^binnenland. KOLONIËN. Allerlei. vDe dreigende staking in de voedings middelen-bedrijven is inderdaad uitgebroken, maar men merkt er niet "veel van. Te Parijs riet men wat meer soldaten, gendarmes, po'.i- tie-agenten, dan anders, maar daarbij blijft liet vrijwel. Hoewel tot de bakkersstakmg door 200Ö mannon was besloten), zijn er slechts COO in staking, zoodat bf de overigen van meening veranderd zijn. of de meesten der 2000 tot de werkeloos» bakkersgezellen •behoorden. Ook de berichten uit de voornaamste ste den der provincie waar het werk zou worden neergelegd, toornen, dat do getoeelo beweging fiascv heeft gemaakt. vVolgens een telegram hebben een paar gefltworonen uit het Tha/w-proces verteld, dat aanvankelijk acht hunner voor moord in dien eersten graad (waan>p de doodstraf staat) waren, en vier voor vrijspraak. Ton slotte ging een van de acht naar de minderheid over. zoodat. het stond zeven tegen vijf. Thaw was zeer zenuwachtig, toeu hij gisterenmid dag omtrent vier uur do gerechtszaal binnen kwam om de uitspraak der jury te hooren. Hij moest ondersteund worden. Na do uit spraak leek hij teleurgesteld, maar een kort gesprek met een zijner advocaten monterde hom op. Do vei-wacliting so' ijmt te zijn., dat er een nieuw geding aal komen, maar niet aanstonds, omdat verscheidene moord- gediogen op dó lijst staan en niet zoo lang verschoven kunnen worden. vTe Belfast, neemt de horsen vlieg-rugge- mergontsteking nog steeds toe. De ziekte tast nu ook meer volwassenen aan en vertoont zich ook in de •wijken van welgestelden vVrijdagavond is te Londen aan het Hol born stat ion van den ondergroivdschen elect rischcn spoorweg een beambte, die de lift -bedient, uit do lilt in do vijftig meter dic-po schacht gevallen. Hij brak zijn nek en was aanstonds dood. Drie reizigers, op wie bij terecht kwam, kregen kwetsuren. OOST-INDIE. Da nieuw* Indische Legercommandant De generaal-majoor der artillerie van liet Oost-Indische leger M. B. Rost van Tonningou, die benocind is tot luitenant- generaal cn commandant van dat leger, ont ving zijn opleiding tot officier aan do Kon. Mil. Academie, werd 26 Juli 1872 benoemd tot 2e luitenant der artillerie bij genoemd leger, vertrok, nog in datzelfde iaar naar Indiii, waar hij 6 Mei 1875 werd bevorderd tot Ion luitenant, in wolken rang hij wegens 2ijn flink optreden in Deli. bij Kon. besluit eervol is vermeld. In 1882 werd hij be noemd tot kapitein cn verwierf in dien rang in 1890 op At joh het ridderkruis der Mili tair© Willemsorde. Elf jaar later is hij be noemd tot majoor en hem de eerosabel toe gekend; korten tijd na rijn bevordering tot luitenant-kolonel, den llen Juni 1897, is hij benoemd tot adjudant van II. M. de Koningin in buitengewonen dienst-, en vijf jaar later tot kolonel en chef van de afdee- ling artillerie bij het departement- van Oor log te Batavia. Den 19en December 1904 word hij benoemd tot generaal-majoor en volgde hij den generaal G. J. van Kpoten op als chef van het wapen der artillerie in Ned.