BINNENLAND. De eigenaar van een kinematograaf had voor zijn toestel met toestemming van den stationschef ,,cen treinaauvaj" georganiseerd. Een Duitse her. zekere Wilhelm Zeitz werd daarbij gebonden op de rail3 gelegd en moest natuurlijk even voor de trein hem verplet terde. gered worden. Maar ditmaal reed de trein, doordat de rem onvoldoende werkte, een klein eindje te ver en wondde Zeitz zoo ernstig, dat hij aan de gevolgen is overleden vIn Zwitserland en het Schwarzwahl woedde Zaterdagmorgen een hevige sneeuw storm te Spa teekende de thermometer gisterenmorgen vier graden vorst, te Arlon zelfs zes graden en later op den dag is 't in verschillende deelen van België gaan sneeu wen en hagelenhagelstormen afgewisseld door hevige onweders, hebben in noorde lijk Spanje voel schade aangericht mot ver liezen van monschenlevenste Trier vroor het de laatste nachten zeer sterk, waardoor do vruchtboomen veel te lijden hadden en hoogcrop viol sneeuw; in Engeland is de koude blijven aanhouden sinds de mooie Paaschdagen, geen enkelen dag heeft de thermometer zestig graden gehaald en nacht vorsten waren regel, zoodat men in de vruch tenstreken, waar de perziken, pruimen en peren nu juist in den kritieken tijd zijn, angstige tijdon doorleeft. Gelukkig is er van over den Atlantischen Oceaan zachter weer in aantocht, binnen kort kunnen wc de winterjas weer opber gen en den sti ooien hoed weer voor den dag halendan loopt de wind uit 't noorden en noordwesten naar zuid- of zuid-oosten, al dus zeggen do wetenschappelijke onderleg den. vIn de stad Ilo-Ilo op het e.laud Panay (V. S.) heeft een geweldige brand de in boor- linvouwijk vernield. Men is den brand nu meester; de zaken wijk bleef gespaard. Naai- het heet zijn 20,000 lieden door deze ramp van hun wo ning beroofd. Do aardschokken,, welke de laatste dagen op verschillende punten van de Filippijnen zijn gevoeld", hebben geen verlies aan menschen- levons veroorzaakt. Ook de materieel© schado is gering De Staatscourant van Dinsdag 23 April 19u7 bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten verleend de ©ore-medaille in zilver in do Oranje-Nassau-orde (met de zwaarden) aan de Klerk, brigadier der Kon. marodhaus- sée te Heerlen op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan do R. H. B. S. te AJkmaar K. E. Scheld; benoemd tot amanuencis aan het Rijksar chief te Utreaht Mejuffrouw E. de Clercq, te Veerowouden gedetacheerd voor 3 jaar bij de genie van diet Ned. Ind leger de le luitenant F. A. Janssen van Raaij, van den staf dei- genie, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie; benoemd bii den generale» staf tot lui tenant-kolonel de majoor W. II. van Tenvis- ga, van den stafbij den provincialen staf tot luitenant-kolonel de majoor A. C. II. Alma, provinciaal adjudant in Zeelandbij de infanterie tot luitenant-kolonel de ma joor op non-actilvdteit M. A. E. J. Meij- boom, van dat wapenbij liet 2e reg. tot majoor do kapitein H. 0. Fraser, van liet 6e reg. bij liet 3e reg. tot luit.