KOLONIËN. BINNENLAND. tun ik-ti inschrijven en do vergunning tot iegr.iven niet kunnen uitreiken; mtusechen geven zij briefjes af, waarop vernield staat, dat de bedoelde persoon de aangifte heeft gedaan, opdat deze niet in overtreding komt van de wet. De begrafenissen zullen verricht worden wel zal iedere begrafenis oene wets overtreding uitmaken, maar do overtreders zullen niet vervolgd worden, omdat het door de ntairie afgegeven briefjo bewijst, dat de aangifte is geschied, maar niet in ont vangst genomen is. To Carcassonne zijn de ambtenaren van de ecretarie weggezonden en do bureau s gesloten op die van den dagelijkschen dienst li adio biijven woikcn. To Karbon no is de volgende kennisgeving aangeplakt De bureau's van de mairic zijn gesloten op bevel van het algemeeno comité, do geneeskundige dienst is overgebraolit naar hot bureau van het armbestuur, de diensten van openbar© werken, waterleiding en ver- lichting blijven werken. Daar do politie-agen ton beiuxund worden door den prefect, is de commissaris van politie op zijn bureau in het stadhuis gebleven, maar alle andere dien sten. ook de burgerlijke stand, werken niet liet comité van Argcliors heeft de vol gende besluiten genomen: 1. Ikstuurscom missiën of gemachtigden zullen niet in de mairieën worden toegelaten 2. do ambtenaren van do bureau's van ge meen tel ijk bestuur moeten hun arbeid sta- kon3. de bureau's moeten gesloten wor- den 4. bcstuursbrieven worden niet in ont vangst genomen5. gemeentebesturen, die him ontslag genomen hebben, worden vex- z<>cht bet comité van Argelicrs daarvan be- richt te geven; 6. een permanent bureau zal worden Ingericht door do «org van hot comité om terstond te kunnen handelen. IV methode, die is aangenomen, is de Volg* nde: liet comité van Atgeliore, dat op treedt als „comité do salut public' vaar digt 'u-velen uit, do gemeenten Argoliers en Kar boil no veren zo uil en dc order aan gesloten gemeenten gedragen zich daarnaar. Spanje. Do Kol li. Ztg. vernoemt uit Madrid, dat Ferrer is vrijgesproken, omdat anarchisti sche propaganda volgens de wet niet straf baar is ii'het enkel op aanwijzingen berus tende lx*wijs voor zijne medeplichtigheid aan den aanslag togen het koninklijke paar niet voldoende was om hem to voroordeeleu. Fer rer is dadelijk in vrijheid gestold. Men verwacht dat Nakens woldra van den Koning gratie zal krijgen. Portugal. De toestand aan do universiteit te Coin- stra schijnt te beteren, zonder dat de_ regee- ring voel heeft toegegeven Ruim 350 stu- <1 ciiton bobben aanvrage gedaan om examen te doen en het examengeld gestort. De ove rigen, eon derde van hot gehoele aantal, zullen dit jaar moeten verliezen. Oo«t»nrlJk-HongarI]«, I) X'eue Freie Presse bericht, dat de on- derhandelingen over het compromis in Bu- dajx-st in do détails wol is waar menige toe nadering hebbon gebracht, maar dat er toch voorshands geen uitzicht bestaat op het tot stand komen van Ijet compromis. Van het plan <1111 do delegation in September bijoen te roepen, is afgeziende delegation zullen eerst in de laatste weken van het jaar bij eenkomen. I)o mi nister-president Wek er le en de mi nister van handel Kossuth heben eene depu tatie van do stad Prewburg ontvangen, die verz clit. dat de rogeering het plan tot aan log van een electrisolien spoorweg Preesburg AVoenon, zoo spoedig mogelijk zou uitvoe ren ondanks het in do ouafhankelijkiheids- partij daartegen bestaand© verzot. Wekerle verklaarde, dat hij zijn invloed in dien zin zwii uitoefenen, omdat Hongarije