BINNENLAND. liaan, genaamd Harveri, ah bestuurder vaft zijn automobiel in dienst genomen. De Ita liaan, een welgebouwd jongeling, raakte smoorlijk verliefd op prinses Ghika en ver klaarde haar zijne liefde. De prinses gaf hom botweg den bon9 en ried hem een an dere betrekking te zoeken. Harveri droop stil af, maar zon op wraak. Zondag, toen de prins en prinses in hun auto buiten Boekarest woerden, zette hij er plotseling een krankzinnige vaart in en stuurde recht op de rivier aa.i. Prins Ghika, die niet wist wat er tusschen zijne vrouw en den bestuurder was voorgevallen, dacht dat de man gek was geworden, klauterde op do voorbank en trachtte den woesteling te overmannen. Een hevige worsteling volgde, en met zijn vrouws hulp drong de prins don man ten slot to op zij en greep hot stuur, zoodat het onheil voorkomen werd. Vo*.r Ghika den wagen tot staan had gebracht, was Harveri er uit gesprongen en op hoofd neergekomen. Hij was op slag dood. De prins en do prinses kwamen er ong< - deerd af, maar do laatste is ziek van de aandoening. v— Bij den aanlog van den spoorweg van Peking naar Kalgan, de eerste groote lijn, die de Chin cozen zonder vreemde hulp leg gen, i9 een tunnel ingestort. Er zijn 180 menschen omgekomen. De Chineesche regee ring had herhaalde waarschuwingen aan gaande de onbedrevenheid van do Chinee sche ingenieurs in den wind geslagen. Nu zal er wel verandering in het toezicht ko men. vTe Temuco in Chili is een groote brand uitgebroken Dertig blokken huizen zijn vernield. Er zijn drie dooden en tal van gekwetsten. Do schade wordt op verschei dene millioenen geschat. Do Staatscourant van Woensdag 22 Januari 1908, bevat o. m. de volgende Koa besluiten op verzoek eervol ontslagen jhr. mr. P R Feith, lid van den Burgerlijken Pen- sioei raad, onder dankbetuiging voor do be wezen diensten; H. C. W. Albers, hoofd- verificateur der Rijks belastingen te Ara- steroam benoemd bij den waarborg en belasting de; gouden en zilveren werken, tot essayeur to Rozendaal A van Aaken van Schaarden burg, commies te 's Gravenhage; co'- commies te 's Gravenhage F. W. J. do Sain, commies te Rotterdam; tot notaris te Utrecht H. A. Beets, oan- didaat aldaar to*, officier in de Oranje-Nassau-ordo H. van der Linden Dzn., secretaris der Ani bichtsschool Rotterdam tot leeraar aan de R. II. B. S. te Zie- rikzee J. Lekker, tijdelijk leeraar; verleend de persoonlijke titel van consul aan J. N. Sommer, vice-consul te Londen; op verzoek eervol ontslagen J. R. Witte, schrijver aan do Rijksverzekeringsbank; vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van officier der ordo van het Legioen van Eer, hem door den President der Franscho Republiek geschonken, aan don luitenant-kolonel bij den generalen staf A. E. J. G. d'Hameoourt, chef van den staf der Nieuwe Hollandsche Waterlinie; op zijn verzoek, vergunning verleend tot aan neming van de hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pfuisaen, geschonken ver sierselen van de tweede klasse, met de ster, der ordo van de Kroon van Pruissen, aan jhr. J. D. Six, adviseur-honorair bij het Departement van Koloniën, te 's-Gravenhage. De or tvangst door H. M. de Ko ningin van den heer Von Müller, die zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd nr nister van den Duitschen Keizer overhandigde, had gistermiddag ten 4 uur plaats in tegenwoordigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken, die den diplomaat bij H. M. inleidde. Na afloop daarvan heeft de gezant zijn opwachting gemaakt aan Z. K. H. den Prins. Het heengaan naar en de terugkeer van het palcis geschiedde met hot gebruikelijke ceremonieel. H. M. de Koningin-Moeder ontving ten 3J ure den heer Von Müller in audiëntie. Hare Majesteit de Koningin heeft der. nieuwen geloofsbrief van den Zweed- achen gezant in ontvangst genomen Z. K. II. de Prins heeft gisteren weder de algemeen© vergadering van den Raad van State bijgewoond. Z. K. H. de Prins heeft he4 cere voor zitterschap aanvaard van het ©ore-comité, dat in den lande zich gevormd hoeft tot hul- diging van Staring's nagedachtenis. Gaster namen aan het diner ten Ko ninklijken Paieiz© deelvice-admiraal Ellis, do hoeren De Marez Ovens, oud-minister, en mevTouw; graaf Van Randwijck, cere moniemeester van H. M.. en mevrouw; generaal-majoor jhr. Van do Poll, Hr. Ms. kamerheer-ceermoniemeester, en mevrouw. In "t begin van Februari wordt hier te lande en ook te Londen en te Brus sel verwacht een buitengewone zending van Zweden, die kennis komt geven van de troonsbestijging van Koning Gustaaf. Men vermeent dat do tegenwoordige Oosten rijk-Hongaarscho gezant te Kopenha gen als zoodanig te 's Gravenhage zal wor den geaccrediteerd. Da crlaia. Naar Do Standaard verneemt, hooft mr. Th. Heemskerk de opdracht tot Kabinets formatie aanvaard. Hot H b 1 d. schrijft naar aanleiding hiervan Dit- bericht komt uit een bron, die voor dit bericht zeer geloofwaardig mag heeten. Bovendien bevestigt hot wat reeds van an dere zijdo gemeld was. Immers, dat mr Heemskerk de opdracht aanvaard heeft, •betcekent dat hij de zekerheid heeft haar te kunnen volbrengende kabinetsforma teur heeft dus zijn mannen gevonden. Nu dat zoo is. zou het ons verwonderen indien het bericht van het Vaderland juist was, dat met het optreden van liet nieuwe kabinet zal worden gewacht totdat do Eer ste Kamer de Staatsbegrooting zal hebben afgehandeld. Maandagavond verschenen de afdelingsverslagen over een deel der be- grootingsontwerpendaarop moet worden geantwoord en dan eerst kan de behande ling in openbare zitting plaats hebben. Dat alios kan op de meest eenvoudige, om niet te zeggen oppervlakkigste, wijze geschieden, maar ook dan nog gaat het niet zoo vlug dat het demissionaire kabinet zoo lang op sleeptouw mag worden gehouden. Wij vertrouwen, dat de samenstelling van he: nieuwe ministerie binnen enkole dagen zal worden bekend gemaakt en dit dan aan stond zal optreden. De Eerste Kamer der Staten-Generaa.1 is ter vergadering bijeengeroepen tegen Dins dag 28 Jan., 's avonds te half negen. Ingedliend is ©en ontwerp-credietwet voor den dienst van het departement van oorlog, noodig geworden na do verwerping der Oorlogsbegrooting, en waarbij de be schikking over de benoodigde gelden voor den tijd van 6 maanden wordt aangevraagd, en de beschikking zal worden verkregen over dophei ft van de sommen bij art. 1 uitgetrok ken, dus de helft van f 28,257,623.00. In het belang van den dienst wordt eohtei de beschikking gevraagd over het- volle be drag op enkele artikelen. Men verneemt, dat een wetsontwerp op de Staats bedrijven in gereedheid is ge bracht. Op vragen van den heer van Dedem. omtrent de in art. 23k. der Gemeentewet voorkomende uitdrukkingkrijgsman in werkelijken dienst, hebben de hoeren Rink en