BINNENLAND. ja ramp van do Iéna verbrand zouden zijn, f maar dat is niet zoo. [I Op dit alles doelden we echter niet, toen wij van ernstige laatste berichten gewaag- den. De vermoedelijke oorzaak van den brand geeft te denken. Vooreerst hebben k de bewoners van do buurt opgemerkt, dat op het eerste oogenblik, dat zij den brand gewaar werden, het pakhuis al op verschil lende plaatsen tegelijk brandde. Ook geeft te denken een groote lont, die gevonden is onder een deur van een pak huis met petroleum. Dio lont kan niet af komstig zijn uit den voorraad der pakhui zen. Jj Het parket is ijverig begonnen te zoeken o naar mogelijke brandstichters. vHet dorr. Hintenss, in Tyrol, bevindt 9 zich in een critieken toestand. Het is sedert 0 zeven weken reeds ingesloten door sneeuw- vallen en de bewoners worden nu ernstig f door hongersnood bedreigd. f vTusschen Orsières en Sembraneber. in Walliserland. zijn Zondag namiddag twee 5 mannen onder een lawine bedolven. Do eene, een bewoner van Orsières, j© onder do sneeuw gestikt de ander kon nog gered worden. v"Berichten uit Valparaiso, van den ,j /33eïi dezer, maken molding van nieuwe 1 hevige aardsclmkken in Zuid-Chili. Een dichte aschrcgen valt neer op Valdivia. Kameroverzicht Tweede Kamer. Onmiddellijk nadat gisteren middag de Kainerzitting geopend was werd aan den heer Dc Savornin Lobman het woord gege ven, die de verklaring aflegde, dat hem bij nad< onderzoek gebleken is dat de hoer Schinunelpenninck van der Oye ver.of had gegeven van zijn schrijven ge- bruik te maken. Spreker nam daarom zijn verwijt tegenover den minister, die volko men het recht had van dat schrijven gebruik to maken, terug als berustende op een mis ver eland. Deze woorden werden met applaus ont vangen. Aan de orde was toen de interpol - latie van den heer Schaper over do be weerde mishandeling van personen door ma- réchaussée» te Uithuizen. De heer Schaper wees op mishandelin gen waaraan blijkens berichten in de dag- bladen arrestanten dikwijls blootstaan, zoo- i. wel bij de arrestatie als in de polit ïebureaux, soms ook .met het doel om eene bekentenis af to dwingen. Spreker bracht daarna in de herinnering terug de destijds uitvoe- rig medegedeelde zaak van de twee boeren jongens, die te Udthuizermeeode ruiten van een boerderij hadden ingegooid, en bij' hun ne overbrenging tiaar de maréchauseée's-ka- zerno en in dio kazerne volgens hun verhaal ernstig mishandeld waren can hun tot be kentenis te brengen. Spr. drang aan op een nader onderzoek, om uit. te maken wat hier van aan is. daar volgens geloofwaardige per- soncu die mishandeling vaststaat. De Minister van Justitie (de hee. Van Raalte) deelde mede dat in den nacht van 31 Maart op 1 April te Uithui- zermeode door twee boerenjongens Do liaan en Maring uit moedwil op de verschillende t boerderij te zamen 204 glasrui tem wei-den verbrijzeld. Op 3 April werden zij door de t marechaussees gearresteerd, terwijl ook nog een derde porsoon, Martens, van medepüieh- tigheid werd verdacht. In den avond van 1 3 April kwam Maring bij oen geneesheer en liet hom striomen on kneuzingen zien welke hij beweerde in de niarcchaussccekazerne ge- kregén te hebben. De dokter vond die stnie- men en kneuzingen niet erg. Na een ingesteld onderzoek vond do officier van justitio geen aanleiding tot vervolging wegens de beweer de mishandoldng. Eon paar diagen diaarna "kon men in dagbladen het sensationeele be richt lezen omtrent de beweerde masfliande- liug. Op vorlangen