Uit den omtrek. STADSNIEUWS. De heer P. Havenkom van Rijswijk werd door den Raad der gemeente Rotter dam herbenoemd tot directeur van het mu seum Boy mans. Huldeblijk aan m r. J. N. van Hall. Door allerlei omstandigheden was de aanbieding van het huldeblijk aan den afge treden wethouder voor het. onderwijs te Am sterdamwaaraan door meer dan vijfhon derd leden van de afdeeling aldaar van het Nederl. Onderwijzers Genootschap was bij gedragen. achterwege gebleven. In overeen stemming met- den wc-nsch van den heer Van Hall had dit nu Dinsdag in intiemen kring te zijnen huize plaats. Alleen het bestuur van de afdeeling was aanwezig. Met een enkel woord, waarin de voorzit ter er op wees, hoe velen van de afdeeling zich er toe aangetrokken liadden gevoeld, hem, die zooveel jaren zijn beeto krachten aan het onderwijs en de onderwijzers in Am sterdam had gewijd, daaraan een herinne ring ook van stoffelijken aard aan te bieden, werd de mooie ets van Witseu, voorstellende he* gedeelte van de Leidsahegrachtbij de Keizersgracht te Amsterdam, aan den heer Van Hal1 aangeboden. Deze aanvaardde dit in een hartelijk antwoord met opgewektheid en dankbaarheid, het beste plekje aan een der wanden van zijn huiskamer daarvoor be schikbaar stellende. „Hoe graag", zoo zeido de heer Van Hal'l o.a., ,,zou ik evenwel aan hen, die mij in mijn wethouderschap zoo zeer hebben gesteund"' en hij herdacht daarbij speciaal de gemeentelijke inspectie den hoofdcommies der afd. onderwijs, mr, Corn. Vis, en den heer De Sauvage Nolting, zijn opvolger, zoowel als velen bij het on derwijs iu de practijk werkzaam van dit huldeblijk een gedeelte afstaan omdat zij dit zeker niet minder dan ik zouden hebben verdiend. Dit zoo vervolgde de heer Van Hall zou ik gakrne in grootoren kring dan deze hebben gezegd, opdat men dit we- te moge. (Maandblad N. 0. G.) Or. Frederik van Eeden. De correspondent van het Hbld. te Hilversum schrijft „Naar aanleiding van het bericht, voor komende in eenige bladen, dat dt. Van Eed en gedosiiUhisionneerd in zijn socialen arbeid zich terug zou trékken uit de econo mische beweging en zich in Duitsohland zou gaan vestigen, heb ik mij gisteren tot hem gewend om inlichtingen Hij begon met mij mede te doelendat hij het volgende communiqué aan do bla den had gezonden „I. Indien ik naar het buitenland ver trek is dit alleen tijdelijk met een bepaald doel, hoogstens voor eenige maanden van een voorgoed ons land verlaten is geen sprake. II. De vestiging Walden met pension, bakkerij erft. blijft onder mijn beheer. III. Met al den verschuldigden eerbied voor den Russisohen romanschrijver moet iik zeggen, dat ik noodt iets in den geest van Tolstoi' beproefd hob of beprceven zal. Het inag nog zoo vleiend 'bedoeld zijn het wordt eenigszins vervolend steeds weder volgeling of geestverwant genoemd te worden van een schrijver, met wion men minder gemeen hooft dan met de meeste levende of diéode pu/bliciteiten. En eindelijk -een onderzoeker, wden het te doen is om iets te weten, kan niet teleurge- stéld worden, zoolang hij iets leert, op,welke onaangename wijze ook. De Noordpool is ook nog nooit bereikt, noemt men daarom iederen pooltocht eene desillusie?" Dit, als antwoord op het bedoeldo bericht, en als om aan zijn gezegde, dat hij het heerlijke Walden niet in den steek zou laten, kraeht bij te zetten, vroeg de heer Van Eeden mij of ik lust had de bezitting eens te zien, waarop ik volgaarne inging. Eerst bracht hij mij naar de bakkerij, pas kort