H\ *®a- Vrijdag 10 April 1908. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. fl" jMariani; ABONNEMENTSPRIJS: Ptr 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Aftondarlyke nummers- 0.05. Dez* Courant verechynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentie»mededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'e morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 13 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by vooruitbetaling. Groot* letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeel!*© bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorvraarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. 1 HERHALINGSOEFENINGEN IN 1903. De Burgemeester van Amersfoort maakt be kend, dat in den Staat, aanwijzende welke ver lofgangers bij de militie te land in 1908 tot opkomst ouder de wapenen, krachtens artikel 111 der Militiewet 1901 zijn gebonden, met ver melding tevens van de data van opkomst onder de wapenen en van vertrek met groot verlof, opgenomen in de door mij den 26. Maart dezes jaars gedane kennisgeving, voor de verlofgan gers der lichting van 1903, behoorende tot de 2e. 3e, 4e, öe en 6e batterij van het 2e Regiment Veld-Artillerie. als datum van opkomst onder de wapenen is vermeld 8 Juni; dit moet zijn 9 Juni. Amersfoort, den 8. April 1908. De Burgemeester van Amersfoort, WÜIJTIERS. L A N D W E E R. De Burgemeester der gemeente Amersfoort Gelet op de missive van den heer Commis- saris der Koningin: in de provincie Utrecht van 13 Maart 1908, 4e Afdeeling no. 1099/800, (Pro vinciaalblad no. 33) en de daarop gevolgde ken nisgeving van den 16. Maart 1908 Brengt ter algemeenc kennis dat van af heden nog verzoekschriften kun nen worden gericht tot den. Commandant in het XV11I. Landweerdistrict, ter bekoraing van i vergunning om gedurende de aanstaande oefe- I ningen dor Landweer buiten de kazerne te lo- I geeren en buiten de menage te zijn. Voor die I vergunning komen alleen in aanmerking zij, die I gehuwd zijn of als kostwinner van een gezin zijn aan te merken, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefening gevestigd is en de ver gunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op don goeden gang der oefe ningen tengevolge van, huiten deze. opgedane vermoeienis. Amersfoort, den 8. April 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIEltS. De Burgemeester van Amersfoort Gelet op de Koninklijke besluiten van 22 Juni 1896 (Staatsblad no. 98) en 25 Juni 1906 (Staatsblad no 135); Mede gelet op de gemeenschappelijke beschik kingen van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën van 21 Mei 1901 (Xe- derlandsche Staatscourant van 26, 27 eu 28 Mei d. a. v. no. 121) en van de Ministers van Land- bouw, Nijverheid en Handel en van Financiën van 3/7 Augustus 1906 (Nederlandscho Staats courant van 16 Augustus d. a. v. no. 190); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten aanzien van den invoer van paarden, be stemd voor het vanwege de ,,Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland" in Juli e. k. te 's-Gravenhage te houden inter nationaal Concours hippique, afwijking van de 1 verbodsbepalingen, vervat in bovenaangehaalde ininisterieele beschikkingen, wordt toegestaan onder voorwaarde a. dat aan het eerste kantoor worde overge legd een door den Secretaris, gedelegeerd Com missaris, van het Concours hippique afgegeven bewijs, dat de paarden voor genoemd Concours hippique bestemd zijn b. dat de paarden, voor zooveel zij na afloop van het Concours hippique hier te lande moch ten blijven, niet in het verkeer worden gebracht, dan na door den districts-veearts te 's-Graven hage of een zijner plaatsvervangers te zijn ge keurd en gezond bevonden. Amersfoort, den 8. April 1908. De Burgemeester van Amersfoort, WÜIJTIERS. Politiek Overzicht. De verkiezingen.iii Portugal. In Portugal hebben de verkiezingen plaats gehad voor de nieuwe Kaaner van