van den Minister is dbor de justitie een onderzoek ingesteld en daaT- uit is gebleken dat die berichten onwaar en overdic\cn waren. Wei is gebleken dat tijdons het onder- r zoek in do ru aréchausaéeskazerno Maring trachtte weg te loopen en dit is hem belet- Bij de worsteling .met den maréchaussée Fen- nema is Maring toeu eonigsains hard aan gepakt, IntusHchen is uit niets gebleken dat de kneuzingen in dè kazerne zouden zijn toe- I gebracht, daar die bij geneeskundig onder zoek zelfs oud Maken. Voor een nader on derzoek vindt do minister geen termen en i evenmin voor het instellen van een strafver volging tegen de maréchaussees, die van mis handeling worden beschuldigd. De heer Schaper antwoordde hierop dat l.ij slechts gedeeltelijk voldaan was. Naar zij ut- overtuiging is het onderzoek niet volledig geweest. Een oud-maréchaussée heeft spreker venzekord, dat zulks mis handelingen' meer voorkomen en soms noodig zijn om een zaak tot klaarheid te brengen. Hoe dit echter zij aan deze zaak, die <>ok reeds zoo lang geleden is, valt niet veel meer te doen. Spr. eindigde dus met de hoop uit te spreken, <lat de politie en justi tie doordrongen zullen worden van hun i plicht tegenover arrestanten. Dc Voorzitter bracht der Regeoring dank voor de gegeven inlichtingen. De in terpellatie is hiermede afgoloopen. i Tarieven in Ned er l.-I n d ië. Aan de orde was daarna 't wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling van de wet van 17 November 1872 (Stbl. no. 130), hou dende vaststelling der tarieven van in-, uit en doorvoer in Nederl.-Indië. Algemeene beschouwingen t De heer Plate was dankbaar voor do aangebrachte wijzigingen, maar niet voldaan. Hoogeie rechten zullen, naar Spr.'9 vaste overtuiging, den smokkelhandel in de hand werker. Spieker betoogde voorts, dat verhooging van inkomende rechten den prijs verhoogt en dat bij prijsvorhooging de omzet ver mindert. Ten ernstigste waarschuwde spreker tegen beperking vani ons afzetgebied in In- dië. waarvan do concurrenten zouden pro- fiteeren. De heer V a 11 C i t ter s schetste do moei lijkheid. waarin Nederland in vergelijking met andere landen verkeert als gevolg van onze handelspolitiek. Gaat de regeering nu weer verder op den weg om onze vrijheid prijs te geven, dan is daarmede weder eene schrede gedaan in de richting van onze economische afhankelijk heid. De heer Tak had de behandeling van dit ontwerp liever uitgesteld tot 1908, als de andere belastingplannen gereed zijn. Door dit ontwerp zullen wel niet de inlanders getroffen worden, maar wel de onvermogen de Europeanen en de Indo-Europeanen, het geen spreker betreurt. Voorloopig twijfelde Spr. er aan of dit ontwerp wel aanneme lijk is. Heden 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 25 April bevat 0.111. do volgende Kon. beslui ten benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te IJinuiden J. C. J. C. Wijsselma.u, thans idem te Gorinchemte Delft J M. Kom pers, hoofdcommies; te Breskens J. P. Welmaji, commies der pos terijen 2e klasse. Het Koninklijk bocoofc aan ém HoafdataÉ. 