Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Schilderachtig Holland. Te Weenen is door den heer Otto Friedrich, een beleend aonateur-photograaf en vice-presi dent van de Weensche photo-cluib, een lezing met lichtbeelden gehouden over het „schil derachtige Holland". De heer Fried/ricih, 200 lezen wij in de Neue Freie Presse, gaf zelf uitleggingen bij de photo's, die hij van de Hol'landscht kanalen, de greepjes uit de volksbuurten, Groningen, Utrecht, Amster dam, Haarlem, Zaandam, Delft, Schevenin- gen enz. genomen had. De tocht door Hol land vond veel belangstelling. Besproeit uwe appel- en pereboomeu gerust met Bordeausche pap. In den vorigen zomer zijn in enkele stre ken van ons land de 'bladeren of de vruch ten of "bladeren en .vruchten ibeide van som mige appel- en pereboomen na bespuitingi van deze met Bordeauxsche pap beschadigd of afgevallen, waardoor Qiier en daar schade is teweeggebracht. Ten einde vingerwijzin gen te hebben bij een onderzoek, dat ilk mij voorstel naar de oorzaak van dit verschijn sel in te stellen, zond ik in December jl. tot de rijks Landbouw- en rijikstuinbou wieeraren, tot verschillende oofttelers en boomkwee- kers en tot verschillende andere deskundi gen op 't gebied der ooftteelt, eene serie vragen betreffende het voorkomen van de .bedoelde beschadiging na. de aanwending van Boreauxsche pap, betreffende de om standigheden, waaronder dez© werd waarge nomen, de variëteiten, welke er door wer den aangetroffen, enz. enz. Ook in verschil lende vakbladen en in andere couranten wer den deze vragen opgenomen. Van verschillende kanten ontving ik me- dedeelingen in antwoord op de door mij ge dane vragen mededeelingen, die wel is waar de oorzaak der voorgekomen beschadi ging nog niet tot klaarheid brengen, maar toch bij een later in te stellen onderzoek van voel nut kunnen zijn. Maar van meer dan eene zijde ook vernam ik, dat onderscheiden personen, die sedert 'korterer of langeren tijd gewoon zijn hunne ooftboomen ieder jaar geregeld te bespuiten, of die zich juist hadden voorgenomen, daaT- meê te beginnen, nu bang zijn geworden voor beschadiging, en aarzelen in 't voor jaar de 'Bordeauxsche pap weer aan te wen den. Ik zou het betreuren, wanneer de rucht baarheid, die door mij geheel onwillekeurig, door 't, stellen van de 'bovenbedoelde vra gen, werd gegeven aan de schade, voorge komen na de aanwending van Bordeauxsche pap, tengevolge' zou hebben, dat het aantal personen, die dit heilzame middel aanwen den, verminderde. Mijne bedoeling was in 't geheel niet, het gebruik van Bordeauxsche pap te ont raden; dat was trouwens allerminst te ver wachten van mij, die ook nog in den vorigen zomer zoo tallooze voorbeelden heb gezien van het enorm groot© nut vap deze pap biji dc bestrijding van schurft en andere ziekten van de ooftboomen en het ooft. De door mij ingestelde enquête heeft mij geleerd, dat ©enigszins belangrijke beschadi ging door Bordeauxsche pap slechts in en kele jarèn voorkomt, en dan nog maar zeer plaatselijk, en bij sommige iboomen, terwijl ook die fruittelers, wien het ongeluk trof, niettegenstaande het verlies, dia't zijl bijl sommig© boom en leden, toch door de meer dere opbrengst van hunne andere vrucht- boomen nog veel meer en veel beter fruit oogstten, dan zij die geen Bordeauxsche pap hadden aangewend. Met name de eenste belangrijkste bespui ting, nl. die, welke wordt toegepast een 14 dagen a 3 weken vóór zich de knoppen ope