geleden vergrootten vervolgens naar de faibriék voor suiker- en ohooolade- wertken. Al'les zag er frisch uit. Vervolgens werd het pension Walden zelf in oogenschouw genomen, overal gezél lige, lichte kamer-s, een prachtig balkon, orngroeid met wilde wijngaardranken, van waar men een eerrig uitzicht heeft op een reusachtig rozenperk en verder op het Span- derswoud. Ten slotte bracht, dr. Van Eeden mij naar zijn druiven- en andere kassen en ook naar zijn bijen; decle laatste genieten zijne bij zondere belangstelling. Aarr het einde van onze wandeling deelde hij mij nog mede, dat, mocht hij buitens land^ gaan. dit in geen geval naar Duitsch- land zou zijn, doch misschien voor een paar maanden naar Amerika. Men had hém nl. verzocht daar voordrachten te houden. Ilij was het daaromtrent echter nog niet met zichzelf eens. J. H. H. Hülsmann. f Na. een vrij langdurige ongesteldheid is te Amsterdam op 71 jarigen leeftijd in de zieken in richting aan de Keizersgracht overleden de heer J. H. H. Hülsmann, in September 1906 afgetredien als directeur der Openbare Handelsschool aldaar. Ongeveer 26 jaar heeft de heer Hülsmann deze belangrijke functie bij het onderwijs vervuld. Vóór dien tijd was hij werkzaam als directeur der H. B. Scholen te Breda en Tilburg en nog eerder leeraar aan oen onder wijsinrichting te Maastricht. De Staatscourant, van gisterenavond be vat de volgende mededeeling van het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie: De directeur-generaal der posterijen en teelgrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli e.k., aiLle Nederlandsohe telegraafkan toren worden opengesteld voor de aanbieding van radiotelegrammen, welke door tu89cheu- komst van de daartoe aangewezen radiotele- grafische .kuststations in Groot Brittanië en Ieifland, de Vereonigde Staten van Noord Amerika en Canada zijn over te brengen naar de van Marooniestations voorzieno schepen van de Holland-Amerikalijn en van do' navolgende stoomvaartmaatschappijen van vreemde nationaliteit: Aberdeen Line, Allan Line, American Line, Anchor Line, Atlantic Transport, Compag nie Générale Transatlantdque, Canard Line, Canadian Pacific Railway, Domanxou Line, Hamburg American Line, La veloce Line, Navigazione Generale Italiana, Norddeut- sche Lloyd, Red Star Line en White Star Line. Inlichtingen omtrent de namen der be doelde schepen, de samenstelling van het adres, het tarief en de plaats, waar het schip zioli bevindt, worden door de telegraaf kantoren verstrekt. Ter toelichting diene dat deze maatregel een uitvloeisel is van een met de Cie. Mar coni de Télégrapbie sans fil, Société anony- nie, te Brussel getroffen overeenkomst, en dat tengevolge van dezen maatregel met in gang van 1 Juli e.k. de gelegenheid wordt opengesteld om van uit Nederland radiotele- grammen aan passagiers, die zich aan boord der bedoélde sohopen bevinden, te verzen den Ten einde het publiek te kunnen inlich ten, of een of ander sahip zich op een be paalden dag binnen de werkingssfeer van een der aangewezen kuststations bevindt, worden maandelijks aan het Radiotelegra- fisch Station te Schoveningcn-Havenals mede aan de grootere telegraafkantorenop gaven in tabel- en kaartvorm verstrekt om trent de beweging der van Marconi-stations voorziene schepen Vooits is bij allo Rijkstelcgraafkantoren een lijst voorhanden, bevattende de namen der bedoelde kuststations, benevens opgaven, betreffende hunne geografische ligging, hunne werkingssfeer, het verschuldigd ra diotarief, enz. Do Middens tandstentoon- stelling. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal binnenkort een vergadering plaats vin den van de financieel© commissie voor de Middenstandstentoonstelling, waarin, met het oog op de geringe deelneming voor 't waarborgfonds en oék op den korten tijd die er nog rest tot goed'e voorbereiding en organisatie ter tentoonstelling, een voorstel zal worden gedaan om do tentoonstelling te doen plaats vinden niet in 1908, zooals aan vankelijk de bedoeling was, maar in 1909. Mocht in 1907 de waarborgsom niet vol doende geplaatst zijn, dan zal de financieel© commissie adviseeren de tentoonstelling niet te doen plaals vinden. Do landarbeidersstaking in li e t Oldaraht. Do commissie uit de landbouwers te Finsterwolde is gemachtigd ton allen tijde met de commissie uit de ar- beadersvereeniging te conferceren, ten einde mogelijke geschilpunten omtrent zicht- cn bindloon als anderzins te bespreken. Aangaande het snijden en oogsten van klaver, karwei, koolzaad en gerst zijn door ie landbouwers maatregelen getroffen, op dat. die gewassen bij voortduring der staking zulle i kunnen worden gered. A f p e r s i n g. Voor het Gerechtshof te 's Graivenhage hadden zich gisteren in hooger beroep te verantwoorden lo. Cl». W. F. Stevens en 2o. P. A. van Amstel, bak kersknechts aldaar, die door de Haagséhe Rechtbank ieder tot 7 jaar gevangenisstraf weiden veroordeeld wegens lo. afpersing ge pleegd gedurende den voor do nachtrust, be stemden tijd door 2 vereenigde personen, en diefstal gedurende don voor de nachtrust bestemden tijd eveneens door 2 veroenigde personen; zij zouden nl. in een nacht in Fe bruari jl. in do woning van mevrouw K. aan de Laan van Meerdervoort deze gedwongen hebben tot afgifte van f 25 en een porte- monnaie met eenig klein geld; de tweede beklaagde had gezegdwij moeten geld heb ben, en geef ons je geld, of ik schiet je dood En toen de dame zeide niet meer dan f 25 t.e hebben, had van A. geantwoord geef dat dan maar op wij moeten f 100 heli- ben, waarna hij een revolver liet zien. Beide beklaagden hadden voor den R. C. bekend, doch de eerste beklaagde S. kwam van die bekentenis ter zitting van de Recht bank terug. Een 4-tal getuigen, onder wie de bestelen dame, werd gisteren voor het Hof geboord. Mr Reitsma, advocaat-generaal, vorderde verhooging van straf en wel voor ieder tot 9 jaren, wat mr. Reitsma een clemente straf noemde, daar het maximum in deze 16 jaar is. Adv.-gen. wilde ook rekening houden met den jeugdigen leeftijd van beklaagden 21 en 23 jaar. Mr. J Dermont, advocaat te Rotterdam, pleitte voor den eersten bekl. vrijspraak, met verzoek tot onmiddellijke invrijheidstel ling van dezen, waartoe het Hof na iu Raadkamer te zijn geweest, geen termen vondterwijl j'hr. mr. J. Lnnsingh Wiohers als toegevoegd verdediger van den tweeden beklaagde een clemente straf pleitte. De eerste beklaagde bleef nu bij zijn onfc- kentenis, terwijl de tweede eene volledige bekentenis aflegde. Uitspraak over 14 dagen. Inbrekers voor de Recht bank. Voor de Haarlemsche Rechtbank stonden gisteren terecht P. P. J.. N. J. K., J. D., uit. Haarlem, en W. B., tit Haarlem mermeer, die in den nacht van 30 op 31 Maart 1.1. hadden ingebroken ten huize van den heer De Stunker, aan de Verlengde Kle verlaan te Bloemendaal, die voor enkele da gen afwezig was, hetgeen aan de politie be kend was. Toen dan ook een nachtwaker licht in de woning zag, betrad deze met een anderen politieman bet perceel en