Dinsdag 7 April 1908. BINNENLAND. IS®. 288* Tweede JBIad jHargaiig. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelievo men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. EIk& regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragon 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zoer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toogezondon. De Gelderland in Mezico< Aan een particuliere correspondentie i.i de ,,N. R. Ct.uit Mesico betreffende Hr. Ms. kruiser ..Gelderland" en het aan bieden van het Grootkru s der orde van den Ned. Leeuw aan den president der Mexi- caansche republiek, .generaal Diaz, ontlee- nen wij het volgende Den "28en Februari liep Hr. Ms. kruiser Gelderland" de haven van Vera Cruz bin nen en werd uit hoofde van de belangrijke zending ,die de commandant in ~e Mexi caansche hoofdstad had te vervullen, met buitengewone eerbewijzen ontvangen Kapitein ter zee, baron Van As beek, com mandant van H. M. Zeemacht 111 de Caraï- bisoho zee, had in opdracht om namens II. M. de Koningin aan den president der Mexican 11 sche republiek, generaal Porfirio Diaz ,te overhandigen het Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, waar mede deze staatsman bij Kon. besluit van den 14en Januari 1.1. is begiftigd. Vóór het landen reeds veroverde commandant Van Asbeck het hart van het Mexicaansche pu bliek, door de „Gelderland" met verlich ting in de Mexicaansche nationale kleuren d« haven van Vera Cruz te doen binncn- stoomen, een bewijs van tact, waarvoor hij en de hem vergezellende officieren in alle couranten om strijd zijn geprezen. De Mexicaansche regeering heeft van hare zijde alles gedaan om do gasten op waardige wijze te ontvangen en hun alle mogelijke beleefdheden bewezen. Voor het vertrek van de officieren werd te hunner eere in Vera Cruz in dc Lonja Mereantil een zeer druk bezocht bal gege ven. Dc reis van Vera Cruz naar de hoofd stad werd gemaakt per extra-trein, bestaan de uit de salonrijtuigen, bestemd voor het persoonlijk gebruik van den president en voor deze gelegenheid op zijn last tot het afhalen der gasten naar Vera Cruz gezon den. Do extra-trein kwam Zondagavond 1 Maart om half negen aan en ook nu weer was namens de regeering voor een passende ontvangst zorg gedragen. De president had zijn eigen rijtuigen naar het station gezon den om de gasten naar hun hotels te bren gen, terwijl aan hei station een oommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministers van Builen la ndsche zaken en van Oorlog en Marine, alsmede de „Introductor do Ambajadores" tegenwoordig waren om de heeren te verwelkomen Ook was daar tegenwoordig een deputatie der Nederlandsche kolonie, welke uitgenco- digd werd om in het salonrijtuig, waarin de officieren ziel. bevonden, met dezen ken nis te maken. Het voorstellen geschiedde door den consul-generaal der Nederlanden P. Kosidowski, die zich ter ontvangst naar r Vera Cruz had begeven en de gasten naar de hoofdstad had vergezeld. Ondanks de vermoeiende reis werd de uit- noodiging der deputatie van Nederlanders, 1 om met hen to gaan soupeeren, door den commandant ook namens de overige officie ren welwillend aangenomen en bracht men een bezoek aan het Cireulo Belga-Holandes, waar ter eere der gasten de driekleur wap perde. De volgende dagen werden besteod om de stad en omstreken te leeren kennen en steeds werd door de regeering en afgevaardigden der Nedcrlaudsche kolonie al het mogelijke gedaan om den gasten hun verblijf in I Mexico aangenaam te maken. In overleg met den minister van Buiten- la ndsche Zaken werd Donderdag Maart vastgesteld als de datum, waarop de plech tigheid zou plaats vinden. Door de pel's en het publiek werd bij zonder gewicht gehecht aan het doel van de komst der Nederlandsche marine-officieren en steeds in de meest vleiende bewoordin gen over II. M. de Koningin en Nederland gesproken Aangaande de plechtigheid zelve ontleen ik aan de Mexican Herald", een der voor naamste dagbladen in het land, het vol gende „Meer dan