-Indië. Do generaal werd in 1852 geboren. Pangeran Hadji lemar. De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia seinde Zaterdag Kapitein Darlang heeft nabij Pamoend- jen aan de Ooloo Tebo ©en bende van pange ran hadji Oemar overvallen. Deze sneuvelde, alsmede pangeran Soman en zeven volgelin gen. Kapitein Darlang werd licht gewond.''' De heer Cremer in Atjeh. Den 16em Maart werd uit Kota Radja aan de Dcü-Crt. gemold: De heer Cremer kwam liier gisterenmid dag te half een aan. Hij maakte met de ..Java" do reis tot Langsa en ging van daar per trein naar Geudehbreueh over de water scheiding. begeleid door cavalerie en van Sculimeun tot hier per extra-trein. Do heer Cremer logeert in het Atjeh-hotel en bezocht heden met den gouverneur het hospitaal Morgen gaat de reis naar Lho Nga overmorgen vertrekt hij naar Sabang. De oud-asmistent-reaident P. J. F. van Heutsz. Het is bekend, dat de in het jaar 190*1 gepensioneerde assistent-resident Van Heut&z, dadelijk na het optreden van den tegen woo rdigen gouverneur-generaal, gere clameerd heeft- tegen zijn pensionoering, met verzoek om weder te worden benoemd tot hoofd van het plaatselijk en zoo mogelijk van gewestelijk bestuur. Voor den landvoogd was de beoordeeling van d.n verzoek uit den aard der zaak zeer moeilijk en schijnt hij. hoewel onverplicht, ter zake het. advies te liobbon gevraagd van den Raad van Nederlandsch-Indië, hetwelk, hoezeer niet onverdeeld gunstig, niettemin do kans van inwilliging van het verzoek geenszins uitsloot. Uit het dilemma, waarvoor de gouver- neu»-generaal in dezen zich geplaatst zag, heeft hij zich gered door, onder toeaending van het betrekkelijk dossier, do beoordee ling over te laten aan den minister van koloniën, van wion, naar wij hooren, dezer dagen het bericht moet zijn ontvangen, dat hij de ingebracht» reolamo ongegrond acht te, zoodat van herplaatsing van den heer Van Heutsz bij het binnenlandsch bestuur gee:-, sprake zal kunnen zijn. Meermalen werd bij geruchte vernomen, dat dc-ze gepensioneordo ambtenaar in een andere landsbetrekking zou worden be noemd, doch ook daarop schijnt weinig uit zicht te bestaan. Zoo was er sprake van, dat hij, tijdens het buitenlandsch verlof van den irspecteur van het. Inlandsch landbouw- krcd.etwczon, den heer H. Carpentier Al- ting, als leider van dien tak van dienst zou optreden, hetgeen, zooals men weet, niet geschied is, daar de reeds jaren bij liet kre dietwezen werkzame contro'our G. F. K. van Huls van Taxis met die taak werd 1»- Uut Ook do candidatuur van den heer Van Heutsz voor do betrekking van inspecteur voor den arbeid ter Oostkust van Sumatra is mislukt, wijl daartoe dezer dagen de re ferendaris ter algemoene secretarie, D. G. Stibbe, is benoemd (Java-Bode). Een nieuwe opdracht aan kapitein Chrletofffel. Naar men weet, is kapitein Christoffel met eenigen spoed van Oe'.obes naar Java opgeroepen, om daar een nieuwe opdracht te ontvangen. Het- N. v. d. D. v. N.-I. verneemt om trent die opdracht het volgende: Do kapitein zal, waar het hoofddoel van zijn missie op Celebes bereikt is, nl. het van gen van den radja van Goa, thans naar Ta- panoeli worden gedirigeerd, om in Centraal- Sumatra te gaan agee-ren tegen Singa-Ma- hara-pja, die in de omstreken vau hot Toba- moor den boel in onrust houdt. Aan kapitein Christoffel is vergunning verleend om van de te Tjimahi gelegerde Amboineescho maréchaussee een tachtigtal manschappen mede te ncmeu. Hij wenseht echter voor den tocht over niet meer dan 40 uitgezochte manschappen te beschikken. Dit aantal is voldoende voor de noodige krachtsontwikkelingeen groo- tero troep zou alleen langzamer in zijin be- wegingon worden Militaire Willemsorde 3e klasse. Da N. R. Ct. schrijft „Nadat wij in on9 blad van den 5on dezer de aandacht erop hadden gevestigd, dat de onlangs tot ridder derde klasse in do Militaire Willemsorde bevorderde Am boineescho sergeant Jesajus Pongoh als zoodanig een unicum iu het. leger is, ge werd ons het verzoek of wij ook