Uit den omtrek. STADSNIEUWST weelde is do inwendige inrichting bijzonder doelmatig en naar de nieuwste eischen van gezondheid gemaakt-. Do stichtingskoston zullen ongeveer twee ton bedragen. In de zeer ruime vestibule bevindt zich in den linkerzijwand een marmeren plaat, waarin mét gouden letters het volgende in schrift Dit Zeehospitium 1.06 is gesticht door de Vereeniging 1908 tot bestrijding der Tuberculose te Rottoriam. daartoe in staat gesteld door een schenking van den heer A. S. van den Bergh. penningmeester der Vereeniging. Het hospitium is thans ingericht voor 100 patiëntjes, kinderen tot 15 jaar, maar het is niet onmogelijk dat de behoefte tot uit breiding zich vroeger of later voordoet. Behalve de dokter, mevrouw Van Dorp, en de directrice, mej. De Joode, zijn er thans 13 zusters aangesteld. De volgende week zullen de eerste pa tiëntjes komen Het verpleeg;eld bedraagt f 1.50 per dag, doch er wordt naar mid delen omgezien om minvermogenden tege moet te komen en onvermogenden, die het volstrekt uoodig hebben, gratis te verple gen. Een uitgave als van het bekende Gulden b< ck zal daartoe al dadelijk het hare bij dragen. Een groot aantal belangstellenden hadden zich Zaterdagmiddag naar Katwijk begeven om van de opening, welke zou geschieden door II M. de Koningin-Moeder, getuige te zijn. Het visschersdorp toonde dienten gevolge een buitengewone drukte. Tegen drieën kwam H. M. en gevolg per rijtuig uit Deu Ha^ aan. toegejuicht door dorpsbewoner en vreemdeling. H. M. werd aan het Hospitium ontvan gen door een commissie uit het bestuur der Rotterdameche Vereeniging tot. bestrijding van Tuberculose, bestaande uit de heeren T. B. 's Jacob, oud-burgemeester van Rot terdam, eere-voorzitter der vereeniging; dr. E. Klinkert, voorzitter; A S. van den Bergh, penningmeester; dr. Moll van Cha- rante, secretaris, dr. C. Nolen, A. van Redo on Z. Rijken, benevens dr. mevrouw Van Dorp en de directrice zuster Do Joode. Mejuffrouw van den Bergh overhandigde H. M. een ruiker orchideeën. De slaapzaal in den rechterzijvleugel van hot gebouw was voor deze gelegenheid met bloemen cu decoratiën in een feestzaal her schapen Bij den aanvang der plechtigheid zong de heer Denijs een tweetal aria 'suit de Maocabaeus en uit Paulus. Dr. Klinkert sprak hierna de welkomst rede uit, waarin hij dank bracht aan H. M. de Koningin-Moeder voor Haar tegenwoor digheid en aan allen die tot do wording van dit hospitium hadden bijgedragen, welke laatste voorts door den spreker werd ge schetst. Na het eindigen der toespraak werd ten gehooro gebracht het Adagio, as-dur, uit do zevende piano- en viool-sonate van Beet hoven, door de hoeren A. B. II. Verhey en Louis Wolff, waarna de Koningin-Moeder het volgende sprak „Aan do tot Mij gerichte uitnoodiging, om dit Zeehospitium voor Kinderen te wil len openen, heb Ik volgaarne gevolg gege ven. omdat Ik het plan tot stichting voor dit Herstel'.ingsoord met groote ingenomen heid heb begroet. De bestrijding der tuberculose in het al gemeen heeft Mijne meest, levendige belang stelling, en van harte juich Ik het toe, dat zij. die door de vrccselijke ziekte reeds op jeugdigen leeftijd zijn aangetast, wanneer do kiemen der kwaal wellicht beter nog zijn .o bestrijden dan op la teren leeftijd, in dit Huis verpleging zullen vinden. Ik breng daarom gaarne oprechte hulde aan den man, dio deze stichting in het leven riep. en aan allen, die het plan heb ben helpen verwezenlijken, waartoe hij met milde hand de middelen beschikbaar stelde Moge, onder Gods zegen, deze stichting in de ware beteekenis van het woord zijn een herstellingsoord voor talloos vele kinde ren, en een bron van rechtmatige voldoe ning voor don stichter, en voor allen, die aan dit werk der liefde hunne krachten zul len geven. Met dezen oprechten wensch verklaar Ik dit Zeehóepitium voor Kinderen te zijn ge opend Mejuffrouw J. van Linden van 'en Heu- vell zong daarna nog het