I'. S04. 6d' Jaargang. Maandag 20 Januari 1908. BUITENLAND. BINNENLAND. NHERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem franeo per post- 1.75. Afconderljjke nummers- 0.05. Uöze Courant verschijnt Dagelfjks, met uitzondering van 3on- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF C®. Utrechtsche.traat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PB IJS DEB ADVEBTBNTIÉN: Van 1—B regels Elke regel meer Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepaliofea tol het herhaald adverteeren in dit Blad by abonnement leao eiroulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De strijd tegen de Polen in Pruisen. Eergister heeft het huis van afgevaardig den van den Pruisische» landdag in derde le zing, dus bij eindstemming, aangenomen het ontwerp van de wet tot het nemen van maatregelen tot versterking van het Duit sche element in de provinciën West-Pruisen eh Posen. De officieel© titel is wel wat lang; korter en duidelijker wordt de strekking uitgedrukt, wanneer men spreekt van de wet tegen de Polen. Dit wetsontwerp is be stemd om aan de regeering nieuwe middelen te erscltaffen in den strijd:, dien zij sedert twintig jaren voert, om in het gebied, dat bij de verdeoling van het voormalige ko ninkrijk Polen aan het einde der 18o eeuw aan Pruisen gekomen is, het overwicht te yerzekeren aan het Duitseho element. Na genoeg vier nnillioen Polen zijn dientenge volge burgers van den Prnisischen staat. Haar Pruisische staatsburgers in den vollen zin zijn zij nooit geworden, ofschoon zij nu reeds meer dan een eeuw tot Pruisen behoo- ren De schuld daarvan zal wel aan beide zijden liggen. Van Duitseho zijde wordt den Polen verweten, dat zij in hun hart steeds de herinnering bewaren aan den vroegeren toestand niet alleen, maar dat zij ook ge neigd zijn het oor te leenen aan stemmen, die hen willen winnen voor het streven om hun no idealen, die voedsel vinden in de her innering aan liet verleden, te verwezenlij ken. Van Poolbche zijde wordt daarop ge antwoord, dat de Duitscliers 't er waarlijk d" -t naar gemaakt hebben in al de jaren, dat zij met hen burgers waren van denzelf den staat, om de verbroedering in de hand te verken. Men heeft in do Poolsche politiek niet al tijd hetzelfde stelsel gevolgd. Jareu van strenger en zachter régime hebben elkaar afgewisseld. Maar nu heerscht er, reeds se dert twintig jaren, strijd in de Oostmark. Het is Bismarck geweest, die den strijd te gen de Polen lieeft aangebonden. Hij heeft in 1886 het „Ansiedlimgsgosetz" tot stand gebracht, de wet waarbij een afzonderlijk o-gaan van het staatsgezag in 't leven ge roepen werd, om met geld van den staat Duitsclie volksplantingen te stichten in het Poolsche gebied De staat heeft daarvoor diep in de beurs getast. Honderden millioe- nen mark zijn ter beschikking van het met de uitvoering belaste orgaan, do Ansied- luugs-commission, gesteld. Het door deze commissie verrichte werk kan in cijfers al dus worden uitgedrukt32 vierkante mijlen land zijn met Duitsche volksplantingen be zet; daarop zijn 12,415 nieuwe boerenhof steden gebouwd in 315 nieuwe dorpen, welke met inbegrip van de daar werkzame 5000 luitsche boerenarbeidersgezinnen, eene Du:tsche bevolking bevatten van 96,000 zie len Maar de medaille heeft ook eene keerzij de. De Polen, in hunne gevoeligste zijde aangetast, zijn tot maatregelen van vergel ding geprikkeld. Zij hebben tegenmaatrege len genomen om liet landbezit in Poolsche handen te houden en de vestiging van een Poolschen boerenstand te vergemakkelijken. Zij zijn daarin zoo goed geslaagd, dat na dat het Ansiedlungsgesetz twintig jaren in werking geweest is, 100.000 JI .A. land meer in Poolsch oezit zijn dan in 1886 liet geval was. Wat de Polen aan den eenen kant aan de Duitscliers hebben verloren, dat hebben zij aan' den anderen kant met woeker terug gewonnen. En zij hebben