^kolonel dc majoor ..1, J. vau Halle, van het korps; bij hiot 4e reg. tot luitenant-kolonel de inaj«x)r P. J. Geill, van het corps; bij het öo rog. tot majoor de kapitein H. J. In deweij, van het reg. gren. en jagersbij 'hot 6e reg. tot majoor de kapitein D. Mak kink, van don staf der infanterie, adjudant aai» den inspecteur van het militaire onder wijs bij het 7o reg. tot luitenant-kolonel do majoor G. C. de Groot, van het corps; bij het Do rog. tot majoor de kapitein M. J Olrée, van het 6e reg.; bij 'het 10e reg. tot luitenant-kolonel de majoor jhr. J. T. van Spcngler, van liet corps; tot majoor de ka pitein A. J. Hopman, van de grenadiers en jagers benoemd tot ridder in de Oranjo-Naasau- ordo de luitenant tor zee lc kl. W. H. von Loschen bij de marine-reserve bevorderd tot adel borst. Ie kl. de buitengewone adelbzorst N. P. Haremaker. op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ont- dag verleend als lid van het college van regen ten over het huis van bewaring te Harderwijk, aan nu. G. N. Manger Cats, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Harderwijk, mr. P. H. F. Bijl de Vroe, griffier by het kanton gerecht aldaar verlof verleend tot het aannemen der ondcr- echoidingsteekencn, achter hunne namen ver nield, aan na te noe.nen personen jhr. mr. I). A. W. van TVts van Goudriaan, te 's Gravenhage, Minister van Iluitenlandsche Zaken, de versierselen van ridder van de lsto klas*-, der Orde van den Leeuw en de Zon van Perzië, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonken jhr. J. P. E. Hoeufft van Velsen. te 'eGra venhage, kamerheer in buitengewonen dien6t van Hare Majesteit de Koningin, intendant der Koninklijke paleizen, de versierselen van dc Koninklijke Kroonorde van Pruiasen, 2do klasse, met de ster, hem door Z. M. den Ko ning van Pruis«en geschonken dr. H. P. Wijsman, te Leiden, hoogleeraar, het kruis van officier du mérite agricole, hem door den President der Franse he Republiek geschonken P. J. II. Wjjsen- te Maastricht, particulier, het kruis Pio Ecclesia et Ponitfice, hem door Z. H. len 1'aus geschonken A. W. Wil ten. te Utrecht, dagbladcorrespon dent. 'Ie versierselen van ridder van de Ko ninklijke militaire orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den Koning van Portugal en der Algarven geschonken benoemd by het .Tiolsch Vrijwilligerskorps" to Tiel, tot ccrste-Iuitenant J. A. Pijzelman, en tot iweede-luitenant J. Roetert. beiden thans adjudant-onderofficier by dat korps. Hst Hot in ds Hoofdstad. Het Koninklijke Echtpaar is gisteren avond om zes uur in de hoofdstad aange komen, luido toegejuicht door de dichte mcnschenmassa, die zich langs den weg van het station naar bet Paleis en op den Dam bevond. Van het bestuur der Holl&nduc-he IJzeren Spoorwegmaatschappij waren aan het Cen traalstation aanwezig «Ie heoren F. Th. Wes ter woudt en KT. H. Niej^trasz. Precies op het vastgestelde uur, 5.36 spoor- tijd, stoomde de Koninklijke trein hot Cen- traal-station binnen. De trein werd begeleid! door den inspecteur van het vervoer, den heer G. J. Sariemijn. Het. Koninklijke echtpaar werd bij het uit stijgen begroet door mr. W. T .van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam. De Koningin, die gekleed was in een licht blauw costuum en een strooien hoed in de zelfde kleur droeg, zag er opvallend gezond uit. Zij en Prins Hendrik, die de generaals uniform droeg, beantwoordden op hartelijke wijze het welkom dat door de verschillende autoriteiten werd ge-spieken. In het paviljoen bood het kleindochtertje van den heer Wetterwoudt aan Hare Majes teit een bouquet aan, een voorbeeld dat vóór het wegrijden, op straat, gevolgd werd door oe-n zoontje van den heer Alb. van der Horst, den voorzitter der Oranje-Vereeniging „Wat ook vall', trouw staat pal". Daarna zette de koninklijke stoet zich on middellijk in beweging Het Koninklijke echtpaar had plaats genomen in een met twee paarden bespannen open rijtuig en zoodra het zich vertoonde aan het