BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. pondent van do Frankf. Ztg. eergisteren avond verzondenHet luidt aldus: Het Lissabonscho straatleven maakt een geheel alledaagse hen indruk; slechts de openbare gebouwen en enkele banken hebben half stok gevlagdoverigens is de rouw versie ring zeer sporadisch. Het laatste schieten Ihad plaats in den nacht na het moordtoo- neel. Sedert is er van opgewondenheid niets te bespeurenoveral boerseht afwachtende rust. Den ©enigen luiden toon brengen de krantenjongens in het verkeer, die ieder •kwartier oeno andere combinatie van het in •wording zijndo kabinet uitroepen. De samenstelling van de niouwe regeering on dervindt bezwaren wegens do part ij verschil len van do candidaten. Wij hebben gewaagd van de verontwaar diging, dio in het vorige jaar de kwestie der voorschotten aan «ti n Koning in het land heeft verwekt In de Kamer gaf dit aanlei ding tot stormachtige too neeion. Een der republikeinsche leden iilfonso Coeta, zeide o a. ,,Ik verklaar dat het land, welks manda taris en vertegenwoordiger de minister-pre sident is, dadelijk volkomen rekening en verantwoording over* deze voorschotten ver langt, en dat de minister tot den gene, die er voordeel van getrokken heeft, zegge, dat het uoodig is, alles terug to betalen en met rente, zonder uitzondering van een enkelen poeten daarna, wanneer alles betaald is, moet hij tot dien persoon zeggen: „Senior (de Fortugeesbho uitdrukking voor Sire), ga weg, ga uit het land, anders moet ik u in de gevangenis stoppen. De voorzitter viel hier den spreker in de rede en zeide,,De afgevaardigde moet zijne woorden intrekken ,of ik moot het regio- ment van orde toepassen." Ce afgevaardigde antwoordde: ,,Ik neem niets terig. Voor minder dan wat Koning Oarlos heeft gedaan, is net hoofd van Lode- wijk XVI op het schavot gerold." Hierna werd Oosta onder groote opschud ding door soldaten buiten dè deur gezet. Lissabon, 4 Febr. De minister van oorlog spreekt de geruchten tegen over eene omwenteling of over ongeregeldheden, van welken aard ook, te Oporto. Noch in bur gerlijke, noch in militaire kringen is iets te bemerken van een© oproerige beweging. Ook de koorson bleven vast, ondanks den toe stand. Madrid. 4 Febr. De Corrcepcmdencda meent te weten, dat Joao Franco morgen hier zal komen. Hongarije. Budapest, 4 Febr. In eene heftige interpellatie verweet de dissident Bertha den gemeenschappelijken minister van buiten- Jandschc zaken, baron Aehrentohal, dat hij in do commissie voor bujienla.ndsc.lie zaken verklaringen had afgelegd, die grievend wa ren voor Hongarije, vooral döor te zeggen, dat het compromis de gemeenschap van sou- verein had veranderd in eene werkelijke na tionale eonheid. De spreker verzocht, de Ka mer daartegen te protesteeren en den minis ter rekenschap te vragen over zijn uitlatin gen. Het. antwoord van den minister-president werd uitgesteld. Rusland. Het proces wegens do overgave van Port Arthur nadert thans, nadat het militaire gerechtshof er in de dertig zittingen aan heeft gewijd, zijn einde. De laatste zitting, waarin verhooren go- houden werden, was nog rijk aan sensatie- wekkende momenten. Kolonel Werschinin, die gehoord werd over do gedragingen van generaal Stössel bij de ontruiming van de vesting, maakte diepen indruk, toen hij verhaalde, dat Stössel van de achttien kar ren, die van de Japanners waren verkregen om de vrouwen en kinderen van de officie ren te vervoeren naar do door Nogi voor hun verblijf bestemde, afgelegen plaats, tien kar ren voor zich in beslag nam om do door hom bijeengebrachte goederen to vervoeren. Do vrouwen en kinderen van de officieren meea ten dezen langen weg te voet afleggen, en kolonel Werschinin was getuige van de droevige tooncelen, die daarbij plaats had den. Voor oen kostbaar tapijt, dat behoofde aan don stadhouder