KOLONIËN. "binnenland" Uit den omtrek. I&nige inlichtingen verstrekken omtrent hare Jrg&nisatie en financieelcn toestand, con- Vrrieten enz., als de praaiden';. zal bepalen. Venezuela. Het hooggerochthof van Venezuela heeft do asfalt-concessiën nietig verklaard. De Amerikaansche maatschappijen, die houder* rijn van deze conoeeaiën, hebben tegen dew beslissing geprotesteerd bij het Amerikaan sche gezantschap. Er worden onderhande lingen gevoerd tusschen Caracas en Washington, en een Amerikaansche kruiser is te La Guayra aangekomen. Allerlei. vHet huwelijk van mej. Elkins met den Ita'iaanechen hertog wordt nog wat uitge steld. He-!, zal niet plaats vindon voor No- ve: ber. Er zijn nog moeilijkheden te over winnen. o.a de geloofemoeilijklieid. De her- tcg is katholiek, moj. Elkins niet. vEr gaan allerlei berichten, dat de To- Belli's scheiden zullen. Deze worden ook wi tegengesproken. Iets schijnt er echter wc! van w. r tc zijn. Toseüi is niet juist een man van hoogs kunstenaarsgave en zijn suc ces had hij dan ook alleen te danken aan het verschijnen van zijn echtgenoote op concer ten Deze wonscht thans echter niet langer te kijk geetekl te worden en vandaar on een igheid. vVolgens oen telegram uie Bakoe heeft in het gebied van de petroleum onderneming Van Balachanv oen ontploffing plaats gehad, waarvan men de oorzaak nog niet weet Elf lijkon zijn reeds uit do puinhoopen te voor schijn gehaald. Tokio, 2 3 Maart. De 800 ton groote hu sist com boot Matsum&ry is ten gevolge van ©cue aanvaring met de Hideyo Shiinaru bij Hakodate heden morgen gezonken. Do kapi tein, 43 man van de bemanning en de mees ten van de 244 passagiere zijn omgekomen. O OST-IN DIE. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram werd op Soembawa de kampong Sepagara vermeesterd, waarbij 'ioht gewond werden 2 Europeesche eu zwaar |owond 4 Ambointesche militairen beneden ïen rang van officier, terwijl de vijand 18 iooden bekwam. De Staatscourant van Dinsdag 24 Maart bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten opgeheven het ontvang-kantoor der di recte belastingen en accijnzen te Marrum eu ingesteld eeu ontvang-kantoor dier mid delen te Hallum voor de kadastrale gemeen ten Marrum, Hallum, Ferwerd en Bleija, te zamen vormende de gemeente Ferwerde- r ad oei benoemd tot belasting-ontvanger te Alfen F. A. Coenen, thans te Groenlote Helle- voetaluis J. van Lith Azn., thans te Gorin- okem; te Dussen P. J. F. L. Bouman, thans te Meerssen te Blijh&m A. S. Hen nes, thans te Zwartsluis; te Leiden H. J. van Gelder, thans te Rotterdam Ve afdee- ling; tot ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen te Groningen J. H. Voerman, thans te Venlo (station) benoemd tot belasting-ontvanger te Tub- bergem M. Rinkee, surnumerair in de direc tie Groningente Bflokzijü C. W. G. Mo lengraaf, waarnemend directeur te Rotter dam ©orvo! ontslagen ais lid van de Centrale Commiseie voor de Statistiek mr. A. F. baron van Lynden, burgemeester van Utrocht benoemd tot burgemeester van' Marum jhr. M. Quintus; tot notaris te Amsterdam L. J. de Kup, oandidaat-nobaris aldaar; tot r&adlheer in den Hoogen Raad mr. H J. L. Nijpels, thans raadsheer in het yoreohtshof te Arnhem; benoemd en geoommitteerd om Nederl.- ïndië op de op 1 Mei 1908 te Lissabon te opon«i Internationale Telegraaf Confe rentie te vertegenwoordigen J. J. Perk, re ferendaris bij hot departement van kolo niën, al® gedelegeerdeW. F. Gerdes Oos- terbook, oommies bij het departement van koloniën, als toegevoegd gedelegeerde; verlengd tot ultimo September 1909 de detacheering van don 1. hiitn.