van Rappard, ministers van Binnen landsche Zaken en van Oorlog, schriftelijk geantwoord. Vraag I Is een milicien of dienstplicl» fcige bij de Landweer een krijgsman in wer kelijken dienst in de uzin van art. 23k der Gemeentewet lo. zoolang hij zich bij het corps l>e vindt 2o. gedurende den tijd dat het in artike- 125 der Militie- en artikel 29 der Land- w©erwet bedoelde onderzoek duurt; 3o. wanneer hij in uniform gekleed is? (zie artikel 117 der Militiewet en art. 21 der Landweer wet). AntwoordVraag I wordt bevestigend be antwoord. Wordt de le vraag bevestigend beant woord, dan luidt do 2e vraag JI. Is de minister genegen te bevorderen, dat ontheffing van den dienst worde ver leend aan de leden van den gemeenteraad, ingevolge art. 113 der Militiewet. en art. 15 der Landweerwet voor den tijd dat zij raadsleden zijn, opdat worde voorkomen, dat zij, met het oog op art. 23k der Ge meentewet, telken jaro hun mandaat raoe- to nederleggen en zich aan een© nieuwe verkiezing moeten onderwerpcn Antwoord op vraag II. Naar het oordeel van de on dergc teek enden behoort niet te worden bevorderd, dat ontheffing van den werkelijken dienst ingevolge art. 113, derde zinsnede der Militiewet 1901 f art. 15 eerste, lid, der Landweerwet worde verleend aan dienstplichtigen bij do militie of do land weer, die lid zijn van den gemeenteraad, voor den tijd dat zij dit lidmaatschap be- kleeden. Vraag III. Mocht de 2e vraag ontken nend beantwoord worden, is dan de minis ter van Binnenlandfiche Zaken bereid een© herziening van art 23 der Gemeentewet te bevorderen Ant woord op vraag III De eerst onder- geteekende meent zich van de beantwoor ding dezer vraag te kunnen onthouden. Bij den gemeenteraad van 'a Graven hage kwam Maandag in behandeling het sinds November 1.1. aanhangige voorstel, om tegen betaling van f 150.(HX) af te koopeu het recht, dat de maatschappij „Houtrust" heeft, om van een 47 Hectaren groot gedeel te der gemeenteèigendomnien in de West duinen, tot 15 Februari 1909 zand te halen of t«- doen halen De bedoelde afkoop zou ge schieden. om de zeewering te behouden voor de beplanting op het terrein, dat bestemd is voor den bouw van een nieuw gemeentezie- kenüuis, dat daar anders onmogelijk zou kunnen komen. Het voorstel werd 111 lang debat aangeno men met 27 tegen 5 stemmen. Daarna heeft de raad de behandeling aan gevangen van het voorstel tot vaststelling vau een verordening op liet gemeentelijk werkloozenfonds met beschikbaarstelling van een gemeentecrediet. Het debat- daarover is verdaagd. Blijkens bij het Departement van Ma rine ontvangen berichten is Hr. Ms. 10- atructiescihip Nautilus' onder bevel van den kapitein-luitenant- ter zee F Bauduin, 21 dezer te Ponta Eelgaoa aangekomen on is Hr. Me. pantserdekscinp ,,Ncordlbrabant" onder bevel van den kapitein te.- zee J. W. Termijtelendien dag van Colombo vertrok ken. ter voortzetting van de reds naar Oost- Indië. Heden is het examen ter verkrijging van den rang van vice-consul te 's Graven hage aangevangen. Eb Iiseren E. Gobée te 's G'ia ven ha- ge, C81. Beets te Haar leun, M. van Loon, J. C. Domy, P. Westra, allen te Leidton, L. V. Alsdorf to Nijoncgen, JL. M Swajfb te Leiden, W. G\ Horning© te Middelburg, IV J. Lekkerkerker, W. A M. Sokolte, be^ den te Leiden, S. B. H. Göpner te Am sterdam, "M. Same-tb te Wageningen en .W. J. Boeso'iart te s Gravenhage zijn bestemd