BINNENLAND. dat wra mierde oinstan digb eden de terugga ve er van vorderen. Washington, Ij Maart. De schoolraad te San Francisco hoeft aan president Roosevelt geseind, dat het bovol om do Japansöho schoolkinderen af te zonderen, is ingetrok ken. Dientengevolge zal do president lieden hot besluit onderteekenen om de gewijzigde bepaling van de immigratiewet in werking te doen treden, waarbij het vorleenen van paspoorten aan koelies verboden wordt. Midden-Amerika De New-Yorksch© Tribune bericht, dat de Amerikaansche gezant Nicaragua voor den oorlog hooft moeten vluchten. /.uid-Afrika. Kaapstad, 13 Maart. De doodstrai, die tegen Relief 011 Potgieter was uitgesproken wegens deelneming aan den in-val van Fer- reir.i, is verandert! in 15-jarigen dwangar beid voor Piet Ferreira en Jan Ferreira is het doodvonnis veranderd in levenslange ge vangenisstraf met dwangarbeid. Allerlei. tonden, 13 Maart Even voor den slui tingstijd kwamen gisterenavond zee mannen, ieder afzonderlijk, do Zuid-Afrikaanscho tentoonstelling binnen. Terwijl zijn kame raden de aandacht op zich vestigden van bezoekers on politie, greep een van hen do vitrine, waarin staven goud waren, verborg die onder zijn jas en sluipende langs de dames, dio in do nabijheid stonden, ontsnap te hij door de achteruitgang. Het goud heeft eeu waarde van 1600 pond sterling en vertegenwoordigde het eerste goud dat in Rechuanaiand gevonden werd. Er is geen spoor van den dief. vTe Warwick, in Eugelaud is een ar beider, oud soldaat, ter dood veroordeeld wegens moedermoord. Op oen dag dat hij half dronken, thuis kwam, maakte hij zich voedend over het eten, dat hij niet goed vond. Hij wierp de brandende lamp naar zijn moeder, maar miste. De lamp brak te gen den wand in stukkon. Toen nam hij do vlammende pit en stak zijn moeders blouse in brand. Zij rende het huis uit, en hij trachtte toen op allo manieren dc vlammen te blusschen. Zijn handen had hij op dc terechtzitting nog in zwachtels. De vrouw stierf. Een elfjarig© broer van den moorde- uaarwas de voornaamste getuige. vTe Dresden heeft zich gruwelijk treurspel afgespoeld. Daar heeft zekere Wils- dorf, oen gepensioneerd opperhoutvester, dio zware brooclzorgen had. zijn gezin uitge moord. Sedert Vrijdag had men niets van de menschen gemerkt, en Maandag 'liet de politie do deur open brekeu. Het eerste wat •nou zag, was de oudste dochter, die in haar bloed lag te baden on nog teekenen van leven galmen heeft haar dadelijk naar het zie kenhuis gebracht. In de slaapkamer vond men het lijk van de moeder met een kogel iii de slapen. Van daar is do wanhopige man naar de slaapkamer van de vijf andere kin deren, twee meisjes en twee jongens, twoo- lingen van twaalf jaar, gegaan, die hij allen doodschoot. Ten slotte ging hij op ecu ca napé liggen en joeg zichzelf een kogel door het hoofd. Het schijnt dat do vader zijn vreeselijk werk heeft volbracht met goed vinden van al de leden van zijn gezin. Al leen het meisje, dat nog loeft, heeft, toen y;j thuis kwam, verzet geboden on een wan hopig gevecht met baron vader geleverd. De ramp van de Jena. vDe roemlooze ondergang van hot trotecho Fransche oorlogschip Jena in de haven van Toulon heeft algemeene groote verslagen he id veroorzaakt. Een diepen in druk maakt tevens hot ontzettend groote aantal dooden en gewonden. Juiste cijfers kunnen nog niet genoemd worden, maar men mag zender vrees voor overdrijving aanne men, dat het gezamenlijke aantal meer dan 200 