zich niet door een Oliineesehcn muur mocht afsluiten. K. v utk verklaarde daarentegen, dat hij met het ocg op de in zijne partij bestaande stemii geen bepaald uitzicht kon geven op bot tot stand komen van den spoorweg. In geen geval zou hij deze zaak tot een kabir.etökwestie makcu. Rusland. Petersburg, Uf Juni Het Petersburgsc.be Tclegraafagentsohap deelt mede, dat het der politie ter oore was gekomen, dat de woning van don sociaal-democratischen afgevaardig de Ohsol ook bezocht -word door leden van <lc revolutionnaire militairo organisatie. Bij <lc huiszoeking werden papieren gevonden, waaruit bleek, dat 55 sociaal-democratische afgevaardigden de vereeniging hadden opge richt nu t het doe; den bestaanden regce ring .(.rui omver te werpen en dc republiek uit to roepon. Om dit doel te bereiken, stel de dc vereeniging zich in verbinding met velschillende geheime veroenigingen, die het zelfde oogmerk hadden, en trachtte zij nieuwe «lergclijke genootschappen op to richten, die tot taak hadden ontevredenheid te zaaien en op te wekken tot ecu opstand onder militai ren, boeren en arbeiders. Tot. de boeren richtte de vereeniging eene aansporing om zich ook met de arbeiders te verbinden tot ecu openlijken strijd tegen het regeerings- g* zag en om dit to doen overgaan in han den van t.o volksvertegenwoordiging. Ook trad do vereeniging in verbinding met oen geheime vereeniging, die ton doel had een militairen opstand to verwekken. Dc eerst genoemde veroeoniging vormde het centrum, waarin de gohoolc revolutionnaire arbeid zich concentreerde. Allo geheime comité's zonden rapporten in, do vereeniging zond leden naar arbe-idersvergaderingen om daar opruiende redevoeringen te houden en Ix-schikto over valsche passen, waardoor ver volgden buiten het bereik der overheid wer den gebracht. Eene instructie is geopend tegen 55 Doe- malcden, van welke 10 op bevel van den officier van justitie in hechtenis zullen wor- den genomen. Een daartoe strekkend voor stel werd heden door do regeering in de Duoina gedaan. PeUr'burg, 14 Juni. Do voorzitter van de (K enia Golowin ontving lieden namiddag te I uur 50 on eigenhandigen brief van minis ter prc-idont Stolypin, waarin doze hem be- i i. lit to. dat hij aan de doema niededoelingen had to d. i», dio geen uitstel konden lijden, waarom hij verzocht hem onmiddellijk bij den aanvang dor zitting het woord te geven en <>p grond van art. 44 do openbaarheid de zitting op te heffen. Aanleiding tot het verzoek is het feit, dat afgevaardigden lid zijn van de revolutionnaire strijdorgani satie en deel nemen aan de voorbereiding tot een gewapenden volksopstand. De doema kwam in geheime zitting bijeen. Naar ver luidt, verklaarden de sociaal-democraten en do Polen zich tegen het voorstel der regee- ring. Hot grootste deel der Kadetten was er voor, een minderheid er tegendeze ver klaarde, zoo noodig, uit de partij te zullen treden. In de vergadering edschte minister Stolypin toestemming tot de onmiddellijke inhechte nisneming van 16 sociaal-democratische afge vaardigden en machtiging om tegen de mees te andere sociaal-democratische leden, onge veer 55, eene gerechtelijke vervolging in te stellen. Men zegt, dat de Kadetten het voor stel zullen verwerpen. Indien dat geschiedt, zal do doema worden ontbonden. Rondom het. doema-paleis staat een sterke macht troepengendarmen en politie. Bur gers mogen niet blijv staan. T woede telegram. (Van Reuter's bijzonderon correspondent.). Na eene pauze van twee uren werd om 9 uur de zitting