeenc kennis, dat de ingevolge art. 17 van. het Koninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad no. 222), op gemaakte alphabetische lijst, bevattende de na men der in deze Gemeente metterwoon geves tigde eigenaars of beheerders van éón of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari, voor een ieder op de Se cretarie dezer Gemeente ter inzage is nederge- legd. Amersfoort, den 13 Februari 1907 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenon dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoir verklaarde kohieren Nos. 10 en 11 van de Personeele belasting, over het dienstjaar 1906 aan den Ontvanger van 's Rijks directe be lastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet. bepaalden, voet te voldoen. Gedaan, en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 15. Februari 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Politiek Overzicht. Het presidium van den Duitechen Rijksdag. Als a.s. Dinsdag de nieuwe Duitsche rijks dag door Keizer Wilhelm in de indrukwek kende Witte - zaal van het Koninklijke slot geopend zal zijn, zal het eerste werk d'a-t den afgevaardigden wacht zijn de keuze van zijn bureau, d. w. z. van ©en president, twee vice-presidenten en de secretarissen. De vraag wie president zal worden is bij de nieuwe partij-verhoudingen van veel belang. Van den vorigen Rijksdag was sedert 1898 graaf Ballestrêm, lid va.n het centrum, presi dent. Deze behoorde echter niet tot de meer derheid die tegen de aanvullingsbegrooting voor de koloniën heeft gestemd, waarvan de verwerping de aanleiding weid voor de ont binding van het hooge college. Hij stemde voor de regeer mg. Intussohen keert de grijze Ba.llestrem niet meer in den Rijksdag terug. Zijn hooge leeftijd graaf Balie-strem is 73 jaar oud heeft hem doen besluiten geen mandaat meer aan te nemen. Die vraag doet zich thans voor of het centrum, dat nog altijd de nu meriek sterkste groep van den Rijksdag vormt, ooik nu weer den president zal aan wijzen. Volgens geruchten zou het centrum van zijn aanspraken op het presidium wil len afzien. Dit zou dan tevens als een bewijs kunnen worden opgevat, dat het centrum zich in de oppositie plaatst. Indien echter de vraag bevestigend zou moeten worden beantwoord, zouden de re geering en hare meerderheid in een eigenaardige positie komen. Wij hebben ge zien, dat de regeering het centrum voortaan als tegenstander beschouwt en dat omge keerd het centrum al zijn best gedaan heeft om anti-regeemngsgezinde candidaten verko zen te krijgen. Een edgenaardigen indruk zou het dus maken, dat een centrum-man onder de®e omstandigheden den voorzittensstoel zou bekleeden. In dat geval zou de heer Spahn, die vroe ger al eens vice-president geweest is, de aangewezen man zijn. Doch juist Spahu heeft nog al eens den degen gekruist met de woordvoerders der regeering. Uit een overzicht van de samenstelling van het presidium sedert 1874 dat wij, omdat het een dorre opsomming van namen en data is achterwege zullen laten komt d e Vossisch© Zei tun,g tot de conclusie, dat er volstrekt geen algemeen erkende, zij heb dan stilzwijgende, overeenkomst, geen on geschreven recht, of parlementair gebruik bestaat dat de numeriek sterkste partij den president aanwijst. En evenmin, dat de an dere leden va-n heb bureau, in evenredigheid tot de getalsterkte der partijgroe-pen over die groepen worden verdeeld. Het centrum heeft zich daaraan zelf ook niet gehouden, want anders had het in de vorige wetgevende pe riode aa-n een sociaal-democraat het ambt van eersten