BINNENLAND. New-York, 23 F tbr. Mem bericht, dat 100 personen zijn gedood in een ongeval, dat den sneltrein New-YorkChicago overkomen is op oen punt bij Johnston. I>e spoorweg-amb tenaren geven toe, dat er een trein ontspoord is; zij verklaren dat velen gewond zijn, maar niemand gedood. Johmtou-H (Pennsylvania), 23 Febr. Bij bet spoorwegongeluk zijn 29 personen ge wond, waarvan eenigeu doodelijk, maar nie mand werd terstond gedood. Drie slaap wagons zijn van don spoorwegdijk in de rivier gevallen. De Staatscourant van Zaterdag 23 Februari 1907 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot hooglecraar in do letteren en wijsbegeerte bij do Rijks Universiteit te Gro ningen (Romaansche philologie en Fransche taal- en letterknde) dr. J. J. Sadverda de Grave, lector aan do Rijks Universiteit te Leiden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in do letteren en wijsbegeerte aan de Rijks- Universiteit te Leiden (Nieuw-Grioksch) dr. B. C Heeseling, privaat-docent; benoemd tot directeur van het postkan toor te Frederiksoord M. Dalmeijer. post- en telegraafklerk lo klasso; benoemd tot lid der commissie voor de zaken dor proicsiantschc kerken in Oost- en Wcst-Indiü P. do Wijs, te Brummen op non-activiteit gesteld de le lutienant H Westers, van liet 5e regiment infanterie; benoemd tot opzichter bij de staatsmijnen in Limburg J. H. A. Minis, thans in lossen dienst bij de staatsmijnen tot chef de bureau Inj do staatsmijnen J. Mous, 2e klerk bij het departement van landbouwtot 2o klerk bij de staatsmijnen M. J. LLndolauf, tijdelijk schrijver bij het mijnwezentot opzichter bij de staatsmijnen C. van der Volden, thans in lossen dienst bij het. departement van landbouw benoemd tot hoofdcommies J. de Jong, to Amster dam; tot adjimct-commies mr. A. J. Allen, te Groningen benoemd in de commissie voor de tentoon stelling van Zirid-Afrikaanscke producten in 1907 te Amsterdam te houden tot lid-voorzitter jhr. mr. C. J den Tex tot leden-ondervoorzitter F. C. Stoop, en H van don Bergh, leden van de Kamer van Koophandel te Londen; tot leden K. S. van don Borg, to AmsterdamG. S. de Clercq, te Haarlem; J. Swaagman Dar wente Lon den E. van Essen, te Amsterdamdr. M. Greshoffte HaarlemE. Heldring, te Am sterdam H. J. Knottenbelt Hzn., te Rot terdam; A. G. Kröller, te 's Gravenhage J. A. Laan, te Wormerveer; B. Niorstraez, te AmsterdamS. G. van Os, te Londen H, C. Reebok, te Amsterdam; dr J. J. L. van Rijn, te LandenC. Rozenraad, te Lon den J. S. Symou, te Londentot leden- secretarissen W. W. Roozegaarde Bisschop, to London on mr. II. C. Obreen te Heem stede; op non-activiteit gesteld de eerste-luitenant H. Jespere, van het 5e regiment infanterie. H. M. de Koningin heeft Donderdag in gehoor ontvangen den tijdel ijken voorzitter van don ministerraad, den heer De Mees tor, minister van financiën. II. It. de Koningin on H- M. de Ko ningin-Moeder begaven zich gisteren, ieder afzonderlijk, naar Scheven in gen en reden tot het eindpunt van tien strandhoulevard, vanwaar bij helder weder de gisteren nabij het Wassenaarsche slag gestrande boot Ve nue" zichtbaar was. Prins Arthur van Connauglit en prin ses Victoria van Sleeswijk-Hoilstein kwamen gisterenmiddag met do dagboot te Vlieringen aan en vertrokken met den sneltrein van 6.45 waarin con coupé bespreken was, naar Stock holm. Wegens don Amerikaanschen feestdag was gisteren van het gebouw der legatie te 's Gravenhage der Vereenigde Staten van Noord-Amerika de Unievlag uitgestoken De ministers kwamen gisteren wederom bijeen Het Haagsch© correspondentiebureau meldt Naar men uit. goede bron verneemt is de Nedciiandscho regeering bereid tegen 1 Juni a. s. do afgevaardigden ter tweede Vredes conferentie te 'sGravenhago to ontvangen. Ned. ConsulaatteChefoo. Aan den heer dr. C. L. Pk. Lenz, waarnemend oonsu" der Nedertanden te