Uit den omtrek. Indischen pos*- en telegraafdienst J. Th. van Aarem ter zake van de krijgsverrichtingen te Indragiri op Riouw en onderhoorigheden in 1906 eervol vermeld de le luitenant der in fanterie bij het Indisohe leger A. van Ager- beek. benoemd tot lid en voorzitter der conimit»ie aan welke j in 1907 wordt •"•pgedraeen het afnemen van het j cxatnen bedoeld in artikel 12 der Hooger-onder- wij*wet, dr. C. J. Eggink. inspecteur der gym- nasia tot leden der commissie dr. W H. van de Sande Rakhuyzen, oud- reetor van het gymnasium te Utrecht dr. A. H. Garrer, rector van het gymnasium te Haarlem dr. P. V, Sormani, rector van het gymnasium te Njjmegen dr. J. M. A. van Oppen, rector van het gym nasium te Maastricht M. A. van Everdingen. conrector van de af- deeling tryninasium van het collegio St. Wille- brord, te Katwijk aan den Rijn dr. X. J. Deversen. conrector van het gym nasium te Zwolle dr. Th. P. H. van Aalst, rector van het gym nasium te 'e-Gravenhage J. Martin Mttller. Teoraar aan het Gerefor meerd gymnasium te Amsterdam P. A. van Deinse, leeraar aan het gymna6iu^i te Arnhem dr. P. W.' Morkee, lecraat aan het Gerefor- l meerd gymnasium te Amsterdam dr. H. W. C. E. BOckman n lev raar aan het gymnasium te Amsterdam dr. R. H. van Dorsten, leeraar aan het 1 gymnasium te Rotterdam dr D. P. A. Verrijp. leeraar aan het gymna sium te Arnhem goedgekeurd, dat roet ingang van 1 Juli 1907 aan J. de Ridder, burgemeester der gemeente I Gameren, en met ingang van 1 Mei 1907 aan J. W. A. Irnmink. burgemeester der gemeente Bloemendaal, op hun verzoek, eervol ontslag is verleend als secretarie hunner gemeente toegekend, als blijk van goedkeuring en te vredenheid. d. bronzen eerepenning voor menechl levend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift, aan: H. G. de Groot, geniesoldaat 2e klasse van de 2de telegraafcompagnie van het regiment genietroepen, wegens de door hem met levens gevaar verrichte redding van con drenkeling uit het water van de Kruisvaart te Utrecht, op 2 Febr. 1907; 'M. A. M. Dorenboech, viachhandelaar te 's-Hertogenbosch, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenke- ling uit het water van De Dommel op 16 Febr. 1907; L. 0. A. Gastmann cn C. Kraay, beiden te 's-Gravenbage, wegens de door hen in gemeen schap. met levensgevaar, verrichte redding van een drenkeling uit het water van den Rijn (het Gal gen wat-er) op 24 Jan 1907 P. de Zwart, winkelier te Utrecht, wegen6 de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drietal drenkelingen uit het water van de VI eti te nee he wetering on 2 Jan. 1907 G. Bakker, brugwachter te Oudeschouw bij Irnsum, wegens de door rem met levenegevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van de Metering bij de Pudeschouw op 23 Dec. 1906; L. Hesterm an, te Maarsaeveen. wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van de Maare- «eveensche vaart op 27 Febr. 1907. pDonderdagmiddag reed H. M. de Ko ningin en Z. K H. over Hoog-Soeren en Wiesseï, waarbij verschillende heidevelden in oogenschouw werden genomen. Do heer Nelidow, Russisch ambassa deur te Parijs, eerste gedelegeerde van Rus land ter vredesconferentie cn vermoedelijk president dier conferentie, die op het oogen- 1)1 ik te St. Petersburg vertoeft, is voorne mens alvorens naar Parijs terug te keeren, enkele dagen te 's Gravenhage te vertoeven. De heer Nelidow. die binnenkort in de residentie verwacht wordt, zal dan in het hotel den Ouden