BINNENLAND. hangende het. onderzoek door dö Britscho on Nederlandse ho regceringen. vTe Krasnolarsk, in Siberië- heeft een aantal als soldaten vermomde personen een wachtpost aangevallen om de gevangenen te bevrijden. De lnitenant-posfcoomnuuidant word gedood en een soldaat geword30 der aanvallers werden gevangen genomen, maar wisten weer te ontvluchten. Later zijn er drie achterhaaldeen word er gedood. vEen automobielongeluk heeft de aristo cratie van Napels in rouw gedompeld Een automobiel van den Prins van Pesca- ru, die van Napels naar de Abdii van Mont Cassin ging, is bij het station van Guianello in volle vaart tegen do rotsen - an den kant van den weg gereden en gebroken. Van het gezelschap dat er m zat werden alle ieden gedood, namelijk: e'Prins van Pescaru, de Hertog Capeoe di San Angelio, Markies Vito Motola Nunziante, Markies Ruffo Gcreni 011 do chauffeur. Laatstgenoemde was nog pas zes weken getrouwd. vIn Duitschland heeft het Vrijdagmid dag hard gestormd, geregend en geonweerd. To Hallo leek bet feestterrein, waar de Duitsche sehorpschuttersvereenigingen zou den schijfschieten, na den storm op een puinhoop. Ook op de kennis woeien kouder den kramen tegen den grond. Een aantal menschen liepen kwetsuren op. In do Elbe bij Maagdenburg zijn vier werklieden, die op een steiger aan een brug werkten, verdron ken Bij Brunsbüttolkoog is een scheepje vol- geloopeu. Do schipper, zijne vrouw en twee kindoren zijn verdronken. vTengevolge van den aanhoudenden regenval in de laatste dagen is de gansoho omgeving van Saloniki en Uskub geheel Overstroomd. Bruggen werden weggeslagen, spoorwegen vernield, terwijl de oogst bijna totaal werd vernietigd. In Uskub heeft tege lijkertijd een aardbeving plaats gehad, go- paard gaande met hevigen hageslag. Het ver keer is gestremd. De Staatscourant van Zondag 23 en Maandag 24 Juni bevat o.m. de volgende Koninklijke besluiten: bevorderd tot luitenant ter zee le kl. die der 2e klasse J. P. Muller; benoemd tct commies der posterijen en te legrafie 4e kl. P. Hoogschagen, J. Tiggel- nian, mej. W. J. P. Albers, J. H. Duitge- nius. E. M. Poelman, t-lians allen adspirant commibs en J. H. Uriels, J. F. C. Nellissen, E. A. J. ÏL. bartm van Voorst- tot Voorst, thans allen surnumerair benoemd tot rceorvo officier van gezond heid 2e klasse J. \V. P. Fransen, arts; erkend als consul van Ecuador te Rotter dam, J. Gallegos del Cam po; herbenoemd tot kantonrechter-plaat6vervan ger in het kanton Rotterdam (2e kanton), mr. A. van der Hoeven in het kanion Goor. W. Verwey Meian in hot kanton Schiedam, inr. D. Lodder in het kanton Knidhoven, mr. Th. G M. Smits van Oyen in het kanton Hilversum, mr. H, F. II. Wil brink Hoitsi-ma; in het kanton 6-Hertogenbo6ch, mr. I. J. Lion in hei kanton Amsterdam (3e kanton), mr. F L. G 7. M Vonk de Both in het kanton Hilversum, mr. Th. M. G. Treussart ridder van Rappard benoemd tot kantonrechtor-plaatsvervanger in het kanton Emmen, C. L. B. Pet, ont vanger der registratie en domeinen aldaar in het kanton Zaandam, mr. J. F. E. Boele. advocaat en pr»>cureur aldaar. pBehalve de reeds vermeld-" go nood ig- don, waren op do Gardenpartij ton Hove Vrijdag mede tegenwoordig civiele en mili taire autoriteiten uit Gelderland en Ovor- ijsel, met wie Koningin en Prins zich voort durend onderhielden en velen rich lieten voorstellen. In de verschillende zalen ten paleize, (het weer liet geen tuinfeest toe) waren buffetten geplaatst. De staf muziek infanterie uit Arn hem lieten zich tijdens de feestelijkheid hoe ren Na afloop der Gardenpartij maakten Ko ningin en Pri'ps een flinke rit dooi