STADSNIEUWS. Uit den omtrek. vrouw en ©enig kind in Zalt-Bommel vesti gen. Ik heb daar reed» een huis doen koe- pen, niet te grort en niet te klein, waar ik mijne verdere levensjaren denk dooT te bren gen. Wat ik met a! het geld doen zal, weet ik zelf nog ni®* juist, doch voor «ene beleg ging wordt reeds gezorgd. IT hebt nu zeker wel heel wat vriendjes gekregen vroegen we lachend. O, van heinde en verre, zelf» uit Zeeuwfeh-Vlaanderen, heb ik al brieven ontvangen, waarin me diensten worden a. rt- gebodou of steun wordt verzocht. Veel meer had de heer Cretier, die nog geen 32 jaar zijnde, dus nog lang van zijn plotse ling verworven fortuin zal kunnen profiteo ren. ons niet meer te vertellen. Alleen deel de hij ons nog mede, dat een notaris te Zalt- Bommel de zaakjes in orde maakt en het geld spoedig verwacht wordt, misschien deze weak nog Ook hoopte hij ,,dat er nog veel meer van die gelukkigen zouden zijn, zoo- als hij". V' a n drinkwater verstoken. Op last van B. en W. van Hellevoetsluis is Woensdag j.l. do drinkwaterleiding afge sloten van de 24 woningen der Coöp. Bouw- vereeniging Woningwet" te Nieuw-Hel- voet. Hierdoor zien 125 personen zich op eens verstoken van drinkwater, daar bij deze woningen geen regenbakken zijn aange bracht. Het water der naast-bijzijn&e slooteu kan niet worden gebruikt voor werk- of spoelwater, zonder grcot gevaar voor be smetting op te leveren. De reden van deze afsluiting moet gelegen zijn in een geschil tusschen het gemeentebestuur en de Bouw vereeniging over de vordering tot betaling van weggevloeid water door een lek aan de buitenleiding, een vordering, waaraan de Boiiwvereeniging tot op heden nog niet heeft voldaan. N. R. Ct. crisis in de diamant-industrie. Met ingang van Zondag is het besluit van den Diamantbewerkersbond in werking getreden, waarbij voor een maand alle arbeid in de diamant-industrie stop gezet zou wor den. Ten einde na te gaan of aan dit besluit de hand gehouden wordt, plaatst de A. N. D. B bij a-Ile fabrieken een 60-tal posten. Op de meeste slijperijen wordt al niet meer gewerkt. Op verschillende groote fabrieken, zooals die der firma's Asscber en Van Dam, werd al geruimen tijd wegens de slapte in de in dustrie mol meer gewerkt met voltallig per soneel Bij de hoeren Asscher werkten slechts een paar man. Natuurlijk zijn daar maatregelen genomen om het slijpen van de „Cullinan" te laten voortgaan. Bij de firma Asscher zullen nog enkele slijpers aan het werk gaan, n.l leden der vereeniging ..Ons Belang", eene kleine or ganisatie, die oppositie voert tegen den A N. D B. Door het bestuur van den A. N. D. B. is aan de vereeniging van Eigenaren van Diamantslijperijen welke, zooals men weet, wel geneigd was alle fabrieken te sluiten, indien ook de eigenaren van fabrie ken, die niet tot hare vereeniging behoo- ren, zulks zouden deen geantwoord, dat van die ongeorganiseerde eigenaars van slij perijen nog niets vernomen is. De onafhankelijke Diamantbewerkersver- eeniging had besloten haar fabriek in de Verwerslraat open te houden. De vereeni ging zou, zoo noodig, zich zelf van vreemde werklieden voorzien De arbeiders, op de fabriek werkzaam, willen eohter niet wer ken met vreemde werkkrachten, als gevolg waarvan ook deze fabriek is stopgezet. In het Paleis voor Volksvlijt had gisteren middag in de groote zaal een meeting plaats van den A. N. D. B. De za'al was nagenoeg geheel gevuld. Voor den aanvang gaf het muziekkorps van den Bond een paar muziek nummers ten beste. Tegelijkertijd was men ook in de Schouwburgzaal! bijeengekomen De vergadering in de groote zaal werd geleid door Henri Meijer, die aanving met de mededeeling, dat