SS6. ilHftrgang. Maandag 6 April 1908. BUITENLAND. BINNENLAND. AMERSFOORT DAGRLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. 1 Idem franco per post- 1.50. I Afzonderlijke nummers0.05. I Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertontiënmededeel ingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnumtner 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeligo bopalingon tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De vereenigingswet in <len Duitschen Rijksdag. De Duitsche rijksdag heeft in de drie laatste dagen van de vorige week lange ver gaderingen besteed aan de tweede lezing van de vereenigingswet. Geheel afgedaan is deze zaak niet, maar de eerste zeven artikelen zijn aangenomen, en daar hiertoe behoort bet fel bestreden artikel 7, kan men het wetsontwerp in hoofdzaak als aangenomen beschouwen. Ds Wok-politiek van vorst Bülow, die met de ontbinding van den vorigen rijksdag werd aangevangen om den overwegenden invloed van het centrum te breken, heeft hare eerste proeve op wet gevend gebied afgelegd. Dit wetsontwerp beoogt het vereenigings- reeht, dat nu in alle bondsstaten verschil lend geregeld is, door eene rijkswet voor allen gelijk te regelen. Het geeft voor talrijke vragen, die aan het goeddunken van de plaatselijke overlieden waren overgelaten en voor politie-willekeur vrij spel lieten, eene oplossing In het algemeen is die oplossing onmiskenbaar geschied in vrijzinnigen geest. Maar enkele bepalingen lokten een harts tochtelijk verzet uit, voornamelijk de bepa ling van artikel 7, dat in openbare vergade ringen alleen de Duitsche taal mag wor den gebruikt. Voor dat artikel is eerst na langdurige onderhandelingen een vorm ge vonden, die het aannemelijk maakte voor de linker partijen in het blok, terwijl de toestemming van de rechterzijde voor dat compromis verkregen werd door opneming van de tegen le sociaal-democratie gerichte bepaling, dat personen beneden een zekeren leeftijd niet mogen deelnemen aan politieke vergaderingen en vereenigingen. Wij hebben het gewijzigde artikel 7 vroe ger reeds medegedeeld. In het algemeen is het voorschrift gehandhaafd, dat de debat ten in openbare vergaderingen in het Duitsch moeten worden gevoerd. Maar er zijn eeuige uitzonderingen op dit voorschrift toegelatenin de eerste plaats voor inter nationale congressen, in de tweede plaats in de verkiezingsperiode voor den rijksdag en de wetgevende vergaderingen van de bonds staten en van Elzas-Lotharingen, voor ver gaderingen van kiesgerechtigden. Verder wordt het toelaten van verdere uitzonderin gen overgelaten aan den landswetgever, met dien verstande echter, dat in landstreken, waarin de bevolking van niet-Duitsche moe dertaal 60 pet. \an de totale "bevolking be draagt, gedurende de eerste twintig jaren het medegebruik van de niet-Duitsche taal wordt toegestaan. Dit was de uiterste con cessie, waartoe de regeering te vinden was tegenover de Polen in Posen en West-Prui sen, de Denen in Noord-Sleeswijk en do Fransch sprekende bevolking in Elzas- Lotharingen. De langdurige onderhandelingen in de commissie-vergaderingen hadden o over tuiging verschaft, dat, als men het tot stand komen van deze wet niet wilde doen mis lukken, art. 7 ii. dien vorm moest worden aangenomen. Die overtuiging heheerschte het debat in de openbare zittingen. De blok- meerderheid was ter vergadering gekomen, om de onveranderde aanneming van de wet in den door de commissie vastgestelden vorm door te zetten. Zij liet, om het compromis niet te storen, goene amendementen toe, ook al brachten zij, op zich zelf beschouwd, ver beteringen. Maar de meerderheid heeft lang moeten strijden om het tot stand brengen van deee wet, want het tegenblok (centrum, Polen en sociaal-democraten) diende alle reeds in de commissie behandelde voorstel len op nieuw in. Die voorstellen werden met volharding en hartstocht verdedigd, en de aanvallen tegen de voorstellen der meerder