Ohefoo, is met in gang van de tweede helft vaai Maart e.k. een verlof van 6 a 9 maanden verleend. Gedurende zijne alwceigheid zaJ het con sulaat te Cliefoo worden waargenomen door den Duitschon consul F. Reinsdoa*f. (St.Ct.) In de Donderdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Rotterdam wer den o a. benoemd tot loeraar in de wiskun de aan de H. B. S. voor jongens met 3-j. c. do hoer P. Wijdenes, te Almelo, en tct- tijdelijk leeraar de heer J. J Vis, te 'sGra venhage; tot hoofdonderwijzeres aan een openbare bewaarschool mej. C. Vijverberg te Rotterdam tot hoofd der op te richten bui tengewone school voor lager onderwijs de heer D. Köhlor, te Rotterdam, waarbij de jaar wedde bepaald werd op f 2400; voorts tot directeur voor hot gasbedrijf de heer M. C. Sis^ingh, waarbij word goedgekeurd oen toe kenning van f 500 voor de tijdelijke waar neming van hot directeurschap, en tot direc teur van hot elect riciteitsbedrijf do heer H. C. J. Gritters. Uit Vaals schrijft men aan de N. R. Ot „De nieuwbemxande burgemeester te Vaals was. laatstelijk, districtscommandaat, tevens inspecteur der Rijksveldwacht te 's Hertogen- boech. zegt de Lamb. K. en gaat voort De lieer F. V. Quadcckor, een krachtig 60- jarig mail, is voor de Maastrichtenaars geen onbekende. Immers hij is daar tor stede kapitein der marechaussee geweest, lange jaren geleden. Daarna werd hij commandant dor 4e divi sie marechaussees, en werd als luitenant-kolo nel bij dit wapen gepensionleerd. Dan volgde zijn benoeming tot inspecteur dei- rijksveldwacht te 's Bosch. In deze benoeming mogen we zeker wel een krachtig ingrijpen van de regeering rien, eerstens om den persoon on voorts wegens den ongewonen spoed, waarmede deze benoe ming plaats heeft Ec blijkt alleszins uit dat van uit den Haag de oogen op het Nedertandsche Monte Carlo met belangstelling zijn gevestigd De ritmeester R. W. Wijnmalen, se dert Februari 1906 op non-activiteit, wordt in werkelijken dienst hersteld bij het 2e reg. huzaren te Venlo. Aan den ln luitenant-adjudant C. A. van Fenema, van het regiment grenadiers en jagers, is vergund gedurende zes maanden do oefeningen van het Zweedsche leger te vol gen De hotel- en pensionhouders te Bre da en omstreken hebben zich tot II. M. de Koningin gewend met het verzoek de hef fing van weggeld in de prov. Noord-Bra bant niet goed te keuren Prof. Or. J. J. Salvcrda de Grave. Omtrent den nieuwbenoomden hoog leeraar Salverda de Grave meldt men aan het. Vad. ,,Hij werd geboren te Noordwijk-Binncn. den 19den Maart 1863, zoodat de nieuw be noemden thans den leeftijd van ongeveer 44 jaren heeft bereikt. Zijn vader, de bekende latere leeraar aan 't Haagse he gymnasium, was destijds predikant bij de Ned. Herv. geipeente te Noordwijk-Binnen. De thans tot hoogleeraar bevorderde dr. S. de Gr. ontving zijn opleiding aan het. Haagfche gymnasium van 1877 tot 1882, stu deerde daarna te Leiden van 18821887 (leermeesters prof. II. de Vries, Kern, Co- 'sijn en Fruin), daarna te Grcniqgen onder prof. A. G. van Hamel, vervolgeus te Frei burg in Breisgau en te Parijs onder Gaston Paris en Paul Meijer. Daarna promoveerde hij te Groningen tot doctor in de Nederl. letterkunde den lOen Nov. 1888 op academisch proefschrift, ge titeld; Introduction a une édition critique du Roman dEnéas". In October 1889 werd de jeugdige geleerde leeraar van H. M. de Koningin (destijds nog Kroonprinses) voor de Fransche taal, en vervolgens in 1890 1896 ook voor het Noderl., de aardrijkskunde en de geschiedenis. Ruim 7 jaren dus is de leiding en het onderwijs van H. M. in 'bo vengenoemde vakken aan dr. S. de G., toe vertrouwd geweest. Intusschen was hij reed's in 1895 benoemd tot privaat-docent voor de Romaansche taai en letterkunde aan de Rijks-universiteit te Leiden en werd hij op 26 Februari 1901 be noemd tot lector in dezelfde studievakken. