BINNENLAND. van het le Siberische korps van het Eerste leger om zich bij do hoofdmacht aan te slui ten, dan zou hij twee complete legerkorpsen kunnen hebben gesteld tegenover generaal Nogi's omtrekkende beweging. De tragische dood van Tsjerniak, wiens uitlevering door do Russische regoering aan Zweden gevraagd, doch geweigerd was, en die na te Stockholm in vrijheid te zijn ge steld naar Antwerpen vertrokken was. en aan boord van het schip, waarmede hij de reis maakte, gestikt is, is wel wat heel vreemd om niet het vermoeden te wettigen van misdaad. En moer en meer twijfelt men er dan ook aan, of Tsjerniak en de drie anderen, die aan boord van de Olav WycK zijn overleden, gestikt zijn door gassen uit een lading lucifers onder de groote kajuit. In Zweden zeggen mannen van het lucifersbedrijf, dat dat niet. kan, en do kisten zijn ongeschonden geble ven. Bovendien do fcweo kokkinnen van de boot zijn ook ziek geworden, en die hebben niet bij groote kajuit geslapen. Men ver moedt nu, dat er vergif in het eten is ge daan. Do kapitein zegt, dat toen Tsjerniak aan boord kwam, twee speurders hem in het oog hielden. Ook word er kort voor het ver trek 'emajid aan boord ontdekt, die er niet to maken had en dien men moest wegjagen. Misschien heeft dit alles niets met den dood der vier reizigers te maken, maar in de on zekerheid ziet men er allicht iets geheimzin nigs in. Naar het heet, heeft do Zweodscho consul te Antwerpen het parket verzocht, de zaak te onderzoeken, maar _.t is dezelve niet bevoegd. Alles is aan boord van een Zweedsch schip, dus op Zweedscli gebied, afgespeeld. Zaterdag heeft de politie iu Petersburg een aanval op een groot geldtransport, dat van het haven-douane-kantoor naar de staat- bank werd gebracht, bijtijds verijdeld. Het transport, dat onder sterke bedekking van kozakken met den vinger aan den trekker, door de stad trok, had dicht in de buurt van de haven, naar 'tschijnt, door maxima listen overvallen moeten worden. De politie nam verschillende mannen in hechtenis, die op verdachte wijze do komst van het geld transport. stonden af te wachten. Eenigen der verdachten gelukte het te ontvluchten. Marokko. Volgons de Agence Havas zou het Rais- soeli gelukt, zijn verschillende stammen weer met elkaar te verzoenen en tot samenwerking te bewegen, zoodat hert, den kaid der Beni- Siddor er niet in zou slagen, zijn stam over te liaJon zich te onderwerpen. De mehalla zal krachtige maatregelen ne men om tot den aanval over te gaan. Een zijner hoofdlieden is naar Fee teruggekeerd om bevelen te vragen voor de verdere opera ties van den mehalla. Ben Man sour, de vroegere helper van Rai- soeli, is doodgeschoten, vermoedelijk uit wraak, vóór het Spaanscho consulaat te Tan- ger. Ben Mansoux sloot indertijd te Tanger de pompen af van do Sp&ansche Electriei- teitsmaatschappij Ooggetuigen van den moord op Ben Man soer, den vioegeren plaatsvervanger van Raisooli te Tanger, deelen daarover de vol gende bijzonderheden medeOp den weg tusschen het Portugeosche geeaaitschapshotel en het Rpaanecho consulaat-, dat in een dicht bevolkte voorstad onmiddellijk bij de stad ligt., werd Ben Mansoer door eenige Marok kanen, die hem haddon opgewacht, van zijn paard gesleurd en gedood. De vier ruiters, die hem begeleidden, sloegen op de vlucht, ook de moordenaars vluchtten na volbrenging der daad. Hun aanvoerder echter Naguin, een onder Spaansche bescherming staande Marokkaan, begaf zich eerst naar het Spaan sche consulaat, en daarna naar do Kasbah om zichzelf aan te geven. Persoonlijke onaan- genaamnoden, die hij met ©n Mansoer heeft gehad, hebben hem waarschijnlijk tot de mis daad gebracht. Vereenigde Staten. Do Washingtonscho Tribune moldlt, dat do senatoren A.ldrichLodge Halo en anderen minister Root verzekerd hebben, dat zij on mogelijk voor de goedkeuring van een ,,wo- derkeerighoidsverdrag" met- Duitschland konden stemmen. Zij verklaarden zich echter tevens tot een anderen maatregel, die oen t&rievenoorlog met Duitschland zou kunnen voorkemen, welke daarin bestaan zou dat- eenige beperkende bepalingen, die bij de Duitsche uit voerhandélaars bezwaren onder- venden, op te heffen en door eenige verla- Misschien was het de predikant van el geweest, die een paar Zondagen na va ders dood in de kerk had gepreekthij had een kleinen jangen maar Rolette moest hem toch kennen?" ,.i\ach!" Bolotto sloeg in gerechtvaar digde verachting met haar groote, roode hand naar Vonne. ,,Of ik den Sevel-dominee ken? Nou, wat goed, hij is hier verscheiden keer geweest en 't was zijn jongen ook niet dat weet ik wol.' Vonne was vermoeid en dof van de reis, aiap na de spanning en teleurstelling. maar die gasten verontrustten haar, wie tor wereld Zo trok haar reisgoed uit. waschte en kap te zich nam toen haar hoed en mama's wandelstok en ging op weg. De zon stond hoog aan den liemol, toon ze den inrit van Lyngholt bereikte het was een warme, stokende voorjaarszon en zo ver heugde zich reed» bij voorbaat bij, de gedach te aan de koelte der groote hal mot do dan sende popuherenschaduwon op het witte mar mer. en het verfrisschend geluid van het rui- achen der fontein op do groote binnenplaats. Er zat iemand op een veldstoel in de vesti bule. met den rug naar haar toegewend. Midden in de groene elvedans der populieren, zat hij het uitzicht uit. het raam te schilde ren. Hij had een schilder kist op zijn schoot, in het -opengeslagen deksel was een stuk linnen bevestigd, dat roods in loese omtrekken de vier leeuwenbekken met de plassende water stralen uit hun muilen te zien gaf. In een van de ramen aan den anderen kant, bij de binnenplaats, zat een blonde gingen aan te brengen in hot Dingley-tarief, welke voor Duitschland groot voordeel zou den opleveren. Men meent op die manier Duitschland genoeg tegemoet, te komen om van dien kant de Vereonigdo Staten te be •handelen op den voet der moestbogunstigdo natie Midden-Amerika Door de presidenten van do republieken Honduras en Nicaragua, zijn telegrammen gezonden aan president Roosevelt in ant woord op de gemeenschappel'ke nota van de Vereenigde Staten, Mexico en Guatemala. Zij verklaarden zich bereid een scheidsge recht aan te nemen. Zuid-Afrika. Sir Richard Solomon, die door velen wordt beschouwd als de toekomstige eerst e-minister van Transvaal, heeft Dinsdag Ln een vergade ring te Pretoria het. woord gevoerdHij wees er op dat de staatkunde dor progressieven gegrond was op het wantrouwen tegen de Boereu, terwijil zijn politiek gebaseerd was op hert vert rouwen Ln dc Boeren en de oprecht heid hunner bedoelingen. Die boste diena ren van het Rijk waren, meende sir Richard, zij die breed genoeg van inzicht waren om te erkennen, dat alleen door de veroeniging der beide Tassen, de banden van vriendschap met het nioederlaud nauwer konden worden aan gehaald. Allerlei. Wtentn, li Febr. De raad van bestuur der Oesierreichische Boden-Crodit-Anstalt heeft besloten om aan de algemeen© vergadering van aandeelhouders voor te stellen van de netto winst over het afgeloopon boekjaar, ten bodrage van kr. 10,939,906, een bedrag van kr. 6,600,000 te bestemmen voor uitkeering van eèn dividend van kr. 44 per aandeel en aan het reservefonds kr. 3,000,000 toe te voegen. Voor tantièmes zal alsdan kr. 833,511 worden bestemd, terwijl aan het pensioen fonds kr. 100,000 ten goede komt en kr. 406,396 op nieuwe rekening kan worden overgebracht vDonderdagavond is iu een coupé twee de klasse van den uit Wiesbaden aangeko men trein, te Frankfort een voorwerp gevon den in den vorm van een bom, gewikkeld in een krant. Bij onderzoek bleek de bom ge vuld te zijn met kruit en schrapnells, een lont ontbrak. De bom had een wand ter dikte van 10 millimeter en