vice-president moeten toewij zen. Do sociaal-democraten volgden in ge talsterkte op het centrum. Er werd echter geen sociaal-democraat aangewezen, noch tot vice-president, noch zelfs tot secretaris. Men zo-u daartegen kunnen aanvoeren, dat die partij misschien voor de eer bedankt zou hebbcri, omdat ©on vice-president zekere re presentatieve veqjliehtingen heeft. Maar dat gold dan in ieder geval niet voor de secre tarissen, die niet „boffahig" behoeven te zijn Volgens het genoemde blad is er dus in geen enkel opzicht strijid tegen die adat, dat de sterkste partij, den president aanwijst als het centrum dit ditmaal niet doet. Integen deel, het zou geheel in overeenstemming zijn met de politieke verhoudingen en de geschie denis, als de president uit een andere groep werd aangewezen. Conservatieven en libera len vormen samen een meerderheid. En deze twee zullen vermoedelijk over de aanwijzing van den president te beslissen hebben. Als candidaat wordt genoemd de conser vatieve Vo-rst Hatzfeldt, die dezer dagen juist zijn 40-jarige parlementaire loopbaan heeft herdacht. Duittehiand. Groote verbazing wekte dezer dagen het bericht, dat de rijks-kanselier Von Billow in een onderhoud met den bekenden vredes apostel Stead zou gezegd hebben dat het beste middel om den wereldvrede te bevorde ren zou zijn heb onschadelijk nraken van een aantal journalisten. Hij zou willen beginnen met den redacteur der Köln. Zbg. te laten ophangen. En do redacteur van de Times zou nummer twee zijn. Von Biilow heeft ©cihter aan de Köln. Ztg. te harer geruststelling medegedeeld dat Stead onwaarheid heeft gesproken, toen hij oververtelde dat Von Bülow in heb bellang van den wereldvrede een zoo eigenaardig middel wilde toepassen. Von Biilow heeft dergelijke plannen niet geopperd, maar Stead heeft verteld dat hij al jaren geleden te Petersburg tegenover een hoog diplomaat het ophangen van redacteurs als het beste middel tot behoud van den weireldlvred© had aanbevolen. Als vriend S'tead, zoo zegt de KÖlnische, toentertijd werkelijk in -de eei-sbe plaats de Kölnische Ztg. aan den galg heeft gewenscht, is dat enkel een teeken dab hij van hare richting slecht op de hoogte was. Tegen de rijiksvorkieziing in het district Ostro'wo is van Duitsohe zijd© protest aange- teefcend omdat een groot gedeelte der stem briefjes welke voor den gekomen afgevaardig de Vorst Ferdinand Radzwitk Antonie in de Poolsche taal waren ingevuld. In Het Pruisische Huis van Afgevaardigden hadden do natkma-a-l-liberalen een voorstel ingediend, om een commissie in te stellen die zich in et bijzonder zou bezig houden met de voorbereiding tot verbetering van de be zoldigingen van staat:;;.mbtenaren. Baron v. Rheinba-ben, de minister- van financiën, bestreed dit voorstel. Do minister waa-r&cliuwde ervoor dat het ein-cl van het lied een verhooging van do inkomstenbelas ting zou zijn De overschotten uit do spoor wegen zullen misschien in de toekomst niet meer zoo stijgen als in vroegere jaren. Indien de regeering tob algemeen© verbetering van bezoldigingen wilde overgaan en ook de on vermijdelijke lotsverbetering voor onderwij - pers en geestelijken wilde onder-nemen, zou er .100 millioen mark noodig zijn en de in komstenbelasting met 50 pet-, verhoogd moe ten worden. Verder achtte de minister het verkeerd dat een voorstel tot verhooging der ambtenaars-tractementen van den Landdag zou uitgaan. De regeeriug aia-n wie de zorg voor de ambtenaren is opgedragen, behoort daartoe het initiatief te nemen. Het voorstel werd ten slotte verworpen. De