nen, schijnt nooit olf althans hoogst zel den eenige beschadiging te weeg te brengen. Appel- en pe-eschurft zijn zeer gevaar lijke ziekten onzer ooftboomen, die 'de hoo rnen ruineeren, de vruchtopbrengst gering doen zijn en oorzaak zijn dat het fruit, wat er nog geoogst wordt, minderwaardig is, dikwijls onverkoopbaar. Bordeauxsche pap is het beste middeli om deze kwalen te beJ strijden. Eb wanneer nu ook al enkele jaren hier en daar de Bordeauxsche pap eenigo schade teweeg brengt, dan is toch het. voor deel, aan de 'bespuiting verbonden, zóóveel belangrijker dan de een enkele maal aan sommige iboomen daardoor berokkende scha de, dat ik iederen ooftteler met een geruist geweten kan blijven, aanraden Blijf de Bór- deauxsche pap geregeld' .gebruiken Wageningen, 12 Februari 1908. J. RITZEMA BOS. Legaten mr. H. D. Guyot. Door wijlen mr. H. *j. Guyot, oud-vice-pre- sident der Groningsclie rechtbank en oud- hoofddirecteur van het doofstommeninsti- tuut, onlangs te Groningen overleden, zijn o. a. de --olgende, niet van recht van succes sie vrijgestelde, legaten gemaakt.: aan het doofstommeninstituut lc Groningen 25.33.85 H.A. land, gelegen in Reiderwolderpolder, ondeï last van een levenslange uitkeering van f 1500 per iaar; r.an de diaconieën der Nederl. Herv., Remonsfcrantsche, Waialsche, Israëlictiache, Doopsgezinde, R.-K., Gerefor meerde en Luthersche gezindten, die der ge doopte Christenen te Groningente zamen te vordeelen door den erxgenaam, naar diens goedvinden, 15,000 guldenaan de Sociétó pour l'histoire du protestantisme francais te Parijs 10,000 guldenaan de tam mission de l'histoire et de la bi'biiothèqu.3 de® églises walienee te Leiden f i'/,000; aan den senaat der Groningsclie universiteit, ten einde uit de renten daarvam om de vijf jaren eene pre mie toe te kennen aan den binnen- of bui tenlander, die op oorheelkundig gebied de belangrijkste ontdekking zal hebben gedaan, f 10,000; aan de Prins Hendrik-stichting te Egniond aan Zee f 5000aan het instituut voor bliuden te Amsterdam, de Maatschappij tot Nut van 't. Algemeen te Amsterdam, de Maatschappij van Weldadigheid te Frede- nksoord, de landbouwkolonie Ned. Meittray op Rijsselt bij Zutphen, aan den Nederland- schen Protestantenbond te leiden, het kin derziekenhuis te Gron.ngcn, aan den Neder- landschen Vrouwenbond tot verhooging van hot zedelijk bewustzijn te 's Gravenhao©; de Wouwen vereeniging tot bevordering van ■werkzaamheid en welstand oneer de geringe volksklasse te Groningen, de muziekschool te Groningen, de inrichting voor minvermogen de ooglijders aldaar, het museum van oud heden aldaar, de Vereeniging tot bevorde ring van opvoeding en ter behartiging van belangen van verw aarloosde kinderen te Gro- ningc, en het Middengasthuis Kleine Ro zenstraat te Groningen, ieder f 1000. Belangrijke nalatenschap. Op 2 Februari j.l. ie te Rotterdam op 92- jarigen leeftijd ovei.eden mej. J. C. Eick- ma. Door dit overlijden komt het Doofstom men-instituut aid aai in het vrije bezit van de aanzienlijke som die jaren geleden aan deze instelling vermaakt werd door die broe ders Eickma, van welke de een wethouder dier gemeente, de ander griffier bij de recht bank aldaar geweest is. Na aftrek van de door het Doofstommen-instituut uit te kee- reu legaten bedrage.: deze nalatenschappen tezamen pl. m. f 7ü,Ö00. rDe aandeelho-udors der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen verga derdon gisteren in „Eensgezindheid" te Am sterdam onder voorzitterschap van mr. H. P. G. Quack. In deze buitengewone alge- meene vergadering werd behandeld het voor stel tot het aangaan eener geldleening, groot 15 millioen gulden. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. In de vergadering waren vertegenwoor digd 487 aandeelen, uitbrengende 87 stem men. Elactrische tram «oor Arnhem an omatreken. Men schrijft In verband met de verschillende concessie aanvragen tot aanleg en exploitatie van een electrische tram van uit Arnhem, over Oos terbeek, Waldfriede, Doornwerth, Wolfheae en Ede, kunnen wij mededeelen, dat met kracht gewerkt, wordt aan de plannen die 'bij de uitvoering voor de gemeente Arnhem met hare mooie omstreken van niet geringe beteekenis zullen blijken te zijn. Reeds werd den heer E. F. Blase, te Amsterdam, door den gemeenteraad van Renkum met algemeen© stemmen concessie (verleend op het project dat naar 't gevoe- Jen in dien raad mooi en flink is opgezet, en op Oosterbeeksch grondgebied de volgen de wegen bevat 1. Van den voet der Westerbouwing langs den benedendorpeweg tot aan den Hes, om dan verder op Arnhemsch grondgebied over te gaan 2. Van den Amsterdamschen Straatweg bij Reyersheid e over Waldfriede langs station Wolfheze, den Utrechtschen straatweg krui send bij de Koude-herberg naar de Wester bouwing. 3. Van den Amsterdamschen Straatweg langs station Oosterbeek (hoog) den Utrecht schen Straatweg kruisende bij Schoonoord langs den Pietersbergschenweg en Bilders- weg aansluitende bij lijn 1. Als deze plannen werkelijkheid zijn ge worden, zullen Arnhem's omstreken er in niet geringe mate mede gebaat zijn.trou wens wanneer men de verschillende be langrijke veranderingen nagaat, die in de laatste jaren daar hebben plaats gehad, dan vraagt men zich afhoe is 't mogelijk, dat deze plannen niet eerder gevormd zijn. Het station Wol'heze, vroeger een enkel gebouw in de boschrijke streek van Doornwerth, vormt tihans het centrum van een reeks gebouwen, met kerk, hotel enz. Het station Oosterbeek (hoog) vroeger een afgelegen plek van het dorp, ligt than® in de bebouwde kom der gemeente, terwijl de gronden in hare omgeving voor villa's e. a. als bouwterrein willig emplooy vinden en verhandeld warden voor prijzen, die be wijzen dat de gemeente in niet geringe mate in welvaart is toegenomen. Als voorstad van Arnhem wordt de trek naar Oosterbeek steeds grooter en groot er, zoodat de uitbouw van Arn hem in westelijke richting reeds aan de Oostersche grens nabij komt. AJs vanzelf valt hieruit af te leiden, dat een goedkoop en gemakkelijk vervoer middel thans in een bestaande behoefte zal voorzien, afgescheiden van de g-roote voor- deelen welke zullen voortvloeien uit deze j nieuwe verbindingslijnen voor de betrokken gemeenten, zoomede van het gerief voor velen, die des zomers uit vele andere plaat sen van ons land de omstreken van Arnhem 'bezoeken. Schippers beurs. Het aanvan kelijk succes der Schiippersbeurs van de af- deeling Gorkum van den Volksbond tegen drankmisbruik is alleszins bevredigend. De inrichting trok, van de oprichting op 14 Oct. jl. tot 1 Jan., 2788 bezoekers. Echter was het aantal bestede reizen nog niet evenredig aan het groote aanbod van scheepsruimte. De Sdh i pper Sbe urs - oom missie van den Volksbond heeft daarom per circulaire biji hen, die schepen te bevrachten hebben, aan gedrongen om de vrachten zoo eenigzins mogelijk in de Beurs te doen afsluiten. Zuigelingensterfte. Woensdag