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de orden van den Necferl. Leeuw en van Oranje-Niassau en tot Officier d'Academie (Frankrijk). Sedert 1893 is hij mede-lid van de Maa(schappij van Nederl. Letterkunde. Als voornaamste ge schriften van zijn hand citeereu wij hieT Edition citiquo dlu Roman d'Enéas; Essai sur quelques groupes do mots onip.ruinté9 au Latin vulgaire; Le Troubadour Bertram d'AlamionDe Franse woorden in 't Neder land?, en verder talrijke bijdragen in ver schillende binnen- en buitenlandfiche tijd schriften." Naar men. meldt,heeft mr. C. A. Romer, algemeen secretaris dier Friesohe Maatsoliappij van Landbouw, als zoodanig ontslag aangevraagd. Staatsraad Humalda v. Eysinga. De toestand van den staats raad Humalda van Eysinga is in den laat- sten tijd verergerd. De krachten van den zieke nemen steeds af. B e g r a f e n i s H. F. Bultman. Te lialf twaalf uur kwam tie lijkstoet, bestaan de uit rouwkoets en zes volgrijtuigen, op de begraafplaats te Hoofddorp aan. Er was vee' belangstelling. Op het kerkhof waren o. a. tegenwoordig hoofd-ambtenaren der genu en- te on de leden van den Raad, de dij kg a af van Rijnland,, verschillende deputaties /an landbouw en bestuurderen van het Stam boek. De kist was overdekt met bloemen en kransen. De burgemeester schetste den heer Bult man als vriend en herdacht hem als raadslid e:i wethouder. Daarna herinnerde de dijk graaf van Rijnland aan wat de overledene gedaan heeft, als hoogheemraad Toen spra ken de afgevaardigden van landbouwver- eenigingen en Stamboek, onder wie de hoe ren De Bruine, De Boer en Loving. Zij schetsten, wat de overledene gedaan heeft voor den Landbouw en wat door hem de landbouw nu is. Ten slotte sprak de evangelist Van den Berg uit naam der armen ziiner woonplaats en vrienden, herdenkende den overledene als een milddadig man en goed huisvader Zijn heengaan wordt diep btreurd. De oudste zoon dankte voor de belang- stolling. Hbld Te 's Gravezande overleed ten huize van zijn schoonzoon, ds W. van den Bij tel. in den ouderdom van 83 jaar, d?. J. H. Guldenarmomor.-pred. bij de Ned. Herv. kerk Den 15 Juni 1849 als predikaat beves tigd te Engwicrum, diende hij achtereenvol gens de gemeenten Losdorp, Oost hem, Vuur- sche en Nieuwland, waar hij 1 Augustus 1887 om gezondheidsredenen zijn bedoening neerlegde. De Guldenarm was vroeger te dezer stede woonachtig. Van rijn hand verscheen con werk in twee doelen getiteld: .Radicale Bijbelbe schouwingen De R u y t o r-her do n k i n g. Te Wa- geuingen heeft zich een commissie gevormd tot viering van den 300sten geboortedag van Michiel Adriaansaoon de Ruyter. De com missie bestaat uit den burgemeester, de hoof den van scholen en een ge onderwijzers. In ons land bevinden zich thans 443 als rechtspersoon erkende vereenigingen tot bevordering van 's Lands Weerbaarheid in do militaire afdceliugen. Vermoedelijke mOord. Woens dagmorgen werdliggende tegen een ho/ schelf van den landbouwer v. d. L. te Tw'j- zelerheide (Fr.), hevig bloedende en bewus teloos gevonden de persoon vain P. V., woon achtig onder Zwaagwcsteindë. De ongeluk kige overleed-al spoedig. Naar men ons me dedeelde, had hij een wonde in de 7:jde be ven de heup, waarschijnlijk toegebracht met een mes of ander scherp voorwerp. Algemeen wordt dam ook aam moord gedacht. De po litie doet. ijverig onderzoek. Donderdag vertrok het. parket niet dc-u rechter-commissaris om een onderzoek n te stellen. Lw Ot. Afpersing. Twee bakkersknechts hebben zich in een nacht van deze week door middel van insluiping toegang weten te verschaffen tot de woning van de da mes K., aan de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage, en onder bedreiging haar met een revolver te zullen doodschieten, j een dier dames geld afgeperst-. Een der daders had zich 's avonds om 9 uur aan de woning