justitie heeft huiszoekingen Laten doen bij anidere bekende Dluitsche anarchisten, om na te gaan o-f er rneer exemplaren van de te Berlijn in beslag genomen anti-mildbaris- tische schrifturen in voorraad waren. Men heeft niets meer gevonden- Tegen de drie in hechtenis genomen anarchisten, bij» wie gelijk men weet- een Neder lander is, is een vervolging ingesteld wegens opruiing van soldaten tot ongehooerzaamhedd. Frankrijk. Naar aanleiding van de geruohten omtrent een kabinetscrisis wordt nog gemeld, dat reeds lang bekend is, dat Clemenceau en Briand niet volledig overeenstemmen, ton aanzien van de kerkelijke politiek. Doch. het is mede bekend dat demouceau zich tot nog toe bij de opinie van Briand heeft neer- gelogd, zoodat heb niet is aan te nemen dat hij het thans tot een conflict zou laten ko men, dat met een kabinetscrisis zou eindi gen. Hot verschil van opinie kan nu toch niet veel grooter zijn, dan het reeds was. Men heri-n-ner© zich boo Clemenceau zich over den minister van eoredienst en diens gema tigde politiek heeft uitgelaten in. de Ka merzitting van 30 Januari, toen, zijn woor den aanleiding gaven, dat Briand plotseling de vergadering ver-liet. Hij zag toen spoedig in, dat hij een fout gemaakt had en deed zijn best om het incident op te lossen. In die zelfde zitting noemde Clemenceau de nota dei* bisschoppen een schaamteloos ge schrift", dat men slecht kon verkroppen. Twee dagen later echter confereerde hij met den minister van justitie en den mi nister van ©eredienst en het resultaat dier conferentie was de bekende circulaire van Briand van 3 Februari, waarin op de voor stellen der bisschoppen met tegenvoorstellen werd geantwoord. De tegenwoordige toestand is het gevolg van die circulaire en als het en het heeft er allen schijn van komt tot het afstui ten der paohtcon tra-ctendan is dat het resultaat van Briand's toegevend optreden, dat' door Clemenceau is goedgekeurd. Men begrijpt dus niet, dat er nu over dat punt o-p eens zoo'n on-oenigheid tusschen Clemenceau en Briand zou zijn ontstaan dat een aftreden van bet- ministerie daarvan het gevolg zou moeten zijn. Spotvogels zeggen, dat Clemenceau, die zoo als men weet- door zijn minister worden den naam had van ,omverwerpcr van mini steries" te zijn, die naam eer te willen aan doen door nu ook zijn eigen ministerie te doen tuimelen. Maa-r dat zou wel een beetje al te kras zijn. De senator Piot heeft minister Caallaux schriftelijk verzocht, in het nieuwe wetsont werp op de inkomstenbelasting groote gezin nen niet alleen te ontheffen, maar hun ©en schadevergoeding toe te kennen, in verhou ding tot het aantal kinderen: Engeland. Londen, 15 Febr. De heer Asquith, minis ter van financiën, ontving hedenmiddag een deputatie vau fabrikanten van suikerwaren, die hem kwam verzoeken, eenige verlaging van de suikerbelasting te willen bevorderen. De heer Asquith wenschle geen belofte te geven aangaande de volgende begroeting, maar zeide, dat het verzoek in ernstige over weging zou worden, genomen. Londen, 15 Febr. De heer De Martens had heden een langdurige audiëntie bij den Koning en bracht daarna- een afscheidsbe zoek aan Sir Edward Grey, den minister van buiten-landsche za-ken. Zijn missie had een zeer bevredigend resultaat. Morgen vertrekt- hij naar 's Gravenha-ge. Door den politierechter vaax Westminster zijn gisteren van de 59 Woensdagavond bij de rustverstoring vóór het- Parlementsgebouw aangehouden suffragettes'56 veroordeeld' tot 20 shilling boete elk of 14 dagen gevan genisstraf. De politie is vrij hardhandig