r> Dinsdag 26 Maart 1907. f.°di BUITENLAND. FEUILLETON. De Kranige Chauffeur. H\ 263. 9d* Jaariiaiig. MRERSFOORTSGH DAGBLAD ABOXNBMENT8PBIJ 8 Per 3 maanden roor Aaasrafeortf 1.28. Idem farao» per poet1.75. AfïonderBjke n stamen0.05. Deze Coaraat rereohjjnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- es Feestdagen. AdTertontiën, medodoeliagen em., gelieve men vóór 10 nar 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtsshsstraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 15 regels Elke regel i Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan roordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan bendie met I April a. s. op dit blad inteeke- nen, worden de nummers die gedurende de maand Maart nog zullen verschijnen, KOS TELOOS toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, maken bekend, dat het Bureau van den Burger lijken Stand gedurende den Goeden Vrijdag voor het publiek geopend zal zijn van 's middags 12 uur tot '6namiddags 1 uur en op den tweeden Paasehdag van des vóórnuddagg 8^ tot 9 uur uitsluitend tot het doen van aangiften van ge- boo-ten of overlijden. Voor het doen van aangifte op den 2den Paasehdag moet de aanvrage geschieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiter lijk tu£6chen 8 en 8j ure des voormiddag^ van dien dag. Amersfoort, den 25. Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester. J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis, dat door W. A. Boog, wo nende Soe6terweg 254, aan Gedeputeerde Staten dezer provincie vergunning is gevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein in de voorkamer van genoemd oerceel en zulks alléén aan logeergasten, die bij hem intrek nemen dat binnen twee weken na dagteekening dezes door een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen der vergunning bij Burgemeester en Wethouders alhier kunnen worden ingebracht. Amersfoort, 25 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Secretaris. De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter kennis, dat door Hen- dnka Lensing, weduwe van Dirk Hendrik de Vries, een adres is ingediend, houdende verzoek om voortzetting der vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein, bedoeld bij art. lader Drankwet, voor het woonhuis eu de achteramer van het perceel Koningstraat 24 alhier, te bekomen. Binnen twee weken na dagteekening dezer be kendmaking. kan ieder tegen liet verleenen van de vergunning schriftelijk bezwaren inbrengen. Amersfoort, 25 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, J G. STENFERT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht Hongarije tegen Oaatenrijk. De Oosten rij ksohe en de Hongaarsche ministers zijn andermaal gedurende eenige dagen te zamen geweest om te beraadsla gen over de herzicuing van het compromis van 1867, ditmaal te Budapest. Zij hebben grondig met elkaar van gedachten gewisseld, maar resultaat hebben hunne gedachten wis selingen niet opgeleverd, tenzij men als ;.oo- dauig wil beschouwen de negatieve uitkomst, dat zij over en weer de overtuiging hebben opgedaan, dat het uiterst moedelijk, zoo niet onmogelijk zal zijn met elkaar tot overeen stemming te komen. Men kan zich 'niet met elkaar verstaan, want voor de Hongaren is het compromis eene politieke kwestie, voor de Oostenrijkers eene economische en finan- cieele kwestie. Die onafhankelijkheidspartij in Hongarije, die nu in den rijksdag1 de factor is, die den toon aangeeft, heeft op haar vaandel het Wachtwoord geschreven: „Btevrijding van Hongarije van den Oostenrijkschen invloed op zijne zaken." Haar leider, Frans Kos suth, die als minister van handel in het ka binet zitting heeft, heeft in eene te Czegled gehouden rede verklaard, dat „dit ééne vast staat, dat wij met Oostenrijk of in 't geheel geen compromis zullen sluiten of een com promis als de eene vrije staat met den an der namelijk zoodanig, dat onze belangen in ieder opzicht gewaarborgd blijven." Op een feestmaal, dat gegeven werd op den ge denkdag