KOLONIËN. BINNENLAND. maatschappij besloten heeft eene directe stoomvaartlijn tusschen Liverpool en New- York te openen. Andere uitbreidingen zullen waarschijnlijk volgen Directeur Ballin, van de Hamburg-Ame- rikalijn, heeft Mac Iver, schcepsreeder te Liverpool, tot agent van do maatbchappij to Liverpool benoemd. Mac Ivor was, voordat do Cunardlijn in eene naamloos» vennoot schap veranderd werd. als directeur daar aan verbonden. vIn Berlijn hebben vierhonderd cou peurs en coupeuses bij de heeren- en dames- gemaakte-kleerderenzaken hun betrekking opgezegd en staken. Men verwacht een al- gemoer.e werkstaking in het vak. Buenos-Ay re*, 26 Mei. Tweehonderd sta kers deden heden nacht een aanval op de vlootinrichtingen. De politie sloeg den aan val af; er waren vier dooden en verschei dene gewonden. Johannesburg, 25 Mei. Alle in exploitatie zijnde mijnen behalve die van de Robindon- grocp zijn nu in de staking betrokken. De stakers hielden heden vergaderingen, waar op word aangeraden tie orde te bewaren. In de afgeloopen nacht werd bij Roodo- poort beproefd een goederentrein door mid del van dynamiet te doen ontsporen. De locomotief bleef echter in de rails. vVolgens een bericht uit Marseille is te Aix, in Provence, een postkar door dieven aangehouden. Terwij] dc postbeambten met revolvers in bedwang werdei. gehouden, sta len de roovers den wagen leeg, laadden hun buit op motorrijwielen en tuften er mee weg. OOST-INDIË Een overval. De onderluitenant Schouten overviel '25/26 dezer in het land schap Kassi Andinoni met 14 volgelingen, die allen gedood werden. Gesneuveld zijn sergeant Maaskant, de marechaussees Sumendap, Tulande en Ruup zwaar gewond werden de fuseliers Kalalo, licht Wanas en Pattiwael. Onze verliezen worden geweten aan het neervallen van een beladen dwangarbeider, waardoor wij ont dekt werden. Persdelicten. In de „Preanger- bode" klaagt, de redacteur, de heer Van Schalk, over het vonnis, dat de raad van justitie te Batavia over hem heeft gewezen. ,,Zes dagen, zoo zegt hij, krijgen we, ver tellen erna de telegrammen, zes dagen voor het publiceeren van een corresponden tie uit Garoet, waarin onder meer va.n do vrijspraak van Freihe von Haerdtl gewag werd gemaakt. Zes dagen, bij aanneming van verzachten de omstandigheden, "bij vrijspraak van de beschuldiging voor de publicatie van een antwoord ,,op bovenbedoelden persoonlijken aanval" te hebben bedankt.... Zonder verzachting werden we dus min stens driemaal opgehangen!" En hij besluit aldus ,,Eon bitter collega betoogde ons een9, dat elkeen, die toegelaten wordt tot de recht spraak. en later soms straffen uitdeelt met een gemakkelijkheid, door langdurige routine verkrogen, zelf te voren mot de gevangenis diende kennis te maken, om goed te kunnen beseffen wat hij eigenl: k doet. In werkelijkheid, zoo langzamerhand be ginnen we daar wel wat voor te voelen. Eigenlijk gezegd is het gemis van zoo'n regeling toch wel een leemte, en de voor ziening daarin een eisch. des tijds. Wij stemmen voor zes maanden". ,,De boutade is niet kwaad, maar in trouwe, staat de hier opgelegde straf wel m verhouding tot het. gepleegde feii?" vraagt de Java-Bode". ,,Aan het ongure gedrocht der duisternis, ons heerlijk jersreglement, zijn de gevaar lijkste tanden uitgetrokken. Maar dit schijnt het. beestje geen kwaad gedaan, eerder op gelucht te hebben. Want nog nooit heeft het zoo lustig rondgesprongen, zoekende wicsn het kan vesslinden, onder do Indische persbroe ders, als juist thans, nu het officieel tot den rang van schoothondje is teruggebracht. Het regent persdelicten sedert de herzie ning en de straffen, die worden toebedeeld, zijn niet malsch. KamarovarBicht Eerste Kamer. In do Zaterdag gehouden vergadering der Eerste Kamer is het debat over de kabinets crisis voortgezet. De n^inister