hervat. Stolypin verklaarde, dat over de door hem gestolde vraag terstond door do doema een besluit moest worden genomen. Wanneer de vergadering weigerde de 16 beschuldigde afgevaardigden onverwijld te laten wegvoe ren, zou de regeering dit opvatten als een verklaring, dat do Doema niet verder met haar wil samenwerken. De regeering wees elke verantwoordelijkheid voor de veiligheid van don staat af, als de aangeklaagden niet dadelijk in hechtenis werden genomen. Do kadetten stelden voor het voorstel der regeering naar eene commissie te verwijzen de rechterzijde en de Óctobrisfen stemden daar tegen. De beraadslagingen droegen een uiterst stormachtig karakter. Men verweet den sociaal-democraten landverraad en do zwaarste misdrijven. Ten slotte werd het voorstel der kadetten aangenomen met do toevoeging, dat de commissie uit 22 leden zal bestaan. Daar de andere partijen weiger den deel uit te maken van deze commissie, zal zij slechts uit kadetten en leden der lin kerzijde bestaan. Daardoor wordt do verwer ping van het Tegeeringsvoorstel waarschijn lijk en schijnt de ontbinding dor Doema voor do dour te staan. Om half twaalf 's avonds was do verkiezing dor commissie nog niet geëindigd. Kozakken houden het Doom a - gebou w voortdurend omsingeld. Mon verzekert dat het ministerie solidair is en onwrikbaar. In le wandelgangen der Doema wordt het voor waarschijnlijk gehouden, dat eene nieuwe kieswet op den grondslag van vermogen en ontwikkeling met beperkingen voor grensh volkeu en Joden, afgekondigd zaJ worden. De onverwachte gebeurtenissen maken iu dc st ad een geweldigen indrukmen gelooft echter niet, dat er onlusten zullen uitbreken. De Birshewija Wedomosti vermeldt een gerucht, dat het ka ba net-Stolypin ontslag zal nomen en door een kabiuet-Doernowo vervangen worden, warain 2admiraal Doe- bassow de portefeuille van binnenlandscho zaken cp zich zal nemen. Ook onder de afgevaardigden loopt dit geruchthet wordt daar in verband gebracht met een plan tot afkondiging van eeue nieuwe kieswet, die reeds geheel gereed moet zijn. Uit Lodz wordt bericht, dat de Nationale Arboidorsbond een oproep heeft uitgevaar digd, waarin het heerschende schrikbewind scherp wordt afgekeurd en de arbeiders wor den aangemaand op te komen tegen de anar chie in de fabrieken, de socialistische agita tie tegen te gaan, achting te betoonon voor de fabriekslciders, geen stakingen op touw te zetten en niemand lastig te vallen. Als dat. nu maar helpt! Petersburg, 14 Juni. Heden voormiddag is do adjunct van den commandant van de Petersburgscho haven, kolonel Kotliarow, vermoord Oost-Azië. Het bericht, dat de Czaar het besluit van den ministerraad tot het toestaan van con cessie voor den aanleg van een spoorwog va.n het station Kausk, in Siberië, naar de Rehringstraat, in verband met den aanleg van een onderaeeschen tunnel naar Ameri ka, blijkt onjuist te ziju. Het besluit, dat door den Czaar bekrachtigd is, strekte juist om do concessie niet toe te staan. Het plan van deze verbinding was ontwor pen door den Franschman de Lobel. Het Aziatische gedeelte zou van Kausk, aan het einde van den West - Siberische n spoorweg, (op ongeveer 5000 K M. afstand van Peters- burg) uitgaan naar de noordoostelijke kaap van Siberië, kaap Deschnew. Van daar naar kaap Prince of Wales in Alaska zou eeu tunnel gebouwd moeten worden door de Bchringstraat. dio omstreeks 90 K.M. broed is. In het midden van de Beliriiigstraat lig gen de drie Diomedes-eilandende diepte van do straat bedraagt 46 a 