cm te wordtem gvplaa t bij den adaninistra- tieven dienst in Nede '.Jaideoh-Indië. A. A. Knuyver. Men meldt uit 's Gravenhage A.s. Zaterdag hoopt do heer A. A. Knuy ver, de bejaarde, maar onvermoeide voor zitter van de Kamer van Koophandel al hier, zijn 80e levensjaar vervuld te hebben. De leden der Kamer hebben zich voor genomen, den 80-jarigen president van hun college op dien dag hun hulde te brengen en hem den daarop volgenden Dinsdag een feestmaal aan te bieden. Rijkspostspaarbank. Naar men weet, was door den Raad van Toezicht op die Bank, de heer P. G. Blok van Laer, candidaat-notaris, belast met de taak, om onder den directeur der instelling een onderzoek in te stellen naar de solidi teit- van fondsen, die voor belegging harer gelden in aanmerking komen. Bepaaldelijk van schuldbrieven van Hy potheekbanken Genoemde heer (wiens werkzaamheid t-ot gróóte tevredenheid aanleiding gaf), heeft wegens verandering van werkkring, uit be doelde functie eervol ontslag gevraagd. In den coidtordtom vaal 73 ja-air, is te 's Gravenhage overleden, de oud-hoofdin specteur van administratie, kolonel W. H. F. Vogel, die in 1851 zijn eervolle loopbaan bij de Marinier aaravimg ais scheepsklerk bij de administratie, bij welken diensttak hij 40 jaar later tot den hcogsten rang op klom Kolonel Vogel was ridder in de Orde van den Nbid- Leeuw, officier van de Oran je Nassau Orde en gerechtigd tot Het- dira- gtem van het eereteefeen At-joh 73/76 en de gesp Saanalaaugan ''i Te 's Gravenhage is overleden, 67 jaar oud. heer J. J Hinze, oud-dirigee- rond paardenarts mei den rang van luite nant-kolonel. Ee lieer Hinze was officier in de Orde vam Oranje-Nassau. Tentoonstelling van het Roode Kruis en het- Reddings wezen. Gisteren had een vergadering plaats van het Comité-generaal voor de ten toonstelling van het Roode Kruis en ,Red- dingswezen, van 1730 Juni van dit jaar te s Gravenhage te houden. Door den voor- zit'.eidr. W. P Ruijseh, werd medegedeeld dat. Z. IC. H. de Prins het eere-voorzitter schap aanvaard heeft, en dat nagenoeg al-* len, aangezocht om als lid in heit Comité- generaal zitting" te nemen, dit aangenomen hebben. Op voorstel van dr. v. Kleef, werden de leden van het bestuur van het Mannencomi- té var: het Roode Kruis te 's Gravenhage, tot bestuursleden van het comité-generaal aangewezen, terwijl uit het comité-generaal een comité van uitvoering werd gekozen, be last niet den dagelijkschen gang van zaken en met de nadere organisatie der tentoon stelling. Pesloten werd nog, dat gelijktijdig met do tentoonstelling, een congres zal plaats hebben in twee afdeelingen gesplitst: 1. een congres voor het Roode Kruis; 2. een con gres voor het Redaiugswezen. Gedurende de tentoonstelling zullen dage lijks conferenties plaats hebben, waarop den exposanten gelegenheid zal worden gegeven hunne vindingen nader toe te lichten, 0. a. de laatste uitvindingen op het gebied van het reddingswezen. l>e jury zal in een volgende vergadering vain het oomité-generaal worden benoemd. Rijksverzekeringsbank. Het Vad. deelt mede, dat de rapporten der con- troleerende geneeskundigen van de Rijks- verzekeringsband, die tot nu tee op do medische afdeeling kwamen om daar te wor den nagekeken tot het uitbrengen van een advies aan het bestuur der 1 ank, in het vervolg direct zullen dienen als basis van het besluit van het bestuur Voorts zal*de