van financiën be gon met er nog eens aan te herinneren, dat het bij de oorlogsbegrooting gegaan was om oen beginsel, wat bleek uit het feit, dat de iheele regeering bij de beraadslaging tegen woordig was. Do regeering zal dan ook op den maatregel van het blijvende gedeelte te rugkomen zij het dan in anderen vorm, doch met behoud van "het beginsel. Dat de regee ring de Eerste Kamer in de politiek had ge sleept en dat de Eerste Kamer buiten do politiek staat, gelijk de hoor Van; Houten beweerd had, ontkende de minister. Het votum van die Kamer had aan de zaak een politiek karakter gegeven. In den „nacht van Staal" was in de Tweede Kamer de zaak te ruggebracht tot ecu technische, doch de Eerste maakte er oen politieke van. Door de verwerping achtte de regeering zich ge troffen in haar regeeringsprognim en zij nam toen haar ontslag, omdat zij de Eerste Kamer niet beschouwde als een onderge schikt. lichaam De heer Van der Does de Wille- bois zeide dat de rechterzijde haar mede werking niet 'had geweigerd ton aanzien van het blijvende gedeelte, doch zij achtte thans den maat regel onvoldoende voorbereid. .De heer Godin do Beaufort betoog de dat de Eerste Kamer het recht heeft open en vrij elke zaak te beantwoorden zon der zich te bekommeren om de gevolgen, die de minister daaraan verbindt. De re geering behoefde niet heen te gaan na de verwerping der oorlogsbegrooting en Spr. herinnerde eraan, hoe meermalen een be grooting door de Eerste Kamer verworpen is. zonder dat het ministerie aftrad. Het ging hier tegen minister Staal, niet tegen de regeering in haar geheel. Ile heer T h o o f t sloot zich daarbij aan en verklaarde, dat het hier een beginsel- quaestie gold. Ten onrechte heeft de regee ring dan ook het votum der Eerste Kamer beschouwd als in te gaan tegen het regee- riiigspiogram. Men mag wat. Spr. betreft het blijvendo gedeelte verminderen zooveel men wil, doch de bepalingen van de wet moeten worden nagekomen. Spr. keurde daarom goed den weg, dien de rogeeringj thans wil volgeo, die daardoor haar ongelijk erkent De heer Reekers uitte zich in gelijken geest en was bet ermee eens dat de geheele fout lag bij de regeering, dat de maatregel onvoorbereid' was en dat de oorlogsbegroo ting ongetwijfeld door do Eerste Kamer zou zijn aangenomen indien de regeering in over leg had willen treden. De minister had- in de Tweede Kamer gesproken over ^gecon certeerde act'e der rechterzijde" wat Spr. afkeurde. Indien de minister verklaarde, dat hij daarmede niet gekonkel of geknoei bedoeld hoeft, dan nam Spr. dat gaarne aan, doch dan verviel het betoog der re geering omtrent de noodzakelijkheid van de ontslag-aanvrage. De heeren Vermeulen, Van Löben Seis en Van Velzen .betoogde eveneens dat het hier geen beginselquaestie was ge weest en dat de Kamer de begrooting goed gekeurd zou hebben indien de minister van oorlog zich bereid verklaard had de uitvoe ring van zijn plannen op te schorten. De heer Laan was van meen ing, dat de rechterzijde beter en zij wijzter had gedaan het voorbeeld der Tweede Ka mer te volgen n.l. do begrooting formeel goed te keuren in afwachting van wat do minister in April zou voorstellen. De heer Van der Felt-z achtte de hou- ding der regeermg volkomen correct terwijl de heer W o 11 j e r betoogde <lat zij een fout had begaan door collectief haar ontslag te nemen blootweg op de veronderstelling dat in de Kamer een geconcerteerde actie werd gevoerd De minister van tf i a n c i ,n zette hierna nogmaals het regeringsstandpunt uiteen en hoopte dat de nu gehoorde woor den van sympathie zouden worden omgezet in daden. De hoer Van Houten), replicoerende, zei nog zijnerzijds als de waarheid omtrent den loop der crisis aan te nemen, dat de re geering aldus heeft geredeneerd wij hebben gedreigd dus wij moeten handelenwij bie