werden de vier ge noemde personen verrast. Een hunner J., werd gegrepen, doch de anderen wisten nog met vele zilveren voorwerpen to ontvluch ten. Zij werden echter nog denzelfden nacht te Haarlem aangehouden Bovendien werd ten huize van B. ontdekt dat- deze meer diefstallen bedreven had, waarvoor 1.1. Maandag tegen lienn vier jaar gevangenisstraf werd gecischt. In deze zaak werdén 22 getuigen gehoord. Maandag wordt de behandeling voortgezet. Zware mishandeling. De Rechtbank te Breda veroordeelde G. Witjes, wegens zware mishandeling den dood ten gevolge gehad hebbende van zijne eclitge- noote, tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren onder aftrok van do preven tieve hechtenis. De eiscli was vier jaar. Zware mishandelingtoHeer- len. In de Limb. Koerier lezen wij hier over Kennis-Maandag 2 Juni heeft er, behalve do vrij ernstige vechtpartij tusschen do ge- broeders H. en do gebroeders S., in do Linde eene mishandeling plaats gehad, die tot nu toe onbekend was gebleven. Dc politie was dan ook niet van deze vechtpartij op de hoogte. Haar kwam gisterenavond evenwel bij ge ruchte ter oore, dat den mishandelde de laatste sacromenten der stervenden wa.ron toegediend. Onmiddellijk ging toen de inspecteur van politie, de heer Erkens, naar den verwonde, welke evenwel buiten kennis lag. Te 91» uur gaf de ongelukkige reeds den geest. Tot gisterenmiddag weigerde het slacht offer, de mijnwerker Herman Habets een wees, die bij zijn oom en tante inwoont, en gunstig bekend staat, te zeggen wie hem mishandeld had. Toen hij zijn einde voelde naderen, heeft hij verklaard dat zekere J. M. hem op het hoofd geslagen zou hébben. Vóór eenige dagen werd geneeskundige hulp ingeroepen. Men vermeent dat Hermans, ten gevolge van hersenschudding is overleden. Donderdagavond nog is de vermoedelijke dader, zekere J. M., mijnwerker, gearre steerd, en in verzekerde bewaring gesteld. M. blijft, alle sdbuld ontkennen. Het parket to Maastricht is reeds gewaar schuwd Brutale inbraak. In het huis van verkoop met recht van inkoop van den lieer J. van lier aan de Oranjcbooinstraat to Rotterdam zijn ontvreemd20 gou den heerenhtorloges, 20 zilveren dames horloges, 40 gouden horlogestandaards, 36 zilveren heeren remontoirs, 24 goaiden oorbellen, 41 gouden heeren- en damesrin- gen, 5 bloedkoralen halskettingen, 2 gouden horlogekettingen, 2 gouden en 1 zilveren bro che, 2 .paar gouden tore lispelden en verschil lende zilveren damesa.rniibanden, alles bij el kander 168 stuks. Brand op „Kremersmateu." Donderdagavond om half negen brak een he vige binnenbrand uit in het afval- en ka toenpakhuis van de fabriek „Kremorsma- ten" der firma Van Heek Co. to Enschede. De geheel© brandweer werd gealarmeerd, en is ongeveer den heelen «nacht met "blussohen 'bezig geweest. De 2000 balen katoenafval, in het brandende pakhuis aanwezig, waren verzekerd, evenals het gebouw. Dc oorzaak is onbekend. De trein uit Gronau, die moest passeeren, stopte we gens den hevigen gloed en een gevaarlijk staanden muur op geruimen afstand. De rei zigers zetten hun tocht te voet voort. Te ruiim 12 uur 's nachts vertrok de trein eerst verder. De fabriek kan doorwerken, daar de firma ook elders voorraad had. In de fa briek der firma Ndoo ter Kuile werden eeni ge machines vernietigd door een vallenden muur. U t .r e o h t a c h e raad. In de giste ren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Utrecht was o. m. ingekomen een schrijven van den heer De Louter, waarin hij