niettegenstaande ver ontrustende geruchten alle fabrieken stop staan en niemand zich heeft aangemeld om te werken. Ook in Antwerpen staat alles stop. Op een telegram van sympathie van de Antwerpsche broeders zal niet een ge'lijk- luidenden gelukwensch worden geantwoord. Daarna verkreeg de bondsvoorzitter, de lieer Henri Po-lak het woord, die een over zicht gaf van den toestand zooals die was en zooals die thans is. Deze beweging is mede een middel om aan de bandeloosheid in de loonen voorgoed een einde te maken Had de gunstige industrieele toestand voortge duurd, dan zou er misschien nog wel orde in dien chaos te brengen zijn geweest. Maar de slapte heeft alras de overhand gekregen oi zoo werd het tot stand brengen van een behoorlijke loonregeling onmogelijk. Het con tract met de A. J. V. was niet gebouwd op een gelijke Iconbasis, maar gold als een offi- cieeie erkenning van de personeel© loonen. Daaruit zijn een serie conflicten geboren; men liet de verdiensten vallen ver beneden het minimum. Reeds in November van het vorig jaar werd beraadslaagd over het stop zetten van het eigenwerkm keu. In die dag'n achtte men het nog niet noodig dien maat- ïegel tot uitvoering t© brengen. In de slechte tijden bloeit het eigen werk maken welig. Waarom dan doet zij dat juist nuHet eigenwerkmaken in slappen tijd is een nood maatregel die in gunstige omstandigheden niet noodig is cindat men dan als werkman genoeg kan verdienen. Het onder de markt verkoopen heeft alleen m ongunstige omstan digheden succes. Het minimum tarief dateert van 1894, werd dus gemaakt onder geheel andere omstandigheden, die thans niet meer gelden kunnen. Spr. ging ,-erder de geschiedenis van deze crisis na. Het stop zetten der industrie zal het eigenwerk maken den kop indrukken en tevens wil men een behoorlijke regeling van A V: orn Han den ongeregelden toe stand een einde te maken. Toen is gevolgd een ingrijpen zooals de feiten der laatste wéken dat hebben doen zien De loonen gingen weg, er werd een ge heel nieuwe prijs aan de" markt gebracht "op een zeer verlaagd peil. Ingrijpen was hier gebiedend noodzakelijk. De bekende motie van de A. J. V. heeft Spr. buitengewoon verbaasd. Dat de A. j. y. op eon> in aHe opzicht* n allerslechtst tijdstip zulk een be- sluit kon nemen, is iets wat Spr.'s begrip te boven gaat. Juridisch hadden we de op zegging eenvoudig kunnen afwijzen. In de zen tijd hoeft de bondsraad echter gemeend de opzegging te moeten aanvaarden. Doch dan was cok in de eorste plaats een door zetten van het voorstel tot stopzetten voor geschreven Nu zal men kunnen zien, wie werken mag en wie niet. Men zal thans bepalen wie na 2 Mei aan het werk kan gaan. De rest zal men de industrieele" deur wijzen. Spr. herinnert verder aan den ondervon den tegenstand. Zoo is er de Onafhankelijke Vereeniging van Diamantbewerkers, die voor j de eene helft uit schurken, voor de andere uit brekebeenen bestaat. Naast deze ..rnaoh- tige" organisatie is er nog een, dio der R. K. diamantbewerkers ,,St. Eduardus", die groote besluiten neemt, doch welke in J weizen niets beteekent. Het feit dat de A. j N. D. B. 9000 menschen op straat kan zet- ten is het beate bewijs, dat men hier te ma ken beeft met een organisatie, die onge ëvenaard is, wier solidariteit onbevochten is. (Daverend applaus.) Wat ©r na die vier weken gebeuren moet, kan Spr. niet mot zekerheid zeggenWel kan hij uit betrouwbare bron mededeelen. dat in Amerika het ergste geleden is en dat men over een niet al te langen tijd een geleidelijke hervatting van den arbeid kan tegemoeó zien. Dan is de vraag tegen welke loonen en onder welk© voorwaarden. Dan komen we tot het