Doelen intrek nemen. Indische Begrooting 190 8. Aan de N. R Ct. wordt uit Batavia geseind, dal de begrooting voor Indie f908. welke door den Raad van Indie, onder voorzitterchap van den Gouvemcur-Generaad met den Raad van Directeuren is opgemaakt, een overschot aantoont van f 2.000,000. De ofat-major van het op 12 dezer uit West-Indie te N'euwediep binnengeko men pantserschip „Kortenaer" is samen gesteld als volgt Kapitein ter zee J. J. Hissing, com mand luit. ter zee le kl. W. H. O. Hoog, !o officier, id. 2e kl. J. H. Toure, P. A. Van Rees, J. L. Wijn en J. Sickenga; adel borsten le kl T. L. Kruijs, A. W. Staveer- man en J. J. Dikkers; off. van gee. le kl. H. O. C. Bloem ink, id. 2e kl. J. A. van Trotsen'burgoff. van adm. 2e kl. H. P. Winkelmanadj.-adm. C. A. Kauer. Het machinokamerpersoneel is samenge steld uit off.-mach. 2e kl. P. C. A. Scthü- ler, choi der machinekamer; hoofdtaachi- nist J. H. Voorthuijzenmachinisten W. F. de Loenen, P. D. Whitlau, F. Kemp cn E. Horstingadj. maoh. J C. Vermeer, W. Dollekamp en D. W. Kwak. Chef dor équipage is de oppcrschipper H. ld. Sten tel. De generaalsrang. Facultatief zal de generaalsrang binnen het bereik dot- chefs van den geneeskundigen dienst en der administratie gebracht worden. De kapitein H. Th. Bloem van het 3e regiment infanterie, is benoemd tot adju dant bij het korps. Do t ij d-r ege 1 i n g. Dezer dagen werd aan de Tweede Kamer een adres, in zake de tijdregeling van een aantal hoog leeraren aan verschillende universiteiten ge zonden, waaronder ook de twee astrono mische professoren J. C K&pteyn te Gro ningen en A. A. Nijland te Utrecht, die beiden den Midden-Eu ropeesohen tijd voor Nederland veel gewenschtor achten dan den Greenwiohtijd. Te Haarlem is in den ouderdom van 54 jaar overleden de heer H. M. Ridder Ba ronet Speelman, laatstelijk woonachtig te Bloemendaal, doch vroeger lid van den ge meenteraad aldaar. De overledene was oud- zeoofficier cm oud-burgemeester van Ilarlin- gen, en lid der Comm. van Toezicht op het Prov. Krankz.-gesticht Mecreuberg. Do begrafenis zal plaats hebben op Maan dag a. s. op de begraafplaats „Westorveld" lij Driehuizen (gem Velxen). Te sGravenhage is op 54-jarigeu leeftijd overleden mr. J. S D. van Doorn, tot vóór korten tijd griffier bij de Haagsche rechtbank. Eene ernstige ziekte noopte mr. Van Doorn ontslag uit zijne betrekking te vra- gen. Te Leiden, zijne geboorteplaats, was h.j eeuigen tijd secretaris van curatoren dei- Rijksuniversiteit; later bekleedde hij de betrekking van referendaris bij het ministe rie van Binnenlandsche zaken. Tot aan zijn dood was hij nog secretaris van curatoren van het Haagsche gymnasium. De begrafenis is Maandag a s. op „Oud Eik en Duinen", om i0$ *uur van het sterfhuis. Begiafen'0 van Lodewijk Mulder. Do uitvaart van Lodewijk Mul der, te 's Gravenhage, kenmerkte zicili door veel belangstelling, vooral uit letterkundige kringen Aan de groeve herdacht de heer Vervloot de groote diensten, door den nu ontslapene, eerelid van het Roode Kruis, aan die instelling bewezen. De heer L'ndo Jr.. sprak van de vriend schappelijke verhoud'ng die tussclien zijn vader en Mulder bestond. De kunstschilder Vogel herinnerde aan diens kunstaspiratiën Generaal Van Bell wijdde een woord ter herinnering aan het kameraadschappelijk samenzijn aan de Militaire Academie. Er waren vele bloemen en kransen. Begrafenis Van Va seen. Te Amsterdam werd gisteren op de Nieuwe OosterbegTaafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. A. van Vassen. in leven chef van het Centraalstation aldaar. Namens de maat schappij voerde het woord de heer Bottema, chef van de dienst van vervoer, die her dacht de werkkracht en de toewijding van deu voorbeeldigen ambtenaar, die tevens zu'dc een sympathiek, vriendelijk mensoli was. Vervolgens spraken nog de keeren Sarie mijn, inspecteur van tractie, Van Emmerik, onderchef van het Centraal-station en Dril- sma, secretaris van de Weldadigheidsveree- niging .Trein 8.28". Vele kransen lagen op de kist. Daaron der was er een van de Vereeniging ,,De Amsterdamsohe Pers", die aldus wilde eeren den voorkomenden, bemin nel ij ken amlbte- naar, bij wien de journalisten steeds kou den aankloppen. Een broeder van den overledene dankte voor de eer aan den doode bewezen. Gedeukteeken wijlen prof. Gunning Op Pinkstermaandag 20 Mei, den geboortedag des ontslapen hoog leeraars des namiddags te 3A ure, zal op de begraafplaats ,,Moskawa" bij Arnhem, een gedenkteeken op het graf van prof. Gunning onthuld en aan do familie worden overgedragen. Wij hopen nog nader om trent deze plechtigheid bericht te ontvan gen In de jaarvergadering der Holland- sche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, op 25 Mei a.s aldaar te houden, zal prof. H. Kamerlingth Onnes een voor dracht houden ,,over het vloeibaar maken van gassen" met proeven. De volgende nieuwe prijsvragen worden voorgesteld I. De maatschappij verlangt eene physico- mathematische behandeling van het ver schijnsel van land- en zeewind; a. voor het geval eener oneindige kust lijn b. voor dat van een landtong; o. voor dat van een rond eiland. II. De maatschappij verlangt een critisch overzicht van de tot dusver in 't werk ge stelde onderzoekingen aangaande generatie- wisseling der soorten van het roestzwam- mengeslaoht Mel am psora Cast-ague, en nieuwe onderzoekingen aangaande eene of meer soorten van dit geslacht, van welke de generatiewisseling nog niet met- zeker heid is vastgesteld. De termijn van beantwoording op drie jaren te stellen. III. De maatschappij verlangt een cri tisch overzicht van de verschillende theo rieën der fchermo-electrisohe verschijnselen. IV. De maatschappij verlangt- eene theo retische behandeling van de magnetische eigenschappen der lichamen op den grond dor electroden-theorie. VMen vraagt een proefbndervindenlijk onderzoek over den invloed van den ouder dom van een Sol (colloidal© oplossing) op zijne gevoeligheid (coaguleerbaarheid) voor electrolytenDit onderzoek moet zich uit strekken over verschillende Sols en ver schillende ©leotrolyten. VI. Men vraagt een onderzoek over den invloed, dien radium en andere stralen uit oefenen op de gevoeligheid van een Sol te genover elect-rolyton. De 77ste al gem eene vergadering van. het Genootschap van 7 eer a ren aan Neder- landsche Gymnasiën zal gehouden worden te Arnhem, in het gebouw Musis Sacrum-, Vrij dag 31 Mei en Zaterdag 1 Juni, De vergadering van Vrijdagavond zal in de eerste plaats zijn gewijd aan huishoude lijke werkzaamheden. Verder komt dan aan de orde het volgende voorstel van het be stuur Het Genootschap neme het initiatief tot hc-t organiseeren van een gemeenschappe- lijken tocht van leden ra de Paaschvacant-ie 1908 naar Londen of Parijs, onder leiding van een bekwaam archaeoloog. De bedoeling is, dat de tocht ongeveer een week zal duren en do reis- en verblijfkosten voor de deelne mers ongeveer f 60 zullen bedragen. Voorts zal dr. E. Bessem (Utrecht) in deze vergadering een bijdrage geven overHet nut van het scioptioon voor het onderwijs aan het gymnasium, practisch toegelicht door een vertooning van lichtbeelden. De agenda voor de vergadering van Zater dag 1 Juni bevat de volgende punten lo. Dat over afschaffing of behoud der accentteokens bij het onderwijs in 't Grieksch, naar aanleiding van het referaat van dr. A. Poutsnia op het vijfde Philologencongres. 