publiek ging or een luide jubel op. De soldaatjes der verschil lende jongensgarden presenteerden het- ge weer, de (muziek spoelde en de banieren sa lueerden. Eenige oogenblikken, nadat de Koningin en de Prins uitgestapt waren, vertoonden zij zich op het balkon van het paleis, waar zij nogmaals de begroetingen van het publiek in ontvangst te nomen, hadden. Het gevolg van H. M. de Koningin geduiende bet verblijf te Amsterdam be staat uit: De grootmees ter essede hofdames: jkvr. Va;> Haersma de With; baronesse Sloet van Marxveld; den opperkamerheerden chef van het Militaire Huis; deu groot meester (baron Sirtema van Grove- stins; den opperhofmaarschalk; den oppei stalmeester; den ceremoniemeester graaf Van Randwijckden kamerrheer-oere- monieir.eester baron Taets van Amerongen den adjudanten-kolonel baron Van Tuyll v. Serooskerkenmajoor Van Hoogstraten; luir.. ter zee le kl. jhr. Von Miihlen; jhr. Van Geen, kamerheer en particulier secre taris; de ord.-officieren jhr. VanderWijck en baron Van Hardenbroek van Lookhorst. Verder zal Hare Majesteit worden ver gezeld door den directeur van het kabinet de»- Koningin. Mevrouw Van Loon, dame du Palais en dtf kamerheer©» in buitengewonen dienst baron Tindal en baron Röell zullen tevens dienst doen gedurende Hr. Ms. verblijf in de hoofdstad. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisterenavond in het Gebouw voor Kunsten ou Wetenschappen de opvoering bij van Lo hengrin door de Nederlandscho Operaver- eeniging. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren met gevolg een bezoek aan de groe pstentoonstelling van Pulchri Studio. Hare Majesteit de Koningin heeft den jageriueester e» kamerheer in b. d. H. L. baron van Heemstra te Veeniklooster, be noemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. He minister van landbouw, nijverheid en handel bracht gisteren een langdurig be zoek aan de tentoonstelling van bloeiende bolgewassen te Sassenheim. Hij wensdbte de tentoonstellingscommis sie, met wier leden hij zich onderhield, veel geluk op haar streven. In afzonderlijke bijvoegsels bot nummer 94 der St.-Ct. worden medegedeeld de door Nederland on Du'tschland uitgewisselde nota's, dd. Berlijn, 16/26 Maart 1907, be treffende volkstollij gen Staatscommissie voor de binnenscheepvaart-. Men schrijft- aan de N. R. Crb. ..Naar wij vernemen hebben twee gecombi neerde commissies uit deze Staatscommissie op haar jongste bijeenkomst te Nijmegen zich in het bijzonder onledig gehouden met het inwinnen van inlichtingen omtrent- do scheeps- bevrachting en het grintbaggersbedrijf. On der meer moet gebleken zijn, dat zij, die de rivieren speciaal den Rijn bevaren, nog al loonend arbeid kunnen vinden. De prijzen, die voor de bevrachting, zcowel in den herfst ais den winter hoog waren, daalden op dat oogenblik. Bij het grint-oaggeren zijn dat staat wel vast de belangen van de binnen schippers, ook van de betrekkelijk kleinen, ten nauwste betrokken. Gedurende do drie maanden, dat het bedrijf niet mag worden uitgeoefend, is de toestand van hen, die met het grint varen nog al goed brood verdienen, dan ook niet erg rooskleurig. Algemeen wa ren schippers en grint-baggeraars van gevoe len, dat door de opheffing van dat verbod do belangen van den schipper zullen worden gediend. Dlat een dergelijk verbod' het gevolg zou zijn van het willen dienen van belangen der visscherij en den groei der zalmen, kwam vreemd voor, omdat oen dergelijk verbod in Duitschlaud niet bestaat. Te meer klemt