Panis Angelicus van César Frauck en ,,Aan 't venster" van Kor Kuiler, waarna tot bezichtiging van het gebouw werd overgegaan. Nader wordt no guintrent de plechtig heid gemeld Onder do talrijke aan wezigen zij deze plechtigheid werden Zeterdag nog opgemerkt, het Lid van den Raad van State. mr. J. P. R. M. de Nerée van Babberioh, de vertegenwoordigers van Volksgezondheid' de hoofdinspecteurs dr. M. W. Pijnappel, te Zwolle, en dr. II. P Ruysch, te 's Gravenhage, de hoogleeraren dr.' P K. Pel, dr B. J. Kouwer en dr. W. Nolen. mr. A R. Zimmerman, burge meester van Rotterdam, de Kamerleden P. R. Mees en mr. Z. van den Bergh, wethou der te Amsterdam, dr. C. Easton. oud-voor zitter der Rotterdamscho Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, en dr. Schreve, eecretaris der Nederlandsche Mij. tot be «.lening de. geneeskunst. H. M. de Koningin-Moeder heeft meer malen, na uitvoering van een der muziek nummer?. de uitvoerders met. een vriende lijken glimlach bedankt. Vooral de num mers door mej. Van Linden van den Heu- vcll ten beste gegeven, bloken ten zeerste in Haar smaak te vallen. Z. K. H. d« Prins en de Landbouw. Doot z. K. H. den Prins der Neder- landen is aan de voorzitters der verschillen de vereeuigingen en maatecliappajen van landbouw, alsmede aan oonige voormannen op landbouwgebied een uitnoodiging ver zonden. om Donderdag 23 April a.«. in liet. Kon Paleis te Amsterdam een besproking te houden over de wonschelijkhedd van het tot stand brengen van een centrale organi- astio. ni verband met. het landbouwten toonstellingswezen De kamerheer jhr. Van deu Bosch, die tot llr. Ms. gevolg op het Loo behoort, 7^! tevens aldaar en tijdens liet. Kon. ver wijf te Amsterdam, de sedert het overlijden van baron Clifford nog niet vervulde be trekking van Hofmaarschalk waarnemen. De audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel op Woens dag 8 April en die van den minister van oorlog op Donderdag 9 April zullen niet plaats hebben. Naar het Tijdschrift v> -r Sociale Ilygiëue verneemt, becogen de hygiënische wetten, bij het departement van Landbouw in bewerking, zoowel de toep ssing der ar- beid8-hygiëne als der voedingshygiëne (vee- er vleesChkeuring, oesterbsveiliging en melk) en betere drinkwatervoorziening ten plattelande, zoomede de beveiliging onzer openbare wateren tegen besmetting. Rapport ineenschakeling s- commissie. Het rapport der ineenscha- kelingscommissie in zake de verschilendie takken van onderwijs, zal naar het Cen trum meldt dezen zomer verschijnen. Het is tot een lijvig boekdeel uitgedijd. De burgemeester der ge meente Rotterdam vertrok gisteren voor eenigen tijd naar Rome. Prins Hendrik en de Hoof de 1 ij k t omslag. In de vergadering van den gemeenteraad van 's Gravenhage van 23 Maart werd om pracadvies iu handen van B. en W. gestel d de motie van den heer K. ter Laan, inhoudende het voorstel om Z. K. H Prins Hendrik te brengen op het kohier voor den Hoofdelijken Omslag. Op grond van dj motieven, ontwikkeld in do nota van ben W., dd. 5 Maart 1907, hebben zij den mad in overweging gegeven het in de motie vervatte voorstel niet aan te nemen. Anti-revolutionaire raads leden. Wij lezer in De Standaard: Donderdag 2 April j.l. kwamen een tien tal anti-revolutionnaire gemeenteraadsleden uit onderscheidene plaatsen van Zuid-Hol land te Rotterdam te zamen, die, onder de leiding van den heer A. van Namen Hz., van Znvijndreoht, als voorzitter en van mr. F. Fernhout, van Gorincliem als secretaris, de vraag overwogen of het niet gewenscht is, pogingen in het werk te stellen, ten ein de te verkrijgen meerdere eenheid in het optreden van on;» vrienden in de gemeente raden De vraag werd toestemmend beantwoord. Erkennende de noodzakelijkheid om te ko men tot een fomuleering van een program van beginselen voor de gemeente-politiek, werd als middel daartoe aangeprezen de op richting van eon Bond van anti-revolutiou- naire raadsleden met dito burgemeesters en oud-raadsleden als buitengewone leden, ge splitst zoo mogelij in provinciale afdeelin- gen. Daardoor zou men niet slechts voor lichting, omtrent de gemeentezaken kunne bekomen, maar zou ook kunnen verkregen worden een leiddraad voor de behandeling van de gewichtige vraagstukken op gemeen telijk gebied. Men hoopt aan deze denkbeelden in een tweede bijeenkomst, die een volgende week zal worden gehouden, een vasteren vorm te kunnen geven waarna een vergadering van a.