correspondentie der behan delende geneeskundigen, die t.o nu too via het bestuur moest gaan, voortaan regel recht naar de controleerende -eneeskundi- gen gezonden worden. Ongevallenwet. Het N. v. d. D meldt I)o Zuidcrzeevissckers hebben dezer dagen van de Rijksverzekeringsbank voor het eerst een aanslagbiljet ontvangen, met de uit- noodiging, hun premie binnen 15 dagen ten postkant ore to voldoen. Het bedrag wisselt tusschen f 17 en f 80 en verwekt algemeeno ontevredenheid, niet alleen wegens do zeer schrale verdiensten der visschers, welke aan velen het betalen onmogelijk maakt, maar meer neg, dat deze premie ir.cet worden voldaan sinds 1 Febr. 1903. I11 die vijf jaren tocb heeft, niemand, wicn een ongeluk overkwam, aanspraak op vergoediug kunnen maken. Reeds zijn een menigte reclames dienten gevolge tot genoemde Bank gericht. Mede de-elin gen betreffen de dienstzaken. Voor de rijkswerklie den bij de inrichtingen, behoorende tot de landmacht is naar De Tijd bericht het volgende bepaald ,,Het- is den werkman verboden om, zou- "der vergunning of machtiging, vanwege het hoofd, mededeelingen te doen, - opens zaken, hem uit hoofde van zijn dienstbetrekking bekend. Dit verbod geldt niet ten aanzien van het doen van mededeelingen aan per sonen, die krachtens hun betrekking of op groud van eenige bepaling, kennis van die zaken mceten dragen, of kennisneming daar van kunnen vorderen". Het N. v. N. ontving van de hoeren Ilelkema ©u Warendorf op een vraag om trent de juistheid van het bericht over het contract tusschen hem en dr. Kuyper, door ons aan de Midd. Ct. ontleend, ten art woord: ,,Wij kunnen u niets mededeelen omtrent den aard -of den inhoud van ons contract met di Kuyper; maar dat is ook niet noodig, wanthet bericht is niet waar.' Noerboscn. Bij den penning meester der Woesmriohtiug to Xeertxech is ingekomen een gift uit Amsterdam groot f 10.000. De petroleu m-e 1 1 e 11 d e ver dwijnt De petroleum afkomstig van het op de Zuiclerhaaks gestrande tankschip .Turbo" verdwijnt gelukkig, spoediger dan men verwacht had. uit het Maisdiep en van de gronden, waar de visschers de garnalen vangen. Slechts hier en daar v rijft nog een strookje olie op de golven, dat gemak kei:,.: door den visscherman kan worden gemeden Er is dus geen sprake meer garnalen te eten met een petroleum luchtje bezwangerd, en voor do komende visscherrij op 1 aring en ansjovis, die naar sommigen meenden, ook nog last van die olie zou ondervinden, is het gc-vaar geheel geweken. Staking. Het personeel, werkzaam aan de verlichting van het Noordzeekanaal, een 20 man, hebben korten tijd het werk geslaakt; aan één hunner was verlof gewei gerd, en door hem toen toch genomen, waar door hij werd ontslagen, en <le anderen daarom staakten. Dank zij de persoonlijke tusschenkomst van den burgemeester van Haarlemmerliede c. a., werd het werk na eenig© uien hervat. Bij oen werktijd van 8 tot ruim 4 uur per dag, bedraagt het .weekloon 30 a 36. De aannemer, zijnd© de heer Knobel van Rotterdam, is aan den tijd van oplevering gebonden. (HaarlCt.) Een oneerlijke veldwach ter. Voor den Iloogeu Raad werd gisteren door adivceaat-generaal jhr. mr. van dor D"ces dia Wfllebois gerequireerd <$e niet-ant- vankelij.k verklaring van hot revisie-verzoek van Anriries D., chef-veldwachter te Win terswijk, door het gerechtshof te Ajcniham bij arrest van 10 April 1907 