2o. liet toelatingsexamen tot het gymna sium. Inleider: dr. A. W. van Geer (Gro ningen). Stelling: Behoeft de wijze van af nemen van het toelatingsexamen tot de eerste klatse van het gymnasium verbetering? Zoo ja-, op welke wijze dient dat examen dan te worden ingericht? 3o Behoort adhaesie betuigd te worden aan de adressen der Vereeniging vau leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs en andere onderwijsvereenigingen tot het verkrijgen van vrijmaking van de spelling? Inleider dr. C. G N. de Vooys (Assen) en dr, J. B. Schepers (Haarlem). Stellingen: De gebruikelijke Nederlandsche spelling en schrijftaal-verbuiging bemoeilijkt het geven van goed taalonderwijs Het is daarom wenschelijk, dat een gelei delijke invoering van de vereenvoudigde spel ling, ook op onze Gymnasia, niet tegenge houden worde. 4o. Behandeling van hel- rapport der zg. vorschuivingscommissie. Inleiderdr. F. L. Abresch (Amsterdam). Middenstand congres. Dj regelingscommissie voor het 5e congres, het welk dit jaar te Nijmegen wordt gehouden op 16, 17, 18 Juli a.s., hoeft in haar jongste vergadering het programma vastgesteld voor de feestelijkheden, die bij gelegenheid van het congres zullen gehouden worden. Aan het begin der vergadorii werden door den vice-voorzitter den heer Emich enkele har telijke woorden gewijd aan de nagedachte nis van den dezer dagen overleden voorzit ter der regelingsconim issicden heer F. W. Dickmann, aan wien de leiding zoo uitste kend zou zijn toevertrouwd geweest. De heer Emich werd nu in diens p'aats gekozen, terwijl de heer E. H. Gerretsen benoemd werd tot vice-voorzitter. Dinsdag 16 Juli ontvangst der congres leden ra „Burgerlust". Concert in den tuin door de staf muziek van h'eu 11e regiment in fa nterië. Woensdag gemeenschappelijk d iner 'ti hotel ,.Du Soleil"'sa vends groot avond feest in den a giorno verlichten tuin der sociëteit Vereeniging" muziek stedelijke schutterij 's Bosch, kapelmeester Ogier. Volksconcert op de Markt, kol. Reserve, kapelmeester The wissen en op het Kei f ken s- bosch Muziek Weerbaarheidscorps onder di- i*ectie Ph. Polak. Donderdag 18 Juli 's middags Lunch op Groot Hotel Berg en Dal en wandeltocht! naar Beek. Het 1 2i-j arig bestaan van deu A. N. D. B. De Algemeen© Nederland sche Diama-ntbewerkersbond zal in deze maand zijn 124-jarig bestaan vieren. In het Weekblad van den A. N D. B wordt nu medegedeeld, dat, hoewel geen gro<£ te feestelijkheden zullen plaats hebben, de stichtiugsdag, 18 Mei. toch niet voorbij zal gaan als elke andere. Op Vrijdag 17 Mei, des avonds 8£ uur, zal een buitengewone vergadering van den Bonds raad plaats hebben, waarin de heer R. N Roland Holst de door hem met wandschil deringen versierde benedenzaal van het Bonds gebouw aan den Bond zal overdragen. Of - Zaterdag 18 Mei, des namiddags 1 uur, zal het Bondsbestuur de besturen van be vriende organisaties ontvangen, die van hun. belangstelling blijk wenschen te geven. Op Zondag 19 Mei zullen enkele genoodig- den, vrienden