heid geschiedden met eene felheid, die blijk baar ten doel had den indruk te doen ont staan, dat deze vereenigingswet, ook afge zien van art. 7, een stap terug is en aan de willekeur der politie ruimer spel laat. Men wil blijkbaar den blokpartijen hunne mede werking tot deze wet ook later als een ver grijp aanwrijven Inzonderheid tegen de burgerlijke lin kerzijde richten z^ah de aanvallenhaar wordt de steun, dien zij schenkt aan het compromis, aJs een vergrijp tegen hare be ginselen voorgehouden. De Polen hebben het voorstel weder opgevat, dat bij de eer ste lezing in de commissie door de vrijzin nige leden is verdedigd. Daartegenover heeft de woordvoerder van de Zuid-Duitse he volkspartij, von Payer tot rechtvaardiging van de houding van zijne geestverwanten, niet om de tegenstanders te overtuigen, maar als zijno e'gen overtuiging geconsta teerd, dat dit ontwerp ook voor Zuid- Duxtschland een belangrijken vooruitgang brengt, ook voor alle Zuid-Duitsche staten. En hij voegde daaraan toe: ,,Wij willen de verantwoordelijkheid niet dragen, dat deze wet mislukt. Wij kunnen diat inzon derheid niet verantwoorden tegenover hen, die zi.;h bevinden in een feitelijk onbewre- digenden rechtstoestand, ja ten deele zelfs in rechtloosheid. Dit wetsontwerp heeft ons iets gebracht wat het Duitsche volk en de rijksdag hebben verlangd sedert het Duit sche rijk bestaat, en ik ben niet van mee ning, dat als men na dertig jaren ons tege moet komt, dat moet worden afgewezen. Wij zijn niet van plan op het laatste oogenblik dit ontwerp te laten mislukken, omdat het geen volkomen schepping is en eene reeks van fouten bevat. De toestemming is ons, diat verzoek ik u te gelooven, zeer zwaar ge vallen. Ondanks alle bedenkingen meen en wij aan het Duitsche volk en aan zijne ont wikkeling een dienst te bewijzen, wanneer wij aan een toestand van rechtloosheid, on vrijheid en ongelijkheid voor goed een einde maken." Op deze woorden volgde in den avond van eergisteren de dia ad. Aan het einde van eene lang gerekte zitting kwam men om 8 uur 's avonds tot de stemmingen. Na verwerping van alle amendementen, werd bij hoofdelijke stemming met 200 tegen 179 stemmen, ter wijl 3 leden zich van stemming onthielden, art. 7 in den door de commissie vastgeetel den vorm aangenomen. Het huis was nage noeg voltalligvan de 397 leden namen 379 deel aan deze gewichtige stemming, waarmee het blok bewezen heeft in staat te zijn tot het leveren van positieven arbeid. Duitschland. Berlijn, 4 April. De rijksdag heeft met 200 tegen 179 stemmen, terwijl drie leden zich van stemming onthielden, art. 7 van de vereenigingswet aangenomen in den door de commissie op grond van het com promis der blokpartijen aangenomen vorm Deze uitslag werd met donderend applaus door de meerderheid begroet. Het Seniorenconvent, het orgaan dat in den Duitschen rijksdag de functie vervult die in ons parlement ie centra1 e sectie ver richt, heeft besloten, dat de tweede lezing van de vereenigingswet heden ten einde zal worden gebracht. Voor de Paasc'hva- cantie zal dit wetsontwerp in derde lezing worden afgedaan en als het mogelijk is, ook de novelle van de 'beurswet in tweede en derde lezing. Daarna zal ie rijksdag met vacant ie gaan en de 28en zijne werk zaamheden hervatten. België. De Kamer heeft over de wijze van behan deling van de Congo-ontwerpen beraadslaagd in eene vergadering, die zeer onstuimig was en die eene voorproeve leveirt van wat bij de verdere beraadslagingen is te verwachten. Dc rapporten over de beide wetsontwerpen werden ter tafel gebracht, en naar aanlei ding daarvan deed de minister-president het voorstel reeds Dinsdag met de behandeling te beginnen, om zoo spoedig mogelijk tot een besluit te komen. Om daarvoor tijd te vinden, stelde de minister voor, des voor middags en des namiddags te vergaderen en die naaniddagverga.de iin.gen voor de Congo- zaaik te bestemmen. Dan zou de Kamer 3 a 4 weken en de Senaat 2 