AMERSFOORTSCHE BANK. Telefoon 86, FIRMA JAC BOS. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Het Amsterdamse!) Wisselmeer AGENTSCHAP DER AMSTERDANiSGHE BANK, K. Gracht 20. naast het Postkantoor, 2'2 °0 Loten Antwerpen, Amerikaansche Spoorwegwaarden vtr Nieuwe Methode Stelsel is, zoo'dat bijstorting bij terug gang van den koers niet behoeft plaats te hebben, en bij opgang van den koers de winsten onbegrensd zijn. IOO °/o I Geen aandeelhouders. Billijke tarieven. SOQ °/0 Naar het Heilige Land en Egypte STICHTSCHE HYPOTHEEKBANK, Staat op 31 December 1907, Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Voertuigen. Keukenmeid, Keukenmeid, Dat Vliegt Weg!!! DË HEILIGE OORLOG. 7 Boeken Fijne Likeuren en Zeer Oude Qenever ERVEN LUCAS BOLS Op dit. antwoord dient hot volgend© ad its van repliek 's Graveland, *v Januari 1908. Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat te 's Gravenhage. De goede ontvangst berichtende van Uwer Excellentie geëerde beschikking, d.d. 's Gravenhage, 21 December 1907, No. 220, op de adressen van bijna drieduizend on derteekenaren ter aanbeveling van spoedige droogmaking der Plassen iu de Utrechtsclie- Noord-Hollandsche Vechtstreek, neem ik beleefdelijk de vrijheid té kennen té geven, dat dezerzijds eenige twijfel bestaat over de bedoeling van Uwe Excellentie. Kan mogelijkheid san verlangde droog making eerst worden onderzocht als behoor lijke regeling is getroffen tot be heer selling van de waterstanden op de Vecht i Van 1858 toi 1862 is een Staats-Commissie werkzaam geweest., om dio mogelijkheid te onderzoeken, en zij is tot bevestigend be sluit gekomen, droogmaking der Plassen aanbevelende aan de Regeering, evenals deze tot groot welzijn des Vaderlands Haarlem mermeer en Zuidpias in vruchtdragenden grond had omgezet. Daarna zijn zoowel de Plassen als de hooge waterstanden van de Vecht voortdurend ten doel geweest aan zorgvuldig en nauwkeurig onderzoek van particuliere ondernemers en van Ingenieurs van Provincialen en Rijks- Waterstaat. Het is dus geenszins lichtvaardigheid te noemen, wanneer nu eindelijk, zooals de bevolking wenscht, do handen aan het werk worden geslagen, om de Plassen droog te maken, waarmede het in orde brengen der Vecht noodwendig zal samengaan. Overleg tusschen de beide Provinciale be sturen van Noord-Holland en Utrecht is reeds ongeveer een halve eeuw hangende. Dit dralen is minder onschadelijk, dan het wellicht aan velen voorkomt, want de dijken langs den Oostelijken oever der Vecht zijn op sommige plaatsen in deorniswaardigen toestand. Heeft ergens dijkbreuk plaats, waarvoor iederen winter de kans grooter wordt, zoo zal een massa van rivierwater do Plassen binnendruischen, en met kracht omlaagstroomen in Horstermeerpolder en Bethunepolder, de twee droogmakerijen be oosten de Vecht, welker zomorpeil ongeveer 2.50 M. onder dat van de omringende Plas sen gelegen is. De pomp werktuigen dier beide Waterschappen zullen dat snel toe- stroomende water niet kunnen beheerschen eu menschen en vee zullen verdrinken. Dezerzijds wordt er prijs op gesteld, de gewaardeerde aandacht Uwer Excellentie met eenigen nadruk te vestigen op dit ge vaar der hooge Vechtstanden. Wanneer overeenkomstig den wensch der bijna drieduizend onderteekenaren van de adressen de Plassen zoo spoedig mogelijk worden droog gemaakt, zal de Rivier tege lijkertijd tot haar recht komen, en zullen de Vechteharen eindelijk ontslagen raken van misstanden, welke een beschaafde samenleving onwaardig zijn. