Uit den omtrek. STADSNIEUWS. schipper oil dadelijk komen weer vier amde- ren zich aanmelden tea- vervanging van de afgetobde». Trots het grootte gevaar, gaat de boot weer uit er. waagt er zich oen op de pier om de vrouw te gaan halen. Een lijn wordt om haa-r middel bevestigd en ze wordt door de zee weer heengetrokken naar de boot. De eerst geredde is intusschen bij ons aan gekomen het is een jongen van een jaar of 18, Engelpch sprekend met een Franseh ac cent, meer dood dan levend, bevend van het hoofd tot de voeten en staroogend van angst. We dragen hein naar "beneden en kleeden hem geheel uit, wrijven Hem droog met een badhanddoek, geven hem een slokje cognac te drinken, en hooien van hem. dat ze 65 men zonder eten en drinken zijn geweest, dat er 14 levenden aa.n boord zijn cn neg 8 lijken, vermoedelijk wel 9, want van de drie vrouwen dio overgebleven zijin, is er een zwaar gewond en vermoedelijk overleden. En daar komt de tweede Een flinke man, j Duitsoher, zwak en ellendig van doorgesta- nen angst, maar nadat hij geheel ontkleed is, en in dekens gewikkeld, met oogen waar- I uit de dankbaarheid van de redding ons te- genblonk. Telkens komt de Prins beneden en spreekt, deelnemende woorden tot de geredden, die overgelukkig zijn voor deze buit eng!? wono belangstelling. En in die nauwe kajuit met de ongeluk- kigen, met half of heel verkleumde ledema ten, met handen doorweekt en uitgebeten als een spons, met voeten zoo gevoelloos dat we uren zitten te wrijven, in dit tooneel van menschelijkc ellende staat telkens de fiere figuur van Prins Hendrik, dan dezen dan genen toesprekend, zich met belangstelliug informeerend omtrent bijzonderheden, dank baar nagestaard door de van vermoeienis nog halfgesloten oogen. De wind is noordelijker geworden en hoe wel volgens me de dee ling van den loods de barometer rijzende is, houdt de sneeuwjacht aan, beuken de golven het wrak n schui men over de pier. De Prins stond nu op de "brug, ernstig en voortdurend het oog gevestigd op het wrak hout... daar waren nog twee levenden op. een meisje en een oudere vrouw. De pier was verlaten door de redders en de reddiugsboot zette koers naar onze boot om de overige geredden die daar nog aan boord waren bij ons over te brengen. Hoor! Hoor! dlat noodgeschrei, die angstkreten en de Prins verbleekte en ves tigt star den blik op het wrak. En met een van deernis getuigende stem en dringend vraagt de Prins of de schipper of de loods nu niets weten om ze te redden,en verpletterend klinkt liet antwoord: „Koninklijke Hoog heid, wanneer ik daar mijn jongens heen zend, dam wordt liet aantal slachtoffers nog grooter." De Piius ziet dat ook wel in, en zwijgt. Er is thans stilte op de brugtusschen het loeien van den wind hoort- men het vrou- wengeschrei, hartverscheurende noodkreten ▼aai de schepsels, die daar hulploos achter blijven. We maken toebereidselen om terug te gaan. „Licht je anker", klinkt het commando van den schipper. En aldoor dat noodgeschrei, 'de» a'gekre ten die door de lucht gieren, het kaaiden- gewring der hulpeloozen, nog even te zien in de vallende duisternis. Ik sta nu op de brug, naast den Prins, die in zichzelf gekeerd de koude trotseert, maai- als de noodkreten nog dringender zijn, zie ik zijn oogen vochtig worden. „Dat kan ik niet langer aanhooren", komt diepgevoeld uit 's Prinsen mond. En langzaam gaat Z. H. naar beneden, waar de adjudant baron van Heemstra en baron van Pallandit met groote toewijding bij de schipbreukelingen allerlei diensten bewijzen. Dezen komen langzaam bij en geraken op hun gemak. De geestelijke spreekt hun moed in en op zijm vraag aan den eersten geredde, klinkt vroolijk het antwoord5a va bien monsieur l'abbé, fa va bien." „Halfwerk vooruit," gaat de loodsboot den Waterweg