1 V. s«s. Donderdag 28 Maart 1907. BUITENLAND. FEUILLETON. De Kranige Chauffeur. «inarigung. jUBEBSrC38TSCH DAGBLAD ABONNBM ENTSPRIJ 8 Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Jd«n franot. per poM PRIJS DER ADVERTENTIES Elke regel meer- 0*18. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald advorteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Deze Courant vereohjjnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeeliugen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgever#: VALKHOFF Co. UtreehtschMtraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. Aan hendie met I April a. s. op dit blad snteeke- nen, worden de nummers die gedurende de maand Maart nog zullen verschijnen, KOS TELOOS toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet.. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat. de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woens dag, den 3. April aanstaande, des namiddags te li ure. Amersfoort, den 28. Maart 1907. Dé Burgemeester voornoemd, WUIJTEERfi. Politiok Ovarzicht Frankrijk in Marokko. De moord, waarvan de Fransdhe genees heer Maucha.mp te Marakesch (het slaah tof fer geworden is, schenkt weer nieuw leven aan o.e Marokkaansche kwestie, die nag miet uit de wereld is, ondanks de internationale bemoeiingen, wélke met dat. doel zijn aange wend er. waardoor de akte van Algeciras tot stantd gébracht is. Men heeft hier blijk baar t«- doen met een van die incidenten, die in een onbeschaafd land en bij eene wantrouwige bevolking zoo gemakkelijk voorkomen en haast niet te vermijden zijn. Gevaarlijk kunnen zrulke incidenten worden, omdat zij aan ontevreden elementen gele genheid bieden om zich te doen geilden. De lust daartoe schijnt ook in dit geval niet trt ontbreken. Uit do beschouwingen, die door een déél van de Fransdhe pers aan deze zaak worden gewijd, kan men. zien, dat er ontevredenheid bestaat over den loop, dien de zaken in Marokko thans nemen. Het gaal sommigen veel te langzaam met de penetration paeifique" van Marokko; zij zijn bevreesd, dat de weg van het inter nationale protectoraat, die nu wordt inge slagen, voor Frankrijk niets zal opleveren. De moord nu, die op dr. Mauchamp is ge ploegd, is koren op den' molen van deze lie den, die niets liever zouden zien, dan dat de tct dusver getroffen regelingen door on voorziene gebeurtenissen weer te niet wer den gedaan, zoodat Frankrijk weer de han den vrij zou krijgen. Daarbij geven zij lucht aan hunne eigernis over Dnitschland, waar aan zij de söhulld geven wanneer het in Ma rokko niet naar hunne wenschen gaat, en dat zij trachten in zekeren zin verantwoor delijk te stellen ook voor dit incident. Ir. eene officieuse correspondentie van de Koln Ztg. uit Berlijn' wordt intussehen met blijdschap geconstateerd, dat andere or ganen van de pers tegen deze pogingen op komen en de zaak beoordeélen met onpar tijdigheid en gezond verstand. De Schr. waarschuwt, dat men de beteekenis van de zaak-Mauéhamp niet moet overdrijven. Marokko is tihans neg geen land met ge regelde toestanden, en daarom zijn moor den en andere daden van geweld tegen per sonen helaas maar al te dikwijls voorge komen. Wie zich in de meer afgelegen dee- len van het land begeeft, moet er mee re- kener, dat hij een zeker gevaar loopt. Ook de Duitschers zijn bij herhaling in de nood- I zakelijkheid geweest, wegens zulke voorval len voldoening te verlangen. Wanneer voor deze misdaad voldoening moet worden ver- j kregen, dan zal het zéker niet de in Fran- j sche bladen dikwijls met overdrijving voor gestelde Duitsche invloed zijn., die zich daar tegen verzet. Maar aan den anderen kant moet men tooh de beteekenis van dit geval i niet overdrijven, want het komt op niets j anders neer dan- op een door eene half be- schaafde bevolking gepleegden moord, en de Marokkanen, die dezen moord hebben gepleegd, hadden daarbij hoogst