vijfhonderd personen waren gisterenmiddag 12 uur verzameld in de groote ontvangzaal van het Nationale Pa leis, om getuige te zijn van de plechtig heid, waarbij gen oraal Diaz de decoratie, hem onlangs door H. M. Koningin Wilhel- raina der Nederlanden geschonken, in ont- vangst zon neme" Onder de meest belangstellende toeschou wers moeten in de eerste plaats worden Cerekend de leden der kleine Nederlandsche olonie in de hoofdstad, welke bijna allen waren gekomen om tegenwoordig te zijn bij het aanbieden der versierselen van het I Grootkruis der Orde van den Nederland schen Leeuw aan het hoofd van het uitvoe- J rend gezag. Twee lange rijen van Mexico. .»sche offi- f eieren vormden de vleugels, daarachter had den de Nederlandsche officieren in hunne elegante, uniformen zich opgesteld. Op den rechtervleugel van Je linkerrij waren de lede:, van de rtaf geplaatst met generaal Miguel Morales aan het hoofd, alar--Je de staf van den Nederlandschen commandant. Bij zijn binnentreden was generaal Diaz vergezeld van zijn min sters. Generaal Diaz en zijn ministers bleven staan tot na het binnentreden van den specialen afgevaar digde van H. M. Koningin Wilhelmina en zijn gevolg; baron Van As'beck met gene raal Agustin Pradiilo, gouverneur van het paleis, aan zijn rechter- en kapitein Al fredo Barron, „Introductor de Ambajado- res", aan zijn linkerzijde, schreed voor waarts in de richting van een halven kring, gevolgd door luitenant ter zee le klasse Ben der, als adjudant. Bij den 'halven kring aangekomen bleef baron Van Aöbeck staan en richtte het woord tot den president. Na zijn rede, welke in vloeiend S'paansch werd voorgedragen, overhandigde kolonel Van Asbeck op plechtige wijiae de versierse len van het Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Na beantwoording van deze rede door den president werd de heer Van Asbeck uitgenoodigd naast hem plaats te nemen. Na een kort onderhoud stelde minister Mariscal den commandant voor aan de overige leden van het kabinet. Daarna stelde kolonel Van Asbeck de officieren van de „Gelderland" voor aan den president, waarmede de plechtigheid geëindigd was." Tot zoover het verslag in een Mexi- caansch blad. Na afloop der plechtigheid waren de Ne derlandsche officieren aan een feestmaal de gasten van de Nederlandsche Vereeniging in Mexico. Aan tafel werden dronken uit gebracht door den consul-generaal Kosi dowski, op H. M. de Koningin, en door kapitein Van Asbeck op president Diaz. Voorts spraken nog de heeren A. Grotho (voor de Ned. Vereeniging), J. ten Napel, (voor het Alg. Ned. Verbond), A. O. Weill (voor den handel) en andere aanwezigen. Staande het feestmaal werd een telegram verzonden aan Koningin Wilhelmina waarop H. M. met een telegram van dank betuiging liet antwoorden. Des avonds gaf de consul-generaal, Kosi dowski, op zijn buiten een diner ter eere van de Nederlandsche zeeofficieren. Van de tal van andere feesten, den Ne derlandschen gasten in de Mexicaansche hoofdstad voorbereia, noemen wij cr slechts twee: den muziekavond onder de leiding van den Nederlandschen artist Maurits Meerloo, en het tweede-ontbijt, den Hol landse hen officieren aangeboden door pre sident Porfirio Diaz. Dit banket vond plaats in het Nationale Paleis. Liohsmelijke geoefendheid. In 1906 werd ingesteld een staatscom missie inzake de bevordering van de lichame lijke geoefendheid der Nederlandsche jonge lingschap. Zij bestond uit de heerenJ. B. Verhey, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, te Rotterdam, voorzitter; J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, kolonel - commandant van het regiment grenadiers en jagers, te 's Gravenhage; G. A. Buhlman, kolonel-commandant van het 3e regiment in fanterie, te Bergeai-op-Zcomdr. C. J. Eg- gink, inspecteur der gymnasia, te 's Graven hage K. ten Bruggencate, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage; jhr. nir. L. Michiels van Kesseuich, inspec teur van het lager onderwijs in de eerste-in- spectie, te Roermond, en S. van Aken, leer aar