60, in het mid- iden 50 a 90 Meter. Met inbegrip van de toevoerlijnen aan beide zijden zou de tun- nen 47 K.M. lang worden. Het Amerikaan- sche gedeelte van den tunnel zou Alaska met Vancouver, het uitgangspunt van den Ca nadian Pacificspoorweg, verbinden. De ge heel o verbindingslijn zou eene lengte van 75ÖO K.M. hebben. Het is niet te verwonderen, dat do tech nische bezwaren, aau do uitvoering vau dit reuzenwerk in het barre noorden verbonden, in verband met do geringe kans op de ren tabiliteit van do onderneming, do Russi sche regeering, over wier gebied deze spoor wegverbinding over drie kwart der lengte zou moeten gaan, gebracht hebben tot het besluit om de concessie niet te verleenen. Brazilië. Pin de Janeiro, l.'f Juni. De regeering 'van den staat San Paulo heeft aan de bonds- regeering 3 millioen p. st. gevraagd, waar van l millioen bestemd is tot betaling van do schuld van San Paulo aan de bank en de overige 2 millioen bestemd zouden zijn tot dekking van den voorraad koffie, die voor rekening van San Paulo in het buitenland1 aanwezig is. Midden-Amerika. Parijs, 14 Juni. Het gezantsefhap van Sal vador te Parijs deelt een kabeltelegram mede, meldende dat het kaperschip ,,Mo- motombo" troepen aan wal heeft gezet, die zich meester maakten van Sonsonate, de stad en de filiale van de Salvadorache Bank plunderden, maai later door de regeerings- troepen op de vlucht werden gejaagd. De aanvallers verloren 200 man aan dooden, gewonden en gevangen genomenen. Zuld-Afrika. Pretoria, 14 Juni. Het Parlement is we der bijeengekomen. Minister Botha deelde in zijne verklaring over de politiek der re geering mede, dat besloten is de Qhineezen terug te zendon, onmiddellijk na het ver strijken hunner contracten. Deze beginnen af te loopcn in deze maand en vóór 31 De cember zijn er 16.000 vervallen. Er is bij de rogeering aanzoek gedaan om de wet te wijzigen, teneinde een tijdelijke vernieuwing dei contracten mogelijk te ma ken, maar 11a ampele bespreking is beslopen daartoe 111 dit zittingsjaar niet over te gaan. De regeering werd hierbij geleid dooi de overtuiging, dat de aanwezigheid van Chincezen niet. alleen zeer in het nadeel van Transvaal is, maar dal ook het aan bod van inlandsdie werkkrachten verreweg do vraag overtreft. Allerlei. vDo in Engeland in den ba.n gedane muziek uit do „Mikado", Sullivan's bekende operette, is Zaterdagavond te Chatham in het dok uitgevoerd door een sdheepskapel op een oorlogschip. En wel onder den neiuB of juister onder de ooren van den Engel - sdlien admiraal Sir Gerad Noel, ondanks de verbodsbepaling van de Admiraliteit aan alle militaire muziekkorpsen, ter besparing van ergernis aan de Japanners. De admiraal stond verstomd, maar daar het strafwaardige feit plaats vond op een Japansoh oorlogschip de „Tokuba", het vlaggesohip van admiraal Ijuindaar Sir Gerard Noel gast was aan boord, samen met de marineoverheden uit Chathamdaar de Japansohe scheepskapel onder Tokidhi Se- taguohi de bekende aria's „I'm the Mikado of Japan ,,A wandering minstrel I", ,,I am so proud" enz. uitstekend uitvoerde en daar de Japansohe offiicderen 't alleraardig ste muziek noemden, deed Sax Gerard Noel er het zwijgen toe. Te Chatham ladht men nog om het geval en de kapelmeester heeft aan een journalist verteld, dat de „Mikado"-muziek zijn lie velingsmuziek is en dat hij de operette in haa.r geheel zoo gaarne eens zou willen hoo- ren in Covent Garden. vUit Bern wordt bericht, dat Tatiana (Leontiew, do Russische moordenares van den rentenier