van den schilder en van den Bond, in de gelegenheid gesteld wordende wandschilderingen in de benedenzaal te be zichtigen. Op Dinsdag 21 Mei, des morgens 10 uur, zal in de benedenzaal de jaar verg adering ge opend worden. De bondsleden zullen onmiddellijk daarna in do gelegenheid gesteld worden- de zaal te beziohtigen. Bovendien heeft- op 20 Mei, 's avonds, in het Paleis voor Volksvlijt, een feeetvergade- ring plaats, georganiseerd door de commissie voor het huldeblijk bij het 12^-jarig bestaan van den A. N. D. B. Daar zullen ,,De Stem des Volks" en 't Diamantbewerkers haimo- niekorps hun medewerking verleenen. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat de wandschilderingen in de benedenzaal van het Bondsgebouw binnenkort voor het publiek te bezichtigen zullen zijn tegen een kleinen entree-prijs, waarvan de opbrengst zal worden gestort in het ..Koperen Stelen- fonds" (tot bestrijding der tuberculose onder de diamantbewerkers). Naar in het Weekblad van den A. N D. B. wordt medegedeeld, heeft in 't American- Hotel te Amsterdam een vergadering plaats gehad van zagerspatroons, bijeengeroepen door de besturen vaai de A. J. V. en den A. N. D. B. Bijna alle genoodigden waren aanwezig. Het doel der bijeenkomst was, een regeling van den werktijd voor zagers te ver krijgen, overeenkomende met dien der slij pers, en werd volkomen bereikt. Enkele patroons maakten bezwaar, doch het eindre sultaat was, dat beslaten werd tot invoering van den ma-ximum-werktijd van 54 uren per week, en wel met ingang van 1 Juni e. k. Vóór dien zal ra overleg met de beide be sturen een regeling betreffende den schaft tijd worden gemaakt Linuaeusviering te Haar lem. Het programma voor de herdenking van Linnaeus 200sten geboortedag is als volgt samengesteld 18 Mei, 's middags 2i uur: Opening door dr. P. G Buekers van de tentoonstelling van Linnaeana en van planten en bloemen, in het Koloniale Museum. 1824 Mei: Tentoonstelling in het Kol Museum, waar iedereen vrijen toegang heeft. 23 Mei, 's morgens 11 uur Rede van dr. J. P Lctsy in Teylers Stichting. 's Middags 3 uur: Onthulling van het iredenkteeken van Linnaeus op den Harten kamp te Bcnnebroek. 's Avonds 8 uur Fcestvergadering (met lichtbeelden over Linnaeus) in het café Brink man. Groote Markt. Haarlem. Naar men verneemt, zal het muziek drama. ,,Op IIoop van Zegen" van Heijer- mainsGrelinger in het a. s, seizoen in ver schillende groote Duitsch© theaters worden opgevoerd. In de maand' October zal de heer Grelin ger 3 nieuwe werken van hem te zamen een avond vullende, in ver9ch'illende plaatsen vau Nederland ter opvoering brengen ..Trijn tje". Hollandsche pantomine, scenario van Bern. Canter, ..De Kerstboom", lyrisch dra ma in één acte. tekst vau Chr. Grelinger. en ..Ahasverus lyrisch drama iu één acte, tekst van H Heijeraians. Miaxif kwcSstrijd. V oor de wedstrijden van harinooie- eu faufanrgezelschappen, uitgeschreveni door Aanstel 's Fan faire en te houden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op 13, 14, 20, 21, 27 en 28 Juli as. zijn tot juryleden be^ noemd de heeren David Koning Jr., direc teur van Amstel's Fanfare, te Amsterdam en M. H van 't Kruys, componist te 's Gra venhage, voor alle afcleelingen. Voor verscJiilleni-de afdeelimgen zijn bot juryleden benoemd de hoeren J, A. Aukes, toonkunstenaar en voorzitter, van Amatol's Fanfare te Amsterdam, N. A. Bouwman le luitenant-directeur der Koninklijke Mi litaire kapel t-c 's Gravenhage, G. K. G. van Aaken, oud-kapelmeester te Amersfoort; W. van Evp, kapelmeester van het 4e reg. infanterie, te Leiden, Jac. Koning, oud-di recteur der Kon. Ned. Marine, Cbr. P. W. Kriens luit -kapelmeester d.d schutterij te Haarkam. J. F. Sk-ihweinsberg, directeur Stedelijke Muziekschool te Nijmegen, M. Woïters, luit.