oen opening, af gesloten door een schroef. vDe brandverzekeringsmaalsohappijen komen geleidelijk tot een inzicht van de door haar bij de groote ramp van San Fran cisco geledeu verliezen. De Royal Exchange Assurance Company te Londen bericht, dat het geheele bedrag der verliezen zal zijn 619.396 pondsterbiig en daar de winst- en verliesrekening op 31 Dec. 190ö sloot met een winst van 723.564 pond sterling, wordt het ongewone verlies ruimschoots gedekt, terwijl de reeerve-fondsen niet aangesproken behoeven te worden. vEen der geredden van liet eenige dagen geleden bij Block-oiland gezonken stoomschip „Larchmont" had do bemanning van dit schip beschuldigd geen enkele poging tot redding van de passagiers te hebben aan gewend, maar onmiddellijk na de aanvaring zelf de reddingssloepen te hebben bezet. De kapitein Mackey heeft thans zelf verklaard, dat zijn sloep oen der eerste, zoo niet de eerste was, die iu zee stak. Het had dan ook reeds van den aanvang af bijzonder de aan dacht getrokken, dat. 10 van de 19 geredden tot de bemanning behoorden v— Professor Bélar van het observato rium van Laibach, heeft in Oosten rijk-Hon garije een aardbeving waargenomen, die nogal hevig moet geweest, zijn. Do bewe ging duurde vijf minuten en het. midden punt er van lag op 188 mijlen van Laibach. Sedert. 9 Febr. heeft. M. Bélar oene groote wankelbaarheid van den grond waargenomen d:e in verband zou staan met do cyclonen in Zuid-Italië en op Malta. De geleerde denkt dat er nieuwe aardbevingen te wach ten zijn. vMaandag is er te Krist.iania en elders in Noorwegen, o.a. in Mandal, in het Z.W., zwarte sneeuw gevallen Eerst, viel er gewone sneeuw en toen werd do sneeuw bedekt met een neeslag, die het een grijsgrauw© kleur gaf. Het onderzoek van oen geleerde bracht geen vulkanische stoffen aan het licht; toch achtte de onderzoek or het niet onmo gelijk, dat er een aschregon van een of an deren verren vuurspuwenden berg gevallen was jongen met den rug naar haar toe, zijn beo nen hingen uit het open raam. Vonne bleef een kort oogonblik zinneloos var. vreugde staan, toen iiieuriede ze heel zacht den bekenden regel uit Schubert's lied. Een stoel viel omver, een palet vloog tegen den grond en op hetzelfde oogenblLk we'd het stil in de groote hal. „Het ging, zooals het moest gaan." fluis terde hij. ..Ik wachtte en je kwam. Alles ging, zoo als het moest gaan Iets sprong op het marmer er stond een kleine jongen achter den stoel te lachen. Haar oogen vroegen. „Salomon!' stelde hij zich zelf voor, met oen linksche buiging, „juist teruggekeerd uit bet Athene der Goden." „Das stiramt!" bevestigde Forum, Salo mon do wijze, die Lyngholt do oor aandoet hie'" veertien dagen vacanlie te houden op uitnoodiging van oom Daan. Hij is oen paan maanden met me naar Griekenland geweest. Dat was do eenige manier om me van hem te verzekeren Je weet nog del, Vonne, dat we hem den Compagnie's jongen noemden, omdat we hein allemaal wilden hebben Ik moest mij van hem verzekeren, tot mijn groot schilderij klaar wits: „Alleen in den wijt gaard, Bacchus steelt druiven." Maar dat zal je nog wel eens zien." Ze legde haar hand in de zijne, en zoo gingen ze door tuin en hof, over het veld bij de fjord, door de poort van het kerkhof, dat zoo hel lichtte tegen den staalblauwon ach- De Staatscourant van Zaterdag 16 Februari f907, bevat de volgende Konink lijke besluiten op verzoek eervol ontslagen G. M. Carre- gal, vice-consul te Rio de Janeiro; benoemd tot burgemeester van West stel lingwerf mr. C. van Nijmegen Sckonegovel, niet eervol ontslag als burgemeester van Doniawerstal benoemd tot burgemeester van Ohé e»n Laak, J. W. J Galiart benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- Orde P. Feensma. scheepsgozagvoerder in dienst van de reederij Hudig en Veder te Rotterdam bevorderd bij het departement van land bouw -lot le klerk E. C. J. Soliwippert, H. S. M. F. Neujean, W. Ph. Sehwippert, J. P. C. Wagner, E. G. Wr-ckel, en C. A. Wichers, allen 2o klerktot referendaris mr. J. C. A. Everwijn, hoofdcommies; tot tot hoofdcommies J. W. S. Coops, mr. M A. Wolfson, en mr. dr. W. G- J. Frowein, allen commies; tot commies W. N. Rood hart, en C. W. Eisma, beiden adjunct-commiestot adjunct commies P. C. N. Du Saar, W. Groeneveld, J. A. Th. A. van Erp, en W. M. Ebbink, allen le klerk benoemd in de provincie Utrecht tot dijk graaf van het waterschap Heycop genaamd do Lange Vliet mr C. O. W. van Romondt Vis. te Zeisttot dijkgraaf van de Rlienen- sche Nude en Achterbergsche Hooilanden jhr. G. J. A. Schimmel pen ninck te Rhenen. H. M. de Koningin heeft onder do door Haar na de rainistercrisds geraadpleegde lei ders van Kamergroepen gisteren ook ontvan gen mrs. Kolkman en Tydoman, leden der Tweede 'Kamer. Naar Het Volk verneemt, wordt er ook met het lid der Eerste Kamer, den heer Van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, ge raadpleegd over de vorming van een nieuw ministerie H. M. de Koningin-Moeder heeft gisterenmiddag ten 5 ure een bezoek gebracht aan Haar grootmeesteresse mevrouw de douairière De Beaufort, geboren baronesse Van Dedem, ten haren huize in de Park straat. Herziening der Armenwet. Door den minister van binnenlandsche za ken is een schrijven gezonden aan de Gede puteerde Staten in de onderscheidene pro vinciën, waarbij wordt medegedeeld, dat bij de voorbereiding van de reeds in 1901 voorgenomen herziening der Armenwet de vraag zich heeft voorgedaan of het ook wen schelijk zou zijn, in het wetsontwerp betere bepalingen op te nemen ter zake van de zie konverzorging ten plattelande, wegens de moeilijkheid tengevolge van onvermogen ten plattelande om een ziekenhuis op te richten. Behoorlijke voorziening zoor, volgens den mi nister, zijn te verkrijlgen, indien aan de provinciën werd opgedragen om, met of zon der steun van het rijk, voor nader aan te wijzen greepen van gemeenten een zieken huis op te richten. De kosten van verplegi ïg zouden moeten blijven voor rekening dec gemeenten volgens vast te stellen tarief. De minister vraagt advies vóór 1 April a.s. De onderzeetorpedoboot I hield Don derdag vaartochten tot oefening der beman ning ter reede van Texel. De luitenant, tor zee der 2de klasse F J. Heeris wordt met 21 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. Do Isra lietisoke lotelingen van de lichting 1907, die daartoe hun verlangen te kennen geven, zullen bij de a. s. indeeling worden toegewezen aan korpsen of onderdee- lon van korpsen in de grootere garnizoenen of in groote garnizoensplaatsen, zooals Leeu warden, Groningen, Assen, Amsterdam, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, Leiden, 's Gravenhage, Middelburg, Bergen op Zoom en Breda, voor zooveel die toewijzing is over een te brengen met de belangen van den dienst. B e z u n i g i n g. Als maatregel van be- zuiiifiigiinig is te Deft bij de con struct ie-werk- plaat «en rossorteeremde onder dlo directie der artillerie-inrichtingen aan een aantal work lieden te kennen gegeven diait zij bin nenkort wegens poTsonoedvermindering zullen worden ontslagen. Ook bij de Rijkskleediing- magazij.nen is reeds aan eenige kleermakers wegens personeelvermi.ndering ontslag aange zegd. (Tijd) Jubileum mevrouw Buder- m a n van D ij k Te Amsterdam heeft zich een eere-comité geconstitueerd in verband met de feestelijke herdenking in den Stads schouwburg van de 30-jarige tooneel-loopbaan van mevrouw M. Buderman-Van Dijk op 26 Februari a. s. In het comité hebben o. m. zitting prof. Hector Treub, mr. G. Keller, mr. F. A. Kokosky, notaris H. K. Wertheiin, de lieeren van Gasteren van don Haarlemschen Schouw burg ©n Sequeira van den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam. Gisterenmorgen 