dit, omdat vele Hollanders in Duitsckland oon- cep&ie hebben am in somimage gedeelten van do rivier grint te baggeren, en dleze dus nu in de gelegenheid zijpi altijd door te werken. Het verbod van baggeren in de b?doelde drie maanden 16 dikwerf oorzaak dat door hen, die in Holland dit werk doen, niet kan worden deelgenomen aan aanbestedingen van leveringen, die ook in dat tijdsbestek moeten plaats hebben." Staten van Z u i d - H o 11 a n. d. Naar men meldt, is te Rotterdam ton opzichte van de verkiezing voor de Prov. Staten overeenstemming verkregen wat be treft het stellen van candidate» tuasdben alle liberale en vrijzinnige kiesvereenigiugen. De beer A. R. Zimmerman heeft do hem aangeboden candidatuur voor district V aan vaard. De heer C. P. Zaayer, voorzitter der afd. Rotterdam enz. der Holl. Mij. vau Landbouw, aanvaardde do candidatuur voor Sliedrecht. De gemeenteraad van Deventer ver leende aan het departement Deventer der Ned. Maatschappij van Nijverheid een toe lage van f 300 met het oog op de aldaar in Juni a. s. te houden a.'gemeene vergadering der Maatschappij en als bijdrage in de kos ten van het te dezer geiegenhe.d uit te geven gedenkboek ..Deventer als Industriestad". Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip „Piet He'u", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. van Voss, 21 dezer Dungeness gepasseerd. De torpedobooten „Draak" en „Kro kodil", aangebouwd, bij de fabriek van de maatschappij ,.do Schelde'te YKssdin|g|eii met bestemming voor de Indische militaire marine en t-haus liggende in conservatie te Willemsoord, worden met- 1 Mei aldaar ra dienst gesteld en bet bevel opgedragen reap, aan de luitenants ter zee le klasse F. C. W. Moorrees, en G. W. de Leur. Prof. dr. C. M. Kan. Dezer dagen werd gemeld, dat prut' Kan, door het bereiken van de leeftijds grens daartoe genoopt, met don nieuwen cursus eervol wordt onthoven van het hoog leraarsambt, dat hij nu reeds dertig jaren op verdienstelijke wijs vervulde. Het feit geeft het N. v. d. D. aanleiding hier enkele levensbijzonderheden bijeen te brengen over den aftredenden hoogleeraar. „Cornelius Marius Kan, de zoon van dr. D M. Kan, te Groningen, werd aldaar geb. 18 Maart 1837. Hij was van 1858 tot 1862 conrector aan het Gymnasium te Winscho ten en verwierf in laatstgenoemd jaar te Groningen den graad van doctor in de klas sieke letteren op een dissertatie „De Euhe- mero'Tot 1866 was hij conrector aan het Gymnasium te Middelburg eu daarna leeraar .aan de H. B. S. te Utrecht, totdat hij in 1877 werd benoemd aan de Universiteit te Amsterdam tot hoogleeraar in de physische en politieke aardrijkskunde en de land- en volkenkunde van Oost- en West-Indië. Het was een leerstoel die een unicum is gebleven in ons land. Hij aanvaardde zijn ambt in October 1877 met een openbare les over de aardrijkskunde als vak van hooger onder wijs. Als secretaris, later ondervoorzitter, daar na voorzitter van het Kon. Ned. Aardrijks kundige Genootschap, gedurende de geheele periode van 187Q tot 1897, en evenzeer al9 hoogleeraar, heeft de heer Kan bij de be oefening der aardrijkskunde steeds groot ge wicht gelegd op de studie en het onderzoek derNederlandscho koloniën. Dit is ook merkbaar iu zijn geschriften. Hierbij moet vermeld worden de „Proeve eener geogra- phischo bibliographic van Ned. Oost-Indië van 1865'80", later aangevuld door litera tuur-overzichten in den catalogus der kolo niale tentoonstelling van 1883, in de Revue Coloniale Internationale en in het tijdschrift van het Aardrijkskundige Genootschap. In dit laatste tijdschrift schreef hij bovendien vele artikelen, als die over bodemgesteldheid en zeediepte van den Ind. Archipel (1888), over de Kei-eilanden (1887), over Nieuw- Guinea (1888 en 1894) en over het maritiem onderzoek van den Archipel (1895). Voorts stelde hij voor de „Encyclopaedic van Ned.