in, de vrouwen op het wrak in de diepste wanhoop achterlatende. Een witte streep schuim tèekent den weg, dien de boot neemt en verder verwijdert van de plek des jammers, waarvan het noodgeschrei alleen nog wordt vernomen door de storni- meeuweii, die wiegend op den wind zich hel derwit afteekenem tegen de zwarte sneeuw lucht. Als de boot aan den steiger komt, staan honderden haar op te wachten. Als de Prins het schip verlaat, gaat een groot, warm gejuich op van de menschen aan den wal, een hoera, zoo veelzeggend in haar spontaniteit, het bewijs leverend hoe hoog deze zelofpofferende deelneming van den Prins hier wordt gewaardeerd. Dat brokstuk achterschip van de „Ber lin" zoo vertelt een andere verslaggever is een ware folterkamer geweestzes en-dertig la.nge, bange uren Nog is slechts een klein, o zoo klein tipje opgelicht va.11 den valen, dichten sluier, die nog altijd deze mysterie use catastrofe om hult. En reeds zijn er bijzonderheden be kend geworden, die in staat zijn den sterkst gezenuwden, het bloed in de aderen te doen stollen van weedom Angstig hadden de arme stakkers al die uren op elkander gedrongen gestaan, ten einde elkaar met hun lichaamswarmte nog zooveel mogelijk goed te doen en het is bij na onbegrijpelijk maar waar we verna men het uit de beste bron, van de doktoren zelf ze hadden elkaar daarbij zelfs be zeerd en verwoud. Zie waren gaan zitten op eikaars beenen... die reeds totaal gevoelloos waren... en den nadeoligen druk niet meer waarnamen. En a! dien tijd hadden ze geen bete broods, geen spoog drinken gehad. Ee-n jeugdig Engelschman werd aan land gebracht met zulk een zwakken pols. dat men zich er over verontrustte. Men gaf hem volop warme koffie met cogmacdoch dat scheen zelfs zoo goed als niets uit tc wer ken. In dat uiterste geval heeft', een der dokto ren hem een onderhuidsche kamfer-inspui- ting gedaan. Eerst was hij or beetje bang voor. Maar wat vond de stumperd, wiens beenen en armen reeds zoo blauw zagen als het vleesch van iemand, door zekere ver giften gestorven, de uitwerking dier injec tie heerlijk. De bedden in hotel Amerika- waren reeds voor de aankomst der geredden heerlijk verwarmd mei een onnoemelijk aantal Huls kamp-kruikjes, thans echter gevuld met een onschuldig, neen, een weldadig warm water Men diende slechts op te passen, dat de lieden de gevoellooze leden niet brandden. Wrt dankten de ongelukkige» met een treffende hartelijkheid verpleegsters en dok torenWat een genot straalde er udt hun matte ooigen toen ze de weelde smaakten,., in bed te stappen. Wij overdrijven niets, niets hoegenaamd, als we verklaren, dat ze met. een waren wellust onder de wol kropen en zich als 't ware schurkten van welbehagen aan het verwarmde bed. Green pen is vermoedelijk in staat dat onver getelijk toneel in naar waarheid voldoend schrille kleuren te conterfeiten. Langzaam gaat men ze nu aan het eten brengen. Sommigen mochten reeds een licht soepje gebruiken. Het zal voor de rampza ligen een heerlijke nacht zijn. Het laat zich op het eerete gezicht aan zien, dat geen der geredden bepaald ernstig i; gewond. Doch daarvan is nog weinig te zeggen Eerst de volgende dagen za' leeren wat de reactie van zooveel lijden nqg uitricht, hoe veel longontstekingen z:ch wellicht nog zul Ie manifosteerenhoeveel lieden nog zullen lijden an bevroren teenen enz. enz Een geredde vrouw weH in hotel Ame rika binnengebracht, in dekens gewikkeld, slechts gekleed in een enkel flanelletje en net loshangende haren. Later ontdekte men aan haar arm een gouden bracelette en aan l aar vingers een kostbaren briljant. Die vrouw was dus een dame uit de groote wereld. Het ergste lijden is ech'er bestemd voo- de vrouw, ie zes-en-dertig uur met gebro ken, niet behandelden «rm op het wrak al die al lende medemaakte en ziea nu nog aau boord bevindt. Pijnlijk was het nog eenige vrouwen op h.' schip te moeten achterlaten. Doch blijk baar was er geen uitkomst De vloed kwam weder op, geredden eisch u een zorgvuldige behandeling. Men deed -**. 