avond hield de commissie voor het onderzoek naar de oorzaken der zuigelingensterfte, in verband met de voedingswijze en de sociale omstandigheden te 's-Gravenhago ©en verga dering met de dames, die zich tot medewer king bereid hebben verklaard. In deze vergadering werden de dames met inachtneming hunner weneohen in wijken verdeeld en ingelicht omtrent den aard harer werkzaamheden Medegedeeld werd, uat zich tot nog to© 92 dames tot medewerking hebben bereid: verklaard, nl. 48 tot uet bezoeken van 20 gezinnen, 15 tot het bezoeken van 25 of meer gezinnen, terwijl 29 dames geen aantal ge zinnen hebben opgegeven. In het geheel zul len dus 2120 gezinnen bezocht worden, ter wijl het aantal geboorten in één jaar gemid deld 7400 'bedraagt daar ter stede. Behalve bovengenoemde dames zijn nog 26 plaatsvervangsters opgegeven, terwijl 20 dames onder bepaalde voorwaarden medewer king hebben toegezegd. Nog werden de namen der verschillende corporaties vermeld, welke medewerking "hebben toegezegd, nl. het Heilsleger, 't. Roode Kruis, de diaconessen wijkverpleging, de particuliere wijkverpleging van de dames Oost, en de kraamvrouwen vereeniging. Gezondheidstoestand op si garenfabrieken. Eerlang zal door de Gezondheidscommissie te Eindhoven een on derzoek worden ingerteld naar de sanitaire toestanden op de sigarenfabrieken in Eind hoven en omstreken. De opdracht hiertoe moet uitgegaan zijn van den hoofdinspecteur der volksgezond heid Bestrijding van den woe ker. De commissie, benoemd om vanwege de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker een onderzoek in te stellen naar do werking der Voorschotbanken enz. heeft besloten zich vöorioopig alleen bezig te hou den met een onderzoek naar de werking dier ondernemingen te 's Gravenhage. Zij ver zamelt daartoe thans adressen van bestaan de voorschotbanken en particuliere geld schieters, met het doel daarna een meer spe ciaal onderzoek in te stellen naar de wijze van werken dezer instellingen en personen. Een p r ij s uit de 1 o t e r ij. Veertien loopers van „De Residentiebode" t© 's Graven ha ge, die een z.g. loterijclub vtarmdon en samen een tiende lot hadden genomen, trokken eergisteren de f 30.000 en de laatste f 1000 uit de Ned. Staatsloterij. Een buitenkansje voor de menaeihen, die elk met f189 naar huis gingen. En voor moeder de vrouw niet minder. Een deel van de f 30.000 is ook getrokken door 20 werklieden aan de Asohstaal aldaar. Dez© hadden samen een kwart lot genomen, zoodat zij elk ongeveer f320 krijgen. Uit de diamant'ndustrie. Sedert geruimen tijd werden er onderhan delingen geveerd tusschen de juweliersfirma Asscher te Amsterdam en het bestuur van den Alg. Diamantbewerkersbond, over het weer in gang stellen van de fabriek dier firma. Gisteren middag vergaderden daarover een 400-tal werklieden in het gebouw van den A. N. D. li., maar men werd het met de firma niet eens over de voorwaarden, zoodat de onderhandelingen afsprongen Club Internationa1 de Bien- faisance. Naar het ifbkl. met zekerheid verneemt heeft mr. Van Dam, die het O. M. waarnam in de zaak tegen bestuurders van de Club International de Bienfaisance, nog geen beslissing genomen of hij aj of niet hooger beroep zal aan teekenen tegen het vonnis der rechtbank, waarin die bestuur ders gedeeltelijk werden vrijgesproken en ge deeltelijk ontslagen van rechtsvervolging. Na schouwing door de justitie en me dici van het kindje S., te Enschedé, dait dood