- Indië" belangrijke artikelen samen over Java, Borneo, Celebes en Flores. Wij mogen niet nalaten hier ter plaatse nog melding te maken van de belangrijke wetenschap pelijke kaart van den Indischen Archipel, welke, voorzien van een uitgebreide „toe lichting", in boekformaat door „Het Nieuws van den Dag" in 1891 als premie werd uit gegeven. Ook schreef prof. Kan het aard rijkskundig hoofdstuk, getiteld: „De bodem van Nederland", in ons gedenkboek: „Een halve eeuw", in 1898 verschenen. In een der jongste afleveringen van het Tijdschrift van het Aardrijkskundig Ge nootschap heeft de hoogloeraar een belang rijke studie geschreven over nieuwere op vattingen van aardrijkskunde, waarbij hij naast die van prof. Hcttner ook zijn eigen denkbeelden over het onderwerp uiteenzeitte. Vele onderscheidingen zijn den hoog leeraar ten deel gevallen. Hij is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikekroon, officier de 1'Instruction Publique en eerelid van aardrijkskundige genootschappen te Londen, Parijs, Mün- chenLeipzig, Bern, Brussel en Budapest. Nog kunnen we kortelijk herinneren aan de veelzijdige en hartelijke hulde, die prof. Kan ten deel viel, toen hij in November 1902 zijn 25-jarige ambtsvervulling als hoog leeraar mocht herdenken.. Ambtgenooten, oud-leerlingen en corporaties als het Aard rijkskundig Genootschap hebben gewedijverd om hem te overtuigen van hun waardeering en dankbaarheid." Het gouden feest van ds. Pier son. Van verschillende zijden is mij medegedeeld 200 een rijft o. m. ds. H. Pierson directeur der Held ring-gestichten te Zetten, in de „Bode der Heldring-Gestich ten", dat men hot voornemen heeft mijn 50-jarige ambtsbediening in de Ned. herv. kerk op den 12en Juli a. s. te gedenken. Al ben ik zeer dankbaar voor deze goede gezindheid jegens mij en al verlang ik geens zins dat. die dag onopgemerkt voorbij ga zeer beslist verzoek ik dat er geen feestvie ring zij1. Een feest heb ik gehad' (21 Januari 1902), toen ik 25 jaren aan Zetten verbonden was en de heugenis daarvan is onuitwischbaar in het hart van mijn echtgenoote en mijmaar de oude Latijusche spreuknon bis in idiean (niet tweemaal hetzelfde) is, dunkt cms, hier zeer toepasselijk. Dat feest, was zoo glansrijk, zoo overweldigend van beteekenas voor ons hart, dat een tweede den indruk daarvan slechts verflauwen, maar nooit versterken kan. De heer Clemens Wiebout, vroeger vice-consul van Oostenrijk-Hongarije te Vlissingeu, thans in Den Haag wonende, is door den Oostenrijksch-Hongaarschen Kei zer benoemd tot ridder in do Franz-Joseph- orde. De heer K. E. Scheld, leeraar aan de R. H. B. S. te Alkmaar, herdacht gisteren onder veel belangstelling den dag dat hij vóór 50 jaar de akte van bevoegdheid verkroeg als onderwijzer. In 1857 kwam hij voor het eerst iu functio aan de openbare lagere school te Goudswaard. Achtereenvolgens was hij werkzaam "bij het m. n. 1. o. te Breda. Hensden, weder te Breda, daarna te Middelburg en te Leiden. Van 1 uctober 1867 tot heden is hij leeraar in de Hoogduitse he taai- en letterkunde aan de R. H. B. S. te Alkmaar, terwijl heon, later nog h t onderwijs in