-r. raadsleden uit geheel ons land zal wor den belegd, denkelijk te Utrecht. Daar kan dan worden uitgemaakt in hoeverre er voor die denkbeelden sympathie bestaat. De generaal-majoor W A. T. de Meester, commandant der le divisie infan terie te 's Gra venhage, wordt belast met het algemeen toezicht over de oefeningen der landweertroepen, d;e dit jaar voor herha lingsoefeningen onder de wapenen moeten komen te 's Gravenhage. Leiden, Delft, Haarlem, Hoorn en Den Helder. De le luitenant J. C. Regenhardt, van het 7e reg. inf. te Amsterdam, die voor 3 jaar naar West-Indië wordt gedetacheerl, is bestemd voor de landmacht op Curasao. Tourniaire. De Amsterdamsche 'briefsohrijver van de Avondpost schrijft: Tourniaire is ziek, ernstig zenuwziek, 't Had niet zooveel te beduiden, schreven enkele bladen kort na zijn jubeltocht als tooneelspeler aan de Kon. Ver. ,,Het Neder landse-I Tooneel". Een kort verblijf in een gesticht en hij zou wed weer geheel zijn op geknapt. Doch het optimisme miët helaas zooals een zijner naaste familieleden mij mededeel de allen grond. Zeker, de heer Tourni aire kan weer spoedig hersteld zijn, maar het kan ook lang. heel lang duren. De ge- neeeheeren durven en kunnen het zelf niet zeggen. Een plotselinge emotie kan hem weer geheel de zinnen teruggeven. Maar onjuist is liet, dat den onhandigen vriend, die hem na al het zenuwschokkende der huldiging nog hel portret zijner moeder kwam over handigen, eenig verwijt zou treffen. Dat was el rijpelijk van te voren overwogen en, gelijlk bijna alles wat achter het voordoek geschiedt, een tooneel verrassing. Hij had he1 portret al van te voren gezien, wist dat hij 't krijgen zou. Wat dan wel de aanleiding was van deze ramp, die hem en zijn gezin getroffen heeft? Tourniaire is als mensch en artist hoogst oonscdentieus, men zou bijna kunnen zeggen zwaartillend. Eenigen tijd geleden moest hij in Dordrecht spelen, doch had, per ongeluk natuurlijk des te begrijpelijker door zijn doofheid 'n exprestroin genomen, dietus- schen Rotterdam en Roosendaal niet stopte. De voorstelling in Dordrecht kon deswege niet doorgaan, en dat door hem, die nooit op oen repetitie een minuut te laat kwam Dat heeft hij zich erg aangetrokken en even eens ee~ geschil inet ©en familielid, waar over niet te schrijven valt. Maai een fabel is het in elk geval, dat het portret-geschenk de oorzaak der ziekte zou zijn en eveneens dat' er van een spoe dige genezing iets te zeggen valt. Een plechtige uitvaart. Uit Mandal, een havenstadje van pl. min. 4000 inwoners aan de Zuidkust van Noorwegen, Oostelijk van Kaap Lindesnes, wordt aan ..De Ned." medegedeeld, dat daar werd be graven Lambertus van Laten, uit Rotter* dam, de jonge kloeke zeeman, die zijn leven verloor bij do ontploffing van de „Ingle- wood" (op weg van New-York naar Stock holm met een Lading nafta). De begrafenis geschiedde op de meest eerbiedige wijze. Alle vlaggen waren half stok gohesehen, en een overvloed van kran sen volgde het lijk. Alle aanwezigen ween den, toen de Oberpfarrer Harbitz de lijk rede hield. Een krans van de oudere werd door bemiddeling van het Ned. consulaat neergelegd. Een krans van de recderij, door den reeder zelf, die met een extra-boot ter begrafenis gekomen was. Een zoo groote lijkstoet werd in het stadje, naar het telegram zegt, nooit eerder gezien. Zeelui droegen de kist. Vereenigin- gen van zeelieden volgden met hun banie ren. Een zangvereeniging zong in de kapel aan het graf. Dames uit de stad hadden de kist versierd. Vele dames en alle notabelen volgden den stoet. Fusie van bladen. Het Ven- looseh Nieuwsblad eai de Vcnloosch© Cou rant zijn samengesmolten tot één orgaan, dat de.