a 3 weken tijd heb ben, want de mandaten der leden, die aan de beurt van aftreden zijn, loopen eerst in 't laatst van Med af. Dit voorstel werd heftig bestreden, zoowel van liberale als van socialistische zijde. Jan sen kwam er tegen op, dat de beraadslaging met stoom zou woorden gedreven. Het land moest worden gehoordmen moest niet den schijn doen ontstaan alsof men vrees had voor de verkiezingen. Men kon wel met de beraadslaging beginnen, maar gestemd mocht er niet worden vóór de verkiezingen. Neujean sloot zich hierbij aan. Het eene rapport had 150, het andere 50 bladzijden druks. Men moest behoorlijk tijd hebben de beide rap porten te bestudeeren. Aan eene overwerkte vergadering kon de behandeling van eene zaak van zoo ingrijpend' gewicht niet wor den toevertrouwd. Eeu helsch spektakel begon, toen de minis ter-president Schollaert het denkbeeld van Janson overnaan, om de behandeling den 15en April te beginnen. De geheele vergade ring kwam in opstand, toen de voorzitter daarover wilde laten stemmen. Ten slotte werd intusschen met medewerking van de liberalen bepaald, dat de beraadslagingen den 15en April zullen beginnen, terwijl over de vraag of er voormiddag-vergaderingen zullen worden gehouden, morgen zal worden gestemd. Engeland. Londen, 5 A p r i 1. Er wordt bericht dat Sir Henry Campbell Banuerman zijn ontslag heeft gevraagd als eerste minister. De aanneming van dit ontslag door den Koning is een voldongen feit, ofschoon nog eenige formaliteiten moeten worden ver richt voordat 'het bericht officieel kan wor den bekend gemaakt. De kanselier van de schatkist Asquith is bij de Koning ontboden en zal terstond naar Biarritz vertrekken. Tweede telegram. Do Koning heeft het ontslag van Campbell Bannerman aan genomen. B'xarritz, '5 April. De gisterenavond aangekomen post heeft den Koning van Engeland het verzoek om ontslag van den eersten minister Campbell Bannerman ge bracht. De Koning hooft dit verzoek offi cieel aangenomen, aan Bannerman de uit drukking van zijn leedwezen gezonden en daaraan toegevoegd den wensck, dat hij spoddig zou herstellen. Koning Eduard heeft den kanselier van de schatkist Asquith bij zich ontboden, naar wordt verzekerd om hem aan te bieden de opvolger van Campbell Bannerman als eerste minister te worden. Zwitserland. In Inert Zwitsersobe Staatsblad is opgeno men oone verordening over de uitoefening van do aan het bondsgerechtshof door de akte der conferenitie van Algeciras opge dragen rechtsmacht. De verordening draagt den datum van 2q. Februari 1908 en is in 'het Staatsblad opgenomen krachtens een besluit va.n dein hond raad van 10 Maart. Zij bestaat uit '50 artikelen in twee afdeel in gen 1voorschriften van de ingevolge art. 46 dei' akte van Algeoiras rechtsafe reeks in het bondsgerechtehof aanhangig gemaakte klachten; 2. voorschriften voor de rechts geschillen, waarin het bondsgereebtshof be roepsinstantie is (art. 45). Italië. De bloedige botsing tussohen de werklie den en de openhare macht, die verleden Donderdag te Rome heeft plaats gehad bij de begrafenis van een bij een arbeidsongelaik j om 't leven gekomen man en waarvan men de naweeën heeft ondervonden in het uit een gevoel van wraak genomen stakingsbe sluit, had een politieken achtergrond. Als aanleiding wordt het volgende genoemd i Het behoort tot de oude, slechte traditiën van de werklieden en van alle democrati- I sal e vereenigingen te Rome, dat zij van iedere gelegenheid gebruik maken tot eene demonstratie tegen Oostenrijk. Meestal be- i staat die slechts hierin, dat de vereenigin gen 'bij 't voorbijgaan van een der twee Oos- tenrijksche gezantschapsgebouwen de vaan dels laten zakken. Do&e kinderachtige de monstratie richtte tot dusver geen schade aan, on vermoedelijk hebben de gezanten van de Habsburgsche monarchie meestal slechts uit de dagbladen er kennis van ge kregen. Intusschen is het ook wel mogelijk, dat een bijzonder prikkelbare diplomaat er eene