-kapelmeester d.d. schutterij te Amsterdam en J. G Zaagmans, kapel meester 7e reg. infanterie te Amsterdam. Bovendien werden nog eenige toonkun stenaars tot plaatsvervangende juryleden be noemd Zestig muziek vereen igingen, uit alle oorden van ons land. zullen mededingen. Honderdjarig bestaan van Assen. In de Dinsdagavond te Assen ge houden vergadering der commissie voor de viering van bet honderdjarig bestaan van Assen, als zelfstandige gemeente, werd het volgende programma vastgesteld Donderdag 4 Juli 10 uur opening der jiluimveetentoonstelling; 35 wielerwed strijd; 5.30 intocht van H. M. de Ko ning' n; 7h9^ concert op den Brink door de stafinuziek of het Asser Muziekkorps 1011 taptoe. Vrijdag 5 Juli: 8 uur pluim veetentoon stelling; 10 uur voorbijmarsch van het 1st© reg. infanterie; 10.15 rijtoer van H. M. 10.2010.45 leggen van den eersten steen voor het ziekenhuis10.55 bezoek aan het museum van oudheden; 11.20 terugkeer in het hotel van Hr. Ms. commissaris; 11 optocht der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, met muziek van het 6de reg infanterie en van het A. M. C. 2.304 rijtoer van H. M. en bezoek aan de van 2 tot 5 te houden fancy fair, waarbij muziek van het 1ste reg. infanterie; 3.25 3.55 bezoek aan de harddraverij, te houden van 2635 gymnastiekuitvoering 7.309 30 diner, aangeboden door de Prov. Staten, met muziek van het 6de reg. infan terie; 9.1510 illuminatie van den Her tenkamp 10£ vuurwerk en concert van het A M. C. Zaterdag 6 Juli8 uur pluimveetentoon stelling; 9.15 rijtoer van H. M. door de stad1 uur dejeuner, aangeboden door den gemeenteraad3 uur vertrek van H. M. 47if volksspelen; 810 fancy fair en mu ziek in den Hertenkamp; 9.30 begin der illuminatie; 10£ uur bnl-dhampêtre. Wedstrijd met Ohemisolno Bra. nablusc h-a pp araten. De jury voor den internationalen wedstrijd mot brandbluschapparaten, georganiseerd door de Onderlinge Brandweerclub te Rotterdam en gehouden op 26 April aldaar, heeft de volgende onderscheidingen toegekendEer ste prijs Hollandsche Suelblusscher, inzen der Spanjaard en Co. te Utrecht; tweede prijs: Minimax, inzender Maatsoh. Mini- max fee Scheveningen derde prijsPluvius, inzender J. C van 't Hoff, te Rotterdam ■vierde prijs: Bauer's Tire Annihilator, in zender Henri Huinck en Alex. Imhofe, te Rotterdam; vijfde prijs: The Perfection, inzenders Frank Walker en Co. te Londen zesde prijs: The Star (chem. pakhuisbrand- blusscher), inzender Gebr. Hausanann te Rotterdam zevende prijsGallon chemi cal fire Engine (blusoKkanom), inzender J. D. Meyer en Son, Den Haag. De jury vond geen termen tot het toe kennen van de nog beschikbare medailles in de afdeeling apparaten werkende zonder straal (bluschgranaten). Daarop werd in overleg met de regelings commissie voor het concours, de zilveren medaille aangeboden door de Utrechtsclie brandweer, toegekend aan de Onderlinge Brand weer club voor het iniatief dat zij nam tot het organiseeren vau het concours; ver der weïxl de verguld zilveren medaille aan geboden door de O.B.C. toegekend aan den voorzitter van de jury, deu heer D. A. Bij - dendiik, president 'hoofdman