-kwartierm. "an liet Indische leger A. ter Wiel, thans leeraar aar. den hoofdcursus te Kampen op verzoek eervol ontslagen als directeur van het post- en telegraafkantoor te IJesel- ttein H. Kiowkt de Jonge. aan B. Vreeswijk, bode bij liet departe ment van Financiën, vergunning verleend tot het aannemen van de groote zilveren medaille te dragen aan het halslint van de Orde van Sint-Stanislaus, hem door Zijne Majesteit den Keizer aller Russen geschon ken. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisterenavond aan het stat ion te 's Graven- hag© van de Hollandsehc Spoor verwelkomd baar nichtje de erfgroothertogin van Luxem burg dio. inct den trein van 8.37 verwacht wordende, bijna drie kwartier later in de residentie aankwam. De veertien jarige lo geergast werd door H. M. per rijtuig naar het Pa'eis geleid. Men schrijft aan de N. R. Ct., dat Z .K. H. Prins Hendrik zich gedurendo de laatsto vijf weken onder behandeling hoeft gesteld van den heer D. J. van. Spanje, massage-therapeut te Amsterdam. Prins Hendrik naar Ter schelling. Behoudens mogelijke nadere wijzigingen zal het programma bij de aan komst van Z. K. H. op Terschelling als volgt luiden 25. Maart. Aankomst van den Prins met de leden van de Rijkscommissie, belast met het onderzoek der reddingsmiddelen en het hoofdbestuur der N.- en Z.-Hollandsoihe Reddingmaatschappij. in den namiddag tusschen 4 en 5 uur. Nadat de commissie van plaatselijk bestuur der Maatschappij en de burgemeester zullen rijn voorgesteld, wordt overgegaan tot inspectie van het reddingsboothuis to WosttorecholHng en ©en proeftocht met de reddingsboot. Daarna bestaat het plan het raadhuis, de zeevaart school en den lichttoren tc bezoeken, waar na de Prins met zijn gezelschap hun hotel zuilen betrekken. 26 Maart. Des morgens half acht zal het booge gezelschap op gewone boerenwagens naar het staten Oosterend rijden, om daar het boothuis te inspect ©eren. Daar zal dan goefend worden met de reddingboot, het vuurpijl toestel en den wipper. Hierna te rug naar Oosterend, waar geluncht zal wor den. Daar vandaan door Mi da! and naar het reddingetation, paal 7, waar men met de boot zal oefenen, na eerst- boothuis en red dingmiddelen te hebben nageeien. Daarna keert men van paal 7 naar Westterschelling terug, waar 's avonds Z. K. H. met zijn gezelschap en eenige genoodigden door het hoofdbestuur der N.- en Z.-Hoïlaudsche Reddingmaatschappij een diner wordt aan geboden in het hotel van den heer A. Swart. 27 Maart vertrekt Z. K. H. naar Den Helder per torpedoboot. N. R. Ct. Op den volgenden muziekavond ten Hove, vastgesteld op 3 April, zullen optre den prof. Messchaert, zanger en Röntgen, pianist vit Amsterdam. Gemeente-financiën. Een dcoetr dagen werd medegedeeld dat 't ont werp van wet der Staatscommissie voor de gem een te-fin ancien, strekkendr tot verrui ming van het gemeentelijke belastinggebied, door den minister van oinneniandsche zaken reeds in handen gesteld zou zijn van Ged. Staten den- onderscheidene provincies. Thans kunnen wij mededeelen dat dio ontwerp van wet reeds door bemiddeling dier Staten de verschillende gemeentebest oren beeft bereikt. (Vad.) De officier van administratie der 2de klaese mr. M. B. Taverne wordt met 16 April a.s. geplaatst bij het departement van marine. De kolonel J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjndant in b. d. van H. M., commandant