tweede deel van het lijde lijk verzet, dat van den kaut der A. J. V. kan verwacht worden. Zij kan zeggen wat de A. N. D. B gedaan heeft is desorgani- seeren Inderdaad is 't niet anders dan een represaille op een voorafgaand desorgani- seerend besluit van de A. J. V. En nu de juweliers zioh de vrijheid hebben voorbehou den te laten werken voor elk loon dat zij willen, nu ligt het voor de hand, dat de A. N. D. B. slechts wil laten werken op voorwaarden die zij noodzakelijk acht. Ver- ijten van dien aard kunnen dus den Boud n\t treffen. Eindigend, verklaart Spr. nog eens met de mtcste stelligheid, dat ieder, die niet bc-kead is als bona-fide werkgever, na 2 Mei evenmin aan het werk zal kunnen gaan als thans. Dit- geld* evengoed de kloovers. Te gen overtreders zal op de meest strenge ma nier worden opgetreden, omdat dit besluit in het belang is van de levenspositie der le den. Spr. is er van overtuigd, dat een der gelijk optreden onnoodig zal zijn, behalve een enkele uitzondering. Ook nu is gebleken hoe krachtig het organisatie-gevoel in onzen Bond is. En daarom gaan wij met een rots vast vertrouwen de toekomst tegemet. (Langdurig applaus.) De voorzitter waarschuwde ten ernstigste tegej manifesteeren en sloot de vergadering. In de schouwburgzaal voerde de heer Jan van Zutphen het woord Zijn betoog kwam in hoofdzaak op hetzelfde neer. De muziek luisterde ook hier de bijeen komst met een paar nummers op. Het conflict te Krommenie. Men meldt aan de N. R Ct. uit Kromme nie, dat de verzoeningsraad der Kamer van arbeid voor de drukkersbedrijven te Am sterdam, ingeroepen ter zake van het geschil tusschen de vennootschap Verwer en een dee! barer voormalige arbeiders, zich heeft uitgesproken in dien zin, dat de staking aan de fabriek als afgeloopen kan worden beschouwd. Werkstking. Gisteren is een sta king uitgebroken in de ijzergieterij van F. van Oppen te Maastricht. De staking om vat 35 man. Zaak Pleister. Men meldt uit Arnhem De rechtbank homoligeerd© gisteren het acooord-Pliiester. Ongeoorloofde zilverver koop. Ambtshalve is tegen-twee notarissen ii> het arrondissement Tiel prcces-verbaal op gemaakt, omdat zij in den loop van 1906 op erfhuizen zilver hebben verkocht, zonder daarvan de bij de wet gevorderde aangifte te doen. (N. A. Ct.) De vergiftiging te Leimui- den. Voor de Haagsche rechtbank werd gister de 'behandeling voortgezet van de zaak tegen P. H., 'beklaagd van poging tot moord (door arsenicum-vergiftiging) op zijn moeder, zuster en beide broeders. Men herinnert zioh dat er sterke vermoedens bestonden van niet- tcerekenbaarheid. Heden deed de zaak zich echter onder eenigszins nader licht voor. Ge hoord werden als getuigen een notaris, met wien be kil. op zeer normale wijze indertijd had gesproken over geld-behoefte in verband met een nalatenschap ten behoeve van bekl.'s moeder, die de notaris onder zijn beheer had. Voorts het meisje met wie bekl. gedurende negen maanden verloofd was geweest het geen hij voor de deskundigen, belast met het onderzoek vaai zijn toestand, had ver zwegen en wie hij over zijn wensch om spoedig te trouwen dikwijls had gesproken, (iets wat bekl. echter ontkende). Ook dat meisje had niets abnormaals aan den jong man ooit gezien alleen was hij wat onver schillig. Eindelijk een derde getuige, de echtgenoot© van den man bij wien bekl. twee jaren als laudbouwknecht had gediend. Ook in de betrekking had de jongman niets abnormaals gedaan en er bestond, naar het getuigenis van deze vrouw, ook geen aanlei ding tot klagen voor „verdrietig leven" of onaangename bejegening. Van geld dat hij te wachten zou hebben als zijn moeder dood zou zijn, had hij nooit