waarschijn lijk enkel den hun verdacht geworden per soon op het oog en niet do eer en het aan zien' var de Fransche republiek." Slechts mot weerzin gaat de Schr, in op de verwij ten ar. Fransche bladen, die beweren, dat Duitschland er op uit is eene Frankrijk vij andige politiek te voeren. Hij doet daarte genover een beroep op de ernstige kringen in Tanger, waar men zooveel dichter staat bij de gebeurtenissen daar zal men aan die bekhuldigingen geen geloof slaan. De Fransche regeering vat, zooals blijkt uit de verklaringen, die zij in de Kamer heeft afgelegd, do zaak zeer ernstig opzij heeft de noodige maatregelen genomen om voldoening te verkrijgen niet- alleen wegens den moord op dr. Mauchaanp, maar ook we gens eenige vroegere aanrandingen, waar aan Fransche burgers bobben bloot gestaan. De tijdelijke bezetting van Oedjda, in het noordoosten van Marokko bij de Algerijn- schc grens, moet dienen om aan de met dit dos' gestelde eischen kracht bij te zetten en Ito: maghzen te bewegen met bekwamen spoed er gevolg aan te geven. De regeering gaat hierbij te werk naar den Stelregeldat dit geval geen incident in 't leven roept, noch van internationale, noch van binnen- landsche politiek. Het is, zoo verklaart het Journal des Debate, ©en feit, dat op zich zelf moet geregéld worden tusschen Frank rijk, zonder onderscheid van partijen, en de regeering van den sultan van Marokko. Duitschland. Berlijn, 27 Maart. De bondsraad heeft zijne goedkeuring verleend aan het verdrag tusschen Duitechland en Nederland over de wederzij'dsdhe erkenning van naamlooze ven nootschappen enz. Engeland. Naar aanleiding van de verklaringen, die door de regeering zijn afgelegd in de beide huizen van 'het parlement, is het wetsont werp tot aanleg van den tunnel onder het is. an aal ingetrokken. Londen, 27 Maait. Het Lagerhuis heeft vacantie genomen tot 8 April. Rumenië. De nieuwe regeering heeft van haaj optre den kennis gegeven in een manifest aan de bevolking, waarin hét volk in naam des Ko- nings wordt aangespoord tot de rust terug te 'keeren. De volgende beloften worden aan de boeren gedaanafschaffing van de wijn belasting, afschaffing van de jaarlijksche be lasting van 5 frs. tot het opslaan van-graan voorraden om te dienen in tijd van hongers nood. Verder zal terstond eene herziening geschieden van de wettelijke bepalingen op de contracten tusschen boeren en grondbezit tere of grondpachters. Doel van deze herzie ning' zal zijn de boereu te 'beschermen teg:-n bedrog en uitbuiting. Uit de 'batige saldo's van den staatsdienst zullen jaarlijks drie mil- lioen besteed worden voor het bouwen van scholen in de dorpen. Eindelijk wordt de op richting van eene landbouwban'k aangekon digd, die ten doel zal hebben goederen van den staat en aan openbare instellingen be- hoorende goederen aan te koopen en deze aan de boeren te verpachten. Deze goederen heb ben eene aanzienlijke uitgebreidheid. Men hoopt, dat deze toezeggingen, vereenigd mét het feit der verandering van ministerie, de bevolking tot rust brengen. Over de pachterstrusts, die onder de oor zaken van de ontevredenheid onder de boe ren eene groote plaats innemen, wordt nader bericht, dat in Moldavië vijf gebroeders Fischer in de jaren 19021903 138,423 HA. bebouwbaren grond hadden gepacht, waar voor zij bijna 3 millioen francs pacht per jaar betaalden. Thans omvat deze trust 69 groote goederen met- eene bebouwbare oppervlakte van 159,400 HA., waarvoor zij 3i millioen frs. pacht per jaar betalen. Een andere trust is die van de gébroeders Juster, die over 30,150 HA. met een pacht van 525,566 frs. beschikken. Meer dan de helft van het groote grondbezit in geheel Rumcnie is aan vréémde tusschenpersonen verpacht, name lijk 880,000 HA. van de 1,445,000 HA. Wanneer men de berichten over den op stand. nagaat, dan blijkt, dat de beweging van het noorden uit Moldavië overslaat naar Groot Wallachije en