van het regiment grenadiers en jagers, wordt met ingang van den dag, waarop hij het lidmaatschap van de Eerste Kamer dei- Sta ten-Generaal zal aanvaarden, op non-activiteit gesteld. Het blijvende gedeelte. Het aantal van hen, die zich hebb n aangeboden om van April tot Juli onder de wapenen te komen ter aanvulling van het blijvende gedeelte, had gister het vereisch- te cijfer van 2200 manschappen met 100 overschreden. Tot dekking der mobilisa tie. Te Borsselen (Z.) heeft zich ©en vrij williger aangemeld, om voor de uitgeloofde frem ie van f 120 onder de wapenen te omen. Dit is op zich zelf niet vermelding waard, waar wel dat hij een echte of rechte patriot mag heeten, want hij is de zoon van eon rijken rentenier, die het niet voor het geld behoeft te doen. Aldus de Midd. Ct. Hulde aan prof. mr. B. H. Pekelharing. Een aantal oud-leerlin gen, leerlingen, collega's en vrienden van prof. B. H. Pekelharing, wien op zijn ver zoek, tegen den len September a.s. eervol ontslag is verleend als hoogleeraar in het staats-, administratief- en handelsrecht en in de staathuishoudkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, wenschten den hoog leeraar bij het verluien van dien werkkring, waarin hij gedurende meer dan drie-en-der tig jaren zoo voortreffelijk arbeidde, een blijvend bewijs te geven van de waardee ring, de hoogachting en de vriendschap, die zoo velen in allerlei kring voor zijn werk en zijn persoon gevoelen. Het plan vond allerwegen hartelijke in stemming; niet minder dan 708 personen verlangden zich bij een huldiging van den zoo geëerden oud-hoogleeraar aan te slui ten. Velen hunner waren Zaterdagmiddag te 5 uur bijeengekomen in de bovenzaal van dou Restaurant Royal te 's Gravenhage, om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. De voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer R. A. van Sandick, vertolkte daar bij de gevoelens van hoogachting, genegen heid en sympathie, welke allen voor prof. Pekelharing koesteren, en met warmte bracht hij daarbij hulde aan zijn arbeid en streven te Delft, die aan zoovelen zijn ten goede gekomen. Spr. bood prof. Pekelharing daarna een bronzen afgietsel aan van zijn door J. M. Faddego- geboetseerde beeltenis. Het fraaie afgietsel rust in een marmeren plaat, vol gens een denkbeeld van Pekelharing'» oud leerling, den architect S. de Clercq Bij net huldeblijk was een artistiek album gevoegd, bevattende de namen van de deel nemers aan het huldeblijk. De eerste blad zijde bevat een oorkonde van den volgen den inhoud Ter eer© van Bal tos Hendrik Pekelharing, doctor in de rechten, hoogleeraar aan de Polytechnische School en aan de Technische Hoogeschool van 6 Januari 1874 tot 1 Sep tember 1907, hebben leerlingen, oud-leer lingen, ambtgenoot en en vrienden een pen ning doen slaan als een blijvende hu'de van dankbaarheid en genegenheid. Dif album bevat hun namen. Pckelharing's scherp oordeel en groote kennis droegeu rijke vruchten voor zijn on derwijs. Zijn werk leeft in hoofden en har ten zijner leerlingen en doordringende in het handelen van velen, gedijt zijn leerring het ganschc volk". Ten zeerste getroffen door deze hulde, ge voelde prof. Pekelharing zich gedrongen een diepgevoeld woord van dank te bren gen aan de deelnemers aan het huldeblijk cn overtuigd heden een potje te mogen breken", ging prof. Pekelharing over tot het geven van oen scheta van zijn loopbaan, om te eindigen met oen hartelijken eu in- nigen wenach voor den bestendigen bloei van