gerept. Uit zijn kast die op den zolder stond had get. den veldwachter zien halen een doosje met het opschrift: „raittenkruid", dat nooit op de boederij werd gebruikt. Een zwager van bekl. en een timmerman bij wien hij als leer jon gen had gewerkt, leg den ook gunstige getuigenissen af omtrent bekl.'s toestand. Dezen patroon had hij wèl om geld gevraagd, met ae belofte van terug gave met de rente, .,als het geld van groot moeder los kwaan." Het O M. eischte intusschen ook na schuldigverklaring maar tevens wegens on toerekenbaarheid plaatsing in een krankziu nigengeeticht voor een proefjaar. Diefstal in de stations wachtkamer. Te Schiedam is aan een dame een taschje, inhoudende f 1500 aan bankpapier, ontstolen, terwijl zij zich in de wachtkamer le klasse aldaar ophield. De daders zijn onbekend. Diefstal a la Köperfick. Zeke ren J.. een te Nijmegen woonachtigen tim mer mam, bekroop de vorige week de lust zich eenB aan het Schiedammernat te goed tc doen, doch het ontbrak hem aan het noodige geld. Hij wist evenwel raad: hij zocht een tweetal collega's op, die zonder werk waren, deed zich voor als de aaiunemer van het sloopingswerk van de kaaernegehou- wen en nam beiden in dienst. Vervolgens- werden door hem als baas van het zaakje eenige ladders en een handwagen gehuurd, en toen toog dit drietal naar de oude Mariën- burg-kazemeeen ladder werd tegen het dak geplaatst en in korten tijd waren door hot drietal eenige bladen lood losgebroken, op den wagen geladen en daarna bij een opkooper verkocht voor f 30. De helpers kregen nu achterdocht en wei gerden hun verdere hulp, met het gevolg, dat de zaak uitlekte en de peeudo-aannemer werd gearresteerd. (Nijan. Ct.) Eene nieuwe manier van in breken Zaterdagmiddag was freule Bod- daert, Van Eeghenstraat te Amsterdam, af wezig. In dien tijd vervoegde zich ten liaren huizo een dame (naar men vermoedt oen man in vrouwekloeren), die het dienstmeisje mededeelde, dat zij van haar mevrouw, freule B., gezonder was om liaar mede te dealen, dat zij hij mevrouw in Zandvoort moest komen. Tijdens de afwezigheid der dienstbode heeft de vrouw do gelegenheid te haat genomen he:; huis te doorsnuffelen en er met eeu aanzienlijk bedrag aan geld en effecten van door te gaan. Ook werden gou den en zilveren sieraden medegenomen. Men heeft vermoeden op iemand, die vroeger bij freule B. in bettekking was en, zooals na informatie bleek, Zaterdag naar Duitsch- land vertrokken is Hbl. Een nachtelijke wedren. Gis terennacht hebben een paar veldartilleristen t»* 's Hertogenbosch, die stalwacht hadden, het in hun hoofd gekregen een nachtelijke wedren te hcuden. Zij haalden twee van de beste paarden van stall en reden er mee den Pettelaarschen weg op. Het was zoo'n woeste rtt, dat een der paarden gisterenmorgen halfdood op den weg werd opgeladen op een kar en kazerue- waarts gebracht. Het beest zal er het leven wel bij inschieten. Het is zeker een nog zeldzaam voorgekomen feit. De beide wed- renners zijn thans briteruiters, want zij wer den opgeborgen in de doos. (Msb.) Onhebbelijke Amsterdam mers. Zondagmiddag schrijft De Echo genoten twee Chineesche heeren, van wie een in zijn landsdracht gekleed, volop van de onhebbelijkheid van de Am sterdammers De beide heeren werden op hun wandeling door de stad omstuwd door een menschendrom, waaraan bijna geen doorkomen was, en die hun een rustig be kijken van het stadsschoon dan ook vrijwel onmogelijk maakte. Gestrafte baldadigheid. Zondagavond werd op de Eendrachtsweg te Rotterdam een buitenman door een achttal opgeschoten jongens lastiggevallen. Een on bekend gebleven jongmensch, die met zijn meisje voorbij kwam, trok partij