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn van Uwe Excellentie do Dienstwillige Dienaar OBREEN. Ingenieur. De fabriekaquaestie te Vee- n endaal. Over de beëindiging van het geschil te Veenendaal meldt men aan het IIbid. Na een langdurig onderhoud van de leiders der arbeiders, Verveld en Tijhof, met de hoofddirectie, is een overeenkomst tot 9tand geikomen, die o-otk door de arbei ders met algemeene stemmen is aangeno men Overeengekomen is, dat de arbeiders het werk zouden hervatten na teekening van het volgende contract ,,De directie verklaart te wil'len garan deeren aan de wevers een loon per getouw van f 2.50 in dloorsnede in een volle week van minstens 60 uren, met dien verstande, dat indien op hun overige touwen meer is verdiend, dit meerdere zal worden gerekend bij het te weinige der andere getouwen. „Tevens verklaren de arbeiders er genoe gen mede te nemen, dat a'ls maatstaf zal worden aangenomen, dat per touw f 2.50 moet worden verdiend door de arbeiders be neden de 50 jaar. Blijkt na afloop van 3 maanden, dat door een arbeider gemidldeld dat loon niet is verdiend, dan zal hij een waarschuwing ontvangen, en indien hij in het tweede kwartaal weer niet het loon van f 2.50 heeft verdiend, zal hij door den direc teur met 14 dagen opzegging worden ont slagen." Verder moet door de arbeiders nog een verklaring worden geteékend, dat zij zich onderwerpen aan en erkennen de bazen, die door de directie worden aangesteld, en te berusten iu ontslag, indien zij de bevelen dier bazen niet spoedig opvolgen. Aan de arbeiders is dus feitelijk een mi nimum-loon toegestaan van f 2.50 per ge touw gemiddeld en daarentegen is eenige waarborg geëischt, dat een eenigszins vol doende arbeid wordt geleverd. Het gevonden lijk te Hoo- v o 1 a k e n. Omtrent liet vinden van het lijk van den 18-jarigen Hendrik van der Horst, te Hoevelaken, wordt gemeld, dat door de politie is aangehouden zekere H. R., die bekend heeft, van der Horst met een flesch op het achterhoofd te hebben ge slagen, wat door getuigen is bevestigd. Het lijk is te Utrecht gerechtelijk ge schouwd. De le luit. T. Vervloet van het 5e regiment infanterie wordt voor on bepaalden tijd gedetacheerd ten bureele van den com- mandla/nt der N. H. Waterlinie te Ulrcoht. De le luit. G. Kuij'per wordt op 25 Jan. gedetacheerd bij do werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hem brug, tot het volgen van een wapen' cursus. De 2e luit. kwartiermeester P. H. Rou- kens wordt op 1 Februari a.s. overgeplaatst bij het 3e regiment vesting artillerie te Gorkum. Te Larentoeka (eiland Flores) is op 40-jarigen leeftijd overleden onze oud-slad- genoot, de Eerw. broeder A. van Leeuwen berg, sedert een tiental jaren bij dè Missie aldaar werkzaam. In de Remonstrantsche kerk zal Zon dag voormiddag, te half elf, als spreker op treden Dr. C. E. Hooykaas van Boskoop. In het Logegebouw zal Ds. E. M. ten Gate van Apeldoorn 'voorgaan voor den Doopsgezinden Kring. Naar wij vernemen, wordt Woensdag a.s. als dorde (laatste) ah. voorstelling in Amicitia door het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap gegeven: „Vrouwenk rijg" (Bataillo de dames) blijspel in 3 bedr., ge volgd door „Afscheid van het Regiment." Gisterenavond gaf het Leger des