de Technische Hoogeschool. Alle aanwezigen, waaronder zich bevon den de oud-ministers Veegens en v. Raalte, vele voormannen uit de vroegere en tegen woordige arbeidersbeweging, als Heldt en Henri Polak, en tal van ingenieurs en stu denten, gingen den professor de hand druk ken on de geschenken bezichtigen. Oni zeven uur volgde een gemeenschap pelijke maaltijd, waaraaü ongeveer 60 per sonen deelnamen. L. J. 8. van Kempen. Men meldt uit 's Gravenhage Een hooggeacht stadgenoot, de heer L. J. 9. van Kempen, viert heden, 24 Maart rijn zeventallen verjaardag en her denkt tevens dat hij voor vijftig jaren lid werd der firma J. M. van Kempen en Zo nen, de bekende Kon. Ncd. Fabriek te Voorschoten. Als lid daer firma ontwierp de heer Van Kempen o.a. het monument op hot plein 1813, waarvan de eerste steen golegd werd in Nov. 1863 en de onthulling vijf jaren later plaate had. Dit monument is het eerste hier te iande, dat vervaardigd is door galvanopl antiek Aan de publiéko zaak wijdde de heer Van Kempen rich in onderscheidene be trekkingen o.a. als lid der Tweede Kamer voor 's Gravenhage van 1888 tot '91vele jaren ook nog toen zijne gezondheid al be gon te verminderen wae hij lid van den ge meenteraad; .in de Ned. therv. gem. was hij achtereenvolgens diaken, ouderling en no tabel. Een zenuwlijden heeft heen in den laatsten tijd van het gericht beroofdmaar de vriendelijke en sympathieke man blijft nog steeds op de hoogte en blijft in vele dingen belang stellen. Op dezen herinne- ringsdag zullen zeker velen zijner met be langstelling gedenken. N. Bouwman. Do heer N. Bouw man is Zondagmiddag bij zijn verschijnen op het podium der Dier?ntum-ïsaal te 's Gra- vemhage (middag-coineert van de Kon. mil. kapel) op bijzondere wijtae gehuldigd't Waf dertig jaar geleden dat hij bc.oemd werd tot kapelmeester van het derde :egiment in fanterie, later gevolgd door zij., benoeming tot directeur der Kon. Mil. kapel. Gehul digd is de hegjr Bouwman met bloemen en vele kransen, ook door commissarissen van het Genootschap, uit wier naam de heer Van den BvHaerdt het woord heeft gevoerd, dfie in 't bijrondm- wees op den vooruitgang der „Grenadiers-muziek", dank zij de bekwame leiding van den jubilaris. Van een groot aantal leden, trouwe bezoekers der concer ten, werd hem een geschenk aangeboden. Ook van buiten Den Haag, uit vele plaatsen waar het korps geregeld concerten geeft, Ontving de heer Bouwman bewijwem van waardeering en vriendschap. Door Gedep. Staten der provincie Groningen is voor de vacature van prov. hoofdingenieur van den Waterstaat dc no- volgende voordracht opgemaakt; 1. J. de Jong, ingenieur van den prov. waterstaat iu de provincie Groningen te Groningen 2. W. J. Burgersdijk, Ingenieur der ge meentewerken to Utrecht; 3. W. Cool, in genieur bij de gemeentewerken to Rotter dam. De benoeming zal plaats hebben in eene buitengewone vergadering der Prov. Staten in April a.s. Generaal Booth. Gisterenavond te 7 uur verliet generaal Booth van uit Am sterdam ons land, om zijn tournee voort te zetten. Ook zijn vertrek had zonder eenig ceremonieel plaats Slechts kolonel Govaers deed den generaal uitgeleide. Omtrent de verdere plannen van gene raal Booth wordt nog gemeld, dat hij Vrij dag van Berlijn naar Zwitserland zal ver trekken en te Zurich en Bazel openbare samenkomsten zal leiden, en in laatstge noemde plaats een bijeenkomst zal bijwonen van officieren van het Leger des Heils in Zwitserland. Van daar vertrekt hij weer naar Londen en