1.00de, doch men Dichte menigten waren nabij de Berg- ha.ven samengestroomd, waar de Hellevoet- sluis met de geredden en den Prins Zou landen. Nog wachtte hier den velen toeschouwers een luguber schouwspeleeu boot bracht vijf lijken over, die ren voor één per bran card werden omboog gedragen. Een aantal automobilister stonden met liun machines te wachten, om later de ge redden over te brengen ïaar hotel Amerika. Vooraf gegaan door ae „lloek v. Holland II" en de „Gouwzee" stoomde de „Helle- voetsluis" eindelijk de haven binnen. Slechts even werd er gehoeraad; dat was niet de schuld van het Hollandsche flegma: de toeschouwers waren ecl ter blijkbaar te zeer onder den indruk o: enthousiasme te kunnen uiten. Toen de boot nog op ren-gei. afstand van' den wal was, stak iemand zijn twee handen met gespreide vingers uih ug en toen nog eens één vinger. „Er waren er elf, elf geredden," zoo mompelde de menigte, die deze draadlooze telegrafie ter dege had begrepen. Het was eeu indrukwekkend oogenblik. De boot. kwam voor den wal.... men legde een loopertje over de steenei. treden der hel ling. Toen kwamen do draagbaren, getorst door drie man voorop, ..re in het midden en drie aan het achter' nd Op die voorste baar lag eeu pak wollen dekeusen uit die dekens gluurden bewust een paar blauwe kijkers uit een o zoo afgemat bleek ge zichtje. Naar de overige landingen zijn we c r.iet eens blijven kijken. In hotel Amerika werden de „rme lieden aanstonds duchtig gewreven en gemasseerd, sommigen met cognac of brandewijn, bij anderen was dit onmogelijk wegens pijnlijkheid der wou den. Geestelijken werden onmiddellijk toe gelaten. De namen der geredde jx-rsonen zijn - de passagiers de hoeren Verscherre, Brodesson en E. Jung, en de dames Buttel, uit Berlijn, Hanna Gabler, uit. Dresden, Sckrödter, 126 Uh.lantic- rasse, Wilmcrs- dorf, Berlijn, alle drie van het operagezelschap. F. Fisher, matroos, J. Farthing, dekjongen W. Carter. Steward, A. Pond, stoker en J. Rycroft, stoker. Reuter seint ons uit Lont-en De burgemeester van Harwich heeft een inschrijving geopend voor de noodlijdenden tengevolge van de schipbreuk. Dc Great Eastern Railway heeft dadelijk ingeschreven voor 500 ponc Tot degenen die aau de ramp der Hi.- v ichboot ontkomen zijn, behoort, ook de nieuw benoemde hooglecraai in de natuur kunde te Leiden, dr. J. P Kueuen. Oor spronkelijk van plan met bewuste boot tc komen, heeft een ougreteldheid zijaer vrouw hem langer dan zijn plan was te Dundee opgehouden. Z.IIooggel. zal nu Za tordag te Leiden aankomen, om er Maan dag a.s. zijn inaugurrelo ?de te houden. De drie vrouwen, die achterbleven op het wrak, zijn Fraulien Theile uit Dresden en Frau Wennberg uit Berlijn, beiden behoo- rende tot- het. ïeeds vermoklo Duiteche opera gezelschap, en het zestienjarige dienstmeisje van laa/tstgenoemde. Gelukkig behoeft niet. alle hoop op het behoud dezer drie opgegeven te worden. Dezen nacht te 1 uur zou opnieuw de reddingsboot, uitgaan, alsmede de „Hel levoet sluis" cn do zeeeleeoboot. „Wodan". Dan zal men trachten met ladders het wrak te beklimmen en do drie vrouwen naar be neden brengen. De Westminster Gazette geeft de volgende lijst, v0.11 passagiers, verstrekt door de di rectie vani de Great Easternvoor de juistheid waarvan zij echter niet. kan instaan, daar het niet zeker was, dat allen die passage had den genomen, zich hadden ingescheept- Mej. Sharrocks Mej. Hertz. De heer W. Fisher. Laninger. De heer W. M Reeves, 2, Tokenhouse- buildinga. De heer F. Frankenberg uit