Alexejew, werd zooveel zorg besteed, dat in de Nowojo Wremja de ironische opmerking werd gemaakt, dat Stöasol ziin strategisch talont slechts had ■besteed om dit tapijt behouden naar Rusland te brengen. Aan den anderen kant werd een brief voorgelezen van generaal Kondratenko, waarin deze, die onder de verdedigers van Port Arthur heeft uitgeblonken en wiens dood; als het zwaarste verlies voor de verde digers is gekenschetst, den kritieken toe- Btand van de vesting heeft geconstateerd 'en den dringenden raad gaf om onderhandelin gen met de Japanners over do capitulatie aan te knoopeu. Zuid-Afrlka. Uit Johannesburg wordt bericht, dat het compromis betreffende de Aziatische arbeids krachten in Transvaal op oen volgenden grondslag gesloten isDe toekomstige Azia tische inngratie blijft verbodendo reeds ge vestigde Aziaten moeten zich binnen drie maanden laten registireereu. Alle personen, die in hechtenis waren genomen omdat rij de inschrijving achterwege hadden gelaten, worden in vrijheid geste.u, en «l vroeger in Transvaal gevestigd geweest zijndo Indiërs mogen uit Indië terugkeeren. Daar de woord voerder van de Indiërs, Gandhi, zich in de bres stelt voor de aanneming van het com promis dkxxr zijne landgonooton, kan de cri sis als geëindigd beschouwd worden. Allerlei. vIn do laatste naive eeuw is een twin tigtal staatshoofden uoui moordenaars om gebracht, zegt do JN. R. Ct. De reeks vangt aan in 1860 met Daaiilo i vorst van Monte negro, die na een week regeerens, door een wraakzuchtig vijand w„rd omgebrachtdan Lincoln, 14 April 1865 doodgeschoten :n den schouwburg te Washington, Miohael Obreuovits, vorst van Servië. 1868Garcia Moreno, president van Ecuador 1868Abd- el-Azis-Khan. wiltau van Turkije, 1876; Garfield, weer eeu president van de Yeree- nigdo Staten, doodgeschoten 1881Alexan der [I van Rusland, bomaanslag door een nihilist op straat, 1881; president Mereudez van San Salvador, 1890Carnot 1894de Keizerin van Korea 8 October 1895Xasr- ed-Din, Sjah van Perrië 1896; president Borda van Uruguay 1897 president Barrios van Guatemala 1898Keizerin Elizabeth van Ocetenrijk, to Genève d«x>dgestoken door een anaradhist 1898ex-president Heureaux van San Domingo 1899Koning Humbert van Italië 1900; Mac Xmley 1901Alexan der en Draga van Servië Juni 1903; Koning en Kroonprins van Portugal 1 Februari 1908. A i n - Se f r a, 4 Fe:br Twee sergeanten, twee korporaals en een dertigtal manschap pon rijn «mgekomen in don sneeuwstorm. B I i d a, 4 Febr. Men is zonder berich ten omtrent een detachement van dertien soddatondat <k©1 uitmaakt van eene land meetkundige expeditie en kam,pee rende op den bergtop Ferruka op 1500 Meter hoogte, waar het» door de sneeuw is 'ngesloten. Er is een detachement uitgezonden om hulp te brengen. Kameroverzicht Tweede Kamer. Do vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag, werd geopend door. den voorzatter, jhr. Roell, die de volgende toespraak hield, wolko staande werd aangehoord Mijne HeerenIk vertrouw uiting te geven, ook aan uw gevoelens, wanneer ik van deze plaats mijn afschuw uiti over den aan slag welke met zoo noodlottig gevolg tegen het Vorstenhuis eener Cevrienoe natie werd beraamd en uitgevoerd. Deernis met de Hoc- ge slachtoffers daarvan paart zich aan deel neming in den rouw hunner Koninklijke be trekkingen, zelve tea- uauwernood aan het dreigend loodsgevaar onJtkomen. De veront waardiging door deze euveldaad opgewekt, beperkt zich niet binnen de grenzen des ■lands waarin zij werd gepleegd, doch daarin wordt ik houd raij daarvan verzekerd ook door ons volk in zijn onderscheidene ge ledingen ten diepste gedeeld- Ik heb de eer voor te stellen, Mijne Hee- ien, Z.Exc. den Minister van Buiten!andgohe Zaken uit te noodigeu zijn tusschenkomst wel te willen ve. tienen opda4 de door mij uitgebrachte gevoelens ais die van