*i naam van Nieuwe Venlosch© Cou rant draagt. Het eerste nummer van het nieuwe blad verscheen Donderdag 2 April. Duur porcelein. Te Wagenin- gon werd op een veiling van een inboedel voor 10 blauw porseleinen bordjes, waarop stond afgebeeld „de haringvisscherij" f 1190 besteed. H«1 Vredespaleis. Men meldt uit's Gravenhage De grondwerken voor het Vredespaleis zijn, naar wij vernemen, thans afgeloopen en binnen enkele weken zal de bouw van do fundeering worden aanbesteed, welke in den loop van hot jaar gereed moet zijn, terwijl de geheele buiten-bovenbouw over twee jaar voltooid zal zijn. Met de gehoelo afwerking zal dan nqg li jaar zij.il gemoeid. Een reddingsbrigade aan den Hoek. Op initiatief van dr. Diamant met de commissieleden de bh. jhr. Elias, A J. v d. Pauw, J. v. d. Heuveen en G. Redeker zal te Hoek van Holland eene red- dingbrigade, voornamelijk voor het verlee- neu van eerste hulp bij ongelukken (scheepsrampen) gevormd worden. Reeds is steun van verscheidene groote scheepvaart maatschappijen toegezegd en droegen par ticulieren, o.a. de burgemeester van Rot terdam, bij in de kosten der oprichting. In Juni wordt in Den Haag de Roede Kruis- en Redding-tentoonstelling gehouden. Het eerecomité wordt gepresideerd door dén Prins. De ministers van oorlog, van marine, van landbouw en arbeid, commissaris Patijn f nburgemeester Sweerts maken deel daarvan üit. Veel medewerking is reeds toegezegd. Er zijn nu al 60 inzenders, ook buitenland- sche. Verschillende wedstrijden zijn aan deze tentoonstelling verbonden. Het congres zal voor een deel aan het Reddingwezen en deels aan het Roode Kruis gewijd zijn. De eerste wetenschappe lijke ballontocht, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht scheepvaart, is Zaterdagmiddag precies kwart over vijf aangevangenGetooid met den standaard der Vereeniging en bemand met dr. Wegener als bestuurder en de hee ren kolonel der genie C. Snijders en luite nant ter zee A. E. Rambaldo steeg op dat uur de ballon Ziegler uit het park Zorgvliet te 's Gravenhage op. Het weer, dat gedurende de vulling nogal wat te wensclien overliet, was op het oogen- blik der opstijging helder genoeg om het mogelijk te maken den ballon, die kalm en gelijkmatig steeg, tot op grooten afstand met het oog te volgen. Een groot aantal belangstellenden, leden en genoodigden der Vereeniging en ande ren, die tegen entree waren toegelaten; woon den het laatst© gedeelte der vulling, toen di muziek der Groene Jagers de plechtigheid opluisterde, bij en riep den aëronauten een hartelijk Glück ab toe. Onder de aanwezige hoogwaardigheidsbekleeders werd o. m. op gemerkt Z. E. de minister van oorlog, luit.- gen. Saibron. De ballon heeft zich onder invloed van een matigen Westenwind langzaam land waarts in begeven en is na een goed© reis Zondag ochtend half zeven biji Bennings- hausen in Westfalen geil and. Het plan had bestaan de reis langer te doen voortduren docih sneeuwweder noopte tot daling. liet Weste 1 ij k Viaduct. De werkzaamheden aan het Westelijke Viaduct te Amsterdam vorderen snel. Hoewel de ijzeren bovenbouw eerst over eenige maanden gereed behoefde te zijn, zal een gedeelte van het verkeer, in plaats van op 26 April, gelijk verwacht werd, reeds op 16 April over het nieuwe viaduct kunnen geschie den, met name dat van en naar Rotterdam. In de geheele maand Januari kon men door den vorst niet werken, doch na dien tijd heeft men zijn schade dubbel en dwars in gehaald van 6 Februari af tot j.l. Maandag heeft men niet minder dan 58 brug stukken ieder 14,200 kilo wegende, gelost, opgelegd en geklonken. Behalve de 54 in 1906 aangelegd, zijn nu in het geheel aangelegd 78 nieuwe brugstuk- kenterwijl er nog 12 moeten worden bijge schoven, waarmede nog drie a vier weken zullen gemoeid zijn. Dan is het geheele werk, wat den bovenbouw betreft, afgeloo pen Met het doorgraven van de doorvaart van het IJ naar "liet Singel en het. maken van den kademuur zullen nog eenige maan den verloopen, doch dan zal het oude via duct kunnen verdwijnen. Het geheele werk is dan gereed. Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn Vrijdag ongeveer 600 kievitseieren aan gevoerd, welke verhandeld zijn voor den prijs van 30 tot 35 cent per stuk. Verzendingen naar het buitenland wor den wegens den lioogen prijs nog niet go- daan. Bij zachter weder en lageren waterstand verwacht men grooteron aanvoer. D Schiedamsche kermis. Te Schiedam is een voorloopig comité uit de burgerij opgericht dat zich ton doel stelt een groot© volksbeweging op touw te zetten tot wederinvoering der kermis. Aangehouden. Te Amsterdam zijn aangehouden de gebroeders Walter Jozef en Ernst Sylvester Kauffman, beiden te Bazel geboren, die door wisselvervalsching de Incasso-Bank te Zürich voor eenige dui zenden francs hadden opgelicht. -Zwarte pokken. In de Raam straat no. 10, tegenover de Koeksohroef- straat te Maastricht, is Vrijdag door dr. Schmedding een geval van zwarte pokken geconstateerd bij de gehuwde vrouw Lucas. Het geheel© huis is door personeel van Calvariënberg ontsmet, terwijl huisraad enz. verbrand werd. De lijderes is naar Calvariën- berg overgebracht. (L. K.) Door den trein gedood. Nabij het station Haps (N.-Br.) is bij bet ran geeren eener goederentrein de conducteur Buckinx vreeselijk verminkt en bijna mid dendoor gereden. De dood volgde onmid dellijk Buckinx laat een vrouw en vijf kinderen achter. Ongeluk met een auto- brandspuit. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf bevond zich te Rotterdam de automobielstoomspuit op de Soliiekade, oostzijde. Willende uitwijken voor een vrachtwagen, slipte de spuit op de rails van de Sohie'andsche tram. De chauffeur was daardoor zijn stuur niet meer meester, met het gevolg, dat de spuit opreed tegen pand 94 en terecht kwam in een stoep, beneden het peil van de straat gelegen, voor dat huis. De dienstbode, die juist bezig was de stoep te boenen, ontkwam het gevaar te nauwernood, terwijl haar emmer werd plat gedrukt-. De brandspuitmeester, de heer v. d. Graaf, die naast den ohauffeur zat, werd tegen den gevel aangesldngerd, doch bekwam geen letsel, zoodot 't ongeval zon der persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Do autospuit bekwam groote materieel© schade. Onmiddellijk werden gemeentewerk lieden ontboden, die begonnen het gevaarte op te vijzelen. Onder de dorsohmachine. Te Lattrop kwam de vrouw van den land bouwer Beekman in aanraking met de dotrsdbmachin©, werd met het hoofd op den steenen vloer geslagen en overleed weldra. Steiger ingestort. Vrijdagna middag is te Roei mond een stellage van de in restauratie zijnde kerk der Geref. ge meente naar beneden gestort. Drie schil ders, die zich daarop aan het werk bevon den, vielen van een hoogte van 18 M naar beneden. Alle drie bekwamen zeer ernstige kwetsuren. Op hol. Doordat het paard, voor een boerenwagen gespannen, schrikte voor de stoomtram te Huizen, sloeg het op hol. De bestuurder, de 16-jarige weesjongen Jan Bos uit bet- Oranjeweeshuis, werd bewuste loos en zwaar aan de borst gekwetst op den weg gevonden. Verdronken. Te Roaendaal is een 2-jarig kindje van M. H., terwijl de moeder even afwezig was, in een kuip met water gevallen en daarin verdronken. Rijk gezegend. Als een bijzonder heid deelt men aan ,,De Ned." mede, dat een vader, O. H., te Willemstad, bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aan gifte heeft gedaan van de geboorte van zijn 24ste kind. Landbouw- en Hrnldkunde. (Vervolg). De heer baron van Zuylen is van mee- uing, dat het. ontwikkelde denkbeeld met veel moeilijkheden gepaard zal gaan. Vooral zullen