mededeelde wegens zijn veelomvattenden ambtelijken werkkring verplicht te zijn het lidmaatschap van den Raad neer te leggen. De Raad 'begon na eenige mededeelingen dadelijk met. de verdere behandeling der tramtarieveu, die ongeveer twee uren in be slag nam. Beheer V an Bolhuis betreur de het dat het door hem .voorgestelde sectie- sysletm op onoverkomelijke bezwaren was afgestuit doch kon de onoverkomelijkheid niet .inzien. De heer Verloo.p bracht opnieuw den wenseih om vroegritten met een goedkoop ta rief in te voeren Ier «sprake en vond daarin krachtiger steun bij de heeren Van Has- sel en Zoetmulder. Hij diende ten slotte een voorstel in, luidende; „Be 'smor gens tusschen 5 en 7 uur afgegeven biljetten worden door den conducteur gewaarmerkt en zijn ook 'savolids geldig voor een terug rit." ,De heer Das vond het- jammer dat die biljetten alleen maar tot 7 uur uitgegeven zouden worden, want nu konden de ambte naren der Staatsspoor, de onderwijzers enz. er niet van .profiteeren, doch do heer Ver loop vond het voor die. heeren beter dat zij smorgens een wandeling maakten. -Do burgemeester bestreed het amende ment, dat hij „licht beslagen" noemde en vestigde er nog eens de aandacht op, dat B. en W. de kwestie der arbeiderstrams overwegen. Dat dit nu ook lang duurde ofschoon het z. i. in 't geheel niet lang was kwam omdat B. en W. meer te doen heb ben dan alleen die zaak te overwegen. Na een scherp debatje tusschen den voor zitter en den heer Verloop, waarin zich ook de hoer Van Hassel mengde, over de hoe danigheid van het amendement-Verloop, word ten slotte een motie van den heer Van Zijst aangenomen, waarin B. en W. werden uitgenoodigd een regeling voor de jvroeig'ritten en de vroegtrittjen-itarieveu te ontwerpen en voorstellen aan den Raad te doen. De voorzitter had echter de reservé gemaakt, dat, als de wonscheiijkheid daar van niet bleek, B. en W. geen voorstellen zouden behoeven te doen. Do quaestie van de tarieven werd voor- loopig aan B. en W. overgelaten dat nu vóór 1 April 1908 met nieuwe voorstellen zullen hebben te doen. Daarna volgde een heele serie kleinere on derwerpen. O.m. werd in de verordening op de openbare plaatsen eene wijziging aange bracht, waardoor het thans verboden zal zijn om buiten den kermistijd op particulier terrein zonder toestemming van B. en W. oen stoomdraaimolen of iets dergelijks to ex- ploiteeren. Als laatste nummer kwam aan de orde een voordracht tot. wijziging van de veror dening op het houden van openlijke huizen van ontucht. Vóór de eigenlijke debatten begonnen, had de Voorzitter, naar aanleiding van een vraag van den lieer Meijers, gelegenheid om de houding van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tegen de prostitutie aan de kaak te stellen, dat nadat de onjuistheid was aan getoond van een in de brochure „Wat wij willen in zake de prostitutie" voorkomende beschuldiging der Utrechtsch© politie, toch doorging met de verspreiding daarvan. Bij het debat bleek, dat ieder het er over eens was, dat de bestaande verordening, die het houden van een openlijk huis van on tucht verbiedt, fiasco had gemaakt. Van daar dat de Commissie, bedoeld bij art. 166 der Gemeentewet, dus nu voorstellen had gedaan om daaraan meer succes te verzeke ren. In hoofdzaak kwam dat hierop neer, dal de burgemeester bevoegd zal worden ver klaard om een huis van ontucht te sluiten, indien na een veroordeelendi vonnis gebleken is, dat het inderdaad een openlijk liuis van ontucht is. Verschillende