de Twee de Tvanier der Staten-Generaal aan de Por- tugcesche Regeering raogeu worden kenbaar gemaakt De Minister van Ba tenland- so'he Zaken (jhr Van Tets van Gkni- driaan) verklaarde dat Harer Majestoitis Re- geeriug zich volkomen aansluit bij de woor den door den Voorzitter gesproken. Het zal don Minister een hoogst gew. tdeer de taak zijn overeenkomstig den uitgedrukten wensch van do ,-ier geuite gevoelens den tolk te mc«gen zijn bij de Portuge^eche Regeering. Do Griffier deed daarna mededeel ing van de ingekomen stukken, waarna werd overgegaan tot het ->niouw samenstellen der afdeetingen, die zich vervolgens naar de sec tiekamers begeven tot het kiezen van voor zitters en ouder-voorzitters De Orodküwet voor oorlog, met nog een paar wetsontwerpen van kleinen omvang werden ter onderzoek naar de afdeelingen verzonden. De heer Van Deventer vroeg en be kwam verlof, op nader te bepalen dag, den Minister "am Koloniën .e interpelleeren over de behandeling eener strafzaak tegen inlan ders die op 30 November 1907 in de Resi dentie Semarang zijn ter doo'i gebracht en de wijze waarop dat is pesehied. De vergadering werd daarna gesloten. Credietwet Oorlog 1908. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot voorloopige vaststelling van het VIIIe Hoofdstuk der Staatsbogrooting voor 1908 was de aandacht van sommige leden getrokken door de woorden in de Memorie van Toelichting: ..Daarbij is uitgegaan van d© overweging, dat bij die behandeling niet is gebleken van liet bestaan van ernstige bezwaren tegen bepaalde posten der ont- werp-begrooting." Terwijl zij op dit oogen- blik over de juistheid dier woorden geene godaelitenwisseling wenschten uit te lokken, meenden de leden die dezo opmerking maak ten, toch te moeten opmerken, dat hun zwijgen niet mocht worden uitgelegd als eene toestemming, Overigens gaf het onder zoek slechts aanleiding tot d« vraag, of ten aanzien van de uitgaven, bedoeld bij de artt. 178 en 183 inderdaad vaststaat, dat voor het gaande houden van den dienst noodig is, dat beschikking mogelijk zij over hel volle bedrag der uitgetrokken sommen. Die Ooanm. van Rapp. acht hiermede hot wetsontwerp voldoende voorbereid. Berichten. Do Staatscourant van Woensdag 5 Fe bruari 1908 bevat o. m. de volgende kon. besluiten bij het departement vam financiën bevor derd tot lioofd-oommiesinr. L. J. A. Trip, thans commies; tot. commiesC. W. L. Arbeiter, H. B. Kips, J. J. van Steenbergen, J. den Herder en mr. J. II. R. Sinninghe Damsté, thans adjunct-commies tot adjunct-commies W. A. M. van Hingen, C. P. A. Pouleyn, H. A. J. Rin- nooy en P. H Tonnaer, thans eerste Iplerk benoemd tot bewaarder van de hypothe ken, het kadaster en do sdheepsibewijzen te Maastricht J. Galand, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de 18e divisie te Breda; benoemd bij de Rijkspcstspaarbarikdircctie tot 2e klerk mej. J. M. E. van der Heij den tot 2e adtistent H. C. Goedknegt en J. do Label la, tijdelijk ambtenaar; op verzoek eervol ontslagen E. H. Gris- man, oprichter bij de rijkskustverldchting te IJmuoden; benoemd tot ridder dor Oranje-Nassau- ordo B. Fblkers, rijksbelastingontvanger te Groningenals hoedanig hij op verzoek eer vol is ontslagen; tot notaris te Gouda R W. H. Pitlo, Candida at te Arnhem op verzoek eervol ontslagen A. Hounink Lzn burgemeester van Marum; bevorderd bij het departement van land bouw tot adjunct-commies mej. E. M. van Gelsdorp, G C. Groen, J. Ubels, J. J. Hotz, J. C. Eelvelt, J. Schermer, allen le klerk tot le klerk H. Verhagen, te 's Gra- venlbage bevorderd tot le klerk J. Benthem, 2e klerk; tot 2e klerk J. A. S. Asfburg, mej. J. A. M. van Iterson, W. Antheunissen, allen tijdelijk1 benoemd tot ridder 4o kl. der Militaire Willemsorde de sergeant der genie van het Indische leger C. Rockx, wegens krijgsver richtingen op Celebes. Namens