ook in de zuidelijke districten van Wallachije, Teleorman en Va- laseo, die de vruchtbare Donauvlakte vor men, een zelfstandigen haard heeft. Galatz, het zuidelijkste punt van Moldavië, is het tooneel geweest van eene bloedige botsing tusschen boeren en troepende boeren wil den des nachts binnendringen in de stad, de haven verwoesten en de openbare gebou wen in brand steken. De 'troepen gaven vuur on 25 boeren bleven dood. Van hier ging de beweging de Sereth, de grensrivier tusschen Moldavië en Groot Wallachije, over en be dreigt reeds Braila, waar groote graandbk- ken in gevaar zijn. In het district Teleorman woedden de boeren vreeselijk in Alexandria, maar ook in de grensplaatsen Turnu-Magu- za'l en Zimnicea. In het district Valasco is de hoofdstad bedreigd. In deze zuidelijke districten treden de boeren veel wreeder op dan in Moldavië. De noodlijdenden zijn voornamelijk Grieken en Bulgaren, die de goederen gepacht hébben, want Joden zijn daar weinig, maar ook de groote grondbe zitters zelf. Ook Klein Wallachije werd reeds dooi* den opstand aangetast-. In den omtrok van Cra- jova, in het district Dol ju, beroofden de boe ren do goederen en verbrandden de graan voorraden De nieuwe minister van oorlog Averescu is verscheidene jaren militair attaché hij het Rumeensche gezantschap .geweest; hij had daar den naam niet alleen van een bekwaam, maar ook buitengewoon energiek officier. Die eigenschap zal hem nu te pas komen. Wtenen, 27 Maart. De overheid te Buka rest hoeft bericht gekregen dat 4000 boeren opgerukt zijn in de richting van Bukarest, onderweg de overheidspersonen gevangen nemend en de telegraaflijnen doorsuijdende. De troepen zijn aan de poorten van Buka rest opgesteld en deze zullen na ©en som matie vuur geven. Het garnizoen is geconsigneerd en de detachementen op de forten zijn versterkt. Het Koninklijke paleis te Bukarest wordt door troepen bewaakt. In Moldavië is de rust hersteld, doch ern stige onlusten heerschen in Walachijo Rusland. In het- debat in de rijks doema over de opheffing der veldkrijgsraden slloten zich Poolscke en Mahomedaansche sprekers en oék Ootobrdsten bij het voorstel der Kadet- ten aan. De priester Tilbwinsky hield oen rede, waarin hij de quaestie uit een christelijk oogpunt behandelde. Hij beschuldigde de re geering van afwijking van de christelijke leer en richtte zich tot de beide bisschop pen, die zitting in de doema hebben, met het dringend verzoek een veroordeelend von nis over de doodstraf uit te spreken. Daarop verklaarde bisschop Eulogius onder dave rende toejuichingen, dat hij iederen moord afkeurde en dat hij tegen de doodstraf was, maar hij verzocht tevens de doema ook ha rerzijds hare afkeuring uit te spreken over de daden der terroristen. Moskou, 27 Maart. De redacteur van de Russkija Wjedomoeti dr. Jolles, die lid ge weest is van de eerste rijksdooma, werd he den, toen hij op 't punt stond zijne woning te verlaten, door een onbekenden jongen man met revolverschoten vermoord. De moordenaar ontkwam. Bij de verkiezingen voor den landdag van Finland, die omstreeks half Maart voltrok ken zijn, zijn in het geheele land ingeleverd 293.201 stemmen voor de socialisten, 212.235 voor de suomeritanen, 104.732 voor de Jong- finnen, 97.712 voor de Zweedsche volkspar tij en 40 937 voor de agrariërs. De verdee ling van de mandaten geschiedt naar even redigheid van do ingeleverde stemmen. Marokko. Berlijn, 27 Maart. Wolff's bureau be richt, dat de Fransche zaakgelastigd© giste ren in het departement van buitenlandsche zaken over de aanleiding tot en het doel van de tijdelijke 'bezetting van Oedjda mededee- lingen gedaan heeft, overeenkomende met de uit Parijs reeds békende verklaringen van de Fransche regeering. Bij het in ontvangst nemen van deze me- dedeelinijen merk't, staatssecretaris Von Tschirschky op, dat dit eene zaak betrof, die in de eerste plaats alleen Frankrijk