afgevaar digden. De samenstelling van de nieuwe Ka mer wordt in een telegram van Reuter aldus opgegevenregener adores (conservatieven) 62, progressisten 59, on af h ankelij ke n 17, na tionalisten 2, republikeinen 5, Franooisten (aanhangers van Joao Franco, den gevallen dictator) 3, dissidente progressisten 7totaal 155. In die cijfers zijn alvast begrepen de zeven afgevaardigden van de koloniën, die nog gekozen moeten worden. Eigenaardig is het hoe met deze opgave overeenkomt de mededeeling, door een cor respondent van de Temps vóór den verkie zingsdag gedaan over den vermoedelijken uitslag. Die mededeeling hield in, dat zou den worden gekozen61 regeneradores, 59 progressisten, 13 onafhankelijke regeerings- gecinden, waarvan 7 door de koloniën af te vaardigen. Deze drie partijen vormen te zamen de „monarchale concentratie", die in de nieuwe Kamer over 133 vau de 155 stem men zoude beschikken. Dïiarnaast zouden de verschillende elementen der oppositie eene zuiver nominale vertegenwoordiging krijgende dissidente progressisten (groep- ALpoim) 7, de liberaal-conservatieven (groep- Franco) 5, de nationalisten (clericalen) 3, de republikeinen 5, de onafhankelijken 2. Men ziet: de beide opgaven komen na genoeg volkomen overeen. Nu is één van bei den waar. Of de Temps heeft in Lissabon een cor reepon dent, die de gave der voorspel ling in schier bevenmensdhelijke mate bezit, en dat is eerder aan te nemen het is ditmaal in Portugal met de verkie zingen gegaan op de wijze, waarop men dat gewoon is op het Iberische schiereilandde regeering „maakt" de verkiezingen en krijgt altijd de meerderheid, die zij wil heb ben. Do herinnering aan het drama, dat zich op den len Februari heeft afgespeeld, maakte ditmaal het 'leroep op het land vol strekt niet belangwekkender dan vroeger. De uitkomst stond bij voorbaat vast, men kam zelfs zeggenzij was nog minder aan twijfel onderhevig dan vrceger. De regene radores en de progressist©®, de beide par tijen die vroeger elkaar in het bewind plach ten af te lossen, voerden thans in 't geheel geen strijd tegen eilkaaraan het doodsbed van Koning Carlos en den kroonprins had den zij zich met elkaar vereenigd, en het was dus niet aan twijfel onderhevig, dat zij gezamenlijk de overwinning zouden behalen, waarvan zij bij vorige verkiezingen verzekerd waren als zij alleen den strijd hadden te voeren. Het succes, dat de regeering heeft be haald, is niet zoo verwon der lijk ii. een land als Portugal. Wel geldt er nagenoeg alge meen stemrecht: kiezers zijn "l!e meerder jarige Portugeeeen, die kunnen lezen en schrijven, of die 500 reis (omstreeks f 1.40) belasting betalen. Maar dit uitgebreide kie zerskorps is zeer onwetend. Hoewel sedert 1844 reeds in Portugal de leerplicht bestaat, bedroeg het aantal analphabeten bij de laatste volkstelling 78.6 pet. Wanneer men daarbij voegt de natuurlijke apathie, die de bevolking eigen is, dan is het begrijpelijk, dat in Portugal het stelsel ingeburgerd is, dat de regeering, die de macht bezit, de verkiezingen kan leiden geheel zooa s zij dat wil. Alleen in de steden, met name in Lis sabon en Oporto, en in Coimbra, den z .el van de universiteit, heersclit eeriig politiek leven. Daar kan de oppositie met eenige kans van slagen den strijd aanvaarden en slaagt zelfs de republikeinsche partij er in hare candidaten te doen verkiezen. Maar het succes moet toch bijzonder mager g&- nc-nd worden; van de 85 republikeinsche candidaten, die waren gesteld, zijn skch'3 vijf gekozen, d. i. één meer dan in de vorige Kamer zitting hadden, waar de republikei- nen vier leden telden. Er zijn bij deze verkiezingen op verschil lende plaatsen wanordelijkheden voorgeko men. De strenge oensuur, die in Portugal wordt uitgeoefend op de telegraaf en op de pers, is oorzaak, dat men over den omvang daarvan niet goed kan oordeelen. In ieder geval zijn zij onderdrukt. Daaruit blijkt, dat het heerscheude gezag op de trouw