aangemeld, de dienst bode om een glas water gevraagd en toen deze dit was gaan halen, was zijn kame raad naar boven geslopen. Daar had hij zich verborgen gehouden, totdat de bewoners ter ruste waren, had toen zijn kameraad bin nen gelaten en samen hebben zij toen de bejaarde, 60 jarige oude dame, onder be dreiging, weten te bewegen, f25 en haar portemonnaie met inhoud af te geven. Zij hebben na dien nog eenigen tijd in het huis vertoefd, doch verder niets ont vreemd. De aangehoudenen, de 21-jarige Th. Ste vens en de 23-jarige P. v. Amstel, die nog nimmer met de justitie in aanraking kwamen, hebben volledig bekend en zijn aan de justitie overgeleverd. Drijfveer voor de misdaad was zucht, naar geld. Reeds in December hadden zij een plan beraamd om ergens een slag te slaan. Branden. Gisterennacht te drie uur werd te Amersfoort de bewoonster van het perceel 61 Kruiskamp, die ziek te bed lag, door het blaffen van haar hondje ge wekt. Ontwakend zag ze dat de gelieele bovenverdieping in lichte laaie stond. Na genoeg ongekleed holde zij de straat op. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist de beide belendende onbewoonde pan den te bewaren, zij het ook met groote wa terschade. Het bewoonde huis brandde ge heel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Geen persoonlijke ongevallen. De sneeuw op do daken voorkwam verdere uit breiding in het groote blok, dat nog a.'. afgelegen buiten de stad staat. Oorzaak onbekend. Gisteren voormiddag ontstond weder m het Noordeinde te Leiden een fel uit slaande brand, ditmaal in de spekslagerij en rookerij van den heer G. van Leeuwen. Het vuiy ontstond in de branebtoffenberg- plaats bóven de keuken dooi* onbekende oor zaak. Het achtergedeelte is geheel en het voor- on bovengedeelte, waar een luitenant der artillerie en eenig© studenten woonden, is gedeeltelijk uitgebrand. Assurantie dekt de schade. Door eene onbekende ooi-zaak is een zware brand uitgebroken bij den landbou wer G. G. v. Beinum aan den Spieringweg te Haarlemmermeer. Het woonhuis is ge spaard gebleven, doch de tas benevens een borg zijn vernield. In de tas is verbrand gedofsehte haver, in den stal 2 koeien, en 2 paarden5 koeien kregen brandwonden, zoodat de dieren afgemaakt moeten worden Het hooi in den berg is mede door de lam men vernield. Alles was tegen brandschade verzekerd. De boerderij van den heer S. Andrin- ga te Koehool, aan den Zeedijk onder Oos- torbieruiu, is tengevolge van het inslaan van den bliksem afgebrand. Uit Sexbierum wordt nader bericht, dat de boerderij Woensdagnacht omstreeks half drie door het hemelvuur werd getroffen. De brandspuit van Tzummarum, die zeer spoedig was aangebracht, kon bij het n werking brengen niet beletten, dat het ge- heele gebouw uitbrandde; alleen een ge deelte van de voorhuizinge werd behouden. In de vlammen werden mede verteerd vier koeien, vier hakkelingen, een kalf, landbouwgereedschappen, hooi, pootaardap- pelen, strooi, vlas en eenige huismeubelen Nog tijdig werd gezorgd voor de berging van acht paarden, vijf koeien en het groot ste gedeelte van de huismeubelen, benevens een partijtje lijnzaad. Do schade wordt gedekt door verzekering bij de onderlinge brandassurantiemaateohap- pij ..Aehlum." Ontploifing van picrine- z ur. Gisterenmiddag werd aan de loods der staatsspoor te Rotterdam (Maasstation) een kist aangebracht, waa**van do inhoud bestond uit met picrinezuur gevulde krui ken. Do aanbrenger, eon jongmensch, had het ongeluk do kist te loten vallen, waar door de inhoud ontplofte De aanbrenger werd zwaar gewond aan b: ide beenen naar bet gemeente-ziekenhuis gebracht, waai* hij werd opgenomen. De materieel© schado in de loods was vrij aanzienlijk, daar door C.s schok vrijwel alle glasruiten werden verbrijzeld, terwijl een groot gat in don vloer werd geslagen. Volgons de afzender de kist