er groote financieel© offers gedaan moeten worden. Een ander spreker voert aan, dat er on der de andere soorten ook zijn met supe rieure kwaliteiten. De inleider diende van antwoord, erken de de aangevoerde bezwaren, verdedigde ech ter nogmaals de zwart-witte kleur .i het fokken in een richting. Een derde spreker is niet zoozeer over tuigd van de goede eigenschappen van de zwart-witte kleur. Beweerd wordt 'elfs, dat deze kleur in waarde achteruit gaat. Spreker meent, dat d© andere kleuren ook goed zijn. De waarde van een kleur wordt 'n twijfel getrokken. Hoofdzaak is een goede kwali teit van het vee. v Een volgende spreker meent, dat in een provincie als Utrecht met haar verschil lende soorten grond, het een onmogelijk heid is één veeslag te fokken. Geklaagd wordt over het afkeuren van miskleurig vee. Spreker wenscht daarom, dat stappen gedaan zullen worden tot het voorkomen van het uitsluiten van miskleurige stieren. De voorzitter deelt mede, dat op deze vergadering geen voorstellen gedaan mogen worden, terwijl geen besluiten zullen wor den genomen De heer Tromp van Holst meent, dat er hier verwarring in het spel is. Het denk beeld schijnt te heerschen, dat dieren, welke op keuringen goedgekeurd zijn, ook aan spraak maken voor plaatsing in het stam boek. Dat behoeft echter volstrekt niet samen te gaan. Uit hetgeen door enkele andere sprekers werd aangevoerd, bleek wel, dat de sym pathie voor het fokken van één veeslag niet erg groot is en van het zwart-witte vee in het geheel niet. Integendeel werden de goede kwaliteiten van het Groningsche veeslag ge roemd. Deze veeölag heet minstens even veel melk te gever en wanneer de tijd voor de slachtbank is aangebroken, wordt een hoogere prijs verkregen, dan voor andere soorten. Vervolgens gaven nog verschillende an dere aanwezigen hun ïiieening ten beste, waarbij velen hun instemming betoonden met het fokken van een veeslag, gelijk door den inleider was uiteengezet. Herhaaldelijk werd voorts nog de kwes tie van het kunnen ter sprako gebracht en aangedrongen tot het treffen van een betere regeling, opdat de eene keuring niet het vee afkeurt, wat door een voorgaande is goedgekeurd. Eenigerlei conclusie werd niet genomen Onder applaus bracht de voorzitter ten slotte dank aan den heer Koopman voor zijn inleiding, die daarop nogmaals met en kele woorden zijr. denkbeeld verdedigde en op het groote belang wees, dat ecu vceslag voor de provincie Utrecht zou hebben. Tegen '2 uur werd de vergadering geslo ten. rEr zijn op het oogeniblik ernstige plannen hangende om te Utrecht een ter rein aan te leggen, geschikt voor alle sporten Reeds meet daartoe het oog zijn gevallen op een stuk grond, gelegen aan den Lage- weidschendijik en het Merwedekaixaal, dat door den eigenaar is verhuurd aan een voet- balvereeniging alhier, die in samenwerking met andere vereenigdngen, welke een sport beoefenen, wil trachten het terrein dienst baar te maken aan spelen van allerlei aard, als tennis, korfbal, hockey, cricket enz. De eigeuaar van den grond, een algemeen bekend stadgenoot., heeft zich bereid ver klaard zorg te dragen voor ©em geeohikten toegangsweg, die het terrein za.l verbinden met den weg langs het Merwed ©kanaal. De huur van het nieuwe terrein gaat in tegen het najaar. Zeist. De minister van Binnehlandsche Zaken heeft goedgevondenmet wijziging van de beschikking van dén minister van Bitmenlandsclie Zaken van 20 Februari •1897. laatstelijk gewijaigd bij beschikking van den minister van Rmmenlandsahe Za ken van 18 Maart 1908, voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, de gemeente Zeist te verdoe len in twee stem^'stricten. St.