sprekers wei^chten echter meer nl. in den geest der Amsterdamsche verordening aan B. on W. de bevoegdheid! tot sluiting toe te kennen ook zonder ver- oordeelend vonnis en voorts om de ambtena ren der politie do bevoegdheid te geven, de woningen der ingezetenen hun ondanks bin nen te treden, indien er verdenking is dat het huis een openlijk huis van ontucht is. De hoeren Hooft Graafland, .Houtzagers, Van Andel en Boers verdedigde dit beginsel, dat door de heeren De Louter en Kooien werd bestreden. De lieer Van Zijst ten slotte meen die dab het voorstel van den burgemeester de be voegdheid tot sluiting te verleenen in strijd was met de wet, die een dergelijke bevoegd heid toestaat aan B. en W. Hiji beriep zich' daartoe op het. arrest van den Hoogen Raad van 30 Maart 1903. De heer Kooien echter meende dat het arrest een gedwongen arrest was en dat men het er best op kon wagen. In dit stadium werd het debat verdaagd tot a. s. Donderdag. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 13 Juni 1907, no. 7415', afdeeling Onderwijs, is lo. bepaald dat de commissie, aan welke wordt opge dragen het examineeren van hen, die akten van bekwaamheid weuschen te verkrijgen tot. het geven van middelbaar of lager onder wijs in de gymnastiek voor het jaar 1907 zitting zal houden te Utrecht; 2o zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie: K. ten Bruggencate, inse.pcteur van het middelbaar onderwijs, te 's Gravenhage tot lid en ondervooratterJ. A. Vrijheid, arts, oud-officier van gezondheid der 1ste klasse, te Utrecht; tot leden P. H Lamberts, arts, te Utrecht; dr. A. van der Minne, officier van ge zondheid der 2de klasse, te Utrecht.; dx. A. G. Olland, arts te Utrecht; P. C. Adrian, leeraar aan de openbare handelschool cn aan eene lioogere burgier- schooi met 5-jarigen cursus, te Amsterdam. S. van Aken, leeraar aan het gymnasium tc Rotterdam; J II. Luiting, leeraar aan ©ene hoogere burgerschool met 3-jarigen to Amsterdam C J. G. Mieremet, leeraar aan de ge meentelijke hoogere burgerschool met 5-jari gen cursus te Ut.recbt; tot plaatsvervangende leden K. Ramkema, leersar aan do hoogere bur gerschool met 3-jarigen cursus en onderwij zer aan de Rijksnormaallessen te Utrecht; W. II Hengevélt, leeraar aan de hoogere burgerschool met 3-jarigen oursus te 's Gra venhage. aiHel beknopte programma voor de 58e ailgemeene vergadering der Neder 1 andeche Maatschappij tot bevordering der Genees kunst te Utrecht van 30 JunfL tot 2 Juli 1907, vermeldt.: Zondag 30 Juni: Des avonds 7A uur. Con cert in het Park Tivoli. In de pauze: Verwelkoming van Hoofd bestuur, afgevaardigden en leden door den Gewestelijken Raad van Utrecht. Maandag 1 Juli: Des voorm. 9 uur. Al gemeen© vergadering in Tivoli. Des nam. 12A uur. Dejeuner in Tivoli. Des nam. pl.m. 2 uur. Voordrachten. Des nam. 4A uur. Excursie per extraitrein naar Baarn. Wandeling naar Soeetdijk. Des nam. 6 uur. Maaltijd in het Badhotel te Baarn. Na afloop ooncert, aangeboden door de Vereen iging tot bevordering van Vreemde lingenverkeer voor Baar Des avonds, na terugkeer in Utrecht. Soi ree op de Studentensociëteit P. H. R. M-, aangeboden door het bestuur dor Sociëteit. Dinsdag 2 Juli: Des voorn. 