op getreden tegen de opgewonden vrouwen, van welke er zelfs eenige gewond werden. Door een dubbele rij agenten begaven dé Lager huis-leden zich naar -hun rijtuigen. Donderdag was er weer veel belangstelling voor de aangekondigde nieuwe pogingen, der „suffragettes" om hot Lagerhuis binnen te dringen, maar vrouwen mogen voorbaan al leen in St. Stephen's Hall koanen, vergezeld vian een lid van liet Lagerhuis, dat er vocxr in moet staan, dat zij zich 'behoorlijk zullen Italië. Bologna, 10 Febr. De dichter Carduoci is hier overleden. (Giosué Carducci was 27 Juli 1836 te Valdecastello geboren en was sedert 1861 hoogleeraar in de letteren aan de universi teit van Bologna. Hij was een der voor naamste Italiaans-cb© letterkundigen. In 1887 is een begin gemaakt met de uitgave zijner volledige werken). Rutland. De Russische minister-presidfetal» Stolypin heeft- den commandant- van het militair© district Odessa, generaal Kaulbars, langs te- leg-! sfischen weg bevolen met kracht op te treden tegein de gewelddadigheden door de witte garde van het „Verbond van het- Rus sische volk", in de straten van Odessa ge pleegd, bij welke aanschrijving Stolypin zich beroept op de berichten van het „Pet. Tel. Agentschap", zoodat Kaulbars klaarblijke lijk in gebreke is gebleven zelf rapport daar over uit te 'brengen. Het boek van generaal Koeropatkine over den veldtocht in Mandsjoerije, dat onmid dellijk na zijn verschijnen in Rusland werd verboden, is thans in het buitenland uitge komen en Reuter heeft daarvan een uitvoerig overzicht van den inhoud aan de bladen doen geworden. Hot boek is verdeeld in drie deelen, han delende over den slag van Liao-jang, den slag aan de Sja-ho en den slag bij Moek-den, waarop dan nog eenige „Nabetrachtingen" volgen. Deze laatstgl bevatte één doorloo pend© reeks van onthullingen over desorga nisatie, onbekwaamheid en zelfs ongehoor zaamheid aan bepaalde en dringende bevelen bij zekere hoofdofficieren, aan welke hoog© commando's te velde waren toevertrouwd, met name generaal Kaulbars, tegen wien een zware aanklacht is opgesteld, ter wijl op zijn schouders feitelijk de geheel© verantwoordelijkheid wordt gelegd voor de debacle van Moekden. Wij komen op dit hoek nader terug en willen voor 't oogenblik alleen nog opmer ken dat, waar Koeropatkine streng is in zijn critiek op zijn onderbevelhebbers, hij zich zelf niet spaart en de nederlaag bij Moekden voor zijn eigen verantwoording neemt. In zijn rapport aan den Czaar geeft hij daarvan de volgende verklaringen. 1. Hij stuurde, vóór de slag begon, niet voldoende aan op de bijeenbrenging van een zoo groot mogelijke strategische reserve. 2. Vertrouwende op de juistheid van ge neraal Tsjitchagoff's rapporten, verminderd© hij zijn strijdkrachten op het- beslissende oogenblik van het gevecht met een brigado infanterie en een divisie kozakken. Had hij niet do brigade vain hot 16e korps wegge stuurd om de achterhoede te beschermen en had hij aangedrongen op het terugroepen Een verhaal van de Osterlide Pastorie 38 Uit hst Deensch door BHTSY BAKKER—NORT. En ze was 's avonds op rei® gegaan en van hot station naar d© villawijk gelbapen; ze had wel twintig maal -moetem vragen, vóór ze die vond en nu liep ze Hier, beroofd van alle hoop. „Te laat!" klonk het in 'haar. „Te laat! te -laat Was zij maar thuisgeblevenHad zo daar gewacht en gehoopt, gewacht, terwijl de ja ren voorbij gleden,; gewacht tot haar hart steen en heur haar zilver was, en al haar tranen gedroogd waren-. Gehoopt en gewacht tot de vrede eens -tot haar zou zijn