na een motorreis door En geland gemaakt te hebben, zal hij zich in den nazomer naar Zuid-Afrika begeven. De Haageche briefschrijver van de Arn- hemsche Courant schrijft aan zijn blad het volgende Generaal Booth heeft een tolk, die een beetje plat praat en wel Engelsch kent, maar, het spreekt van zelf, met sommige technisch© uitdrukkingen niet vertrouwd is. Van een P. <fc O. steamer een boot van de Peninsular and Oriental line, altijd bij verkorting P. O. genoemd had die tolk nooit gehoord. Toen al zoo de nobele grijsaard, die veel reist, op zijn ouden dag, aanving met te ver tellen I enjoyed very much piy trip on a P. an O. steamer, sprak onmiddellijk de tolkde generaal zeit ,as dat-ie veel plezier het gehad op zijn tocht met een piano stemmer". De briefschrijver laat zelf doorschemeren, dat het verhaal zeer wel onwaar kan zijn Maar goed gevonden is het in ieder geval. Louis Bouwmeester in zijn geboorteplaats. Men seint uit Mid delharnis aan de N. R. Ct. Onder toejuichingen en muziek is Louis Bouwmeester gisteren hier aangekomen. De heer v. d. Broek hield namens de feestcom missie een toespraak en heette Louis Bouw meester welkom. Daarna volgde een bezoek aan Bouwmeesteres geboortehuis, eenvoudig in verband met de omgeving. Het huis was door den directeur en de leeraren der am bachtsschool gedecoreerd en de burgemees ter van Middelharnis, de heer U. J Mijs, ontving den heer Bouwmeester en sprak hem hartelijk toe. Nadat de eerewijn aange boden was, werd Bouwmeester in den in gang zijner woning gefotografeerd. Met- en kele gevoelvolle woorden dankte de gtcote kunstenaar. D« lieer Bouwmeester zat aan een diner ten huize van den heer v. d. Broek Bij de voorstelling van de Koopman van Venetië bracht Bouwmeester zijn publiek iu geestdrift. Een groote krans werd hem door den heer v. d. Broek aangeboden, waarbij deze Bouwmeester prees, omdat hij te midden van zijn roem en schitterende triomphen toch denkt aan zijn geboorte plaats, het kleine Middelharnis. Vervolgens bood met hartelijke woorden burgemeester Mijs een foto aan van het geboortehuis. Bouwmeester bedankte ge roerd. De heer Hossen bood nog een foto van het gemeentehuis aan. Met donderend applaus en gejuich is de kunstenaar ten slotte gehuldigd. J moob Schroevers gehul digd. Door den heer H. J. Tuntler uit Groningen, secretaris van het Zeemanscollege aldaar, is Zaterdag te VI is* in gen aan Jacob Schroevers de door dat college toegekende gouden medaille in zijn woning uitgereikt. De medaille bevat aan de eene zijde het. op schrift: .Aangeboden aoor het. Zeemanscol lege de Groninger Eendracht" en aan den anderen kant: „Schipper Jacob Schroevers, zoons en kleinzoon, voor Moed, Beleid en Naasten'iefde, betoond den 15 December 1907." S. D. A. P. Het aantal ieden van de Sociaal-demokrat ische Arbeiderspartij be droeg op 31 December jJ. 8400, verdeeld over 176 afdeelingen Over 1907 werd door hen f 4300 contributie betaald. De Nieuwe Zij de ka pel. Tn de gisterenavond te Amsterdam gehouden vergadering van het Kon. Oudheidkundig Genootschap werd mededeeling gedaan van een van den kerkeraad der Ned. herv. ge meente ontvangen schrijven in antwoord op een door het Genootschap gezonden adres inzake het behoud der N. Z. Kapel. ))e kerkeraad deelt mede, dat in overleg met de commissie van beheer der kerkgebouwen is bes/loten de riooprng voorloopig uit te «tellen. De Koningin heeft f 120 geschonken voor het fonds voor den bouw van een Wil- helmina-Bethel-stichting voor zeelieden