de Nederlandsche regeering is aan het Gouvernement van Portugal deelneming betoond met den dood der Vor sten te Lissabon. Bij de begrafenis, die op a.s. Zaterdag, 8 Februari, bepaald is, zal ons land verte gen woordigd worden De Ziweedsche zending koant hedeöi avond ten 9 uur uit Brussel in de residen tie aan en wordt aan het spoorstation ont- vangen door luit. ter zee le kl. Jhr. Von Mühleu, aan de missie toegevoegd adjudant van H. M. Het gala-diner ter harer eere op Don derdag ten Hove, zal wegens den rouw zon der muziek gegeven worden. De nieuwbenoemde, laatstelijk te Kojjenhagen geaocred'i teerde, gezant van Oostenrijk bij het Nederlandsche Hof, is de hoer Wijden bruok. In de heden voormiddag ten elf uur te houden vergadering van de Tweede Ka mer zouden behandeld worden de Crediet wet voor Oorlog en het wetsontwerp tot ver booging van de Vestingbogrooting 1907, over welke wetsontwerpen door de afdee- iirgen tot rapporteurs zijn benoemd de hee ren Bolsius, ïhomson, Tydeman, Talma en Ruys de Beerenbrouok. Bij beschikking van den minister van Landbouw is ingesteld een commissie, met opdracht de eigenschappen van de hier te lande voortgebrachte kalkzandsteen aan eon onderzoek te onderwerpen, on zich uit te spreken over de vraag, voor welke toepassin gen dit materiaal wel, en voor welke hot niet geschikt is, dit in verband met die edschen, die aan het materiaal voor ver schillende doeleinden in het algemeen be lang ziin te stellen zijn benoemd in die commissie: a. tob lid en voorzitter de heer'J. van Hasselt, c. i., oud-jdirecteur van publieke werken te Amsterdam b. bot leden de heeren P. van der Burg, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; G. W. vau Heukelom, c. i., ingenieur bij den dienst van weg en werken der Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Breda; G. N. Itz. b. i hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool to Delft; P. D. C. Kley, t., hoogleeiaar aan de Technische Hoogeschool te Delft; W. van Leeuwen Jr., aannemer van pu blieke werken te Rotterdam; H. ter Meulen, t., hoogleeraar aan do Technische Hoogeschool te Delft; J. W. C Teïlegen, c. i., directeur van het bouw- en woningtoezioht te Amster dam II. Wortman, c. i., ingenieur van den Rijkswaterstaat te Am sterdam;, en zijn toegevoegd aan die commissie: a. als adviseerend lid, de heer J. A. van der Kloes, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; b. als secretaris de heer A. J. Kloos, c. i., te Hof van Delft. De heer Duymaer van Twist in levensgevaar. Men meldt uit Steen wijk aan de Tel. De heer L. F. Duymaer van Twist, lidl der Tweede Kamer voor hot district Steen- wijik, is gisteren aan een groot gevaar ont komen. Te Yollenhoven ee>n duiker zullende bezichtigen, begaf hij zich daartoe op het ijs. Dit bleek echter niet meer betrouwbaar te zijn, het brak onder zijn voeten weg en onze afgevaardigde verdween in de diepte. Met levensgevaar mocht men er in slagen hem te redden. Jubileum burgemeester van Edam. De burgemeester van Edam, de heor Calkoen. heeft, zooals wij reeds in 't kort meldden, Maandag zijn 25-jarig jubileum als zoodanig gevierd. Reeds Zater dagavond begon het fee6t. Den jubilaris werd in het Heerenlogement een ovatie gebracht door ruim 400 kinde ren, die op verdienstelijke wijze een feest lied zongen. De ingezetenen noodigden daarop den ju bilaris uit, in een rijtuig plaats te nemen, dat hom naar zijne woning bracht. De stoet, schitterend versierd en verlicht, trok duizenden en duizenden nieuwsgieri gen. Gisteren was de gansche stad versierd. Reeds gistermorgen in de vroegte trokken de schoolkinderen naar de woning van den jubilaris, waar onder begeleiding van twee fanfarecorpsen de' kleppcrmareoh werd (Uitge voerd. Te twaalf uur was er officieel© ontvangst door den Raad en werd burgemeester Cal- koen een prachtig geschenk (pière de milieu) met oorkond© aangeboden. Te half één had een uitvoering plaats van het feestlied met koraalzang door 200 zangers en van den ktipperrnarsch onder leiding van den heer L G. Jansen Iets later wenden den jubilaris overhan digd de geschenken door de burgerij van Edam en van Volendam bijeen gebracht. Do oommissie uit Edam schonk een ameu blement met album, waarin photo's van alle werken, uitgevoerd onder het bestuur van den burgemeester. Volendam bood een portret met oorkond© aan. Daarna begon do druk bezochte receptie. Om half vijf vertrok de jubilaris met do feestcommissie naar Volendam, alwaar zij aan het station door het Volendammer co mité werden ontvangen. Met de muziek werd dan de wandeling naar het patronaatsge bouw St. Jozef gedaan, waar kinderfeesten gehouden werden en waar de kinderen den jubilaris een feestlied toezongen. Een jon gen en een meisje in hun eigenaardig cos- tiium boden den jubilaris met eene samen spraak een bouquet aan. Na afloop daarvan werd een wandeling door bet versierde en verlichte dorp ge maakt. Tot slot werd den jubilaris en diens fami lie in het hotel Spaander een diner aange boden. Do tooneelverceniging Nn.it en Genoe gen" te Edam, gaf een bal masqué, waarop dcf jubilaris genoodigd was. Uit alle orden van ons land ontving de burgemeester gelukwensohen, geschenken, bloemenhulde enz. De burgemeester heeft alle stadswerkers rijkelijk onthaald en alle armen en ouden van dagen mildelij'k bedacht. Oo-k aan de schoolkinderen werd een schitterend feest bereid, Op 22 April a.s. hoopt de hear A. W J. J. baron van Nagell, t© Barneveld, den dag to herdenken, waarop hij vóór 25 jaar aan het hoofd dier gemeente kwam te staan. Uit de ingezetenen heeft ziek een comité gevormd, dat ziioh belast met de feestelijke herdenking van dien dag. Voor de vergrooting van de am bachtsschool werd door den raad van Arn hem een bedrag van f 29,000 toegestaan, onder voorwaarde, dat het bestuur geduren de de jaren 1924 tot 1933 jaarlijks een be drag van f 3000 en in 1933 een bedrag van f 2000 terug betaalt. Tot lid van den gemeenteraad van Haarzuiilens is gisteren gekozen de heer J van Ulijk, met 43 van de 59 uitgebrachte stemmen. De heer A. Kool verkreeg 16 stem men. In den ouderdom van 73 jaren is in Den Haag overleden de gepens. kapitein ter zee de heer J. A. Baart de la Faille, die in 1S48 als adelborst in, dienst getreden, in 1882 den zeedienst verliet. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag ten 1 uur van het sterfhuis naar Oud Eik-en-Duinen. Veerdienst Enkhuize n 9 II a voiren. Gisteren is de volledige dienst EnikhuizenStavoren v.v. hervat ook wat de betreft reizigers en bagage. St. Elmusvuur. Vrijdagavond tusschen zes en zeven uur reed iemand uit 's-Gravenland per fiets langs den Vaart-weg. Het sneeuwde en woei op dat oogenblik vrij hevig, terwijl van tijd tot tijd een felle bliksemstraal flitste. Op eens merkte de rijder aan zijn neergeslagen slappen hoed een lichtstreep. Hij veegde er met de liand langs en zag kort daarop zwakke lichtbun dels aan de toppen van zijn vingers, die op het stuur van do fiets rustten. Maar ook de fiets begon licht af te geven en een aller aardigst lichteffect vertoonde de ronddraai ende wielen. De rijder begreep spoedig met St. Elmusvuur te doen te hebben. (Hbld.) Voor de werkloozeu. Men meldt ons uit 's Gravenhage Bij de telling der gelden, ingezameld door middel van een schaaJcolleote, ten bate van de Werklooaenkas van Armenzorg", bleek, dat deze heeft opgebracht pl. m. f 6530 en de straatoalleote door middel van de busjes ongeveer f 3360, zoodat bijna f 10.000 voor de werkloozan aan Armenzorg" kan wor den afgedragen De doodslag te Hedel. Men meldit uit Iledel nog aan de ,,'s II. Ct." omtrent den daar gepleegden doodslag: De verslagene, A. van Dalen, bevond zich Zondagavond ten