moest de inhoud gebruikt wordeu voor kinderpistolen. In het ijs bekneld. Ee vracht - booten ,.Meppel I, Zwolle" en ..Amsterdam dio in de Zuiderzee in een ijsveld bekne d hebben gezeten, zijn gisterenavond, nadat de stoomboot, ..rieerenveen" ter assistentie was uitgetrokken, te Kampen aangekomen. Do Amsterdam" was defect. Scheepsramp aan den Hoek T.Holland. Laalftfe berichten Vrijdagavond ont vangen. Vele familieleden van slachtoffers van de ontzettende ramp kwamen heden te Hook vam Holland aan De "herkende lijken zullen eerst morgen vervoerd mogen worden, als wanneer van wege den burgerlijken stand van 'e Graven- zande, van welke gemeente de burgemeester j mr. J. Brunt en de secretaris de heer P. M. I van Mierop den ganschen dag aan de ha ven waren. Tragische bijzonderheden zoo 1 lessen wij o a. in het Hbld. betreffende enkele der schipbreukelingen, worden reeds bekend. Zoo vonden tegelijk een graf in de i golven een steward en een stewardess, die j verloofd waren en dezer dagen zouden trou wen. En ach, doe arme kleine reiziger, de vijfjarige Augustav Hirsch in rijn matro- zenpakje. Alleen was hij op weg van Lon- den naar Hamburg en s morgens was juist een telegram ontvangen waarin aan den sta tionschef werd verzocht het ventje goed op den trein te zetten en te zorgen, dat hij in Osnabrück zou overstappen. Daar zouden vader en moeder hem wachten... Maar won derlijk, minder hevig grijpt de tragiek aan van de ramp in haar totalen omvang dan de gedachte aan die twee, drie of vier on gel ukkigen, die nu nog op het op den dam vastzittenden achterschip ritten, wachtende op redding of den dood. De pastoor en de kapelaan van den Hoek van Holland en de kapelaan van Maassluis zijn den ganschen dag bij de haven aanwezig en laatstgenoemden varen op de sleepboot mee uit om de overledenen het heilig olie sel toe te dienen. Aangespoeld rijn o. m. de lijken van mevr. Sues en hare stiefdochter uit 's Gra venhage, en van den diamanthandelaar Raisman, op wien nog een groote waarde aan diamant werd bevonden. Op de Berlin" was voorts nog de heer Wouter Visser Lu;tzoon, een landbouwer van ruim 40-jarigen leeftijd uit de Scher mer in Noord-Holland. Hij had zijn eenig kind (een dochter) naar Engeland gebracht, waar zij ter voltooiing barer opvoeding eeni- gen tijd zou verblijven. De Evening Standard" meldt, dat mej. Irene Scharrer, een bekende pianiste, zich aan boord van de „Berlrn" naar het vaste land zou begeven, daar zij gedurende een drietal maanden naar Berlijn zou gaan. Zij had op het laatste oogenblik dé reis moeten uitstellen, tengevolge van een val, waarbij rij zich aan den arm wondde. De kapelmeester der Duitsche Opera, Leopold Reiohwein, en de tweede kapelmees ter Bryk, die eveneens met de „Berlin" hadi- den moeten vertrekken, zijn te Londen ge bleven en dus de ramp ontkomen. Men vreest dat Fraulein Schone, die te Londen Ellisabeth in Taniuhauser en Elsa in „Lohengrin" gezongen heeft, en de heer en mevrouw Runeik van de opera, onder de slachtoffers behooren. De heer Ernest van Dijck, de leader der Duitsche Opera, was riek en te Londen achtergebleven. H .M. d© Koningin-Moeder heeft gis teren, direct na het ontvangen van de tij ding betreffende de ramp van d® Harwicli- boot, een telegram doen zenden naar de firma Hudig en Pieters te Rotterdam, agen ten van de Harwichlijn, waarin Harer Ma- jesteit's oprechte deelneming wordt betuigd met de ontzettende -amp, die in de eerste plaats de opvarenden, maar ook de Maat schappij heeft getroffen. Hare Majesteit ontving van de firma een telegram terug met eerbiedige erkentelijk heid voor de door Hare Majesteit beloonde belangstelling. Berichten van Zaterdag. Het groote nieuws van gisteren, betrof, zooals men uit onze uitvoerige telegrammen heeft kunnen lezen, de redding van eenige overlevende passagiers, wier aantal nader is