11. Al de Koningin verleende gistermor gen oin 10 uur, 111 tegenwoordigheid van H. D. Gemaal, audiëntie aan civiele autori teiten, en des namiddags aan de verschil lende commissdën en vereenigingen. Namens de Ajmeterdlamsche Kamer van Koophandel werd H. M. toegesproken door den voorzitter den heer S. P, van Eeghen, en namens het Bureau van do Staatscommissie voor den Middenstand door den heer Tutein Nolthe- nius. Te 2.30 reden H. M. de Koningin en Z. K. H. met groot gevolg uit. Langs het Dam rak werd allereerst een bezoek gebracht aan de Tentoonstelling van Kunstwerken van levende meesters in de zalen van de Maat schappij Arti et Am'icitiae. Aan den kwistig met heesters, palmen en bloemen versierden ingang aan het Rokin werden de Hooge Bezoekers door het be stuur ontvangen, al. de hh. piof. Bart van Hove, A. M. Gorter, Joh. F. Hulk, C. G. 't Hooft. Langs do breede eiken trap ging de stoet naar de kunstzalen, waar de com missie van beheer, de h'h. J. van Oort, G. H. Breitner en prof. P. Dupont, rep.cieerde. Hier hield de voorzitter, prof. Bart van Have, een korte toespraak tot cie Hooge Bezoekers, waarin Spr. een kort overzicht der tentoon gestelde werken gaf, waarna de jongejuffr. Molly Prins, H. M. c prachtigen bouquet aanbood. Dc heer Van Hove stelde de hoeren, on'der wie nu ook van hot bestuur vau het Wedu wen- en Weezen fonds, de lib, J. II. Wijs muller, prof. N. v. d. Waay en *iulk, aan de Koningin en den "Prins voor. En voorts den schilder E. Karsen, dit jaar met de Ko ninklijke gouden medaille begiftigd, en den nieuwen secretaris der Alij., de heer A, F. Roicher. Bij de bezichtiging der konsbwerken gaf prof. Bart van Hove aan de Koningin en de heer Van Oort aan Z K. H. do gevraag de inlichtingen. Na het bezoek aan Art'i volgde een rijtoer langs verschillende straten naar het Centraal station, waar te 5.30 H. M. do Koningin- Moeder uit Den Haag per Holl. trein aan kwam. De ecrewacht- voor het paleis was gisteren weder betrokken door een compagnie infan terie van liet 7e rog., onder kapitein N. van Wingen en de le luitenants Van Tromp en Van der Heyde. Van halfvijf tot halfaes uur voerde de staf muziek onder Zaag mans een uibvoeriug uit. Behalve de dagclijkschc 4 gasten, dineer den gisteren ten Hove de leden dier Gede puteerde Staten van Noord-Holland met den griffier der Staten. Z. K. II. prins Hendrik maakte gisteren avond in gezelschap van een adjudant, een wandeling door de stad. Aan de achterzijde word liet Paleis ongemerkt verlaten, terwijl men eveneens onopgemerkt door dien ingang terugkwam De Prins was in burgerkleeding en werd door niemand herkend. Geleide van palitie- wege wordt op doze avondwandelingen niet verlangd. Ook Maandagavond liep do Prins door ©enige winkelstraten. Het programma voor heden, lieden verleent de Koningin te 10 uur audiëntie aan particulieren. Te half drie rijdt H. M. met Z. K II. don Prins en vermoedelijk ook met II M. de Koningin- Moeder uit en zal dan den volgenden toer maken Mozes- en Aanwist raat, Raadhuisstraat, Westermarkt, Gedempte Rozengracht, Brug Singelgraclit, Nassaukade, J. van Lennep- straat, Bildcrdrikstraat, Frederik Hendrik straat, Frcdorik Hendrik plantsoen, Rotter- dammer brug, Willemstraat, Binnen Oranje straat, Buiten Oranjestraat., Biekensplleau, Gmoot© Bickersbraai. Zandhoek, Barenitsz- straat, PlanciuastraatIlaarlemmorplein, Haarlemmerdijk, Haarlemmerstraat, Nieu- wendijk, Dam. Aankomst Paleis te ongeveer 3.45 uur nam. II. At. de Koningin-Moeder rijdt te 10 uur 15 uit naar ..Arti", over het Rokin. Van ..Arti" wordt naar het Emma-Kinderzieken- Ihuis hl dc Sarphatistraat gereden langs het Spui, de Kal verstraat, Sopihiaplein, Regu- liersbreest.raat, Rembrandtploi nUtredht- soheetraat, Eredoniksplein, Sarphatistraat. Hoogeeluis 011 Sarphatistraat. De aankomst artn liet. Kinderziekenhuis is te 10.55 be paald. Van het Kinderziekenhuis wordt naar