veroordeeld tot 1 jaar en 6 maaud.m gevangenisstraf wegens diefstal. Uitspraak 17 Februari „Club International de Bienfaisance" te Amsterdam. Mr. van Gigch, de verdediger, besprak^ Maandag alereerst- de artikelen van den heer Feenstra, welker verschijning in een der groote dagbladen indertijd de aandacht van de justitie "hebben gevestigd op wat er ge beurde in de lokalen van do „Club de Bien faisance". Spreker legde er allen nadruk op, dat het de heer F., volgens eigen ver klaring/allerminst is'te epen geweest om in nobele verontwaardiging paal en perk to stellen aan het bederf cler goede zeden, dat daar in do Vondelstraat zou plaats heb ben dat hij dus niet naar dc ondelstract is getrokken, gedreven door den schoonen impuls om de pei's haar taak te doen vol brengen als voorlichtster van het publiek, maar enkel* en alleen was het hem te doen om copy, die hem met 20 gulden per artikel wordt betaald. PI. wees hierop om wel tc doen uitkomen, door wat bet- kkelijk on beduidende oorzaak de heele justitieel© strijd die nu al jaren lang gevoerd t wordt, ont brand is Spreker sprak daarna een woord van diep gevoelde hulde aan do rechters, die in het civiele proces getoond hebben te zijn onpar tijdig. zelfstandig, alleen vragend naar eigen oordeel. Zo hebben niet gevraagd naar wat do regeering heel graag wil, maar dan toch de voldoening gesmaakt, dat de Hoog© Raad ton slotte i= terug gek ee d van zijn eigen jurisprudentie, en den Amster- damsche rechters heeft, gelijk gegeven. In zijn verder pleidooi wees pl. er op, dat. men zich in de club cp hoogst betame lijke wijze amuseerde dat het er in de hoogste mate fatsoenlijk toeging. In de speelzaal werden nooit geestrijke dranken gebruikttot. spelen werd niec aangedron gen ten aanzien van de toelating van het zwakke -geslacht was mem zeer kieskeurig. In Monte Carlo en andere buitenlandsche gelegenheden worden dames toegelaten, die, wanneer ze. evenals het roulette-balletje ge wogen werden, zeer zeker te licht zouden zijn bevonden.- Hier werden alle ongetrouw de dames geweerd, en gehuwde alleen toe gelaten onder geleide van haar echtgenooten. Pl. tracht voorts aan te toonen dat niet de vereeniging als zoodanig gelegenheid gaf tot spelende leden, die er waren in hun eigen huis. speelden er onderling. Uit geen enkel bescheid, noch uit eenig besluit van de algemeeno vergadering blijkt dat het spel werd geëxploiteerd door de club. Het O. M. heeft als wettig bewijs aan genomen de bekentenis, afgelegd door den mode-beklaagde Thornton Dit is een zeer voos uitgangspunt, zoolang in onze wet geving nog geschreven staat dat de beken tenis van een beklaagde alleen tegen hem zelf als wettig bewijs kan dienen. Boven dien is het al heel duidelijk dat het de be doeling van Thornton was om zijn vijand, Politzer, een opstopper te geven, en tege- L'fkert'üd zelf van de beklaagden- in de ge tuigenbank te belanden Do verklaringen van den getuig© Tapley werden door pl. gediskwalificeerd. Alleen al op grond van do wijze, waarop zijn verseL j- ning in de rechtszaal in haar werk ging Eerst weigerde hij beslist, omdat hij vrees- do onderworpen te zullen worden aan pon z.g. ..cross-examination", een kruisvuur van vragen door de verdedigers, zooals dat in Amerika bestaat. Toen hem echter te ken nen werd gegeven, dat daarvan geen sprake zou zijn, kwam hij en reide voor den rechter alleen maar: ,,Je sais", (Dat weet ik). Hoe hij alles wist., dat begeerde hij niet te zeg gen de rechtbank moest d-.