Müller, dien ze voor minister Durnowo hield, zich zeer slecht en brutaal gedraagt in het tuchthuis daar. Zij weigert volstrekt te werken. Het linnen, dat men haar gaf ter herstelling, verscheurt zij ge regeld. Wegens den slechten invloed, dien zij op haar medegevangenen uitoefent, moest zij in een cel worden opgesloten, waar zij den tijd doorbrengt met slapen, eten eu lezen. Tegenover het personeel der gevangenis is zij zeer brutaal. vIn de strafzaak tegen Schmitz, den burgemeester van New-York, verklaarde de getuige Rueff, een der meest beruchte bij de knoeierijen betrokken personen, dat hij aan den burgemeester in Januari 1905 2.500 dollar uitbetaalde, als zijn aandeel in liet geld, gekregen van een Fransche restaurant, dat van Schmitz vergunning had verkregen. Uit verdere verklaringen bleek, dat do restaurateur oen soort fonds stichtte, waar uit aau de voortdurend stijgende eischen van Schmitz moest worden voldaan. vHet Egyptische ministerie van oorlog verneemt dat twintig van de vermiste sol daten van de afdeeling kamoelruiters, die meer dan een maand geleden in de woestijn vat, Soedan verdwaald raakte, met zeven vrouwen, twee jongens en vier Arabisdhe giasen te DongoLa zijn aangekomen. Negen tien man zijn nog weg, maar zullen zich mo gelijk op hun zwerftocht door de woestijn bij een karavaan aansluiten. vWeer heeft een vreeselijk ongeluk bij het opstijgen van een ballon plaats gehad'. Toen in de voorstad Pueblo Rueuo van Madrid de luchtballon „Ciexzo" op zou stij gen., waarin graaf M.ndoza Cortiuas, ziju gemalin en zijn zuster plaats genomen had den, boden zich verscheidene arbeiders, die na het eindigen van hun dagtaak de werk plaatsen verlieten, aan, om bij het loslaten van den ballon te helpen. Nadat, de touwen doorgesneden waren, verhief de ballon zich snel in de hoogte. Maar één schreeuw van ontzetting klonk uit de rijen der toeschouwers op dat oogenblik. Twee jongens waren in de touwen ver ward geraakt en werden door den ballon mee in do hoogte genomen. Een gelukte het, zonder al te groote moeite, zich aan een touw af te laten glijden, de andere klemde zich vast en vloog hooger en hooger. Plotseling liet hij echter uitgeput los en viel, eenige malen ronddraaiend, van een hoogte van 300 meter op de straat neer, waar het lichaam als een onherkenbare massa bleef liggen. Toen do ongelukkige losliet snelde de bal lon, plotseling van veel ballast bevrijd, met zulk een sterken ruik naar boven, dat de in zittenden bijna eveneens verongelukt waren. OOST-INDIË Si Singa Maagaradja. De oorrespondent te Batavia van. de N. R. Ct. seinde gisteren Christoffel seinde den 6en dezer dat hij. nogmaals de schuilplaats van Si Singa Man garadja hoeft overvallen, nabij Pangookan. Vijf kinderen en twee volgelingen van den priestervorst werden gevangen genomen. De Staat.courant van Zaterdag 15 Juni'bevat o. ra_. de volgende Kon. besluiten benoemd tot bureelambtenaar bij den Rijkswaterstaat 3e klasse H. M. de Groot te Zworie; tot burgemeester van Enk huizen P. Hoy- tema van 7" nijneuburg, burgemeester yan Bergambacht tot ridder in de Oranje-Nassau-Orde P. G. Waterborg, lid van do commissie voor de examens van stuurlieden op koopvaardij schepen te den Haag; tot 2e klerk bij de directie der Rijkspost spaarbank mej. H. M. Stom, mej. L. van Tïartiygsvekl, J. Wolfsbergen, mej. G. M. Tollenaar, H. C. C. Sleinke, mej. C. E. Johanns, mej. M. T. C. Wiegersma, mej. J. M. de Roy en mej. W. N. G. Vollen- hoven, allen thans tijdelijk. benoemd op verzoek tot