het paleis gereden door de Sarphatistraat, over ile H«« 1: i-;;uitde Sarphatistraat. Frede- riksploin. Utrechtschestraat, Rembrandt plei 11. R0guliersbreestra.1tSopihiapleinRo kin en Dain. waar dc Koningin-Atneder te 11.45 uur op het paleis terugkeert. Hedenavond is or gala-diner en bal ten Ilove. Do hertog en hertogin van Saksen-Co- burg Got ha. worden den 2en Mei met groot gevolg <0 Vlissingeu verwacht om met. de nachtboot naar Engeland over te steken. Alen meldt, dat zich onder de gede legeerden van Frankrijk ter Vredesconfe rentie ook zal bevinden baron d'Kstournol- les de Constant, die eon groot aandeel in de eerste conferentie heeft genomen. Om a beeft tot eersten vertegenwoordi ger benoemd den gezant van het Hemelsche Rijk hier te lande, Lou Tsing Tsing, die, in andere hoedanigheid, eveneens bij de bij eenkomst van 1899 werkzaam was. De heer Lou Tsing-Tsiang, minister van China bij ons Hof, is gister met verlof naar het buitenland vertrokken, om zich op raad van zijn geneesheer, dr. Vinkhuij- zen, te begeven naar Bex in Zwitserland. Gedurende zijne afwezigheid worden do zaken van het gezantschap waargenomen door den heer Tsum-Sum, legatieraad. be noemd tot zaakgelastigde. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer waren ingekomen ilo volgende wetsontwerpenvaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Curasao over 1902; bekrachtiging van een tweede nadere overeenkomst met de Alaatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen betreffende |>ersoneel, weker in dienst bij de voormalige Nederl. Rliijnspoorweg-Mij bekrachtiging van een crediet door den gouverneur-gene raal van Nederl.-Indië geopend boven de begrooting van Nederl.-Indië voor 1905. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen adressen om te worden aangesteld bij den dienst voor een kort verslag van de Hande lingen der Tweede Kamer, als directeur of verslaggevervan .A. Moresoo, redac teur-verslaggever vau het Vaderland; als redacteur: van IT. van der Al andere, hoofd redacteur van het Dagelij ksch Nieuws- en Advertentieblad te Groningen, en L. B. M. Lamiuers, hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemsche courant te Haarlem als amb tenaar van N. J. AI. Dresch, redacteur der Nieuwe Schiedamsche Courant te Schie dam. Deze adressen zijn door den voorzitter in handen gesteld van de oommissie, belast met de voorbereiding van plannen voor do uitgifte van het verslag. De StatMvarkiczingen. In hel kiesdistrict Emmen komt eenige oppositie tegen een drietal aftreden de leden van de Prov. Staten van Drenthe, de heeren J. Iluges te Gasselternijveen, J. G. Borgesius te Exloo en H. Nijenhuis te Gieten, die indertijd gestemd hebben tegen een toen verworpen voorstel om subsidie te verleenen voor een tramlijn van Emmen naar Klazienaveen-Zuid, waardoor Emmen enorm werd benadeeld. De liberale kiesvereeniging te Emmen heeft daarom alleen de aftreden- do leden J. Hadders Rz. te Emmen en H. Huizing te Noordbarge voorloopig candi- daat gesteld. De vereeniging te Nieuw-Dor- drecht candideerde in plaats van genoemde aftredend© leden de heeren J. van der Sluis te Klazienaveen, K. Boelkcns Rz. te Ros winkel en W. Ringnalda te Emmen. De vrijzinnigen in het district Zutphen schijnen voor de aanstaande Statenverkie- i zingen maar niet tot eenstemmigheid te kun- j nen komen. Do liberale kiesvereeniging te Zutphen blijft vasthouden aan de door naar gestelde candidatuur van den heer Van An- driuga de Kempenaer en