van de Rotter- damscht brandweer, voor diens uitmunten de leiding, terwijl ten slotte de zilveren medaille, aangeboden door het ,,Rotterd. Nieuwsblad", werd toegekend aan den heer A. D. J Brantenaar, hoofdopzichter bij de Rotterd brandweer, als blijk van waaxdee- ring voor diens goede voorbereidende maat regelen, die het mogelijk maakten de proef nemingen ten uitvoer te brengen. Museum van oudheden te Leiden. De nieuw ingerichte zalen in het Rijks-museum van Oudheden voor praehisto rie en Nederlandsche oudheden te Leiden zullen op Dinsdag 21 Mei a.s. voor het publiek worden opengesteld. Het seizoen te Schevenin- gen Men meldt uit 'sGravenhage. De opening van het Kurhaus te Scheve- ningen is bepaald op Zaterdag 1 Juni e. k. Dan wordt, 's avonds ten 8 uur het eerste concert in de kurzaal gegeven door het Phil- liarmonisch Orchest uit Berlijn, onder direc tie van dr. E. Kunwald. Verschillende nieu we maatregelen zijn genomen om aan de be zoekers der concerten oen ongestoord genot te verzekeren. De concerten zullen wederom worden opgeluisterd door de medewerking van een reeks beroemde artisten. Onder de bekende seizcien-feesten als vuur- wcik. bals enz komen ook voor eenige va riété-avonden in de kurzaal. In verband met de te houden Vredescon ferentie heeft de directie zich voorbehouden in deu loop van dit seizoen het abonnement-, zoo noodig, 4 dagen op te heffen. Door een militairo kapel zuli.n ook eenige middag-concerten op het terras worden ge geven. Sedert 'Donderdag is de schildwacht die het centraal militair kleedmgmagazijn in de Sarphatiestraat te Amsterdam te be waken heeft, vervangen door een waker vafi den Geeontroleerden Particulieren Nacht veiligheidsdienst. De'loonstrijd te Eindhoven. Naai men verneemt is de stakingsbeweging naar de naburige grensplaatsen Arendonck. Gheel, Retliy en Moll overgeslagen. Aan de fabriek van Gebrs. Van der Pas te Aren donck staken 260 man. Voor Bladel wordt ook ernstig gevreesd. Aangehouden. Te Heerenveen werd gisteren gevankelijk door twee rijks veldwachters binnengebracht de ruim 30-ja- rige veehoude N., uit Langezwaag, verdacht van aanrand'ng eener vrouw op den open baren weg te Terband. Zich zelf verklapt. Te Heerlen zijn aangehouden twee Belgische mijnwer kers, verdacht van betrokken te zijn geweest bij den moord gepleegd den lOe-n Maart jl. te Billy Montigny op zekeren Guillaurae An dre, die daa- in een waterput werd gevon den. met messteken als doorkorven. De aan houding geschiedde naar aanleiding van ver wijtingen tusschen eenige Belgische mijn werkers en de omstandigheid dat de ver dachten tot 10 Maart te Billy Montigny werkzaam waren en toen naar Nederland zijn vertrokken Wraakneming. Op de werf der heeren Smith te Alblasserdam was werkzaam Bastiaan De P., eerst als bankwerker, latei- als lager betaald sjouwer. Hij weet zijn teruggang aan baas Kortleven en loste Vrij- dag jl. driemaal een met- scherp geladen re volver op korten afstand op dien baas. Deze bukt© diep. zoodat een kogel zijn jaspand raakte en de twee andere hem misten. Bastiaan De P is door de gemeente-politie gearresteerd en Zaterdag naar Dordrecht ge bracht. Hij is nu voorloopig gehouden in het huis van bewaring, tetn einde door den rechter van instructie te worden ondervraagd. (D. Ct.) Ongeluk. Een treurig ongeval had gisterenmiddag In de Schrans onder Huizum plaats. In de afwezigheid der moeder geraakte het li-jarig kind van A. G., fabrieksarbeider ir. de Paul