Salfoird. Do lieer Arthur Herbert, 22, Portonan- strret, Portman-square. De heer Aug. Hirsch De lieer on mevr. Serabski, Liverpool. De heer S. Salt, 101, Leademhall-street. De heer A. Lamobte, 61, Crutched-friars. De heer H. Lamotte Mej. Thornton, irt Londen. De heer Themans. De lieer Bochlander. De heer Helfenstein, 20, Eastoheap. De heer Vandermeulea (Van der Meulen). De heer Spiker (Spijker). De heer Jennings. De heer Wat eon De heer Hilsworth Twee heeren Anderson. De heer Muroe. De hoer Raismann. De heer De Groot. De hoer Davison. Voorts de volgende leden van het Duitse lie Operagezelschap, van wie men zekerheid heeft, dat zij zich aan boord, bevonden De heer en mevrouw Wen'berg en kind, en gouvernante. Mevrouw Schroder. De twee dames Lohman Mej. Dut-tele MejSterndorf Mej. Wild. Mej. Kleine. Mei Theile. Mei. Gabler. Mej. Grünberg (uit Berlijn). De lieer Stelmach (uit Keulen). Verscheidene leden van het gezelschap gingen reeds jl. Dinsdiag naar Duitschland terug. Aan het Great Eastern Hotel te Londen, waar veelal reizigers voor den Hoek over nachten, wist men mede te deelen, dat de volgende personen met den Continental-trein waren vertrokken De lieer Lensen. De heer Dryden Dav'son (Matlienesserlaan 196, Rotterdam). De heer Brodersen (uit Hongkong). De heer W. E. Clarke (uit Wandöworth). Met groot leed-wezen, schrijft de N. C„ vernemen wij, dat onder de slachtoffers van de scheepsramp ook behooren mevrouw Sues en haar vijftienjarig dochtertje Lislie Sues. Vooral in artiestenkringen zal (leze tijding groote deelneming verwekken. Mevrouw Sues, geboren Schemel, een Duiteche van geboorte, was de weduwe van dien gevierd-en kunst schilder en VToegereu president van Pulchri Studio, D. A. C. Artz, na wiens dood zij aan de Laan van Meerdervoort. te 's Gra ven hage de bekende kunstzaal Maison Artz oprichtte. Na kaar tweede huwelijk met den heer G. Sues werd de kunstzaal op dien Lan gen Vijverberg gevestigd. Haar lijk is onder de dooden herkend, dat- van haar dochtertje is nog niet. gevonden Men deelt aan het Hbld. medé, dat de sier kunstenaar Neuhuis, die eveneens met de „Berlin" naar ons land zou komen, om per soonlijke redenen zijn reis uitstelde. Ook de drie overgeblevenen gered. Hedenmorgen seint men ons: De reddingsboot bracht hedennacht ook de drie laatst overgeblevenen behouden aan wal. Men seint ons Zoo is dan de redding der drie overgeble ven opvarenden gelukt. Zij, werd! volbracht door schipper Sterling, van de blazer „Van der Tak", die met dé sleepboot „Wodan" te 1 uur in den nacht naar het wrak ging, ver gezeld door drie matrozen, de gebroeders Sterling en Meerkerk. Terwijl de „Wodan" langszij den dam ging liggen, is Sperling Jn do jol gegaan- mot Kees Sperling, daarmede naar den dam gevaren en vervolgens langs dien daan geloopen tot aan den lichttoren Daar is de jol aan do nog van het wrak af hangende lijn vastgezet en langs dien lijn 's Sterling toen naar boven geklauterd. Hij vond daar drie vrouwen gillende zitten op een bank op het sloependék, waar nog twaalf lijken in het rond lagen. De drie vrouwen vlogen Sterling als waanzinnigen om den ha-ls en wilden hem niet meer loslaten. Om knelden hem zoo vastdat hij met geweld de vrouwen van zich af moest houden, zeggende te zullen heengaan als zij hem niet rustig lieten begaan. Dat dreigement hielp. Hij is op een der davids geklommen., heeft daarvan een lijm uitgeschoven eni is daarmede weer teruggekeerd bij dé drie vrouwen. Het, dienst meisje van Frau Wyn'bergli was nog zoo moedig en bij haar positieven, dlat ze tegen Sperling zei „Neem heil ma-ar liet eerst, ik blijf wel bij de andéren'Sterling heeft toen juffrouw Theile om het. middel genomen en haar half slcopende gebracht naar de plaats waar zijn lijn gebonden was (een af stand