-rmee maar te vreden zijn. Nadat. mr. v. Gigch zich nog in tal van juridische argumenten verdiept had om aan te tconen dat club eri speelbank niet één waren, werden dc pleidooien afgebroken tot heden. OmtrenNt den moord te Coe- vorden wordt nader gemeld, dat H. Rin- zee, die gehuwd is met een zuster van Jan- sen's vrouw, gisteren heeft verklaard, dat niemand anders da.11 J. M. in de woning van Jansen is geweest. Plet mes is teruggevon den, en M. heeft thans bekend, dat hij Jansen daarmee gestoken heeft. Mishand el ing'van arbeid s- willigen. Op de fabriek van de firma C. B. van Dijk Co. te Stratum (bij Eind hoven) waar reeds sedert eenige weken door de handwevers gestaakt wordt, zijn sedert. Zaterdag eenige arbeiders in dienst ge nomen. Zaterdagavond is een hunner, v. d Laar, mishandeld, terwijl Zondagnacht in diens woning alle ruiten zijn verbrijzeld. Maandagavond werden do arbeiders onder geleide der marechaussee naar hun wonin gen gebracht. Sn ij par tij. Te Schijf bij Rozen - daal is de landbouwer J v. d. M. door een paai on verlaten danig met een mes bewerkt. Niet minder dan eem 10-bal sneden wöncfem Ihem toegebracht. De diaaers zijm bekend. Ee toestand van den getroffene is zorgwekkend'. Diefstal. Maandagavond werd te Renkum den arbeider Z. een kistje ontsto len, inhoudende f 102. De politie heeft met behulp der Wageningsche politie de zaak dadelijk onderzocht, als gevolg waarvan te Wageningen een zwager van den bestolene in hechtenis is genomen. Inbraak te Haarlem. Gisteren nacht is in het kantoor der Haarlemsche Gomwaoscherij ingebroken. De lessenaars zijn geforceerd. Uit een daarvan wordt acht gul den vermist. Op vr ij e voeten. De persoon, die Maandagavond te Wageningen in arrest werd genomen, verdacht van diefstal ten nadeel© van zijn zwager, te Renkum woonachtig, is weder op vrije voeten gesteld. Tot heden bleef hot onderzoek der politie zonder resultaat. Bittere armoede. Wij lezen in ,,De Residentiebode" ,,Eenige dagen geleden, bij de snijdende koude, kwam een klein meisje, bibberend in de dunne kleertjes, een slagerswinkel hier ter stede binnen. ,,Een half ons vet, mijn heer". Op de vraag voor welk doel dat was, die kleine hoeveelheid, vertelde het kind, dat moederaardappelschillen op had staan, maar dat deze toch zoo niet te ge bruiken waren, en dat moeder haar daarom stuurde om voor die paar centen (meer geld was er niet in huis) vet tè halen. Nadat de kleine vertrokken was, gelastte de baas zijnen knecht het meisje te volgen, om hem to berichten, of dat verhaal waar heid of leugen was. Na eenigen tijd terugkeerende bevestigde de knecht maar al te zeer de woorden der kleine. Ik heb me nooit zoo'n armoede kunnen denken, sprak hij. Een arme moeder zit •daar met 5 kleine kinderen in een vertrek zonder kachel. Op een petroleumstel staan aardappelschillen te stoven. De tranon big gelden den stoeren knecht van het bleekó gezicht. Vrouw, riep de patroon zijn echtgenoote toe, vul mij deze mand eens half met aard appelen en jij, zoo wendde hij zich tot den knecht, snijd eens een flink stuk vleesch af. Na een rijksdaalder bij zich gestoken to hebben, noemt hij de mand op, waarin be halve de aardappelen en het vleesch nog een paar zakken met het een en ander zich be vinden en zoekt hot aangegeven