9 uur. Al gemeen© Vergadering in Tivoli. Des nam. 12A uur. Dejeuner in Tivoli. Des nam. 2Ï uur. Rijtoer naar 't Huis ter Haer, aangeboden door de afd. Utrecht. Bezichtiging van het Kasteel. Des nam. 6A uur. Feestmaaltijd in Tivo li gevolgd door eene soiree Amusante. aDe voreeniging van voorzitters en se- i'-Jrotlarissen van Kamers van Arbeid zal Maandag 15 Juli a s. te Utrecht haar alge- moene vergadering houden. Behalve de jaar verslagen van secretaris en penningmeester komen al9 punten van bespreking op de agenda o.m. voor: Bespreking der verza meling van de maande li j'ksche inlichtingen bedoeld bij Kou. besluit van 19 Februari 1906, „het voorzitterschap van den verzoe- ningsraod" en „het aanbieden van bemid deling door de Kamers van Arbeid bij drei gende werkstaking of uitsluiting". Ten op zichte van het punt „pracadvies van heb bestuur over het enquêterecht voor de Ka mers van Arbeid," welks behandeling reeds op eone vorige vergadering moest werden uitgesteld, adviseert heb béstuur om, met het oog op het niet vooruitloopen op het werk' der commissie voor do reorganisatie der Kamers van Arbeid, de bespreking ervan wederom bot eene volgende vergadering uit to stollen. aGisteren is in het Geb. v. K. en W. to Utrecht onder voorzitterschap van den beer J. H. WenthePt, een vergadering ge houden van de Nedèrl. maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, tor bespreking van het gewijzigde ontwerp van wei betref fende landbou wo nge vallen-verzokoring. De vergadering was druk bezocht en werd o.a. door vele vertegenwoordigers van andere tuinbouwverecnigingen bijgewoond. In zijn welkomstwoord zette do voorzit ter uiteen, dat gelijkstelling van den werk man iu land- cn tuiubouwaaugelegen heden de gewenschto toestand is. Vervolgens lichtte do lieer mr. II. L. van J>uyl, ambtenaar aan het ministerie van landbouw, nijverheid on handel, do aard ©n strekking van het wetsontwerp nader toe. In verband hiermede merkte de heer A. M. Welling, secretaris van don Nederland- sclien tuinbouwbond, op, dat er wel degelijk in ons land gegevens omtrent ongevallen te verkrijgen zijn. In Noord-Holland bestaan reeds sedert jaren ziektekassen. Met vreug de constateert hij, dat ©r in den tuinbouw weinig ongevallen voorkomen. De vergoe ding van 70 van het loon tijdens den duur der ziekte acht spr. niet billijk, daar het volk geld in dien tijd juist zoo noodig heeft. Na de pauze was het woord aan deu hoer II. P. L. C. De Kruyff Jr., directeur der Centrale Werkgevors-Risicobank te Am sterdam, die wijst op de gelegenheid om zich op drie manieren te verzekeren, n.l. bij de Rijksverzekeringsbank, bij een pre mie-maatschappij en bij onderlinge verzeke ring. Dit laatste verdient de meeste aan beveling, omdat alleen de zuivere onkosten voor rekening van de verzekerden komen. De bezwaren zijn, dat men niet vooraf weet, hoeveel betaald moet wordien en de gezamenlijke verantwoordèlijkheid, waaraan echter tegemoet gekomen kan worden door het storten van een ruim bedrag, waarvan men rente ontvangt, zoodat. op <lio wijze een reservefonds gevormd wordt. Zulk een on derlinge organisatie brengt voorts het voor deel mede, dat ongevallen zooveel mogelijk zullen worden voorkomen, waarbij het zaak (s om de gevaarlijke lieden to royeeren en de veiligheid te bevorderen. De premieverzekc- ring eischt. schatting en allerlei vorm, het geen juist, een groot bezwaar meebrengt. Hoewel de Rijksxerzekeringsbank geen winst wil maken, moet toch een vrij hoog© premie geschat worden bij liet gemis van goede ge gevens voor het. vaststellen van ecu juiste premie; voor ons land verdient dus hetgoed- koope onderlinge systeem in 't bijzonder aanbeveling. Het va.lt in de laetste jaren dan. ook op te merken, dat er een groote ver- s; huiving plaats vindt van