voor den buitenman, waarop do bende zich tegen hem keerde Het jongmensch trok toen een mes en bracht een der aanvallers een ge weldige steek in den rug toe. Zoowel de buitenman als het jongmensch bleven onbekend doch de 8 aanvallers wer den allen aangehouden. Doodgevallen. Te Rozendaal is de metal aar C. K. van een dak gevallen en op zijn hoofd tercht gekomen. De ma.n is overleden Brand te Zaandam. Zondag avond ontstond w Zaandam een felle uit slaande brand in de Stationsstraat-. Even vóór tienen, terwijl de huishoudster van den heer F. K. J. Margadant zich reeds tor ruste had begeven de familie was dien dag uit de stad werden de buren opmerk zaam gemaakt door een sterke brandlucht. Bij onderzoek kwam men tot de ontdek king, dat in het benedengedeelte van het huis het vuur al een tamelijken omvang had gekregen. De huishoudster zelve, die door den rook al uit haren slaap was gewekt, doch die zich nog niet goed rekenschap van den toestand wist te geven, ontkwam gelukkig aan het dreigende gevaar, door de hulp der buren, die een ladder tegen het raam hadden ge plaatst en haar langs dezen weg bevrijd den. Ook het achtergedeelte, waarin de weduwe van Overboek woonde, ging in vlammen cp, zonder dat iets kon gered worden. De aangrenzende perceel en, van de we duwe Bleeker en de weduwe Beudeker, be liepen véél brandschade, zoo ook het huis van den heer Pellctier, welke alle in eigendom behoorden aan den heer D. Bruin. Hoewel de brand zich in den aanvang ernstig deed aanzien ook in verband met de belendende perceelen, welke alle van hout on dicht in elkaar gebouwd zijn, wist de brandweer het vuur tot dit ééne perceel te beperken Strijd tegen de kwakzalverij. Iu „Molesóhot", weekblad vcor gezond heidsleer, populaire geneeskunde en bestrij ding der kwakzalverij, rekent- E. J. Abra hams eerst af met den fabrikant van pink- pillcn en daarna neemt hij ook Foster's rug- pijn-nierpillen geducht onderhanden. Hierover schrijft hij als volgt: „Tegelijkertijd kreeg 'ik een ander boekje thuis, dat handelde over Forster's rugpij n- nierenpillèn. Dat is dus een concurrent, d1'© helpt ook voor een buitengewoon groot aan tal kwalen, maar die is veel geleerder. Hij betoogt met grooten ernst, dat rheumatiek een aandoening van de nieren is. Dan komt een les waardoor men zijn urine leert onder zoeken. Men moet de urine van de laatste 24 uur in een flesoh doen en eenige uren laten staan. Als het water dan bewolkt of met- draden doortrokken is, of wanneer er een dik zanderig bezinksel in komt, dan zijn uwe nieren aangetast't Is mcoi, maar 't is onwaar. En de schrijver zal -wel weten, dat bijna iedere normale urine, die men op deze wijze behandelt, de door hem beschre ven verschijnselen toont. Hoe meer hoe lie ver zal hij denken, want er volgt direct op: en als ge deze verschijnselen ziet, koopt dan dadelijk Foster's pillen en begin te slikken. Dat het .om de lieve centjes te doen is, blijkt we! uit de pertinente bewering in ©ene waarschuwing tot de moeders, waarin staa t dat bed wateren een gewoon teeken van nierziekte is. Dit is zoo absoluut ge logen, dat ihet heel moeilijk is hier nog eenige goede trouw aan te nemen. Alö deffle kwakzalver over zijn rugpij npi Hen uitge praat beeft, begint hij een analoog ver haaltje over zijin maagpillen, om ten slotte zijn zalf aan te bevelen. Weet ge nu waar uit die wonderpillen bestaan, neen? Ik zal 't u zeggen, Colophonium (hars), tarwezet- meel en fenegriek vormen te zamen deze tegen allo kwalen helpende medicijn. Alles dus bedrog. Hoewel ge dus mijn gemoeds stemming begrijpen kunt, heb ik mij; toch vermaakt met het lezen van dit laatste boekje. Het is namelijk