van den dood van Lodewijk Kos suth, den in ballingschap gestorven strijder voor Ilongarije's onafhankelijkheid, heeft graaf Theodoor Batthyany datgene wat zijne partij verstaat onder Ilongarije's belang al dus uitgedrukt „Wij wenschen het in 't leven roepen van eene Hongaarsche in dustrie, wij wensoben de dadelijke zelfstan dige heffing van de verteringsbelastingen, wij wenschen de oprichting van de zelfstan dige Hongaarsche bank, te rekenen van het jaar 1910. Eindelijk wensohen wij, te be ginnen met 1917, de rood-wit-groene tol- barrières aan onze grens, van dat jaar af ten eeuwigen dage." Wanneer van twee onderhandelende par tijen de eene met zulke bedoelingen be zield is, dan is het verklaarbaar, dat er van de onderhandelingen niet veel terecht komt Het compromis loopt over twee zaken, die men wel van elkaar moet onderscheiden. Vooreerst over iets wat eigenlijk eene orm- kwestie is: het uitspreken van de door de handelsverdragen van het geheel© rijk met het bui ten 1 nd reeds tot 1917 bepaalde eoo- nprnische gemeenschap. De strijd worlt echter gevoerd over den toestand, die na 1917 zal heersohen. Oostenrijk wenscht een verdrag voor langen termijn, tot 1927. Hongarije, dat na 1917 liefst de economische scheiding zou verlangen, spreekt dit "bij deze onder handelingen niet met ronde woorden uit, maar knoopt aan het verleenen van zijne toestemming tot eene regeling die moet gel den tot 1927, eene voorwaarde vast, waar van het weet. dat de andere partij haar niet wil toestaan het verlangt, dat tusschen de beide landen eene tollinie zal worden opge richt. Hongarije, waar invloedrijke kringen een nationale nijverheid willen vestigen, zou dan de Oostenrijksche fabrikaten met in voerrechten belasten Oostenrijk zou hetzelf- de_ doen met de voortbrengselen van den Hongaarschen landbouw. Hierover hebben de onderhandelingen ge- loopen in de rhase, die nu geëindigd is en waaruit de beide partijen de overtuiging mee naar huis hebben kunnen brengen, dat de verlenging van het compromis tot 1927 niet zal zijn te verkrijgen. Of daarmede echter het lot van deze onderhandelingen voor goed beslist is in negatieven zin, is nog geenszins uitgemaakt. De Neue Freie Presse bericht althans, uit eeno ge zaghebbende Hongaarsche bron, dat de on derhandelingen na Paschen zullen worden voortgezet. De draad is dus nog niet afge broken. Als is er van toenadering geen sprake, het zou toch voorbarig zijn van een mislukken der ondenhandelinjgen te spre ken. Misschien hebben de tot dusver ge voerde besprekingen gediend om over on weer aan de openbare meening de gerust stelling te verschaffen, dat in beide landen de rogeering niet gezind is vitale belangen prijs te geven, en za-1 men, nadat dit gecon stateerd is, trachten een grondslag te vinden waarop men zich met elkaar kan verstaan. Een correspondent van de Frankf. Ztg. teekent bij het bericht, dat de onderhande lingen over eenigen tijd op een anderen grondslag zullen worden hervat, aan, dat daardoor het voornemen van de beide re geeringen bevestigd wordt om de uitkomst van de verkiezingen voor den nieuwen Oos ten rij Uschen rijksraad en de consolidatie van het nieuwe huis af te wachten, voordat de definitieve toeslissingen worden genomen. „Tot zoolang zijn alle verklaringen van de partijleiders of van de pers niet al te let terlijk op te vattenen de mannen van het vak zijn ook niet geheel zonder vertrouwen omtrent de eindoverwinning van het ge zond verstand, dat met kan toelaten, dat twee zoo nauw mot elkaar vergroeide eco nomische lichamen als het Oostenrijksche en het Hongaarsche elkaar wederkeerig be vechten. Tot het jaar 1917 moet nog een geruime tijd vcrloopen, waarin de open bare meenïng kan kalineeren." Duluthland. Wiesbaden25 Maart. De >3roemde Ber- lijnsche chirurg prof. Van Bergmaan is heden voormiddag gestorven. Frankrijk. De minister van oorlog gene aal Picquart heeft een wetsontwerp ingediendstrek kende om Joseph Rein ach te herstellen a.ls officier van het territoriale leger, welken