m*. aoo. fl" Jaargang. Donderdag 16 Januari 1908. BUITENLAND. •"BINNENLAND. RSFOORT ABONNEMENTSPRIJS: Pw 8 maanden roor Amersfoortf 1.85. Idem franco per post- 1.75. 4f«onderl|jke nummers- 0.05. (««se Courant verschijnt Dagelijks, met uitsondering ran J?<m- en Feestdagen. Adrertentiën, mededoelingen enz., gelieve men vóór 10 uur morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C®. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummsr 66. PB IJS DEB ADVEBTBNTIËN: f.1%. - MS Tan 1—5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrgf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad by abonnement. Beu# circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. AANGIFTE VAN VERTREK UIT EN VAN VESTIGING IN DE GEMEENTE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op het Koninklyk besluit van den 27sten Juli 1887 (Staatsblad no. 141), regelende de ver plichting der ingezetenen tot het doen van aan gifte voor de bevolkingsregisters Herinneren den ingezetenen de op hen rusten de verplichting tot het doen van aangifte van vertrek uit en van vestiging in de gemeente, en brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit, welke luiden al9 volgt 1. Zjj, die op den dag dor volkstelling in den vreemde of in eene der koloniën of overzeesche bezittingen van het Rijk hebben vertoefd, geven binnen ééne maand na hunne terugkomst hier van kennis aan het gemeentebestuur. Zij, die bij die telling zijn overgeslagen, geven binnen ééne maand na den dag voor elke tel ling bepaald, van dit verzuim kennis aan het bestuur hunner werkelyke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot kennisgeving op het hoofd van elk huisgezin. 2. Zij, die uit eene Nederlandsohe kolonie, eene overzeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen het Rijk, doen hiervan tene verklaring aan het gemeentebestuur, vergezeld van het ge bruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of bezittingen, van een paspoort of reis- en verb lijfpas of andere door de politie deugdelijk erkende .bewijsstukken voor hen die uit den rreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen ééne maand na hunne aankomst in de gemeente. 3. De kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkingsregisters te worden inge schreven. 4. Zij, die hunne werkelijke woonplaats bin nen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Nederlandsohe kolonie, eene over zeesche bezitting of naar den vreemde, doen hiervan eeno verklaring aan het bestuur der ge meente, welke zij verlaten. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van het Rijk naar eene andere ge meente overbrengen, doen hiervan eene verkla ring aan het bestuur der gemeente die zij ver laten en waar zy in het bevolkinsregister zyn ingeschreven, met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebestuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin, geeft uiter- Hjk binnen ééne maand kennis aan het ge meentebestuur van ieder lid dat in het huisge zin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Om trent die kennisgeving, geldt het bij' sub 3 be paalde. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzon derlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrichtingen, niet staande onder het bestuur of toezicht van het openbare gezag, waar personen onder eenig bestuur samenwonen, geven maan delijks aan het gemeentebestuur kennis van alle personen, die in de samenwoning zijn op genomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschrif ten is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevol kingsregister® in te vullen. 9. Overtreding dezer bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gul den. Gedaan te Amersfoort, den 15. Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, J. G. STENFERT EROESE. Politiek Overzicht De Franschen in Marokko. Uit de mededeelingen, die het officieuse Fransche agentschap Ilavaa heeft gebracht over de opvatting, die men iu ,,de diplo matieke kringen te Tanger", d. w. z. op het Fransche gezantschap aldaar, heeft over de jongste gebeurtenissen te Fez, is af te leiden, dat men daar den schijn aanneemt alsof de uitroeping van Moeley Hafid tot sultan niet van veel beteekenis is. Generaal Drude, de pas uit Casablanca teruggeroepen bevelhebber van de Fransche troepeumacht, is het daarmee eenshij heeft gesproken van een zuiver plaatselijk voorval zonder bijzondere beteekenis. Daarinoo wordt echter het gewicht van het gebeurde klaarblijkelijk miskend. Fez is de heiligo stad van do Marokkanen, en alle berichten melden overeenstemmend, dat de notabelen en de oelema's, dus do daartoe be voegden, de afzetting van Abdel Aziz en de uitroeping van Moeley Hafid hebben ver richt de zaak is volmaakt rustig, dus met toestemming van de bevolking, in haar werk gegaan. Moeley Hafid was in het zuiden reeds als sultan erkend en zijn aanhang is langzaam maar zeker toegenomenwanneer hij nu ook in Fez tot sultan is uitgeroepen, dan is dat voor zijne zaak van groote en mogelijk beslissende beteekenis. Abdel Aziz heeft er lang tegen opgezien Fez te ver laten, en hij zal'wel geweten hebben waar om. Nu bevindt hij zich in Rabat onder do zichtbare bescherming van de IVansclien, en dat is de voornaamste reden voor zijne af zetting geweestde Marokkanen willen geen sultan, die van vreemden afhankelijk is. Generaal Drudo heeft het gebeurde te Fez genoemd een plaatselijk voorval zonder be teekenis. Dezelfdo uitdrukking hebben de verslaggevers, die El Mokri, den finan- cieelen gemachtigde van Abdel Aziz te Parijs, hebben opgezocht, uit diens mond opge- vangeu. Maar dergelijke „plaatselijke voor vallen" zijn ook in Marakesch en in Saffi voorgekomen, en al die plaatselijke voorval len te zanien maken eene algemeene gebeur tenis uit, waarvan het gewicht onmisken baar is Eene eigenaardige schikking van -et noodlot heeft gewild, dat Abdel Aziz juist werd afgezet op het oogenblik, toen de Fran schen meenden hem geheel in hunne macht te zullen krijgen. El Mokri 1 svond zich, zooals bekend is, in Parijs, om voor zijn heer en meester eene leeuing van 1Ö0 mil- lioen te sluiten. Dat hij dat r?ld zal los krijgen, daarop is nu natuurlijk geen kijk meer. Uit do beraadslagingen, die minister president Clemouceau gevoerd heeft met zijne ambtgenooten van financiën, oorlog en marine en met een vertegenwoordiger van het departement van buitenlandsche zaken, is het besluit voortgekomen om zich niet Abdel Aziz niet nog verder in te laten Dat de gebeurtenissen in Fez verdere gs wichtige gevolgen na zich zullen sleepen, is met tamelijke zekerheid te verwachten. Dat Mekmes, do derde groote stad. dezelfde rich ting zal uitgaan, is hoogst waarschijnlijk, en zeker zal ook in de kustplaatsen, die heden nog in naam Abdel Aziz trouw zijn, zich eene krachtige strooming doen ge!» n om den man, wiens zon nu is opgegaan, als be- heerscher der geloovigen to begroeten. Zelfs in Tanger is de naam van Moeley Hafid thans op aller lippen, eii de oogen van iederen mohammedaan schitteren in de hoop, dat in hem het rijk een redder heeft gevonden. Een oorrespondent van de Morning Post, die den nieuwen sultan persoonlijk kent, kenschetst ihem als eene opmerkelijke per soonlijkheid. Hij is iets meer daai 35 jaar oud en de eenige van de zonen zijns vaders, die een werkelijk opvallend talent heeft be wezen voor het beheerschen van de zeer uit- eenloopende elementen, waaruit Ihet heden- daagsche Marokko bestaat. Tien jaren lang is hij als onderkoning van Marakesch zonder maberieele hulp van Fez uit in staat geweest de machtige vazallen van het Atlas gebergte, van wie ieder over eene grootere troepenmacht en veel ruimere inkomsten beschikt dan de onderkoning ooit in staat was op te brengen, in orde te houden. Moe ley Hafid is een man van middelbare grootte en heeft i., opvallende