aan het gymnasium te Rotterdam, lo den. Deze commis&ie heeft thans haar ver slag uitgebracht. Zij komt tot de volgende einddbeschouwingen Eenstemmig is de commissie van oordeel, dat het in de eerste plaats noodzakelijk is, dat het gj m n as tick -on dei wijs op alle scho len worde verplicht gestelddat een nor maal leerplan worde gevolgdvervolgens, dat het heslist noodzakelijk is, dat tot vor ming van het benoodigd aantal onderwijzers een centrale gymnastiekschool worde ge sticht en eindelijk, dat eene inspectie voor het gymnastiek-onderwijs worde ingesteld. De jaarlijksche kosten aan een en ander verbanden, zeer globaal berekend, omdat vaste gegevens ten een en male ontbreken, zul len 11a. verloop van eenige jaren bedragen f 706.200, welk bedrag, indien in de be hoefte aan gebouwen is voorzien, zal dalen tot f 306.200. De kosten van aanbouw der Centrale Gym nastiekschool worden geraamd cp f 80-000. Over de oefening na het verlaten der school, in het bijzonder na de lagere school, zijn de gevoelens verdeeld. De meerderheid der commissie (vijf leden) is van meening, dat, hoewel er bezwaren aan den oefenplicht verbonden zijn, deze toch beslist zal moeten worden opgelegd, wil men tot een algemeen© verkorting van den eerste- oefeningstijd van eenig aanbelang geraken, en dat dc oefenplicht moet omvatten, zoo wel het onderwijs in de gymnastiek als in het schieten. Naar hare meening zullen vrij willige oefeningen nimmer een zoodanige vlucht kunnen nemen, dat algemeen, en in alle gemeenten, daaraan wordt deelgenomen, ook al wordt door de zorg van het Rijk alles in het werk gesteld, wat ter bevordering daarvan wordt aanbevolen Het onderwijs in de gymnastiek zoude in deze periode moeten worden gegeven aan de hand van het daarvoor ontworpen leerplan. In bijlage no. 12 worden de kosten, ver bonden aan de oefening in de gymnastiek, globaal geschat (na verloop van eenige ja ren) op f 431.200, terwijl de oefeningen in liet schieten, ook al weder zeer globaal, zou den kosten f 250.000, te zamen f 681.200 per jaar. Van deze som moeten worden af getrokken de bedragen, die vrij zullen val len voor de examens in de gymnastiek, voor het voorbereidend militair onderricht en voor de patronen, thans verstrekt tot ver hooging van 's lands weerbaarheid. De com missie kon deze bedragen niet onder cijfers brengen De minderheid der commissie (twee leden) is van oordeel, dlat, hoezeer, om een 7.00 hoog mogelijke lichamelijke geoefendheid ter belangrijke verkorting van den eerste-oefe- ningstijd te verkrijgen, oefenplicht noodig is, aan deze instelling toch zooveel bezwaren verbonden zijn, dat men daardoor moet worden weerhouden om dien plicht aan de jngelingschap op te leggen. Het zijn niet de kosten, die haar tot dit besluit brengen, want indien de oefenplicht goed uitvoerbaar ware, zouden de resultaten daarvan wel te gen de kosten opwegenmaar de bezwaren van maatsohappelijken aard en de moeilijk heden aan een riohtige uitvoering verbon den, zooals die hiervoren bij de regeling van den oefenplicht werden geschetst, konden haar tot geen ander bssluit vrijheid geven. Van oefenplicht zou h. i. eerst, sprake kunnen zijn, wanneer de vrijwillige oefenin gen en de lust tot oefening meer algemeen waren geworden in alle deelen van het land en in alle kringen der bevolking, wanneer de gewoonten vau het volk zich daaraan meer hadden aangepast. Dit laatste zou misschien le bereiken zijn door op allerlei en vooral op ruime wijze aanmoedigen, bevorderen en leiden van vrij willige oefeningen, door te dier zake geen kosten te ontzien, op den voet als is aan gegeven; zóó zelfs, dat de kosten voor vrij willige oefeningen en die voor de verplichte oefeningen slechts weinig zouden verschil len. De r. inderheid dev commissie geeft toe, dat vrijwillige oefeningen zeker niet hetzelf de resultaat zullen kunnen geven als de ver plichte oefeningen, eai dat men geen zeker heid heeft, dat zij tot de noodig geachte al- gemeetie verkorting van den eerste-oefe- ningstijd zullen voeren, maar