konden nieedeeleu, hoe hij die hooge onderschei ding verworven had. Gaarne gaan wij op deze betoonde belangstelling in, voor zoo ver de gegevens ter onzer beschikking zijn. Als gewoon soldaat werd Pongoh, alge meen stamboeknummer 56429, bij konink lijk besluit van 30 September 1903, no. 56, benoemd tot. ridder M. W. O. vierde klas se Hij had zich bij do krijgsverrichtingen in Atjeh en Onderhoorigheden gedurende het 2e semester van 1902 meermalen on derscheiden en meer bepaald op 24 Juli, bij de inname van Koeta Baba Seniko (landschap Seunagan)toen werd onder krachtig vuur van dp overzijde, oen ravijn overgetrokken om do vijandelijke stelling to bereiken. Bij deze gekomen, klom Pon goh over de driedubbele omheining van bamboe, waarvan de tusschenruimten met doorn bamboe aangevuld waren, en drong hij met den Amboineescken marechaussee Talarima, het eerst in de ben ting. Met grooten moed nam hij daarna deel aau liet. korte maar bloedige handgemeen, te gen do ongeveer 30 man sterke bende, die ten slotte de versterking, met een verlies van 16 dooden in onze handen liet. Daarna werd Pongoh bij gouvernements besluit van 10 April 1905 no. 1, eervol ver meld voor zijn verrichtingen gedurende <len tocht in de Gajoe- en Alaslanden van Februari tot Juli 1904.» Hij had zich toen vooral op 18 Maart onderscheiden, bij ie bestorming van de heuvelben ting Gemoe- jang, waarbij hij een bijzonder krachtig aan deel nam aan het -opruimen der hindernis sen, die onze troepen onder het vuur van den vijand het voortgaan möesten beletten nadat hij tot bij de borstwering gekomen was, beijverde hij zich vervolgens de daarin aangebrachte schietkokors stuk te schieten, klom daarna tegen de laatste versperringen on tegen den wal op, vanwaar het vuur op do zeer fanatieke verdedigers gericht werd, terwijl hij eindelijk tot de eersten behoor de, die de versterking binnendrongen. Pongoh had dus reeds een gevestigden naam, toen hij in 1905 aangewezen werd om met de marechaussee naar Celebes te gaan. Bij de vele krijgsverrichtingen, waaraan hij hier deelgenomen heeft, was hij, om zoo te zeggen, het bezielend element in rijn bri gade en wist hij daarin steeds een goeden geest te onderhouden ook na. groote ver moeienissen Is dit voor een eenvoudig in fanterist lo klasse reeds een uitstekende eigenschap, hij onderscheidde zich ook hier weer door bepaalde, afzonderlijk te ver melden feiten., Bij een patrouille-gevecht op den 5en Januari 1906, bij kampong Sawieto, werd de compagnies-commandant doodolijk ge wond terwijl in de hitte van den strijd ieder het met zichzelf -druk genoeg had, bleef Pongoh alleen aan de zijde van zijn geval len commandant-, en behoedde dezen voor verder letsel, door eenige aanvallers neer te slaan. Den 5en Maart werd een moeilijke strijd gevoerd om de verstrekte kampong Pabo- saran. Pongoh, den 27en Februari tot kor poraal bevorderd, was weer vooraan en de eerste, dio op het nog door den vijand be zette front in de kampong drong, waar hij in het handgemeen twee vijanden neervel de, zóó den weg wijzend, die tot de ver meestering gevoerd heeft. Vóórdat, ter belooning van dit gednag, het koninklijk besluit va a 28 Maart j.l. hem tob ridder derde klasse benoemde, was hij den 7en Augustus 1906 aangesteld tot ser geant. Wij hebben do feitenreeks gegeven, zon der ouzo phantasie vrij spel te laten ter nadere illustratie, maar wij willen toch niet eindigen, zonder onze bewondering uitge sproken te hebben voor de kranige wijze, waarop deze eenvoudige