dat voor een goed deel met Duitscli geld verkregen. Hét geld, dat de verkoop tegen hooge prijzen van grond aan de Ansiedlungscommission hun opbracht, heeft gediend om anderen grond terug te koopen en dien dienstig te maken voor de vestiging van een middenstand van Poolsche boeren. Het is misschien wat sterk uitgedrukt, met het oog op deze uitkomst, te spreken van een fiasco van het in 1886 begonnen politieke beleid. Maar wel is door do re- geeving zelve erkend, dat liet in 1886 aan gevangen werk voor verbetering vatbaar is. Men is tot het inzicht gekomen, dat de vorm waariu tot dusver te werk gegaan is, niet in alle opzichten doelmatig is geweest en dat niet alle maatregelen die genomen zijn, werkelijk noodig waren om het dool te bereiken. Vandaar dit nieuwe wetsontwerp, dat zich van de bestaande wetgeving hierin onderscheidt, dat het karakter van eene strijdwot er nog duidelijker in uitkomt. Dat nieuwe geldmiddelen worden aangevraagd, is zoo'n wonder niet; de kas van de An siedlungscommission leeg, en de 300 mil- lioen mark, die werden aangevraagd, waar van 200 millioon zijn toegestaan, moeten die nen om de ledige kas wcor te vullen. Maar tevens vroeg de regeering machti ging om den grond, dio voor de vestiging van Duitsche volksplanters zal worden be stemd, door onteigening aan de tegenwoor dige bezitters te ontnemen. Die machtiging is niet. zonder moeite verkregen Bij de eerste lezing van het wetsontwerp in de met het voorbereidend onderzoek belaste oom missie werd de daarop betrekking hebbende bepa- '"-.V-*.-" V "V- S* ling geschrapt. Bij de twecdo lezing werd het onteigeningsrec-ht verleend, doch slechts in bepaald aangewezen districten. Kort voordat het wetsontwerp in openbare be handeling kwam, werd de bepaling nog maals gewijzigd. Nu is zij wet geworden in dozen vorm, dat den staat het recht is ver kend in de streken, waarin de beveiliging van het met- gevaar bedreigde Duitsche ele ment niet anders mogelijk schijnt dan door versterking en afronding van Duitsche volksplantingen, de hiervoor vereischte gronden tot eene gezamenlijke oppervlakte van niet meer dan 70,000 H.A. zoo noodig langs dén weg van onteigening te verkrij- gen. Hiermede is dus aan het staatsgezag het recht toegekend, in Posen en WesL-Pruisen aan Poolsche landeigenaars hun land te ont nemen om er in hunne plaats Duitsche volks planters op te vestigen. In hoofdelijke stem ming werd het artikel, dat deze bepaling be vat, aangenomen met 198 tegen 119 stem men. De meerderheid bestond uit de conser vatieve, vrij-conservatieve en nationaal-libe- rale leden, op ©en vijftal na, die over hunne bezwaren niet hadden kunnen heen komen en hunne stem tegen uitbrachten. Daartoe behoorde de voorzitter van het huis von Kroecher. De vrijzinnigen scheidden zich in dit geval van de blokmeerderheid af en steraden als een man tegen. Het toeval heeft het zoo geschikt, dat ter zelfder tijd waarop in het huis van afge vaardigden van den Pruisischen landdag de tweede lezing van dit wetsontwerp plaats had, de Duitsche rijksdag eene door de Poolsche leden ingediende interpellatie behandelde over de vraag of dit ont werp vereen igbaar was met de rijks wet. De bondsraad weigerde deze in terpellatie' te beantwoorden, omdat dit niet eene rijkszaak betrof, maar eene zaak van lands wetgeving. Dit belette intusschen niet, dat aan de interpellatie een debat werd vastgeknoopt, waarbij de inter- pellant kon constateeren, dat als het debat wa, geëindigd met eene stemming hetgeen bij een interpellatiedebat niet do gewoonte is die zou hebben bewezen, dat de meer derheid van den rijksdag in dit geval niet achter den rijkskanselier stond en zou heb ben afgekeurd wat vorst Bülow als Prui sisch minister-president heeft gedaan. Duit»«tilind. Ber 1 ij n 18 Jan. Het huis van af gevaardigden heeft in derde lezing definitief aangenomen het wetsontwerp