dat zal met eene opgelegde verplichting ook alleen het geval zijn, indien 7.ij inderdaad ten volle werkelijkheid kan worden en hieraan wordt door haar getwijfeld. Leerrijk is te dien opzichte, hetgeen i 11 Zwitserland is voorgevallen. Den 7. Juli 1904 werd door het Zwitsersche militaire departement een voor-ontwerp ingediend, waarbij in artikel 120 dc verplichting werd opgelegd, gedurende den leerplichtigen leef- lijd gymnastiek aan de leerlingen te onder wijzen en in artikel 121 werd bepaald, dat de jongelieden van 16 jaar af tot den mili- biepiichtigeu leeftijd voortdurend militair onderwijs zouden moeten ontvangen en gym nastiek en schieten, gedurende 60 uren per jaar, welk onderwijs in de gemeenten zoude worden gegeven. De artikelen zijn echter niet in de wet opgenomen. Men heeft 7.ich bepaald tot het verplicht stellen van de gymnastiek op de scholen, het subsidieeren van vereenigingon en het ondersteunen van alle pogingen, die ten doei hebben het voorbereidende militaire onderwijs aan jongelieden te verschaffen. De groote bezwaren aan dc verplichtstel ling van laatstbedoeld onderwijs, werden ook in Zwitserland gevoeld en het werd daarom in de wet, regelende de militaire organisatie van Zwitserland, niet opgeno men Op blz. 59 en 62 van dc handelingen van van liet Con soil des Etats (vergadering vau 3 April 1907) treft men cleswe j uitlatin gen aan, zoowel van de meerderheid als van de minderheid der commissie met de voor behandeling der wet bolasrt. De heer Hoff man, rapporteur van de meerderheid, doelt mede, dat de hoogere troepenaanvoerders zich tegen het verplicht stollen van het voorlxrreidende militaire onderwijs verklaard hebben. De minderheid staat dus voor het allcr- wogo bevorderen van vrijwillige oefeningen, op ddi voet als in hoofdstuk IIB is aange geven. welke oefeningen in de eerste jaren, zooals van zelve spreekt, op zicbzelven geen grondslag zullen en kunnen-zijn van oen a.1- gemeene verkorting van de eerste-oefenings tijd Iloo echter ten aanzien van hst al of niet verplicht stollen der oefeningen na, den leerplichtigen leeftijd door de regeering niogo worden besloten, het verplicht stellen van het. gymnastiek onderwijs op de scho-lon, liet instellen van oen contra Ie gymnastiek school, eene wijziging in de bevoegdheden, benevens het in het leven nepen eener in spectie voor gymnastiekonderwijs worden, zooals reeds in den aanvang dezer beschou wingen werd gezegd, door de commissie be slist aangeraden, omdat de gevolgen daar van op den militieplichtigen leeftijd toch nog zullen te onderkennen zijsi en daardoor alleen de grondslag kan worden gelegd voor verdere dcehreffendo maatregelen in het be lang van volk en leger. Ten slotte wil de commissie nog als hare meening doen kennen, dat de vooroefenin gen zielf niet verder zouden moeten uitstrek ken dan tot de gymnastiek en het schieten. Het verslag, dat niet minder dan 96 blad zijden telt, is van vele bijlagen voorzien. Uit den Dreumelschen ge meenteraad. Do zitting van den Dreu melschen raad, voor 't eerst 11a de staking der raadsleden bijeen, werd bijgewoond door vijf leden. Dadelijk 11a het lezen der notu len begon het tumclt o-ver het opnemen van liet door het lid Cruysen gesprokene. Wet houder Van Wely stelt voor het niet opne men er vaai in rondvraag te brengen. VoorzitterDat doe ik uiet en dan wil ik 11 nog wel zeggen de heer Cruysen hoeft zich in de vorige vergadering beijverd ach ter mij plaats te nemen. Wanneer dat weer gebeurt, zal ik van mijn reoht gebruik ma ken en de vergadering schorsen. Er is daarna sprake van een bouwplan van acht gemeentewoningen. De heer Cruysen interrompeort den voorzitter. De voorzitter: Mijnheer Cruysen, u moet wachten tot ik verlof geef tot spreken. Cruysen Ge moet fur mijn gin uitzon dering maoke. Voorzitter: Dat gebeurt- niet. Cruysen Ge liegt. Voorzitter: Ik verzoek u te zwijgen. CruysenEn oe verzhuk ik, gin onwaor- hede te zeggen. De veurige keer bedde ok al kapsie gemakt-, de'k tege oe aon'leunde en truug ging zitte, mar de was omda de kachel zoo heet was. 