Heils Bioscoop-Voorstellingen in Amicitia, van 57 voor kinderen en daarna voor volwassenen. Een 300 tal kleine maakten van de ge legenheid gebruik, om de uitvoering bij te wonen. Het was alleraardigst om te zien hoe zeer ze genoten. Ook de anderen ble ken in het vertoonde veel vermaak te schep- pen. Vrijdag 10 Jan. a.s., 's avonds 8 uur, zal van wege het genootschap „Kin der herstellings- en Vacantiekolienies" een openbare vergadering, met belangstellenden worden gehouden in het gebouw der Indu strie- en Huishoudschool, Hendrik van Viandenstraat No. 17. De beer A- C. Boe, uit Egmond aan Zee, zal ee nvoordracht houden over de werking van bovengenoemd genootschap. Het Centraal Genootschap wil den men schen steeds voorhouden, dat bevordering der gezondheid van de kinderen uit het volk en daarmede van de werkkracht en de energie van de latere volwassenen, een groot sociaal belang isdat het jonge geslacht zoo goed' mogelijk, ook physiek. tot den strijd des levens dient uitgerust te worden, en dat aldus zicli hier voordoet een wijze van bestrijding' van sociale nooden, die er het hare toe bij' kan brengen om veel leed te temipeiriein, veel aindiers niet tot baar recht 'koimande werkkracht Voor die maatschappij te behouden. Dfeze herinnering moge boldoende zijn om velen Vrij4ag-avond te doen opgaan naar de Hendrik van Viandenstraat. Van wege „Liefdadigheid" was Dins dagavond in het „Valkje" een vergadering 'hijeen geroepen, tot- 'het bespreken van te nemen maatregelen in verband met de heer- schcndc werkloosheid. De heer Kollewijn zette 'het doel van de samenkomst uiteen, 'betoogde dat er geld ncodig was en dat eenige jonge dames zich hadden bereid veiMaard om met lijsten rond te gaan. Spr. deed namens het bestuur het voorstelde stad in 4 sectoren te ver doelen en in eiken sector een commissie te benoemen, welke de fatsoenlijke werklieden, d'ie buiten hun schuld zonder werk zijn, op ta sporen. Het ds noodig, dlat dn die com missies patroons zitting nemen, aangezien deze de noodige inlichtingen Ikunnen ver schaffen. De heer Gerritsen, niet voldoende over- tuigd dat de werkeloosheid zóó groot is, meent dat hieromtrent niet voldoende is ge bleken. Hij zou in elk geval de vakvereeni- gingen willen raadplegen. De 'heer Kollewijn zegt dat hiertegen geen bezwaar bestaat en merkt op, nadat de vo rige spreker de verwachting heeft geuit dat „Liefdadigheid'' over het aantal werkloozen meerdere gegevens zou kunnen verschaffen, de tijd voor het verzamelen 'hiervan te kort was. Het is echter zeker dat er werkloosheid heerscht, en dat- er noodzakelijk dient ge handeld te worden. De heer van Wij land apprecieert het werk van „Liefdadigheid", maar zou er toch zeer voor zijn dat men de .vakverieenigingen raadplege. Opgave van patroons acnt hij niet .geheel 'betrouwbaar. Het aantal werk loozen is drie roaal zoo groot als in 1905. Van den neutralen Timmerlieden- en sohil- dersgcaalleubond zijn 85 arbeiders zonder werk en deze hebben 150 kinderen. De voorzitter neemt nota van deze verkla ring en wijst er op dat de namen van werk lieden, die onderstand genieten, strikt ge heim zrullen worden gehouden. De heer J. van 't Hoff verklaart dat dn een vergadering van schilderspatroons is gebleken, dat 7 schilders zonder werk zijn. (Geroep bij de georganiseerden 20.) De heer Huiiskes wiil de geilden door de vak vereen igiiig doen uitkeer