krijgsman telkens weer uiting geeft aan een zeldzame mate van onverschrokkenheid. Wij brengen hierbij volledigheidshalve nog in herinnering, dat aan de M. W. O. voor do militairen boneden den rang van officieren oen riddersoldij voor hun geheel© loven verbonden is, volgens don graad, be kleed op liet oogenblik, dat de betrokkene zich de ridderorde waardig heeft gemaakt. Hoog is die riddersoldij niet. Voor ©en rid der 4e klasse zooals Pongoh, die toen sol daat was, bedroeg zij G5 gulden in liet jaar, voor een korporaal 80 gulden, daar hij bij do laatst vernielde daad dezen graad had en als ridder der 3e klasse het- dubbele ge niet, zal hij dus recht hebben op 160 gul- den. In de inlandsch© maatschappij ia dit geen onaardige toelage, maar als belooning hors ligne is het toch niet erg royaalEen herziening der ridder-soldijen is dan ook, naar men weet-, reeds sedert eenigen tijd in voorbereiding." De Staatscourant- van Zondag 14 en Maandag 15 April 1907 'bevat o. m. de vol gende Kon. besluiten benoemd tot bewaarder der hypotheken, kada.-ter en schoepsbewijzeu te Heerenveen H. If Dolk, ontvanger der registratie voor burgerlijke acten en successierechten te Groningen tot commies bij den waarborg en de be lasting van gouden en zilveren werken te Amsterdam A. P M. Moussault, aide-es- saieur aldaar; 'benoemd tot voorzitter dier commissi© voor het muntwezen dr. E. Cohen, tot dus ver lid en secretaris, als hoedanig hij met dankbetuiging is ontheven benoemd tot lid dier commissie dr. P. var. Romburgh, hoogleeraar in do chemie aan do Rijksuniversiteit te Utrecht, met opdracht der functiën van secretaris; op verzoek eervol ontslagen G. W. Jenc- quel, als consul-generaal van Nederland te Madrid en als zoodanig benoemd buiten be zwaar der schatkist J. Soto Maldana-do, vice-consul der Nederlanden aldaar; benoemd tot directeur vau het post- en telegraafkantoor te Groenlo L. A. Bonge- naar, commies der telegrafie 2e klasse; op verzoek eervol ontslagen de le luite nant A. Maas Geesteranus van het le depot huzaren op verzoek eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken niet in en door den dienst verkregen de officier van gezondheid lo kl. bij het Ned'erlIndische leger J. F. Lan gen bergh, met verlof in Europa; alsnog eervol vermeld ter zake van rijn gedrag bij de overvalling eener bende bij Gampong Tjot Ramboetan (Atjeh) do ser geant der infanterie van het Neder-1. Indi sche leger M. W. C. Stuifzand; J. E Scholten, fabrikant te Groningen, is op zijn verzoek eervol ontslagen als bui tengewoon lid van den Cent-ralen Gezond heidsraad benoemd tot gewoon hoogleer aar iu de zuivere en toegepaste wiskunde en mecha nisme aan de Technische Hoogeschool te Delft dr. F. Schuil, kera-ar aan de R. H. B. 5 met 5-jarigen cursus te Sneek en privaat docent aan de Rijks-Universiteit te Gronin- op verzoek eervol ontslagen mr. J. L. Nijs- singh, als leeraar aan doR. H. B. S. te Mep- pel en Heerenveen benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- erde jhr. G. W. II. Mollerus, secretaris van Apeldoorn beuoemd o. a. tot regeeringsvertegenwoor diger op het te Berlijn te houden congres voor -hygiëne en demographic dr. Cb. Ali Cohen, hoofdinspecteur der volksgezond heid te Utrecht. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ak consul-generaal der Nederlanden te Madrid, aan den heer G. W. .Tencquel, en als zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's landis schatkist, de heer J. Soto Maldonado, vice-consul der Nederlanden aldaar. Aan den heer Soto Maldo nado, die door de Spaan6clie Regeering als con sul-generaal is erkend, zijn al-s receort toege wezen de provinciën Oindad Real, Cuenca, Guadelajara Madrid Toledo Avila, Segovia Valladelid, Soria, Salamanca en Zamora. Aan den consul-generaal kan in het Fransch, Duitsch en Engelsch geschreven worden. benoemd tot vertegenwoordiger6 van de Re geering op het van 2329 September e. k. te lSerlijn te houden 14de internationale congres voor hygiëne en demographie mr. H Goeman Borgesnis, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, buitengewoon lid van den Centralen Gezondheidsraad, le '«-Gra ve nh age dr. W. P. Ruyech, hoofdinspecteur van do volksgezondheid, lid van den Centralen Gezond heidsraad te 's-Gravenhage, en dr. Cli. H. Ali Cohen, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, lid van den Centralen Gezond heidsraad te Utrecht. pZaterdagmiddag werd een groot e rij toer ondernomen d'oor het Kon. Edhfcpaar en zijne gasten langs het Uddlolermeer en Hoog-Soeren, waarbij de Prins het 4-tal schimmels bestuurde. pGisterenmorgein woonden H. M. de Ko ningen, Z. K. H. de Prins der Nederlanden en HII. DU. HII. de Prins en Prinses van 6 hen burg met- gevolg do godsdienstoefening bij in de herv. kerk te Apeldoornonder het gehoor van ds. C. Ha-ttiuik. Bij H. M. de Koningin-Moeder dineer den Donderdag j.l. Sir Henry Howard, En- gelsch gezant en Lady Howard, jhr. mr. Van Tets van Goudriaan, minister van Buiten- landsche zaken en luitenant-generaal Graaf Du Monoeau. H. M. de Koningin-Moeder te Rotterdam. H. M. de Koningin- Moeder bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan Rottrdam, in hoofdzaak om de keuze tentoonstelling van Nederlandsclie Portret kunst in den Kunstkring in oogenschouw te komen nemen. Tevens werd daaraan nog een visite aan enkele liefdadigheidsinrich- tingen vastgeknoopt. Nu aan hot Centraalstation door burge meester mr. Zimmerman to zijn ontvangen begaf H. M. zich eerst naar de Inrichting voor Doofstommeu-onderwijs in de Ammai- straat. Na ontvangen te zijn door den president van het bestuur, den heer P. C. van Vollen hoven, en na van een der meisjes-leerlingen een bouquet welwillend te hebben aait ge no men, bezocht H. M. verschillende lokalen dei- school, waar thans vanwege het hoog© bezoek in tegenstelling met andere Zater dagmiddagen school werd gehouden, zoo dat H. M. vrij volledig de bij' dit on derwijs gevolgde methode op do hoogte kon komen. Daarna begaf H. M. zich met haar gevolg naar het Sophia Kinderziekenhuis, waar de firesident van het bestuur, jhr. Otto Reuch- in, H. M. in de vestibule begroette, terwijl hij vervolgens in de zaal der polikliniek de overigo bestuursleden, den geneesheer-direc teur en de directrice aan H. M. voorstelde. Hierna werd oen tweetal zalen bezocht, waar een aantal klein© patiëntjes door een vriendelijk woord van H. "M. werden ge lukkig gemaakt. Vervolgens reed H. M. naar de Witte de Wivhst raat, waar zich het- gebouw van deu kunstkring bevindt, om de reeds vermelde tentoonstelling te bezichtigen, welke H. M. 