bedraagt De Jena lag, als wij ons do zaak goed voorstellen, in een van do droogdokken ach ter in do Missiessvhaven. In de Missiessy- haven liggen de oorlogsschepen en rondom staan militair© gebouwen, kazernes, werk plaatsen voor de vloot, opslagplaatsen van proviand, van steenkool, van ammunitie en schoepsmateriaal. Een uitere gevaarlijko plaats dus voor al wat met vuur in verband staat. De ontploffing is ontstaan op het ach tergedeelte van het schip. Iloe en op welke wijze is op het oogenblik nog niet. uitge maakt en blijft in ieder geval zoeken in don blinde. Volgens uiededeeling van een der bladen moet do minister van oorlog Thomson als vermoedelijke oorzaak kortsluiting genoemd hebben. Van andere zijde wil men de ont ploffing wederom aan kwaadwilligheid toe schrijven. Dit laatste lijkt ons echter niet ojg aannemelijk, want het leven van de'ge- lioele bemanning werd in de waagschaal g© Steld. Verschillende schepelingen moeten een vreeselijken dood gevonden hebben. Men vond althans vele manschappen, opgesloten in ruimten die ze uiot verlaten konden door do vroeeelijke hitte verteert!. Verder veroor zaakte de val van do twee zware vuurmon den van 30.5 c.M. op het achterschip, dat geheel verteerd is, veler dood. Een groot aantal matrozen woonde op het voorschip een voordracht bij van een der officieren en wist daardoor aan den dans te ontspriu- gen. Dat do Jena niet geheol en al vernield is. heeft men te danken aan het oorlogsschip Patrio, dat de doksluizen stuk schoot. Niet lang daarna had het water zijn plicht ge daan en was alle gevaar voorbij. Ook in Toulou hoeft de ontploffing en kele slachtoffers gemaakt. Zoo werd eon 1^ jarig kind op do arm der moeder door een scherf getroffen en onmiddellijk gedood, tor- wij' de moeder zelf doodelijk gekwetst, lig gen bleef. Op de kade in de nabijheid van deti rantp zijn eveneens verscheidene per soonlijke ongelukken voorgevallen. Do Jena had eeu waterverplaatsing van 12,000 ton. Zij was 122 meter lang, 20 mete- on 8 decimeter broed, liep 18 knoopen. De bemanning teldo 68S koppen, zijn machines waren van 16,500 paardekrachten. Vier nonnen van 30,5 centimeter, 8 van 16,4, 8 van 100, 2 van 65 20 van 47, 1-1 van 37 en 4 torpedolanceerbuizen waren zijn oor logswapenen. Langzamerhand komen meer nauwkeurige bijzonderheden omtrent de ramp los. De officieren van do Suffren, die naast de Jena iag, veronderstellen, dat alle officieroi' dc Jena. die zich op het. achterste gedeelte van het bovendek bevonden, omgekomen ziju, daar do outploffing plaats bad in een der achterste kruitkamers. Admiraal Man- ceron werd gered, doordat de deuren en ven sters van zijn hnt open stonden en gas en rook konden ontwijken. De admiraal werd door rondvliegende splinters gekwetst. Het bergen van de lijken is thans aangevangen Het lijk van den ongelukkigen commandant Adigard is roods gevonden. Volgens een mededeeling van het miuiste rie van oorlog bedroeg het juiste aantal per sonen van de Jena 630, waarvan 407 zee lieden en 24 andere personen ongedeerd zijn gebleven. In het hospitaal bevinden zich 44 gewonden. Het aantal vermisten moet vo'- gens de laatete mededeeling 114 bedragen De Duitacho Keizer hooft reeds door mid dol van den gezant te Parijs aan den Fran ochen minister van marine zijn deelneming uitgedrukt. Johannesburg, 13 Maart. Gisterenavond ontspoorde een trein bij Alkmaar op de D"e- lagoa-lijnde oud-minister <tr. Adam Ja- mesor.benevens elf anideiro personen wor den gedood, elf anderen gewond. De Staatscourant van Donder a g 14 Maar t 1907 Ibevat de volgende Konink lijke besluiten bevorderd bij de posterijen tot commies lo klasse F. Eeilers en G-. J. Sommier, itflrans id. 2e klasse; tot co-mandes 2e kl. J. M. Bek aar, thans id. 3e kl.bij de posterijen en telegrafie tot commies 2e kl. A. Smit, thans id. 3© kJ. to*, id. 3o kl. H. W. de Jong, J. M?