4 lecnd wordt aan die plaatselijke bladen, die vóór 1 Januari daartoe aanvrage doen. Er kunnen in den loop van een jaar bladen bij komen, die weer verdwijnen. De bladen, die er belang in stellen die stukkejf te ontvan gen, kunnen zich daarvoor aanmelden. De heer van Duinen. Ik ben bereid die wijziging in mijn voorstel over te nemen, mijnheer de voorzitter Verder zou ik gaarne zien, dat nog eene uitzondering werd gemaakt voor de verklaringen van goed gedrag, onder 2 g genoemd. lederen keer als de menschen soiliciteeren, moeten zij een bowijs van goed gedrag overleggen, en dat komt telkens terug. De Voorzitter. Het is niet meer dan billijk, dat voor een bewijs van goed bedrag leges betaald wordt. Dat geschiedt bijna overal. Er is geen reden om daarvoor vrijstelling te verleenen. De heer van Duinen. Ik vind dat jam- trner. De wet verplicht de personen een be wijs van goed gedrag over te leggen, en zij moeten er voor betalen. Dat is niet billijk. Maar als. daartegen bezwaar bestaat, zal ik geen voorstel daarover doen. Mijn voorstel betreffende artikel 2 d luidt aldus .,De afdrukken van de stukken, genoemd onder art. 2 sub a, die ten behoeve van de plaatselijke nieuwsbladen afgegeven worden, indien do afgifte telken jare voor 1 Januari verzocht is". In stemming gebracht, wordt het voor stel van den heer van Duinen aangenomen met 14 legeu 1 stem. Tegen stemde de heer Visser. Art. 6. aldus gewijzigd, wordt z. li. o. Vóorloopig goedgekeurd, evenals de artt. 7 en S. De verordening op do heffing wordt met algemeene stemmen vastgestelu. verordening op de invordering. De artt. 5 worden achtereenvolgens z. h. o voorioopig goedgekeurd, waarna de verordening met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Het voorstel om de voorstellen, rapporten, adressen en andere stukken, die den ge meenteraad worden overgelegd en van wege de secretarie gedrukt worden, voor zoover zij niet van vertrouwelijken aard zijn, alge meen verkrijgbaar te stellen, wordt z. h o. aangenomen. 17 Vaststelling van het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het' inkomen over het dienstjaar 1907. Wordt z. h. o. vastgesteld tot een bedrag van f 89,104 18. Vaststelling van het eerste suppletoir kohier der st raat belasting over het dienst jaar 1906. Wordt z. h o. vastgesteld tot een bedrag van f 96.38J. 19 Rapport en voorstel van B en W. betreffende een adres van Regenten van het £t. Pietors- en Bloklandsgasthuis tot afwij king van de rooilijn. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen om, iti afwijking van d'e volgens art. 3 der -bouwverordening vaststaande rooi lijn. te mogen bouwen overeenkomstig de rooilijn, aangegeven op de overgelegde teeke- ning. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, is het u ook mogelijk inlichting ie geven waarom afwijking van de rooilijn gevraagd wordt Ik heb de situatieteekening nagezien, maar heb geen reden vermeld ge vonden, waarom van de rooilijn wordt afge weken De Voorzitter, Bij de bouwverorde ning is de rooilijn geregeld. Het gebouw zal geplaatst moeten worden in afwiiking van de bepaling van art. 3 der verordening. De heer van Duinen. U zegt, dat moet worden afgeweken van de in de ver ordening bepaalde rooilijn. Dat geloof ik niet. Is er overwegend bezwaar, dat er an ders gebouwd wordt Aan welken kant komt het front van het gebouw? De Voorzitter. Het front komt aan den xant van het plantsoen. Zooals aan dè vergadering bekend is, is een nieuwe toe gangsweg langs het gasthuis geprojecteerd'. Het front komt niet tegenover de begraaf plaats, maar naar die zijde van het Plant soen, waar de Hellestraat en de nieuwe weg samenkomen De heer van Duinen. Dus aan de siugelzijde ziet men van achteren op het gebouw De Voorzitter. Op zijde, niet van achteren. De heer van Duinen. Dat komt vrij wel overeen. De Voorzitter. Het wordt een zeer mooi gebouw. Aan alle kanten zal het een mooi gezicht opleveren. De heer van Duinen. Dat neemt- niet weg, dat men niet ,van de rooilijn moet af wijken dan in de hoogste noodzakelijkheid. Ik geloof niet, dat die' nood hier aanwezig is. De Voorzitter. Als er niet van de rooilijn mag worden afgeweken, d'an kan het gebouw niet geplaatst worden op de wijze, zooals door Regenten wordt gewenscht. De heer van Duinen. Omdat van rijkswege is gevraagd' een gedeelte van het oude gebouw te laten staan. Dat moet er bij gezegd worden. Is hot