hoofdcommies dier telegrafie F. J. Th. M. Smit; tot commies der telegrafie le kl. H. M. Hylkema, beiden thans directeur bij den post- en telegraaf dienst. toegekend (le eerepenning voor verdiensten jegens 's Rijks musea, in goud, aan W. J. M. d'Ablaing, te Amsterdam toegekend de cerepenning voor verdiensten jegens 's Rijks musea, in goud, aan J. Semme- !ink, gepens. dirigeerend-officie- van gezond heid der 2de klasse van het Oost-Indische leger, te VGravenhage op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zee dienst verleend, aan den officier van gezond heid der le klasse F. J. Broers. Dë ministers, die Donderdag door H. M'. de Koningin zijn ontvangen, waxen do heeren De Meester, minister van Financiën, en Fock, minister van Koloniën. H. M. de Koningin heeft gisterenmid dag ten li uur den minister van S'tajat, Staatsraad mr. T. M. C. Asser, in geflioor ontvangen. Het onderhoud, dat H. M. de Ko ningin gisterenmiddag had met den minis ter van Staat, Staatsraad mr. T. M. C. As ser, door H. M. in conferentie ontvangen, heeft ge ruimen tijd geduurd. H. M. de Koningin is voornemens heden middag tegen 3 urn- van 's Gravenhage weer naar Het Loo te vertrekken. H. M. de Koningin heeft het Cen- t raai-comité der Prot. Vereeniging tot Ver pleging van Melaatscheu in Suriname voor de uitbreiding van het asvl Bethesda op Groot-Chatillon doen toekomen een gift van f 500, als blijk der belangstelling van H M. in hetgeen de Vereeniging beoogt ten be hoeve dei" lijders. Vredesconferentie. De vermoedelijke president van de Vredesconferentie, ambassadeur Nelidow, heeft als particulier secretaris bij zich den hoer V. Meuraview, 2en secretaris bij dé Russische ambassade te Parijs. Hij is een zoon van den Russisch en am bassadeur te Rome. De hooi- Neladow heeft gisterochtend de grafelijke zalen en zijvertrekkeu bezocht, daarbij rondgeleid en voorgelicht dbor den heer Doude van Troostwijk, minister-resi dent, voorgedragen secretaris-generaai der conferentie. Verscheidene delegaties ter Vredes conferentie hebben gisterenoahtend iliun op wachting gemaakt aan den minister van buitenlandlsahe zaken, wiens antichambre op een gegeven moment schier te klein bleek. De gedelegeerden werden den minister voor gesteld door de gezanten van hun rijken. O. an. verschenen de Engeilsahe, Chimeesclie, Italdaanscfhie en Porbugeesölie delegaties. De Ohiineescho .heeren droegen ihium nationaal cost uum. Het aan- en afrijden van de equipages waaronder dde der Ohineesciho heeren uit munten lakte nog al wat publiek uit. Ook de verschillende hotels waar de vlaggen der daar wonende gedelegeerden vroolijk. en kleurig wapperen, genieten een meer dan gewone belangstelling van de zijde van het publiek. Een groot aantal gedelegeerden heeft ten paleize het visite-register geteekend. Naar men verneemt zal mr. W. H. de Beaufort, lo gedelegeerde van Nederland ter Vredesconferentie, benoemd worden tot vice- president der Conferentie. Behalve baron Marchall vou Bdeber- stein, eerste gedelegeerde van Duitsehland, die gisterenavond uit Wiedbaden aankwaan, hebben gisterenadhtend de leden der Dtuit- sdho legatie iliun intrek genomen in het Pa- '1 ace-hotel te Sdheveningen Van alle hotels te Sdheveningen, waar gedelegeerden wonen, wapperen de vlaggen hunner rijken. Gisterenoahtend ten 6.30 zijn per Hol', landsche spoor aangekomen en afgestapt in het Hotel des Indes te 's Gravenhage, de volgende leden der Engelsche delegatie ter Vredesconferentie: Sir E. Fry, Sir B. Sa- tow, Lord Reay, majoor