toont zich onge- j neigd tot onderhandelen. Eene van wege den ..Gelderschen Provin- j cialen Kiezers bond op vrijzinnigen grond slag" te Arnhem uitgeschreven vergadering, om te trachten tot overeenstemming te ko men en waartoe waren uitgenoodigd alllo vrijzinnige kiesvereenigiugen in het district, zoo ook de beide voorloopige candidaten, de heeren Van Andringa de Kempenaer en Van Voorthuijsen, ging daardoor niet door. De secretaris van den Provincialen Bond, daarvan mededeeling doende, schreef aan de snarngeroepenen ,,Het bestuur der Libe- rale Kiesvereeniging te Zutphen had het beding gemaakt, dat een eventueel terug nemen der candidatuur-De Kampenaer bui ten discussie zoude blijven, omdat de Libe rale Kiesvereeniging in elk geval die can- didatuur wilde handhaven toen nu ons be- j stuur bericht had, dat wij die voorwaarde niet konden aanvaarden, daar wij juist ge- - meen overleg wilden uitlokken en geenerlei mogelijke oplossing van te voren van dis cussie .mochten uitsluiten, berichtte het be stuur der Liberale Kiesvereeniging ons, in dat geval do conferentie niet te zullen bij wonen, terwijl ook de heer De Kempenaer, onder referte aan deze beslissing, mededeel de niet. ter vergadering te zullen komen" Hbld. Door de liberale kiesvereeniginge 11 te Rot terdam is gisterenavond candidaat gesteld voor de Prov. Staten in het eerste district, vacature-H. de Bie, de heer dr. J. H. Jen- nes, districtsschoolopziener. In de vergaderingen werd bijzondere hul de gebracht aan den heer De Bie, die sinds 187' 1dus 36 jaren, Rotterdam in de Sta ten hooft vertegenwoordigd. De Mei -viering. De Raad van Haarlem besloot gisteren liet aan B. en W. over te laten of op 1 Mei de werklieden der j gemeente vrijaf zuilen hebben. De debatten daarover hadden tot strekking, dat die vrije dag dan zou worden beeahouwd als een der zes verlofdagen, waarop do werk- lieden der gemeente redht hdbbon, Blijkens bij het departement van mari ne ontvangen berichten is Hr. Ms. pantser- schip ,,Koiteuaer", onder bevel van den kapitein ter zee J. J. Hissing, 23 dezer te Bermuda aangekomen en is Hr. Ms. pantser- dek schip Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee R. O. J. Verschoor, 24 d. a. v. Dungene#» gepasseerd. De luitenant ter zee der 1ste klasse J. J. H. Couninijs, geplaatst in de directie der marine te Amsterdam, wordt met 1 Alei a.s., op non-activiteitgesteld, e»n met 17 Juni d.a.v. herplaatst in voornoemde direc tie. Dc luitenant ter zee der 2de klasse N. Maats wordt, met 1 Af ei a.s., in die directie geplaatst. De luitenant ter zee dei- 2o klasse, J. M. Af eerburg. en de adelborst dor 1ste klas se G. II. Ruihaak, beiden van de Konink lijke marine-reserve worden reep. met 4 Mei a.s. en 27 dezer geplaatst eerstgenoemde aan boord van Hr. Ms. monitor Hoiligerlee, 011 laatstgenoemde aan boord van II r. Als. mo nitor Roini^r Claeszen. De adelborsten der le klasse Kon. marine- reserve R. Borst en N. P. Haremaker, worden met 1 Mei a s. geplaatst aan boord vau Hr. Ms. instructiesohip Atjoh. De adelborst der lc klasse Kon. marine-re serve J. F. Noorthoorn van der Kruyff, dienende aan boord van Hr. Als. monitor Rainier Claeszen, wordt met 16 Afei a.s. van deze plaatsing ontheven. Naar men verneemt is de op 1 Mei a.s. gepensionneerde luit.-kol. der infante rie H. A. J. A. Timmerman, bestemd om op te treden als commandant van een land weerdistrict met standplaats Rotterdam. Tijdelijk werkzaam gestold bij de Kor. Mil. Academie de le luiten ant-ad ju - dam van het 3e regiment veld-artillerie H. Harmsen, met eervolle ontheffing van do betrekking van adjudant bij het corps. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor griffier bij de rechtbank te Zutphen mrs. L. Boekhoudt, griffier bij het kantongerecht te Zutphen, J. C. Immink, griffier bij de rechtbank te Zierikzee, J. B. Fölmer. advocaat-procureui ïechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Zutphen De bouwmeester dr. P. J. II. Cuypers, die in Mei zijn taohtigsten verjaardag hoopt te vieren, gaat een reis ondernemen naar Italië (Rome) eu Sicilië Wel een bewijs van groote levenskracht en energieken studielust. Centrum. Frits v a 11 Duinen. De bekende opera-zanger Van Duinen herdacht gisteren zijn zilveren jubileum als zanger. Hij trad of« als Aiarcel in De Hugenoten (zooa's men weet treedt gedurende deze maand een Ne- derlandscho Opera op in het Rembrandt- theater te Amsterdam) en werd door het pu bliek dat de zaal geheel vuilde, hartelijk toe gejuicht. Na het derde bedrijf overhandigde de heer Orelio hem met een hartelijke toe spraak namen een zich gevormd hebbende commissie, een gesohenk in couvert. Ook werd hij toegesproken door den voormaligen directeur C. van der jenden. In zijn ant woord bedankte de heer Van Duinen voor de hem gebrachte' hulde, en zeide hij o. a. dat hij hoopte nog eens te kunnen werken onder Van dei Linden. Na afloop der voorstelling was er receptie op de bovenzaal van De Kroon. Er hoeft zioh oen commissie gevormd bestaande uit 18 patiënten eu oud-patiën ten van het sanatorium Oranje-Nassau-oord, om de geneesheereii dr. J. W. F. Donath en dr. W. J. W. Huiniök, die 1 Aled het sana torium verlaten, een stoffelijk bewijs aan te bieden van hun onveranderlijke hoogachting en waardeering, alsmede een album met. de namen der gevers. Voor de openvallende betrekking van directeur van het Kon. Zoöl. Botanische Genootschap te 's Gravenhage hebben zich p m. 60 gegadigden aangemeld. De ,,Holl. Ldlie" brengt liet volgende bericht over den ziektetoestand van jkvr. Anna- de Saivornin Lokman Het verloop van de typhus is gunstig. Dc patiënte is zeer zwak, maar de dokter is tevreden Bij de teraardebestelling van het stof felijke overschot van wijleu den gep. gene- raal-majoor der artillerie J. J. Bergansius, op de R.-K. begraafplaats tc Delft, waren 0 m. aanwezig de kolonel Rovers en de majoor Aliddelbeek van de artillerie-inrich tingen, enkele leden van den Delftschen ge meenteraad en eenige oud- c actief dienen de officieren der artillerie. Aan het graf werd niet gesproken. Na langdurige ziekte is gisteren te 's Gravenhage overleden jhr. nir. O. F. van Humalda van Eysinga, oud-Statenlid van Friesland, sedert 1884 lid van den Raad van State en als zoodanig de oudste in rang van dat Staatscollege, waarin hij meer werk zaam was in de afdeelingen Binnenilandsohe Zaken en Waterstaat, van welk hij tevens voorzitter was. Vóór zijne benoeming tot Staatsraad, in 1884, was hij sedert 1879 lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdis trict Dokkum, toen dit nog een liberalen af gevaardigde koos. Nevens zijne staatsbe trekking wijdde de nu overledene zich aan de bevordering van verschillende werken van kunst, wetenschap en humaniteit, deel uitmalende van besturen of instellingen, die deïe doeleinden beoogden en voor welke zijn heengaan uit verschillend oogpunt een gevoe'ig verlies zal zijn. De heer Van Eysinga, wiens vader voor zitter was van de Eerste