'blijkbaar met groote belangstelling bezichtig de, voorgelicht door den president- van het bestuur, mr P. J. van Wijngaarden. Van de tentoonstelling reed H M. maar de be kende Rijtosscruminrichtmg iin. die Borthuizer- straiat, waar zooals bekend do verschillende entstoffen bereid worden ter gratis verstrek king aan de veeartsen met het deel de ver schillende ziekten in den Nederlandsdhen veestapel te bestrijden. H. M. werd d'oor den directeur, dr. Poels, en de onderdirecteuren, de doctoren L. F. D. E. Laurens en L. de Blieck rondgeleid. Aan H. M. werd meegedeeld op welke wijze de verschillende sera worden vervaar digd, terwijl H. M. ten slotte ook do bacteo- rologisëhe laboratoria bezocht. Na in dit belangwekkende instituut, zeer lang te hebben getoefd bracht H. M. ten slotte nog een bezoek aan de Nieuwe Koning- innekerk, die onlangs is ingewijd. Daarna keerde H M. naar 's Gravenhag© terug. De Nationale Oraaijebond „Wat ook vall', trouw staat pal", heeft aan Z- K. II. den Prins eon eenvoudig© gedenkpenning met flllbum aangeboden als .herinnering aan 22 Februari 1907, welke medaille Z. K. H. 'bij uitzondering gaarne heeft- aangenomen. pZaterdagmorgen had in het manége gebouw van het paleis Het Loo een oon- eours-hippiqu© plaats met al of niet bespan nen paarden, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins moo hunne gasten en gevolg. De Prins van Schaunburg reed ten slot 3 met een vierspan schimmels de manége rond. p— Z. K. H. de Prins schonk aan de H u isv 1 ij ttentoo nstel 1 ing, in Mei a.s. te houden, een zilveren medaille. pGelijk vroeger gemeld, had de Oranje- Vcreeniging te Apeldoorn het voornemen Z. K. H. den Prins der Nederlanden een serenade aan te bieden, naar aanleiding van do gebeurtenissen bij de ramp met do „Ber lin". Thans zal dit geschieden m den avond van den» 19en April a. s„ biji H. Dfr. jaardag waartoe H. M. de Koningin toestemming heeft verleend. pVrijdagmiddag arriveerde ten paleize Het Loo prof. Kraemer, directeur van Hr. Ms. archief Z. K. H. Prins Augnst Wilhelm van Pruissen, vierde zoon van den Duitschen Keizer, die aan de Universiteit te Bonn studeert en oen kunststudie-reis maakt, be vond zich, nadat hij laatstelijk eenige Belgische steden liad bezocht, ook in Den Ilaag, doch onder 't strengst incognito, ten einde eenige musea- en kunstinstellingen te bezoeken. D© prins heeft- gisteren de residentie ver laten. Do minister van buitenlaudsdhe zaken, jhr. Van Tets van Goudriaan, vertrok Za terdag naar het Loo, ter audiëntie bijl H. M. Heden begaf minister Rink zich daartoe naar Apeldoorn. De gewone audient'e van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 17 dezer niet plaats hebben. Na afloop der audiëntie van H. M. de Koningin aan den afgetreden minister van oorlog, is generaal Staal ontvangen door Z. K. H. den Prins, die daarna den u'ieuw- bencemden minister, generaal Van. Rappardi, gehoor verleende. Door de Servische Regeering zijn her benoemd, voor den tijd van zes jaren, als leden van het Permanente Hof van Arbi trage de heeren George Pavlovitch, oud- ministe'* en hoogleeraar, voorzitter van het Hof van Cassatie; dr. Mdlovan Milova-no- vitch, oud'-niinister en ihoogleeraar, gezant te Rome, en dr. Milenko R. Vesnitch, .oud-mi nister en oud-hoogleeraar, gezant in Frank rijk en België. iDe Mexioaansche Regeer ing heeft be noemd, lot leden vaar het Permanente Hof van Arbitrage, in de plaats van wijlen Don Genazo Raigosa en Don Alfredo Chavero Don José lves Limantour, doctor in de rechtswetenschappen, staatssecretaris van het departement van financiën .en van openbaar crêd'iet, en Dbn Pablo Macedlo, doctor in de rechtswetenschap, vooitzitter van de muntcoan.m issie, directeur der Nationale Rechtsschool C r ,i s i s-b e r i c h t e n. Naar Land en Volk verneemt is er nog geen interpellatie aangekondigd bij den voorzitter der Tweede Kamer over de cris;s. Het voornemen bestaat, dat de voorzitter