t t het nemen van maatregelen tot versterking van het Duitsche element in de provinciën We&t- Pruisen en Posen. In de derde lezing van het wetsontwerp tegen de Polen legde de afgevaardigde Szu- mann namens de Poolsche leden eene ver klaring af, dat zij geen deel zouden nemen aan het debat over een wetsontwerp, dat h. i. in strijd was met de grondwet on de rechtsbegrippen in Pruisen en ;n het Duit sche rijk en tot eene onverschoonbare ge weldpleging zou leiden tegen do Poolsche bevolking in Pruisen, die in hare edelste ge voelens van gehechtheid aan den grond, waarop zij geboren is, zou worden gekrenkt. Door het centrum werd voorgesteld over 21 dagen nogmaals liet wetsontwerp in stem ming te brengen, hetgeen in Pruisen ge bruikelijk is bij voorstellen tot grondwets wijziging, omdat gewichtige bepalingen der grondwet door dit wetsontwerp worden aan getast. Van de zijde der regeeriug bepaalde de minister van justitie zich tot de korte verklaring, dat de regeering bij hare over tuiging bleef, dat haar rechtsstaudpunt het juiste is, waarom eene hernieuwde stem ming niet van pas is. Het voorstel werd verworpen, waarna liofc wetsontwerp bij de eindstemming werd aan genomen met eene meerderheid, bestaande uit de conservatieven, vrij-conservatieven en nationaal-liberalen, terwijl i.et centrum, de Polen en de vrijzinnigen tegen stemden. Frankrijk. Parijs, 18 Jan. In den ministerraad deed de minister van buitonlandsche zalken verslag van zijn reis naar Spanje, waaruit blijkt, dat er volledige overeenstem lining tusschen de beide regeoringen bestaat over dc Marokkaansche politiek. P a r ij s, 1 9 J a n. De nationale raad van de social istisclie partij heeft een adres van gelukwensching van de Pruisische socialisten vastgesteld wegens hun krachtigen veldtocht ten gunste van het algemeen stemrecht. Engeland. De minister van buiten 1 andsche zaken Sir Edward Grey heeft in eene rede voor zijne kiezers te Alnwick de marinekwestie besproken. Hij verklaarde 'fc voor onmoge lijk, dat Engeland zou voortgaan zijne strijdkrachten ter zee te verminderen, wan neer de vreemde staten de door hen afge kondigde plannen tot uitbreiding van do vloot verwezenlijken. Hij zeide: Wij heb ben geen recht tegen de sommen te protes teeren, die andere natiën voor hunne ma rine uitgeven, maar wel wenschen wij on zen handel van ons rijk te beschermen. De onafhankelijkheid, ja 'het leven van ons land hangt af van de instandhouding van onze marine. Wanneer zekere natiën hun vloot-programma ten volle verwezenlijken, dan zal dat ongetwijfeld ook voor Engeland noodig zijn. Londen, 18 Jan'. De verkiezing in het district Ashburton (Devonshire) is ge ëindigd met eeno verrassende overwinning \an den umonisfcischen candidaat. Hij ver wierf eene meerderheid van 559 stemmen. Na ontbinding was de liberale meerderheid 1281 stemmen. Londen, 18 Jan. De attorney-general Lawson Walton is heden gestorven. Zwitserland. Tat'iana Leontiow, die indertijd dien Fran- scheii rentenier Midler te Interlaken dood- scilioot m <t© meening -in Russisohen minis- «ter Deeirnow© voor zich te hébben, is uit de gevangenis overgebracht naar een krarnk- zinn igengesticht te Huinsingen. Oosten rij k-Hongarije. Het oorspronkelijk door den Zeit gegeven bericht van onderhandelingen tusschen den gemeen schappel ij ken minister van oorlog en de Hongaarsehe regeering is niet tegenge- puoij.io Rj[oz i9t{ si puoSCi.wzfiqs uoifo.ids door het orgaan van Kossuth, den leider van de onafhanlcelijkheidspartij. Er word't eene gedachten wisseling gevoerd in de eerste plaats over de verhooging van de officiers- traktementen, maar die zich heeft uitge breid tot het militaire vraagstuk in zijn go- heel ook de Oostenrijksche regeering neemt er aan deel. In de aanstaande zitting van do delegatiën zullen deze regelingen nog niet ver genoog gevorderd zijn om er over to