-reee, li. C. Felser. G J. N Prick, J. L Cluijse- naar, C. J Kaneel, allen id. 4e kl. benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Alkmaar H. L. Ziek, thans 'oeraar ie Warfum benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- Orde L. V. Dingemans, voorzitter van de Koloniale Keuringscommissie t© Amsterdam op verzoek eervol ontslagen: L. D. Hart man, le klerk bij het departement van justi tie, mr H. Wesselink, Kantonrechte.- te Hoorn; met |>ensioen dc kapitein-magazijn meester der artillerie J. Aalbers; op aan vrage de luitenant-kolonel J. Wiitteveev van het 8e regiment infanten©- verlof verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen E. J. F. van Dissel, te Stratum, emeritus predikant. de versierselen van ridder van de Leopoldsorde, hem door Zijne Majesteit den Ko ning der Belgen geschonken A. H. Boesmans, te Maastricht, particulier, lieu kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hem door Zijne Heiligheid den Paus geschonken vergunning verleend tot het geven van mid delbaar en lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe by de wet gestelde eischen vol doe, aan mej. E. P. Bounenberg. geooren te Werden in Duitschland op zijn verzoek, eervol ontslag verlAnd als heemraad van den polder Oud-Piersliil, provin cie Zuidholland, aan A. de Jong, te Piemhil. H. M. de Koningin-Moeder bracht gistervoormdddlag met gevolg eem bezoek aan de groepontentoonstelling in de zalen van Pulehri Studio. Vorstelijk bezoek ts Haarlem. Over een bezoek van Z- K. H. Prins Hendrik en zijne moeder aan Haarlem, schrijft men het volgende aan De Tel. Z. K. II. de Prins der Nederlanden en Zijn Moeder, de Groothertogin van Mecklen burg, benevens twee heeren en een dame van het gevolg, arriveerden gisterenochtend hier ter stede met twee automobielen. Nadat ge reden was naar de woning van den com missaris der Koningin, mr. G. van Tien hoven, en deze zich bij het hooge gezelschap had gevoegd, ging hef -naar het stadhuis. De burgemeester, jhr. Boreel van Hpgelanden, daar de bezoekers ontvangende, offreerde aan de Groothertogin een fraai bloemstuk. Het museum, in het stadhuis ondergebracht, word daarop bezichtigd. Onder geleide van de heeren jhr. Van de Boll en den archiva ris, den heer Gonnet, werden achtereenvol gens in oogenschouw genomen de schilder stukken van Frans Hals. de voorwerpen, betrekking hebben op Laurens Janszoon Koster, hot album van Haarlem en de oud heidkundige afdeeüng. Ook werd 'n rond gang gemaakt door het stadhuis. Te voet werd hierna najr de St. Bavo- kerk gegaan. Bij het binnenkomen, bracht do organist, de heer Ezerman. het Oude Wilhelmus ten gehoore. De geheele kerk werd aand'ichti? bezichtigd, benevens de con sistoriekamer. Het org»el deed intusschen hooren..Die Wach am Rhein". ..Halle luja", van Handel, en het ,,Ave Maria" van Gounod. Vandaar wandelden de hooge bezoekers naar het oude monumentale gebouw ,,de> Vleeschihal", door de inmiddels saamge- stroomd© menigte hartelijk toegejuicht. De heer Gonnet sHng ook liior het gezelschap voor. De antieke kamers op