van 7 meter over het dok). Daarbij raakte haar voet. nog beklemd in een breede scheur in hel dek en moest met geweld wor den bevrijd. Hij heeft haar vervolgens vast gebonden met. een strik en langs den kabel af gevierd op den toren, terwijl zij door Kees Sterling werd1 vastgebonden op een der stan gen. dok de twee andere vrouwen zijn op die wijze gered. Kees Sperling heeft teen Fraulein Theile op den rug genomen en is met haar geloopen naar de jol. De audere twee vrouwen waren nog krachtig genoeg om, ondersteund door een der mannen, alleen naar de jol te loopen. De gieren van het strand- In de N. Rott. Ct. "vinden wij een ingezonden stuk van R., uit Vlaardingenwaarin deze vertelt hoe de aangespoelde lijkon beroofd werden. „Niet zoodra was er een lijk aange spoeld, of eenige kerels, strandjutters ge naamd, wierpen zich als gieren op hun prooi rukten do ringen van de vingers, wat dikwijls zeer moeilijk ging, daar deze in het water gezwollen waren, ontnamen het geld en horloge en trokken met hun buit af. Ooggetuigen verzekerden mij, dat zich dit reeds eenige maten had herhaald. Iemand onder de menigte toonde een gouden ring en vertelde, dat hij dien van een der aan gespoelde lijken had genonen en toen'hem op het ongepaste daarvan gewezen werd, zei hij: „Ja, maar het mocht, want er was politie bij." De Minister van Justitie heeft thans het korps veldwachters doen versterken. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat tot de passagiers van de Berlin vermoedelijk behoorde de heer N. .1. Van der Meulen, vlashandel aar aldaar, Men méldt uit Loosduinen Een ontzettende massa menschen begaf ziob Donderdag, vooral uit Den Haag naar het verongelukte schip te Hoek van Hol land. Mot. de Westlandsche stoomtram, met auto's en alle mogelijke voertuigen wer den duizenden personen vervoerd. De post leed er onder, want geen courant of brief werd meer bezorgd, er was geen plaats in de trams, voor postwagens dan veel te laat. Storm. Met den storm zijn te Loosduinen honderden groote ruiten vernield van de broeiramen en broeikassou. Dat geeft een ontzettende schade, vooral voor de jonge groente. Velen hadden al zulk een groote schade door dat al dé bloeinikoolplanten waren bevroren De crisis en de hooge hoed an ds. Talma. Nu de politieke crisis nog altijd voortduurt, meen en heel wat politieke profeten de teekenen des tijds te kunnen ontraadselen. Hoe soms zulke voorspellingen in de we reld komen, daarvan waren wij, zegt de N Ct., toevallig gisterenmiddag getuige. De heer Talma, vergezeld door een twee tal vrienden, wandelde langs het Piet Hein- plein. Degenen, die den aanvoerder va-n rechts van aangezicht kenden, namen hem van 't hoofd tot de voeten op. Niets bijzon ders aan hem te zien, ja tcch„Wij krijgen stellig een cabinet d'affaires", zed eens klaps een voorbijganger. „Hoe weet je dat?" vroeg een ander. „Wel, Talma heeft een k00gen hoed opdie is zeker ontboden geweest an allerköchster stelle". Zoo werd dus zelfs de hooge hoed des heeren Talma geschikt geoordeeld, om er luchtkasteelen op te bouwen. Hetb 1 ij vena gedeelte. Zondagmorgen. Weesperpoort Amsterdam Trein naar Rotterdam en Den Haag. Uur van vertrek is bijna daar. Doodgemoedereerd verschijnt op het per ron een moeder, dragende een zeer jeugdig spruitje en omdribbeld doo- een 5-tal, van jaar tot jaar varieerende spruitjes, van klein tot groot beladen met grooter en kleiner pakjes en mandjes. De oudste kinderen kijken zoo nu en dan een weinig or.rustig om „Ik zie em nog niet!" „Ik ook niet, maar hij zal nog wel komme'Blijkbaar is de pa van het gezel schap nog niet gearriveerd, die vermoedelijk nog een onvermijdelijk bezoek moest, afleg gen aan het loket, en daar bezig zal wezen met de voor een leek moeilijk te benaderen reisbegrooting