sprekenmaar de delegatiën zullen in do maand Mei op nieuw bijeengeroepen wor den en dan zal eene beslissing genomen worden over de verschillende vragen, die in bespreking"" zijnverhooging van de offi- ciei strak tementen, verhoogd contingent, tweejarige diensttijd en, in ruil daarvoor, nationale concessiën aan de Hongaren. Rmlftii Proiessor Miljoekow liet gewezen Doeaaa- lid, die tie New-York een lezing heeft gehou den, is met het stoomsoiip ,,La Lorraine" weder naar Europa vertrokken. Nadat hij zich ingescheept had, werd het volgende tele gram, afgezonden door zijn Russische vrien den, ontvangen: ,,Wij eischen mat klem dat gij een rapport mleide brengt, waaruit Wijkt, mat gij onze zaak ter sprake hebt ge bracht' zooals bekend is tengevolge van dje bemoeiingen van den ivussischeai gezant en Leider der Russische oppositie de gevraagde audiëntie bij president Roosevelt, "bij wien hij de bedoelde aangelegenheden blijkbaar ter sprake meest brengen niet toegestaan. Balkanlanden. Konstant-mopei, 19 jan. Offi cieel© rapporten uit Buflgaarsohe en Servi sche bron oerichten, dat eeene Grieksche bende de geheel© bevoiKing van Dragocla- rasso heeft vermoord, eene plaats die ook onder aan naam Dragee bekend' is. Volgens een officieel teilegram, ctafc bij de Turkscho regeering is aangekomen, werd de moord ge pleegd aioor eene Bulgaarsohe bondie. Frankrijk mn Spanje in Marokko. In aansluiting aan de mededeeling, dat in den eergisteren gehouden Franschen ministerraad de minister van buiten- landscho zaken heeft verklaard, dat tus schen de beide regeeringen volledige overeenstemming heerscht over do poli tiek, die in Marokko moet worden ge volgd met het oog op cle laatste gebeur tenissen, die daar zijn voorgekomen, wordt uit Parijs aan de Frankf. Ztg. Lericht, dat de Fransche regeering algemeen© maatrege len voorbereidt voor het geval, dat de bin- nenlandsche onlusten in Marokko tot nieuw© uitbarstingen van den vreemdelingenhaat in do havensteden mochten leiden. Deze enkel tot bescherming van de Europeanen die nend© maatregelen zullen in eeno nadere vergadering definitief worden vastgesteld Uit Madrid wordt aan de Koln. Ztg. be richt, dat officieuse mededeelingen bevesti gen, dat minister Pichon bij zijn verblijf in Madrid aan de Spaansche regeering heeft voorgesteld ieder voor zich gelijktijdig in Marokko op te treden door bezetting van de door do beide staten elkaar toegestane in vloedssferen. Het Spaansche kabinet is ech ter na rijpe overweging tot afwijzing van dit voorstel gekomen. Do openbare meening keurt het standpunt van do Spaansche regeering goed om geene vijandige maar vriendschappelijke betrekkingen met do Kabvlen to onderhouden. Marokko. Bij het opmaken van de acbe, waanbij M.ocay Hafid tot Sultan werd geprooiaimeord is, volgens do ccrresponaenit van don Martin te Tangier een ourtgeimatigtheria voorgeko men. De fhi (geleemde) Meni Samliaji, bekend aJs autoriteit in het opmaken vam noten, had) deze verkeerd opgesteld en in ten men, die haar voor de toekomst waardeloos maakten. De begane ïout werd opgemerkt en do onge lukkige schrijver werd in die moskee terdege afgTan&eld en daarna met voeten getreden. Daarop word/ besloten eenvoudig een afsdhrifb te maken vam eeno bestaande authentieke uitroepingsakte en die keus vied, op die van Mocay Lamael, die tot- Sultan werd uitge roepen in het- jaar 1082 van do Hedjsma. Uit 'langer wordt n de Temps bericht, dat daar verleoleai Vrijdag in dè moskee een brief van sultan Abeel Aziz is voorgelezen. In dlezein orief tracht Ihet- maghzen te rea>- geerem togen dten terugsi-agdie dé uit roeping van Moeléy Mafid zou kunnen heb ben het wiekt de trouwe onderdanen van Targer op zich n iet te lwten meeeleepen door de bericüten uót Fez, vaar lieden, die be lust zijn op het verwekken van onlusten, eene anarcmstisidhe betooging hebben ge houden op niaatm van