rang hij in den Dreyfus-strijd had verlo ren. Generaal Bailloud, de bevelhebber van hu 20e legerkorps, is voor straf naar Mont- pellier overgeplaatst. Hij heelt zich deze straf op den hals gehaald door eene toe spraak, die hij gehouden heeft bij het af scheid van den op pensioen geste'den kolonel Gcpp van het 26e linie-regime i.t te Nancy. Hij had daarin zijne hoop uitgedrukt op revanche en herovering van Eizas-Lotharin gen. Dit had hij nog eens hecüaald in een dagorder aan het legerkorps. Parijs, 25 Maart. De ministerraad heeft, op voorstel vau den minister van buiten landsche zaken, besloten over te gaan tot de voorloopige bezetting van Oedja en dat ge bied bezet te houden, totdat de Marokkaan - sclie regeering de eisehen van voldoening heeft vervuld, die haar zullen worden opge legd voor den moord op dr. Mauchamp. De ministerraad stelde den aard van deze eisehen vast, die aan het Maghzen zullen worden gesteld. Ook bepaalde de ministerraad de instruction, die heden avond per telegraaf over de bezetting van Oedja zullen worden gegeven. Waarschijnlijk zal generaal Liautry, bevelhebber van het militaire gebied in Zuid-Oran, met* die taak worden balast. Het besluit van den minister-aad omtrent de bezetting van Oedja, werd met algemeene stemmen genomen. Onder de eisehen tot vol doening noemt menbestraffing van de schuldigen aan den moord, toekenning van eene schadevergoeding aan de familie van het slachtoffer en aanwijzing van een be langrijke som voor de oprichting van een of andere Fransche instelling van weldadigheid in Marokko. ■nggland. Het lagerhuis heeft een voorstel tot aan neming van het metrieke stelsel van maten en gewichten verworpen. De minister van handel Lloyd George verklaarde, dat hij zich tegen het voorstel zou verzetten, zoo lang or van het onderwerp geen grondige studie was gemaakt door eene commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van han del en nijverheid. Spanje. Madrid, 25 Maart. De Imparcial deelt mede dat de begrooting over 1906 de volgende eindcijfers heeftontvangsten 1.094.421.867 en uitgaven 992.867.673 pe seta's. Oo«tenrlJk.Hongarije. Ook de landdag van Opper-Oosi j k doet zich hooren in zake de onderhandelingen over de herziening van het compromis met Hon garije. De vertegenwoordiging van dit Kroon land schijnt zelfp verder te willen gaan dan de landdag van Bohemen. Terwijl deze land dag zich heeft bepaald tot het verzoek aan de regering nu, als het onmogelijk blijkt aan Oostenrijk gelijk recht met. Hongarije te verzekeren, maatregelen te nemen over de economische scheiding, is bij den landdag van Opper-Oostenrijk een voorstel aanhangig om do volledige scheiding, te rekenen van 1 Januari 1906, te bc-vcrderen en de daar toe noodige wetsontwerpen b 1 den nieuwen rijksraad in te dienen. Naar aanleiding van de boeren-onlusten in Rumenië heeft de Oostenrijksche regeering in Bukarest don wensch uitgedrukt, dat de regeering maatregelen zou nemen tot bescher ming van burgers van Oosten rij k-Hongarije, die met gevaar worden bedreigd. Deze stap heeft tot gevolg gehad, dat de Rumeensche rogeering terstond drie regimenten gezonden heeft naar de bedreigde districten. De bewe ringen vau opgewonden vluchtelingen, dat de troepen hebben gefraterniseerd met de plun derende boeren, worden door de Rumeensche regeering met. nadruk ontkend. RuBMil Bukarest25 Maart. Het kabinet Canta- cuzeno heeft zijn ontslag genomen. Stoerdza, do leider van de liberale partij, is belast met de samenstel ling van een nieuw ministerie. Dc correspondent van do Köln. Ztg. te Bukarest bericht, dat 'u.trcuWöare-bwichten uit het binnenland aantoonen, dat er wel eenige overdrijving was in de vroegere tijdin gen over den omvang van de uitspattingen, waaraan de oproerige boeren zich hebben overgegeven. In tusschen wordt bevestigd, dat de troepen niet overal te vertrouwen geweest zijn. Strenge bevelen en de aanwending van niet ter plaatse bekende troepen moeten be oogen hierin verbetering te brengen, hetgeen