en Ma rokko aanging. Frankrijk moet d'it geval be oordelen naar den maatstaf van zijne belan gen. Het spréékt van zelf, dat het in 't alge meen belang is uitspattingen tegen vreemde lingen in Marokko in de toekomst te voor komen. Madrid, 27 Maart De regeering is van oordeel, dat Spanje in overeenstemming met de bepalingen van de conferentie van Algeciras, zijn zedelijken steun aan Frank rijk moet verleenen. Spanje zal daarom oor logsschepen naar Marokko zenden, om acte de présence te geven en, zoo noodig, Spaan- sche onderdanen en de Spaansche belangen to beschermen. De Fransche regeering heeft hare ver tegenwoordigers in het buitenland opgedra gen de regeeringen van de staten die de akte van Algeoiras onderteekend hebben, in ken nis te stellen van haar besluit over de voor- loopige besetting van Oedjda. Namens de regeering verklaarde de mi nister van buiten ïaaxlsche zaken in de Kamer, dat Oedjda zal worden beset- tot den dag, waarop door Frankrijk elke voldoening, die noodig wordt geacht, verkregen zal zijn voorbeeldige bestraffing van de boosdoeners en van de schuldige vertegenwoordigers van hot maghzen, afzetting van den gouverneur van Marakesch, sohadelooosteUnig aan de familie van den vermoorde, voorts waarbor gen voor de uitvoering van de tegenover Frankrijk in de verdragen van 1901 en 1902 aangegane verplichtingen en verwezenlijking van de daarbij bepaalde maatregelen tot ver zekering van orde en rust. Er moet een ge heel stelsel van waarborgen gegeven wor den dat kan niet- geweigerd worden en moet terstond toegepast worden. De bezetting van Oedjda zal voorloopig zijn en niet langer duren dan totdat alle gestelde eischen zijn vervuld. Do oud-minister Ribot liet hierop de ver klaring volgen, dat hij een oud voorstander was van de „penetration paeifique," maar dat men zich toch kon afvragen of het niet onverstandig is Franschen zóó ver in het land te zenden. Met het oog op het ontwaken van het nioha-mmedaansche fanatisme zou het niet goed zijn, als de Europeesche staten ziéh splitsten en elkaar achterbaks slagen toe brachten. die de zaak der beschaving zouden treffen. Men zal dus met elkaar moeten over- leggen. Wanneer de sultan het ultimatum van Frankrijk aanneemt, dan zal Oedijda weder ontruimd worden, want de Franschen willen zich niet in Marokko nestelen. „Wij zeggen dit, opdat iedereen het kunne hoe ren. Oedjda is do stad van het noordoostelijk gedeelte van Marokko; het is gelegen op on geveer 300 K.M. ten noordoosten van Fez en oj slechts 10 K.M. afstand van de Fransche grens. De stad telt ongeveer 10,000 inwo ners, waarvan omstreeks 8000 Marokkaan sche of Algerijnscke mohammedanen zijn, 2000 Joden en slechts een paar Europeanen. De stad is omringd door muren, die in ver val ver koeren. Er is geen nijverheid in Oedjda gevestigd, maar het is een belang rijk middelpunt van den handel, deels ten gevolge van de nabijheid van de grens, deels omdat het de marktplaats is van de rondom wonende volkrijke stammen. Marakesch ligt in het zuiden, in het bin nenland. op ongeveer 170 K.M afstand van de kust. Sidi-bcl-Abbes, 27 MaartDe troepen, die Oedja zullen bezetten-, zullen den 29c-n Maart worden samengetrokken te Lailla- Magllinia en zullen zoo mogelijk dienzelfdeu dag naar Oedja oprukken. Cuba. De Amerikaansohe regeering heeft bevel gegeven 2000 mariniers, die sedert den op stand van verleden jaar op Cuba zijn, te rug te zenden. Midden- Amerika Volgens een telegram uit Washington, heeft generaal Zelaya-, de president van Ni caragua, Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras, ingenomen. Hiermede hoopt men dat de oorlog uit zal zijn. Zuld-Afrlka. Kaapstad, 27 Maart. Minister Botha is hedennamiddag naar Engeland vertrokken om de koloniale conferentie bij to wonen. In antwoord op een hem aangeboden adres van de burgerij zei de hij. dat zijine regeer ing erns tig zou trachten Zuid-Afrika te