klacht over heeft ingediend. In ieder geval voelt de politie zich verplicht elke aanleiding tot een diplomatiek incident uit den weg te ruimen, door voor giroote optoch ten de stra..t te versperren, die voor betoo- gingen bijeonder geschikt is, namelijk het Corso. Aan het snijpunt van deze lange straat met de Piazza Colonna is in het Chigi- paleis het gezantschap van Oostenrijk-Hon garije bij het Quirinaal gehuisvest, en aan de Piazza. Venezaa, waarop het Corso uit loopt, staat de trotsche ambtswoning van den bij 't- Vaticaan geacerediteerden gezant, die met de eene zijde de korte Via del Ple biscite beslaat, welke het Corso Vittorio Em- manuele met de Via Nazionale verbindt. De begrafenisstoet was nu van het aan het Fo rum Romanum gelogen hospitaal de Via Aracoeli opgegaan en wilde aan de Piazza di Ge6u de Via del Plebiscite inslaan door te trachten het. daar geplaatste politiecordou door te breken. Dat gaf aanleiding tot het gevecht. Spanje. Volgens een bericht uit Madrid, zal de 1 begrooting van oorlog met omstreks 15 mil- lioen peseta's vermeerderd worden, die zul len worden besteed tot aanschaffing van ar tillerie-materieel en tot- versterking van het actieve leger met 10,000 man. Portugal. Lissabon, 5 April. Blijkens de tot op dit oogenblik bekende uitkomsten zijn van de 146 te kiezen afgevaardigden 99 leden van do monarchale concentratie. In verscheidene kiezersvergaderingen zijn ongeregeldheden voorgekomen, die veroor zaakt werden door het wantrouwen va.n do kiezers en door gemis aan eerbied voor het gezag. Samenscholingen voor de deuren van de kerkgebouwen werden uiteengedreven en het verkeer hersteld. De dagbladbureau's van de Diario Illus- trado, do Popular en de Portugal, respec tievelijk organen van de Fnanquisten, rege- neradtores en nationalisten, werden in den loop van den avond met. steenon gebombar deerd. In eenige kiezersvergaderingen zijn oproe rige tooncelen voorgekomende troepen ga ven vuui' en er waren eenige doodeu eu ge wonden. Oostenrijk. De verklaring, die minister-president Beok heeft afgelegd in de beg root ingscom- missie van hot huis van afgevaardigden over de taalkwestie in Bohemen, begint mot de erkenning, dat de toestand van onzekerheid, die op het gebied van het gebruik der taal bij de organen der overheid in Bohemen bestaat, onhoudbaar is. Alleen wanneer in plaats va.n den tegen woordigen toestand eene vaste wettelijke, het geheele gebied van het taalgebruik door de overheid omvattende regeling treedt, zullen de tegenstrijdige von nissen wijken voor eene voor alle gelijke rechtsbedoeling. Van deze grondgedachte uitgaande, is de regeering bezig aan hot op stellen van het ontwerp eener taalwet, dat nog slechts aan eene laatste revisie moet worden onderworpen. Zij zal alles doen om den grond van deze wet ook parlementair te effenen, maar beschouwt het als onmis baar, da.t tot clat or vaste lijnen getrokken zijn, alle betrokken factoren vasthouden aan den tot dusver bestaand en toestand. De regeering kan niet alles doen; een deel van het werk en van de verantwoordelijkheid draagt ook het parlement. In gemeenschap- pel ij ken, eerlijken arbeid zal men het ge wichtige werk volbrengen. Rusland. De rijksdoeniA is, na langdurige onder handelingen met den minister va,n finan ciën, begonnen met de behandeling van de begaoorting. Als eerste stap is de begroeting van de rijkscontrole behandeld en ongewij zigd aangenomen echter met bijvoeging van j de verklaring, da,t de rijikscontroleur slechts werkzaam kan zijn onder de voorwaarden j van zelfstandigheid en onafhankelijkheid dat hij geen lid van den ministerraad kan j zijn en dat de noodige samenwerking van de organen der wetgevende macht met de rijkscontrole moet worden geregeld. Petersburg, 5 April. Een van 4 dezer gedagteekend keizerlijk besluit schrijft de ontbinding voor van den landdag van Finland op 6 April. De nieuwe landdag wordt tegen 1 Augustus bijeengeroepende verkiezingen beginnen don len Juli. I Kaapstad, 5 April. Volgens de laatste berichten hteft de ministerieele par- tij 17 plaatsen gewonnen. 