Hoogsoe- ren. pZaterdag maakten de Koningin en eeno hofdame een rijtoer over Wiessel en door do Loolaan. Z. K H. de Prins der Nederlanden lieoft rich Zaterdag van Het Loo neer Ber lijn begeven tot bijwoning van liet feest van den ridderslag van de leden van de Johan - niterorde, waarin ook Z. K. H is opgeno men en dat in Januari jl. moest uitgesteld worden Vandaar vertrok Z K. H. naar Weimar, ten einde tegenwoordig te zijn bij do ont lui Hing van hot standbeeld ter eere van Z. K. H. don Groothertog van Saksen-Woi- mar. Uit Baam meldt men: H. M. de Koningin is Zaterdagavond mot den sneltrein vau 8 uur 41 uit Apeldoorn die te Baarn stopte, op Soestdijk aangeko men, alwaar zij, tot lieden bleef. H. M. de Koningin-Moeder wachtte H. M. aan hot station op. H. M. de Koningin en H. M. do Ko ningin-Moeder woonden Zondagmorgen met gevolg de godsdienstoefening bij in de ITerv. kurk te Baarn, onder gehoor van ds. Mou- lenbelt. In den namiddag maakten de beide vorstinnen een rijtoer in de omstreken van BaArn. H. M. de Koningin wordt heden Maandag echtend omstreek* 9 uur in de re sidentie verwacht en blijft er tot- Dinsdag avond. Tijdens de tuinpartij, welke Woensdag a.s. door II. M. de Koningin-Moeder ten pa leize Soestdijk wordt gegeven, zal door de et af muziek van het 5e regiment infanterie to Amersfoort, kapelmeester de heer G. Bik kers, een concert worden gegeven. Hare Majesteit do Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen zullen Maandag 1 Juli de leden der 2e Vredesconferentie ontvangen het Huis ten Bosch, alwaar tor hunner oer' een tuin feest zal plaats hebben. Mocht het weder zulks niet toe'aten, dan zal de ontvangst dien dag des avonds ge schieden ten paleize Noordeinde, ahvaar hen alsdan oene soiree wordt- aangeboden. Aan de heeren eerste gedelegeerden zal eveneens in de maand Juli door Hare Majes teit en Zijne Koninklijke Hoogheid oen gala diner worden aangeboden. Koninklijk bezoek aan Zee land. Op Donderdag 12 Sept. zal II. M. de Koningin te Middelburg door ruiim. 1200 k'uderen een welkomstlied, gecomponeerd door den hoer Jan Morks, worden toegezon den. Deze hulde zal plaats hobbon onder leiding van de Vereeniging „Uit het Volk" voor het Volk en het lied zal op de openbare en bijzondere lagere scholen worden ingestu deerd. H. M. de Koningin-Mceder heeft Vrijdag op Soestdijk den nieuw benoem den directeur-geneesheer van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord, dr. Schuld, ontvan gen. pPer eersten trein vertrokken Zaterdag van het Loo de opperhofmaarschalk baron Clifford on de adjudant baron van Heem stra naar 's Gravenhage. pZaterdag avond vertrokken de hofdig- nata,rissen, dae niet mode naar Soestdijk: gaan,, naar 's Gravenhage. lu het hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage zijn aangekomen prins en prinses A. de Caraman Chimay, van Parijs. In hotel ,,De Twee Steden" te 's Gra venhage is aangekomen Prins Wolkonsky. Vredesconferentie, De eerste receptie Vrijdagavond door den minister van buitenlandsche zaken en mevrouw Van Tets gehouden, was zeer druk bezocht, 't Was een komen en gaan van pl m. 700 bezoekers, waaronder meeren- deels de leden der Conferentie, hun eere- voorzitter en eohtgenooto kwamen begroe ten De volgende onlvangstavonden zijn be paald op 5 en 19 Juli en 2 Augustus. Jhr. van Tets biedt 3 en 10 Juli weer diners aan. Het aangekondigde voorstel der Ame- rikaansche gedelegeerden ter Vredesconfe rentie in zake de Drago-leer bedoelt, naar wordt vernomen, in hoofdzaak te doen vast stellen de verplichting om arbitrage in te roepen, alvorens staatsschulden met wapen