Kamer der Staton- Generaai, was ridder in de orde van den Neder!Leeuw. Zateruag a.s. wordlt het stoffelijke overschot van wij-len den staatsraad Hu- maida van Eysinga, naar het familiegraf te Wirdum (bij Leeuwarden) overgebradht. Roode Kruis. Door de regeering en door het hoofdoomité van liet Nederland- 9che Roode Kruis zijn aangewezen als gede legeerden ter 8ste Intern. Roode Kruis-con- ferentie, in Juni a.s. te Londen te houtdën, de heeren K. J. G. baron van IIardenlbroek van Bergambacht, president van het Nederl. Roode Kruis; W. J Vervloet, secretaris dier vereeniging; dr. A. A. J. Quanjer, dir. officier van gezondheid der le klasse en dr. G. W. Bol and, officier van gezondheid der 2e klasse. In de Dinsdag te Amsterdam voort gezette vergadering van het Ned. Verbond van vakvereeuigingen heeft de heer Polak het wetsontwerp tot regeling der arbeids overeenkomst besproken. Na oonig debat werd besloten, aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal een adres te richten, waar in de feiten en leemten waarop de heer Po lak wees worden uiteengezet. II o 1 1 a 11 d s c h e kunstschatten 11 a a r Engeland. Uit Haarlem bericht men aan het Nws. De fraaie kerkrameu uit de oude kerk te BI ramend aal, welke de zoogenaamde raad zaal van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem sierden, zijn door den eigenaar, den heer J. P. Crommelin, teruggevraagd, om ze te verkoopen aan het South Kensing ton Museum te Londen. De directeur-generaal der posterijen en telqgraplhje maakt bekend, dat, te reke nen van 30 April e.k. af, eiken Dinsdag en Vrijdag, hetzij met den trein van 6.27 a. ven Amsterdam maar Antwerpen, hötaij met den trein van 7.9 a. van Amsterdam naar VHsdngen. eene gesloten brievenmaal zal worden verzonden aan Ilarer Alajestedts pantserdeksdhdp Gelderland in West-Indië. Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken voor genoemd schip in die brievenmalen wensehen opgenoanen tc zien, worden zij uitgenoodigd ze vdldoende te fran- keeren en zo tc voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het gdheelte adres, löo- pende van den eenen hioek naar den anderen Brieven en andere stukken voor de Gel derland. welke niet voldoende gefrankeerd zijn of niet van de bod'oelde aanwijzing zijn voorzien, zullen langs don gewonen weg naa.r hunc bestemming worden verzonden. Voor het concours van brandblusch- apparaten, op Vrijdag 26 dezer op het exer citieterrein te Rotterdam, vanwege de On derlinge B'raiidweerclub te houden, zijn aan geboden eon gouden medaille door de Ver eeniging van Assuradeuren te Rotterdam verguld zilveren medailles door het college van hoofdlieden van de brandweer en door de Onderlinge Brandweerclub, en zilveren medailles door de Vereen, van Brandassu radeurs te Amsterdam, het College van Brandmeesters, de Vereeniging van Brand spuitmeesters, beide te Rotterdam, de Utrechtsche brandweer te Utrecht, den heer J. Hudig, wethouder der gemeente Rotter dam, de Vereeniging voor Gemeente- en Volksbelangen te Rotterdam en het Rotterd. Nieuwsblad'. Er blijKt vooral on dei- de deskundigen voor deze proefneming op groote scha&l groote belangstelling te bestaan. Van hein de en verre worden dezen verwacht. Steenfabricage aan Rijn o 11 W a a 1. Op de steenfabrieken langs Rijn en Waal is de campagne weder begonnen. Met Iet oog op de groote voorraden onver kochte steenen van de vorige campagne, worden op verscheidene fabrieken met een of twee persen minder begonnen, waardoor de