-Ct. rNaar men verneemt zijn de vier ver dachten in de Zeister moordzaak, Van Vaa- len. Van Ee, Kors en Overhorst door de rechtbank te Utrecht naar de openbare terechtzitting verwezen. Door den presi dent der rechtbank zijn den 'beklaagden als verdedigers toegevoegd Mr H. Th. Ger lings (voor Van Vaaleu); M r. J. J. de Vries (voor Van Ee); M r. J. Hamburger A.Dan. (voor Overhorst) en M r. F. H. A b b i n g (voor Kors.) De dagen der terechtzittingen zijn nog niet vastgesteld, vermoedelijk vallen zij, in, het einde van Mei. Voor het bestudeer en van het zeer lijvige dossier denken do toegevoegde verdedigers ruim een maand noodig te hebben. Ee i verzuim der politie. Te Maarssen is naar het Hbld. meldt doze week een verzuim door de politie ge pleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bedelende was, is Maandag door de politie in het ar restantenlokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar den man geheel vergeten. Woens dag vertoefde hij nog in het hok, zonder dat nien naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig, dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte ge'ukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna werd de man door de politie los gelaten. Oud-Buseem. Vrijdag wapperde van den toren van de modelhoeve Ous-Bus- sem de driekleur. De nieuwe directie heeft Donderdagmiddag het bezat aanvaard van het bedrijf, liet kantoor enz. De vroegere directeur, mr. J. E. C. Schook, werd reeds eerder door de curatoren in het faillissement van zijn beheer ontheven, terwijl mevr. Van Woensel Kooy, een der voornaamste aan deelhoudsters in de gefailleerde Maatschappij ,,Oud-Bussem" en bewoonster van de huize van dien naam, reeds van daar vertrokken is. Van de 100 man personeel i9 niemand door de nieuwe directie ontslagen. Wel is door de splitsing in twee Maatschappijen een gedeelte van het personeel overbodig gewor den het is nog niet zeker of dit door de bouwmaatschappij zal worden overgenomen. Het zuivelbedrijf heeft door het faillisse ment natuurlijk eenigszins geleden, is ten nrnste niet in bloei toegenomen. De nieuwe directie is van plan met kracht de hand aan den ploeg te slaan om het bedrijf tot steeds meerderen bloei te doen geraken (Hbld.) Onder de paarden op het Kon. domein het Loo heerscht de influenza. Er zijn reeds eenige paarden gestorven, en verscheidene andere zijn er slecht aan toe. De commissaris der Koningin, mr. F. D. Graaf Schimimelpenninok, eere-voor- zitfcer van de vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omatreken", vertoefde Zaterdag geruimen tijd op de tentoonstel ling in het gebouw, en werd daarbij rond geleid door het bestuur, de heeren G J. Buijs, J. W. C. Bloem en E. van Vollen- hoven. Sport. «èulek (A'IlVilhelmina te «len Bosch 15. Het vorige jaar wonnen de Amers- foorters in den Bosch met 31, maar we moesten thans met 51 de vlag strijken. De wedstrijd kenmerkte zich door laks spel van Quick's zijd©. De Bosschenaren, aangemoedigd door een talrijk publiek, speelden niet zoozeer beter, maar met vuur en opgewektheid. (Hun voorlioede maakte gebruik van de kansen, diie ze kreeg, waar door Wilibelmina den wedstrijd Won. Quick's voorhoedespelers vertoonden, op Gentis na, miserabel iweinig goeds, en de middienlinie, om niet te zeggen linie, toonde zich ook al van haar sjofelste zijde. Slechte de drie achterspelers waren in behoorlijken vorm. Vóór rust doelpunt WiiEhelnnalna twee maal met goede schoten. Quick verandert haar opstelling, maar 't blijft misère. Dadelijk na de hervatting doelpunten de Bosschenaren weer. Dan behaalt Quick haar ©enig doelpunt, als de linksbuiten met een mooi hard schot een hoekschop van de Stcp- pelaar inzet. Wilhelmina sluit dan Quick vrijwel in, is althans veel sterker en doel punt voor de 4e en 5e maal; waarvan het 4e doelpunt wel te verhinderen was ge weest. Het was heelemaal niet noodig geweest om van een elftal als dlat uit Den Bosch te verliezen, want op papier is het Amers- foortsche ongetwijfeld sterker maar hier ontbrak de drang om te willen win nen 't Laatste plaatsje en de vrees voor de gradatie zijn verre en 't idee van ,,'t komt

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2