in do steden van noordelijk Moldavië reeds bereikt is. Een ongunstig verschijnsel is, dat vau de manschappen, die tegen de boeren werden uitgezonden, 70 pet. onder de wa penen geroepen reservisten zijn. De sterkte van de legerkorpsen van Bukare6t qn Jassy is door het onder de wapenen roepen van 30,000 man verdubbeld. Het oproepen van nog meer manschappen zou niet zonder ge vaar zijn. Eergisteren zijn in Simnitza, aan de Donau. onlusten voorgekomen. Te Bukarest hielden de studonten Zondagavond eon optocht als manifestatie ten gunste van do boeren. De troepen legden eene voortreffelijke houding aan den dag eu sloten de .naar het paleis lei dende straten af. Do officieuse Agence Roumaine bericht, dat de boenemonlusten in Moldavië voorduren. Te Dorohoi, waar zij begonnen z'in, is het nu rustig, maar de beweging plant zich naar andere plaatsen voort. Sedert drie dagen zijn nog meer regimenten naar Moldavië ge zonden. Oorspronkelijk was de boweging tegen tegen de Joden gericht. Sedert eenige jaren hadden eenige Joodsche pachters pachten overgenomen; dientengevolge stegen do pachtsom men plotseling en werd do strijd otn het. bestaan van de op deze la nderijen ge vestigde boeren zeer zwaar. Op bet oogienbliik heeft, de beweging het karakter vau een boerenopstand aangenomen en keert zij zich ook tegen de Rumeensche landheereu, die zeiven hun landerijen laten bebouwen. De regeering neemt alle middelen te baat, om de gemoedoren te bedaren en uitspattingen te verhinderen, waarbij zooveel mogelijk bloedvergieten dient vermeden te worden. Bij de botsingen zijn tot nog toe slechts in vier of vijf plaateen een klein aantal menschen gedood en gewond. Volgens een te Weenen uit Bukarest ont vangen berichtdat door Reuter verder is ge seind, zijn te Alexandria in Walladhije ern stige antisemieti9che onlusten voorgekomen, waarbij vele Joden mishandeld zijn. De rab bijn en een van zijne kinderen werden op wreede wijze gewond en alle huizen van Joden vernield en geplunderd. Bulgarije. Sofia, 25 Maart. Bij do behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de pers vielen lieden in de.Sobranje hef tige tooneelen voor wegens de draconische bepalingen, die het bevat. Nadat de afge vaardigde Christ ow, oen Zankovist, het wetsontwerp hevig had bestreden, ontstond er eer. vuistgevecht tusschen afgevaardig den van de meerderheid en die van de op positie Dq vergadering moest worden ge schorst wegens het onbeschrijfelijke tumult. De sobranje heeft in geheime zitting het verdrag goedgekeurd, dat de regeering met de firma Schneider in Creuzot over de be stellingen van oorlogsmaterieel tot een be drag van 25 millioen frs. hoeft gesloten. In regeringskringen wordt verklaard, dat de goedkeuring geschied is, omdat de regeering het mes op de keel was gezet, want van het doen der bestellingen was het tot stand komen der nieuwe leening in Parijs afhanke lijk geweest RuftUad. Petersburg, 25 Maart. D© rijksdoeraa be sloot, Maandag, Dinsdag, Donderdag eu Vrijdag vergaderingen to lioud-m te 11 uur voormiddags tot 6 uur 's avonds. Daarna werd besloten het voorstel vau den kade* Hadowitsch tot opheffing van d' veldkrijgs- raden terstond in behandeling te nemen. De rechterzijde stemde tegc Petersburg, 25 Maart. De voortzetting van de discussie in de Doema over het voorstel tot. afschaffing der veldkrijgsraden was zeer levendig. Alle ministers waren aanwezig. Sprekers van de kadetten en van de linker zijde veroordeelden de krijgsraden in scherpe bewoordingen. Socialisten en afgevaardigden van de arbeiderspartij laakten de regoering in de scherpste uitdrukkingen. Sprekecs van de rechterzijde wezen op do noodzakelijkheid van buitengewone maatrege- len, zoo lang de revolutie voortwoedt. Do zitting werd ten slotte voor een uur geschorst. De gewezen opper-procureur van de heilige synode der orthodoxe kerk, Konstantijn Petrowitsch Pobjedonoszew, is overleden Weinige maanden, voordat Czaar Alexander II vermoord werd, werd hij in 1880 tot dit ran C. N. on