voor gezegd gezelschap. Eindelijk komt het hoofd des gezins aan stormen, en niet zoodra heeft zijn wederhelft zijn in het zweet zijns aanschijns glimmend gelaat mogen ontwaren, of ze stapt, glim lachend, niet het gedragen kind in een open staande coupé. Juist is ze binneu of o schrik! de trein zet zich in beweging. Pa kijkt inmiddels gearriveerd, verwilderd rond, grijpt een ander kind vast en zwaait, ter wij' de trein steeds meer vaart krijgt, dit zijn wederhelft in de geopende armen, ter wijl de zuigeling op oen rug ligt te spartelen op de bank van de coupé. Eilacie, de pa heeft den goedeu wil, ech ter niet do hoogontwikkelde handigheid van een specialiteit, om z>o maar in een omme zien 5 jongelieden, gepakt en gezakt, weg t - toovoren. Hij grijpt nog eeu kind, ziet hei gewaagde zijner poging nog tijdig in en zet zijn lieveling maar weer neder. De moe der met anderhalf kind zonder kaartjes heen Pa, omstuwd door zija blijvend gedeelte, ziet, lang niet pleizierig gestemd, met- staal gezicht, zijn ijver miskend. Het blijvend gedeelte grient eenparig! N. v. d D. De Ruv te r-h u 1 d e. Het Geineenite- beetuur van Baarn schenkt aan de leerlingen der hoogste klassen van alle schcflen een ge denkplaat vam dén nationaien zeeheld. Vrijdag gaf Emma Nevada te Baarn voor oen goed bezette zaal met medewerking van Ver nou d' Aim alle, barylotv/.anger en George Bioyle, pianist, een concert, dlat uit stekend geslaagd is. Een daverend applaus viel de beroemde zangeres lierhaaIdol ijk ten deel Ee n m n es. Tengevolge van den aan houdenden westenwind zijn de Eempolders weer ondergeloopen. B a r 11 e v e 1 d. Weldra zal de Markt - eommissie een voorstel tot het bouwen van een overdekte eiermarkt den raad aanbie den. Vooraf zal echter aan de handelaren, die gewoonlijk onze markt bezoeken, ge vraagd worden hoeveel huur zij hiervoor wenschen te betalen. Vergadering van de Kamer van Koop handel op 21 Februari, des avonds ten 8 ure. Tegenwoordig zijn alle leden. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede-, dat door afwezigheid, wegens ziekte, van den secretaris, deze functie waargenomen wordt door den heer Meur- sing. Ilierna lezing dor notulen, die onveran derd worden vastgesteld. De voorzitter geeft lecture van 't schrijven van den directeur der .posterijen, alhier, in antwoord op de klacht van de Kamer van Koophandel, aangaande onvoldoende bedie ning aan de loketten. Dé directeur deelt- hierin mede, dat vooral tusschen 2.30 en 4.30 het verbazend druk is op 't kantoor en Z.Ed. invoering van noodzakelijke ver beteringen ten zeerste wenscht. Bij de in diening van het rapport, op 30 November 1906, werd door den directeur aangedron gen op 't instellen van een onderzoek naar den ongezonden toestand, die ten kantore heerscht. De directeur verlangt uitbreiding van 'tpersoneel. Dit schrijjven wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verslag van de afdee- iing Centraal Bureau voor de Statistiek; wordt voor keunisgeving aangenomen. Voorts een verslag van de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden in Neder land, te Utrecht. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Thans is aan de orde een verzoek van B. en W. om adivies over 't rapport „markt wezen", ingezonden aan den Raad door de vereeniging „iiandel en Nijverheid". Door den heer Meursing wordt voorle zing gedaan van 't adres van „Handel en Nijverheid", waarin op reorganisatie van 't marktwezen wordt .aangedrongen. De Voorzitter. Mijne heeren, mijn opinie is, geen commissie te benoemen om advies uit te brengen, dit zal te veel tijd vorderen. Ik wil u voorstellen de zaak naar aanleiding van 't adres van H. en N. te be spréken en, na de oponie's gehoord te heb ben, een ooncept-advies op te stellen en dit in een