de bovenver dieping gelegen, en de merkwaardig© bouw van de benedenverdieping, worden bezich tigd. Daarna werd naar de woning van den commissaris der Koningin teruggereden, waar geluncht werd. De Prins aan do Overhaa-1, Omtrent het, bezoek van Prins Hendrik en zijn moeder aan Zaandam meldt De Tijd: Toen de auto's, ar in de vorstelijke per sonen waren geweten, bij het Rijkspoutveer aan de Hem brug waren genaderd, schrikten do paarden van een wagen die daar op de pont stond te wachten, zoodanig voor do auto's, dat de wagen terecht kwam berijden don hoogon berm - i den weg. Do Prins met gevolg stapten uit en on middellijk togen allen aan t werk om den wagen weder op den weg te brengen. Bij den terugkeer van Zaandam nam de Prins uit belangstelling een z.g. overhaler in de "hond (een 1 uiten befit met rolletje) waarmede de pont langs den kabel wordt getrokken, terwijl het geheele verdere gevolg van de vorstelijke person alle dapper mee trokken met deze overhalers. Lachend sloeg de groothertogin dit schouwspel gade, en de pontwarbiters hebben zeker nog nimmer zoo veel helpers gehad or. d? pont over te halen. Ten Hove dineerden gisterenmiddag jhr. mr. Van Swinderen, vice-president van den Raad van Stateluitenant-generaal Kool. adjudant i. b. d. v~n H. chef van den generalen staf; vice-admiraal Ellis, adju dant i. b d. van 2*. M. jhr. H. van der Wijck, lid van den .ad v in State, de drie laatstgenoemden met hunne dames; baron De Smeth van Alphen. narer Majesteit's ka merheer j. b. d. De nieuwbenoemde secretaris der Duitscho legatie te 's Gravenhage, de heer von Krause, wordt in het. einde dezer week aldaar in hotel des Indes verwacht. De hoer von Krause komt ter vervanging van graaf von Mirbach Ilarff, die thans de finitief benoemd is, tot 2e secretaris bij de Duitscho ambassade te Parijs. Graaf von Mirbach was reeds sedert eenige maanden tijdelijk in Frank rijk'shoofdstad als zoo danig aan de ambassade verbonden. Mr. Oort van der Linden kabinets formateur De Ilaagsche redacteur van het Han delsblad seint-: ,,Uit zeer vertrouwbare bron en vaa iemand, die het ons niet mededeelde dan nadat het hem nog bevestigd was, vernemen wij, dat een opdracht tot kabinetsformatie is gegeven aan mr. P. W. Cort van der Lin den, oud-minister van justitie in het kabi- net-Borgesius, thans lid van den Raad van State. De heer Cort v. d. Linden zou de op dracht hebben aanvaard en met zijn taak reeds een heel eind zijn gevorderd. Onder anderen zou hij voor de portefeuille van Buiten landsche Zaken doch onze zegsman Ikon hierop niet zoo zeker gaan de bereid verklaring hebben verkregen van zijn voor- maligen ambtgenoot in hetzelfde kabinet, mr. W. H. de Beaufort, thans afgevaardigde voor Amsterdam. Den naam van deze.: laatste noemen wij dus echter slechts onder alle voorbehoud. Wij hebben ons aanstonds tot den heer Cort v. d. Linden zelf om inlichtingen ge wend. Op onze vraag, of liet bericht juist was, luidde het antwoord: ,,Ik kan u al leen zeggen, dat de Koningin mij heeft ge raadpleegd. Meer niet." En op nadere vra gen meende de heer Cort. v. d. Linden dan ook niet te mogen ingaan. Het komt ons voor, dat ons bericht door een en ander nog ietwat wordt bevestigd." Een nader telegram aan het Hbld. deelt mede, dat de naam van mr. De Beaufort ten onrechte in dit bericht is genoemd. Do afdeelingen der Eerste Kamer heb ben benoemd de heeren Van Fisenne, Van Zinnicq Bergmann, Van der Feltz, Rabusen en Van Wassenaar