Cookerill, kapitein Obtley en de Hon. Mr. Tafton. In het Hotel Paulez te 's Gravenhage ziju gisteren afgestapt dr. Belisario Porras, gedelegeerde van Panama tor Vredesconfe rentie; de heeren Jean Joseph DaLbémar en Pierre Huklicourt, gedelegeerden van Haïti, en do heer Eusdbio Maohin, gedelegeerde van Paraguay. Teneinde mogelijk te maken de toe treding tot het op de eerste Vredesconfe rentie gesloten verdrag voor dé vreedizaime besLedhtsing van internationale geschillen voor die Mogendheden, welke op die confe rentie niet waren vertegenwoordigd, had gisterenmiddag i.n een der zijzalen van de groote ridderzaal te 's Gravenhage dbor dé gedelegeerden der op de conferentie van 1899 vertegenwoordigde rijken de 011 dertde ken ing plaats van een protocol, waarbij be paald is, dat de Mogendheden, die ter eerste Vredesconferentie niet vertegenwoordigd wa ren, doch tot de tweede waren uitgenoodigd, zullen worden beschouwd te zijn toegetreden tot het genoemde verdrag, van het oogen- 'blik af, waarop zij aan de Nederlandsche rogeering hunne toetreding tot gemeld ver drag zullen hebben to kennen gegeven. De ondêrteékening van dit protocol ge schiedde voor Nederland door mr. De Beau fort, le gedelegeerde tor Vredesconferentie. De mogendheden, die nog nie ttoegetre den waren, konden heden een verklaring onderteekenen, waarvan het gevolg, zall ziju, dat ook zij, wanneer ter Vredeseonfernbio een nieuw of gewijzigd verdrag tob stand karnt, daartoe kunnen toetreden. De gang van. de gevolmachtigden naar een der vleugels van dé Ridderzaal (ingaiug door do deur rechts van do middenpoort op het Binnenhof) gaf gisterenmiddag tusschen 2 en 3 uur al heel wat afgevaardigden te zien. De diplomaten deden zich door "Bun correcte kleeding en gesloten jas met hoogen hoed op den eersten oogopslag aan de toeschouwers kennen, die op de kleine steentjes langs het ministerie vain waterstaat door de politie in rij werden geschaard, want iedereen, die geen bewijs van vrije passage kon toornen, mocht, niet in de nabijheid van dén ingang tot de congreszaal hl ij ven staan. Vele gede legeerden werden vergezeld door gezanten bij ons hof. Het komen en gaan van al deze heeren werd zelfs gekiekt. Veler lieten zich in rijtuigen brengen, die, tijdens de gezanten binnen waren, in file, opgesteld werden op hef. Binnenhofplein tusschen de beide Kamers. Na. den afloop van deze inleidende werk zaamheden tot do groote periode van arbeid der wereldconferentiezag men ambassadeur Nelidow, een echte diplomatieke figuur, ge moedelijk en bondgenootschappelijk met den Fransehén staatsman Bourgeois over Binnen- en Buitenhof wandelen, druk in gesprek, waarschijnlijk over do dagen die komen zullen. Middelerwijl hield de toevloed van rijtui gen met opwachting makende conferentie- loden, naar het. ministerie van buitenland- scho zaken aan en was heb voorplein schier to klein 0111 al die wachtende landauers, calèche^, urbaines enz. te bevatten. In Hotel De Twee Steden te 's Gra venhage is aangekomen de heer De Viller?, zaakgelastigde van Luxemburg. De Provinciale Staten van Drenthe hebben gister gekozen tot Eerste Kamerlid Mr E. Pélinck te Assen met 24 van de 28 géldöge stemmen. De heer J. Blom te Mep- pel kreeg 4 stemmen. Door de afdeelingen der Tweede Ka mer zijn benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot wijziging der wet tot re geling van het lager onderwijs; tot wijzi ging van hoofdstuk V der staatsbegrooling voor 1906, en tot wijziging dor gemeente wet, de heeren van den Bercih