volgende ve-gadering vast te stel len. De heer Van Du ij n en. Ik kan er mij mee vereenigen, als het concept dan maar niet te lang blijft liggen. Voorzitter. Neen., natuurlijk nie^> zooals u gezien hebt, heeft het bestuur den meesten spoeu betracht. Het schrijven van iB. en W. dateert eerst van 1 Februari. Alle leden kunnen zich met het voorstel van den voorzitter vereenigen. De heer S i 11 n i g e. M. de V. Bij het inzien van 't rapport van H. en N. heb ik mij de gedachte gevormd of het rapport in z'n geheel door de K. v. K. kan worden bekrachtigd. Ie. Hebben wé een voorgestel de wijziging in de Varkensmarkt. Waar ze thans is, is niet de aangewezen plaats. De aangevoerde varkens worden in 't midden van de ^tad op een kleine, onbeschaduwde plek, saamgedrongen. Onbeschaduwd is vooral slecht, daar de dieren hierdoor ge makkelijk huidziekten oploopen. Oin nu de Varkensmarkt te beplanten of te overdek ken met een loods is niet aan te bevelen, uit een schoonheidsoogpunt. De commissie heeft 't Havik genoemd Dit vind ik niet geschikt, 't .Havik is omgeven door een hek, doch dit moet dicht zijn, anders kun nen nog ongelukken voorkomen. Dan is er geen stallling daar, en de traditioneele kröeg, waar de koop besloten wordt, is niet aanwezig. Ik heb me nu tot eenige belang hebbenden gewend om hun oordeel eens te hooren over 't verplaatsen der varkens markt. De beer Sinnige doet nu voorlezing van 't schrijven van de besturen der afdeelin- gen Hoogland, Leusden en Sfcoutenburg van den Boerenbond. Allen zijn van oordeel, dat, wanneei de Varkensmarkt verplaatst moet worden, niet 't Havik, maar de Bees tenmarkt de aangewezen plaats is. Ook de heer Sinnige is van meening, dat de bees tenmarkt zeer geschikt is. Verder zegt spr.. wat de eieren-, beter-, kippen-, konijnen- markt enz aangaat, dezen moeten niet op den Hofdoor de daarbij noodige hallen zal de Hof ten zeerste ontsierd werden. zou deze beter op 't Havik vinden, en o van brug tot brug met ijlzeren balken, waartusschen. beton, overkappendit is 1000 vierk. ZViMet rapport spreekt van 1500 vierk M., de overblijvende 500 vierk. M. kunnen dan door groentenmarkt inge nomen worden. Hierdoor blijft de Hof be waard en wordt tevens voldaan aan het ver langen van IIen N. In 't rapport wordt er van gesproken die visohmarkt en de bloemenmarkt tc verplaatsen. Spr. juicht- dit zeer toe, en wordt dc vischmarkt elders geplaatst, dan zou hij de Koppel daarvoor de aangewezen plaats vinden. Dc heer Van Haselcn wil het rap port op den voet volgen en onderschrijft. alle gewensohto veranderingen. De toestand der eieren- en botermarkt en ook groente markt is thans niet hygiënisch. Dc commis sie heeft nu aangegeven 0111 op den Hof 4 hallen te bouwen, waar eieren, boter, wild enz. ondergebracht kunnen worden. De ge dachte. alles bij elkaar, is heel goed. Da Hof wordt er evenwel door ontsierd, en zal geen gelegenheid meer bieden tot sa menkomsten en hst ontbinden bij nationale feesten, ;!ijk dit. nu dikwijls gebeurt. Veel beter en geschikter is 't Havik, dat tevens veel schooner is gelegen. Terwijl het Hof- plan fiil6.000 zal moeten lcCsten, zullen voor '1 zelfde geld de groenten-, eieren-, boter en2. op 't Havik ondergebracht kun nen worden. Kippen-, konijnen- cn varkensmarkt zou spr. op do beestenmarkt willen geplaatst zien, en tevens de kalverenmarkt hiervoor wordt de ocoitenmarkt door de commissie als ©enigst aangewezen plaats genoemd. Wordt 't Havik voor eieren, boter enz. in gebruik genomen, dan vervalt het plan der commissie voor dc Varkensmarkt en moet deze dus naar de beestenmarkt. In 't rapport wordt gesproken van markt- rechten, met 't oog op de kosten, die door de gemeente gemaakt, worden. Hieraan kan

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3