'Het Petersburgsche telegraaf agentschap meldt, clat de berichten over matrozen-oproe ren in de Zwarte zee en in Wladiwostbk op onwaarheid, berusten, zooals van bevoegde zijde is geconstateerd. De in Petersburg in den laatsten tijd ondernomen huiszoekingen blijven binnen het kader van gewone veilig heids-maatregelen. Er is geen oproerige orga nisatie onder de soldaten ontdekt-. Turkije. In Konsbantinopel duren dc onderbande 1 ingen van Armeniërs en Grieken voort. De geheime politie is ijverig in de weer. De eerste arrestatiën werden verricht op grond van een brief uit Amerika, die tengevolge van eene aanwijzing van den dagbladschrij ver Tahis Bey, die wegens een handel dien hij dreof in ordeteekenen en valsohen be- rais in de gevangenis zit; in beslag geno men werden later ten' gevolge van de confis catie van een aantal geschriften bij den Armen ischen dokter Ma nas se Tsohevikian, die aan boord van hot schip, waarmee hij naar Konsbantinopel gebracht werd, zelf moord heeft gepleegd. Grieken werden ge arresteerd onder de aanklacht, bommen en dynamiet te hebben ingevoerd. De geheime politie verklaart, dat al deze arrestatiën zijn veroorzaakt door de aanwijzingen, die men gekregen had van een zeer gevaarlijk com plot, dat in Kjonsbantimopol was beraamd. Ver scheidenen van de in hechtenis genome- nen hebben hunne schuld bekend en ook de bedrijvers aangewezen van vijf bom aanslagen, die sedert 1905 in de hoofdstad gepleegd werden, waaronder drie in Pera en een in Yeniikö den 19 Juli 1907. Twee aanslagen in Pera werden door een Griek, Diongsios genaamd, uitgevoerd, die sedert overleden is. Dood' de arrestatiën zijn ver scheidene bomaanslagen, die voor den eer sten tijd waren beraamd verhoed. Een ander bericht uit Konsbantinopel houdt in, dat de instructie tegen een van diefstal van schriftures beschuldigde zoon I van een hulpdragoman van het Russische gezantschap, helt spoor aan 't licht heeft gebracht van oen complot tegen den sultan. Perzlfr I In den nacht van 31 Maart werden te Teheran vijf schoten gelost op het rijtuig van den kolonel der lijf kozakken van den Sjah. liet rijtuig was gelukkig leeg. Vol gens den berichtgever van het Berl. Tage- blatt te Teheran lijdt het geen twijfel, dat de aanslag tegen dezen raadsman van den Sjah ernstig bedoeld was, daar er sedert den jongsten staatsgreep onder het volk een zeer vijandige stemming tegen hem heen-acht. Allerlei. Rome, 4 April. In alle groote steden is de al gem eene a rbeidscon federal ie tegen de algemeeno staking, j Heden morgen heeft een stoet van 8000 mensohen met talrijke vaandels en kransen van socialistische en republikeinschc ver eenigingen zich op weg begeven naar het kerkhof. In de straten zijn weinig men sohen, maar vole kijkers zijn aau de ramen. vEen jonge dame, miss Sheriff, is op de rotsen nabij de bekende Engelsche bad- p'aats Bournemouth vennoord gevonden. Kort vóór den moord had zij ontdekt dat haar juweel en gestolen waren. De eenige vriend die zij had, een jonge man met een buitengewoon gunstig uiterlijk, staat nu te recht voor den Engelechen rechter, verdacht den diefstal en den moord te hebben ge pleegd. Een vriendin van de vermoorde, Lily Hatch, vertelt nu voor den rechter hoe de moeder van beklaagde in haar tegenwoordig heid aan beklaagde mededeelde, dat de ju weel cn van miss Sheriff gestolen waren. Mc. Guire, de beklaagde, bloosde toen en zweeg een minuut lang vóór hij antwoordde. De verdediger van beklaagde haalde toen zijn horloge te voorschijn, gaf die aan ge tuige en aeide: „Weet gij zeker, dat het een volle minuut was, gedurende welke be daagde zweeg Wijs eens met het horloge in uw hand aan hoe lang het duurde. Miss Lily deed dit on zeide: ,,Ik geloof dat het ongeveer drie seconden waren en niet één minuut". De verdediging is zoo