aan den zuidelijken oever van de Maas. Aanstaanden "Woensdagavond zal onder voorzitterschap van den president der Rot- terdamsche afdeeling van de British Foreign Sailors' Society de Wilhelmina-Kinderbond voor Den Haag worden opgericht. Heb eerste kievitsei is dit jaar op meier dan een plaats gevonden. Uit Bols ward en uit een tweetal plaatsen in Holland's Noorderkwartier vinden wij berichten over het vinden van het wonder-ei. Verduistering van druk- kersm a ter ia a 1. Een der Haarlemeche drukkersfirma's is de dupe geworden vau een persoon uit haar personeel. De man, die 28 jaar bij de firma in dienst was, heeft zich sohuldig gemaakt aan verduistering van duizenden guldens materiaal. Hij stond in den laatsten tijd zoo onder den invloed van een opkooper, dat hij dezen niet durfde weigeren met de verduisteringen door te gaan. De opkooper, die den man zeer wei nig betaalde, f 0.25, waarvoor hij soms ove rde f 2.50 terug ontving bij verkoop, heeft kans gezien uit de opbrengst een eigen huis te koopen. N. R. C. Doodolijke val. Een bewoner van een perceel in de Van der Helststraat te Amsterdam heeft het ongduk gehad van de trap te vallen. De ongelukkige kwam met den rek op een waterkraan in het por taal terecht, zoodat hij 'len Lais brak. Met het Witte-Kruis-hnancard naar het zieken huis gebracht, bleek hij bij aankomst aldaar overleden. Gisteren aanvaardde prof. dr. H. P. Wijsman, oud-hoogleeraar aan de Universi teit te Leiden, thans benoemd tot buiten gewoon hoogieeraar in de leer van het. on derzoek van levens- en genotmiddelen en in de artsenijbereidkunde aan de Universiteit te Utrecht, zijn aimbfc met een inaugureel© rede over: „De uitzetting der pharmaoog- nosie In zijn peroratie richtte spr. zich tot cu ratoren met den wensch, dat iu Utrecht een gemeentelijke keuringsdienst van levensmid delen zou tot stand komen, in contact staan de met de Universiteit, een verhouding, waarvan spreker in Leiden de groote waarde voor het onderwijs heeft 'leeren kennen. Permanent comité voor «Ie Onderlinge Landbonv Ongevallen- Verzekering. aIn de gisteren te Utrecht gehouden ailgem. vergadering, onder leiding van den heer K.Gzra. de Boer, lid der Tweede Ka mer, werden allereerst de volgende nieuwe Teden geïnstalleerd; dfe hoerenmr. W. J. baron van Dedem van de Rolfleoate, van Nieuwleusen, voor de Overijssölsche Miaat- scha-ppij van Landbouw; E. G. Mulder te Sappemecr voor den Veenkolonialen Boeren bond; G. van Dijk te Naaldwijk en Chrs. Oortman Gerlings te Hoorn van den Neder - andsohen TuinbouwbondG. baron de Se- narolen8 de Grancy te Vucht en G. van Noordt te Boekoop, voor de Nederlandsclie Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde Ter verhanging van den heer F. Wiersma. die wegens drukke bezigheden bedankt had. werd de Friesche Maatschappij van Land bouw vertegenwoordigd door haren voorzit ter, dr. E. van Weldteren baron Rengers. Medegedeeld werd dat thans aangesloten zijn 7 provinciale Landibouw-maatsehap pijen, 1 Boerenbond en 2 Tuinbouw-orsrani- jaties, d'e over het geheel e land werken. Door den secretaris werd een uitvoerig ver- wlag zijner werkzaamheden in het afgeloopeu Halfjaar uitgebracht. Hieruit bleek o. m.. dat dc correspondentie over de toetreding van verschillende andere landbouw-organisa ties nog niet. geheel afgefloopen was. Naar aanleiding van een vroeger ook in de dagbladen gepubliceerd «buk van het Per manent Oomité, waarin o. m. voorkwam ,,dat het bij de studie van de Landbouw- tigevallen-verzekering