getiteld Foster's geluk boek" en bevat- behalve het beschre vene een aantal heel aardige dingen. Op iedere bladzijde taal der bloemen heel geestig op de eerste pagina anemoon is: ik heb het- opgegeven, dat is eigenlijk geen goed begin voor een man, dlie het nooit op geeft. En dan heel aardig een praatje over geluk. En geestig, man Als je met je rechterbeen uit bed stapt, dat is geluk. Als een kind met open handen géboren wordt, zal 't edelmoedig opgroeien enz. Ongeluk geeft, wanneer je een klein kind zijn beeld in don spiegel laat zien en wanneer je met je linkerbeen uit bed stapt natuurlijk. Dan komen de ongelukkige dagen in het jaar, en gelukkige bruiloft»- en geboorte dagen. ja, dat verschilt nog voor jongens en meisjes maar je moet een beetje oppas sen en je tijd goed kiezen, zoo is 2 Januari van 10.3011.15 's morgens en van 8.45 10.45 's avonds gelukkig jammer, dat er niet 'bijstaat of 't Greenwich- of M. E.-tijd is. Ik heb ten slotte nog een paar aardige geluks- en ongeluksspreuken voor den fa brikant bedacht, die kan hij dan een vol gende keer bij zijn allergeestigste opgaven plaatsen Ongelukkig is 'het, dat de menschen niet inzien dat de Foster's nierenpillen net zoo veel waarde hebben als de vermelde ge luks- en ongeluksdagen. Een ongeluk is 'het als een eenvoudig menscb met een kwakzalver in aanraking komt Gelukkig is degene, dien de rondbezorger van dit prulboek heeft vergeten. Gegroet. E. J. ABRAHAMS." Fenegriek is een kruid (Trigonella Foennm graecum) met hittere zaden, die wel aan paar den, maar nooit aan menschen te eten worden gegeven School- en Kerknieuws. Tot directeur de rop te richten ambachts school voor Schiedam en omstreken is benoemd de heer D. R. Eerhardt, directeur der Ambachts school en der Burgeravondschool te Gorinchem. Alweer oen onderwijzer ont slagen. Men schrijft: Door het Hoofd bestuur van den Bond van Nederlandsche on derwijzers is aan Gedeputeerde Staten van Drente een adres verzonden, waarin het ver zoekt, het besluit van den raad der gemeente Anloo niet goed te keuren, waarbij, op voorstel van Burgemeester en Wethouders de heer A. E. Hazewinkel ontslagen is als onderwijzer aan de openbare school te Eeksterveen, na eerst ge schorst te zijn in zijne betrekking. Na gedaan onderzoek heeft het H.-B. niet de overtuiging gekregen, dat de gronden, aangegeven in het schorsingsbesluit het gegeven omslag alleszins billijken. In een bijgaande memorie van toe lichting meent het H.-B. er op te moeten wjj- zen, dat het schorsen en ontslaan van een onder wijzer niet in overijling mag plaats hebben, zoo als in het onderhavige geval wel is geschiet!, daar juist een week na het eerste verhoor ge noemde onderwijzer was geschorst en ontslagen. Den heer Hazen in kol wordt ton laste gelegd, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan over treding van de artt. 9 en 12 der verordening op de openbare scholen in de gemeente Anloo, door le rooken in do school en door leerlingen zijner klasse lichamelijk te straffen volgens eigen verklaring, gestaafd door de verklaring van kin deren, aan welke hij onderwijs geeft. Verder wordt hij er van besohuldigd, den 22sten Febru ari, 's avonds omstreeks 9 uur, volgens eigen verklaring, zich te hebben schuldig gemaakt aan dronkenschap en toen, volgens de verkla ring van 2 getuigen, een zijner leerlingen huiten schooltijd te hebben mishandeld. De onderwijzer Hazewinkel schijnt het misnoegen van het ge meentebestuur en van het hoofd zijner school opgewekt te hebben doordat hij nu en dan de aandacht der schoolautoriteitcn en later, door middel van 'V net - lie van het publiek ves tigde op ongunstige toestanden van het schooi gel rouw. van de leermiddelen, enz. Den 21ston Juni 1907 schreef hij aan den distr.