staathuishoudkun de werd opgedragen. Dr. N. J. Lemey, geneesheer van het provinciaal krankzinnigengesticht „Meeren- berg' tc Santpoort, is benoemd tot direc teur van liet nieuw te bouwen Centraal Israe'. krankzinnigengesticht te Apeldoorn. Gisteren is te 's Gravenhage overle den iu den ouderdom van 83 jaren de heer J. J. Bergansms, gep. met den rang van goneraal-majoor der artillerie, bij welk. wa pen hij laatstelijk werkzaam was aan do artillerie inrichtingen te Delft en alwaar hij na zijn pension nee ring oo(k eenige jaren lid van den gemeenteraad was. Na zijn vertrek uit Delft, vestigde hij zich een 8-tal jaren geleden, metterwoon te 's Gravenhage. Een fatale vergissing. Do Telegraaf heeft het bericht omtrent het over lijden van den gep. generaol-majoor J. J. Bergansius verkeerd gelezen en diezen over ledene verward met den oud-minister van oorlog, de gep. luitenant-generaal J. W. Ber gansius, aan wiens nagedachtenis het bladl een artikel wijdt van ruim een kolom lengte. E-e oud-minister is echter nog in leven, ofschoon zijn leven geruimen tijd ernstig in gevaar is geweest en hij nog steeds niet geheel en al hersteld is. Te Nijmegen is Zondag overleden in den ouderdom van 75 jaar de heer B. Noor- duijn, gedurende 30 jaar raadslid en nog lan ger lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, waarvan vele jaren voorzit ter. De overledene, die tot voor enkele jaren deze openbare betrekking bekleedde, was ridl- der in de orde van Oranje-N assau. Uit Groningen meldt men aan het N. v. d. D. dat aan den heer Pier Pander te Rome is opgedragen een borstbeeld te maken van wijlen p*rof. Van Haanel. Staatsraad mr. Asser is Zaterdagavond in een bijeenkomst, georganiseerd voor de Nederlandsehe Kamer van Koophandel te Brussel, in samenwerking met het bestuur der „Conférence du jeune Barreau", opge treden met het onderwerp: „La codifica tion du droit international privé". De ver gadering, vooi gezeten door den heer Carton de Wiart, voorzitter van de Jonge Balie, werd bijgewoond door een uitgelezen pu bliek Door liet Haagscho De-Ruyter-Comité is aan den penningmeester van het Nationale Comité voor de De-Ruyter-viering afgedra gen een som van f3264.60, zijnde het netto bedrag der ingjëkomen giften enz. Brondgeest-ensemble. De heer Brondgeest bericht, dat voor het volgende seizoen aan zijrn gezelschap zijn verbonden cle dames: Aleida Rcelofsen, Philipine Beider, Marie Haspels en Van Kuyk. Met andere artiesten zijn onderhandelingen gaande Het geweigerde doek van Jan Sluyters. Over de bekende weige ring van een werk van Jan Sluyters be richt het bestuur van St. Lucas te Am sterdam „Reeds bij de stemming vonden eenige juryleden wegens de onzedelijke strekking bezwaar dit werk publiek tentoon te stel len, maar werd het om zijn artistieke ver dienste aangenomen. Toen echter het schil derij gehangen werd, vond het bestuur in overleg met den heer conservator, dat in een Stedelijk Museumgebouw een dergelijk stuk niet paste. Op verzoek van den heer Jan Sluyters aan den conservator, wilde deze geen be zwaar maken, indien het geheele bestuur en de jury hem een met hunne namen onder teekend schrijven wilden ter hand stellen, waarin zij de verantwoordelijkheid op zich namen. Het bestuur en de jury waren daar echter niet toe genegen, zoodat de verant woordelijkheid van niet plaatsing niet be rust bij den conservator, maar bij het be stuur van Sint Lucas, dat gaarne deze ver antwoordelijkheid draagt." Vredespaleis „Het Vad." deelt mede, dat