een pront van over weging zou uitmaken of de eventueel te vor men onderlinge la nd bouw -organ i satie al of niet deel zoude moeten uitmaken van, of althans in eenige verbinding zoude moeten «rtaan tot de onderlinge industrieel© organi satie, met name de Oentrale Werkgevers- Risico-Bank" was een zeer uitvoerig schrij ven ingekomen van het ooilege van commis sarisoen der Oentrale Werkgevers Risico- Dank." In dit schrijven wordt o. m. gemeld: „Onze directie en met haar ons ooi lege van commisBHrissen is na nadere nauwgezet te overweging tot de overtuiging gekomen, dat, hoezeer er ook redenen zijn, die er voor zouden pleiten, dat ter zake van de tnderlinge ongevallen-verzekering Landbouw en Industrie in één organisatie samen gaan, roah dc eigenaardige bouw onzer organisatie en de zeer verschillende eisohen, waaraan ten zelfde organisatie ten opziahte van don JLandfbouw fen van de Industrie zoude moe ion voldoen, het ons thans wenscbelijlker doen - hij.; l, dat on Landbouw èu ludustrie in dit opzicht hun eigen organisatie vormen en de bn ndibou wongeva 11 on -verzekering dcr- Lalve geen speciale afdeeling van de „Con trole Werkgevers Riaicobank uitmake". Na eenige discussie over den inhoud van a it sohrijven werd op voorstel van don voor- tter besloten thans van het werkprogram ma van het comité af te voeren de studie >vcr de vraag of aansluiting bij de Oentrale Werkgevers Risicobank voor don Laudlwuw a' of niet gewensebt is. Intusschen meldt, de voorzitter met ge noegen, dat in den bovenaangehaalden brief ook nog staat vermeld„dat het ooilege van commissarissen en de directie van de Oen trale Werkgevers Risicobank bij voortduring bereid rullen zijn desgewensokfc het perma nent Comité met raad en daad te steunen' bij de studie en eventueel© stichting eener Onderlinge Landibouw-Ongevalleuveraeke- ri^f" Ten einde het veelvuldig samenroepen van het Permanent Oomité ©enigszins te beper ken, vooral ook met het oog op de af doe ring van do gewone loopend©. zaken, werd besloten een dagel. beetuur in te stellen en werden tot leden daarvan gekozen de be©- renK.Ozn. de Boer, voorzitter; mr. H. J. r3oude ^an Troostwijk en G. baron de Se- uarolens de Grauoy, deze laatste als verte genwoordiger vau den tuinbouw en P. Teu- nissen als secretaris. Een zeer belangrijke discussie ontstond over d vraag op welke wijze het ingediende wetsontwerp op de Landbouw Ongevallen verzekering zou zijn te verbeteren on hoe afgescheiden van het aanhangige ontwerp de Landbouw Ongevallenverzekering eenvou dig en praktisch zou zijn te regelen. Aan het Dagel. beetuur werd opgedragen, hieraa; in het bijzonder zijne aandacht te wijden Utrecht. Bij den heer Louis Hanlo, alhier, Wiegman's Bank te Amsterdam en een aantal kantoren in de provincie, is van 'beden tot 28 Maart a.s. de inschrijving opengesteld k pari op eene 4 gcldleening, groot f 300,000, ten laste van het St. Au- toniusgasthuis. Jaarlijks te beginnen met Mei 1915 zullen minstens f 3000 obliga- fciën worden uitgeloot. De opbrengst der leening dient ter be strijding der kosten van voltooiing en in richting van het in aanbouw zijnde gast huis, waarvan de eerste kosten gevonden zijn uit vele giften. Daar het Aartsbisdom (van Utrecht) d6 financieele zorg voor liet St. Antoniusgasthuds op zich genomen heeft en de leening door het Aaciebisdom ten behoeve van het Gasthuis wordt aan gegaan, is het Aartebisdom voor de beta ling van rente en aflossing aansprakelijk. Zaterdag is bij de