van den ministerraad, wanneer de Tweede Kamer wederom is vergaderd, waarschijnlijk a. s. Woensdag, een zakelijke verklaring zal afleggen omtrent hetgeen heeft plaats gehad. De Petit Bieu.heeft onlangs bericht, dat de man uit de rechterzijde, aan wicn een opdracht tot kabinetsformatie was gedaan, is geweest de heer Schimimelpenninck van der Oye, voorzitter der Eerste Kamer. Vol gens Land en Volk is dit -bericht juist ge weest. Nadat de heer Sohtmmelpenninck in zijn qualiteit van voorzitter dei- Eerste Ka mer had geadviseerd tegen de formatie van een Kabinet uit de rechterzijde, is hem nog eens uitdrukkelijk opgedragen, in overleg met de leiders der rechterzijde te trachten een Kabinetsformatie uit de rechterzijde voor te bereiden. Het antwoord is geweest, dat men niet bereid was. Het Kamerlid Passtoora zal nu toch beslist spoedig als zoodanig bedanken, meldt Land en Volk, dat reeds als zijn waarschijn lijke opvolger noemt mr. J. N. J. E. Thijs- sen, lid van dcProv'ncdale Staten van Noord- Holland en de gemeenteraad van Haarlem, tevens voorzitter van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet, die haar zetel heeft te Haarlem B. en W. van 's Gravenhago deelen deu Raad mede, dat voor de vervulling van de betrekking van adjunct-directeur, belast mot de dagelij-ksehc leiding van de nieuwe gasfabriek aan den Trekvliet, waarvan do exploitatie waarschijnlijk met 1 Juli kan be-' ginnen, in aanmerking komt do civ -iuge-j nieur G Visser, thans met den bouw van de fabriek belast. Naar men 0119 meedeelt, zal het ge meentebestuur van 'sGravenhage lid wor den van het tweede internationale congres voor schoolhygiëne. dat van 5 tot 14 A-ug. a.s. te Londen wordt gehouden, en dat ah! en afgevaardigde de heer P. H. Schreuder Jr., hoofd der openbare lagoro school E (voor in leerlinge, die bijzondere leiding noodig heb-! ben) aldaar zal optreden. De luitenant- ter zee der le klasse A. van der Sluis is. met 12 dezer, geplaatst aan boord van fir, Ms. wachtschip te Willems oord-. Do cffcier machinist- der 2de klasse E. M. Buyok, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserdeksohip „Friesland", wordt mot 1G dezer geplaatst- in de directie dier marine te Willemsoord, en vervangen door den officier machinist der 2e klasse A. J. Cracq. Als commandanten van de le, 2e en 3e serie vest ing-artillerie, die in Augustus en September in de legerplaats bij Olde- faror.k .practisch© oefeningen zullen houden, zullen optreden respectievelijk do kolonel L. de Bruijn, commandant van. het 2e regim. vesting-artillerie, de kolonel S. I. van Noo- ten, commandant van het lo regim. vesting artillerie en de kolonel J. J. Berkhout, commandant vau het 3e regiment vesting artillerie. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de bij het regiment grenadiers cn jagers overgeplaatste kapitein W. J. Mun- nick, bestemd voor de bataljons jagers. Verder ;s de eerste luitenant L. G. do Mooij van den staf der infanterie, met in gang van 15 Augustus 1907 eervol ontheven van zijne betrekking bij de Koninklijke Mili taire Academie, en, in verband daarmede, te n rekenen van dien datum overgeplaatst bij het 6e regiment infanterie. Aan het officiers-examen der Ko ninklijke Militaire Academie zal dit jaar wor den deelgenomen door het volgende aantal candidatenhier te lande: infanterie 30; cavalerie 4artillerie 22genie 7totaal 63. Oost-Indië infanterie 33cavalerie 1 artillerie 10genie 8; totaal 62. De militaire apotheker le kl. W. F. Privé uit Zubphen wordt _1 