van het leger kan rekeneu. Dat is eene omstan digheid van gewicht. Het Journal des Débats doet dit uitkomen, waar het zegt; „Koning dom Carlos besteedde bijzondere zerg aan het leger, vooral gedurende den tijd, toen hij zonder parlement regeerde. TIij kende de geschiedenis van zijn land genoeg om te weten, dat de veranderingen, die in de 19e eeuw in de regeering zijn voorgekomen, teweeggebracht zijn niet door volksbewegin gen, maar door pronunciamientos. Hij h-.ft zich dus bijzonder laten gelegen zijn aan de officiereu en de soldaten, welke laatsteu, uit het platteland gerecruteerd, een 'mtrouw- baar element vormen, zonder politieke harts tochten. Zoo min in deze dagen als bij de onlusten, die tijdens de dicta tuur van Joao Franco door de oppo sitie zijn verwekt, heeft het leger zich eenigszins wankel getoond. En al kan die macht den troon niet vrijwaren tegen de aanslagen van op hun eigen houtje hande lende moordenaars, zij beveiligt hem toch tegen de oproeren in Lissabon en in de andere steden, waar zich elementen bevin den, die wel .geneigd zijn oproeren aan te stoken". Duitschland. Berlijn, 9 April. De zitting van den Pruisischeu landdag werd heden middag door den minister-president Bülow na voor lezing van eene desbetreffende Koninklijke boodschap gesloten. België. Bij de behandeling in den Senaat van het voorstel om eene volksstemming te doen hou den over de vraag of de Congostaat door Begië zal worden overgenomen, verklaarde minister-president Schollaert, dat de grond wer niet toelaat het volk rechtstreeks te raadplegen over vragen, die aan de beslis- sing van het parlement onderworpen zijn. Hij kenschetste het voorstel als eene poging tot obstructie. Het voorstel werd met 47 J tegen 20 stemmen verworpen. De Kamer besloot met 70 tegen 61 stem- - mee biï vijf onthoudingen, te beginnen met de volgende week ook voormiddagvergade- 1 ringen te houden, die om 10 uur zullen be ginnen. Om tijdig met de Congozaak gereed I te komen besloot de Kamer ook in de i Paaschweek door te werken, zelf® Goeden i Vrijdag niet uitgezonderd. Frankrijk. Parijs, 9 April. Fallières zal 25 Mei Parijs verlaten, om een bezoek te brengen 1 aan Engeland, vergezeld door Pichon. Het wetsontwerp, om een crediet van 35,000 frs. beschikbaar te stellen voor do bijzetting van het stoffelijk overschot van Zo" a in het Pantheon, is nu ook door den Senaat aangenomen met 173 tegen 98 stem men Engeland. Londen, 10 April. De Daily News horicht, dat de minister Morley tot- het be sluit gekomen is een pairstitel te aanvaar den. Hij zal minister van Indië blijven. Oostenrijk-Hoivgarl]*. Weenen, 9 April. Minister-president Beeh drong aa,n op urgentvorklaring van het wetsontwerp tot oprichting van een mi nisterie van arbeid. Weenen, 9 April. Het huis van af gevaardigden heeft met 292 tegen 99 stem men het wetsontwerp tot oprichting van een ministerie van arbeid urgent verklaard. Budapest, 9 April. De Kamer heeft het wetsontwerp tot verscherping van het reglement van orde aangenomen, met be paling echter, dat de nieuwe bepalingen niet zullen gelden bij de behandeling van de gemeenschappelijke aangelegenheden van Oostenrijk en Hongarije en van het militie contingent. Rusland. Zarskojc Selo, 9 April. In het paleis Alexandrowski had bij HH. MM. ter eere van Vorst Nicolaas van Montenegro een galamaaltijd plaats. De Czaar hield bij die gelegenheid de volgende toespraak Ik heet in den persoon van Uwe Koninklijke Hoogheid, het hoofd van het Slavisohe vor stelijke huis, dat met mijn huis door ban den van bloedverwantschap verbonden is, tegelijk hartelijk welkom den souverein van het land. dat met Rusland door gemeen schap van geloof en ras nauw verbonden is. Ik ben er van overtuigd, dat het verblijf bij ons van Uwe Hoogheid dienen zal tot een nog inniger bevestiging van de histori sche vriendschap, die tusschen Rusland en Montenegro bestaat, een vriendschap, wel ke mijn onvergetelijke» vader