't Mo hier gin sclioal- mester worre. VoorzitterZw ijg CruysenIk zit hier om 't volk te verte genwoordigen en zal op den rechten tijd spreke en zwijge. Voorzitter: Als er geen orde is schors ik de vergadering. Er zal aan de oproeping van een onder- wijzier met landbouwakte toegevoegd wor den, op voorstel van webhouder Van Wely „vrij van sterken drank". De heer Cruysen wil voortaan de lezing der notulen aan liet slot der vergadering e.n kondigt, daar hot reglement van orde zich er tegen verzet, eon voorstel tot wijziging van dat reglement aan. Dan mot te mar zien wa wij doen De inspecteur van politie te Tiel woonde op last van de justitie, naar wij vernemen, de vergadering bij. (N. R. Ct.) Fred, van Eeden over zijn Amerikaanschc reis. In „De Pio nier" vertelt Frederik van Eeden van zijn wedervaren in het- groote land Amerika. M'n tocht, zegt hij, is in alle opzichten tot nog toe voorspoedig geweest, en ik ben zeker dat mijn werk vruchten zal dragen. „Sinds mijn aankomsrt hier op 28 Fe bruari heb ik reeds vijf malen in 't public-k gesproken, en elke rede is door de dagbla den opgenomen. „Het eerste sprak ik op een banket van de Associated Clothiers, waar vijfhonderd fabrikanten uit alle oorden van Amerika vereenigri waren, tot viering van hun twin tigjarig bestaan. liet onderwerp waarover men mij verzocht te spreken was: „Ameri- ka's vrienden over zee. „Vervolgens sprak ik bij de openiug van een nieuwe vereeniging voor vrouwen, het Oivic Forum for Women, een korte rede. „De groote rede, waarvoor ik hoofdzake lijk was overgekomen, had plaats in Car- negie-Hall op 8 Maart. Er waren drie J ui - zeud toehoorders. „Het onmiddellijk resultaat \an mijn rede was dat een der grootste zakenman nen van New-York, een man die door zijn reusachtige ondernemingen een internatio nale roi heeft gespeeld, onmiddellijk naar mij toekwam en mij verzocht bij hem te komen eten en dan met nog eenige invloed rijke mannen, een twaalftal, te overleggen in hoever mijn denkbeelden voor uitvoering vatbaar waren. „Die maaltijd heeft plaats gehad op Dinsdag 17 Maart, bij aanwezigheid van een paar groot-industrieelen, een bek nd rechtsgeleerde, den redacteur vau de „Review of Reviews en nog eenige anderen. Schertsend zeide m.Jn gastheer, dat men mij harde noten te kraken zou geven, en ik zorgde behoorlijk voorbereid te zijn. Ik had een uitvoorig schriftelijk opge steld plan bij mij, en verdedigde dat tegen de kritiek dezer ervaren za'henmenschen. „Het resultaat was dit, dat eer we uiteen gingen, een der hoeren opstond en zei „Heeren, zullen wij nu uiteengaan 11a een gewoon kletspraatje? Of zullen wij toonen dat wij iets willen doen Ik ben voor 't laatste, en stel voor dat wij inschrijven op oen lijst, tot het grondig overwegen en eventueel uitvoeren van de plannen van dr. Van Eeden Ik wil bovenaan op de lijst staan met een bedrag van tienduizend dol lar. En ik zal niet achteruitkrab-beien ..Tienduizend dollar is vijf-en-twintig duizend gulden. Ik mag dus wel zeggen dat de eerste steen voor het gebouw, dat ik wilde doen oprijzen, het Amerikaansch G. G. B„ gelegd is. Zondag den 15en Maart sprak ik voor de Young Mans Christian Association, ook in Holland bekend, over: „Godsdienst en Zaken doen". Ik had een volle zaal met ongeveer 500 hoorders. Gisteren, 16 Maart, sprak ik voor de „League for Political Education", voor een publiek van 600 a 700 menscken, over psychotherapie, 't genezen van 't lichaam door de ziel." Van Eeden vertelt dan nog van Roose- velts nitnoodiging om te komen eten en zijn bezoek aan dc nieuwe eetzaal voor de immi granten op Ellis Island, waar 1400 men- schen tegelijk kunnen aanzitten. Tot slot deze tirade „Inderdaad, bondgenooten, men mag in Europa veel, "n met leedvermaak, praten over Amerikaansche geldjacbt en politiek bederf, maar het staat voor mij vast, dat de groote massa, de publieke opinie in dit land, door en door gezond is, cn niet te beoordeelen naar eenige verkachte dagbla den en