Krugerstraat, Verlengde Schrans, niet hare kleertjes in aanraking met een brandend petroleumtoestel. Op het gekerm der kleine snelden een paar buurvrouwen ter hulp, die het arme kind, dat geheel in lichte laaie stond, de kleeren van het lichaam ruk ten en terstond geneeskundige hulp lieten in roepen. Deze werd onmiddellijk verleend door dr. Damsté. Daar liet kind deerlijk is verwond, wordt het ergste gevreesd. (Leeuw. Crt.) Door een trein overreden. Even voorbij het station Essohen is gister morgen de veehandelaar Van den Broefk, dooddat hij deu overweg nog wilde over- loopen door den passoerenden trein aan gereden. Even later is liïi aan de bekomen wonden bezweken. Overreden. Gisteren avond is te Rotterdam een 12-jarige knaap door de elec- trische tram overreden. Nadat hij een eind achter een motorbus had medegeloopen, stak hij plotseling ter hoogte van den Heemraad- singel de tramrails over, om liet trottoir te bereiken. Achter de motorbus loopeude, had hij den motorwagen van Hjn 8, die juist aan kwam, niet bemerkt en hij werd, ondanks het krachtige remmen van den bestuurder door dien motorwagen gegrepen en raakte tusschen den baanschuiver onder dien wagen beklemd. Zwaar verwond aan het onderlijf werd het kind onder den wagen van daan gehaald en bij een geneesheer binnengedra gen, maar deze kon slechts den dood con stateeren. Het lijk van den jongen is naar het doodenhuis op de algemoene begraaf plaats overgebracht. aDe directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van belanghebben den, dat het in dit jaar te houden natuur kundig examen voor aanstaande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Stbl. no. 99), zal aanvangen op Maandag 3 Juni, in de lokalen van 's Rijks veeartse nijschool te Utrecht. Stct. aDe vrijzinnig-demokratische kiesvei- eeniging „Algemeen Belang" alhier, heeft gisterenavond tot candidaten voor de Pro vinciale Staten gesteld de hoeren prof. mr. W. L. P. A. Molengraaff (vrij'z.-dem., aftr) en mr. E. Fokker. In deze vergadering werd niet bepaald in welk district de heer Fokker gesteld zal worden. Voor de gemeenteraadsverkiezing in dis trict C (vavature-Eysvogel) besloot mei geen candidaat te stellen. aVolgens de op 15 dezer vastgestelde nieuwe kiezerslijst voor het jaar 1907/08 zijn te Zeist 1512 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 1491 voor de Prov. Sta ten en 1367 voor den gemeenteraad. aOp Donderdag 16 Mei, des avonds, gaf het „Zeister Mannenkoor" een vocaal en instrumentaal concert in Bosch lust, voor de eerste maal onder leiding van den nieuwbe- noemden directeur den heer C. A. Gale- sloot. De zangvereeniging had zich de medewer king verzekerd van den heer H. E. van Brummelen, bariton, uit Amsterdam, terwijl eenige leden vau 't Zeister Harmon-eanuziek- gezelschap het instrumentale gedeelte op zich genomen haddeu. De uitvoering der diverse koornummers bewees, dat er onder leiding van den directeur duchtig gestudeerd was. Veel meer dan anders was 'behoorlijke fra- zeering en nuauoeering op te meiken, en was de klank over het algemeen te loven. Vooral succes de nrs. la, en b„ „Mijn land is een land der Zee", van G. A. Heinze, en „Jubila te Schwedïsoher Versperohor", van A. Zander. Van G. A. Heinze werden door het koor bovendien zeer goed voorgedragen Omhoog" en „Bede", het laatste stuk met bariton-solo. terwijl de bariton-solo heerlijk door het koor heenklonk.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2