de directie van den bouw van het Vredespaleis in de afgeloopen week een aan vang heeft gemaakt met haar werkzaamhe den. Zij heeft zich gevestigd Scheven ingsche weg no. 16. Bethesda. Voor de uitbreiding van het melaatschen-asyl ..Bethesda' in Surina me werd tot heden bijna f 19,000 ontvangen. Door dat aanvankelijk succes aangemoedigd, zette» de directeur-leeraar H. Weipa en zijne vrouw, in verschillende deelen des lands hun ne reis voort, hopende dat zij het doel, liet inzamelen eener som van f 50,000, eindelijk zullen bereiken. Van de ontvangen giften zal na afloop der collecte een vollediio- verslag worden gegeven. O u d-R osenburgk. Gisterenavond had in Frascati te Amsterdam, ten over staan van notaris Krabbendam de afslag plaats van de bekende uitspanningsplaats Oud-Rosenburgh, die 2 weken geleden was ingezet door makelaar Deenik op f 102.000. Bij afslag werd niet gemijnd. Kooperes is geworden de Hollandsche Hypotheekbank. De te geven bestemming is alsnog onbekend. De vorige week overleed de laatste der zes kleine paardjes, die in 1885 de toen malige kroonprinses Wilhelmina van haar Kon. Vader ten geschenke ontving. In het Kon. park, waar ook het lievelingspaard van H. M. ligt, is dit paardje begraven. De Amsterdamscheonderwij- zers en d'e Meibeweging. Naar ver luidt, zal het bestuur der af deeling Amster dam van de» Bond van Nederlandsche onder wijzers en de redactie vau de Volksschool hun mandaat neerleggen naar aanleiding van de 1 verwerping van liet bestuursvoorstel, tot deel- 11 a ine aan de Meibeweging. M e i -opto c h t. Men uurijft uit Den Haag aan „Het Volk", dat B. en W. aan den Haagschen Bestuuroersbcnd toestemming hebben verleend tot het houdt-n op den len Mei van een optocht. Verboden is echter te zingen en ook „het. medevoeren van roode of zwarte vaandels en v'aggeu." Een ontsla g-q u a e s t i e. Een ne gental vereeingingen van personeel dier ver schillende tak/ken van gemecuitedienst te Am sterdam hebben ziiöh per adres gewend tot den raad dier gemeente, waarin zij verzoeken het aan den ambtenaar 3o klasse bij d!e ge- meentegasfabriekenI. Mbntagjno, niet qp verzoek verleende eervol ontslag in te trek ken. In een aan het adres toegevoegde memo rie van toelichting wordt gewezen op het volgens de vereenigingen ongemotiveerde van dit ontslag. Montague is zonder voorafgaande waar schuwing ontslagen wegens het tegen rente leenen van geld aan zijn mede-ambtenaren. Aan den ontslagene is door de gezamen lijke vereenigingen zij.11 salaris uitgekeerd, voorloopig voor den tijd van drie maanden. Tel. Gebrek aan werklieden. Men schrijft uit de Langstraat aan de Msb. Door den grooten trek van werklieden naar Duitschland en Amerika is hier een groot tekort gekomen aan werkkrachten. Niet al leen de landbouwers ondervinden hiervan de .nadeelige gevolgen, doch vooral ook de schoenfabrkanten. Zoo zou in Drunen een schoenfabriek worden opgericht, indien men maar aan personeel kon komen. De fabri kanten hebben alle mogelijke pogingen aan gewend om aan personeel te kernen, doch zonder resultaat. Van de oprichting der fabriek kan voor eerst niets komen De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van H. J., scheepsjager te Muschkanaal, door het gerechtshof te Leeu warden veroordeeld tot 7 jaar gevangenis straf, wegens zware mishandeling, die den dood tengevolge had van H. A. Bolk. De aanslag op den minister van justitie. D'e voorloopige hechtenis van Simon Polak die een aanslag pleegde op den minister van