mate gelaatstrekken, stem en houding van zijn vader geërfd, het geen ongetwijfeld veel tot zijne tegenwoor dige populariteit bijdraagt. Onder eene kal me, vriendelijke waardigheid wijst iedere toon en iedere blik bij ihem op eene reserve van kracht. Weinige aanwijzingen van anti- Europeesch fanatisme komen daarentegen aan den dag bij een mohammedaan sehen prins, die met een Engelschen bezoeker uit dezelfde schaal eet, zooals nog voor niet langer tijd geschiedde, toen de correspondent in Mara kesch zijn gast was. Dat de prifts in zekeren zin anti-Franschgezind is, is wel is waar niet te omtkennen, maar dat zal wel bij iederen vaderlandslievenden heerscher het ge val zijn, die zijn land door Fransche troe pen bezet ziet. Aan den anderen kant beeft tot dusver niemand moeite gedaan, Moeley Hafid te overtuigen van de rechtmatigheid of de voordeeion van vreemde bemoeiing. Men heeft hom met het geheelo eigenlijke Marokko eenvoudig genegeerd. Zijne politiek omvat in hoofdzaakafbetaling van allo schulden aan vreemde staten, met intrek king van de vreemde bezettingen. Zijne te genwoordige houding laat zich in weinige woorden aldus kenschetsen „Zuid-Marokko heeft mij in Marakesch uitgeroepen. Gij hebt eenvoudig mijne belangen niet willen erkennen. Ik wendde mij tot de mogend heden der christenheid, om gehoor te vin don voor do aanspraken van mijn volk. Gij hebt mij uw oor geweigerd. Nu heeft geheel Marokko, met uitzondering van de zee plaatsen, die met geweren, bajonetten en vreemde kruisers in bodwang gehouden wor den, zich van mijn armen, misleiden half broeder losgemaakt en hem afgezet. Fez, het hart en hoofd van mijn land, heeft mij tot sultan gekozen. Wat zijt gij van plan voor te stellen Duit»«hI*ncL Berlijn, 15 Jan De inschrijvingen op de nieuwe Pruisische leening bedragen 181 millioen mark. De inschrijvingen wor den volledig toegeweeen. frankrijk. De minister van buiten1 aaidbche zaken Piohooi heeft-, wegens <n© gebeurtenissen in Marokko zijn veidbiijf in Sjwnje bekert- en is gisteren avond te Parijs teruggekeerd. Bij zijn terugkomst te Madrid van zijne AndaJusisolie reis heeft minister Pichon nog eene lange conferentie gehad met mi nister-president Maura u- den minister van 'buitenlandsche zaken. Aan de Frankf. Ztg. wondt uit Madrid geeednd, dat de Spaaneche regeering, met bet oog op den geheel gewij- zigden toestand in Marokko, neg minder dan te voren gezind is om verdc- te gaan in vetreemjging met Frankrijk. De Spaan9ohe regteering w'Ll voorloopig dl© ontwikkeling! van de zaken in Marokko afwachten. Over eb aanvrage om die regeering te in- terpeilleeren over dë zaïfceta van Marokko die -'aurès heeft ingediend zoodra de Kamer eergisteren bijeenkwam, zal leden een be sluit genomen, wanneer de verkiezing van het bureau gdhee] is afgeloopen. De Oostzee-kwestie. Uit Louden wordt aan de Temps bericht, dat ei onderhandelingen gaande zijn tus- schen Engeland, Frankrijk en Rusland over de waarborging van de vrijheid van de Oost zee. Men beschouwt dezo onderhandelingen als een soort Europeesche verlenging van de .Engelscli-Russische overeenkomst betref fende Azië. Er zijn nog geene inlichtingen over de bijzonderheden van deze onderhan delingen, waaromtrent de grootste geheim houding in acht genomen wordt; maar men hoopt over een week of vier tot overeen stemming te zijn gekomen. In verband hiermee* betoogt de te Kopen hagen verschijnende Rerlingske Tidends, dat dergelijke onderhandelingen niet kun nen worden gevoerd, zonder dat Denemar ken wegens zijne groote belangen aan den ingang van de Qostzee daarin betrokken wordt. In dit vraagstuk vallen de belangen van Zweden met die van Denemarken op alle hoofdpunten volkomen samen. Beide lauden kunnen hun invloed op de afdoening van deze kwestie slechts versterken, wan neer zij gezamenlijk optreden. Bovendien bestaat het gegronde vermoeden, dat ten gevolge van de zoo vriendelijke