nu zoo strikt noodig dat oude gedeelte te laten staan? De Voorzitter. Door de regeering is de wenscheliikheid in het licht gesteld. De noodzakelijkheid durf ïk niet bepleiten. Hoofdzakelijk is het gevraagd omdat het' wenschelijk werd geacht, ook in het belang van de gemeente, de monumenten van ge schiedenis en kunst zooveel mogelijk te be houden De heer van Duinen Ik kan het schoone niet inzien van de plaatsing ,die het- nieuwe gebouw nu zal krijgen Ik weet niet waarom dat voor de gemeente van zoo veel belang zou zijn. De Voorzitter. Ik kan het belang van Amersfoort bij de voorgenomen wijze van bouwen hier niet in den breede uiteen zetten. Maar wel degelijk is hierbij, het be lang der gemeente in hooge mate be trokken. Dat heeft geleid tot het besluit om van het oude gebouw te bewaren het ge deelte, dat uit geschiedkundig en oudheid kundig oogpunt van de meeste waarde is. De heer van Duinen. Er wordt veel bewaard alleen omdat het oud is. niet omdat het- uit architectonisch oogpunt van bijzon dere waarde is. De heer C e 1 o s s e. Mijnheer de voorzit ter, het verwondlert mij, dat, die heer van Duinen eene zoo sterke oppositie voert tegen dit voorstel. De zaak is zoo eenvoudig moge lijk. Er zal gezet worden een prachtig ge bouw. Ik mag dat zeggen, omdat van het plan veel goeds gezegd is. dat niet weerspro ken is. Dat gebouw wil men zetten, maar men wil tevens behouden eenige deelen van het oude gebouw, het kapelletje en de zaal, die nu tot verblijf dient voor de mannelijke verpleegdenDaarop wordt groote prijs ge steld, Nu kan men vragenJa, waarom Maai" va® rijkswege wordt er veel waarde aan gehecht, dat oude, uit historisch of bouwkundig oogpunt merkwaardige gebou wen zooveel mogelijk behouden blijven. Er is zelf? eene commissie, die daarop toezicht houdt, en er wordt geld gegeven van rijks wege om zulke oude gebouwen te restauree- ren en voor verval te behoeden. Daarom is het niet goed wanneer die commissie wenscht, dat van dit gebouw een gedeelte behouden blijft, ons daartegen te verzetten. Daarop wordt prijs gesteld door mannen, die zeer hoog staan op dit gebied, niet omdat het gebouw oud is, maar omdat zij het inder daad een prachtig bouwwerk vinden. Ik begrijp niet. waarom dó heer van Duinen zoozeer tegen dit bouwplan is. Wij' moeten veeleer dankbaar zijn, dat er zoo groote 'be langstelling is getoond in het, behoud van dit monument ook buiten de gemeente. Dc lieer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, wat ik nu hoor geeft mij aan leiding om met dit voorstel mee te gaan. Maar ik had dat liever vernomen als toe lichting van het verzoek, dat door Regent-en is gedaan. Regenten hebben vroeger reedis eene ruiling van grond en nu weer afwij king van de rooilijn gevraagd, zonder ook maar eenigszins te motiveeren. Daartegen meende ik te moeten opkomen. Do raad moet weten waarom zijne toestemming hier toe wordt gevraagd. De Voorzitter, De motieven voor het voorstel zijn thans medegedeeld. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De heer Jorissen. Mijnheer de voorzit ter, ik heb sedert het begin van deze ver gadering vernomen hoe de fout is ontstaan, waarop ik aanmerking heb gemaakt. In het verslag van de vergadering van 3 April staat op bladzijde 16, dat op mijne opmer king: ,,Als ik goed gezien heb, dan staat er Laaglandsclieweg dooi' u geantwoord is: ,,Dat is een drukfout''. Daarop heb ik gezegd: ,,Dan is het goed' Op mijne ver dere vraag of de weg in eigendom behoort aan de gemeente, is door u gezegd, dat u dat niet zeker wist, maar dat de weg dóór de gemeente wordt onderhouden. Daarop volgt weer: ,,De heer Jorissen. Dan is het goed". Die regel behoort daar niet; hij is door eene correctiefout op de drukkerij er in gebleven. Ik heb dat niet gezegd, want ik keur niet goed, dat wegen, die niet eigen dom van de gemeente ziin, door habr onder houden worden. Ik vind, d!at daardoor een verkeerd' antecedent wordt gesteld. Er liggen vele particuliere wegen in de gemeente, waar niets aan gedaan kan worden. De woorden moeten dus uit het verslag vervallen. De 'V oorzitter. Wenscht u wijziging vau het- verslag? De heer Jorissen. In 't geen ik op merkte is de verbetering opgenomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de vergadering over in eene met gesloten deu ren. Electrische Drukkerij L. E. BOS0H ZOON.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 6