justitie mr. Van Raal- te, is dezer dagen wederom met 30 dagen verlengd, in afwachting van het rapport der deskundigen, die belast zijn met een. oncierzoek naar den geestestoestand van den man Moord in de kazerne. Zondag avond omstreeks 11 uur heeft in de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem een mili cien een anderen milicien S. geheeten, met een bajonet zoodanig verwond, dat deze epiiige oogenblikken daarna overleed. Een kleine woordenwisseling des avonds in de stad schijnt aanleiding tot dezen lagen moord te zijn geweest. De dacler is onmiddellijk in verzekerde lx»waring gesteld. Hevige vechtpartij tusschen politie en burgers. Naar aanleiding eenei bekeuring door den politieagent Tem- me van een werkman, die buiten een uri noir aan een natuurlijke behoefte had vol daan, doch zijn naam niet willende opge ven in een naburige herberg ging, is Zon dagavond op de Lijnbaansgracht bij de Spiegelstraat te Amsterdam een zeer ernstig, gevecht ontstaan tusschen dien agent en een zestal personen, die met den overtreder het café verlatende, Temme lastig vielen en hem mishandelden, daar hij blijkbaar den delin quent opwachtte. Want nauwelijks buiten gekomen, ontrukten zij hem stok en. sabel en mishandelden hem met zijn eigen zijd geweer Het vrij talrijke publiek, dat van dez^ bloedige vechtpartij getuige was, durf de nie. tusschen beide te komen, doch wel werd de politie gewaarschuwd, die weldra in voldoenden getale aanrukte, hun makker ontzette, en den aanvoerder der bende, ze keren Post, arresteerde. De overigen kozen echter het hazenpad. De agent, die hevig aan een hand bloed de, waaraan hem een wonde van H cM. diep er 5 cM. lang werd toegebracht, was ook in 't aangezicht zwaar gewond, aange zien zijn lippen als vuisten waren opgezwol len Buiten zich zelf van woede, dat zijn sabel en stok heon waren ontnomen, en hij tegen ovea 6 aanranders weerloos was, moet hij echter Post stevig beet gepakt en, zijn tanden als weermiddel met succes gebezigd hebben, ten minste Post bloedde ook als een rund. Deze moet een ware plaag voor de politie zijn, vooral als er een borrel in zit, dan komt hij onmiddellijk in verzet, en deswege wachtten hem behalve de zaak van gisteren nog twee vonnissen. Temme kon, na in 't gasthuis verbonden te zijn, weder naar zijn woning terug koe ren. Een beruchte dief gepakt. Zaterdagavond omstreeks 8 uuir vervoegde zich in den winkel van do wed. Yam W., aan heb Bagijuhof hoek Sarisgang te Dor drecht, een onbekend als heer gekleed per soon, die een glas melk bestelde, betaalde, opdronk en vertrok. Een half uur later, vertelt do Dordr. Ct., hoorde de juffrouw verdacht leven in haar winkel en zag zij denzelfden persoon haastig wegloopen. Al dadelijk viel het haar op, dat de sleutel der geldlade in de toonbank, dien zij steedis aan een der winkelkasten ophing, thans in het slot stak en bij het opentrekken der lade ontdekte zij tot haar schrik dat het welge vulde geld'bakje daaruit was verdwenen. De juffrouw en haar dochtertje snelden dien persoon, wiens uiterlijk haar goed be kend was, na, onder het geroep van „houdt den dief!" In de Korte Breekt raat ftgbij dé Vriesestraat, werd hij gegrepen en aan do politie overgeleverd. Het bakje, dat nog on geveer f 15 aan zilvergeld inhield, werd in een raamkozijn der distilleerderij van den heer H. C. Wijers oevondenterwijl nog een rijksdaalder, een gulden en eenig kleingeld van de straat werden opgeraapt.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2