geweld worden ingevorderd. Ook is van de zijde dezer delegatie te wachten een voorstel, beoogonde de instel ling van een doorloopend zetelend arbitrage hof, omdat het tegenwoordige Arbitragehof daarvan slechts den naam heeft. Voorts is van dezelfde delegatie het voorstel tc ver wachten tot het houden van geregelde sa menkomsten der vredesconferentie. De zitting van de eerste commissie wordt om 4 uur geopend in de Ridderzaal waarheen de 99 loden van de commissie zich haddon begeven. De president, do hoer Loon Borgesrus spreekt do rede uit, die in uittreksel reeds medegedeeld is, en welke door langdurige toejuichingen word gevolgd. De }-resident ncodigt de delegaties, die vooitellen to doen hebben, uit om deoe in zijn handen te depoueeren. De hoer baron Marchall von Bdeberstein overhandigt nu twee voorstellen, het eene omtrent de rechtsspraak omtrent de prijsma- kingen, het andere teu aanzien van aanvul lingen tot het verdrag naar de vreedzame beslechting van internationale conflicten. 8ir E. Fry deponeert eveneens een voorstel betrekkelijk de invulling van een hof van appel voo r prijsvork 1 ari ngen De heer De la Barra deponeert uit naam van de Mexicaanscho delegatie den tekst van een verdrag, dat arbitrage verplichtend stelt, geteekend te Mexico in 1902 door de gevol machtigden van 17 staten van Amerika en verlengd tot 30 Deoember 1902 door alle natiën, die vertegenwoordigd waren op het Panamerikaansche congres to Rio de Janeiro. Hij stelt de tekst van dit verdrag voor als kunnende dienen tot verwezenlijking van het denkbeeld, dat do vredesconferentiën be- hoerscht. Baron d'Estournelles deponeert uit naam van de Fransche delegatie een voorstel tot wijziging van het verdrag betreffende de vreedzame regeling der internationale ge schillen. Deee amendementen hebben betrekking op de oommissies van enquête en op vereen voudiging van de arbitrage-procedure. Generaal Porter deponeert uit naam van de Amerikaansche delegatie een voorstel strekkende tot verbod van het gebruiken van geweld voor het innen van staatsschul den, alvorens tot arbitrage toevlucht is ge nomen. Op een vraag van den hoer de Martens wordt vastgesteld, dat in den loop der be raadslagingen ook nog andere voorstellen kunnen worden ingediend. Do voorzitter stelt voor, do vorming van twee suboommissiën, waarvan de eene zich zal bezig houden met de vraagstukken be treffende de arbitrage, de andere betref fende die van de prijsmakingen. Dit voor stel wordt aangenomen. De voorzatter zal beide sub-commissiën presideeren, maar verzocht bij voorbaat als zij vergaderd zullen zijn, rice-presidenten te k lezen om hem te vervangen voor hot geval hij verhinderd zal zijn. Do zitting wordt ten 5 uur gesloten. De tweede commissie van de confe rentie vereenigde rich in zaal no. 3 van het gebouw van de conferentie om 2 uur 45, onder presidium van Z. Exc. Bcernaert, die een rede uitsprak, waarin hij ten eerste be dankte voor do eer van zijne benoeming, een eer zoowel voor hem als voor het kleine lanl waarvan hij den afgevaardigde is. Aan de woorden waarin de president Ne- lioow aan den oorsprong van de conferentie heelt herinnerd, voegt Spr. toe, dat Rus land door hot nemen van dat initiatief ge trouw is gebleven aan zijne oude en steeds gehandhaafde traditiën. Zoo herinnert hij aan de regels omtrent do gewapende onzij digheid, reeds in do 18e eeuw door Catha- rina II en in 1800 door Paul I vastgesteld oveneons aan het optreden van de regeering var. Alexander I bij bet Congres van Wee- nen, waar een beperking van de bewapenin gen in tijd van vrede werd voorgesteld; in 1S56 ondersteunde