van Rosande tot rappor teurs over de Credietwet voor Oorlog en het wetsontwerp betrekkelijk de Vredesconfe rentie. Deze ontwerpen wonden heden in open bare vergadering behandeld. Amsterdamsche Raad. D© gemeenteraad van Amsterdam verleende gis teren oj> zijn verzoek eervol ontslag aan prof. Max Oonrat en keurde na een kort debat gioed de voordracht van B. en W. om ©en crcdiet van f 19.000 t© verleenien tot het oprichten van een gebouw voor het cen traal instituut voor hersenonderzoekin aan sluiting aan het ontworpen anatomisch la boratorium aan de Mauritskade. Ingebracht was een rapport van den heer Lindo, directeur van publieke werken te 's Gravenhage, omtrent de overhelling en de scheuren in een der schoorsteenen en een kolen bergplaats aan de ©lectrdsche centrale. B. er W. stelden voor dit rapport voor ken nisgeving aan te nemen. Een voorstel van den heer Vliegen om hot geheel© rapport in het gemeenteblad op te nemen werd ver worpen met 20 tegen 14 stemmen. Na een geheime zitting, die bijna 2 uur duurde, deed de raad nog enkele benoemin gen. Zoo werden definitief benoemd tot di recteur van het Stedelijke Armenhuis H. Flaes, tot idem van armbezoek J. W. Jur- rema, tot idem der inrichting voor stadsbe- stedelingen W. F. van Voorst. Tot directeur van het burgerweeshuis G. A. Haringman, thans waarnemend. Voor hunne komst in Den Haag Dins dag hebben de officieren en aJdlelboirsten van het Duitsdhe opleidingsschip Stein" te Amsterdam een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum en aan het jyraalgraf van De Ruyter. De minister van Marine brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens een van den commandant van Hr. Ms. instructieschip „Nautilus" ontvangen bericht, eeue red dingsboei van genoemden bodem is verloren geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft der halve geen© aanleiding te geven tot onge rustheid. Do aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat in de Nederland- sche Staatscourant van Woensdag 6 Maart 1907, no. 55, is opgenomen eene aankondi ging betreffende de toelatingsexamens tot de Koninklijke Militaire Academie, den Hoofd cursus en d© Cadettenschool in 1907, voor zoover deze hier te lande zullen worden af genomen. Voorts zijn in vorenbedoelde aankondiging, voor zooveel de toelatingsexamens tot de Ko ninklijke Militaire Academie en de Cadetten school betreft, ook opgenomen, de examen programma's, de modellen van de door be langhebbenden in te dienen bescheiden, als mede de verdere regelingen van beide laatst genoemde examens. Benoemd tot voorzitter van de keurings commissie te Amsterdam te gepensionc»*-de kapitein-titulair der artillerie van het Indi sche leger T. W. de Tourto:: Bruins, der ter vervanging van den hoer Dingemans. die op verzoek eervol ontslagen is met dankui- ging voor de bewezen dicanten. De nieuwbenoemde referendaris bij den Raad van State, jhr. mr. L. van Bronk- horst Saud'berig, iheeft gisteren als zoodanig zitting genomen in de vergadering van de afdeeüng voor de geschillen van bestuur. De heer H. Karssen, godsdienstonder wijzer, hoopt op 1 Aipnl zijn 40-jarig ju bileum als zoodanig te vieren. Na 16 jaren in Harderwijk, was hij de 30 laatste jaren in Arnerongen en Overberg werkzaam. Ook is hij, sedert jaren de schrijver rvaii „de Christelijk© Scheurkalender voor Oud en en Jong." Het zal hem zeiker dien dag niet aan be langstelling ontbreken. Bij het depart, van justitie benoemd tot 2e klerk