Medley Haf id. Het heeft do aandacht getrokken, dat er dien dag minder mensdhen in de moskee waren dan gewoonlijk bij zulke gelegenheden. De voorlezing van den brief van den sultan, die vergezeld ging van de gebruikelijke salvo's, heeft even mm geestdrift opgewekt als kri tiek uitgelokt. De Paiijsóhe corresponded vain do Köl- niscthe A/eatung bericht omtrent hetgeen er t© Marakesch is voor gevallen. Een Framsch oorlogschip heeft te Tanger een brief uit Mazagan aangefbrariht, in wel ken brief gemeld wordt, dat volgens brieven uit Marakesch dk'n 12en in de moskeeën daar d© Djenad (Heilige Oorlog) tegen de Fran schen uitgeroepen is, aangezien hun voort durend opdringen geen anderen uitweg laat. Men besloot tegelijk, Moelai -tafid te steu nen. Ook uit de buurt van Mazagan trekken er scharen naar Marakesch. De geheel onge rechtvaardigde -aanval van de Franschkai op de mohaj'la van Moélaï Haf id bij Medioema en het onnoodago oprukken van dte Fran schen naar liet binnenland hebben dat besluit uitgelokt. Het is neg moet zeker of er reeds tob dftn Heiligen Oomleg zelf, d>a,n alleen tot dé toebereidselen er voor is beslotenD'jehaidl beteekent namelijk ook wapening. In afliet geval, keibfben die Franschen zichzelf de nieuwe uitbarsting te wijten. Naar de Tribune verneemt, zijn er eer gisteren kameeien en paarden uitgezonden om kaid Maclean naar Taniger te brengen. Hij is lijdendie aan dysenterie. Brieven, die uit biet zuiden zijn ontvan gen, meiden, dat Moeley Hafid, zoodra hij iiericht ontving van zijne uitroleping te Fee, het 'oeeluit genomen heeft om terstond op te rukken naar zijne noordelijke hoofd stad. Men gelooft, dat hij den heiligen oor log reeds zal hebben verklaard, omdat hij geen ander middel dan die aan-ponng van dé bevolking tot fanatisme en vreemdelin genhaat neeft om zich dé voor dteiz© reis noodige midaolen te versohaffen en zich te verzekeren van de welwillendheid' der stom men door welker gebied hij moet gaan. De oorrespanaent waarschuwt intusschen, dat men geen al te tragische beteekenis moet. hechten aan dat woord en niet moet geloo- ven, dat het voldoende is voor een sultan of voor een godsdienstig hoofd dat woord uit t-9 spieken, otm een algemeenen opstand van alle stammen tegen dé ongeloovigen te verkrijgen Volgens een bericht uit Rabat aan de 'lemp© van den 18en, heerscht er volmaakte rust tfej 'leturan, El Ksar en Laraohe, waar de gouverneurs trouw zijn gebleven aan Ab- dlel Azdz, en heeft de heilige oorlcg, die te Marakesch door Moefley Hafid is gepredikt, geen sucoes. Vereenigde Staten. De Senaat te Washington heeft in ge meenschap met het huis van afgevaardigden een besluit genomen, dat de vermindering van het bedrag der China naar aanleiding van den Bokseropstand opgelegde schade vergoeding niet moer dan de helft bepaalt. Het bedrag is, ten gevolge van dit besluit, van 24,440,000 tot 11.655,000 dollars terug gebracht. Japan en de Vereenigde Staten. Uit Parijs wordt bericht, dat bij het departement van buitenlandsche zaken be richten zijn ontvangen, voegers welk© dc Japansch-Amerikaansche onderhandelingen op den besten weg zijn om tot vercenstem- ming t© leiden. Japan vermindert in de nieuwe begrooting de uitgaven voor leger en marine. Canada en Japan. Reuter bericht uit Tokio, dat de Japan- sche regeering bericht heeft ontvangen, dat do regeering van Canada volkomen tevre den gesteld is door het verslag, dat de mi nister Lemicux heeft uitgebracht van zijn© zending naar Tokio. Zij neemt geheel ge noegen met do belofte van do Japanscho re- geeering, dat zij maatregelen zal i emen tot beperking van de landverhuizing van Japan- i ners naar Britsch Amerika, en vertrouwt, dat de Japausche regeering in staat zal zijn do voorschriften, die zij hierover geeft, te doen eerbiedigen. Er blijft alleen nog over de uitwisseling van nota's tusschen de beide