-schoolopzie ner, dat hot h >ofd der school hem gezegd had, 1 ,,dat hij or manr eerst mee moest eindigen, het gemeentebestuur te pesten." Ned. H e r v. Kerk. H. M. de Koningin heeft voorde Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk eene bijdrage van driehonderd gulden, voorloo- pig voor den tij*.! van vjjf jaren, beschikbaar gesteld, ten behoove van de voorziening in .Ie geestelijke behoeften der N lerlanders in do Rijnstreek. Na afloop van dien termijn wenscht Hare Majesteit nadeie inlichtingen omtrent een en ander te ontvangen. Ter voorziening in de geestelijke beh often der Nederlanders te Dusseldorp, vanwege do Nederlandsche Hervormde Kerk, is door de Al gemeene Synodale Commissie als hulpprediker aangesteld de heer A. R. Rutgers, candidnal tot den H. Dienst te 's-Grarenhageterwijl der gelijke werkzaamheid onder de Nederlanders to Recklinghausen is opgedragen, voorde maanden Mei tot October, aan den heer F. L. van 't Hooft, candidant tot den H. Dienst te Vlanrdin- gen. R.-K Kerk. Naar ,,De Tnd" meldt, is het comité, het welk ons vaderland bij gelegenheid van het Gou den Priesterfeest, te Rome zal vertegenwoordi gen, thans definitief samengesteld, Elk bisdom wordt in dit comité door vier notabele Katho lieken vertegenwoordigd terwijl de Aartsbis schop van Utrecht zich aan liet hoofd zal stel len. In de maand Mei zal de reis naar de Eeuwige Stad annvaard worden. merking komt, in loco in oogenschouw te nemen. De Minister werd op dat dienstbezoek ver gezeld door mr. A. van Gijn, administra teur der Generale Thesaurie bij rijn depar tement. Nader vernamen wii omtrent dit bezoek, dat de minister de geheel© Munt bezichtig de, daarbij rondgeleid door den muntmees ter, de heer H. L. A. van den Wall B a k e en de controleur-generaal d r. H o i t- s e m a. Met groote belangstelling nam de minister de fabriek in oogenschouw, en in formeerde hij raar de verschillende wen- schen, die ten opzichte van een vernieuwing der geheele inrichting werden gekoesterd. Per rijtuig begaf het gezelschap zich ver volgens naar de terreinen aan de Croezelaan, waar het Rijk reeds langen tijd grond in optie hoeft voor een eventueelen nieuwen Munt. Na de inspectie van den grondi en de ligging, werd naai do Munt teruggereden; de minister vertrok kort daarop weder naar Den Haag. In de kamer van den munt meester werd nog langdurig geconfereerd over de aanhangig zijnde bouwplannenaan deze besprekingen namen o. m. deel do Rijksbouwmeester, de heer Peters, uit Den Haag eu mr. J. P Fockema Andreae, wet houder te Utrecht. Dit onderhoud duurde van half vier tot ongeveer zes uur. De Bilt. De Utreohtedhe Jachtvereeni- ginig houdlt Donderdag a.s. een jacht rit. Te 1 u. 30 n.m. wordt, afgereden aan „Vollen hoven", straatweg De Bilt'Zeist. Jager- meester le luitenant der veld-artillerie J. O. J. de Pauw Gerlingp. Zeist. Door het vertrek uit de gemeen te van den .heer G. J. Ederveen is er een vacature in den gemeenteraad ontstaan. Hilversum. Het bestuur der Vereen. „Koninginnedag" .besloot den verjaardag van Prins Hendrik niet op den 19en te vie ren, maar op den 2öaten April (tweede Paaschdag). Hilversum. Zaterdagavond had in het Conoeitgobouw een muziekuitvoering plaats, waarvan de -baten kwamen ten voordeel© van de kinder bewaarplaats. De avond, die op touw was gezet door den heer Alb. van Doorn, muziekleeraar te Hilversum met rijn leerlingen, was één groot suooee. Het ge bouw was stampvol, geen plaatsje was on- 'beaet. Tm de pauze gaf de Hilversumsdhe Mando lineclub blijken van haar vaardigheid op dit instrument. Jonge