Rusland een voorstel op het Congres van Parijs, nopens verplichte bemiddeling; in 1868 heeft Alexander II een bijeenkomst e St. Petersburg uitgelokt van oen Internationale Conferentie; ook «n 1S74 is de'Brueselsche bijeenkomst van Rus land uitgegaan en eindelijk was het in 1899, dat op initiatief van den Russischen Keizer, dat do conferentie te 's Gravenhage bijeen kwam. De redenaar geeft toe, dat op vele pun ter de pogingen in dat jaar onvruchtbaar zijn gebleven, maar wie heeft kunnen mee- nen, dat een zóó gecompliceerd doel in één slag kan worden bereikt'? Van het behandelde door de Tweede Commissie wordt vernomen De commissie vergaderde to half 3 onder voorzitterschap van den Belgischen gedele- ge rdte Bcernaert, die in een toespraak dank betuigde voor de eer dat hij, vertegenwoor diger van eene kleine natie, tot president werd ixncemd. Hij ging het ontstaan der conferenties na en wijdde daaraan een re trospectieve beschouwing om aan te toonen dat Rusland getrouw bleef aan de tradities, die aan hot doel der conferenties ten grond slag lagen. Wanneer men zegt sprak de heer Reernaerfc dat in vele deelen der wereld! onze pogingen onvruchtbaar zijn gebleven, dan stelde hij daartegenover de vraag: wie kon verwachten, dat ons doel, zoo zeer ge compliceerd, reeds aanstonds zou worden be reikt? Het ging waarlijk niet aan om de tot nu toe verkregen resultaten te miskennen. Hij eindigde met de verklaring, dat deze conferentie met vertrouwen den arbeid van 1899 kon opvatten c-n dat zij er naar stre ven zou te verwezenlijken den nieuwen voor uitgang, die de openbare meening eischt. Het zij ons genoeg aldus <Ie heer Beer- naert ons meer dan ooit te -doordringen van die groote beginselen van humaniteit en broederschap-, die, zelfs in oorlogstijd, de betrekkingen der menschen moeten regelen. Na dezo rede weird, op voorstel van den voorzitter, besloten, dat de commissie zich. zou cnderverdeeleu in twee sub-commissies de eerste onder zijn leiding, die zich zal be zighouden met de verbeteringen aan te bren gen in do wetten en gebruiken vam den oor log en- in do daarmede betrekking hebbende declaration van- 1899de tweede, onder lei ding van staatsraad, Asser (Nederland) voor de studio van de rechten c-n verplichtingen der neutralen te land en voor hetgeen met do opening der vijandelijkheden in verband staat. De Zwitsersche en Chineesche gedelegeer den verklaarden daarna dat hun landen tot de con veren tics van 1899 toetraden. Do eerste C'unoesriie gedelegeerde, den hoer Lou Tseng Tsiang woonde den arbeid der commissie bij" en schijnt dus van zijn ziekte hersteld te zijn. Op den feestovend, aangeboden door het gemeen te bestuur van 's Gravonhago aan de gedelegeerden ter Vredesconferentie, in het Kurlians op 9 Juli a.s. zal onder leading van baron van Zuvlen van Nyevolt door het Philh. Orche:t c a. uitgevoerd wordenOu de Hclland9che Nationalo dansen, voor or- cheet bewerkt do -r N. A. Bouwman. Feestelijkheden. Men meldt uit Rotterdam Zooals bekend, zou de regeoring op 25 Juli a.s. aan de Vredesconferentie een boot tocht aanbieden op de rivier de Maa9, van Maassluis tot Rotterdam, en zou de gemeen te alsdan een tuinfeest in bet Park geven. De Koninklijke roei- en zeilvereeniging ,,De Maas" heeft tevens op dien datum een nationale» zed 1 wed strijd uitgeschreven van Rotterdam naar Maassluis en terug, ten einde het feest op te luisteren. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft een gouden medaille als prijs daar voor beschikbaar gesteld, terwijl voor de prijswinners der verschillende klassen kunst voorwerpen worden uitgeloofd. De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal Woensdag 26 dezer, on die van den minister van oorlog Donderdag 27 dezer niet plaats hebben. Een conflict. Men schrijft uit Lei den Het conflict, gerezen tussclien regenten en regentessen van het Heilige-Geest of Ar men Wees- en Kinderhuis en het dagelijlk- 6che bestuur dezer gemeente, ten gevolge waarvan eerstgemeld college eervol ontslag verzocht, op grond, dat uitdrukkelijke ver klaringen van hun bestuur door B. en W. onbetrouwbaar werden geacht, heeft tot een nadere uitvoerige toelichting .geleid van de zijde van het Weeshuisbestuur, waaruit da (vermeende) tegen hen ingebrachte besobul diging zou bestaan. B. en W. achten de gegeven toelichting allerminst afdoende en zijn zich dan ook niet bewust het college van regenten en regentes sen van kwade trouw of onbetrouwbaar heid te hebben beticht. Derhalve wordt den Raad geadviseerd regenten te kennen te geven, dat zij B. en W. ten onrechte van het hun ten la§te gelegde hebben be schuldigd. Mochten regenten zich met die z'enswijze niet kunnen vereenigen, en bij liunne ont slagaanvrage blijven volharden, dan, mec- nen B. en W zal niets overblijven, dan aan het verzoek van het Weeehuisbostuur te voldoen, en het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen berichten zijn Hr. Ms. pant- serdokschip Gelderland, onder bevel van den kapitein ter zee W. D. H. baron van As- beck, en Hr. Ms. inst-ructicsohip Nautilus, ouder bevel van den kapitein-luitenant ter zee K. J. Karsoboom, 21 dezer respectieve lijk te New-York cn Las Palmas aangeko men. Zaterdagavond bood dc commaudant van Hr. Ms. monitor Reinier Claeszeu, de kapitein tor zee G. Fabius, in het restau rant Stroomberg te Rotterdam, een diner aan, aan den commandant P. Grove van hot aldaar liggende Deensche pantserschip Iver oitfeldt en zijn officieren. Dc consul- generaal van Denemarken, de heer J. E V. Leerbeek en de officieren van de, Reinier Cla-eszcn zaten mede aan. Dc "luitenant-kolonel P. G. Weu- ringh, van het 5c regiment infanterie te Amersfoort cn de majoor A. Holland, van het Se regiment van dat wapen te Doesburg, zullen op verzook van korps en van garni zoen ve rwisseleu De non-activiteit van den len luit. A. Boonsma vam de infanterie is met 1 jaar verlengd. Voor het. toelatingsexamen tot den hoofdcursus te Kampen hebben zich 127 ad- spiranten aangemeld. Het aantal openge stelde plaatsen bedraagt 41. Het schriftelijk gedeelte van het examen za: plaats hebben op 11, 1 en 13 Juli. Het mondeling onder zoek begint op den 18en d. a. v. Een afscheid. Het Nieuws v. d. D bericht ,,Met. ingang van 1 Juli a.s. gaat de heer P. v. d. Goot ons veer goed verlaten tegen dien datum is hem op dc meest eervolle wij ze ontslag verleend als lid onzer Redactie. Al misgunnen wij hem geenszins de rust, waarop hij na een leven van toewijding aan onze courant aanspraak mocht maken, toch is het met. groot leedwezen dat wij afscheid nemen yan een medewerker, die sedert 1870 het jaar der oprichting onzer courant, dage lijks (en 't woord geldt hier bijna zender be perking) aan Het Nieuws v. d. Dag zijne beste krachten, heel zijn geest en zijn ge moed gewijd heeft. Reeds in Ma-art van het vorig jaar moest hij die taak tijdelijk neerleggen, om in een rustkuur genezing te zoeken. Hij heeft, he laas, geen herstel van krachten mogen vin den in zulk een mate, dat hij zijn moeilijk en inspannend werk durfde hervatten. Zijne plaats als lid der Redactie van onze courant wendt met genoemden datum in- genoancn door Mr. J. C. van Oven, reeds sedert ge rui men tijd als tijdelijk vorv anger van den heer Van der Goot werkzaam. Gesteld ter ibesohikking van den gou verneur-generaal van Nederl.