10 uren werd te Til- buiig de plechtige uitvaart gehouden van den overleden en diepbetreurden burgemees ter den heer W. P. A. Mutsaers. Een schier onafzienbare stoet begeleidde den doode grafwaarts. De geheele gemeente raad, deputaties uit ongeveer 80 stedelijke vereenigingenafgevaardigden van alle tak ken van stedelijk beheer, geestelijken en be- stuurderen van alle kerkgenootschappen en onderscheidene zangvereenigingen en muziek korpsen, allen voorafgegaan en gevolgd door maréchaussees te paard hadden zich aangesloten. Van het sterfhuis, in de Heuvelstraat, ging de tocht eerst naar de kerk van 't Heike, waar een plechtig© dienst werd gevierd, na afloop waarvan het lijk onder het luiden van de klokken en de tonen der treurmuziek werd grafwaarts gedragen. In de straten, welke men doortrok, waren de lantaarns ontstoken en met- rouwfloers om hangen, cn hadden de bewoners de winkel ramen gesloten on de gordijnen der vensters neergelaten. Op het kerkhof aan den Bredaschen weg, waren aanwezig de commissaris der Ko ningin, enkele leden der Staten-Generaal, eene deputatie uit het Ooilege van Gedepu teerde Staten, enz. Aan het. graf sprak de commissaris der Koningin, de hoer Van Voorst tot Voorst e-n daarna do heer P. Bergmans, oudste wet houder. Een zoon van den overledene dankte voor de groote belangstelling. Hoe lang ben je weg geweest? Vierd' halve week, meneer. Zoo, en hoe was do visscherij Slecht meneer, niks als tegenspoed, dagen lang niet kennen visschen van stormweer, dat we alleen op de kleine fok „bij do wind" zeilden Dan kan je je gemak hou'en zeker, niet waar? Wel noen ik. dan staen we allemael an dek. dan willen we weten, wat er gebeurt. En kreeg je veel water over? Verscheiden buizen, die je sliknat gooiden, en dan aat je dat maer in 't Oostenwindje opdrogen. Jo, meneer, walt de oudere er op in, die jongen ken er beter tegen als ik, want ik eb 't kwaed 'ad met de kou. Nou, maar nou ga je naar moeder de vrouw en is alles weer vergeten? Zegt dat maer, menee.r maer we gaen met leege handen. Zoo? Was do reis zoo slecht? Ja, 't was bedroefd, we besom,den f 120. En was je daar vierd'halve week voor weg? en wat heb jij daar nu van verdiend? Mijn portie is f 4.50 voor de reis en daer mot- nou nog twie gulden spoorgeld af. Ja, roept do jongen, ik heb net voor een kwartsj© die reis gemaekt. f 2.25, verdiend en twie gulden spoorgeld r ofnee 'oor, diai's niks 'edaen Valschheid in geschrifte. Voor de rechtbank te Den Haag heeft te rechtgestaan mr. A. C. M. G., gewezen ad vocaat en procureur, voormalig mede-direc teur van de Algemeen© Nederliamdsche Cre dietbank te 's Gravenragc, thans zonder be roep. Aan beklaagde is ten last© gelegd, dat hij op den 15en Augustus 1905 te 's Gravenhage op vier gedrukte stukken zijnde schuldbrie ven van de Algemeene Nederlandsche Crediet- bank, opzettelijk valschelijk heeft geschreven op elk dier stukken onder de directie en boven zijh eigene handteekening N. A. M. van Aken. Bekl. bedoelde daarmede te stellen en zoo als fcekl. dit geschreven had, was het ongeveer de handteekening van mr. Nicolaas Anitonius Marinus van Aken, evenals hij, beklaagde, directeur van geuoemde Bank. Onder do woorden de directie had bekl. geplaatst een afdruk vau den stempel der directie van genoemde Bank' met het oogmerk deze valsohe althans vervailschte geschriften als echt en onvervalschit te gebruiken ter wijl uit dat gebruik eenig nadeel kon ont staan. Beklaagde zon opzettelijk van deze vier valsclxe, althans vervalschte geschriften gebruik gemaakt hebben als waren zij echt en onvervalschit, door ze te doen toekomen aan mr. H. W. F. S., die hem dien dag had gegeven in bruikleen 15 tabaksobligaties ieder ad f 500 als onderpand, terwijl uit dat gebruik nadeel kon ontstaan. Bekl. bekende hetgeen Hem ten laste is gelegd, verklarende noodgedrongen