Mei a.s. over- y geplaatst bij 's rijks magazijn van genees middelen te Amsterdam. Tegen 7 Mei worden bij het instructie- bataljon te Ka-mpen jongelieden van 154 tot 19-jarigen leeftijd opgeroepen ter dienstne ming bij het leger bier te lande of bij dat in de koloniën. Een kleine kring van vrienden en oud- tijd, of ambtgenoot-en, onder wie werden opgemerkt de oud-minister van koloniën mr. J. H. Bergsma en de oude vice-president van het Hooggerechtshof in Nederlandsch-Indië mr. P. C. E. Specht-Grijp, was Zaterdag op de 'begraafplaats Oud Eik en Duinen te ibe sGravenhage aanwezig bij de ter aarde be- p stelling van het stoffelijke overschot van mr. Th. H. van Rees, oud-vioe-prosident van m het Hooggerechtshof in Nederlandsch-Indië. In waardeerende woorden herdacht mr. Bergsma de verdiensten van den overledene als echtgenoot en vader, waarvoor door een der familieleden werd dank gezegd. Blijkens een bij de familie te 'sGra venhage ontvangen bericht is te Parijs plot seling overleden de bekende dienstweigeraar D. Ph. de Bruin. I. O. A. P. Do secretaris van de Sóc.-Dem. Arbei- d derspartij deelt in Het Volk mede: Van de candidaten, die gesteld waren voor lid van' het Partijbestuur, hebben de volgen- 1 de verklaard een benoeming aan te nemen a. Voor lid van liet dagelijksch bestuur: 2 J. G. van Kuijkhof, Jos. Loopuit, J. Oude geest, J. W. Sleef en W. H. Vliegen; b. Voor lid van het Partijbestuur buiten Amsterdam: J. A. Bergmeijer, J. van den Brink, W. P. G. Helsd'ingen, M. Mondeis, G. W. Sa-nues, J. H. Schaper, H. Spiekman, P. J. Troelstra, R. VosStel. Voor zoover degenen, die bericht hebben gezonden een eventueele benoeming niet te kunnen aanvaarden, de motieven, daarvoor hebben opgegeven, zij hier meegedeeld, dat deze allo waren van persoonlijken aard. Er waren er die van meening waren, dat het zittende partijbestuur in zijn geheel moest aanblijven en het niet noodig oordeelden naast één der aftredenden een candidatuur aan te nemen; weer anderen meenden met het oog op ander werk, dat rij voor de par- t-j verrichten, beter te doen geen meerder werk op zich te nemen. De Z.-Afrik, tentoonstelling. Do Neder landsche commissie voor de Z- Afrik. tentoonstelling, zeer tevreden met de bereikte resultaten, zoowel wat betreft het bezoek van het publiek als het aanknoopen van handelsbetrekkingen, heeft zich. perma- nent verklaard en zal a-ls blijvend lichaam de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika helpen bevorderen. Het adres der commissie blijft: Bureau voor Handels inlichtingen, Amsterdam. Naar wij vernemen, zal in het voorjaar van 1908 begonnen worden met directen aanvoer van fruit uit Zuid-Afrika, zonder Engelsche tusschenkomst. Z.-A. Post. De Zeeuwsohe watersnood. Het Thoolsche watersnood-comité, opgericht 13 Maart 1906, is thans, na rekening en verantwoording te hebben gedaan, voor ont bonden verklaard. Do ontvangsten en uit gaven ten behoeve van de Oud-Vosseiueer- scbe ingezetenen, die door bedoelden vloed getroffen werden, hebben een gelijk bedrag beloopen van f 18.452.124, daar onder de uitgaven ook rijn begrepen uitkeeringen, welke zijn gedaan op advies van het Provin cial Comité. Do voorzitter, mr. Plet, be tuigde in de eindvergadering hartelijk dank aan allen, die zoo belangeloos hadden me degewerkt, 0111 het lot der getroffenen te helpen verzachten, terwijl de burgemeester van Oud-Vossemeer, namens de ingezetenen aau de Thoolsche commissie dank In-acht.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2