herberg© van M. S. van Mal, nabij het station, in gazalisohap van oou'ig© personen uit het naburige Velddriel, die met den trein waren meegekomen. Om 10 uur heeft hij de herbbrg verlaten. Vol gens sommigen is hij toen door de Driolschen meegetroond, volgens anderen hen achterop geloopen, gewapend met een paal. Wat er toen op den weg is voorgevallen, ligt nog in het duister. Kort daarna is hij bewusteloos binnengebracht bij A. de G-., en later be wusteloos naar zijn eigen woniaig vervoerd, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen, den volgenden morgen is overleden. De verslagene laat een weduwe met zes jeugdige kinderen geheel onverzorgd achter. De drank schijnt ook in deze treurige zaak weer een voorname rol te hebben vervuld. Me taal diefstal in 't groot. De firma Wilson, aannemer van het leggen van waterleidingbuizen te Helder, vermiste in den laatsten tijd herhaaldelijk een groot aautal gegoten buizen, liooden voeringen, ©nz. De politie te Helder kwam dlei daders, twee werklieden in dienst der firma, op het spoor, en het bleek dat zij niet minder dan ruim duizend kilogram aan ijzer en lood hadden ontvreemd, die bij een opkooper te Helder in beslag werden genomen. De inktwerper tc Amster dam laat weer van zich hooren Zaterdag avond rnaaikto hij twee slachtofferseen jongedame in de Leidschestraait en een in de Van Baerlestraa-t moésten te laat ontwaren dat haar lichte toiletten door eeu donker groene, dik kleverige massa, waren bespoten en vernield. Doodgekneld. Maandagavond is in de haven te Scheveningen binnengeko men de logger 452, van de readers J. den Dal'k en Zonen, met het lijk van den schip per Ario Jongejam aan boord, die op de te rugreis van Engeland tengevolge van een stortzee tusschen een deel der verschansing «n een der masten beklemd is geraakt, waar door hem de borstkas werd ingedrukt. Hot lijk word naar de echtelijke woning overgebracht. Vltvuiirt Dr. Iteiger. f Onder treffende belangstelling heeft gis teren op de ailgemeen© begraafplaats te Utrecht de plechtige ter aardobeetolling plaats gehad van Utrecht s beminden burge meester, Dr. Bernard Reiger. Om 12 uur vertrok de stoet van het sterfhuis. Do lijk baar was bedekt met een viertal kransen, waaronder van het Koninklijke Huis. Dc rouwkoets werd gevolgd door 13 rijtuigen, waarin familieleden, deputaties van gemeen tebestuur, universiteit enz. Langs den weg stonden honderden en nog eens honderden geschaard, .uit. tal van woningen hingen de vlaggen halfstok en gedurende een uur beierden de zware klokken va.n den Dom toren Rondom de groeve hadden zich duizenden en duizenden geschaard, een groote politie macht haafdhaafde de orde, die niet werd verstoord Ta-1 van corporaties waren op bot kerkhof vertegenwoordigd Provinciale Staten, ge meenteraad van Utrecht, Kamer van Koop handel e. a. Aanwezig waren de burgemees ters vau Amsterdam, Rotterdam on den Haag en van eonig© gemeenten uit do prov. Utrecht. (Soest, Bunnik, Houten, Maarssen, Achttienhoven, Maartensdijk, do Bilt, Co- then, Zeist, Baarn, Amerongen, Vreeswijk). Tallooze vereenighigen en vennootschappen hadden deputaties afgezonden. Het eerst trad als spreker naar voren mr. L. van Lier, wethouder der gemeente Utrecht, die in een gevoelige rode de bui tengewone verdiensten van Utrecht's groe ten burger huldigde. Vervolgens sprak na mens het college van curatoren der Rijks universiteit mr. Vam Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Prof. dr. W. H. Julius roemde namens den Academischen Senaat aurgemeester Reigers groot© zorgen voor het Hooger Ouderwijs, waarvoor hij een buitengewoon voordeel is geweest, huldigde zijn p-actisohen en tevens wetensohappelijken geest, waarbij Spr. her innerde aan Dr. Reiger s benoeming tot doctor honoris causa in de Staatswetenschap pen. De mensch en de invloed dien hij uitoe