gekomen, en zij, evenals haar 'oude, lieve va-der ihad' kunnen zeggpn: „Zijn aangezicht is -de gezegende dag." O, maar alles 'wat aam dien dag -moest voorafgaanGeen- v-redë wordt zoo duur ge kocht als de vrede der ziele. Hoe veel gie- doode verwachtingen, hoe veel teleurgestelde droomen, hoe veel verterendie verlangens, die neergedrukt, of in slaap gewiegd! moesten worden, als ze opstonden en schreiden als moede.rlooze kinderen. Langzaam ging ze te rug; ze kon nog juist de nachttrein halen ze had zelfs nog een heel uur tijd op het station over. Met zware stoot en vloog de sneltrein door het nachtelijk stille Landschap. Als mo mentopnamen op een- plaat, 'trek een reeks van heelden aan haar oog voorbij De hooge gevangenismuren bij Taaatrup, waar de zwarte venstergaten alsi" uitgedoofde, hoopelooze oogen den trein -nastaarden, die vrank en- vrij met 'de snelheid van heb weer licht door de -open wereld! stoomde - een- slapend dorp met -nog enkele lichten in boerderijen, waar' turfrook uit de schoorstee- nen opsteeg, ten teeken, dat de ovens ge stookt werden om den- volgenden dag vroeg met het -bakken- te kunnen Ibeginmen. I-n het meer van Soma baadden een troep jongens in- -don maneschijn, 't was of ze za ten te wiegelen in een verzilverde kano h-oog in de lucht wiekte een groote ooievaar, zijiti -breed© vleugels kliefden de luchtgolven met angstig zuchtend geluid', a-lsof dé aiach-t hem achterna -zat, omdat hij; -geruisch durfde maken in de korte dynastie va.n den zomer nacht. In Jutland viel ze i-n- slaap, ondanks dé hevige etooten. Dén geheel-en -nacht was ze alleen in de coupé voor den -eersten koer in ilioa-r leven wemschte ze een reisgenoot te hebben, -liefst een- ki-nd, waarop ze gedwon gen was te passen1, eein kind, dat schreide om zijn moeder, en dat ze sprookjes moest ver tellen om to-t rust ile brengen. Eén -klein, hulpeloos wezen, dat ze in slaap «noest zin gen, en waarover ze later moest waken, op dat het licht van; de lamp zijn oogjes niet zou treffen, en de kleine, lëvendé bundel -niet door d-e hevige stooten van de baink zou vallen. O, wanneer zij; slechts iemand -had1 om voor te zorgen, zoodat ze gedwongen was zich zelf -te vergeten D'.t scheen Vonne het. zwaarst van alles: zoo arm te zijn-, trots han-r herin neringen, dat ze niet eens een wezen bez; voor welks verpleging zij; zich zelf kooi ver geten. Zoo arm o, zoo onbeschrijfelijk, zoo onrechtvaardig arm „Je hebt immers een kind!!" klotnk het in haar. „Je verdriet-, het dood© ikin-d' -van je hart, verloochen diat niet, omdat het d-o-od is, -m-aar d-raag het -naar huis in je armen-, sus het in slaap aan je hort, en draag zorg, dat de jaren zijn naam niet op hot graf uit- wisschen. En ze was in braaien uitgebarsten, heftig en hartstochtelijk. Ze sohreidde tob haar oogen ten- slotte dicht vielen, haar gedla-chten insliepen, -overweldigd- door meer dan -haar jonge ziel kon verdragon. Toe-n ze ontwaakte, hield de trein stil -bij een der dérpen -een paar mijl van Osterlide. Het was vroeg in den morgen, het grind op het perron w-as nog vochtig van -dén mor gendauw de Lucht stroomde -door het open portier 'binnen, zoo f-risch en kruidérig, als rekte de heele natuur ziJch uit, diep ademend na den geurroes van den ima-cht, die haar be dwelmd en onbewegelijk had1 gemaakt-, zoo lang de duisternis duurde. Op het perron stampten ©en tiental boe ren in klompen- op en meer, met pij-pen in de«i mond. Ze -moesten met -dén éersten trein naar de markt va-n iHolst-efbrodooi* de zon gebruind, en versloten zagen ze er uit; dé