en vertrou welijke betrekkingen tusscheu het Deensche en het Zweed6che bestuur van de buiten landsche zaken daar, waar de beide staten gemeenschappelijke belangen hebben, de eene met zal handelen in niet-overeenstem- ming met de andere. Denemarken zal na tuurlijk niet met afzonderlijke staten zich in eene overeenkomst inlaten, tenzij deze overeenkomst door alle groote mogendhe den worde goedgekeurd, die belang hebben bij de Oostzee-kwestie, want het gelijkelijk rekening houden met alle betrokken staten is juist de voorwaarde voor eene dergelijke status-quo-entente. De bekendmaking van bijzonderheden over deze zaak zou intus- solien niet van pas zijn, omdat de zaak het beslissende punt zeker niet heeft bereikt. Het Zweedsche Telegraaf agentschap deeit over deze zaak mode, dat de voorbereidende gedachtenwisseling, die gaande is, volstrekt niet bedoelt het beginsel afbreuk te doen, dat de Oostzee een open zee moet blijven. |£Oostenrijk-Hongarije. OJ; Ag ram, 15 Jan. ..oen heden de nieu we bamus, baron Rauöh, hder aankwam, werd ihij ctoor het gepeupel met gefluit ont vangen. Eir werd met steenen naar zijn rijtuig en naar den stoet gegooid. De poli tie joeg de menigte uiteenveirsóheddene personen wenden daarbij lidht gewond. Er werden talrijke arrestatiëu gedaan. Ee ba- nus verklaard, uat hij het gepeupel niet vreest. Hij zal, als het noodig is, de code met- ijeeren hand herstellen. Budapost, 15 Jan. Minister-presi dent Wekerle proteerde in zijn antwoord aan den dissident Farcashazy tegen de in sinuatie, dat do herziening van het regle ment van orde zou moeten dienen om de oplossing van de militaire kwestiën te ver gemakkelijken. Niemand heeft er aan ge dacht de vrijheid van het woord te beper ken en de eluiting van het debat te doen aannemende hervorming is noodig, wan neer de Kanier het nationale prestige niet in gevaar wil brengen. Voor de herziening hoeft do regooriug zich gewend tot den voorzitter der vergadering, die al het moge lijke heeft gedaan om do herziening tot stand te brengen na raadpleging van alle partijen. De Kamer nam mot groote meerderheid akte van het antwoord van den minister. Tegen stemden alleen de dissidente^ en de afgevaard igden der nationa 1 iteiten Do minister van binnenlandscho zaken Andrassy antwoordde op eene vraag van den socialist Mezöffy, dat hij hoopte in de maand April het ontwerp van de kiesrcchthervor- ming bij de Kamer in te dienenhij kan voor 't oogenblik niets zeggen over den inhoud. RaftlandL Een schrijven van den Czaar aan den rainrstei-president Stolypin heeft den vol genden inhoud „Uwe veelzijdige werkzaamheid in het ambt van minister van binnenlandsche za ken, ck met het oog op de bestaande om standigheden van het staatsleven bijzonder verantwoordelijk is, schonk mij de moge lijkheid uwe uitstekende begaafdheid en zelfopofferend plichtsbesef te leereu waar- deeren. Dientengevolge riep ik u in het jaar 1906 op den hoogen post, van minister-pre sident In uw persoon vond ik een uitnemen- den uitvoerder vau mijne voorschriften, waarvan welsprekend getuigenis afleggen de door der ministerraad onder uwe leiding voorbereide wetsontwerpen van ingrijpende belctl .i/r irischc en andere vragen van staatsbestuur, en evenzeer het klim- mendd vertrouwen van de bevolking in de regeering, dat inzonderheid bij de verkiezin gen voor de derde rijksdoema aan den dag kwam, en vele aanwijzingen, dat het land ongetwijfeld tot rust komt. Ter voldoening aan den wensch om u mijne hartelijke waar deering voor uwe vaderlandslievende ver diensten uit te drukken, heb ik u benoemd >t mijn staatssecretaris en blijf uwe u on veranderd welwillende Nicolaas.' Marokko. Havas seint uit Tanger een uitvoerig ver slag van de onttroning van Abdel-Aziz te Fez Een menigte van 20.000 menschen eischte van de verzamelde oelema's dat Ab del-Aziz afgezet zou worden. Het volgende schrijven werd den oelema's voorgelegd „Hoeren celema's! Allah bescherm© u. Deze man, genaamd Abdel-Aziz, zijn macht is verzwakthij kan niets meerhij neigt tot onze vijanden en vraagt hun steunhij richt een bank met interest op, hetgeen tegen den godsdienst strijdt; hij verloochent het ge loof a .n Allahhij stelt de politie inhij leent geld hij heeft Marokko ten verderve gebracht;' hij heeft land in de Sahara, Toeat, Oedjda en Casablanca aan de Fran schen gegevenhij verbindt zich meer en meer met den vijand; hij is afhankelijk ge worden zijn regeering heeft geen kracht meer. Wat moet er met hem gebeuren?" Een half uur lang beraadslaagden de oelema's Intusschen was de volksmenigte tot 40.000 menschen aangegroeid. Eindelijk verkondigde de kadi van Fez de uitspraak der oelema's: „Die man, Abdel-Aziz, moet afgezet worden!" En het volk riep uit één mond: „Afgezet!" De Tcmeps bericht, dat thans een door Moeley Hafid gezonden gezantschap te Fa- rijs vertoeft. Het bestaat uit zijn particu lieren secretaris Mohammed Ben Abd Jel- lah en een gewezen officier van de Fran sche marine, Yaffier-Pollet genaamd. Deze laatste verklaarde, dat hij door minister Pichon ontvangen is voor zijn vertrek naar Spanje en dat hij ook den heer Regnault gesproken had, den Franschen gezant te Tanger. Verder liet hij zich aldus uit „Ik ben uitdrukkelijk door Moeley Hafid gemachtigd om te verklaren, dat wat hem betreft, de heilige oorlog slechts gericht is tegen zijn broeder en tegen het maghzen, dat hem omgeeft, omdat dezen zich als echte ongeloovigen in Marokko gedragen hebben. De financieele middelen van* Moe ley Hafid zijn aanzienlijk. Hij heeft aan hot gezantschap 1000 gouden dubloenen ge geven, d. i. omstreeks 80,000 frs., tot be strijding van de kosten en van particulie re aankoopen. Boven en behalve wat hij te Marakesch in de schatkist vond, int hij met gemak de belastingen van de stammen. De Shragna-stam is bezig hem 800,000 frs. te betalen als waarborg voor den vrede, dien hij aan dien stam heeft toegestaan. Hij heeft bij zich 5 a 6000 man geregelde troepen, voetgangers, gewapend met Marini-geweren, voorts 10,000 manschappen van het contin gent der stammen. Voor Mogador zijn 2000 soldaten, voor Mazagan 1000, benevens 1000 manschappen van de stammen, voor Casa blanca 2500 man. Ilij heeft evenmin geld als manschappen noodig. Hij verklaart, dat hij alle verdragen, die tot aan zijne komst aan do regeering onderteekend zijn, de akte van Algeciras daaronder begrepen, stipt zal in acht nemenook zal hij alle tot dusver gesloten leeningeu erkennen." Aan het station voor .vonken-telegrafie, dat te Parijs op don Eiffeltoren gevestigd is, is in den nacht van Zondag op Maan dag het eerste rechtstreeksche telegram uit Casablanca ontvangen; het berichtte aan het departement van marine de aankomst van do Kleber en het aan land brengen van de manschappen en het materieel, die dit schap aan boord had. De afstand tus- echen Parijs en Casablanca bedraagt 1340 mijlen in rechte lijnde overbrenging van de telegrammen is eene kwestie van enkele seconden. Uit Parijs wordt aan dc Frankf. Ztg. be richt, i at ae Fransohe troepen in Rabat binnengerukt- zijn. Volgens de Temps x i zij lutusedhon zoo ver niet gekomen Generaal d'Aamdo heeft eeno verneiining gedaan naar Fodala en is nig iets veraer voortgerukt, namelijk tot Boeniika aat op 38 K.M. afstand van Rabat ligt. Hij is gemadhtigd rog K. M. ver der te gaan, om gemakkelijk de Europee- sciho coiomnes te Rabat tegemoet te kun nen gaan voor het geval dat deze genood zaakt zouden zijn die stad te verlaten en wegen® den standi van ac zee niet naar de Fransohe oorlogsschepen de wijk zouden kunnen nemen. Deze machtiging is verleend bij wijze van voorzorgsmaatregel, maar niete laat tihans voorzien, dat er gebruik van ge maakt zal moeten wonden Men heeft goöde hoop, dat onder den nieuwen loeetand Maclean spoedig zijne vrijheid zal terugkrijgen. Raimli heeft