fent zijn éénzijn daden en gedachten blij ven voorleven in ons aller herinnering en daarom zeide Spr. nemen wij geen af scheid van onzen curator, maar door zijn werk voor de Hoogeschool blijft bij voor ons voortleven. Jhr. mr. A. P. C. van Karndbeek, lid der Tweede Kamer voor Utrecht (dé heer Roëll was wegens Kamervergadering verhin derd) herdacht dé enorme werkzaamheid van Reiger voor Utrecht, waarvan het verschil tusschen nu en vroeger wel het beste be wijs is. Mr. G. H. van Bodhuis sprak nog een woord als vriend'., waarna de zoon des over ledene voor de betoonde deelneming dank zegde. Hiermede was de indrukwekkende plech tigheid af geloopen de tien grave daling van een vain Neerlamds grootste zonen. rDe toestand van don heer H. A. van Beuningen te Utrecht, was heden morgen weder niet zoo gunstig. De patiënt was iets zwakker geworden. Hilversum. In verband met de vraag of kon worden toegestaan minder dan de voorgeschreven ruimte tusschen twee blok ken arbeiderswoningen te laten, heeft dl© ge meenteraad melt 8 tegen 5 stemmen zich on bevoegd verklaard wijziging te brengen in bepatingeu dér Woningwet. Hilversum. De Hocgo Raad deed uit spraak in dé zaak van een landbouwer te Hilversum, door het gerechtshof te Amster dam tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld wegens onttrekking van eeaiige koeien aan een beslag. De 'drie aangevoerd© cassatie- middelen ongegrond achtendei vei*wierp de Hooge Raad het beroep. Bussum. Eenige bakkers van de electri- sche bakkerij Walden" hebben liet werk neergelegd en zicb aangesloten bij de bakkerij Vereeniging Walden". Zooals onze lezers zich zullen herinne ren, verzocht de burgemeester indertijd; aan den gemeenteraad, om, in verband met den financieelen toestand der gemeentelijke geld middelen, zijn salarisverhooging eerst op de begrooting voor 1909 te brengen. Gedeputeerde Staten hebben die jaarwed de echter reeds thans met f 500 verhoogd. Zooals uit de advertentie in dit num mer blijkt, zal het ArasteirdOmsch Tooneel- gezelisohap van het Paleis voor Volksvlijt artistiek leider de heer Daan van O lief en, Dinsdag a.s. een voorstelling geven in de 'ko mediezaal van Amicitia. Dit gezelschap trad hier Zaterdags van de kermis op met het blijspel Zenuwachtige Vrouwen" van v. Moser en gaf toen een beschaafd en goed sa menspel te zien. Thans wordt opgevoerd het oorspronkelijk blijspel in 3 bedr. „Do Woduwei Hansen", waarmee in verschillende plaatsen veel suooesf is behaald. Na de verschillende concerten en muziek uitvoeringen, kan deze komedievoorstelling ongetwijfeld een aangename afwisseling zijn. Naar wij vernemen houdt de Ned. Middernachtszendings-vereeniging morgen avond een openbare vergadering in het ge bouw Eben Haëzer, waarin als spreker zal optreden de. Fernhout uit Utrecht. P|e Kon. Bond' van. O'ud'-ondeiroffrcie- ren, Afd. Amersfoort, hield gisteren jaar vergadering m „De Arend In 'het door dén° secretaris uitgebracht jaarverslag werd o. m. gememoreerd het aftlreden van den voorzitter, den heer Hassing, wat betreurd wérd; de critiek bij het nazien van de reke ning; het bedanken van enke'e leden van de sirhietvereenigingdé oprichting van het ondte1!steuiningsfonds bij' overlijden. Het aantal asp.deden is achteruit, gegaan. Men schrijft dé vermindering toe aan hetl verloop van het beroepskader Verschillende leden rijn aan betrekkin gen geholpen en menigeen werd geldelijk gesteund. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de ontvangsten bedroegen ruim f 500, dé uitgaven f 437, sanuo in kas f 121,28. De voorzitter bracht secretaris en pen ningmeester donlk voor huu accurate werk zaamheden, Eeu commissie werd 'benoemd; tot! nazien van de rekening. Bij het ondersteuningsfonds is thans in Was f 781.06*. Mededeeling werd gedaan dat op 15 Fe-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2