den de rechterzijde de regeering aan. maar onder de gegeven omstandigheden weigeren deze toch en dan kunnen wij biij-Ven. Ten slotte constateerde Spr. dat met het afkeurend votum over de oorlogsbegrooting het- doel is bereikt. Hoe of men het blij vendo gedeelte inricht, liet Spr. rusten, het mag desnoods moer kosten, maar er moet steeds een voldoend aantal mansdliappen onder de wapenen zijn tot voorziening in den dienst en ter beveiliging van rusit en orde. De interpellatie weid gjesloten onder dankzegging aan de Regeering. De Voorzitter deelde mede, dat hij, behouden onvoorziene omstandigheden, voornemens was de Kamer -weder bijeen te roepen Maandag 24 Juni. Btalchlan. De Staatscourant van Zondag 26 en Maandag 27 Mei bevat o. ro. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen A. Knijff Hzn. als burgemeester van Rietveld, Waarder en Ra rw on ts waarder op verzoek eervol ontslagen met pensioen de kapitein ter zee R. Reindera. bevorderd tot kapitein ter zee de kap. luitenant ter zee G. Fabius, en tot kapitein luitenant ter zee de luit. ter zee le kl. A. J. Gooszen. de persoonlijke titel van consul verleend aan den heer F. W. H .A. Olement, vice-consul der Nederlanden te Rostock op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren de>- Rijks-univer- seiteit te Leiden, aan dr. J. Bosscha, met dank betuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen toestemming verleend aan A. J. van Vessem, burgemeester der gemeente Ouddorp, om tot 1 Oct. 1907 te Goedereede te blijven wonen J. C. van Voorthuysen, burgemeester der ge meente Koudekerk, om tot 1 April 1908 to Lei den to blqven wonen A. Serct. burgemeester der gemeente Heems kerk, om tot 1 Mei 1908 te Beverwijk te wo nen benoemd tot militie-commissaris in het 3de militiedistrict van Zudholland, de gapens. 1ste luitenant der infanterie J. H. van Waveren, majoor-commandant der dien6td. schutterij te Leiden op zijn verzoek, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder 1ste klasse der orde van don ZAhringer Leeuw, hem door 7j. K. H. den Groothertog van Baden ge schonken. aan den Oost-Indischen ambtenaar met varlof E. W. F. van Walchren, laatstelijk controleur b\j het binnenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indië. H. M. de Koningin maakte Zaterdag middag tijdens haar verblijf in de Resi dentie, vergezeld van een hofdame, een rij toer door het Haagsche Bosch en langs den Leidschen straatweg. H. M. de Koningin is Zaterdagavond van hier naar Het Loo teruggekeerd in den koninklijken salonwagen, die deel uitmaakte van den gewonen staatsspoortrein van 7.53. Z. K. H. de Prins was via Amsterdam naar Het- Loo teruggekeerd en nam te Amersfoort in den Koninklijken trein plaats. Er waren veel monschen bij het vertrek op hot perron tegenwoordig. pGisteren morgen was H. M de Ko ningin en gevolg tegenwoordig in de Herv. kerk te Apeldoorn bij de godsdienstoefening, die geleid werd door ds. C Hattink. Tot tekst, had de voorganger gekozen Romeinen 8 14. II. M. de Koningin-Moeder, verge zeld van jonkvr Van de Poll en jhr. De Ranitz, woonde Zondagmorgen de gods dienstoefening bij in de Herv. kerk te Soest, onder gehoor van d9. D. P. Brans. Z. K. H. de Prins is Zaterdagochtend met den trein van 7.45 uit Den Haag per Holl Spoor naar Amsterdam vertrokken, om zich van daar naar Haarlem te bege- en voor een bezoek aan den IJpolder. Te half elf arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan de Roompont te Velson, komende per automobiel uit den IJpolder, waar 'hij een der boerderijen be zocht van jhr. Van Tienhoven. Z. II. was vergezeld van don Commis saris der Koningin rar. Van Tienhoven, en diens zoon, en werd aan do papierfabriek van de firma Van Gelder en Zoon ontvan gen door de beide firmanten, do heeren P. van Gelder en Joh. Kruimel, in