zoo dierbaar was, en waaraan ik zelf evenzeer hecht. Ik drink op het welzijn van vorst Nicolaas van Montenegro en van zijn doorluchtige fami lie, alsmede op den voorspoed van zijn dap per volk. De hervormingen in Macedonië. Uit Petersburg is de tekst bekend ge maakt van de nota, waarmee de Russische regeering de Engelsobe hervormingsvoorstel len voor Macedonië beantwoord heeft. Deze nota levert eene nadere toelichting van de voorstellen, die Rusland aan de mogendhe den heeft toegezonden en welker gewichtig ste punt bestaat in het internationaliseeren van de financieele commissie en daarmee van het geheele hei-vormingswerk. Het Pe- tersburgsche kabinet wijst er op, dat de ge lijkstelling van de zes mogendheden princi pieel reeds bestond bij de organisatie van de gendarmerie. De afwijzing van het Engelsche voorstei tot benoeming van een gouverneur zcjr Macedonië wordt in de Russische nota hier mee gemotiveerd, da.t dit voorstel geen ka is heeft door de mogendheden eenstemmig goedgekeurd en door den Sultan aangeno men te worden. Het doel, dat de Engelsclio regeering wil bereiken met de instelling van een gouverneur, is ook te bereiken door uitbreiding der bevoegdheden van den te genwoordige» inspecteur-generaal. Ook betreffende twee andere gowichtigo punten is de Russische regeeriug van ee ie andere- meening dan het Engelsche kabinet Zij wijkt wat de gendarmeriekweetie be treft af van het Engelsche standpunt en verklaart verder, dat eene vermindering van de Turksohe troepen in de drie vilajols bezwaarlijk mogelijk is. In het antwoord, dat de Britsche regvo- ri-ng op deze nota heeft gegeven, wordt af gezien van het denkbeeld om een gouver- nenr-geueraal voor Macedonië te benoemen eu het Turksche bezit van de drie vilaj iti door de mogendheden te doen garandeertn Nu het Russische plan de vermindering n de Turksche troepenmacht in het land met bevat, wil Engeland langs een anderen weg hetzelfde doel bereiken, door de geldmiido len van Macedonië in de eerste plaats te be stemmen voor de behoeften van de toekom stige internationale commissie en slechte een eventueed overschot voor het onderhoud van de troepen aan te wijzen, zoodat de Porie de noodige gelden zal moeten beschikbaar stel len, wanneer haar oogmerk is hare thans in Macedonië aanwezige strijdmacht op de te genwoordige sterkte te houden. Marokko. Generaal d'Aniade hoeft aan de Fransche rogeering geseind, dat hij een sterke afdee ling heeft achtergelaten in het legerkamp van Boucher on, ten einde de bezetting van liet gebied dei Mdakra te verzekeren en te komen tot algeheele pacificatie van het land. Do generaal is naar Bor Rachid terug gekeerd. Tanger, 9 April. Men meldt uit Casablanca, d.d. 8 April, dat Settat door de Franschen is hernomen zonder gevecht. Er is eene tijdelijke poet gevestigd. P a r ij e, 9 April. Een telegram van generaal d'Amado, afgezonden uit het bivak van Settat op 6 dezer, deelt mede, dat dit bivak hedenochtend werd overvallen door mehalla's van Moelay Hafid, grootendeels bestaande uit de mehaRah van Bou Azzawi en van den stam der Öhiadmas. De troepen waren op hunne hoede en wachtten kalm den aanval af. die werd teruggeslagen met gevoelige verliezen. Om het bivak voor ver dere overvallen tc beveiligen, deed de gene raal in den voormiddag eene algemeen© aan- valsbeweging. De vijand werd met kracht teruggedreven. Een officier werd doodelijk gewond, zeven onderofficieren en manschap- pen werden gekwetst. Britsch-lndl*. Calcutta, 9 April. De Indische te legrafisten rijn in staking gegaan uit onte vredenheid over veranderingen, die in hun dienst, gebracht zijn. Enkele ambtenaren blijven aan het werk voor het afdoen van dringende zaken, maar van 6 uur heden avond staat in alle groote kantoren de dienst stil. De opstapeling van niet ver- zondeu dienst- en particuliere telegrammen is reusachtig. Vereenigde Staten. liet huis van vertegenwoordigers heeft