mej. J. A. Isbrucker, te Den Haag, en mej. E. G. van 'Leeuwen te Sche ven ingen De Kon. vereen. „Het Nederl. Too- neel", heeft naar Het Vaderland bericht, het volgende schrijven aan de heeren W. Broeso van Groenou Sr. c. s., gericht: Zeer geachte Heeren De Raad van Beheer nam met belangstel- ting kennis van uw geëerd schrijven van Februari 1907 en wijdt er gaarne de be hoorlijke aandacht aan, maar kan zich niet voorstellen, dat u er heel veel antwoord op verwacht. Het is "waar, dat mevr. Holtrop als nieuwe rollen in dit seizoen alleen de vorstin van Gaze in Sam9on en mevr. Lindo in Nora speelde, en mevr. Mann alleen „de koorwaarzeggerin" in Samson en douairière Ilouwaert in Atie's Huwelijk, maar naar wij meenen, zouden de rollen, dit jaar door andere dames °©speeld, noch door haar ge- wenscht, noch voor haar geschikt geweest zijn. Een feit is, dat dit jaar twee nieuwe stuk. i minder opgevoerd zijn dan andere jaren op dit tijdstip, maar men kan daar den Raad van Beheer geen verwijt van maken ziekte en andere omstandigheden, onafhan kelijk van onzen wil, waren er de oorzaak van. Schuld erkennen of beterschap belo ven, ligt dan ook geenszins in onze bedoe ling in dezelfde conditie als de bedde in uw schrijven genoemde dames, zijn nog een aantal andere artisten van beteekenis; het ligt voor de hand, dat men die niet met op zet werkloos zal laten. Wij kunnen dus niet andei's doen dan ons vereenigen met den door u uitgesproken wensch, dat de omstan digheden zullen toelaten, de stukken, waarin voor deze dames rollen bestemd zijn, zoo spoedig mogelijk uit te brengen Met de meeste hoogachting hebben wij de eer te zijn, enz. Kon. Akadsmie van Wetenschappen. De af dealing der Academie, bestemd voor de taal-, létter-, geschiedkundig© en wijsbegeerig© wétenachappen hiélid Maandag onder voorzitterschap van prof. J. H. C. Kern, een gewone vergadering in het Trip penhuis Door prof. dr. J. J. Hartman werd rap port uitgebracht over den wedstrijd iu La tijnse he poëzie, om de gouden medaille van het legaat Hoeuft. Met/ de opmerking, dat wat er ook ach teruit moge gaan, zekeir niét de liefde voor de beoefening der Latijnscke poëzie, ving de spreker rijn rapport aan in verband met het groot aantal deelnemers bij dezen wedstrijd, ditmaal ,30 in geltal. Drie ervan hadden hun bijdrage te laat afgezondendeze worden ter zijde gelegd vooi den eerstvolgenden wedstrijd. Drie gedichten, aldus het oordeel der com missie, door prof. Hartman uitgebracht, verdienden geen beoordeeling, de auteurs misten vermoedelijk elke kennis omtrent versmaat en "taal. Elf andere gedichten toondën óf gebrek aan aanleg óf aan oefening. Bij eenige vól gende gedichten waren grove fouten., welis waar uitzonderingentoch kon geen er van tot de beste gerekend wordenD'at zijn Italiac Pannonniaeque musea, Nau'tica Pyxis; Ad matrem, Delia, Fumus en Rex Vejentium. Dit laatste gedicht, aldus oor deelde de commissie, moet zijn van een dich ter van beteekenis; zij betreurde hét ech ter, dat het zooveel onbegrijpelijks bevat. Vervolgens wordt een zevental genoemd, dat waardig is gedrukt en uitgegeven te wordenalle zijn goed, drie er van voor treffelijk. In opklimmende reeks, wat de voortreffe lijkheid aangaat, zijn het: Lampa dephoria, Duo Magi, Aucilla en Rusticatio en, de 3 beste „Excidium Carrianum", dat een episode van de ramp te Oourrières behandelt„Ul tima linea", een gedicht met Boratius als hoofdpersoon. De dichter is aan het eind van zijn