ou. De voorzatter zegt dat dit later kan gere geld worden, wanneer de commissies werk zaam zijn. De heer Buiis kan zich voorstellen dat menschen, die gewoon zijn te werken, niet gaarne bedeeld worden. Een strenge geheim houding bij de uitbetaling is dus noodig. Spr. meent dat ook de niet-georganiseerden moeten geholpen weiden. Gewenscht zou zijn dat ingezetenen, die nog arbeid kunnen geven, dü reeds thans doen en niet tot den zomer wachten, en dat. ook do gemeente het werk laat verrichten, waartoe reeds be sloten is, bijv. op BUrklhoven. Men zou den werkloozen ook een voorschot kuiniien verstrekken, dat gdleideD'ijk zou kun nen worden terugbetaald. Do voorzitter zegt dat „Liefdadigheid" 't initiatief heeft genomen om een coniHité te vormen. Is dit geschied, dan is haar taak daarmee voorloopig volbracht. De heer Groote geeft iu overweging aan gegoede inwoners een inschrijvingstOljet toe te zenden en bii anderen met een buc rond te gaan. Door den 'heer Reijckera wordt de vol gende motie voorgesteld: „De vergadering, willende treden op het gebied van dio lidhamen, dio de voortduren de en jaarlijks terugkeerende armoede be strijdt, spreekt de weusehelijkhoid uit de gezinnen van die handwerkslieden voor el lende en ondergang te behoeden, die de weetrlooze slachtoffers zijn van dc maat schappelijke misstanden, waardoor de tijde- liiik" stilstand 'in de bouw- en aanverwante vakken veroorzaakt wordtzij wil die slacht offers helden het hoofd boven water te hou den, tot de ware redding in den vorm van loon vak arbeid weder genaderd is." Mr, van Traa wijst er nogmaals op, dat „Liefdadigheid" alleen het initiatief geno men heeft tot het vormen van commissies. De heer Gerritsen brengt hulde aan hen, c' e dit initiatief namen. De motie wordt- aangenomen. De lieer Buijs stelt voor dat Liefdadig heid een voordracht zal doen van de perso nen, die in het hoofdcomité zullen zitting nemen De heer Kollewijn doet daarop clo volgen de voordracht, de heer J. W. Middelburg, M. S. de Pool, D. Gerritsen. A. Holland, G. J. Buijs, Reijkes en Pels Rijcken. Allen behalve de heeren de Pool en Holland die niet aanwezig zijn, nemen hunne benoeming aai! Do heer Huijskcs zag gaarne dat de voor dracht mot leden van do vakvereeniging werd aangevuld. De heer K. antwoordt, dat de vakver- eenigingeu zich met het bestuur zullen as- aumeeren. De heer Buijs zag gaarne ook een lid van iedere patr-oonsvereeniging bij het bestuur aangesloten. Do heer Huijskes verzoekt hetzelfde ook voor de vakvereenigiugen. De vereeniging „Liefdadigheid", tot zoo verre zich van haar taak gekweten hebben de, geeft de verdere leiding over aan het gevormd comité. Dit kiest als voorzitter den heer Buijs. Het hoofdbestuur wordt nu als volgt, aan gevuld lo. uit de patroonsvereenigingen met cle heeren Ruijtenberg, J. W. V Achterbergh, A. Noorman, G. Nieuwenhuijs en G. N Hoogcvest. 2o. uit de vakvereenigingen met de hee ren Hammen, Sigarenniakersbond, G. Brandsen, secretaris R.-K. Timmerlieden, Schippers, Oir. Timmer lieden bond, vau Wijland, Neutr. Timmerliedenbond, Huis- kes, Metaalbewerkers, Jaarsma, Central© Bond van Bouwarbeiders, A v. 't Lent, Neutr. Schiltjersbond en M. v, 't Lent, R.