gebleken elf jte zijn. De reddingsboot zou nog een poging doen om één uur en toen elkeen verwachtte dat de Prins weer zou vertrekken, vernam men, dat Z. K. H. de pogingen der reddingsboot van nabij wilde gadeslaan, en om één uur met dï loodsboot kapitein iBerkhout zou vertrekken, trots dreigende zee en felle wind. Een verzoek van den 'verslaggever der N. C. om de reis mede te maken, werd goed gunstig toegestaan. Aan diens uitvoerig verbaal over den reddingstocht ontleenen wij het volgende „De zee stond hol, toen wij bij het wrak kwamen en de reddingsboot met de kleine jol achter zich lag te slingeren en stampen, doch werkloos moest blijven wegens de zwa re golven, die over de pier sloegen en de zee bedekten met lillend schuim. Duidelijk waren de figuren te onderschei den en r\aar men Donderdag sprak van vier overblijvenden, daar telde men er nu meer. ja men geloofde ook vrouwen te zien. Maar de zee sloeg met razend geweld over de pier en men durfde de bemanning er niet aan te wagen om te landen op de glib berige pier. Aller oogen bleven op het wrak gevestigd Men zag handbeweging, zelfs zag men er een op de verschansing klimmen om zich te laten zakken langs een touw, dat langs de romp hing. Doch hij keerde weer terug. En altijd raasde de storm en deed onze boot zwaar stampen en slingeren een 25 M. van het wrak af, bij de reddingsboot en de ontzettende branding. De Prins bleef voortdurend op de brug en volgde met de grootste belangstelling den toestand. Doch nog steeds dobberde de reddings boot met de kleine jol en gierde en helde onze loodsboot, welke nu en dan water massa's o verkreeg, dio opstoven tot aan de brug. Juist stond de Prins mot den kapitein te spreken, toen vier loodaleerlingenbe- hoorende tot de equipage van onze boot, met bruine zwemvesten om en do zwaro laarzeu aan, gereed gingen staan bij de boot en een hunner naar den kapitein ging, de brug op, en alle decorum vergetende, riep Kapitein, dat kunnen wij niet langer aanzien onze jongens zijn niet te kolfden. Als de reddingsboot het niet doet, dan doen wij het." Geef je permissie, kapitein?" Maar do kapitein, of loodschipper ge noemd, dacht oven na en zei: „Neen jon gens, wacht nog even." Want hij zag nu do mannen der reddingsboot, aangespoord door ouze gereedstaande bemanning, ook snollen naar de jol en wilde de reddingsboot de eer laten Vier man gaan in de jol en met angstige spanning wordt de poging gadegeslagen om ue pier te bereiken en er een man op af te zitten. Nu eens zit de kleine jol hoog boven op een golf, dan weer gaat ze pijlsnel de diep te in. Eindelijk komt ze dichtbij en denkt men don man op de voorplecht den sprong te zien wagen, doch met een vaart wordt, ze weer meters ver teruggeslagen en begint hot getob en gezwoeg opnieuw. Uit. verruimde borst klink een krachtig hoerah als de eerste man uit de reddings- lx»ot op de pier springt., maar hij moet voor- loopig blijven staan bij het ijzeren torentje, want de golven rollern nog woest over de pier, en om te komen bij het wrak moet hij een groot en afstand doorloopen. Hij wacht het. oogenblik af dat do zeo even terug wijkt, on loopt mot groote vaart de pier af tot bij den vuurtoren en klemt zich vast aan den vuurtoren, waar vlakbij het wrak ligt. Nu zijn onz© mannen niet moer t© kou- deu „Schipper laat ons gaan, waait hij kan alleen toch niets uitrichten!" En do verstandige schipper dacht zeker Nu is aan de eer voldaan en gaf zijn toe stemming. Ze wilden allemaal wel, maar er mochten er maar zes en men was naijverig op elkaar wie wel mocht en wie niet. Hartelijke verheugenis, toen we onze man nen op do pier zagen landen en loopen naar het wrak. Dit lag geheel opzijde; nu en dan hief een golf het even op en deed het stooten op de pier. Nu tellen wij er al negen, waaronder dne vrouwen, die op allerlei wijze teekens geven. Langs