W. M. WILLIAMSON. Kaar hst Amerihaansth 27 DOOK Mktkocw HEUVHLINCK Hij wees ons het oudste huis van Tours, het grappigste gebouw dat u zioh verbeel den kunt. Het staat op een hoek temidden van verscheiden andere huizen. Dan de Chairflmange Toren, die, geloof ik, me nog heit (meeste aantrekt voorts een 'huis uit d'e veertiende eeuw met zulk fraai beeldwerk dat bet kant. gelijkt het is gerestaureerd en heet nu Maison Gouin naar den eigenaar. O, daar vergat ik te vertellen dat ik uw favoriete Quentin Durward héb gekocht en Balzac voor hem op zij geschoven. Het was een idee van Brown dat ik hem hier nog eens zou lezen, en werkelijk, ik ben hem dankbaar voor die „fooi. Van fooien ge sproken, bedenk ik daar dat ik er hem wel een geven moest en zelfs een groote ook Maar 't is zoo moeilijk hem er een aan to bieden. Ik vrees geen woorden te zullen vin den en te stamelen als een idioot; 'tzal noo- dig zijn mezelf moed te laten inspreken dooi de overweging, dat bij tóch eigenlijk een chauffeur is en zich er misschien all over verwonderd heeft, dart ik hem nog nooit iets gaf. Gisteren zag ik palm'boomen en zond ze een kushand, omdat ze mij ten toeken wa ren dat wc op den drein pél van het Zuiden stonden. .Er is nog iets in Tours dat de na bijheid van het Zuiden deed vermoedende patisseries. .Tante Mary en ik hébben een palissier ontdekt waarvoor men een stand beeld zou oprichten, maar Tours scheen hean al veel vroeger ontdekt te .hebben, want al de „schoonheid en de deftigheid" uit. dé stad, gaan er eiken middag koffie en ge bakjes gebruiken. Wij eveneens als we tijd hébben' Tainte Mary at gister twaalf kleine taartjes, alle verschillend van vorm en kleur en smaak. U begrijpt, hoop ik, dat ze lekker waren, en tante beweerde dat, als ernstig touriste, co elk soort uit den win kel diendie te proeven, om te weten welke de beste waren. Eén ballf uur 'later voelde ze zich wat raar cm was verplicht aau tafel een paar van de keurigste schotels te laten voor bijgaan. Voor de wijze waarop we te Tours onzen tijd besteedden, hebben wij eon pluimpje verdiend of juister niet wij, ,maar de Kranige Chauffeur, 's Morgens kwam Brown ons halen voor uitstapjes in do omstreken der stad, en 's middags, vóór hot schemer werd, hadden we de stad „gedaan", zooals tante zou zeggeneen uitdrukking, die ik •van harte verfoei. Een heden dag van de drie gebruik/ten wij voor een rit met onzen wagen naar .Langeais en Azay-le-Rideau. De nieuwe auto is een ware schait en Brown rijdt ze, als bestond cr een soort sympathie tusschen hen beiden. Soms gaan wij verbazend snel, (maar enkel op lange rechte wegen en als er heinde en ver geen sterveling te zien ;s. Brown lot altijd heel nauwkeurig op do „paarden-voerlui,'' zoo als 'hij ze noemt en zegt. dalt iéder dio oen au-to rijdt, verplicht is, al was hét enkel ter- willle van, sport in hot. algemeen, rekening te houden .met het recht dat andere menschen óok op den weg hebben. Hij mindert dade lijk de vaart, of laat de auto stoppen, als wij een weerspannigen rosinant tegenkomen. Eens stapte hij uit om zoon dwaas dier, dat zich zenuwachtig maakte, te kalmeeren hij leidde het langs de auto en toen hét. vol komen rustig was, zeide dc oude boer, de leidsels weer nemenddat er nooit Machten zouden komen als alle automobilisten waren als wij. Natuurlijk moesten wij den verloren tijd weer inhalen, on toen Brown haar „vol le avance gaf", zooals hij het noemt, en wij als een sneltrein vlogen, ja, .toen was het leven levenswaard, dat kan ik u vertellen. Door mooie landschappen .rijden we lamg- 7.aam en bewaren onze „spurt." voor dé min der belangrijke gedeelten. Ik weet dat u Balzac's „Duékosse de Lan geais" in het jEngelsch liebt gelezen, want. ikzelf gaf het u cadeau. Natuurlijk bestaat er veel kans dat ze in werkelijkheid nooit op het kasteel Langeais of waar dan ook ge woond heeft, dbcli do gedachte aan haar maakte 't veel interessanter dan het zou geweest zijn, indien de „Duchesse" niet ten toon eel e was verschenen. Het is