leven, doolt nog eens door de stra ten en komt- tot de conclusie, dat de dicht kunst onsterfelijk is; en „Rufius Orispinus" waarin geschilderd wordt het leven van Ru fius Orispinus, den stiefzoon van Nero, het kind van Pompeia, hoe 't knlaapje aan zee speelde, bij zijm moetderkwamten slotte vis- solier werd en eindelijk in. de golven den dood vond. Aangenaam zou 't der commissie geweest zijn, wanneer zij twee gouden penningen ter beschikking had gehadthans heeft zij na veel aarzeling „Rufius Orispinus" bekroond met gouden medaille. Bij opening de* briefjes bleek Giovanni Pasco.il, te Bologna, de auteur te zijn van het bekroonde gedicht; van „Ultima linea" is E San Giovanni, te New-York, de dich ter en van Excidium Corrierianium", Franeiscus Xaverius Rous, te Rome. Hierna leverde prof H. J. Haimaker een bijdrage over „het rechtsbewustzijn en de recbtsphilosophie. Limburgse he ondorwijstoe- s t a n d o nAan de Gedeputeerde Staten van Limburg is door het hoofdbestuur van het Nedorlandsche Onderwijzers-genootschap een adres verzonden, waarin het betuigt, met leedwezen vernomen te hebben, dat de raad dor gemeente Nieuwstadt afwijzend heeft beschikt op een verzoek van mej. H. Cuypers. onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken in die gemeente, om het be drag van f 25 s jaars te verhoogen, dat rij. ontvangt als vergoeding voor het geven van les in de vrouwelijke handwerken gedurende 4 uur pc- week., Het H. B. meent, dat een bedrag van nog geen 15 cents per lesuur een te geringe beilooniiy; is, ten eerste omdat onderwijzers eh onderwijzeressen behooren tot een maat- sohappelijken stand, waarin men voor zulk een luttel bedrag geen arbeid verricht en ten tweede omdat ook de wetgever niet ge wild heeft, dat voor zulk een miniean loon door ouderwijzers en onderwijzeressen ge werkt wordt hij stelde toch het minimum bedrag der jaarwede! op f.500, d. i. op onge veer 45 cents per lesuur, terwijl voor lessen buiten de gewone schooluren bij het herha- lingsondcrwijs een minimum-bedrag van 60 ets. per lesuur bepaald is. Het HR. verzoekt daaroan aan Gedep. Staten hun invloed bij het. .bestuur der gemeente NieuwsAdt aan te wenden, om een billijker salarisregeling voor lict handwerken-ondorwijs vast te stellen. Aan den raad der gemeente Oude- water is door het hoofdbestuur van het Ned. Oud. Genootschap een adres verzonden, waarin aanvulling gevraagd wordt van een artikel der te wijzigen verordening op het openbare lagere onderwijs in die gemeente, zooals zij door Burg. en Weth. in concept aan den raad aangeboden is. Het artikel luidt „In zeer bijzondere gevallen kunnen B en W. de aanneming van leerlingen ook tus- schentijds vergunnen." Het hoofdbestuur acht deze bepaling in strijd met het belang van het onderwijs, daar B. en W het nu in hun macht hebben om kinderen, die zich in den loop van het schooljaar in de gemeente vestigen, de toe lating tot de openbare school te ontzeggen. Er wordt verzocht het artikel aldus vast te stellen: Leerlingen, die zich in den loop van het schooljaar in de gemeente vestigen, worden terstond tot de school toegelaten Eenige landgenooten hebben het voor nemen opgevat een vereeniging te stichten ter beoefening van de statistiek der joden. Zij wijzen er in een circulaire op, dat deze statistiek niet alleeir van belang is voor hen, die een oplossing van het jodenvraagstuk zoeken, maar ook voor hen, die het bestaan van zoodanig vraagstuk ontkennen. Maar bovenal is de