mal niet. Drie se conden zwijgen is in een gesprok soms een schijnbaar lange tijd. De Staatscourant van Zondag 5 en Maandag 6 April bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot adjunct-oommies bij het de partement van buiten!andsabe zaken mr. A. R. L. A. Heyligers; op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging, met het oog op zijn leeftijd, C. A. Eckstein, administrateur-directeur der topo grafische inrichting; benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandfechen Leeuw A. S. van den Bergh, penningmeester der Vereeniging ter bestrij ding der tu)berculo6e te Rotterdam benoemd tot raadsheer in den Iloogen Raad mr. O. Krabbe, raadsheer in het ge rechtshof te Den Haag; benoemd tot notaris te Delden J. J. Hie- bendaal, candidaat-notaris te Heteren eervol ontslagen met pensioen de kapitein luitenant ter zee jhr. H. L. Wichers; bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse E. W. Pfeif fer; Zaterdagmiddag hëbiben H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins de Residen tie verlaten voor het jaarlijksch verblijft op Het Loo. Ditmaal werden de Vorstelijke Personen naar het Lustslot vergezeld door de Her togin van Mecklenburg, die te 'sGraven- hage de gast van Hare Majesteit was. Oudergewoonte brachten Koningin en Prins, en nu ook de Hertogin, alvorens te vertrekken een afscheidsbezoek bij Hare Majesteit de Koningin-Moeder in Haar Pa leis in het Voorhout. Bij het afscheid van het Koninklijk Pa leis in het Noordeinde in een gesloten gala rijtuig werden de Vorstelijke Personen har telijk toegejuicht door een talrijke menigte, die vóór het Paleis bijeen was gekomen, en evenzeer bij aankomst aan en vertrek van het Paleis der Koningin-Moeder, in welks omtrek zich eveneens zeer velen Verzameld hadden Vóór en in het Staatsspoorstation vond het Koninklijke Echtpaar een niet minder talrijke menigte, die levendig juichte. In de koninklijke wachtkamer deden de burgemeester, baron Sweertade gouver neur der residentie, generaal Van Ermel Sdhercr, en baron Bentinck, Harer Ma jesteit® eerste stalmeester, Koningin, Prins en Hertogin uitgeleide en precies op tijd, ten 1 ure 35, Green wichtijd, vertrok de koninklijke trein naar Het Loo, onder het liartelijke gejuich van de zeer velen, die op het plankier, ter weerszijden van de wacht zaal, een plaatsje hadden mogen innemen. Totdat de trein buiiten de etationsover- kapping was, bleven Hare Majesteit en de Prins op het balcon van het salonrijtuig, vriendelijk dankende voor het sympathiebe- toon. Men meldt- van Het Loo: Het Koninklijk Echtpaar arriveerde Za terdagmiddag ruim 4 uur op Het. Loo, waar honderdon op het perron wachtten. De burgemeester begroette het Kon. Echt paar en II oogstderzclfs Gaste Uit het pu bliek stegen luide hoera s op. Het- Konink lijk Echtpaar en de Hertogin van Mecklen burg wandelden naar het Paleis. Zondagmiddag reed het Kou. Echt paar met Hr. Ds. gaste uit voor een rijtoer door de bosschen van Hoog-Soeron. Het rij tuig was met 4 schimmels bespannen. De hertogin van Mecklenburg woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij in de.R.-K. kerk^ te Apeldoorn. Het Koninklijk© bezoek aan Zaandam. Wat den namiddag be treft, is het programma voor hot Konink lijke bezoek aan Zaandam als volgt vastge steld na de lunch rijtoer door de gemeente, daarna bezoek aan de Rijstpellerij van de firma- Klaas Blans en aau de fabriok va-n essence en etherische oliën van do N. V. Polak en Schwartz, waarna H. M. om streeks half vier vertrekt Opening van het Zeehospitium te Katwijk aan Zae. Zaterdag heeft te Katwijk aan Zee de' opening plaats gehad van hot Zeehospitium der Rotterdamsche Vereeniging ter bestrij ding van de tuberculose, tot welks oprich ting do vereeniging was in staat gesteld door een milde gift van haren penningmees ter, don heer A. S. van den Bergh. Uiterlijk smaakvol doch zonder eenige

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1