politie te Utrecht aangifte gedaan van de verdwijning van dén boekhouder van G„ in betrekking bij de Stoomzuivelfabriek en Melkinrichting G. H. v. d. Le© aan don Amsterdamschen Straat weg aldaar. Bij onderzoek is gebleken, dat de verdwenen beambte zaoh gelden heeft toe geëigend van de fabriek en deoe voor onge veer f 4000 tedriegeiijke handelingen heeft benadeeld. v. G. was ruim 12 jaren bij den heer Van der Lee in dienst en genoot diens vo-lstc vertrouwennog niet lang geleden vierde hij zijn 12^-jarig jubileum. Binnenkort dacht v. G. in 't huwéliik te treden, met het oog waarop reeds maatregelen werden ge nomen om een dienstwoning te bouwen naast- de fabriek. Toevallig is aan den dag geko men, op welke wijze de verduisteringen wer den gepleegd, v. G„ aan wien was opgedragen met de boearen uit den omtrek het bedrag t© verrekenen voor de door hen geleverde melk, had in het laatste jaar herhaaldelijk de leveranciers op de voldoening hunner vorderingen laten wachten. Werd het som migen te bar en drongen zij met klem op afrekening aan, dan werden ze door hem betaald. Intusachen boekte v. G. de bedragen die door hem moesten worden betaald maar in eigen zak werden gestoken, onder de uitgaven, welke cijfers overeenkwamen mei. de door de boeren aan de fabriek gele verde melk de boekten klopten dus steeds en de directie die volkomen onkundig bleef van heto-oen door v. G. met. de leveranciers werd bedisseld had derhalve niet de min ste reden tot eenig wantrouwen. Merkwaar dig is, dat. de boeren nooit of te nimmer met den directeur der fabriek over de on geregelde betaling 1.ebben gesprokenwaar zij over andere zaken gewoon waren met de directie te onderhandelen, is vreemd ge noeg, nooit een der boeren op 't kantoor ko men klagen. Toen zich nu dezer dagen oen der leveranciers aan de fabriek vervoegde om in afspraak met v. G. zijn geld te komen halen, wilde het toeva-l dat deze boer den directeur ontmoette, die hem vroeg wat hem op zulk een ongewoon uur naar de inrich ting voerde. Het antwoord „geld beuren" kwam den directeur vreemd voor, en bij na dere ondervraging ble^k dat de leverancier de verrekening te goed had van de levering over eenige wéken, waarvan dc directie volstrekt niets bekend was. Men wist niet beter uit de boeken, of allc6 was betaald. Al spoedig kwam aan den dag. dat behalve deze boer nog ongeveer 15 anderen in het zelfde geval verkeerden em vorderingen had den op de fabriek. Rovend1'is aan het licht gekomen', dat v G. 7.i oh gelden hoeft verzekerd op papie ren, die hij valse^éhik met. den naam van den directeur onderteekende. Men vermoedt dat. v. G. de wijk heeft geno men naar Béleiëhet was het kaïnteorper- son I der fabriek opgevallen dat de boek houder i" de laatste weken druk een kaart, der Belgische spoorwegen bestudeerde, dio op het kantoor hing. De boekhouder is Donderdag j.l. voor het laatst op de fabriek geweest; hij heeft zich dien morgen nog een bedrag van onge veer f150 uit de bra.ndkaet toegeëigend, welk bedrag met- juistheid is bekend, daar dien ochtend de kas was opgenomen era men dus precies kon vaststellen wat renniri werd. Naar wij vernemen, heeft de familie van den boekhouder aangebeden de verefcuistefde jeldon bij te passsen. Intusschera heeft de politie allerwege de aanhouding van Van G. gelast on is diens signalement opgenomen in het politieblad. De recherche zit niet stil ©n indien htj saw nog hier te lande ophoudt, aal aPooc

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2