statistiek en demografie van het joodsche ras van wetenschappelijk stand punt belangrijk. Dit ras, levend onder zoo verschillende omstandigheden, is meer dan ©enig ander geschikt het feitenmateriaal te leveren, nooclig om de vraag op te lossen, in hoeverre ras en karakter, in hoeverre uitwendige omstandigheden het leven van een volk bepalen. De arbeid der vereeniging heeft op het voetspoor van den Verein für Statistik der Juden te Berlijn te bestaan in het ontwer pen van een bibliografie van werken die statistische gegevens omtrent de joden in Nederland bevatten. Het excerpeer en dezer gegevens, het bewerken van het ruw mate riaal van de officieele statistiek voor zoover dit beschikbaar gesteld is of wordt, en ten slotte, voorzoover noodig het door eigen enquête bijeenbrengen van cijfers. De circulaire is geteekend door de vol gende heeren, van wie de vijfde zich be schikbaar stelt voor het ontvangen van be wijzen van instemming: I. Oohen, jnr. docts. Deventer Jeanette Hoofiën, jur. caud. Amsterdam; A. van Loen, opper rabbijn, den Haag; M. Monasch, opper rabbijn, MeppolL. Salomon Ornstein, phil. nat. Docts. Jan van Nassaustraat 59, Den Haagdr. HPinkhof, Amsterdam Henri Polak, voorzitter A. N. D. B., Am sterdam; Sigmund Seeligmanu, Amster dam dr. E. Slijper, Leidendr. D. M. Sluys, chef v. h. Bevolkingsregister der N. I. H. te Amsterdam. De R u ij ter-herdenking. Reu ter meldt uit KopenhagenIn Dene marken is ongeveer 4000 Kr. bijeengebracht, voor welke som een gouden beukentak za' worden gekocht, die op het graf van De Ruy ter zal worden nedergélegd ter gelegenheid van de herdenking zijns driékondercLsten ge boortedag. Ook het Portugeesohe volk zoo lezen wij in het Hbld. heeft niet vergeten wélke diensten De Ruyter heb eenmaal bewees. Toen bekend werd dat de driehonderdjarige geboortedag in Nederland plechtig zou hei" dacht worden, is te Lissabon een comité ge vormd, waarin verschillende leden *der Hol- landsche kolonie met den gezant jhr. v. Eya zitting namen. Besloten werd tot het doen vervaardigen van een zilveren anker, zooals in de 17e eeuw gébruikt werd, dat dóór den Portugeeschen gezant graaf De Selir, op 23 Maart op het graf van den zeeheld zal worden nedergelegd. In een album zullen de namen dér deel nemers aan n. M. de Koningin worden aan geboden met een dankbetuiging, als voor het geen Nederland indertijd bij de hulde aan Vasco da Garaa deed. Do heer mr. S. van Gijn zal van 24 Maart tot 4 April a. s. in de benedenzalen van Dordrechts Museum een tentoonstelling or gan isoeren van prenten en portretten, be treffende Michiél Adiiaanszoon dé Ruijter en zijne tijdgenooten, uit rijne particuliere ver zameling. De toegang tot deze tentoonstelling zal kosteloos zijn. De J. P. Heyestichting. Te Tiel is op initiatief van het onderwijzend personeel aan de school D. van den heer Brascamp een feestavond gehouden ten bate van bovengenoemde stiéhting, welke bruto f 416 opbracht. Te Amsterdam heeft zich een commis sie gevormd met heb doel een gedenkteekein te plaatsen voor wijlen dr. Hk. de Vees, op Zorgvfied waar in het familiegrif dé aseh is bijgezet viatn den doode. Legaten. Door de erfgenamen van wijlen dr E. N. van Klef fens, overleden te Dokkum, ziin geschonken: Aan de afdeeüng Dokkum der vereeniging „Het Groeno Kruis-' f 2000, aan de diaconie der Ned. kerv. gemeente te Dokkum f 1000, aan het r.-k. armbestuur te Dokkum f 500,

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2