do Rijksverzeke ringsbank naar onderlinge organisaties. De Risico-bank is een voorbeeld' van een onder linge <>rgani,satic. I>e verzekerden betalen alleen de werkelijke onkosten, de administra tiekosten inbegrepen. Voor do land- on tuin bouw verdient dit voorbeeld van de industrie navolging. Na langdurige besprekingen, waaraan door versclieidene heeren werd deelgenomen, stel de de voorzitter dé vraag of de vergadering kon medeg-ian met hot voorstel, om door een commissie, samengesteld uit de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en den Nederlandse hen Tuinbotiwljond, eon rap port te doen opmaken, waarin do grieven tegen het wetsontwerp duidelijk werden aan getoond on de verlangens aangaande <N on gevallenwet kenbaar gemaakt worden. Onder algemeene instemming werd dit. voorstel goedgekeurd. Aan het einde van o vergadering sprak do voorzitter den wcnsch uit, dat een be vredigend resultaat zal worden verkregen. aIn verband met het dezer dagen tegen hem uitgesproken faillissement, werd giste ren zekere T. van E., te Zeist, door do jus titie gearresteerd en gevankélijk naar Utrecht overgebracht. 'N aarde n. In Juli en Augustus zal hier in het stadhuis gehouden worden eene tentoonstelling van Gooiscihe oudheden. De voorbereidende werkzaamhodeu zijn in vollen Do officieel© opening is bepaald op Dins dag 2 Juli, naan. 2 uur. Yioor 'tpubliek zal de ton tentoonstelling .dagelijks te bezich tigen zijn, te beginnen mot Woensdag 3 Juli van 95 uur. B ar n e veld. Op 56-jarigen leeftijd overleed alhier de heer A. Hein oman, lid van don gemeenteraad, bestuurslid van Vreemdelingenverkeer, directeur van de Spaarbank, kerkvoogd van do Ned. Her.v. gemeente enz. El burg. D's. Th. Doevendans heeft het beroep bij de Ned. llerv. kerk to Amster dam aangenomen. El burg. De 4h geUlleening, groot f 18.000. ten behoove van onze gem conto, is, tot den pari-koers, toegewezen aan den heer Joh. Wolff,- kassier te Meppol. Wij lezen in de Eembode: „De heer C. Th. van Bee'k, die thans als lid van don gemeenteraad periodiek moet aftreden, heeft aan het bestuur der R K. kiosvereeniging „Recht en Orde" to kennen gegeven, dat. hij, wegens gezondheidsrede nen, bij dc a.s. verkiezing voor den Raad niet meer in aanmerking wenscht te ko men Te betreuren is de reden, waarom do heer C. Tli. van Beek dit besluit genomen hoeft echter hij moge het aangename bewustzijn met. zich dragon, ale lid van deu Raad de belangen der gemeente uaar eer en gewe ten te ebben behartigd. Vooral degenen, die met hem in den Raad en in verschillen de commission, de gemeente betreffende, zit ting hadden, mogen getuigen, zooals aan ons is gesellied dat zij hom daarin met leed wezen zullen missen. Dat dc heer C. Th. van Beek nog een langen tijd, bij toename van gezondheid, een weLverdiende rust moge smaken, is onze oprechte wenseih." Wij voegen onze wcnschen hier gaarne bij De N. R. Ct. meldt dat do kapitein- ingenieur A. J. L. M. van Sühevichaven binnen kort zal berorderd wemden tot ma joor. Wij vernemen dat deze benoeming ver band houdt met de goedkeuring van do thans ingediende <x>rlogsbegrooting. Men bericht ons dat de le luit. G. J. A. A. baron van Heemstra, op 22 decor wordt overgeplaatst van Aimsterdam naar Zutpbcn, en dat hij aldaar zal belast wor den met het bevel over het 5o eskadron van het 4o regiment huzaren, wolk esc ad ron ge commandeerd is d«x>r den onlangs beix ©in den majoor P. P. II. Tielens.

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 3