naar Tanger geschrevenat als c Bngelsdhe gezant zich er borg voor stolt, dat de gevan genen in Fez ontslagen zullen warden zoo dra hot land weer wat tot rust aal zijn ge komen, Mack-an terstond' in vrijlkeid zal worden geeteld. Vereenigde Staten. De Amerikaansohe vloot, die op reis is van den Atlantischen naar den Grooten oceaan, vertoeft thans in de haven van Rio de Janeiro, waar het verleden Zondag is aangekomen en tot den 22en zal blijven. Een Bi aziliaansch eskader was het een eind- weegs tegemoet gevaren. Met het oog op het aar-zienlijke programma van vlootbouw, dat Brazilië thans uitvoert, vinden de Ame rikaanse he schepen veel belangstelling. Allerlei. vZaak Thaw. De eigenlijk» debat ten in net proces Thaw zijn Maandag mor gen ten 10 ure 15 oegonnen. De advocaat- generaal trachtte te bewijzen dat op 't oogenblik dat Thaw zijne misdaad pleegde, hij volkomen bij zijn verstand was. Hij noemde zijne misdaad een laffe en met voorix-claöhten rade gepleegde moord. Gariam, substituut van den advocaat-ge neraal, .herinnerde aan de gezworenendat de wet vain den Staat New-York enkel dè- genea, due te zwak van verstald zijn am de natuur en de draagwijdte huinner daden te kennen, als onverantwoordelijk in zake van misdaad besohouwt. 't Is met die bepaling dat de jury de daden van Thaw moet onder zoeken. Hij verzocht de gezworenen zich niet te laten beïnvloeden door hunne eigen denkwijze, noch dooi- die der geneesheer en, zoogenaamde zielkundige» of mannen van wetenschap, want zij hebben gezworen aan de wet van een Staat New-York te gehoor zamen. Daarna werden de getuigen charge ge hoord, weike de bekende feiten herhaalden De verdediging onderwierp ze aan een zeer strong tegen verhoor. De verdediging protesteerde dan ook te gen de bewering dat de wet van den Staat New-York de zinneloosheid omschrijft. Zij ounsobrijft eenvoudig do verantwoordelijk heid der personen, van misdaad beschuldigd. De eenige verontschuldiging voor eene mis daad als aie van Thaw, is de zinneloosheid. Verder onderzocht de verdediging hot verle den van Chaiw. De debatten werden toen tot den volgen den dag verschoven Getuigen a décharge worden gehoord. De eersto was de geneesheer der familie, die verklaarde dat hij den jongen Thaw had verzorgd wqgene St. Vitusdans, en er bij voegde dat een oom van inaw, van moeders kant, zinneloos gestorven is. Op *vrlangen van Gerome wengerd» het hof verscheidene geneeshooreu en ziekend ie- ners te loeren, dïie «ver de zinneloosheid van verscheidene familieleden van Tliaw moesten getuigen. Verder werden oude studiemakkers van Thaw gehoord, die over de zonderlinge ge dragingen vam den beschuldigde spraken. V—- Uit Boyerstowi, in Pennsylvania wordt gemeld, dat tot gisteren avond 5 uur 167 lijkon te voorschijn gehaald waren. Men don kt, dart alle s.achtoffers van don brand nu govomdian zijn. De Staatscourant v >n Donderdag 16 Januari bevat o.m. de olgendle Kon. Be sluiten i Op verzoek eervol oi.,slagen als referen daris bij het departement van Binnenland sche Zaien, mr. S. J. aupot ten Carte; j benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Steen wijk inr. J. va/n Gilso te Srteemwijk op verzoek eervol ontslagen de ooramiee der telegrafie le klasse J. J M. M. van don Bergh on de commies der telegrafie 2e klasse 11. vV. Fischer. vergunning verleend tot het geven van mid- dolbaar en lager onderwij», mits zij overigens aan de daartoe by de wet gevorderde vereiach- ten voldoet, aan raej. M. A. Baret, geboren te Renuremont in Frankryk i benoemd tot burgemeester der gemeente Besoijen, C. G. Yerwiel tot burgemeester der gemeente Moergestel, E. J. M. J. Maoy'er: tot burgemeester dor gemeente den Dungon, jhr. Th. C. M. van Rüekerorael tot burgemeester der gemeente Druten, W. Verheyeu tot burgemeester dor gemeente Leiauidsn, Th. C. Ninaber, secretaris dier gemeente;

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1