-Indië ter be noeming tot- leeraar in de natuurkunde aan de Koningin-Wilhelminasckool te Batavia, A. H. Sirks. Als hoofdcommies van de afd. alge- meene zaken der gemeente-secretarie te Am sterdam is in plaats van wijlen mr. H. J. Koenen benoemd mr. S. van Brakel, hoofd- commiesr titulair. De heer L. Doedes, ingenieur bij de gemeentewerken te Rotterdam, zal in Augus tus naar Chili vertrekken, om aldaar werk zaam te zijn in dienst van de Holl. Maat- sohappijtot liet maken van werken in ge wapend beton te 's Gravenhage. Aan mevr. W. E. Sauford uit Hamil ton (Canada), eore-penningmeesteresse van den Internationalen Vrouwenraad is Zater dag jl. een particulier onderhoud toegestaan door Z Fxc. den heer Nelidow, den voorzit ter van do Tweede Vredesconferentie. Tengevolge van vertraging bij haar reds on dervonden, is mevr. Sauford te laat geko men om de andere afgevaardigden van den Internationalen Vrouwenraad te vergezellen, torn dezo op den 17den haar officicele op wachting maakte. Prof. Van »t Hoff. De correspondent van de N. Ct. te Berlijn schrijft, omtrent prof. Van 't Hoff „De herhaalde oonsulten met prof. Bern- hard Franke], den president van het in 't vorige jaar te 's Gravenhage gehouden inter nationale» congres voor tuberculose, zullen bij menigeen de vraag hebben doen rijzen of er van deze gevreesde ziekte sprake is. „Dit is helaas het geval. Doch haasten wij ons er bij te voegen, dat prof. Frankel der» toestand volstrekt niet hopeloos acht en volkomen genezing niet uitsluit. Bij den strijd tegen de gevreesde ziekte zijn het uiterst krachtige gestel en de op gewekte natuur van den grooten geloerde krachtige bondgenooten. ,,In het eerste stadium, toen patiënt noch oimgeving zioh van de ziekte bewust waren, schijnt prof. Van 't Hoff niet al te voor zichtig ie zijn geweest. Daaraan is waar schijnlijk oen pleuritis too te schrijven, die thans geweken is. In den aanvang dezer week scheidde zich een weinig bloed afdit verschijnsel heeft zich echter niet herhaald en prof. Frankel, die toen nogmaals gecon sulteerd werd, hechtte er goen groote waarde aan. „Het ziekteproces gaat nog steeds met ver hooging van temperatuur gepaard. Het ge bruik der middelen om deze te bestrijden be moeilijkt het overzicht van het ziektever loop Dank zij de krachtige voeding blijft de patiënt aan gewicht toenemen, wat weder bemoedigend werkt. „In de eerste helft der komende week hoopt prof. Van 't Hoff de reis naar het sanatorium voor longlijders te Sülzlkaim, aan dor Zuidolijken Harzrand gelegen, te kunnen ondernomen Professor Frankel stelt zich veel voor van de verandering van luchten van het verblijf in dit verplegingsoord. „Kort samengevat blijkt dus, dat de toe stand, ofschoon ernstig, toch volstrekt niet hopeloos is. Het is zelfs waarschijnlijk, dat onze beroemde landgenoot voor zijn gezin, voor de wetenschap on voor den broeden kring van vrienden en bewonderaars behou den zal blijven". 30ste Al|e»ncena Vergadering'van de I Maatschappij van Nijverheid. Woensdagmorgen te 9 uur werd in de groote zaal van den Schouwburg te Deventer de 130e jaarlijkedhe alge mee no vergadering der Maat schappij van Nijverheid reopend. Nadat de voorzitter, jhr. C-.r. F. van de Poll, den vertegenwoordiger van den minister, mr. Everwijn. die ook verleden jaar de vergadering bijwoonde, hartelijk had welkom geheeten, hield hij een openingsrede. Deze rede was ditmaal een woord van af scheid. Hij meendo, dat thans het meest pas sende onderworp voor hem zou zijn, de taak