een groot, grijs, ontzagwékkend, getorend en gekanteeld, vcstingaéhtig ge bouw, waaraan ik me zeer verplicht voel om dat het zijn .practiscke ophaalbrug behou den heeft. Door een kraak zindelijk, zeer oud stadje reden wo bijna tot voor do deur, en precies tegenover den ingang wees Brown het huisje aan. waarin Rabelais gewoond heeft Ik twijfel sterk of tainte Mary oo.t zijn naam had gehoord, maar toch haastte ze zich hot huis reikieken. En later, toen ik met vollen nadruk verkondigde, dat Rabe lais tot hen behoorde die u mij niet zou toe staan te lezen, maar natuurlijk wel aan haar als zij er lust in had, gil do zo bijna van schrik en ontsteltenis en wou liever al haar opnamen vernietigen, dan die eene te laten j zien aan den photograaf, die ze zal ontwik kelen Werkelijk, ik hoop dat ik geen oude vrijster zal worden De .Parijsche millionair, aan wien het ka- j steel behoort en die het. jaarlijks eenige maanden bewoont, moet wel eon zoor edel moedig man zijn met veel gevoel voor het algemeen belang. Denk eens, duizenden en j duizenden heeft hij beéteed om het slot te laten restauroeren, den vriondclijken tuin in orde te houden, de kamers tc moubeflen en te decoreeren, zóó fijn en sierlijk als gebrui kelijk was tijdons dé periode van Lodewijk XI en Karei VIII. En in plaats van al die heerlijkheden voor zichzelf te bewaren cn voor zijn familie en zijn vrienden, laat. hij er ieder van genieten en maakt niet eens uitzondering voor zijn eigen, .particuliere vertrokken. Hier trad Anna van Bretagno weer overal op dén" voorgrond, waait te Lati- geais trouwde ze mot Karei en we zagen de zaal waarin de hunwelijksplechtigheid werd voltrokken. Wat zou ik graag dien prach- tigen, ouden .major domus dio ons rond ge leidde, mee naar huis nemen, maar ik vrees dat hij sterven zou van heimwee waoi- nocr hij scheiden moest van zijn geliefd ha rtcel. In dc stad kochten wij aardige broches, waarop in roliof het boeld van Anna van Brctagne is geschilderddaarna roden wo door een heuvclaéhtige streok, die zomers bekoorlijk moet zijn, naar Azay le Rideau Frans I heeft het gebouwd, en er valt niet te twijfelen aan zijn goeden smaak, wat be treft kast oei en en daimes dat zegt voel! Dit is meer een sprookje dan oen huis. Hot ziot er niet .naar uit. .als werd het ge bouwd in den gewonen zin van het woord, maar of iemand een kolossale glanzende pa rel op het groene veld gelegd had, zoo dicht bij het water dat ze haar eigen weerkaat sing kon zien Voorts had diezelfde iemand fijne, toere dessins over de geheel© ópper- vlekte der parel gegraveerd, tenslotte ze uit gehold en in een koninklijk verblijf veran derd. Als gewoonlijk beieikten wij het over een brug, ditmaal niet geslagen over de Loire maar over do Indre. een zijtak van die ri vier. En in diezelfde Indre baadt hot paar lemoeren slot zijn paarlemoeren voeten. Het speet me bijna dat ik. binnen de parel was gegaan. Niet dat het ontbrak aan mooie dingenonder anderen -een paar versierde schouwen en eert hooge, breede trap met oen gebeeldhouwde, gewelfde overdekking, maar het was een anti-climax na do buitenzijde en na Langeais. Toen dé groote deur weer achter ons dicht viel, na het ..bezienswaar dige interieur", zooals de reisgids zegt, be schouwd1 te hebben, wandelde ik nogmaals het geheele kasteel rand, opkijkend naar de met snijwerk versierde schporsteenen en de gebeeldhouwde vensters, de bekoorlijke to rntjes en het hellend dak van blauw-grijae leien.; alles zoo licht en elegant, als het ware den mensch toeroepna: ..Kom en blijf bier. Gij zult gelukkig zijn." Wel hebben zo in Europa heerlijke schatten, dio wij in ons nieuw land nooit kunnen bezittenEn wij behooven werkelijk geen oxcuus te zoe ken voor on zon wensch om hierheen te ko men. Toch een zalige gewaarwording te voelen dat. al dat. fraais ook voor ons is, en voor iedereen - niet uitsluitend voor Enge land of Frankrijk of Italië, zooals evengoed het geval kon zijn. Word v$rvolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1