tegenwoor digheid van verschillende familieleden. Verwelkomd in het versierde vereenigings- lokaal der fabriek „Excelsior", werd eerst een bezoek gebracht aan de permanente ten toonstelling, alwaar al de bijzonderheden omtrent de papierbereiding te bezichtigen zijn en waarvan Z. K. H. met bijzonder veel belangstelling kennis nam. Achtereenvolgens werden nu bezocht de waterfilters, de cellulosefabriek, en meer dan een half uur bracht de Prins in de eigenlijke papierfabriek door, waar alles in volle werking was. Tijdeus het bezoek, dat ruim een uur duurde, na afloop waarvan eenige verver- schingen werden aangeboden, werd in liet fabriekspark een concert gegeven door het muziekkorps der fabriek. Te ongeveer 12 uur begaf Z. K. H. zich weder naar Haarlem, tot bijwoning der ver gadering der Hollandsche Maatschappij van Wetensch appem Z.Exc. de heer von Monroy, opper jagermeester van den groothertog van Mecklenburg logeert voor eenige dagen ten paleize Het Loo. Nederland en Australië. De consul-generaal der Nederlanden te Mel bourne, de heer W. H. Bosschart, door wiens goede zorgen onlangs eene fraaie col lectie houtsoorten uit Australië werd ten toongesteld, thans .met verlof in Nederland, heeft zicii bereid verklaard in het Bureau voor Handelsinlichtingen Woensdag 2|3£ uur e. k. en de verdere Woensdagen in de maand Juni, voor Nederlandsche belang hebbenden iu zaken een spreekuur te hou den. De kapitein ter zee J. J. Hissing, com mandant van de Kortenaer" wordt op non- activiteit gesteld. De le-luitenant van den staf der ar tillerie J. C. A. Jansen, leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda, wordt met November werkzaam gesteld onder de beve len v.tn den ohef van den generalen staf. De minister van oorlog heeft bepaald, dat officieren der landweer, woonachtig in garnizoensplaatsen, de parades, gehouden ter gelegenheid van de verjaardagen van H. M. de Koningin en van de leden van het Vor stelijke Huis, zullen kunnen bijwonen. De Min. van Oorlog heeft bepaald, dat de vergoeding, wegens gemis van vrije woning aan militairen pier ja-ar ten hoog ste mag bedragen, voormilitairen bene den den rang van onderofficier f 160; onder officieren beneden oen rang van adj.-on derofficier f190; onderofficieren met rang van adjudant-ondierofificaer en daarboven f220. Het eindexamen bij de Kon. Mil Academie zal aanvangen op 11 Juni a.s. Aan de commissie worden de volgende leeraren van genoemde inrichting toege voegd, ten einde de leden bij het nazien en de beoordeeling van het schriftelijk werk of bij het afnemen van het mondeling of practisch examen ter zijde te staan, te weten de kapitein der artillerie van het leger in Ned.-lndië J. C. Pabst, de eerste luitenants van den staf der infanterie J. J. C. van Dijk, H. Wijnaendts, A. A. den Hoed, P. H. A. de Ridder, J. M. J. H. Lambooy en H. A. A. Sinnigen, alsmede de eerste luite nants J. F. den Ouden en G. A. Gratama, beiden der infanterie van het Ned.-Ind. leger, allen voor tactische en aanverwante vakken de eerste luitenant van den staf der cava lerie J. G. Pabst, voor cavalerie-vakken de paardenarts der le klasse P. C. Muijzert over paardenkennis; de eerste luitenants van don staf der ar tillerie J. C. A. Jansen en P. M. Vis, als mede de eerste luitenant der artillerie van het leger in Ned.-lndië J. Barran voor artil lerie-vakken de kapitein der genie van het N.