proauctie verminderd (per pers worden vervaardigd 2 a 24 millioen steenen per campagne, terwijl voor de bediening 14 per- so' on noodig zijn). De steenprijzen blijven nog steeds laag en zijiu thans gemiddeld rood le soort f 8 a f 9, boerengrauw /9a f 10, hairdgrauw f 10 a f 11, klinkers /"li a 12, straatklinkers f 12 a f 13, gevel- steeuen 13 a 14 per 1000. Uit dediara an tindus trie. In juwelierskringen te Amsterdam is bericht ontvangen, dat te Parijs gefailleerd is de bekende juwelier Levisohn, met een pas sief van zes millioen francs. Er zijn slechts enkele Amsterdamsche kooplieden bij betrokken. N. v. N. De moord te Arnhem. Omtrent den jl. Zondagavond in de Menno van Ooe- hoorn-kazerne te Arnhem ge pleegden moord deelt men aan de N. Arnh. Ct. nog het volgende mede De verslagone, zekere S., een jongen van gegoede boerenfamilie uit Eibergen afkom stig en steeds in 't- bezit van geld, dat voor een soldaat een artikel van groote weelde ia, stond in zijn omgeving zeer gunstig bekend. H de dader van den manslag, is een sujet, van beroep kermisreiziger en ongunstig be kend zoowel in de kazerne als in zijn vroe- gereu burgerstand en dan ook doorloopend ..gesjochten", zooals hij het wel eens kern achtig uitdrukte. Jl. Zondagavond nu wa ren S. en H. samen de stad ingegaan en hadden beiden verschillende tapperijen en herbergen bezocht, zoodat het voor de hand ligt dat sterken drank en bier gebruikt was. S., die helder van hoofd bleek, had H. ge- tracteerd en ziende dlat deze genoeg kreeg, weigerde hij hem meer borrels voor hem te betalen, hetgeen H. in 't geheel niet aan stond en die hem dan ook te kennen gaf, als hij hem geen borrel meer gaf, 's avonds thuis met hem te zullen afrekenen. 9. ver liet hierop H., ging naar de kazerne, zocht zijn stroozak op en begaf zich ter ruste, na vooraf aan verschillende soldaten zijner compagnie te hebben medegedeeld dat hij ruzie met H. had gehad en dat er heden avond, als deze thuis kwam, nog wel moer twist zou komen. Ook was 't algemeen 'be kend dat al de soldaten, behalve do ver- slagene, vrees voor H. koesterden, zoodat diens thuiskomst met eenige spanning werd afgewacht. Omtreeks 10£ uur verscheen H. op d'e chambre en begaf hij zich zonder ©en woord t-e spreken naar het nachtleger van S., trok zijne bajonet en bracht den sla pende hiermede een steek toe. S., di© hier door wakker werd, trachtte op te staan om zich te verdedigen, doch dez© eerste stoot met de bajonet was vermoedelijk zoo goed geraakt, dat bij niet bij machte was dit te doen, want S. rolde tusschen twee kribben, in het zoogenaamde straatje op den vloer. H. stelde zich thans voor 9. en bracht zijn slachtoffer nog eenige verwondingen met de bajonet toe, daarbij de vol ontzetting toe ziende soldaten met hetzelfde lot bedreigen de, als een hunner het durfde wagen hem te na te komen, zoodat niemand hulp dorst bieden. Eon hunner echter nam ©en zware houten bank, slingerde die H. tegen zijn lichaam, waardoor hij kwam te vallen en konden zij hem vervolgens overweldigen, vasthouden en in verzekerde bewaring stel len. De zwaar gewonde S. werd opgenomen, op zijn leger gelegd, doch bleek dat hij reeds opgehouden had te leven. Zijn lijk is naar het Militair Hospitaal vervoerd, van waar uit de begrafenis met militaire eer lieden middag ten 12 uur plaats had. Een dienstweigeraar. Een jongmensch te Haarlem, die bij de loting in 1905 een twijfelnummer getrokken heeft,

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2