daartoe te zijn overgegaan daar hij onmiddellijk geld noocÜg had, daar de Bank anders had moe ten springen, naar aanleiding waarvan de president opmerkte dat dit toch zeker min der erg ware geweest dian het plegen van oen misdrijf als waarvoor bekl. nu terecht staat. Getuige mr. 8., die bij deze zaak een na deel leed. van f 40(50, deelde onder hevige emotie mede, dat hij aanvankelijk niet van plaai was geweest de ziaak aan te geven, niet zoo zeer om der wille van vrouw en kinderen van bekl. maar omdat 'hij overtuigd was dat deze ter goeder trouw was. Toen getuige echter door den mededirecteur zeer onhoffe lijk was bejegend, heeft hij de zaak aangege ven om ook het volle licht over de Bank te laten opgaan. Verschillende malen had ge tuige geld gefourneerd voor de Bank, telkens tegen onderpand van schuldbrieven van de Alg. Ned. Cred. Bank. Bekl. verklaarde hierna nogmaals, dat hij voor zijn privé geen geld had gebruikt en het opgenomen geld in oe kas der Bank was gestort. Hij, bekl., voerde het financieel en administratief beheer, terwijl zijn mede-direc teur Van Aken zich meer met het plaatsen van posten had belast. Getuige Van Aken ontkende beslist de handteekening op de vier gedrukte stukken geplaatst to hebben, waarover het proces loopt. Evenmin had hij bekl. gemachtigd zijn handteekening op wissels te plaatsen. De Bank stelt, zich volgens gei. niet aansprake lijk voor de schade, door mr. S. geleden. Naar aanleiding van verschillende vragen van den verdediger, mr. H. Ligtenberg, deelde get. mede, dat het administratief beheer niet altijd even nauwkeurig was. Volgens get. kunnen de f 4000 niet ge bruikt zijn voor de kas der Bank, daar de Bank dien dag geen geld noodig had. Tot het uitgeven van schuldbrieven was de direc tie gemachtigd door de algemeene vergade ring tot een bednag van f 100,000. De hand teekening van get. is beslist nagemaakt. Door getuige K. v. d. M., destijds lid van den raad van toezicht der Bank, werd als zijne meening medegedeeld dat de uitgifte van schuldbrieven tot een bedrag van f 100,000 nog niet had mogen geschieden, al was in beginsel daartoe besloten. Eerst had nog een nader besluit genomen moeten wor den omtrent de wijze van uitgifte, waarop de directie dan ook was gewezen. Het kan zijn., volgens get. dat de directie te goeder trouw in de meening is geweest de schuldbrieven te mogen uitgeven. Op de vraag van het O. M. antwoordde got. zeer beslist, diat geen machtiging tot uit gifte was gegeven. Het O. M. waargenomen door Mr. Van Geuns eischte tegen bekl. 5 maanden gevan genisstraf terwijl de verdediger in de eerste plaats tot vrijspraak concludeerde, zijnde de schuldbrieven, waartoe geen consent, was ge geven door den Raad van Toezicht, waarde loos papier, waardoor geen nadeel kon ont staan, en in de tweede plaats tot schorsing der strafzaak tot de civiele rechter uitspraak zal hebben gedaan over de quaestie van het geleden nadeel. De rechtbank vond geen aanleiding tot schorsing van do boh an deling der zaak era bepaalde de uitspraak op over 14 dagen. De toestand van hex, Eerste Kamerlid, den heer Bultman, is zeer verergerd. De pa tient is ijlende; een professor uit Amster dam is over den toestand geraadpleegd. Het pantserschip Piet Hein, onder be vel van den kapt..-luit. ter zee W. van Voes verliet. Donderdag het droge dok op 's Rijks worf te Willemsoord en verhaalde naar de marinehaven van 't Nicuwediepdaarna werd liet buiten dienst, zijnde pantserdek- schip Gelderland in datzelfde dok opgeno men liet. pantserschip Koningin Regentes, ouder bevel van den kapt. ter zee R. Rein- ders, verhaalde eveneens Donderdag van do marinehaven te Nieuwediep naar 's Rijks werf te Willemsoord Het i.nsbructieechip Nautilus, comm de kapt.