-K. Schilderssecretariaat. Do n iet-ge organiseerden zullen door de buurt-comité's worden opgezocht. De lieer Buijs verzoekt den noodigen steun en hulp van Amersfoort's ingezetenen. De heer Yan Ittersum vraagt of men van de aangeboden diensten der dames nog wenscht gebruik te maken, waarop de keer Buijs antwoordt, dat deze op grooten prijs zullen worden gesteld. Vervolgens wordt besloten den heer bur gemeester uit te noodigen om het eere-voor- zitterschap te willen aanvaarden, waarna een woerd van dank wordt gebracht aan de vereeniging ..Liefdadigheid". Wij on vingen van de firma Belder- •bos GoeSel, steendukkerij, Amsterdam een keurig uitgevoerde Wandkalender 190#" De stalhouderij van den heer Vonk aan de Wilhelminastraat is in publieke veiling door den Notaris Knoppers verkocht aan den heer E. Kolfschoten voor f 8150. Ingezet op f 8100. Een winkelhuis aan de Nieuwstraat werd door don heer P. Koppen gekocht voor f 4920. Voor belanghebbenden zij in herin nering gebracht dat. wegens ingevallen dooi de Rijkswegen in Gelderland niet mogen worden bereden met voertuigen met een last van meer dan 500 K.G. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Domsieeg 2 Utrecht, maakt bekend, dat tot nadere aankondiging, door haar eene rente van 4 °o 'sjaars wordt vergoed voor bij haar, hetzij met of zondor termijnsbepaling, k deposito gestorte golden. Een en ander onder de voorwaarden nader omschreven in het Reglement van de Deposito-Kas. belast zioh met de verwisseling van tegen de nieuwe stukken, voorzien van couponbladen. Belast zich met het uitvoeren van offectenorders aan de Amsterdamsche Beurs zoowel contant als op prolongatie met een dekking van 10 ®/o- En aan de Londewsche Beurs onder een dekking van 2 °/o voor fondsen genoteerd beneden 50 °/0 en 3 voor fondsen boven de 50 °/0 genoteerd met een minimum bedrag van 1000 dollar voor Vraagt volledige inlichtingen aan een onzer Kantoren te AMSTERDAM, ROTTERDAM, s-GRAVENHAGE, ARNHEM, Beursstraat 55. Geldeischestraat 10. Passage 14. Jansplein Telefoon 7877 en 7878. Telefoon 4412. Telefoon 4625. Telefoon 283 Telegramadressen „JACBOS". I OO Algemeene Friesche IOO °/o Le vens verzeker ing-Maatschappij, te Leeuwarden, opgericht in 1844. 8743 Deze Maatschappij sluit alle soorten verzekeringen tot elk bedrag met of zonder invaliditeit. Het geheele oversellot komt aan de verzekerden ten goede. Verzekerd Kapitaal: I 21,814,353.65 Waarde der Bezittingen- 5,3755,084.030 zal onze reis eind FEBRUARI vertrekken. Progr. A 10 ets. verkrijgbaar. LISSONE ZOON, Singel 155, Amsterdam. gevestigd te UTRECHT. opgemaakt ingevolge Art. 38 der Statuten. Geplaatst Aandeelhouders-Kapitaalf 500,000.00 Aandeelhouders nog te storten- 450,000.00 Uitstaande llypothekaire Leeningen- 2,313,582.00 Yaste Goederen- 27,500.00 4 pCt. en 4l/4 pCt. Pandbrieven in omloop - 2,271,000.00 Reserves- 13,018.94' Gesloten Hypotheken in 1907- 413,800.00 Goedgekeurd door den Raad De Directie van ToezichtA. DIKS Rzn. Mr. W. L. P. A. MOLENGRAAF F, Voorzitter. G. J. ELLERMAN. W. C. VUYSTINGH. J. B. BEUKER, Secretaris. Afd. Amcrsf. en Omstr. van den Ned. Protestanten-Bond. Op Vrijdag ÏO Jan., des avonds 8 uur precies, zal in de Remonstrantsche Kerk als Spreker optredenDr. C'. E HOOYKAAS, van Boskoop, met het onderwerp: ,.Wat zullen onze kinderen lezen". Leden met hunne huisgenoot en hebben ryen toegang. Niet-Leden kunnen den lOen Jan., des avonds kaarten verkrijgen aan de R.m. Kerk I I 0.10 per persoon. HET BESTUUR. Verkoop ran buiten dienst te stellen In de Centrale werkplaatsen Zwolle, Utrecht en Tilburg, zijn aanwezig: 8 Ie en lie klasse I rijtuigen. 