bevrijdou van de depressie, waaronder het thans ge bukt gaat. De heer Hofmeyer, die hem uit naam van den Afnkaander Bond een adres overhandig de, zei de daarbij, dat de heer i>ctha, even- ran C. N. en W. M. WILLIAMSON. Naar het Amerikaanseh 29 DOOR Mrvaocw HEUVEL INC K. Het laatst van al bestegen wij e?n koogen I toren in het imrididen vau het slot; op de I bovenste galerij, als zaten we aan boord, in I don top van dé mast, zagen wij in vogel- I vlucht 'de aardige, witte Stad in haar om- lijsting van groene velden, waardoor zacht I kabbelend de Indre zich slingerde. Eenige I zonderlinge figuren waren in het steen ge sneden door soldaten, die als schildwachten of gevangenbewaarders dienst deden, en tante Mary «kiekte me, toen ik die krabbels zat te ontcijferen. Van het plateau van het kasteel konden wij een blik werpen op het graf toeken van Agmes Sorel. We besloten haar een 'bezoek te «brengenschande ge noeg, lieten wij het arme schepseltje zoo lang j aan haar lot over, dat «we te laat in de kerk kwamên en maar net konden onderscheiden I haar beeld van zacht glanzend wit marmer; I 'het lief, berudtencb gezichtje, de gevouwen handen en een allersnoezigst klein lammetje I waarop haar voeten rustten. Bovendien had J ze nog twee mooie jonge engelen, om da wacht bij haar te houden en haar te doen I ont-waken wanneer «de tijd gekomen zal zijn. Ik weet zéker <lat er minstens drie zulk I soort engelen noodig zouden geweest zijn, om me te doen ontwaken voor ik „.uitgeslapen was", na dien langen «middag in het kasteel, en daarna nog dJe bezichtiging der stad. B!ij- 'tijldis ;ging ik naar bed «en sl'iep tien uren aan één stuk door. liet was onnoodig vroeg te vertrekken, daar we dien dag geen grooten afstand hadden af te leggen, dus stelde ik tante Alary voor op onze kamers te ontbijten en daarna een morgen wan deling te doen. Het ontibijtplan «viel in haar smaak, de wan deling niet, dus ging ik alleen. Ik had geen bepaald doel, behalve het koopen van «een paar souverni-rs, toen ik in de straat vol bochten die naar het- «kasteel voerde, Brown zag. Hiji stond een aanplakbiljét op dé poort te lezen, dat vroom delingen verwees naar een onlangs ontdekten onderaardschen gang en eenige pa-s opgegraven voorwerpen. Hij nam zijn pet af toen ik nader kwam en hem vroeg of deze opgravingen bezienswaard g zouden zijn. Hij had gehoord van wel, waar op ik zeide dat het-mij genoegen zou den. indien hij mij er den weg heen wilde wijzen. Het- is zoo afschuwelijk in een vreemd land iets «op zijn eentje te gaan bekijtken, en ah Brown zich niet verdienstelijk «maakt op d«e eene manier, dan doet hij het op de andere, dat hij gehoorzaamde, een eindje van mij afloopend, ten bewijze dat 'hij den afstand tusschen ons erkende. Ail meermalen heb ik dat opgemerkt, als we hier of daar te voet samen heengaan, en ik vind het heel wel gemanierd van hem, u niet? Mogelijk ook een beetje jammer, althans zoschijnt hot mij toe, want werkelijk, hij hoorde een heer te zijn. Eigenlijk een verkwisting van goede materie, al® God hem toch maar be stemd had voor «osm chauffeur waarvoor elke gewone qualiteit voldoende zou zijn geweest. We stapten dus voort op korien afstand van elkaar, tot. we een snoeperig huisje za gen, in een half verwilderden tuin, aan iden voet van de kolossale vesting. Aan «de «poort was een! bel en we hadden er al aan getrok ken, vóór we op «con andere aankondiging lazen dat we aan het goede adres waren e\en later kwam een vrouwtje glimlachend «naar buiten om ons te verwelkomen. „O ja", zei ze spraakzaam. Ze zou ons «de op gravingen laten zien, die we zéker even be- langwekend zouden vindon als andere be zienswaardigheden te Loches. In elk geval was het mij duidelijk, dat we ten minste in haar ail iets belangwekkends ha«dden ge vonden. Ze had het vriendelijkste, zonnig st'©, oude gezicht dat men zich denken 'lean en stortte een soort