eenstemmig een bedrag van 3.150.000 dol lars toegestaan tot oprichting van een vloot- station cn een droogdok in Pearl llarbom op Hawaii. Canada. Uit Londen wordt bericht, dat de rogee ring van Canada met de regeering van heb moederland eene overeenkomst heeft geslo ten. volgens welke zonder uitdrukkelijk wettelijk verbod door bestuursmaatregel Hindoes zuilen worden verhinderd als land verhuizers naar Canada te gaan. Haïti. De toestand in Haïti geeft, volgens be richten, die te Parijs ontvangen zijn uit Port au Prince, weer reden tot bezorgd heid. Er worden nieuwe onlusten gevreesd, want de naijvers tusschen negers en mulet- ten, wordt steeds grooter. De neger-gene raal Coicou wordt nu van verschillende zijde beschouwd a.ls de werkelijke aanstich ter van de samenzwering van 15 Maart. Hij had hot toen gemunt op het dóoden van alle blanken Toen de zaak ontdekt werd, wist hij rich in veiligheid te brengen, door zijne drie gelijknamige bloedverwanten, die hij in het complot had betrokken, te ver raden en uit te leveren aan de geweerloo- pen van de regeering. Nu is het weer ge neraal Coicou die nieuwe moeilijkheden ver oorzaakt. De regeering durft geene afdoende maatregelen tegen hem te nemen. Allerlei. vIn de Borinage hebben 600 mijnwer kers het werk gestaakt als protest tegen een straf, hun opgelegd wegens Maandaghouden, dat zij twee weken hadden gedaan, nadat hun loon met 10 pet. was verlaagd, om al dus de patroons te verhinderen ten grooten voorraad kolen te krijgen. De voormannen der mijnwerkers doen hun best een alge- mcene staking te voorkomen, maar men acht den toestand ernstig. vDe valsche duizen d-f rancs- bil jetten te Brussel. Van de sedert, eenige weken in omloop zijnde valsche bank biljetten van duizend francs worden inge houden en door speciale biljetten vervau gen, tot de nieuwe papieren, die thans in bewerking zijn, gereed zullen wezen. Maan dag nog heeft men een zaak onderzocht^ betreffen ie iemand, die valech bil.iet had uitgegeven vOp klacht van Senator Bérenger is er in de schouwburgen te Parijs in stilte een on derzoek gedaan. Verscheidene vervolgingen zullen worden ingesteld wegens aanslag op de goede zeden. v— Uit Genève wordt bericht, dat. Luc cheni, die tien jaar geleden de keizerin van Oostenrijk heeft vermoord, in de gevange nis krankzinnig is geworden. Ook moet hij .lijden aan algemeen© verlamming. De dok ters denken, dat hij 't niet lang meer maken zal. vTe New-York is Zondag een poging gedaan om den nieuwen ladingssteiger van de White Star-lijn te vernielen. Twee bommen, die op den steiger geplaatst waren, ontploften; maar de schade was niet aanzienlijk. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een poging tot wraakneming van eenige stakers, gericht tegen een gehaat aan nemer. vTe Brest is in eene kruitfabriek van den Staat schietkatoen ontvlamd. Twee ar beiders, die de vergiftige gassen hadden in geademd, zijn een paar uren later aan long ontsteking boa weken. vUit Lima wordt gemeld dat daar en in verschillende havensteden van Peru de builenpest weer is uitgebroken. O OST-INDIE De Sultan van Siak. f Uit Indië is te 'sGravenhage bericht ont vangen van het overlijden van Jang di Per- toewan besar Sjarif Hassim Abdoel Djalil Saifoeddin, sedert 7 Januari 1891 Sultan van Siak Sri Indrapoera en Onderhoorighe- den. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw. (Vad.) Para-delict. De heer Van Geuns, hoofdredacteur van het Soerab. Hbl., tegen wien door den subst.