de lijn ter rijde van het schip en vastgemaakt bij den vuurtoren, zullen ze moeten afglijden, komen dan ;n het water terecht, waaruit ze geholpen worden door de redders die hen langs de p'er moeten voe ren tot aan do ijzeren stellingen, waartegen over de jol ligt te dansen op de golven. Daar komt de eerste! Langzaam gaat hij de reeling op en met angst worden zijn be wegingen gevolgd. Nu heeft hij de lijn te pakken. Zal hij niet- te uitgeput- zijn om die tot het einde toe vast te houden? De spanning vermindert, nu wij hem lang zaam zien gaan zakken en bemerken kunnen dat het. een bevaren man is. Goddankontsnapt aan aller borst, als hij op de pier staat en met ondersteuning naar h*t torentje wordt gebracht. Hier wordt, hem een lijn om het lichaam gebonden, hij wordt in zee geworpen en de wakkere bemanning trekt hem door d© zee tot in de boot, waar hij met gejuich wordt ontvangen Hij wordt dadelijk aa.n boord der reddings boot gebracht. Onze kapitein had zijn manschappen in last gegeven om d© geredden bij ons te bren gen in de. loodsboot, doch toen onze boot terug kwam, bracht zij de tijding mee: De reddingsboot wil ze niet afstaan. Bn het was zooveel beter ze op de loods boot. te hebben; waar do inrichting onmid- delijke verpleging todliet, terwijl dlat op de reddingsboot niet mogelijk was. E- waren er nu al meer gered, ook vrou wen, die gebracht waren in de reddingsboot. Inltusschen begon het hevig te sneeuwen; zwarte wolken paikteii rich samen en de zee werd nog woester. Geen oog had de Prins van het reddings werk af en nu vroeg Z. K. H. waarom die meneohen hier niet werden gebracht, waar ze toch vedl beter konden worden verpleegd:. En wij allen hoopten er op, doch ze kwa men niet. „Uit naam van den Prins", zoo kreeg de nu weer vertrekkende boot van den adjudant de boodschap mede, „moeten de gereddein hier aan boord dadelijk worden verpleegd." En met die boodschap gingen ae uit, ver der het reddingswerk vervolgende. Intusschen had zich ook een jol mot parti culiere vletters begeven in de branding om de behulpzame hand te bieden, bemand met M. Sperling, C. Sperling, L. Sporting uit Dord recht en G. Moerkerk van Ouddorp. Thans zijn er 10 gered en de elfde is een vrouw, die zich laat afzakken van het touw maar even is ze gegaan, of ze durft niet ver der. Do voet schijnt een steunpunt te héb ben gevonden, want ze blijft zitten op dezelf de hoogte. Terug-koeren is ouimogelijk en be neden haar de bruisende zee en de steenen glooiing. Zeker 12 M. hoog blijft ze zitten en gaat maar niet verder. Do zee wordt holiler en holler; de lucht wordt pikzwart en zware sneeuwbuien slaan do oogen blind. Hoewel we vlak bij het wrak zijn kunnen we nog niet zien, of de vrouw nog daar hangt. Intusschen rijst de vloed en moeten onze mannen en die der reddingsboot weg van de pier, willen ze er niet warden afgeslagen, en te midden dei' sneeuwjacht en. de kokende zee keeren de booten terug, achter zich la tende het wrak, waaraan in doodsangst, ge klemd blijft een vrouw. En telkens vraagt de Prins aan rijn omge ving, of de vrouw nog te zien isen de kijker wordt gericht en de vrouw hangt beweging loos op dezelfde hoogte. „Maar die vrouw moet gered worden", zegt de Prins, en moedigt de mannen aan. Nog lang hangt ze daar; want het is te gevaarlijk om terug te gaan, de 9ohipper durft er rijft mannen niet aan wagen. En weer klinkt het uit den mond van den Prins „Hier moet gehandeld worden, kom kapitein, die vtouw moet gered." Een kreet van ontzetting gaat op bij ons allen de vrouw heeft het touw losgelaten en valt naar beneden. „O God, die is verloren", zoo jammert een ieder Maar, wonder boven wonder, daar bij den vuurtoren zien wij iets bewegen en in den zeekijker zien wij dat het de vrouw is. „Vrijwilligers voor de boot!" roept de

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2