14 IIIo klasse rijtuigen, 3 Ie, Ilo en Ille klasse rijtuigen, 1 postwa gen, 55 bagagewagens, 29 gesloten j goederenwagens. 55 open goederen- wagens en I overdekte veewagen, welke bij openbare inschrijving zullen wordon verkocht. Verkoopsvoor waarden met nadere omschrij ving der verschillende perceelen, zijn op franco aanvraag aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, Dienst vau Tractie en Materieel te Utrecht kosteloos verkrijgbaar. De inschrijvingsbiljetten moeten den 55 Fe bruari 1908, vóór 12 uur "s middags by de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen (Centrale Dienst le Afdeeling). te Utrecht zijn ingekomen. Tegen 1 Mei of eerder wordt te Ililver- sum gevraagd in een gezin van twee per sonen en twee Dienstboden, eene I linke, i bekwame Notaris A. VOSMAER te Zeist, zal fb'nTjn! op Dinsdag 14 Januari 1908, jiirm.»j des namiddags één uur. te Zeist in het Hotel „Willemsen" in liet open baar veilen en verkoopon No. 1. Een lYoou- en Winkelhuis met Schaar. Erf en Grond, ge legen te Zeist aan de Costerlaan No. 20, hoek Krugërlaan, groot ongeveer 8 aren 60 cent. No. 2. Twee Buizen onder één dak niet afzonderlijk staande Keukentjes, Erf en Grond gelegen te Zeist aan de Costerlaan Nos. 14 en 16groot 3 aren 97 cent. No. 3. Twee Huizen onder één dak, mot aangebouwde Keukentjes. Erf en Grond, gelegon te Zeist aan do Krugërlaan Nos. 17 on 19 groot onge veer 3 aren 15 cout. Eerst ieder afzonderlijkdaarna te zamen. Aanvaarding en Betaling 1 Maart l!i08. Breeder by billetten en nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris VOSMAER voornoemd. tevens huiswerk verrichtende, P. O., niet be noden 25 jaar. Alleen zij die goede getuigen kunnen overleggen komen in aanmerking. Franco brieven mot opgave van vorige be trekkingen onder lettors J. L. W. aan de Heeren KIRBERGER AKESPER, Bokln 134 te Amsterdam. Wordt gevraagd eene bekwame genogen eenig huiswerk te verrichten. Zich aan to melden Huize Rozenhagen, Soestdyker Straat weg 21, Hilversum. Zelden werd zooveel nieuwe KOLLANDSCHE HARING govangen als nu. De prijs is laag; wij zenden direct uit do schepen die dagelijks hier aan komen Per vaatjo met 100 stuks f 2.4.1. twee vaatjes (op één adres) ƒ4.50, ook uitsluitend om te marinoeron. Verzending naar alle spoorstations iu Neder land tegen vooraf inzending van Postwissel. P. I'. KJLUGT A Co., Haring-Export. IJ W UI RE (Holland). met KAL EX DElt voor slechts f 1 1. Joh. Bunyan. De Heilige Oorlog, 1 deel met een aantal fraaie platen. 2. E. Gerdes. De Spion of Alva in de Nederlanden, 1 dl. met pl. 3. E. Gerdes. De Man v/Biezen o£ Coe- vorden in 1672, I dl. met pl. 4. E. Gerdes. Een Verhaal uit den Geu zentijd, 1 dl. niet pl. 5. E. Gerdes. Een verhaal uit den tijd van Prins Maurits, 1 dl. met plaat. 6. E. Gerdes. Bij 't Wachtvuur, een ver- ij haal uit het jaar 1624, 1 dl. met plaat. 7. E. Gerties. Geuzenwraak of Amster dam in 1574, 1 dl. met pl. 8. Croote Christelijke Scheurkalender voor 1908, mot fraai Schild, een schilderijtje in 't woonvertrek. AUeS hiCr °P£enoemd voor slechts To bekomen bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, te Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop melden BUN*AX en GKRDES. worden wel nagemaakt doch niet geëvenaard* AMSTERDAM

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3