adres op. Hulde aan dien brave, die, aan een op welling van zijn hart gevolg gevende, op deze wijze een arme familie voor eenigen tijd uit de bitterste armoede verloste." Noodlottige val De arbeider L. Smit, wonende aan het Winschoterdiep, te Groningen, is Zondagavond, toen hij met eenige kameraden op de leuning van de Bontebrug zat te praten, achterover gevallen in h$t Winschoterdiep. Twee uur later werd zijn lijk, met behulp van ©en dreg, gevon den. Maandagnamiddag had te Groningen, een ernstig ongeluk plaats. Door een noodlottig toeval had de arbeider H.,, wonende aan den Westerbmnensingel, hot ongeluk in den kolder van het pakhuis der heeren Mekel en Ten Have, in de Hoekstraat te vallen, zoodat hij bewusteloos werd opgenomen, 's Avonds is de man overleden. De „Vienna" en de mist hoorn. Naar aanleiding van wat de N. R. Ct. op gezag van den commissaris van hot loodswezen te Hoek van Holland, meedeel de over de stranding van het s.s. „Vienna" en het onklaar zijn van den nieuwen mist hoorn, schrijft de heer A. den Broeder, ge zagvoerder van het s.s. „Batavier III": Ik ben ongeveer terzelfder tijd als de „Vienna" voor den waterweg gekomen. Niet tegenstaande wij zeer dicht langs het Maas lichtschip moeten gekomen zijn. hebben wij er geen misteignaal van gehoord. Toen we volgens bestek en loodingen bij genoemd lichtschip waren, zijn wij op den koers van den Waterweg gestoomd en kwamen we dicht bij de brulboei, die op het wrak van de „Lindosfarne" ligt. Dit was toen onge veer half zeven en we hoorden toen niets van den misthoorn op het Noorderhoofd. Na eenig zoeken en looden zijn we dicht voor den Waterweg geankerd. Nadat het dag ge worden was, besloot ik nogmaals te trachten naar binnen te stoomen. We kwamen vlak langs het stoomschip „Yarmouth", de zoo genaamde vleeschboot der Harwichlijn, welk schip ongeveer 600 meter van het Noorder hoofd geankerd lag. Op mijn vraag of do gezagvoerder van genoemd stoomschip den misthoorn gehoord had, werd ontkennend geantwoord. Na nog een paar honderd me ter te zijn doorgestoomd hoorden we zeer flauw den misthoorn. Dit was te 9 uur v.m. en we stoomden zeer langzaam naar binnen. Dc misthoorn werd door ons niet verder dan 300 a 400 meter gehoord. Het stoomschip „Yarmouth' is ons waarschijnlijk later ge volgd. Waar dus uw zegsman zegt dat ook ander© schepenwaaronder do vleeschboot, onder dezelfde omstandigheden zijn binnen gekomen, wilde ik opmerken dat, toen ik binnenkwam, de misthoorn blies, en de om standigheden waren dus niet dezelfde als die, waaronder de „Vienna" trachtte bin nen tc komen. De zegsman van de N. R. Ct. heeft be weerd, dat het den gezagvoerders niet wordt gevraagd, of het mist of niet, of bet weer is of niet zij moeten binnenkomen en op tijd zijn. Omtrent deze bewering zegt kapi tein Den Broeder Dit nu had ik het allerminst verwacht uit den mond van iemand, die zelf als gezag voerder heeft gevaren. Zeer zeker zal nooit een gezagvoerder ©ener geregelde lijn hem dit verteld hebben. Uit den aard der zaak zal men, wanneer men het bevel voert over een handig schip met sterke machines, wat meer doen dan een ander onder minder gun stige omstandigheden. Mijn ondervinding is, en ik heb nooit anders van andere gezag voerders gehoord, dat er nooit gezegd is, dat wij binnen moeten komen, weer of geen we6r

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2