dauw blonk in hun doodé kinbaardjes, en hun zware kleeren riekten naar den stal ein naar gebrande heide. Maar -over liet. dak va-u het Lage stations gebouw zwaaiden dé paarseh-blauwe sarin - gent rossen li-eem en- weer in den nio-rgemwin-d', terwijl dé olm mét- zijn- kleine, platte vrucht jes er boven wuifde. Vonne stond- op en ging naar het open portier, en -haalde diep adem. -Ze rekte haar jonge leden udt, en voelde met verbazing, dat elke spier in haar krachtig, en elke ze nuw sterk was. En met verwondering be merkte ze hoe alles in haar het Leven zocht ai-iet tegenstaande in dézen- mocht iets in- haar gedood -was. .VaarwelVaarwelhoorde ze in de coupé -naast haar een- j-ong meisje roepon, dat- uitgestapt- was „is er iemand om je te halen)?" Vonne knikte. Niemand was er -meer om haar -te halen. Zooals vroeger, w-an-neer zij'- een -paar dagen weg was geweest-, Ibij de molenaarsfamil-ie op Shalleso, of bij dén ouden onderwijzer op Hassel-bergshof -nooit zou iemand haar meer wegbrengen-, of haar halen niemand vroeg wanneer ze- terugkwam, .niemand ver langde naar haar, waanneer ze wieg was. Dat was allemaal voorbijl. 'Ze steeg -te Osterlide uit -het was slechts een kleine halte, mét oen laag, wit huis, de woning van den -man, die voor de bagago en den verkoop van kaartjes moest zorgen. Aa;n den anderen- kant strekten- de rails zich in dé hoi-do ui-t, slechts daarvan geschoidén door een -lagen aarden wal -met een -rij -half volwassen deunen. „Of -dé juffrouw dé post -naar hui» moe wilde nemen?" Von-ne kreeg dé bladen, er lag ee-n brief van tante Yvonne en een briefkaart voor haar klaar. Ze nam op de bank vóór het. huis plaats om dé -kaart lezen. Déze was v-a-n- Ebstnup Er stond -niets anders op dan-: „lieve juf frouw Yvonne, en drie vraagteekens. Vonne stond haastig op, zooals altijd, wan neer haar iets tegenliep ja, hij- zou zijn vraagtee-kens beantwoord! krijgen ze z© zou het hem dadelijk zeggen. Zood'ra ze thuis kwam, zou ze hem alles schrijven. Dan zou hiji misschien zwijgen, hij, -die haar ©en erfenis had nagelaten-, waarover hij niet- kon beschikken. Eén erfenis die ver woest was, of -op een' onbekende -plaats be graven, -toen ze kwam om -haar recht er op te -doem gelden. Thuis liep Veldman- uit zijn -hok, maar na ecu paar korte welkomst-blaffen kroop hij terug en hervatte zijn afgebroken nachtrust. Een huiselijk Jut-la-ndlsch© geur van turf-as en pasgcbakken -roggebrood sloeg haar -tegemoet. Niels sloffe over het erf met- -dé spanen korf met -kippenvoer aan den arm©r was een frisscho lucht van mout en gerst. Ou-de Bolet-te kwam van het kippenh-ok aanstrompelen- met haar boezelaar vol eieren die ze den vorigen avond vergeten- had er ui te halen. Toen zo Von-ne -zag., wer-dl ze zoo verschrikt, d-at de verrassing bijna dén inhoud van haar schort -had gekost. E-n er was wel iets buiten gewoons -noodig, om Bolette wit- haar Jul ian dsc he kalante -te ibrengeni. „Nee, maar zoo gauw „Br zaj,n hier g-iéterem- .gasten- .geweest," d-eelde ze later als iets heel toevalligs aan Vonne mee, toen deze bij haar in dé .keu keu stomd. „Ja, oen hoer en een kind." Gasten, en dat -bij haar, da© niemand ken de, die i-n de heele wijde wereld geen andeiro vrieudën had dan oom -Daan en- tante Y vonme „Wanai-eer zijin. ze gekomen, ilïoletfe?" O, 't was zoo waf- half acht," verklaarde Bolette. „Ze vertrekken naa-r Ly-ngholt, om dat ik i-minera -n-iet kon zeggen wanneer de juffrouw w-eer thuiskwam Een heer en een 'kind een- kleine jon-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1