-I. leger H. W. O. de Bruijn, de eerste luitenant van den staf dei- infanterie H. C. J .Meijs en de eerste luitenants van den staf der genie F. A. Janssen van Raay en C. E. Blauw, alsmede de heeren H. F. J. M. Thijs, M. E. H. Tjaden en H. Venker, allen voor ge nie-vakken de eerste luitenants van den staf der in fanterie H. Dyserinck, M Belzer, F. J. Bij voet, G. J. D. Bauduin en F. W. Santman, allen voor dienst- en excercitie-reglementen, dienstcorrespondentie, militaire .administra tie en militaire wetten do heer C. van Aller voor wiskundige vakken. Met 1 Mei j.l. is de dienst van het Koloniaal Werfdepot overgegaan op de Ko loniale Reserve, tot welk einde een nieuwe onderafdeeling van laatstgenoemd korp>s is geformeerd te Harderwijk. Bij den staf der Koloniale Reserve is het aantal schrijvers met één vermeerderd. Hot hospitaal, het magazijn van kleeding en het nacht-legermagazijn ty Harderwijk blijven tot nader order gehandhaafd op den bestaan den voet. - De minister van Oorlog heeft ver gund, dat aan den 14en grooten nationalen schietwedstrijd vanwege de Koninklijke Ver- eeniging van Nederlandsche Scherpschutters van Woensdag 26 Juni tot en met Donder dag 4 Juli a.s., op het landgoed Ockenburgn tc Loosduinen te houden, door de korpsen van het leger zal worden deelgenomen, te weten a. aan een op Zaterdag 29 Juni e. k te houden hoofdkorpswedstrijd in het indi vidueel juistheidsschot op 300 Meter; b. aan een korps wedstrijd op revolver, afstand 35 Meter. De heer W. F. Leemans c. i. oud hoofdinspecteur-generaal van den Rijkewa terstaat, is door den groot-hertog van Ba den begiftigd met het commandeurskruis der eerste klasse van de orde van den Zah- ringer Löwen met Ster. Ing- De te Ginneken overleden gepensio neerde kolonel der artillerie L. E. F. Bole- mey werd 16 Juni 1843 benoemd tot 2e-lui- tenant bij genoemd wapen, doorliep daarbij do verschillende officiersrangen, werd 12 Maart 1874 bevorderd tot den hoofdofficiers- rang en 30 April 1878 benoemd tot luit.- i kolonel en commandant van de 6e afd. vee- ting artillerie te Den Helder. Drie jaar la- ter is hij gepensioneerd en is hem daarna toegekend de rang van kolonel. Hij was gee recht igd tot het dragen van het ondersdhei- dingsteeken voor 35-jarigen officiersdienst hij bereikte den ouderdom van 82 jaar. Op 1 Juni wordt te Gorinchem een vrijzinnige provinciale partijdag gehouden. Sprekers: de Kamerleden Tydeman, Borge- sius en Marchant. De meeting begint 's mid dags te 1 uur. Deputate n vergadering. Naar De Standaard mededeelt bestaat bij het Cen traal Comité het voornemen, terstond na afloop van de zomervacantie een extra-De- putatenvergadering te Amsterdam saam te roepen De bijeenkomst van deze extra-Deputa- tenvergaderiug zou ten doel hebben, om lo. de definitieve formuleering van het Ge zin shoofdenkiesreebt vast te stéllen en 2o. de reorganisatie van het Centraal-Comité te be spreken. Plaatse! ij ke Commissies der Ongevallenwet. Men meldt aan de N. Ct. Veel succes hebben de pogingen der hee ren jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, mr. C. van Dorp en dr. A. C. A. Hoffman, voorzitters der plaatselijke commissies volg. art. 86 der Ongevallenwet te 's Graveuhage, Rotterdam II en Gouda, om in opdracht der vergadering van voorzitters, onlangs te Utrecht gehouden een vereeniging te stichten van voorzitters, plaatsverv. voorzit ters en secretarissen der ondersolieiden on- gev alle n - co m massi es in ons land. De voorzitters enz. in alle groote steden en in bijna alle belangrijke provinciesteden, benevens die van tal van plattelands-com missies hébben zich reeds voor 't> lidmaat schap opgegeven. Bouwmeester in Indië. Men meldt uit Semarang dd. 15 April aan het Soer. Hbld. Jl. Zaterdag is de voorstel ling van Bouwmeester's gezelschap Durand en Durand, niet doorgegaan, omdat er slechts een paar plaatsen waren genomen, en gisteren heeft de groote Louis voor een drie-kwart leege zaal zijn afseheidsvoorstel- ling gegeven: Voerman Henschel. Geen en kele krans, geen enkele bloemenhulde, geen enkel hartelijk afscheidswoord heeft men voor het gezelschap over gehad. De Nieu>- we Soerabaja-Cour. van 22 April meldt, dat, hoewel verluidt, dat Louis Bouwmeester in de eerste helft