gevonden werd in de Gronausohe- dwarsstraat, is het begraven. De vermoede lijke schuldige is voorloopig op vrije voeten gesteld. Aanranding. Men meldt aan de „L Ct.": De paandenhandelaar De W. te Oudemir- den (Gaasterlland) is op den openbaren weg voorbij Kippenburg aangerand en gesom meerd zijne portefeuille af te geven. De koopman bood f 4 aan, waarmede de aan rander geen genoegen nam. Hij dreigde met een hakmes, maar de aangevallene verweer de zich met zijn stok en riep luidkeels om hulp. Toen deze verleend werd door een schippersknecht, zocht de aanrander een goed heenkomen. De politie zoekt hem thans. Een jassendief gearres teerd. Donderdagmiddag is te Rotterdam gearresteerd een reiziger, J. J. de R., uit Breda die er zijn werk van maakte jassen en citybags te stelen uit spoorwegwaggons van de H. IJ. S. M. Hij werd aangehouden in dc Aert van Nesstraat door een rechercheur, op aanwij zing van een opkooper. Graansmokk.-lar i. De Berli ner Lokal-Anzeiger verneemt uit Keulen, dat er tegenwoordig op groote schaal graan, vooral rogge, van ons land over de Duitsche grens gesmokkeld wordt. Duitsche kooplie den koopen hot graan bij wagenladingen. De tolbeambten hebben reeds verscheidene smokkelaars gesnapt, oie 20 tot 30 H.L. bij zich hadden. Het toezicht aan de grens is verscherpt. Onder den bloot en hemel. Zooals indertijd bericht werd, waren op de Veluwe een vader en zoon, die de nachten van diezen strengen winter doorbrachten In een soort stolp, gemaakt van een paar sta ken en zakken. Thans meldt het Vad. behoeft de politie hun primitieve woningen niet meer af te breken. Ze zijn het zomer seizoen reeds begonnen en overnachten thans onder den blooten hemel. Ongeluk bij net rangeeren. Op het emplacement te Feyenoord is heden nacht de wissel wachter E. bij het rangeeren met het hoofd in botsing gekomen met een paal der electrische verlichting, waardoor hij onmiddellijk gedood werd. Noodlottige botsing. Een koetsier van do Urbaine, die Donderdag in de Parkstraat te 's Gravenhage, doordien hiji met zijn rijtuig tegen de tram aanreed, van den bok sloeg en onder de in gang zijnde tram geraakte, is in het gemeente-zieken huis aau de gevolgen .van het gebeurde over leden Aanvaring. Gisterenmorgen te 7 uur, toen de Zaandammer Salonboot No. 1 van Zaandam vertrokken was en het Zaan- sche gat uitkwam, wilde deze nog voor de uitgaande „Scheldestroom" van de Holl. Stoomboot-Maatschappij oversteken. Een aanvaring volgd^ en de Salonboot kreeg be langrijke averij aan bakboordzijde. De boot is buiten dienst gesteld wegens de groote schade aan promenadedek en werd aan den steiger aan de De Ruyterkade gemeerd. De „Scheldestroom" beliep op liet oog geen schade. Door gas gedood. Te Monster (We&tland) is de n achinist W. van Lier, werkzaam bij de electrische centrale, door gasontsnapping in die inrichting plotseling gedood. A ai 11 brandwonden overle den. Te Geldermalsen is een kind van v. U. spelende met vuur in aanraking gekomen, waardoor de kleertjes m brand geraakten. Het kind kreeg hevige brandwonden, waar aan het is overleden. Brand. Men meldt aan de Zw. Ct. uit Ambt Ommen Donderdag morgen ongeveer 9 uur, ter wijl de dienstbode zich alleen bevond, brand de door onbekende oorzaak de bcerenbehui- zing van Willem Dijk aan den Hessenweg te Arrien geheel af., De huisgenooten die op het land waren, hadden - og even tijd het vee en enkele stukken van den inboedel te redden. Niets was verzekerd. Een