der maatv happij, in verband met de tegen heid, uitgaande van de mcening, dat het nut tig is, af on toe niet te veel naar ik der hoo rnen te kijken, doch een bl.k te slaan op het gansclie bosch. Spr. meende, dat het velen kon interesseeren over dat onderwerp de opinie te vernemen van woordige levensomstandigheden onzer nijver- iemanü, dié gedurende een tiental jaren in net hoofdbestuur zittmg heeft "ehad. gedurende de helft van dien tijd daarvan het ïzittenschap heeft waargenomen, en derhalve over de hier boven geformuleerde vraag go buig zijn gedach ten hooft laten gaan. Ten einde na te gaan hoe zij haar taak moet opvatten om tot hot statutair voorbeschreven doel tc geraken, schijnt het noodzakelijk, dat men zich in de eerste plaats rekenschap geve onder welke omstandigheden onze nationale nijverheid wordt uitgeoefendwelke invloeden zich in het voordeel en in h t nadeel harer ontwikkeling doen gelden. Geconstateerd mag worden» dat wi ons kun nen verheugen in het bezit v- - eon betrekke lijk zeer beduidende, flink ontwikkelde nijver heid, die tot dusverre in staat is geweest, mot succes op de overzeesche markten aan den wereldhandel deel te nemen. Onze nijverheid 16 ontstaan door het eigen initiatief onzer nijveren o -k 1 hou heeft de mededinging met het buitenland ten gevolge gehad, dat de uiterste krachtsinspanning moest worden aangewend, om die steeds ver der te volmaken en rekening te houden met hetgeen de wetenschap is voortgegaan aan hot bedrijf te leeren. Deze vrij opgegroeide niiverheid is het dus, w'er belangen door de Maatschappij van Nij verheid onafgebroken en j. juiste kennis van zaken dienen te worden behartigd. Het ideaal, waarnaar gestreefd moet worden, is dat al wat wij gebruiken, zooveel mogelijk hier te lande gemaakt worde, on daarnaast liioto onbeproefd gelaten om onze export-nijver heid steeds meer beduidend te doen worden. Daartoe is het een vereischte, dat deze laatste worde uitgeoefend onder do gnstigst mogelijke omstandigheden opdat zij in staat zij, aan de buitenlandsche mededinging hit hoofd te bieden, waar zij die op de overzeesche markt ontmoet. Ten slotte gaf Spr. het volgende antwoord op de vraag, wat nu de juiste opvatting van de taak der Maatschappij van Nijverheid is. De Maatschappij van Nijverheid dient er met alle haar ten dienste staande middelen tegen te waken, dat op wetgevend of ander gebied maatregelen genomen worden, die de toekomst van onze nationale i..:l::strie zullen schaden. Zij mag zieh daarbij niet laten weerhouden, haar waarschuwende stem tc doen hooren. tel kens wanneer de belangen onzer nijverheid worden bedereigd, ook niet indien daarbij de politiek of groote vragen van economischeu aard in het spel zijn. De Maatschappij van Nijverheid zal in de toekomst worden beoordeeld naar het werk, dat zij verricht het zoude meer kwaad dan goed aan de bevordering dir nijverheid kunnen doen. indien er eene -ereeuiging van dien naam bestond, die, uit vrees een deel harer leden te verliezen, geen kleur durft bekennen, waar zij over ernstige r;:verheid6belangen te oordeelen zal hebben. Onze vereeniging zal iii de toekomst niet kunnen volstaan met zich te beroepen op hetgeen zij i het verleden hooft tot stand gebracht haar aanzien in don lande en daardoor ook de invloed, dien zij zal kunnen uitoefenen ter bereiking van haar sta tutair voorgeschreven doel: do mogelijkheid, haar bestuur a3n te vullen met m--'nen van beteekcniservaring en cc6chikthcid het zal alles afhangen van de w;;ze, waarop zij door daden toont den ernstige» wil te bezitten haar taak met kracht en toewijding te