regeeringen. Allariei. Charleroi, 19 Jan. Heden morgen cm badf vijf had eene mijngaacuitplof 1 mg plaat© in do kolenmijn Oouchant Flénu- Er zijn zes dooden en 25 gewonden. Hamburg, 18 Jan. Het stoomschip der Woermann-lijn „Askam Woermann" is op de uitreis naar West-Afrika op de Grandbasaa-rotsen geloopen en geheel ver loren gegaan. De opvarenden zijn gered en met het stoomschip Louise Woermann" naar Hamburg teruggekeerd. De Staatscourant van Zondag 19 en Maandag 20 Januari bevat o. m. de volgen de Kon. besluiten: benoemd tot burgemeester van Middel burg jhr. M. v. d. Bxandeler met toeken ning van eervol ontslag als burgemeester van Maassluis; eervol ontslag verleend aan W. van Dijk als commissaris der Rijkspolitie; op verzoek eervol ontslagen do reserve 2e luitenant der infanterie J. W. Speeken brink van het 19e landweerdistrict; bepaald dat de notarispiaats op Texel, opengevallen door het overlijden van no taris C. Hdo Boer niet vervuld zal wor den. zijn benoemd bij het wapen der artillerie: bij het 2e regiment veld-artillerie: tot commandant van het korps de kolo nel C. J. Greven, commandant van het 4e regiment veld-artillerie, en zulks onder eer vol ie ontheffing uit zijn tegenwoordig bevel. Bij het 4e regiment veld-artillerie: tot kolonel, commandant van het korps, de luitenant-kolonel H. Oolgaardfc van het korps. Bij het le regiment vesting-artillerie: tot kapitein, de le luitenant M. J. Lomjen, van het le regiment veld-artillerie. Bij het 3e xegiment vesting-artillerie: tot le luitenant, de 2e luitenant J. E. Schcffer, van het korps. Rii het 4e regiment vesting-artillerie: tot kapitein, de le luitenant H. A. Zeil- mak. van den staf der artillerie, werk zaam bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen tot le luitenant, de 2e luitenant C. de Wolff, van het korps; Bij het korps pantserfort-artillerie, tot majoor-commandant van het korps, de ka pitein W. L. G. A. Schwartz van het 2e regiment vesting-artillerie. Bij Kon. besluit van 17 Januari 1908, No. 25, zijn benoemd: Bij het wapen der cavalerie: Bij den staf van het wapen tot luitenant- 'kolonel de majoor H. D. Twiss van dien staf toegevoegd aan den inspecteur van het wapen. Bij het 2e regiment huzaren tot comman dant van het korps, de luitenant-kolonel A. J P. Metelerkamp, directeur der Rij en Iloefsmidschool, en zulks onder eervolle ontheffing uit zijne tegenwoordige betrek king Bij het 4e regiment huzaren, tot kolonel, de luitenant-kolonel H. C. P. L. Mathon, commandant van het korps. Bij de Rij- en Hocfsmidschool, tot direc teur, en zulks met afwijking, in zooverre van de bestaande organisatie aan het wapen der cavalerie, de ritmeester A. G. M. J. baron van Oldenneel, ritmeester-instructeur bij voornoemde inriohting. Z. K. H. de Prins heeft het eere-voor- zitterschap aanvaard van het Noderlandsche Comité voo rde internationale Olympische spelen, die dit jaar te Londen zullen ge houden worden. Zaterdag waren aan 't diner ten Hove jllr. mr. J. Roel], president van do Tweede Kamer dor Sta ten-Generaal, Baron van Waa- senaer van Catwijck, lid van do Twoode Kamer en mevrouw dame du pa'ais; jhr. H. v. d. Wijck, lid van den Raad van State en mevrouw; H. W, J. E. baron Taeta van Amorongen, kamerheer -ceremoniemeester jhr. Van Such telen van de Haero, adjudant van den Prins on mevrouw. De gewone audiënties van de minis ters van Justitie, Oorlog en Landbouw, N. en H., zullen deze week niet plaats hebben. De crisis. In politieke kringen te 's Gravenhage loopt het gerucht, dat de rechterzijde gereed is gekomen met de vor ming van een ministorio, maar dat met het pub ïceoren van hot officieel© benoemiiigs- bericht zal worden gewacht tot na de aan neming van de begrooting door de Eerste Kamer. (Vad.) Volgens den Haagschcn Torenwachter van de Midb. Ct. zal dr. Kuyper buiten het

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1