bedrag van f 220 aan bankpapier ging bij deze gelegenheid verloren. Administratieve nauwkeu righeid. Het Hbld. deelt mede, dat in het laatst van December een onderwijzer te Amsterdam een oproeping kreeg om zich ten stadhuize te vervoegen, kamer zooveel. Zoodra hij gelegenheid had, nam hij een „pasje" de man woont in een der bui tenwijken tramde naar het Prinsenhof en spoedde zich naar dc bewuste afdeeling. Aau een der klerken reikte hij zijn op roeping over en weldra daagde er iemand op, met een dik boek ouder den arm en een glimlach om de lippen. „Meneer", zei deze, „ik heb u de blijde mededeeling tc doen, dat u van het Rijk der Nederlanden een dubbel tj'e ontvangt' Een glans van geluk verscheen natuurlijk op het gelaat van den aangesprokene „En mag ik vragen", stotterde hij, „waaraan ik dat buitenkansje te danken heb 1' „U heeft in 1899 een dubbeltje te voel aan het pensioenfonds bijgedragen Wil u maar even teekenen"; en tegelijk schoof Je spreker den opgewonden opvoeder der jeugd het boek toe. Met een gevoel van voldoe ning over zooveel eerlijkheid zette de laatste zijn naam en wachtte. „Ja, ziet u", vervolgde de oureau- man, „de minister van Financiën zal het u toekomend bedrag opsturen aan den Rijks betaalmeester te Utrecht. Of het vandaar u per postwissel gezonden zal worden, of dat u het ten kantore moet afhalen, is mij onbekend. Doch u zult er bepaald nader van hooren De gelukkige is nog steeds wachtende Wat zou dat dubbeltje aan het Rijk wel kosten Gedfeputeerde Staten van Utrecht heb ben bepaald1, dat de vissclierij in de binnen wateren dier provincie wordt gesloten van Zaterdag 7 Maart a.s. tot en met 30 Mei d. a v., met uitzondering van: lo. de vis sclierij door middel van palingfuiken, aal- korven en aaldobbers zoomede van die met het schepnet of de gebbe; 2o. van de vis- scherij op spiering met het kruisnet, welke geoorloofd blijft tot en met 18 April a.s., doch slecht® zal mogen worden uitgeoefend op bepaalde plaatsen. De eendenjacht zal worden gesloten op 7 Maart e.k., na welken tijd ook het kooien met meer zal mogen wor den uitgeoefend, terwijl de kooieeenden op gesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei a.s. De jacht op ander waterwild zal worden ge sloten op 11 April, de jacht op houtsnippen op 29 Februari e.k. beide dagen met zons ondergang. Het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uit geoefend van 2 Mei e.k. tot en met 27 Juni d. a v., met zonsondergang. Voor drie leden van de Provinciale Staten, in het hoofdkiesdistrict Breukolen, zijn door de centrale kiesvereenigihg .Vrijheid en Orde" candidaat geste. voor de aftreding in 1910, de heeren G. J. Blaauv te Kreuke len en L. A. van der Meulen 1 Mijdrecht; voor de aftreding in 1913, de heer S. I. Cam bier van Nooten, te Maarssen. a.Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondags rust heeft, in de plaats van den heer prof. dr. S. D. v. Veen, als zoodanig afgetreden, tot voorzitter gekozen den heer prof. dr. P. H. Bitter te Utrecht. Aau prof. Van Veen werd, overeenkom stig den wensch op de jongste algemeene vergadering uitgesproken, het eerelidmaat schap aangeboden. aiWoendag vergaderde te Utrecht de cen trale vereeniging van de Katholieke Sociale Actie, onder meer tot voortzetting van de besprekingen omtrent de te houden Sociale Week. Met algemeene stemmen werd besloten voorshands niet tot- reorganisatie van de Sociale Weck over te gaan, doch deze, be houdens