van Heem stede, Roodihuyzen, Ketelaar, van Asch van Wijck en Boe. Óver de wetsontwerpen tot: wijziging van de reglementen op het beleid der regeering in de kolonie Curayao; vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Ourapao over" 1902 aanvulling en venhooging van de justitiebe- grooting voor 1906; naturalisatie van J. Colenbrander e. a.verklaring van het al gemeen nut der onteigening van eigendom men in de gemeente Laren en Markelo, noodig voor de verbetering van de Bolks beek; goedkeuring van eene overeenkomst tot ruiling van gebouwen en erven tusschen den Staat der Nederlanden en de gemeente Schiedam en 't wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1906; de heeren van Gitters, Plate, Vorhey, van de Volde en van Foreest; en over de raming der voor de Tweede Kamer benoodigde uitgaven in 1908, de hee ren Regaut, Drucker, Dolk, Van Vuureu en Jansen ('s Gravenhage.) Friesland. De uitslag der stem ming voor de Staten in het district Frane- ker (het district dat beslissen moet of do Staten van Friesland links blijven of om gaan) is als volgt verkregende heeren S. Brandsma (lib.) 3307Dekenga (s.-d.) 1571 Draisma de Vries (lib.) '3275; D. Dijkstra (s.-d.) 1667; Peereboom (aftr. lib) 3164; Hannema (lib.) 3037 Harinxma (lib.) 3086 Heemstra (s.-d.) 1543; Sanistra (s.-d.) 1654; H. B. v. d. Plaats (s.-d.) 1540; Oberman (a,-r.) 4352Kramer (a.-r.) 4375v. d. Meer (a.-r.) 4372; Tulp (A.-R.) 4301; Terpstra (c.-h.) 4355. Alzoq herstemming tusschen de "heeren Tulp (a.-r.). Terpstra (c.-h.), Oberman (a.-r.), Peereboom (aftx. lib.), Brandsma (lib.), Draisma de Vries (ijb.), Kramer (a.-r.), v. d. Meer (a.-r.), Hannema (lib.) en Harinxma (lib.). - Mr. A. D. W. de Vries, secretaris generaal aan het departement van Justitie, herdacht gisteren dan dag, waarop hij' vóór 25 jaar te Leiden promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Uit Nijmegen meldt men, dat, nu de keer W. E. Hijinlk niet meer voor den raad in aanmerking wenaolht te komen, ruim 110 vrijzinnigen mr. W. A. Bijilert, advocaat en procureur aanbevelen, wiens naam ook voor komt onder de bij de R. K. kiesvereeniging Recttit voor Allen aanbevolen candklaten. Een liberale kiesvereeniging bestaat te Nij megen niet meer. De heer A. de Joncheere van Har me len, sinds 1853 lid van den gemeenteraad van Hair melen en sinds 1883 wethouder dier gemeente, heeft met het oog op zijn hoogen leeftijd zijn mandaat neergelegd en stelt zich tegen de eerstvolgende raadsverkiezing niet meer herkiesbaar. De kapiteins der genie T. L. baron Queries de Quaxles, A. J. L. M. van Sche- vichaven, J. H. A. Mijsberg, F. J. H. Ver hoef en J. A. Nebben Sterling zullen bin nenkort worden bovorderd tot majoor. N. R. Ct. O n d er scDi e id i n gen. Heden zal op het terrein der Marinewerf te Nieuwediep de plechtige uitreiking plaats dóór den vice- adlmiraal Wentholt ,van decoraties en an dere onderscheidingen aan de deelnemers aan de Bouie-expeditie van 1905, voor zoo ver in ons land aanwezig, o. a. van de Mili taire Willemsorde 4de klasse aan den kapi tein-ter-zee A. H. Hoekwater en den kapi- tein-luitenant-ter-zee F. Baaiduin. Aar. den kapt.-luiit.-ter-zee Woldringh zal heden middag te Amsterdam de eore- sabel worden uitgereikt. Het was Don derdag 2 jaar geledendat de heer A. Bergibuijs Azn. de betrekking aanvaardde als gemeente-ontvanger to Kam pen. Wegens gevorderden leeftijd heeft do lieer Berghuijs tegen 1 Dec. a.s. eervol ont slag aangevraagd.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2