gewetenlooze financiers. Waar de ge legenheid tot stelen zoo enorm was, waren de dieven ook groot en veel. „Maar Amerika wordt socialistisch, van boven tot onder, en eiken dag meer. En dat zonder Marxistische theorieën en dik wijls onder heel anderen schijn." Uit het pas verschenen verslag van het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging „Onze Vloot", lo-opeude van 26 Juli 1906 tot 1 Januari 1908, blijkt dat thans af deelingen bestaan te Vlissingen, Den Helder, Utrecht, Eysden, Den Haag, Leiden, Curasao, Rotter dam, Nijmegen, Arnhem en Weenen. Gedu rende de wintermaanden traden sprekers in verscheidene dier afdeelingen op. Bij het hoofdbestuur zijn thans ingeschreven 54 al gemeen© en 23 afdeelin^eden (deze laatste uit plaatsen, waar tot nu toe geen afdeeling i: opgericht). Prof. Drucker te Gronin gen. Voor de kiesvereeniging „Burger plicht" te Groningen heeft prof. rar. H. L. Drucker Vrijdagavond eene rede gehou den, waarin hij na eene korte bespreking van de jongste ministerieel© crisis, liet pro gram van den Vrijzinnig-Democratischen Bond ten opzichte van lo. hot militaire vraagstug, 2o. de verbetering van sociale toe standen, 3o. het kiesrecht ontwikkelde. Aan het slot van zijn betoog merkte prof. Drucker op, dat de tegenstelling tusschen behoudenden en vooruitstrevenden het ge- heele staatsbedrijf beheerscht, dit althans behoorde te beheerschen. De verdeeling in christelijker, en niet-christelijken, in 1901 1905 tot. antithese opgeblazen, is, meende spr., onvruchtbaar. Spr. meent dat er tee kenen zijn, waaruit is af te leiden, dat wij een betere toekomst tegemoet gaan. De Staatssteun vcor bijzondere scholen is geen punt van strijd meer. Ook waar nog geen subsidie wordt gegeven, zooals bij het mid delbaar onderwijs, is men algemeen daartoe bereid, mits slechts de waarborgen voor goed onderwijs voldoende zijn. Of de geheel© rechterzijde c-p den duur zal zijn bijeen te houden, daaromtrent waagt spr. zich niet aan voorspellingen. Dooh hij vijs>t er op dat terwijl eenerzijds bij de recht- sche partijen het behoudende element over- heerschend schijnt, aan den anderen kant ii het katholieke kiesrechtrapport een ster ke democratische strooming aan den dag komt. Spr. leest daaruit eenige merkwaar dige zinsneden voor, en constateert, dat in verschillende katholieke kringen deze raee- ning ondersteuning vindt. Opmerkelijk is cok de toenadering vrd verscheidene oud liberalen tot de christelijke partijen. Prof. Van der Vlugt heeft reeds eerder daarvoor gepleit. Thans ziet men ook in de pers en zelfs in de Tweede Kamer symptomen in die richting. Vcor de vooruitstrevenden is er in dezen tijd, meent spr., dubbel reden voor krach tige aaneensluiting en krachtig optreden. Op den duur zal er wellicht meer samenwer king komen tusschen de vooruitstrevenden van links on van die van rechts. In afwach ting, dat de loop der omstandigheden daar toe zal leiden, dringt spr alvast aan op steeds krachtiger organisatie der vooruitstre vende vrijzinnigen. Na het program dat hij èn vrceger, cn nu hoeft ontwikkeld, zal het niemand verwonderen, meent spr., dat hij daartoe den Vrijz.-Dem. Bond het aan gewezen middelpunt acht. De katholieken en het kies recht De R.-K. Kiesvereeniging te En schedé nam een motie aan, waarin o.a. wordt, gezegd dat zij het betreurt, dat het bestuur van den Bond do behandeling van het kiesrecht gedreven hesft in een rich ting, alsof wij onze uitspraak noodzakelijk met die dor andere rechtsche partijen in overeenstemming hadden to brengen, en waarin wordt geconstateerd, dat de ant woorden van al die kiesvereenigingen, die zich door de circulaire van hot bondsbe- stuur heten leiden, niet weergeven den wensch der katholieken en dat ook op de aanstaande vergadering van den bond geen conclusie die dien wensch bevat, kan wor den genomen. De zomervergadering der Ned. Mid dernachtzending-Vereeniging zal begin Aug. gehouden worden op het landgoed „Water land' van jhr. air. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1