enkele niet-ingrijpen de wijzigingen, te blijven organiseeren zóó, dat zoowel het oorspronkelijk karakter al® de duur behou den blijven. Van een finale afschaffing der Sociale Week was nog in deze, noch in de vorige vergadering sprake. Zoo spoedig mogelijk zal worden gepubli ceerd, in welk Bisdom en in welke gemeente de Sociale Week dit jaar zal gehouden wor den. aEr zijn te Utrecht plannen in d)e pen tot het oprichten van een vereeniging te gen rijwieldiefstal, oplichting en heling- Van de hand van den heer A. R. P. Swil- lens, rijwielhandelaar aldaar, is althans een ontwerp in dien geest verschenen. Laat ons zien op welken leest men de vereeniging wil schoeien, hoe de samenstelling en toe passing zal zijn. De hoofdgedachte is „het voor den dief waardeloos maken van het gestolen voor werp.'' Van de vereeniging kan ieder bezitter of bezit Bter van een rijwiel tegen betaling van een kleine jaarlijiksefaa contributie lid zijn Hot hoofdkantoor is gevestigd in de plaats, die daarvoor het meest geschikt geoordeeld wordt. In alle steden en dorpen zijn agenten aangesteld. Ieder lid wordt in het bezit go steld van een eigendomsbewijs, dat niet of moeielijk is na te maken of te vervnlsohen. Het bevat twee nummers, waarvan het eene de plaats van aangifte aanduidt, ón het au- dere het volgnummer der tea1 plaatse aange geven rijwielen. Door den agent, worden deze beide nummers met. slagijzers op de staand© buis van het rijwiel aangebracht. Niet kwaad bedacht akooo en we] voor uitvoering vatbaar. Wordt ©en dusdanig genummerd rijwiel ontvtreemd, dan behoeft sledhlta aangifte te geschieden bij den plaatselijken agent. De» neemt dadelijk zijn maatregelen en geeft on verwijld telegrafisch aan het hoofdkantoor kennis van de ontvreemding me*, opgave van de nummers. Ontdekking of aanwijzing van den misdadiger geeft, redht op een beloo ning. Do voordoelen van het stolsel vinden we nader uiteengezet. Zonder overlegging van het eigendomsbewijs zal niemand het gesto len rijwiel willen koopen. Bovendien ken merkt desene. die op de®e wijze een genum merd rijwiel te koop aanbiedt achzelf aki den dief. Het zal derhalve zeer moedel ijk zijn het. rijwiel van de hand te doen. De premie denkt men zioh zeer hoog tussohep do f 100 en f200. Aan liefhebber® om den dief bij de justitie aan te melden «al het derhalve niet ontbreken. Omtrent de samenstelling van het eigen domsbewijs worden voorts vcrsahillende wen ken aan de hand giédaan, terwijl het een nauwkeurige opgave moet bevatten van de bijzondere kenmerken van het rijwiel, het fabrieksmerk, den aard der onderdeden, en kele afmetingen enz. De staande buis wordt het meest geschikt geacht, omdat geen plaats aan 't rijwiel meer in 't oog loopt, gemakkelijker te vin den is, terwijl het wegmaken der nummen niet dan met veel moeite en kosten kan ge schieden en het verwijdteren van de bui» zeer hoog© koeten mee brengt en alleen dbor ©en bekwaam reparateur verricht kan wor den. In h©t plan van exploitatie worden bij een contributie van f 1.50 peT lid de inkomsten óp f150,000 geschat en de uitgaven op f80.000. Dfe kern van het ontwerp is iiiermede san onze lezers voorgelegd. Men meldt uit Zeist Heden nacht omstreeks drie ure ontstond brand in de werkplaats, een houten schuur van den meubelmaker H. J. Bijkerk, Jager- laan 16a. De werkplaats bevond zich op een erf achter het woonhuis. Deze is geheel' verbrand. In de werkplaats waren verschil lend© gereedschappen, een voorraad hout en eenige meubelen aanwezig. Vóór dat de brandweer aanwezig was, hadden de omwo nenden den' brand bijna gebluscht. De eige naar, die met zijn gezin in diepen slaap verkeerde, werd door de buren gewekt. Alle® is verzekerd. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Een treurig ongeluk greep Donderdagmorgen te Driebergen plaats. De 75-jarige landbouwer de B. was bezig met zijn hitten wagen mest te rijden. Toen hij met zijn leegen wagen het weiland naast Lindenhorst wilde oprijden, schrok het an ders zoo makke paard en sloeg op hol. Da wagen sloeg óm en de bestuurder kwam met het hoofd tegen eeu muur terecht. Be wusteloos bleef de ongelukkige man liggen. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer constateerde hersenschudding. Heden och tend is De B. reeds aan de gevolgen over leden Baarn. Door den gemeenteraad werd goedgekeurd' het verzoek van het bestuur van het departement Baarn der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen tot aan wijzing van een stuk gemeentegrond, groot 1000 vierk. M., voor den bouw van een niéu we teekenschool. B. en W. achtten de oprich ting van zulk een school van groot belang "Voor Baarn en stelden daarom voor een stuk grond van die grootte aan de Penstraat te zijner tijd beschikbaar te stellen voor 1 per vierk. Meter. Ook werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. en de gascoinmisBie om ten behoeve van armbesturen en dergelijke commissies te beoordeel'en door B. en W., de cokes der gasfabriek verkrijgbaa- te ste'len per bon tegen verlaagden prijs, eveneens ter beoor deeling van. B. en W ouder voorwaarde dat per gezin niet meer zal worden bedeeld dan 1 of hoogstens 2 H. L. per week. Baarn. De plaatselijke afdeeling van het Centraal Genootschap vóór Kinderherstel- tings- en vacantie-koJonies heeft f 100 be schikbaar gesteld voor een te stichten twee de koloniehuis. Dit wordit waarschijnlijk gebouwd te Apel doorn. Hilversum. B»noemd is tot controleur der gemeente belastu-gen de heer D. Burgera- dijk, oommies »e kl bij de inspectie van de Registratie en Domeinen te Leiden. Hilversum. Alhier is opgericht een afdeeling „Hilversum en Omstreken" van de Vereeniging van onctrwijzers bij het M. U. L. O. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hoeren A. M. Borren, voorzitter van ge noemde vereeniging, K. Westerling alhier en G. W. J. Holman to Baarn. Buss urn. Herbenoemd is tot secretaris der Gezondheids-commissie rar. J. M. Jolles. N.n kerk. Door den heer A. van Dijk huizen Jr., wethouder en kerkvoogd der.Ned. Herv kerk alhier en diens zustor mejiiffr. W. van Dijkhuizen ordt aan de buurtschap N ijk erkerveen geschonken eon kerkje met to ren en uurwerk. Hot gebouw zal ongeveer 300 toehoorders kunnen bevatten. Het ontwerp is 700 goed als gereed en binnenkort kan men de aanbesteding ver- waakten. Voor de bewoners der buurtschap is deze schenking van groote beteekenis. Eten voorloopig© oommissie voor de stichting van een medische faciliteit aan de Vrije Universiteit to Amsterdam, had tegen gisteren avond' een vergadering belegd in De Arend. Ds. Teerink had dc leiding en deed met pslamgëzang openen Na in het kort. betoogd te hebben, dat ds Christelijke jongeling ook aan. de Christelijke school op medisch gebied moot kunnen artu- doeren, verleende hi; het woord aan ds. J. G. Klomp van Wassenaar. Deze wee© op hét ongeloof dat is toogeno-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3