volvoc-ren. Hierna verklaarde Spr. dc vergadering voor geopend. Vertegenwoordigd waren do departementen Zierikzee, Bred aUtrecht. Sneek. Hengelo, Purmerend, Almelo, - -iddelburg, Leiden, Am sterdam. Zaanstreek, Haarlem, Gouda, Zwolle, Dordrecht, Deventer, 's-Gravenhage, Gronin gen, Tiel, Woerden, Kamper Rotterdam en Arnhem. Verder waren tegenwoordig de Kamer van Kaaphandel te Londen, heeren F. C. Stoop en mr. W. Roosegaarde B; hop namens idem te Brussel, de heeren G. -7. de Stoppelaar. Ca rol Hcnny en L. van der Kun namens idem te Duiiselderf, de hoeren H. van Meeuwen en P. van de Graaf Azn., en E. Everts, uit Aus tralië, de heer W. L. Bosschart, uit Parijs de heer L. Samson namens de Vereeniging van tentoonstellingsbelaugen, de heer J. W. F. Scheffernamens idem Nijverheid, mr. J. A. Koop en J. E. Kuipers namens idem Nijve ren, te Deventer, J. C. Heeringa namens de musea der Maatschappij van Np verheid dr. M. Greshoff. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zond op den eersten dae speciaal ter bijwoning van het debat over de ziekte-verze keringswet nog een tweeden vertegenwoordi ger. Omtrent donateurs en leden werd medege deeld, dat het aantal leden vermeerderde met 188, het aantal departementen kiora tot 30. Daarna werd door het hoofdbestuur mede deel ing gedaan over het doen houden van een tentoonstelling van verpakkingen. Uit de hier over gevoerde correspondenties ble k. dat het vraagstuk eener doeltreffende verpakking van landbouwvoortbrengselen -au de orde van den dag i6, en onlangs te Poeldijk een tentoonstel ling van verpakkingsmiddelen gehouden is. Gevraagd werd, de aandacht van de direction onzer spoorwegmaatschappijen tc vestigen op hetgeen ter beoordeeling dezer zaak in Enge land. wordt gedaan. Aan dit verzoek heeft het hoofdbestuur vol- daau. Daarna werd door het hoofdbestuur mededee- ling gedaan, in zake de in 1907, te Amsterdam te houden internationale ben toon stel ling van a mbachtswcrktuigen. Geëxposeerd zal worden een volledige dia mantindustrie, de weefindustrie, de houtbewer- kingsindusirie. Voorts zal er zijn een electri- sclie keuken, en zal de Belgische huisindustrie verzenden. H. M. de Koningin schonk een zilveren en een bronzen medaille, de Koningin-Moeder drie medailles. Daarna was aan de orde a oorsbei van het hoofdbestuur, dat de 130»,te jaarlijksche algc- meene vergadering aan het hoofdbestuur op draagt, om m samenwerking met het bestuur van den Ned. Bond van vereen ingen van den handeldnj venden en inlustrieelen midden stand, een commissie te benoemen, ten t-indo de wenschelijkheid te onderzoeken van het stichten van een museum voor den kleinhandel en de klein-nijverheid en voor het geval die wenschelijkheid blijkt, een plan t- beramen om tot de verwezenlijking te geraken. Dit voorstel werd aangenomen- Voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van art- 3 der wet, 2de alinea, om daaraan toe te voegen„of bij het departement, waar hun hoofdbedrijf is gevestigd, -iidien een departe ment bestaat, zoowel in dc woonplaats van het lid als in de plaats, waar Let hoofdbedrijf liri, kan hij kiezen in welk departement hij wcriscnt te worden ingeschreven." Art. 3, 3de alinea bijvoegen Een en ander onder voorbehoud, dat zij niet den wcnsch te kennen ge-en li., te bljjven van het departement, waar hoofdbestuur ge vestigd is. Nalat dit voorstel was aangenomen, deeldo Haarlem de volgende bijzonderheden mede om trent de oprichting vencr technische bibliotheek waarvoor het Rijk 1500 subsidie gaf. Dordrecht heeft een onderzoek ingesteld naar het vak-

Amersfoortsch Dagblad | 1907 | | pagina 2