goedaardig cm woorden stroom over ons uit. Zo stelde zichzelf voor al; madame César; aldoor pratend en uit- leggend, stak ze een kaars aan, leidde ons naar den ingang van een onderaardech pad oj verzocht ons naar beneden te gaan. Ze daalde ook mee de trap af maar de diiepte, vertelend hoe deze gamg en oen aantal er op uitkomende -zijgangen eerst kortelings werden ontdekt en dat de meeste dier uit gravingen te danken waren, aan den onver- moeiden arbeid van haar man. Men onder stelde dat er nog een andere verborgen gaanderij bestond, die van Locho3 naar een verafgelegen plaats liep, zoodat do men- sóhen ongezien van en naar liet kasteel konden gaan, en de vesting in het geheim geproviandeerd kon worden, ingeval van belegering. Allerlei soort «dingen waren i<n verschillende gangen gevonden pater- nosters, oudé, heel oude boeken, munten, spellen wonderlijke kaarten, on eenige der moo'ste relikwieën' had ze in haar eigen kamers. Later kwamen we binnen om zo te bekijken, en steeds ging ze voort met- het te verhalen over den ouden tijd, op boeiende, levendige wijze en vergezeld van drama tische gestes, «een Sara Bierna-.dt niet on waardig. Ik gis dat zij meer keeren in de daepte is gedaald en al de wonderen ge zien heeft, dan zijzelf zidh wel kan herin neren, maar je zou gedacht hebben dat al le? nieuw voor haar was en z'.j de diugen voor het eerst zag. We kregen ieder oen roos ter herinnering van haar, en, was hot niet komiek of tragisch niet zooals u wilt ze begreep onze verhouding totaal verkeerd en zinspeelde er o>p dat ik Brown's •roos hem in het loeren knoopsgat zou ste ken Hij en ik beiden, hielden ons alspf wij het niet hoorden, maar 't Is niet te ont kennen dat ik een oogenblik erlegen was. Toch zon ik niet gaarne mad me César en haar opgravingen hebben geni st. Daar, het déjeuner staat gereed, en mo gelijk bent u wol blij, best, ver-weg vader tje, omdat Tiet u meerdere beschrijvingen spaart. Na het dejeuner zullen wij ons weer door den „kranigen Chauffeur" laten ge leiden en zeer consciëntieus zal ik nieuwe avonturen verzamelen om ze u te kunnen meedeelen. Vaarwel, beste. Hoe gaarne zou ik u bij me hebben, in plaats van tante Mary J Als altijd T7w Molly. Jaok Winston aan Lord Lane. Biarritz, 11 Decomber. Besto Montie. Ik heb je een langen rusttijd zonder brie ven gelaten, (niet «dat ik zelf rust héb go- nomen) en ik gis dat je nu vol verbazing met groote oogen zult «kijken naar mijn vel letje post, waarop de afbeelding van oen hotel in het mooie, winderige Biarritz. Tus schen mijn laatsto schrijven >n dit, ligt na tuurlijk een aaneenschakeling van geluk eu tegenspoed. Mijn bekoorlijke patron-.V onderstelt zeker, dat« ik in gezelschap var mijn lotgo- nooten mij amuseer in het dif.nstbodenver- trok, tenminste als er in dit hotel eon is. Maar ik ben ook niet van gisteren, en na als het individu Brown mijn handen te heb ben gewaaschon, zit je vriend JaCk een pijpje rookend aan je te schrijven in wat hier bekend staat als de „kijk cast" van het hotel. Aaugezion je Biarritz niet kent, zul je hot mogelijk onverstandig van me vinden do gerieflijkheden van een dienstboden ver trek te ruilen voor een verbljjf in een kijk kast. Maar er zijn kijkkasten en kijkkasten. Deze is een heerlijke kamer met. wanden van glas, gebouwd aan de voorzijde van het hotel, tegenover een turn on een tennis veld, met een ruim gezicht over de zee, on dat spreekt Vanzelf, op elk mensche- lijk en niet nionsohelijk wezen, dat voor bijgaat. Men gébruikt thee in de „kijk- schrijft of brieven en. leest er romans, rookt of praat of schertst naar ge lang van sekse of neiging. Zooals de bena ming aanduidt, zit men hier te kijk en biedt men de gelegenheid aan do toeschouwers om te bestudeeren, waarmee men zich het liefste bezighoudt ook eem voorrecht voor wie buiten moot blijven staan Word vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 1