-off. v. justitie, mr. J. S. Thieme, een aanklacht wegens beleediging was in gediend, is in hoogere instantie door het gerechtshof vrijgesproken. Door den Raad van Justitie te Soera- baja was hij tot f 300 boete veroordee'd. Kameroverzicht Tweede Kamer. Donderdag werd voortgezet de behande ling van eenige oonclusiën, o.a. op het adres van den vader van den ontslagen soldaat H. Alberts van het 5e regiment inf., waarin hij klaagt over onrechtvaardige behandeling van rij,n zoon in militairen dienst. De lieer Th o m s on critieeerde scherp de houding der militaire autoriteit tegenover Alberts, die zijns inzien® grof onrechtvaar dig is bejegend. Onrechtvaardig is jegens Al berts, die ongeschikt bleek te zijn voor den dienst, ten uitvoer gelegd het verbod van het dragen van wapenen buiten dienst aan gezien de termijn voor die tenuitvoerlegging ree's lang verstreken was toen hij daarover heeft geklaagd. Door knoeierijea in Alberts* strafregister heeft men het onrecht ongedaan willen maken. Dit onrecht is aanleiding ge weest tot verdere moeilijkheden. Alberts is toen in de strafkliasse van liet depot van dis cipline gekomen, gevolgd dbor met-eervol ontslag uit den dienst, omd'at hij zich niet had kunnen schikken in het onrecht jegens hem begaan. .Spreker weet uit ervaring, dat men zelfs het grofste onrecht in den dienst kalm en gelaten moet dragen, want 't is spreker overkomen, dat niettegenstaande het Hoog Militair Gerechtshof acht tegen hem ingebrachte aantijgingen geheel ongegrond oordeelde, zijn kol on él, die thans op het punt staat divisie-generaal te wonden, toch deze aantijgingen in sprekers geheime con duitestaat heeft opgenomen. Spreker, met militaire toestanden bekend, heeft dit grof onrecht echter gelaten gedragen. Anders was dat 't geval met den eenvou- digen jongen Alberts; deze is door het hem aangedane onrecht opgewonden geworden, maar nu ging het volgens spreker niet aan om Alberts zijn geheele leven gelbuklt te doen gaan onder het oneervol ontslag, hetwelk uit bedoeld onrecht is voorgesproten. De heer TerLaan sloot zich bij 's hee- ren Thomson's critiek aan. De heer Limburg verdedigde de con clusie der commissie, die slechts stond voor de vraag of Alberts, wiens strafregister in 3 jaren tijd 37 straffen aanwees, al of niet terecht oneervol was ontslagen, want over dit ontslag liep de klacht van Alberts vader. De Min. va n Oorlog bad uit de stuk ken den indruk gekregen, diat Alberts, die als vrijwilliger bij het inotructielbataljon was gekomen, eigenlijk nooit in dienst had moe ten treden, maar eenmaail in dienst, had hij zich goed moeten gedragen. De Minister zeide dat hij, in verband hier mede reeds overweegt een maatregel, opdat vrijwillig© verbintenis bij het instructie-ba taljon gemakkelijker kan worden verbroken bij gebleken ongeschiktheid voor den mili tairen dienst. De Minister protesteerde te gen de bewering als zou Albert's kapitein tegen Alborts gezegd hebben, dat hij wel zou maken dat deze in de gevangenis zou komen. Met stemverheffing riep de Ministerdat kapitein van Sdhilf-jnar- de daarvoor een veel te nobelo man was. De Ministerverder de zaak Al berts nagaande, erkende dat het. verbod van liet dragen van wapenen te laat was ton uit voer gelegd en 't beter was geweest indien men Alberts toen uit den dienst had gezet. Voor wijziging der cpneluoie van de commis sie achtte de Minister echter geen roden, want rij slaat volkomen op de klacht van Albert's vader. Na eenige replieken werd de conclusie goedgekeurd. Na goedkeuring van de overige aan de orde gestelde conclusion werd behandeld de suppletoire Waterstaatebeigirooting, strekken de om een hoofdingenieur toe te voegen aan den raad ran toezicht op de spoorwegen. De heer Plate, in 't licht stéllende, dat bedoeld college is een raad van toezicht en niet een van uitvoering, opperde principiedle, practi- sohe en financieele bezwaren tegen het ont werp, dat verdiodigjd wérd door den heer Ruys, maar waartegen ook do heer van Kar- tiebeék onoverkomelijke bedenkingen had. Na verdediging dioor den Minister werd deze suppletoire Waterot aatsbegrootang aan genomen met 54 tegen 17 stemmen. Bekrachtigd werd de overeenkomst met de Exploitatie-Maatschappij betreffende den aanleg van een spoorweg HeerlenValken- burg. Vrijdag 11 uur voortzetting der Visscherij- wet.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1