van, Aug. terugkomt te Soe- rabaja., 't hoogst onzeker is, of aldus zal geschieden. Zijn afscheidsvoorseLling aldaar, Voerman Henschel, was zeer druk bezocht. Tusschen het 4e en 5e bedrijf kwam mevr. Neijnhuis voor 't voetlicht om Bouwmeester hulde te brengen voor hetgeen hij tijdens de Ruijter-feesten heeft gedaan. Het internationaal Olym pisch Comité heeft in zijn Zaterdag voortgezette vergadering, welke gedeeltelijk geleid werd door Sir Howard Vincent, lid van het Engelsche Parlement, adjudant van de Koning van Engeland ter vervanging van 'baron De Coubertin, die wegens- ongesteld heid naar Parijs moest terugkeeren, ten aan zien van de Kampioenprijzen aangenomen, dat het Engelsche comité omtrent detae een voordracht zal doen aan de aanwezige leden van het Olympisch comité en deze zullen be palen aan welke mededingers ze gegeven zullen worden Wat het söhieten met vuurwapenen be treft werd besloten dat het Engelsche comité inlichtingen zal inwinnen bij het bestaande Intern. Comité voor de schietwedstrijden en met. dit comité de zaak zal regelen. Wat aangaat het roeien werd aangenomen, dat ten opzichte der definitie van amateurs zal gevolgd worden de nieuwe omschrijving der Engelsche amateurs rowing assiciation en dat daaraan strikt de hand zal gehouden worden. Met instemming werd nog in deze verga dering ontvangen een brief van Z. K. H. Prins Hendrik, houdende dankbetuiging voor de hem door het Comité aangeboden medaille en bevattende de verzekering, dat Z. K. H. met belangstelling het doel en werk van het comité volgt. Na afloop dezer laatste vergadering bood baron Van Tuyll van Serooskerken, lid van het comité voor Nederland, zijn medeleden een diner aan in het Hotel des Indes, waar aan ook de minister van Buitenlandsche Za ken en mevr. Van Tets v. Goudriaan deel namen. Oranje Nassau's Oord. Naar aanleiding van het door den Raad van Com missarissen van de Kon. Stichting„Oran je Nassau's Oord" aan den geneesheer-di recteur, dr. J. W. F. Doraabh, verleend ont slag, heeft het hoofdbestuur der Ned. Maat schappij tot bevordering der geneeskunst, daarin ter zijde gestaan door den afdee- lingsraad van de afdeeling Wageningen en O., een onderzoek ingesteld met betrekking tot de gebeurtenissen, welke in die stichting hebben plaats gehad, en welke tot de be kende verwikkelingen hebben aanleiding ge geven. Bij schrijven van 28 April j.l. heeft het hoofdbestuur zijn ooi-deel aan den Raad van Oommiissarissen der bofvengenoemde stich ting en aan den geneesheer-directeur, dr. Donflt.li, ter kennis gebracht en aan beiden den 3. Mei j.l. doen toekomen den bundel bescheiden, die het gevolg van het onder zoek is geweest en waarop dat oordeel be rust. Het hoofdbestuur is bereid de van commissarissen van „Oranje Nas Oord" heeft daartoe zijn toestemming j ven aan sollicitanten voor de vacant trekking van geneesheer-directeur op verzoek die inlidlubngen te geven, welke gens de meening van het hoofdbestuur, wel in het belang der Kon. Sstichting in dat van den a.s. titularis gewensoh noodig zijn. Tijdsch. v. Ge Elevators. Naar de N. R. Ct. neemt, zijn in het buitenland vijf elevi in aanbouw voor de Rotterdamsche hi Deze elevators worden niet zoo groot a twee thans in gebruik gestelde. Binnen maanden zouden zij te Rotterdam verw worden. De staking en uitsluit te Eindhoven. De toestand in d< garenindustrie te Eindhoven blijft or anderd. De werkgevers willen tot nu niets van bemiddeling of tegemoetkoi weten. De neringdoenden lijden door en ander veel schade. Geeindigde staking. De v lieden bij de baggerwerken in do have Termunterzij-l hebben den arbeid op de voorwaarden hervat. Doodslag. De Rotterdam rechtbank veroordeelde Zaterdag den z waarnemer J. v. Croveld, die in Maart in de Warmoezieratraat aldaar in dron! schap den kastelein W. H. v. d. Heide