-luit. ter zee K. J. Karseboom, zal, in verbami niet eeu wijziging in de tijdstippen van opleiding, reeds in de eerste dagen dei- vol geilde maand -n plaats vau medio Maart te Hellevoetsluis terugkeoren voor den win- teroefeningstocht in den Noord-Atl. Oceaan. tergrond der fjord. Hij tilde haar op zijn arm en droeg haar over de graven, tot ze bij de berken waren, twee jonge, zwaaiende beuken, die als twee rid Iers over vaders graf waakten. „Stap zacht, Troels!" fluisterde ze met onzekere stem, „stap zacht, opdat bijl niet tot zijn dToeve herinneringen en smart zal ontwaJcem stap zacht, Troels, niemand had zoo'n fija gehoor als hij. Weet je dat ik dikwijls 's nachts, wanneer de regen zucht te en de storm floot, opgestaan en hierheen gegaan ben, omdat ik plotseling zoo bang werd, dat de groote golven van de fjord te gen de muren zouden slaan en hem zouden wekken Yader moest aan het Lidemeer be graven zijn - daar ruischt het water zacht, en de vleugels van den storm zijn gekort wiekt. door de hooge wanden der heidehel lingen." Maar hij boog haar hoofd', en streek de smart uit haar blik, den angts van baar lip pen. Eu verder droeg hij, haar, itusschen de blauwe heggen der lavendel, langs de smalle rozen paadjes Maar achter het kerkhof lagen de zonnig© volden diaa*- tilde hij haar in het bedauw de gras. En hand in hand gingen ze onder het. licht van den zonneboog in den gezegen- den dag de zon scheen als de kroon van een reuzenmargriet aan den hemel, het beeld van de bloem uit den paradijstuindaar, waar de schoonste onze dagelijksche gast wordt, en waar die reiziger niet voor een kort© wijle verblijft, maar zijn thuis vindt.. EINDE Armoede. Men schrijft uit Gronin gen aan de St. Sedert de circa 14 jaren van zijn bestaan heeft nog nimmer het bestuur van het Chris telijk Tehuis voor Dakloozen zooveel dakloo- zen opgenomen als in dezen winter. Het maximum-aantal, dat opgenomen kon wor den, namelijk 40, werd bereikt. Het bestuur heeft plannen ontworpen voor eene groote uitbreiding van het Tehuis. Bestek en tee- koning daarvoor zijn in gereedheid gebracht. De staking to Rij-ssen. Men schrijft uit Rijasen aan de N. Ot. Als een staaltje van de laagheden tot welke men zijn toevlucht neemt, om de arbeidswi'l- ligen bij de firma Tor Horst. Co. te bena- deolen, kan dienen, dat men bij den arbei den- W., die voor eenige dagen het, werk luervat had, in den afgeloopen nacht het wa ter in de put dooi- petroleum onbruikbaar heeft gemaakt. Een andere arbeider, dde gisteren tegen den avond eenige werkzaamheden op zijn land verrichtte, word door een groote bende lastig gieval'len en met steenen gegooid. Arme vis se hers. Er wordt nog wel eens gesproken van zwaren arbeid voor gering loon. Hier is een staaltje uit. het be drijf der Scheveniuger winter visscherij, waar bij getracht wordt kabeljauw, schelvisch en tarbot te vangen. Enkele loggers beproeven dit met de trawl- visscherij en maken dan reisjes' vian 6 toit 13 dagen met afwisselend geluk Dezer dagen was er een vaartuig, dat veel langer weg bleef, waar men niets van hoorde, en waai over men zich ernstig ongerust maakte. Reeds 20 dagen geleden was het schip uitgegaan, bemand met Sclieven'ingers en nog altijd vernam men niets.... Denkt u den angst der betrekkingen, de lange dagen van wachten en hopen en vree zen Zaterdagmiddag brengt, e trein van Haar lem onder de vele passagiers, die in Den Haag uitstappen, ©enige mannen met blauwe truien, harige jok'kei-s en kleine petjes met in schotaehbonte zakken gepakte uitrusting stukken Ze kwamen pas van zee en zagen er mis moedig uit. Een jongen van oen jaar of zestien is de eeiste, die de controle door is. Wel jo? was 't koud op de Noordzee? Eeu bietsje, meneer Wanneer ben je binnen gekomen? Vanmiddag om 3 uur en nou gaen we naar 'uis tot' Maendagochtend vroeg Iloe heet je schip? Dat weet ik iet... hoe liiet io ok? De „Nico ©n Dirk?'' O ja

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2