d'ames in lichte tolilet- jes verkochten bloemen, programma's tekst boekjes en prentbriefkaarten. Het tweede deel bestond uit eene opvoe ring van de pantomime „Poppenfee" door Bussumsche jonge dame6 en kinderen. Dit was werkelijk het glanspunt van den avond. De jury voor de „Nationale Military" die 22 en 24 April alhier wordt gehouden, bestaat uit majoor R. G. M. J. baron van Oldeneei, ritmeester, jhr. E. W. von Wiran- gel auf Lindenberg en den kapitein A. F. De minister var. Financiën, tnr. Kolkman, vertrok gisterochtend naar Utrecht, tenein de het gebouw var 's Rijks munt aldaar U- bezichtigen en tevens het terrein, dat voor den bouw van een nieuwe Munt in aan Naar aanleiding van het optreden van het Vüaamach Toonoelgeaelsohap lezen we o.rn. in de VlissingBohe Ct. Het Vlaamsch toonedlgezelschap van Ant werpen trad gisteren avond op in het Con certgebouw voor eene slechte matig bezette zaal en dat was jammer want de ken nismaking met dit geoelschap is niet tegen gevallen Opgevoerd werd „Lucie Didier", drama in drie bedrijven. De naam van den schrij ver stond om de ©en of andere reden niet op het program vermeldvoor den inhoud en de strekking van het stuk .behoeft die niet verzwegen te worden,, want „Lucie Di dier" kan als drama onder de zeer goede stukken worden gerangschikt, zoowel om de kernachtigheid van taal en degelijkheid van vorm, als om den ernst van inhoud en de wijdst rekken de moraal. De vertolking, die wij zouden haast zeggen, eenige groote voor waarde voor de verzekering van een succes volle opvoering, was in zeer goede handen. Reeds in het eerste bedrijf maakten wij ken nis met al de in het. stuk voorkomend© per sonen de indruk, dien zij maakten, was van dien aard, dat toon als niet. aan de ca- piciteiten van de actrices en acteurs behoef de getwijfeld te worden. De zeer beduiden de rollen toch, die allen hebben te vervul len, geven stof te over tot kennismaking en alle rollen werden zonder uitzondering op zeer verdienstelijke wijze gespeeld. En verder Dat hot publiek zeer voldaan was, bleek uit het krachtig applaus, zoodat aan het ein de van het derde bedrijf d© verdienstelijke actrices en acteurs tot drieanaal toe werden teruggeroepen Gisterenavond werd in hoteil .„De Zwaan" een vergadering gehouden van de Garantenvereeniging van dc Amersfoort9che Tram Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, kemt aan de ordeMededee- lingetn van h l bestuur. Deze vergadering is bijeen geroepen, zegt de voorzitter, de heer Sinnige, omdat de Amersf. tram weer behoefte aan geld heeft. Twee- afgevaardigden uit de garanten, do heeren Sinnige en Herschel, hebben als ad- viseerende leden zitting genomen in 't be stuur der Amersf. tram. Deze afgevaardig den kunnen constateerendat do directie alle krachten inspant om op de beste wij» de tram te exploiteer©» en rendabel te ma ken, terwijl zooveel mogelijk bezuinigd wordt. Toch kan ze niét bestaan en moot daarom in de eerste jaren door subsidie van gemeente oti garanten, tegemoet, gekomen worden. In 't afgeloopen jaar is een proef begon nen met tarief verlaging, en thans kan reeds succes geconstateerd worden. Van November tot April 1906-07 was het personenvervoer 31,842, terwijl in dezelfde maanden 1907-08 het aantal tot 42.011 steeg. I)© tram wordt nu populair, is niet meer voor één categorie van menschen. doch voor allen. Dc ontvangsten rijn evenwel niet hoog en zonder subsidié is instandhouding onmogelijk. De subsidie van de gemeente dient voor het tekort-komende. Krijgt de tram hooger recette, dan wordt die sub sidie verlaagd. De tram werkt nog met een

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3