d stak, tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was vier jaar. Moord uit minnentijd. de Wijde Broedersteeg te Rotterdam 1 Vrijdagavond een moord plaats gehad, perceel 12 aldaar woonde Anna de Rid die door haar man, een varensgezel, laten is, doch die thans 'betrekkingen aangeknoopt met den stoker P. Post, va de op het stoomschip „Noordatm". In laatste dagen gaf zij zich echter weea met een anderen varensgezel op dit stc schip. Terwijl deze laatéto nu gisterena^ bij haar vertoefde, verscheen ook Post, haar onmiddellijk ©en messteek in héb toebracht, om vervolgens zijn medemin! eenige wonden toe te brengen. Daarna j hij met achterlating van mes en pet o{ vlucht, doch werd hedennacht op den II gaardesingel gegrepen. Zaterdag is hij naar het huis van bewa overgebracht. De gestoken vrouw, die i het ziekenhuis werd getransporteerd, 1 voor aankomst aldaar reeds overleden, kwetsuren van den medeminnaar waren 1 gevaarlijk. Moord. Te Hinsbeek, bij Venlo, de landbouwer Joh. Mewissen vermoord zijn slaapvertrek gevonden, met zeven r\ steken in het liékaam. Ontvreemd zijn halsketting, drie ringen en ongeveer f welk bedrag hij 'had ontvangen van den koop van een kalf. De moordenaar blijkbaar eerst nog met zijn Slachtoffer worsteld, daar een halsdas en een hoed hem in het vertrek zijn gevonden. (N. v. d. D Poging tot moord en ze moord. Kapt. De R. te Vlaardingen, oniangs zijn vrouw en daarna zicl\ trachtte te vermoorden, is in zooverre steld dat hij 'Vrijdag, onder behoorlijk leide naar Rotterdam kon worden' ove bracht, om daar in vetrhoor te komen de vrouw gaat goed vooruit. Oplichting en verduis ring. Naar het „Vad." verneemt, is heer B. K., tot voor korten tijd direct van ,,De Effecten bank" te 'sGravenha welke bank onlangs in staat van faillii ment werd verklaard, gearresteerd als dacht van oplichting of verduistering aan hem in die kwaliteit toevertrouw waarden. Spoorwegdiefstal. In nacht van Donderdag op Vrijdag is het postkantoor aan het Centraalstation Amsterdam een aangeteekend pakket o vreemd, inhoudende f 600 aan bankpa.pd benevens een pandbrief groot f 500. I pakket was uit Veendam gezonden met stemming naar Zaandam. De politie st een onderzoek in. (Tel, Door de electrise he tra overreden V rijdagnamiddag werd de Spaarndammerstraat te Amsterdam 7-jarig! knaapje, dat plotseling achter vuilniskar vandaan kwam, door een tra; wagen overreden. Het kind, dat ernstig a het hoofd was gewond, werd naar de klini in het Westerpark gebracht, doch de da aanwezige dokter kon slechts den dood co stateeren. Het lijkje is daarop naar» ouderlijke woning in de Polanenstraat v< voerd Uit het dakvenster geva len. Te Haarlem is Vrijdag het 3-jar dochtertje van den werkman v. d. H. in Soutmanstraat uit het dakvenster op stra gevallen. De arme kleine werd met gesp! ten schedel opgenomen en naar het zieken huis vervoerd. Men wanhoopt aan het houd van het kind. Van de trap gevallen, Het II jarig dochtertje van den heer Van der 'V aan ''e Nieuwe Haven te Zwolle, viel in ee onbewaakt oogenblik van de trap. Het kin was te-stond een lijk. Verdronken. Te Zaandam g* raakte een 3-jarig knaapje in een onbewa.il oqgenib'lik in de Voorzaan. Toen het uit h« water werd opgehaald blaken de leven! geesten reeds te zijn geweken. Een 3-jarig meisje, onder Putten, is oen nabijzijnde sloot gevallen en verdron ken. Door den bliksem gedoo1 Te Ben tel oo (gemeente Amjbt-Delden) is landbouwer Koning door den bliksem ge dood. Door den bliksem gedoo Gisteren werd te Dolden een 30 jarige mat die do zeis op den schouder droeg door dei bliksem getroffen en gedood. Hij laat eei vrouw met 4 kinderen achter. is V bra mai Vel Lee was win nag zek' bra slo< rij me 1 in dei uui dri lin set In Gi tr- kc bi la te k<

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2